Oosteuropese renners zijn snelle leerlingen Phil Anderson zoekt de schuld niet bij zichzelf Nog slechts drie truien Meer punten te verdienen Karavaan groter dan ooit Belangrijkste obstakels ZATERDAG 30 JUNI 1990 PAGINA 31 De Tourdirectie heeft dit jaar drastiscl het mes gezet in het aantal „leiderstrui, en". In de afgelopen jaren was er eet manie ontstaan van tricots. Jean-Mark Leblanc, directeur van de Societé dt r Tour, sprak vorig jaar over gigantisme „Door de bomen was het bos niet meet - te zien", verklaarde hij zijn maatregelen Voortaan zijn er nog maar drie leider struien. De gele voor de leider in het al gemeen klassement. De groene voor de nummer één in het puntenklassement 1 Voor de beste klimmer ligt na elke etap- 5 pe een bolletjestrui klaar. j Ook het aantal rijders dat na de etappe op het podium mag komen, is drastisch teruggebracht. Behalve de etappe-win- 1 naar is het het „truien-trio". Verdwenen zijn de rode trui van het tus- t sensprintkiassement en het combinatie- 1 tricot, voor de renner die in alle belang. rijke klassement het best is geklasseerd, Vorig jaar reeds schafte de Tour-directie de witte trui voor de best geklasseerde jonge rijder in het algemeen klassement 1 af. j I Belangrijke rol 1 bonificatie-seconden Bonificatie-seconden kunnen dit jaar in I de Tour de France in het begin een be- langrijke rol spelen. In de eerste negen ritten zijn er zowel bij tussensprints als bij de aankomst extra seconden te ver dienen. De eerste drie in elke etappt mogen respectievelijk 20, 12 en 8 secon den van hun tijd aftrekken. Voor de 'halve' etappes zijn de bonificaties 12,8 en 4. In het eerste gedeelte van de Tour zijn er onderweg twee tussensprints. Daar zijn respectievelijk 6, 4 en 2 seconden te ver overen. In de marathon-etappe van woensdag 4 juli, van Avranches naar Rouaan over 302 kilometer, worden in totaal acht bonificatie-sprints gehouden, De Tour de France is dit jaar voor de FICP-ranglijst flink opgewaardeerd, Kreeg de winnaar van de ronde vorig jaar 200 punten toebedeeld, dit jaar zijn dat er 300. Voor elke etappewinnaar is de toeneming nog groter: 50 in plaats van 15 punten. De gele trui is elke dag ook meer waard geworden, 30 punten, een verschil van 25 met vorig jaar. j De karavaan die drie weken lang dooi Frankrijk - met een uitstapje van één dag naar Zwitserland - is omvangrijker dan ooit. In totaal maken 3511 perso nen, verdeeld over 1515 auto's deel uit van het Tourcircus. De 198 renners we ten zich omgeven voor 264 begeleiden Het aantal officials bedraagt 20. De or ganisatie bestaat permanent uit 46 per sonen, aangevuld met 217 tijdelijke krachten. De reclamekaravaan telt 1362 personen, verspreid over 489 voertuigen, De pers spant de kroon. Het aantal ver slaggevers en fotografen in de Tour be draagt 659, verdeeld over 23 nationali teiten. Bovendien zijn er ten behoeve van de pers 745 technici/chauffeurs. Het aantal kranten, weekbladen en tijdschrif ten dat over de Tour bericht is 305. B(> vendien schenken 29 televisie- en 43 radiostations aandacht aan La Grande Bouclé. Vijf keer eindigt dit jaar in de Tour eer etappe op hoogte, vier maal een gewone etappe en een van de tijdritten. De belangrijkste obstakels zijn: 9e etappe, Besancon-Genève: Montée- des-Rousses (1118 m-4e categorie), Col de la Faucille (1323-2e). 10e etappe, Genève-St. Gervais Mont Blanc: Col de la Colombière (1613 ra le), Col des Aravis (1498 m-2e), aan komst op Le Bettex (1400 m-le). 11e etappe, St. Gervais-l'Alpe-d'Huer Col de la Madeleine 1984 m-ere catego rie), Col du Glandon (1924 m-le), aan komst l'Alpe-d'Huez (1860 m-ere). 12e etappe, Grenoble-Villard-de-Lans Montee-d'Engins (857 m-2e), aankomst Villard (1150 m-3e). 13e etappe, Villard de Lans-St. Etiennr Croix de Chaubouret (1201 m-2e). 14e etappe, Le Puy en Velay-Millau: Col de la Pierre Plantee (1264 m-4e), Col d< la Tourette (710 m-4e), Cote de Choizzl (940 m-2e) aankomst Millau (820 m) 16e etappe, Blagnac-Luz Ardiden: Cd d'Aspin (1489 m-le), Col du Tourmató (2115 m-buiten), aankomst Luz Ardide: (1720 m-buiten). 17e etappe, Lourdes-Pau: Col du Soulo' (1474 m-2e), Col d'Aubisque (1709 ra- buiten), Col de Marie Blanque (1035 ra le). (ADVERTENTIE) Ideaal zal de bezetting nooit worden, maar dit jaar is het deelnemersveld van de Ronde van Frankrijk daar niet ver van verwijderd. Een lang gekoesterde wens van de Tour-directie gaat in vervulling: de doorgewinterde profs kunnen eindelijk strijd leveren met Oostduitsers en Sovjets, voor wie als staatsamateurs de Tour voorheen een ontoegankelijke wedstrijd was. De perestrojka werkt ook heilzaam op de wielersport, want vrij massaal maken de kameraden uit het Oostblok hun opwachting in „La Grande Bouclé", die de laatste jaren toch al niet te klagen heeft over deelname van renners uit alle windstreken. Zoals bijvoorbeeld uit Australië, waar vandaan Phil Anderson nu al jaren deel uitmaakt van het profpeloton. hoofdsponsor Bos. De ploegleiding stel de Anderson min of meer verantwoorde lijk voor de slechte prestaties in het voorseizoen en nam voor aanvang van de Giro d'Italia, waar een plaats in de Tour moest worden veiliggesteld, harde maatregelen. Anderson werd nog eens op zijn verantwoordelijkheden gewezen en als sanctie bleef soigneur Shelly Ver ses, de vriendin van Anderson, thuis. Argumentatie van Priem: „Phil en Shel ly gingen veel te familiair met elkaar om. Waar zij vorig jaar werk en privé- zaken goed wisten te scheiden, was (Jaar dit jaar geen sprake meer van". Zwaar beledigd „Onzin", luidt de reactie van Anderson, die zich zwaar beledigd voelde. „Shelly en ik zijn profs, die hun verantwoorde lijkheden goed kennen. Priem heeft ge woon een foute beslissing genomen, waarover ik bijzonder teleurgesteld was. Overigens geloof ik niet dat de maatregel afkomstig was van Priem, maar van bo venaf. Cees is een goede ploegleider, maar hij wordt voortdurend onder grote druk gezet door de sponsor". Dat kan zijn, maar het neemt niet weg dat Anderson in de klassiekers heeft ge faald. Een deel van de schuld kan hij toch ook bij zichzelf zoeken? Niets van dat alles. „Ik had toen gewoon een slech te periode", verklaart hij. „Dat kan een keer gebeuren. Ik deed mijn werk en trainde veel. Het liep in het vooijaar ge woon niet. Ik was als gevolg van een operatie aan mijn schouder in de winter met een conditionele achterstand aan het seizoen begonnen. Ik beschikte niet over de superconditie die nodig is om goed te presteren in de klassiekers. Ge lukkig heb ik in Italië en Luxemburg rit ten gewonnen en laten zien nog niet te zijn versleten". Kritisch Waarna hij zich ook op andere gebieden kritisch uitlaat over zijn huidge werkge ver. Anderson beweert dat er veel orga nisatorische problemen zijn, zonder daarover in details te willen treden. Die zwakke punten moeten worden opgelost, wil hij blijven. Aan welke eisen moet worden voldaan? Anderson: „Uiteraard aan mijn financiële, maar niet alleen. Materiaal is belangrijk en het team van zelfsprekend. Ik wil ook goede renners om me heen hebben. En de ploeg moet bereid zijn om Shelly als soigneur in dienst te nemen. Een vreemde verplich ting? Helemaal niet. Hoeveel rijders ne men niet een eigen soigneur of dokter mee? Het is een combinatie die wat ons betreft geen problemen oplevert". Anderson mag zijn eisen hebben, die heeft Priem ook. Anderson kan blijven onder voorwaarde dat hij niet meer de absolute kopman in de klassiekers is. De renner moet in geval van contractverlen ging een deel van zijn sportieve privile ges inleveren. „Omdat hij in het voorsei zoen heeft gefaald", beweert Priem. „Ik ben nipt van plan mijn kaarten wederom alleen op Anderson te zetten. Hij zal in dat geval moeten accepteren, dat de ploeg in de klassiekers meer renners gaat beschermen". Phil Anderson gedraagt zich in de aanloop naar de Ronde van Frank rijk op z'n zachtst gezegd een beet je vreemd. Hij beweert tegenover iedereen die er naar vraagt, dat ver lenging van zijn contract bij TVM zeer wel mogelijk is. Anderson houdt voor Cees Priem nadrukke lijk de deur open, zegt-ie. Zijn ge dragingen van de laatste twee maanden wijzen echter nadrukke lijk in een andere richting. Het gerucht wil dat de Australiér al lang en breed tot een akkoord is gekomen met een Italiaanse ploeg (Carrera, red). Hijzelf ontkent het in alle toonaarden, maar sinds de Ronden van Italië en Lu xemburg moet Priem maar sterk reke ning houden met een vertrek van zijn kopman naar het Apenijnse schiereiland. Een afscheid van Anderson zou binnen de ploeg met enig gejuich worden ont vangen. De renner genoot lange tijd res pect bij zijn ploeggenoten, maar heeft sinds kort veel krediet verspeeld. Ten eerste door slecht te presteren in de klas siekers, waardoor deelneming aan de Tour zelfs lange tijd aan een zijden draad hing. Renners houden er niet van om zich weken lang in het zweet te wer ken voor een verliezer. Ten tweede door zijn geblunder in de Ronde van Luxem burg, waar Anderson de eindzege ver kwanselde. Opnieuw bleek de steun aan de Australiér nutteloos. Anderson komt bij TVM steeds geïso leerder te staan, ook al omdat hij weinig vertrouwen meer genie't van Priem en tie van rappe mannen als de Oostduitser 01a£ Ludwig, de Sovjet Dzamolidine Abduzhaparov en mogelijk Uwe Raab uit de DDR. De tijdntspecialisten die nen op hun beurt af te rekenen met de krachtpatser op dat onderdeel, Viatches- lav Ekimov uit de Sovjetunie. Op papier schuilt voor de favorieten het grootste gevaar in Alfa Lum, de ploeg die louter bestaat uit Sovjetrussische renners. Dat team heeft twee jaar achter een proef gedraaid in de Vuelta en de Giro en daarin goede resultaten geboekt. Bij hun debuut in een grote ronde, vorig jaar in de Vuelta, maakte Ivan Ivanov naam door de Koninginnerit te winnen en vijfde in het eindklassement te wor den. Enveloppe De toen 28-jarige neo-prof bleek ook een snelle leerling in doorzien van de ver houdingen en verlenen van hand- en spandiensten. Ivanov verleende Pedro Delgado na een aanval van Fabio Parra zoveel steun, dat de Spanjaard voor de tweede maal in zijn loopbaan de Ronde van Spanje kon winnen. Een Colombi aanse televisieploeg legde vervolgens vast dat Delgado Ivanov nadien een en veloppe overhandigde. Over de inhoud bestaan verschillende explicaties. Delga do beweerde dat de 'enveloppe zijn adres bevatte. Ook dit jaar drukte Ivanov zijn stempel op de Vuelta waarin hij achtste werd. De Sovjet steunde op de voorlaat ste dag Giovannetti, die een aanval van Delgado moest pareren. Ivanov werd niet opgesteld in de Giro d'Italia, omdat hij de kar van Alfa Lum moet trekken in de Ronde van Frank rijk. De inmiddels 30-jarige renner is ook veruit de beste klimmer van zijn ploeg, zij het dat Ugrumov en Pulnikov ook geen kleinje jongens zijn in het hooggebergte en Dimitri Konisjev se rieus moet worden genomen, mits hij zijn dag heeft. Over steun heeft Ivanov niet te klagen. Pulnikov en Ugrumov hebben in de Giro inmiddels laten zien waartoe ze in staat zijn. Nadat zij in de editie van 1989 elfde (Pulnikov) en zes tiende (Ugrumov) werden, eindigde het tweetal dit jaar respectievelijk vierde en achtste. Vooralsnog zijn zij voorbestemd om Ivanov te steunen. Naast de renners voor het klassement hebben de Sovjets ook nog een troef voor de sprint. Dza molidine Abduzhaparov is rap, hetgeen hij de Ronde van Italië met grote regel maat demonstreerde. Ekimov Een verhaal apart is Viatcheslav Eki mov, de Sovjet die weigerde om voor Uwe Ampler. Alfa Lum uit te komen en zich voor een slordige miljoen gulden verbond aan Pa nasonic. Peter Post neemt hem mee naar de Tour met het oog op de races tegen de klok. Met name in de ploegentijdrit is er voor de specialist pur sang een be langrijke rol weggelegd. Hij moet voor komen dat favoriet Steven Rooks tijd verliest. Tevens hoopt Post met Ekimov een renner te hebben die voor ritover- winningen kan zorgen in de individuele tijdritten. De onervarenheid van de Russen, even als die van de Oostduitsters trouwens, is zeer betrekkelijk. Als amateurs kwamen de Sovjet-rijders veelvuldig naar West en Zuid-Europa om etappewedstrijden te rijden. De specifieke moeilijkheden in de Tour mag de heren dan vreemd zijn, het terrein kennen zij wel degelijk. Iva nov bijvoorbeeld heeft in het verleden de Tour de l'Avenir gereden en daarin uitgebreid kennis gemaakt met zowel de Alpen als de Pyreneeën. Daar komt bij dat de Russen steeds be ter hun weg in het profpeloton weten te vinden. Waren zij vorig jaar als neo- profs nog zeer terughoudend in hun op stelling en bijzonder in zichzelf gekeerd, dit jaar komen zij behoorlijk los. De meesten spreken inmiddels een paar woorden Engels, Frans en Italiaans en Vredeskoers, het Oosteuropese equiva lent van de Tour. Tevens werd Ampler in 1986 wereldkampioen bij de amateurs en maakte hij 1988 deel uit van de ploeg die in Seoul olympisch goud veroverde op de 100 kilometer ploegentijdrit. Als prof deed hij voor het eerst van zich spreken in de Ronde van Spanje, die hij als negende en beste neo-prof afsloot. Ampler komen we in het hooggebergte zeer beslist bij de besten tegen. Dat geldt zeer beslist niet voor Ludwig en Raab. Ludwig mag dan tweemaal de Vredeskoers hebben gewonnen en in 1988 individueel olympisch wegkampi- oen zijn geworden, hij mist die sprecifie- ke kwaliteiten van een ronderenner. Daarnaast is hij als 30-jarige niet meer de jongste. Ludwig's kracht ligt in de sprint. Hij moet ondersteunend werk verrichten voor Jean-Paul van Poppel en in het geval de Nederlander niet functio neert diens taak overnemen. Tot slot brengt Chateau d'Ax Jan Schur, zoon van een legendarische DDR-ren- ner, mee naar de Tour. Hij zal als knecht van Gianni Bugno echter een on dersteunende rol spelen. Schur heeft zich in de klassiekers onderscheiden. Hij is een zogenaamde „flyer", van het type Edwig van Hooydonck. In het hoogge bergte komt Schur te kort. Nieuwelingen worden doorgaans met enige scepsis ontvangen door de gevestigde orde. Zij moeten hun reputatie eerst maar eens waarma ken, is de algemeen geldende op vatting. Zo verging het de Colom- bianen, die begin jaren tachtig als exotische klimwonders naar Euro pa werden gehaald. In het geval van de Sovjets en Oostduitsers ligt dat evenwel anders. Zij maakten bij hun entree heel rap duidelijk snelle leerlingen te zijn, met wie bovendien niet valt te spotten. De jongens uit de Sovjetunie en de DDR zijn wielrenners die weten wat er in een koers te koop is en mannen die snel hun graantje mee pikten. De renners uit het Oostblok worden door de gevestige orde dan ook uiterma te serieus genomen. In tegenstelling tot de Colombianen (eenzijdige klimmers) zijn de Sovjets en Oostduitsers volleerde allrounders, die alle disciplines beheer sen. Of er onder hen dit jaar een Tour winnaar schuilt, lijkt onwaarschijnlijk. Op termijn moet daar evenwel zeer ern stig rekening mee worden gehouden. Onder de Oosteuropeanen, die 30 juni aan hun Tour-debuut beginnen, zijn er zeker vier die-over de specifieke kwali teiten van een ronderenner beschikken. Dat zijn de Oostduitser Uwe Ampler en de Sovjets Ivan Ivanov, Pjotr Ugnimov en Vladimir Pulnikov. Anderen zijn spe cialisten die popelen van ongeduld. De sprinters bijvoorbeeld krijgen concurren- Viatcheslav Ekimov. zijn in staat enigszins te converseren. Ze hebben bovenals hun schroom afgelegd en geleerd voor zichzelf op te komen. Gretig De Oostduitsers, die na het vallen van de Berlijnse Muur dit jaar plotseling mo gen debuteren, hebben minder last van de taalbarrière. Als doorgewinterde ama teurs beschikten zij al over de nodige er varing, terwijl de DDR-fietscultuur hen een geweldig voordeel verleent. De Oost duitsers zijn gedisciplineerde renners, zowel in de training als tijdens de koers. Zij rekenen bovendien weinig en trap pen hard. En „last but not least", ze zijn gretig en vastberaden om wat moois te maken van de onverwachte kans om professional te worden. Hun Tour-inbreng is kwantitatief min der dan die van de Sovjets, kwalitatief echter komen zij met sterke renners aan de start. PDM vaardigt Uwe Ampler af en mogelijk Uwe Raab. Panasonic heeft met Olaf Ludwig een geduchte inbreng. Ampler Van dat trio is Ampler de enige ronde renner. Hij is drievoudig winnaar van de Phil Anderson won in de Ronde van Italië een etappe. HUISMAN TWEEWIELER B.v. Ruim 1000 fietsen in voorraad Gazelle - Batavus Union Levendaal 78 Leiden Tel. 071-131515 ÊeidóGSourtOtit'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 34