TOUR DE FRANCE Steven Rooks heeft zijn portie ellende al gehad Peter Post draait met toenemend ongeloof mee in mallemolen CcidócGomant ZATERDAG 30 JUNI 1990 PAGINA 33 Het gaat niet goed met de ploeg van Peter Post. De Amstelveense ploegleider leek, na een aantal magere jaren in de Tour de France, met het aantrekken van Steven Rooks en de bergkoning van vorig jaar Gert-Jan Theunisse, op de weg terug. Met het genoemde tweetal zou Post potentiële Tourwinnaars in huis hebben gehaald. De voorbereiding op de belangrijkste wielerwedstrijd van het jaar verliep echter dramatisch. Steven Rooks eindigde in de Ronde van Italië achterin het peloton en kon in de bergen geen geen vuist maken. Theunisse deed het wat dat betreft een stuk beter, maar voor hem sloeg het noodlot toe toen bekend werd dat hij in de Waalse Pijl doping had gebruikt. Een schorsing van zes maanden was het gevolg. Sombere tijden dus voor Post en zijn ploeg. De wielersport evolueert en Peter Post gaat daarin mee. De ploeglei der, speelt in op nieuwe ontwikke lingen en zorgt er wel voor dat hij geen achterstand op de concurren tie oploopt. Het zakelijk instinct van Ppst waakt over het welvaren van zijn ploeg. De ploegleider groeit mee, maar bepaald van harte gaat dat niet. De Amstelvener is naast zakelijk leider, die zijn grote verantwoordelijkheden kent, bovenal een liefhebber van de wielersport. En met de opmars van het grote geld gaat er in de ogen van Post veel romantiek ver loren. Wat hem daarin bovenal stoort, zijn de buitenproportionele belangen die aan de Tour de France kleven. In de op vattingen van de ploegleider is daarin de grens van het toelaatbare al lang over schreden. Hij draait nog steeds mee in de mallemolen, maar ook met toene mend ongeloof. Wat Post nooit voor mogelijk had ge houden, is anno 1990 een hard gegeven. De Tour is dé koers van het jaar; alle andere wedstrijden vallen daarbij volle dig in het niet. Post kan wel anders wil len, maar de realiteit leert hem het te genovergestelde. Het jaar 1989 was wat dat aangaat teke nend voor Post. Een slecht seizoen kan zijn ploeg toch niet worden verweten. Post won Parijs-Roubaix (Wampers), zag Van Lancker zegevieren in de Am- stel Gold-race en loodste Breukink naar een derde plaats in de Ronde van Italië. Een erelijst waar vele vakgenoten voor zouden tekenen. Toch was er in het ge val Post sprake van een desastreus sport jaar. Waarom? De Tour liep uit op een drama. Halverwege zaten Talen, Van Poppel en Breukink thuis, terwijl Vande- raerden wegens wanprestaties zijn ont slag kreeg aangezegd. Met de overgeble ven goedwillende knechten viel vervol gens geen eer meer te behalen. Investeren Op basis van louter en alleen de Tour de France heeft Post flink moeten investe ren. Hij kocht Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse a raison van één miljoen gul den per persoon per jaar. Exclusief premies, die kunnen oplopen tot een be drag van rond de 300.000 gulden. Er zit aan Rooks en Theunisse echter meer vast dan alleen geld. Post moet voor het eerst in zijn loopbaan een deel van zijn invloed aan renners afstaan. De twee Nederlandse paradepaardjes hebben tij dens de contractbespekingen bedongen dat er volgens hun ideeèn gekoerst gaat worden. Het is in strijd met de stijl van Post om daaraan toe te geven. Toch ging hij over stag. Omdat de omstandigheden hem daartoe dwongen. Post kan zich niet op nieuw een afgang in de Tour permitte ren. De „Siamese tweeling" is niet alleen een meester in het beklimmen van berg flanken, gesteund door slimme adviseurs wisten de twee renners hun positie zake lijk eveneens goed uit te buiten. De be langen van Post en het duo Rooks/- Theunisse (van wie de laatste door zijn halfjaar schorsing nu slechts kan toekij ken) lopen parallel, zoals het zo mooi heet. Het zit Post echter allerminst lekker dat hij concessies aan zijn werkwijze heeft moeten doen. Hij heeft echter geen keus, realiseert hij zich als geen ander. „Het alternatief is stoppen", weet .Post maar al te goed. „Dat kan echter niet, om de simpele reden dat ik verplichtingen te genover mijn bazen (lees: sponsors, red.) heb. Buiten dat ben ik nog te veel wie- lerliefhebber om nu al afstand van dat wereldje te nemen. Ik ben gedwongen Peter Post: „Na een slechte Tour is mijn ploeg in waarde ^gehalveerd. De Tour is heilig". om me aan te passen. Doe ik dat niet, dan gaan Rooks en Theunisse naar een andere ploeg. Het wielerhart telt niet meer mee. Ik dien eenvoudigweg mijn afspraken na te komen, anders ben ik ongeloofwaardig bezig". Het wielerhart van Post komt door de huidige ontwikkeling in opstand. De Tour is belangrijk, zeker. Maar dat geldt toch voor meer koersen, vindt de ploeg leider. Hij dient zich echter neer te leg gen bij de feiten. En die zijn dat de Ron de van Frankrijk zich publicitair en commercieel hoog heeft verheven boven alle andere wedstrijden. „Zelfs een we reldkampioenschap valt daarbij in het niet", stelt Post vast. „Na een slechte Tour is mijn ploeg in waarde gehal veerd. De Tour is heilig". Overtrokken „Persoonlijk vind ik het allemaal sterk overtrokken en bovendien slecht voor de wielersport. Er kan er tenslotte maar één de Tour winnen. Voor velen zal de wedstrijd dus op een teleurstelling uit draaien. Het blijft daarom riskant om alle troeven op de Tour te zetten. Aan de andere kant erken ik dat de renners eigenlijk geen keus hebben. In de Tour kan naam worden gemaakt en de markt waarde worden bepaald. De media zijn toegespitst op die ene wedstrijd, dat is ongelooflijk. Ik kan tijdens de Tour mijn hoofd niet buiten de deur steken of er worden twintig microfoons en dertig no titieboekjes onder mijn neus gedrukt". „Het gevolg is dat veel andere westrij den in dienst van de allesoverheersende Tour worden gereden. Kijk maar naar Rooks en Lemond in de Giro. Nog erger is dat andere wedstrijden niet meer se rieus worden genomen en kapot worden gemaakt. Neem de Ronde van Midden- Zeeland. Twee renners mogen zo maar lange tijd een voorsprong van zestien minuten nemen. Achter hen wordt niet eens meer gereden. Ik vind dat onbegrij pelijk. Niemand zal mij dat ooit kwalijk kunnen nemen. Waar ik ook met een ploeg aan de start verschijn, mijn ren ners zullen moeten fietsen. Daarvoor worden ze tenslotte betaald". De vraag dringt zich op wanneer de Tour voor Post geslaagd is. Gezien de investeringen eigenlijk alleen maar mei de eindoverwinning. Post laat zich ech ter niet uit de tent lokken. De laatste ja ren heeft hij in sterke mate ondervonden hoe snel schone plannen in duigen kun nen vallen. Post heeft de laatste jaren in de Tour louter misgetast, terwijl hij op papier altijd wel een goed team aan de start bracht. Post: „Aan voorspellingen waag ik me absoluut niet. Eén ding is ze ker: het moet véél en véél beter dan vo rig jaar. Ik hoop alleen al dat mijn ren ners kunnen meedoen in de wedstrijd Dat zal een geweldige stap voorwaarts betekenen". Steven Rooks twijfelt nog of hij zijn geld zal beleggen in een huis met stoeterij of een Ferrari Testa- rossa a raison van 450.000 gulden. Als autoliefhebber gaat zijn hart uit naar de vermaarde sportwagen, zijn verstand kiest echter voor de oude, te verbouwen boerderij met lap grond in zijn woonplaats War- menhuizen. De keus is nog niet gemaakt, maar neem maar aan dat de wielrenner binnenkort omgeven door paarden volledig vrij woont. Het gaat de sportman van het jaar 1988 naar den vleze, zoveel moge duidelijk zijn. Hij dankt zijn welstand aan de wielersport, waarin hij de laatste jaren naam heeft gemaakt. En wil blij ven maken, want Rooks heeft aan ambi ties niet ingeboet. Zeker niet nu er we derom een Tour de France voor de deur staat. De Noordhollander hoopt zijn droom eindelijk eens te kunnen realise ren. De Ronde van Frankrijk winnen, dat is het grote doel waarnaar Rooks blijft stre ven. Zijn seizoen is er volledig op afge stemd. Sterker nog, hij heeft specifieke afspraken met betrekking tot de Tour conctractueel bij Peter Post laten vast leggen. Rooks heeft zich bijvoorbeeld het recht verworven om voor afloop van het driejarige contract te vertrekken. Hij moet dan wel bij de eerste drie in het eindklassement van de Tour eindigen of bij de eerste tien in combinatie met een etappezege en een trui in één van de an dere klassementen. Overigens heeft in dat geval van een voortijdig vertrek Post nog wel de eerste rechten. Bovendien hebben hij en zijn inmiddels geschorste maatje Gert-Jan Theunisse het recht be dongen om de ploeg tijdens de Tour te laten koersen volgens hun ideeèn. Baanbrekend werk Rooks heeft buiten de koers zijn zaakjes goed voor elkaar en in zakelijk opzicht baanbrekend wérk verricht. De renner heeft zichzelf namelijk ondergebracht in de BV Rooks, waarvan hij zowel direc teur als enige aandeelhouder is. De be sloten vennootschap verkoopt zijn dien sten aan de ploeg Post en brengt daar voor jaarlijks één miljoen gulden in re kening. Die declaratie kan, afhankelijk van de prestaties, worden verhoogd met zo'n 300.000 gulden aan premies. Overigens is die door Rooks, en ook Theunisse, gekozen constructie nog on derwerp van studie bij de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie en de UG, de internationale wielerfederatie. De bonden mogen reglementair geen licen tie aan rechtspersonen verstrekken; die moeten op naam uitgeschreven worden. Om die reden rijdt zowel Rooks als Theunisse met een voorlopige licentie rond. De redenen, dat Rooks zijn actitiveiten heeft ondergebracht in een BV, zijn voornamelijk van fiscale aard. Als groot verdiener hoeft hij op deze manier mijv_i der geld aan de belasting af te dragen. De constructie is, met goedkeuring van de belastinginspecteur overigens, be dacht door Rooks' adviseur, belasting specialist John Lenior van het accoun tantskantoor Bergheyn Sneep en Mei- se, onderdeel van de TRN Groep. Dat Rooks dergelijke lucratieve afspra ken heeft kunnen maken met Post, had hij een jaar terug niet voor mogelijk ge houden. De renner reed tweemaal eerder in dienst van de Amstelveense ploeglei der en aan die perioden bewaart hij niet zijn prettigste herinneringen. Sterker nog, Rooks beweerde bij zijn tweede af scheid van Post nimmer nog voor diens ploeg te zullen rijden. De tijd heeft de wonden geheeld en bovendien bevindt Rooks zich tegenwoordig in de positie, dat hij zelf eisen kan stellen. Post heeft zich deze keer bij Rooks moeten aanpas sen. Een situatie waarvan de renner niet alleen zakelijk profiteert, maar toch ook van. geniet. Afgezien daarvan vindt Rooks dat Post ook is veranderd; zich aangenamer is gaan opstellen. „De omstandigheden van toen zijn niet te vergelijken met die van nu", meldt Rooks die verder vindt dat de druk op de renners minder is ge worden. „Zeker voor mij. Ik hoef me in principe alleen op de Tour de richten" Dat was vijf jaar gelden wel anders Toen moest Rooks zich in aanloop naar de Tour in allerlei westrijden bewijzen Vervolgens begon hij „uitgepierd" aan het karwei in Frankrijk. Bovendien is Rooks nu ook bereid toe te geven dat de schuld van de animositeit met Post ook voor een deel zijn schuld was. „Ik was nogal eigenwijs", steekt hij de hand in eigen boezem. „Maar dat ii het verhaal simpel. Post had interesse in een sterke renner voor de Tour en i' wilde per sé weg bij de ploeg Gisbers. kwam na Theunisse. Gert-Jan was al eerder met Post tot overeenstemming gekomen. Ik ging er vanuit dat onze we - gen zouden scheiden. Totdat we ons af vroegen of Post ons beiden niet wilde hebben. Dat bleek hij zowel te willen als te kunnen. Vanaf dat moment hebben we betrekkelijk snel zaken kunnen doen". De grote belangen waarmee Rooks te maken heeft, maken hem niet nerveu;. De van nature al vrije koele kikker be weert goed met de druk te kunnen om gaan. Rooks: „Ik ben al jaren niet anders gewend. Waarom zou ik me druk mr ken? Ik heb de afgelopen jaren toch be wezen wat ik kan. Na vorig jaar zie ik de Tour zelfs uitermate positief tegemoei Slecht voorbereid werd ik zevende en won ik de combinatietrui. Daarvan ben ik een stuk wijzer geworden. Evenals van de ploegsamenstelling trouwens. Met vier beschermde renners vertrek ken, dat werkt niet. Alcala en in mindere mate Kelly waren vorig jaar niet bereid hun kansen voor die van Gert-Jan of mijn persoontje op te offeren". Voor Rooks zijn de voortekenen goed. Hij lijkt met een viertal valpartijen in de Giro zijn portie ellende al te hebben gc- had en verder rijdt het Tour-peloton dit jaar wat hem betreft „in de goede rich ting". Rooks: „Twee jaar geleden werden ook eerst de Alpen en vervolgens de Py reneeën aangedaan. Ik reed toen goed en werd tweede. Wat dat aangaat, ziet het er niet slecht uit". Steven Rooks (links) was vorig jaar in de Tour niet opgewassen tegen onder anderen Laurent Fignon (rechts).

Leidse Courant | 1990 | | pagina 33