Eric Vanderaerden zet niet alles meer op proloog Jean-Paul van Poppel voelt zich de snelste TOUR DE FRANCE «§"SIJTHOFF PERS iSfTYHV Lezers AANKOMST TOER DE FRANCE In 54jaar 127 Nederlandse etappezeges ltttt liF^B 'CcidócSouAcmt ZATERDAG 30 JUNI 1990 PAGINA 32 Sprinters hebben het de laatste tijd steeds moeilijker om hun specialiteit in etappewedstrijden uit te buiten. Jean- Paul van Poppel, toch door kenners gezien als de absoluut snelste man van het peloton kan daarover meepraten. In de Ronde van Italië kon de sprinter uit de ploeg van Peter Post geen potten breken en hoewel de Tour een heel andere wedstrijd is dan de over het algemeen door Italianen beheerste Giro gaat de tijd voor Van Poppel dringen. De concurrentie van Van Poppel zal echter niet slapen, waarbij de renner uit de ploeg van Post rekening moet houden met de formatie van Jan Raas. Niet alleen Jelle Nijdam ontpopte zich vorig seizoen als een geduchte sprinter, ook Eric Vanderaerden dient net te worden weggecijferd. 6-daagse luxe touringcarreis Vertrek: maandag 9 juli Een uniek evenement! U bezoekt 3 Tour-etappes in de Alpen, BETTEX finish - VILLARD DE LANS Tijdrit en natuurlijk de legendarische ALPE D'HUEZ, waar onze jongens altijd zo goed presteren. U verblijft in goede middenklasse hotels in/of buiten Grenoble in 2-persoonska- mers met douche/toilet. Inclusief «lunchpakket op de eerste dag «5x overnachting en ontbijt «3x di ner en afscheidsdiner. Exclusief «overige maaltijden «verzeke ringen. Toeslag hotel centrum f 35,- p.p. Toeslag 1-persoonskamer f 165,- 2-daagse luxe touringcarreis Vertrek op zaterdag 21 juli U verblijft in het HART VAN PARIJS in het luxe Holiday Inn hotel op de Place de la Republique, een unieke lokatie om op eigen gelegenheid Parijs te verkennen. Maar u kunt natuurlijk ook gebruik ma ken van een speciaal voor u samengesteld TELEFOON 070- 3 190 882 AAN DEZE BIJLAGE WERKTEN MEE: Marcel Coppens Gert van Dijk Dick Dijkhuizen Dick Kiers Rob Langeveld Henk Ruijl Henk Stouwdam FOTOGRAFIE Cor Vos ANP Archief SP Persunie VORMGEVING Jan Hofmeester Een proloog in Futuroscope. Vroe ger moest je amper twijfelen aan de kandidaat-winnaar van zo'n mini- etappe. Dat was vast een kolfje naar de hand van Eric Vanderaer den. Maar de laatste jaren is dat veel minder zeker geworden. „Ik zet ook niet alles meer op de proloog", aldus de Limburger uit de Buckler-ploeg. „Het is trouwens te gek als je vooraf zegt: ik moet die proloog winnen. Waar we wel naar streven dat is naar een ritover- winning tijdens de eerste dagen of naar de groene trui. Hoewel dat dan weer twee tegenstrijdige dingen zijn". „Want wil je de groene trui, dan moet je zo weinig mogelijk risico's nemen. Wil je echter een rit winnen, dan dien je wel risico's te nemen, o.a. door te zorgen dat je niet ingesloten raakt. Of ik een kans heb in de spurt tegen kerels als Van Pop pel, Planckaert of Ludwig? Als de ploeg zich 100% inzet om voor mij de spurt aan te trekken, dan wel. Al blijft Van Poppel natuurlijk de te kloppen man. Hij werd aangeworven om ritzeges te veroveren en in de Giro werd hij slechts één keer tweede op zeven massaspurten. Het is duidelijk dat hij in de Tour één en ander zal moeten rechtzetten. Tijdens de Vierdaagse van Duinkerken verloor ik dan weer wel enkele spurten van hem. Ach, als iemand in conditie is, spurt hij ook goed". Minder „Nijdam", vervolgt Vanderaerden, „zie ik geen massaspurten winnen. Ik hoop natuurlijk voor hem dat hij een zelfde resultaat als vorig jaar kan -behalen, maar hij is - net als Maassen - eerder ie mand, die tijdens de laatste kilometer kan wegspringen, zonder dat hij nog in gehaald wordt. Alle aandacht hoeft dus niet uitsluitend op mij gericht te wor den. Dat is het positieve in onze ploeg". De kans zit er in dat Vanderaerden wel licht wat minder in het nieuws komt, maar zegt hij: „Dat wist ik toen ik deze ploeg koos. Onze droom blijft het na tuurlijk om gedurende de eerste tien da gen zo behoorlijk te presteren dat wij een tijdje in het geel kunnen rijden. Om het even welke renner uit onze ploeg dat wordt". Maar je kan dat moeilijk vooraf bepalen. Je kan alles bijvoorbeeld op die proloog zetten en toch pas tiende eindigen. In de eerste Tour waarin ik geel haalde, was de ochtend van de proloogrit mijn fiets gestolen. Ik wilde vooraf nog het par koers verkennen en nog wat trainen, maar dat ging dus niet. Ik kon dus niets anders dan boos tegen een kast stampen. Gelukkig had ik nog mijn eigen wielen bij me en die liet ik monteren op een re- servefiets. Ik had er nooit op getraind, anderhalf uur voor de proloog reed ik voor het eerst op het parkoers en ik won". De definitie van een proloog is voor Vanderaerden simpel. „Vertrekken, rij den tot het pijn doet en dan zolang mo gelijk pijn lijden. Als je dat niet kunt, kan je nooit winnen. Je moet ronddraai en en op toerental blijven. Als je een goede dag hebt, kan je lang afzien. Al verleg je zelf wel die pijngrens naarmate je ouder wordt, want dan stel je je de vraag of dat nog wel allemaal zin heeft". „Soms durf ik ook wel zeker te zijn van mezelf. Daardoor verloor ik al enkele belangrijke wedstrijden: de Gent-Wevel- gem die Planckaert won of de Parijs- Roubaix 1985. Ik dacht telkens dat ik niet kon verliezen. Maar ik vind me toch veel beter in de ploeg-Raas. Daarin is de stress veel minder zwaar, terwijl je bij Post steeds die druk ondervond om te moeten winnen. Ik hoop dan ook in deze omstandigheden tijdens de eerste tien Tourdagen met enkele knappe pres taties voor de dag te komen". Jean-Paul van Poppel spant zich bovenmatig in om naar buiten toe het beeld van de onbezorgde sport man intact te houden. Innerlijk moet het bij de sprinter in dienst van Peter Post borrelen van onrust. Van Poppel is namelijk hopeloos uit vorm en dat kan hij met het oog op de Ronde van Frankrijk nu net niet gebruiken. Met een gezicht waarvan het zelfvertrouwen af straalt, roept de renner aan een ie der die het horen wil: „Ik voel me absoluut de snelste". Tussen willen en kunnen ligt echter vaak een wereld van verschil, heeft Van Pop pel inmiddels ervaren. Het wil na zijn voortijdig vertrek uit de Tour van vorig jaar maar niet echt meer met hem vlot ten. In de Ronde van Italié was hij toch ingeschat voor ten minste één etappeze ge. De Nederlander bleef op nul staan. Dat is echter niet zo verontrustend als de manier waarop Van Poppel keer op keer door zijn Italiaanse concurrenten te kijk werd gezet. In Italié, waar de door Van Poppel zo geliefde zon bijna dage lijks >scheen, kon hij niet één massa sprint naar zijn hand zetten. Sterker nog, zelfs geen rol van betekenis spelen. Tot groot plezier van de kamikaze-piloten in de Giro overigens. Ongerust „Ongerust? Ik? Geen sprake van". Van Poppel wijst elke toespeling op een de pressieve gemoedstoestand van de hand. „In de Giro mag het dan niet zo zijn ge lopen als ik graag had gewild, het is nog geen Tour. Als ik daarin wel over de broodnodige vorm beschik, vrees ik nie mand en komen de overwinningen onge twijfeld terug". Het is voor Van Poppel te hopen dat hij gelijk krijgt, want de cijfers wijzen sedert zijn indiensttreding bij Peter Post niet in zijn voordeel. Na zijn voortijdig vertrek uit de Ronde van Frankrijk, volgde dit jaar een Giro zonder ritoverwinning. Van Poppel is aangetrokken om juist in die wedstrijden te excelleren. Etappeze ges in bijvoorbeeld de Vierdaagse van Duinkerken of de Ronde van Nederland zijn te mager voor een renner met de status en het salaris van Van Poppel. Over zijn falen in de Ronde van Italië is Van Poppel kort en duidelijk. „Ik schoot tekort. Daarvoor is geen excuus moge lijk. Het gekke was, dat ik me goed voel de. Ik was het zeer beslist niet, anders overkomen je dergelijke nederlagen niet. Nu het in Italié zo slecht is gegaan, zal ik in de Tour des te scherper zijn, reken daar op". Aan de gretigheid van Van Poppel hoeft niemand te twijfelen. Als er één renner tijdens de Tour op scherp zal staan, is hij het wel. Niet eens omdat het in de Ronde van Italié misging, maar vooral na zijn bittere ervaringen in de Tour van '89. Van Poppel haalde in de bergrit naar Superbagnères de tijdslimiet niet en moest halverwege naar huis. Daarvan is hij lange tijd behoorlijk ontdaan ge weest. Die „nederlaag" heeft Van Poppel aanzienlijk meer dwars gezeten, dan hij voordien voor mogelijk had gehouden. FUTUROSCOPE - In 54 jaar heb ben 51 Nederlandse wielrenners in totaal 127 etappes in de Tour df France gewonnen. De Zeeuw Theo fiel Middelkamp werd in 1936 dt eerste Nederlandse etappewinnaar, Gert-Jan Theunisse was vorig jaar op l'Alpe-d'Huez de laatste. Succes volste Nederlander was vorig jaar Jelle Nijdam met twee zeges. De ranglijst van Nederlandse etappe winnaars is: 1. Gerrie Knetemana Jan Raas en Joop Zoetemelk allen 10 4. Jan Janssen 7, 5. Gerben Karstens en Jean-Paul van Poppel beiden 6,7. Wout Wagmans en Jelle Nijdam bei den 4, 9. Wim van Est, Hennie Kui per, Henk Lubberding, Bert Ooster bosch, Jo de Roo, Johan van der VeH de, Rini Wagtmans en Peter Winnet/ allen 3, 17. Erik Breukink, Theofifl Middelkamp, Jan Nolten, Henk Nij dam, Adri van der Poel, Cees Priemj Steven Rooks, Albert van Schendelj •Theo Smit, Gerrit Voorting, Ad Wij] nands allen 2, 28. Hans Dekken! Maarten Ducrot, Leo Duyndam, Ceq van Espen, Henk Faanhof, Daan dj Groot, Mathieu Hermans, Fedor der Hertog, Jos Hinsen, Adri van Hou\vw lingen, Jan Krekels, Johan Lammert! Jo Maas, Henri Manders, Frits m rard, Henk Poppe, Antoon vai Schendel, Gerrit Schulte, Gerrit SolW veld, Gert-Jan Theunisse, Nico Vflj hoeven, Gerard Vianen, Leo va Vliet en Huub Zilverberg allen 1. Tijdrijden is een van de specialiteiten van Eric Vanderaerden. Jean-Paul van Poppel twijfelt geen mome „Toen ik thuis kwam, viel ik in zo'n leegte, zo'n gat, dat is onvoorstelbaar. Ik had nooit van mezelf verwacht dat wiel rennen en vooral de Tour de France zó belangrijk voor mij zouden zijn. Thuis zitten, terwijl je collega's doorgaan. Ik dacht dat ik er gek van werd. Aanvanke lijk veronderstelde ik dat het wel zou meevallen. Nou, dus niet. Je wordt nog maar eens met de neus op de harde fei ten gedrukt. Er is maar één wedstrijd be langrijk: de Tour de France. Bovendien ontdekte ik in die periode, dat de Tour belangrijker voor mij is dan ik wilde aannemen". Het spreekt voor zich dat de motivatie aan zichzelf. van Van Poppel behoorlijk is toegeno men. Hij realiseert zich meer dan ooit dat de Ronde van Frankrijk van levens belang is. Voor zichzelf uiteraard, maar ook voor Post, die de sprinter heeft aan getrokken om met name in de Tour voor succes te zorgen. Wat dat aangaat, heeft de ploegleider nog geen plezier aan Van Poppel beleefd. Overigens heeft Post te doen met zijn sprinter, want zelfs hij had nooit eerder een renner zo te leurgesteld meegemaakt omdat hij de Tour voortijdig moest verlaten. Post: „In de Giro deed zich het vreemde feit voor dat Van Poppel slecht sprintte, maar voor zijn doen goed bergop reed. Het is zaak dat hij in Frankrijk die ba lans meer in het voordeel van zijn sprint; laat uitslaan". Van Poppel twijfelt daar geen momenij aan. Hij voelt zich sterk, ook al heeft hij tegenslagen moeten verwerken. „Als dal speciale gevoel, die overtuiging, terug keert, heb ik er alle vertrouwen in. Van Poppel in goede doen is absoluut dt snelste sprinter. Geen twijfel mogelijk. Bovendien weet ik me in de Tour ge steund door Eddy Planckaert. Hij is nel het type dat ik nodig heb om de sprint aan te trekken. Planckaert is snel en rücksichtlos, die knalt er wel doorheen ij ADVERTENTIE programma om de lichtstad te bewonde ren (en natuurlijk de renners). Inclusief «vervoer per luxe touringcar ■welkomstcoctail «verblijf in 2-persoons- kamer met bad/douche en toilet «ontbijt op 2e dag «rondrit en lichtjestour. Toeslag: 1-persoonskamer f 85,- bijwopen Folies Bergere f 65,- p.p.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 32