1 Knieval voor Parijs IN DEZE BIJLAGE CcidóeGow-a/nt ZATERDAG 30 IUNI 1990 Peter Post draait met toenemend ongeloof mee in mallemolen Jean-Paul van Poppel voelt zich de snelste Breukink wil zich eindelijk bewijzen Oosteuropese renners zijn snelle leerlingen Fignon heeft lak aan populariteit Rooks heeft zijn portie ellende al gehad Lemond raakt geen moment in paniek t •&- :s. Kl ief >P. iet en ei. en de id. taf >m| re-: en in| ;o Iet jgi als IG I Greg Lemond tijdens de Tour van 1989. De Amerikaan bleef in een alles-of-niets gereden tijdrit de Fransman Laurent Fignon in het eindklassement net voor. De adembenemende ontknoping van 1989 zal de lit Ronde van Frankrijk dit jaar absoluut niet be leven. Een herhaling van mogelijk de sensationeelste afloop van een wielerronde is onmogelijk gemaakt door Jacques Chirac, de burge meester van Parijs. Het stadsbestuur heeft namelijk totaal andere belangen bij de Tour-aankomst en was vorig jaar dik ontevreden met de tijdrit als afsluiting. Dat Greg Le-' mond wielergeschiedenis schreef door met het te verwaarlozen verschil van acht seconden de gele trui uit handen van de Fransman Laurent Fignon te grissen, staat daar geheel buiten. Chi rac c.s. hanteerden als graadmeter de publieke belangstelling. En die viel zwaar tegen: zo'n 100.000 toeschou wers minder dan de jaren daarvoor. J-m Dit jaar weer het vertrouwde beeld bij de slotetappe van de Tour. Het stadsbestuur van Parijs wil de Tourhelden niet één voor één voorbij zien flitsen op de Champs Elysées, maar een aantal malen. De Tourdirec tie kon kiezen of delen: Finish op de Champs Elysées? Akkoord, maar dan niet met een tijdrit. De Tour is voor het Parijse stadsbe stuur een toeristische trekpleister. Daarvoor wil het best de wereldstad voor een deel afsluiten en technische diensten op zondag laten opdraven, maar dan moeten daar wel revenuen tegenover staan. De kosten-baten-ana- lyse van Chirac berooft de Tour moge lijk van een hernieuwde, thriller-ach- tige apotheose. Tourbaas Jean-Marie Leblanc moet de karavaan noodge- wongen op de slotdag een rit-in-lijn la ten rijden. Ontsnappingen voorbehou den zal het Tourpeloton zondagmid dag 22 juli in gesloten formatie op Pa rijs' beroemdste straat arriveren om na 3420 kilometer de 77e Tour de France af te sluiten. Een jaarlijks terugkerende vraag is of de Tour zwaar is? Vanzelfsprekend, daarover bestaat zelfs geen twijfel. Een van de vele wielren-wijsheden is dat een wedstrijd zo zwaar wordt gemaakt als de renners zelf willen. En de cou reurs maken de Tour zwaar. Zij willen het zelf en worden daartoe gedwongen door hun sponsors. Het is een simpel verhaal. In de Ronde van Frankrijk zijn de sterkste renners ter wereld ver zameld in de belangrijkste wedstrijd van het jaar. Dus wordt de Tour zwaar. Zeer zwaar. Andere richting Dan maakt het niet uit, dat er in ver gelijking met vorig jaar in de andere richting wordt gereden. Dus eerst de Alpen en vervolgens de Pyreneeën worden aangedaan. Alle ingrediënten voor een selectieve wedstrijd zijn ge bleven. Er zijn vijf tijdritten, waaron der één voor ploegen en de proloog. Er zijn tien vlakke ritten. Van de zeven bergetappes kunnen er vier tot de 'haute categorie' worden gerekend. De andere drie zijn op papier minder las tig. Maar wat is het waard in de Tour de France? Toch zijn er van zeven bergritten vijf waarvan de finishlijn op een 'bult' is getrokken. Daarnaast is er één dag uitgetrokken voor een ver plaatsing en mogen de renners één dag uitrusten van hun vermoeienissen. Overigens rijden de renners voor de 32e keer in de Tour-historie met de klok mee. Altijd nog minder dan an dersom, want 45 keer werden eerste de Pyreneeën en vervolgens de Alpen be stormd. De start van de Tour de France is op zaterdag 30 juni in het pretpark Futu- roscope, de laatste drie jaar een vaste pleisterplaats. Met de science fiction- achtige attracties als uitvalsbasis wordt de toon voor de eerste dagen gezet. In Futuroscope is de proloog van 6,5 ki lometer, een dag later gevolgd door een etappe van 140 en een ploegentijd rit van 46 kilometer. De aanvang van de proloog heeft de Tourdirectie overigens met een kwar tier vervroegd. De eerste renner gaat op zaterdag 30 juni om 13.15 uur van start, zodat de laatste om 16.40 uur fi nisht. Daarmee wordt voorkomen dat de aankomst van de laatste coureur - Tourwinnaar '89 Greg Lemond - sa menvalt met de aftrap van de eerste wedstrijd in de kwartfinales van het WK voetbal in Italié. Die wedstrijd begint namelijk om 17.00 uur in Flo rence. In de vervolgens vlakke aanloop naar de Alpen is een individuele tijdrit tus sen Vittel en Epinal van 63 kilometer opgenomen. Dat is tevens de langste afstand die solo moet worden over brugd. In totaal bedraagt het aantal ki lometers tegen de klok 153. Puist De tocht door de Alpen, met klassie kers als Col de Colombière, Col de la Madeleine en uiteraard L'Alpe D'Huez, wordt afgesloten met een klimtijdrit van Grenoble naar Villard de Lans. Die dag gaan de laatste van de 38 kilometers tegen de de Cóte 2000 op; een venijnige puist van 1150 meter. Na de Alpen krijgen de renners drie dagen de tijd om „op adem" te ko men. In de Pyreneeën wacht het pelo ton vervolgens twee loodzware dagen. Op weg naar het ski-oord Luz Ardiden liggen de Col d'Aspin en het 'dak' van de Tour in de vorm van de Tourmalet op een hoogte van 2115 meter. De laatste Pyreneeën-dag leidt naar de traditionele finishplaats Pau, met on derweg obstakels als de Col de Soulor, Col d'Aubisque en de Col de Marie Blanque. Als de strijd om de gele trui dan nog niet is beslist, zal de tijdrit op de voor laatste dag definitief uitsluitsel moeten brengen. De dag voor aankomst in Pa rijs is er een race tegen het uurwerk rond Lac de Vassivière en Limousin in hartje Frankrijk. De afstand be draagt 45 kilometer.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 31