ETHI0PIE „Rome wordt steeds minder Romeins, er is geen ruimte meer CcidAcSoUAOÏli GIRO 555 DEN HAAG Cfiidóe Sotrumt kerk wereld Verloren Kardinaal Ratzinger: verdediging orthodoxie is een sociale plicht Pinksterbeweging en kerken: liefdesdrama beroepingen Duitse eenheid JSr £eidóe(2ou/iarii GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ZATERDAG 30 JUNI 1990 PAGINA Chinese geestelijken tot drie jaar heropvoedingskamp veroordeeld PARIJS Een rooms-katholieke bis schop en een priester uit China zijn we gens „illegale activiteiten" tot drie jaar heropvoedingskamp veroordeeld. De twee veroordeelden maakten deel uit van een groep van negen bisschoppen en ongeveer 30 priesters en gelovigen die op 26 november 1989 werd gearresteerd. De reden voor hun arrestatie was deelname aan de oprichtingsvergadering van een bisschoppenconferentie van Rome-ge trouwe katholieken. De rooms-katholieken in China die trouw aan Rome zijn gebleven, komen sinds 1957 ondergronds bijeen. De Chi nese regering erkent alleen de patriotti sche vereniging van katholieken die de paus niet als hoofd van de kerk be schouwt. Er zijn in korte tijd nog 16 andere katho lieken gearresteerd: twee priesters, acht seminaristen en zes orde-zusters, allen uit de provincie Hebei. In deze streek zijn de Rome-getrouwe katholieken, die over ongeveer 60 ondergrondse bisschop pen beschikken, sterk vertegenwoor digd. De hele aardbol kan niet in grotere nood zitten dan één ziel. Ludwlg Wittgenstein door Marinus van der Berg De ochtend na de avond van "het verlies' moet ik op reis. In de trein voelt het stiller dan anders op maandag. Onderweg nergens meer oranje. Het verlies is hard aangekomen. De balans wordt opgemaakt en de zondebokken variëren van Marco, Frank pas nog 'onze' jongens, ook al werken ze in de vreemde tot mijnheer Smeets die een grensoorlog zou hebben uitgelokt. Je moet toch ergens je teleurstelling kwijt, maar de feiten blijven de feiten. Ik ben geen echte voetballiefhebber en heb er ook geen verstand van, maar in het buitenland word je vaderlandsliefde altijd groter. Het verlies is me minder onverschillig dan mijn interesse voor voetbal. Met een half oog volg ik het spektakel toch. Tijdens de eindgesprekken van directies van bejaardenoorden, die ik die dag moet voeren, wordt er éénmaal gezinspeeld op het verlies. Een verlegen lachje is de enige reactie. De cursist had geschreven over de rol van het personeel bij de hulp aan stervenden. Het verlies van Oranje heeft ook wel iets van sterven. De avondkrant die ik op de terugreis lees schrijft over een smartelijk ziekbed. Vanaf het begin hadden de spelers ademnood. Toch nog onverwacht is Oranje gestorven en wij ook een beetje. Onze nationale trots is gedeukt. Zelfs als je zegt dat er wel belangrijkere dingen zijn in de wereld, kun je nog het gevoel hebben dat er iets is geknakt. De spelende mens is gevoelig geraakt. Er was bijna tot het einde toe hoop ondanks de feiten. Vanaf voor de geboorte was het sukkelen, maar dat verhinderde niet dat er toch gerekend werd op de eindzege. De overwinningszegels waren al gedrukt. Ze worden nu verbrand. De PTT bewaart één vel als wrange herinnering aan wat niet niet gebeurde. Je kunt rouwen om wat je hoopte maar niet kreeg. Hoe ga je nu sportief met dit verlies om? Je kunt een zondebok zoeken. Je kunt voetballers zakkenvullers noemen die voor hun geld niet genoeg hebben gepresteerd. Je kunt uiterlijk nuchter reageren: „Jammer, dat was dat". Alsof er niet veel emotie en enthousiasme is geïnvesteerd. Je kunt meedoen aan de grensoorlog van Mart Smeets. De middenstander met een dubbel verlies kan alle petjes, balletjes en wat nog meer met een kwaaie kop op zolder smijten in de hoek van „snel vergeten". Je kunt je snel een nieuwe favoriet zoeken: België. Ik heb zelf een zwak voor de Zuiderburen. België liever dan „Die Mannschaft". Dat zij ons eruit wipten is extra bitter. Ja toch? Kun je sportief rouwen en niet blijven steken in naspugen, de rug toekeren en doen alsof je ze nooit hebt gekend? Ja, dat kan, want zo lees ik in mijn dinsdagochtendkrant: „Een zeventig-jarige Utrechtenaar zond een bos bloemen voor alle spelers en hun begeleiders met een kaartje eraan. De trouwe fans zijn van heinde en ver gekomen met de oranje voetbal aan de antenne van de autoradio half-stok". Ik lees het goed: half-stok. Wie een verlies lijdt heeft een ritueel nodig. Samen verdriet beleven. Samen naar Schiphol gaan om de verslagenen op te halen. Dat troost. „Dit doet goed", zei Wouters. Uiting geven aan je verdriet: half-stok leven. Er wordt zelfs een lied aangeheven. Dat is rouwen: erkennen dat je verloren hebt en aan je gevoel ruimte geven. De gekomen fans schudden handen en leven mee. Ook zij verloren. Hun komen is troost en trouw: niet laten vallen, maar samen verder. De Mondiale is hier een beetje voorbij. De roes is over en de beelden van een ander stukje wereld verschijnen op mijn netvlies: 70.000. Hoeveel mensen gaan er ook al weer in een voetbalstadion? Iran herstelt van een aardbeving. Hoe kun je hierom nog rouwen: om zovelen in een land dat zo ver van ons afstaat? De wereld stuurt hulp. Vriend en vijand. PROF WEGMAN OVER DE VRIJHEID VAN DE THEOLOOG UTRECHT Wat mis moedig voor zich uitkij kend zegt prof. H. Weg man: „De hele katholieke theologiebeoefening wordt onderuit gehaald". Hij heeft, als hij dat zegt, nog niet gehoord dat kar dinaal Ratzinger deze week in Rome alle katho lieke theologen de wacht heeft aangezegd. Maar ook zonder dat weet hij hoe in rooms-katholiek theologenland de vlag er bij staat. Begin vorig jaar trad Weg man, toen rector van de Utrechtse katholieke theologi sche universiteit en priester van het aartsbisdom, uit de kerk. In de laatste diesrede sprak hij over het gevoel van velen op zijn universiteit dat ze gemangeld werden. Ge mangeld door het al decennia durende gevecht om kerkelij ke erkenning van de Utrecht se katholieke universiteit door Rome. Hij zei toen dat het goede van de theologische tradities helemaal werd weg- geperst. Na zijn uittreden bleef hij op de universiteit werkzaam waar hij vorige week afscheid met een afscheidsrede over de liturgie van Pinksteren. Geconfronteerd met het nieuws over de aanzegging van kardinaal Ratzinger zegt hij nu: „Dat is het bewijs ach teraf dat mijn beslissing de juiste is geweest". Hij praat zonder bitterheid over die beslissing 'van des tijds. Ook heeft hij er geen be hoefte ergens tegen aan te schoppen. „Zo'n besluit is een proces in je zelf dat jaren duurt. Had ik het eerder moeten nemen? Dat had ge kund. De situatie veranderde drastisch in het begin van de jaren tachtig. Het liep eigen lijk parallel met de bisschops benoemingen. Alfrink gunde je je eigen verantwoordelijk heid. Die had een clemente houding in liturgisch opzicht, tegenover de pastoraal wer kenden, Als theoloog werd je een eigen verantwoordelijk heid gegund. Nu is de invloed van Rome veel groter gewor den, ook al heb je nooit rechtsstreekse contacten. Het loopt allemaal via de bis schoppen. Die redeneren: we moeten ons aanpassen aan Rome, maar als je dan hele maal je eigen identiteit op geeft, dan kun je in feite maar twee beslissingen nemen. Of je leg je bij die situatie neer en doet als theoloog alsof er niets aan de hand is (hetgeen naar zijn mening veel voorkomt) of je zegt: dit is in strijd met wat ik als theoloog wil en stap er uit. Want je eigen integriteit staat natuurlijk op het spel" „Vroeger was het zo dat Rome wat decreteerde. Wat er in de praktijk mee gebeur de, werd aan de wijsheid van de lagere instanties overgela ten. Als het maar op papier stond. De praktijk was zeer tolerant. Maar Rome wordt steeds minder Romeins. Er is geen ruimte meer, het is niet leuk meer". U had moeite met de struc tuur van de RK kerk, waar om bent U ook uit het ambt gestapt? „Aan de bisschop heb ik ge schreven dat ik niet meer wil de behoren tot de hiërarchi sche kerk omdat deze zich in wettig en pastoraal opzicht presenteert als een instituut waar het machtswoord van een man geldt. Ik wil de bete kenis van die figuur, in casu de paus, niet bagatelliseren, maar hij kan niet het eerste en het laatste woord hebben. Dit geschreven hebbende, kon men niets anders concluderen dan dat ik pastoraal niet meer kon functioneren. Maar zelf ben ik niet het ambt maar wel uit de kerk gestapt, uit een bepaald soort kerk dan. In mijn werk raakt mij dat wei nig. Als wetenschapsman blijf ik gewoon doorgaan met pu bliceren over de liturgie". „Ik stap niet uit de christelij ke traditie. Dat is iets heel iets anders dan zoals de kerk zich vandaag de dag presenteert". De kerk is toch het product van die traditie? „Traditie vertaal ik in die zin dat zij iets is dat door de ker kelijke leiding zou moeten worden gebruikt als stimulans niet naar het verleden toe maar juist naar de toekomst. Alles dat door de kerk in vroeger tijden is gezegd en ge schreven is gebonden aan de omstandigheden van destijds. Het betekent dat je in je ker kelijk beleid continu moet aanpassen en gericht zijn op de toekomst. Traditie krijgt dan een andere functie, nu werkt het als een dood macht smiddel. Het gaat er om dat je zo goed mogelijk contact houdt met de geloofservarin gen zoals die in de evange- lieën zijn verwoord. Ik kan me best voorstellen dat er voorgangers zijn zoals cje apostelen, maar ze kunnen niet zoals nu het geval is het alleenrecht van spreken heb ben". „De kerkelijke leiding wordt beheerst door een syndroom van als we het verleden losla ten, dan hebben we geen kerk meer. Overal duikt die angst op. Kijk naar de manier waarop de bevrijdingstheolo gie wordt benaderd". Is desintegratie in de RK kerk in de afgelopen decennia niet een motief geweest om „op orde op zaken" te willen stellen? „Je kunt het op die manier Prof. dr. H. A. J. Wegman wel verklaren, maar goedkeu ren is natuurlijk heel iets an ders. Je moet onderzoeken hoe die desintegratie ontstaan is en dan stuit je op de functie van het gezag in de kerk, maar dat ter discussie stellen in ten ene male onmogelijk". „Traditie is altijd verbonden met de vraag hoe je het erf goed doorgeeft. Maar zoals het nu is, is die act van doorgeven al helemaal ingekaderd. Nu bestaat bij het kerkelijk gezag constant de angst dat er verkeerd wordt doorgegeven. Maar daar zaten de apostelen toch niet mee. Die vertelden verhalen. Ik hou trouwens meer van een geloof dat ver teld wordt dan dat uit dog ma's bestaat". „Ik heb geen behoefte om ac tief op te treden. Iets probe ren te veranderen aan die structuur van deze kerk heeft geen enkele zin. Wel blijf ik indirect actief door wat ik pu bliceer. Ik ben geen ongelovi ge geworden. Ik ben met hart en ziel bezig met het bestude ren van de vraag hoe mensen FOTO: PR geloofd hebben en te bepalen hoe ik mij daarin thuis voel. Iets dat een pastor in feite ook doet. Maar als theoloog mis je die vrijheid nu. Als theoloog raakte je stgeds meer in een dubbelzinnige positie. Je moest je stèeds anders voor doen dan je was. Die dubbel heid ging me steeds meer te genstaan". „Ik heb de afgelopen ander half jaar bewust afstand geno men van het hele gebeuren om beter zicht te krijgen. Wel ben ik links en rechts ter ker ke gegaan zowel bij katholie ken als protestanten om te vinden of er iets was dat me zou bevallen. Ik moet zeggen dat me dat niet is meegeval len. De kerkelijke taal is erg vlak geworden". Wat opverend: „Maar ik sluit niet uit dat ik iets vind en dat ik me er met hart en ziel in stort. Het liefst zou ik willen kerken bij een gemeenschap waar ze hun eigen identiteit durven te riskeren om tot iets nieuws te komen". PAUL VAN VELTHOVEN ROME Kardinaal Jo seph Ratzinger presen teerde eerder deze week in Vaticaanstad een richt lijn voor theologen met de bedoeling een einde te maken aan de oppositie van kritische godgeleer den binnen de katholieke gemeenschap. Hierin wordt de taak van de the ologie beperkt tot het verduidelijken van leer stellingen van de onfeil bare kerk zonder in kri tiek te vervallen. Wie desondanks twijfelt, moet zijn reserves voor zich houden en 'in stilte lij den' op straffe van verlies van zijn leerstoel of pries terschap. Het document is typerend voor het beleid van Ratzinger, die als prefect van de Heilige Congregatie voor de Geloofs leer (de in 1965 door Paulus VI opgerichte opvolger van pauselijke inquisitie) waakt over de zuiverheid van het katholicisme. De in 1927 gebo ren Beier Ratzinger doceerde na zijn priesterwijding theolo gie aan verscheidene Duitse universiteiten en werd in 1977 door Paulus VI benoemd tot kardinaal-aartsbisschop van München. In 1982 benoemde Johannes Paulus II zijn ver trouweling Ratzinger tot hoofd van de congregatie. De kardinaal die nog een groot aantal nevenfuncties be kleedt, werd daardoor de der de man binnen de Vaticaanse hiërarchie, na de paus zelf en kardinaal Casaroli, het hoofd van het Vaticaanse staatsse cretariaat. Sindsdien heeft hij met in stemming van de paus een kruistocht gevoerd tegen de neomodernistische tendenzen die naar zijn mening sinds het Tweede Vaticaans Concilie de rust en eenheid binnen de moederkerk hebben ver stoord. In een opzienbarend interview van enkele jaren geleden zei hij dat de tijd was gekomen voor een 'restaura tie' en definieerde hij de ver dediging van de orthodoxie als een sociale plicht tegen over alle gelovigen. Ratzin- gers pijlen richten zich vooral op wat hij de zogenaamd pro gressieve vleugel noemt, die volgens hem de traditie en de hiërarchie van de Kerk heeft verloochend en daardoor een ideologische chaos geschapen. Dat leidde onder meer tot een veroordeling in 1984 van de Zuid-Amerikaanse bevrij dingstheologie, die in de jaren '70 het evangelie een sociale inhoud wilde geven en door de kardinaal werd gekriti seerd als een door het marxis me geïnfecteerde mengelmoes van bijbel, politiek, sociologie en economie. Maar Ratzinger steunt ook de oppositie van rechts niet. Dat bewijst de ex communicatie van de traditio nalistische Franse bisschop Martel Levèbvre twee jaar ge leden. De oekazes van de kardinaal betreffen tal van terreinen. Tegenover de vooral in Noord-Amerika populaire fe ministische theologie verde digt hij de wezenlijk verschil lende aard van de sexen en de typisch vrouwelijke waarden van moederschap en maagde lijkheid. De houding tegen over homosexuelen is door zijn toedoen beduidend min der soepel geworden. In 1975 maakte het Vaticaan nog on derscheid tussen homo zijn en het bedrijven van homoseksu ele handelingen. Maar in een aan de bisschoppen gerichte brief uit 1986 over de pastora le zorg ten behoeve van ho moseksuelen schreef Ratzin ger dat 'ook de neiging zelf als abnormaal moet worden beschouwd'. De kardinaal die niet aarzelt om in de handel in drugs en pornografie het werk van de duivel te zien, valt geregeld uit tegen de kortzichtige genotzucht van de moderne consumptiemaat schappij, een thema dat ook de paus dierbaar is. Eind vo rig jaar fulmineerde hij tegen het gebruik van oosterse me ditatietechnieken in kloosters Kardinaal Ratzinger FOTO: AP en in het door hem verzorgde ontwerp voor een nieuwe ka- techismus die aan het eind van dit jaar het licht moet zien, wordt nog eens duidelijk gesteld, dat 'de enige kerk van Christus de katholieke kerk is'. Andere religies ge ven ondanks hun grootse ver leden 'een verkeerd beeld van God en van de mens'. De joodse gemeenschap in Italië is tenslotte opgeschrikt door een passage waarin de jood wordt omschreven als 'hij die volhardt in de zonde en Gods •barmhartigheid verwerpt'. Ratzingers nieuwe contrare formatie verloopt volgens plan. Door geleidelijk aan de kritische stemmen tot zwijgen te brengen komt zijn ideaal van een eenvormige gehoor zame kerk inderdaad dichter bij. De vraag is echter wat daarmee precies wordt be reikt. De Italiaanse theoloog pergio Quinzio bracht gisteren in La Stampa die twijfel on der woorden: „De doctrine blijft in zijn meest onverzoen lijke vorm gehandhaafd - zo als de paus en Ratzinger het willen - maar het geestelijk leven wordt verstikt, de ker ken zijn half leeg, naar de preek wordt nauwelijks ge luisterd, de biecht bestaat bij na niet meer en de pastoors laten dit alles over zich heen gaan, nadat zij rituele eer hebben betuigd aan de on wrikbare waarheid van het dogma." AART HEERING DEN HAAG De ver houding tussen de pink sterbeweging en de ker ken in Nederland heeft veel weg van een liefdes drama. De liefde kwam aanvankelijk van één kant, werd daarna be koeld, was vervolgens te opdringerig en is tenslot te uitgedoofd. Op deze wijze vat dr. P.N. van der Laan, directeur van de Centrale Pinkster Bijbel- school in Zeist, de relatie sa men die aan het begin van deze eeuw ontstond. Het verlangen naar een her nieuwde kennismaking lijkt aanwezig, schrijft hij in een speciaal aan de Pinksterbe weging gewijd nummer in de serie 'Religieuze bewe gingen in Nederland'. „Zou het toch nog wat worden?". De Nederlandse pinksterbe weging heeft aanvankelijk het contact met de kerken steeds gezocht. G.R. Polman, die in 1906 na een bezoek aan de Verenigde Staten de opwekkingsbeweging naar Nederland haalde, wilde geenszins een eigen kerkje bouwen, maar alle bestaan de kerken vernieuwen. De kerken brandmerkten de nieuwe beweging echter vanaf haar ontstaan als vals of demonisch. De felste kritiek kwam op vallend genoeg van evange lische kerken als de baptis ten en de vrij evangelischen. Rond de jaren zestig gaver, zij hun tegenstand op, maar in de kringen van bijvoor- Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Streekgemeente Fivel- land (Loppersum c.a.) A. Kobus te Roordahuizen en Idaard. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Franeker-Sexblerum i.s.m. Arum J. Schoemaker, kand. te Kampen. beeld de Vergadering der Gelovigen wordt de bewe ging nog steeds getypeerd als 'duivelse verlakkerij'. De gereformeerden en her vormden noemden de nieu we stroming van den begin ne een sekte. Hierin kwam in de jaren vijftig verandering, toen met name de Nederlandse Hervormde Kerk onder de indruk raakte van de ge bedsgenezing in de pinkster kerken. Her en der werden eigen hervormde genezings diensten georganiseerd en ook de synode bezon zich op het nieuwe fenomeen. Voor korte tijd stond de pinksterbeweging in het centrum van de kerkelijke belangstelling, aldus Van der Laan. Dat had vooral ook te maken met het be zoek van de Amerikaanse evangelist Tommy Lee Os- born, die op het Haagse Ma lieveld op één avond soms meer dan 100.000 mensen trok, en andere pinkster grootheden als Lam Jeeve- ratnam uit India. De Neder lander Johan Maasbach zou deze traditie op eigen wijze voortzetten. Door toedoen van sommige predikers werd het beeld van de pinksterbeweging als sekte versterkt door de uit drijving van demonen (Holy Ghost meetings) en theo rieën over 'de strijd in de hemelse gewesten'. Gevolg was dat in de jaren zeventig de kerkelijke belangstelling voor de beweging nihil was. Volgens dr. C. van der Laan, algemeen-secretaris van de Broederschap van Pinkstergemeenten en broer van de pinksterschool-direc- teur, zijn er in Nederland ongeveer 70.000 pinksterge lovigen, verdeeld over zo'n 500 gemeenten. Meer dan de helft van deze pinkster-, evangelie- en volle evange liegemeenten is onafhanke lijk en wars van elke lande lijke organisatie. De miljoenen Oostduitse marken die de afgelopen dagen J de smeltovens zijn verdwenen en verwerkt zijn tot ordinaii blokken metaal, staan symbool voor de komende versmeltii van de twee Duitslanden. Morgen wordt de eerste grote sta gezet om een eind te maken aan de meer dan veertig ja durende deling in het hart van Europa. Na een even snel] als hectische voorbereiding gaan de economieën van Oost- e West-Duitsland samen. De monetaire en economische eei heid die Duitsland vanaf morgen is, vormt de opmaat vq de uiteindelijke politieke eenwording. Het taalgebruik eenheid, vereniging en eenwording is echter uiterst bedrieglijk. In feite wordt de zieltogeni DDR morgen gewoon overgenomen door de b.v. Bondsrepu bliek. Sinds eind vorig jaar de eerste bressen werden gesli gen in de Muur, is de vrije markteconomie er met grote vaai door heen gedrongen. Naar binnen gesleurd ook, want v$ te lang hadden de Oostduitsers zich alleen aan het 'Win schaftswunder' mogen vergapen. De D-mark neemt morgj officeel de plaats in van de Ost-mark. Alles wat de 'boerei en arbeidersstaat' tot nu toe symboliseerde, van Trabants l de fotorolletjes van het merk OR WO, gaat in de uitverkoo Totdat het weer interessant wordt voor de echte verzam laars. VELE Duitsers, maar zij niet alleen, zijn nog steeds mi stomheid geslagen over de verbazingwekkende snelha waarmee de veranderingen zich hebben voltrokken. Een jas geleden nog stond Erich Honecker vooraan bij de vierit van de veertigste verjaardag van de DDR. Ondanks de poli tieke aardverschuivingen elders in Oost-Europa, waren i nog maar weinigen die dachten aan een Duitse eenwordiij Het heeft weinig zin om nu lang stil te staan bij de vraag ho het dan toch zo snel zo ver (te snel en te ver?) heeft kunne komen. Daarmee zullen ongetwijfeld de historici zich bezi gaan houden. Veel belangrijker is op dit moment de vrai hoe die Duitse eenwording verder zal worden vormgegevei en welke rol de rest van Europa daarbij dient te spelen. Het is volkomen begrijpelijk dat vele Oostduitsers, na<J hun opluchting over het einde van de dictatuur, zich angst afvragen wat hen de komende maanden te wachten staa Het bijeenvoegen van twee zo verschillende economieën i uiterst moeilijk zijn en de voorspellingen zijn niet erg opt mistisch, ondanks de enorme inspanningen die Bonn zich gi troost. Talrijke bedrijven in de DDR zullen de concurrent] niet aankunnen en hun deuren moeten sluiten. De schattin gen over het aantal werklozen lopen uiteen van vierhon derdduizend tot vier miljoen. Desondanks is de Westduit! minister van financiën, Theo Waigel, op de langere termij optimistisch. Hij voorspelt dat over vijf jaar van de kloof tui sen Oost en West niet veel meer te zien zal zijn. Het kan het goed zijn dat Waigel en al die andere optimisten gelijk kri gen. Maar voor het eenmaal zo ver is, moet er nog ongeloo lijk veel werk worden verzet. Daarbij zal de gedetailleen technische uitwerking van de eenheid nog veel gëcompl ceerder blijken te zijn dan de politici in Bonn en Oost-Beril nu voor mogelijk houden. VANWEGE al die onzekerheden lijkt het voor de toekom van Duitsland zelf en Europa van het allergrootste belai dat de nieuwe staat vast verankerd wordt in zowel de Eui pese Gemeenschap als in de NAVO. Ook de Sovjetunie zo zich moeten realiseren dat een verenigd westers Duitslai valt te verkiezen boven een neutraal Duitsland, zoals i steeds heeft bepleit. Pas als aan deze voorwaarden is vo daan, is de weg vrij voor verkiezingen voor het pariemei van het verenigde Duitsland. ^<7 Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34. Leiden. Telefoon: 071 - 122 244 Postadres, postbus 11, 2300.AA Leiden Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaart per maand 24,85 per maand 25.85 per kwartaal f 74,10 per kwartaal f. 75.10 per jaar 284,50 per jaar 285.50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2