i Myra Ward leefde voor et repertoire-toneel IV. Koninklijke Schouwburg is het iooiste theater van Nederland Tv -serie over familiebedrijf IG Farben Een getalenteerde zakkenistinsekten en wat steltlopers _kunst/rtv Cfiidóe Sou/tont ZATERDAG 30 JUNI 1990 PAGINA 19 i^ijf jaar geëist voor diefstal drie Van Goghs RNHEM De procureur- eneraal bij het gerechtshof i Arnhem mevrouw mr. W. jrgdrager heeft gisteren een •vangenisstraf van 5 jaar •eist tegen de 31-jarige Arie uit Nijmegen wegens de t»of van drie Van Gogh- hilderijen uit het Kröller- uller Museum in Otterlo op december 1988. Ie eis is even hoog als de eroordeling door de recht- E ank in Arnhem in septem- er vorig jaar. Volgens mr. orgdrager heeft O. als me- edader het Nederlands cul- lurgoed gebruikt als pressie middel om geld los te krijgen. „Juist nu er deze week op nieuw schilderijen van Van Gogh uit een museum zijn gestolen ben ik van mening dat kunstroven streng be straft moeten worden omdat het anders in de toekomst een te aantrekkelijke manier wordt om aan geld te ko men", aldus de procureur-ge neraal. De drie gestolen schilderijen waren een voorstudie van [De Aardappeleters' uit 1885, 'Uitgebloeide Zonnebloemen' uit 1887 en 'Weefgetouw met Wever' uit 1884. De waarde van de schilderijen werd ge schat op 250 miljoen gulden. Samen met de 38-jarige A.W.B. uit Nijmegen zou ook gepoogd zijn een losgeld van vijf miljoen gulden van staat te krijgen voor de schilderij en. B. werd in juni dit jaar door het hof in Arnhem ver oordeeld tot een gevangenis straf van vijf jaar. Hij ver klaarde zowel voor de recht bank als voor het hof dat hij de roof samen met een zeke re 'Joop' had gepleegd. Deze Joop zou ook de brieven aan de directeur van het Kröller- Muller Museum hebben ge schreven. De politierechercheurs Sweers (I) en Van den Berg bij 'De Uitgebloeide Zonnebloemen' van Van Gogh. foto: anp Onderzoek over diefstal Van Goghs zonder resultaat DEN BOSCH Het re cherche bijstandsteam dat de diefstal van drie schilde rijen van Van Gogh-uit het Noordbrabants Museum in Den Bosch onderzoekt, is gisteren druk doende ge weest met het natrekken van tientallen tips. Het on derzoek heeft nog geen con crete resultaten opgeleverd. Woordvoerder J Brumans heeft dit gisteren desge vraagd meegedeeld. De zegsman wilde wel bevesti gen dat er in een straat vlakbij het museum een stuk van een schilderijlijst is gevonden. Hij wilde ech ter niet zeggen of het om de lijst van een van de gestolen schilderijen gaat. Het buurtonderzoek is giste ren afgerond. De politie heeft inmiddels ook de per soneelsleden van het mu seum gehoord. Dat heeft evenmin iets opgeleverd. De politie tast nog volledig in het duister over de mo tieven van de vermoedelijk drie dieven. Er is geen en kele aanwijzing waar het de dieven om te doen is. Ze hebben in elk geval geen contact gezocht met het mu seum om een losprijs te vra gen, aldus de zegsman. In de nacht van donderdag op vrijdag is in Nuenen een schilderij gestolen dat deel uitmaakte van de"reizende tentoonstelling „Autour de Vincent". Het gaat om 'Hommage aan Van Gogh" van Paul Mara uit Antwer pen. De openlucht tentoon stelling bestaat uit werken van vijftien Nederlandse Belgische en Franse kunste naars die zich hebben laten insprireren door Van Gogh. De tentoonstelling werd af gelopen dinsdag nog be zocht door koningin Bea trix. De expositie is later nog te zien in Sleen. Wervolg van de voorpagina) ^)EN HAAG „Ik ben voorstander van het re- iertoiretheater. Ik ben voor komedie, voor Ibsen, voor Shakespeare, voor omantiek en mooie kos- uums. Waarom zou dit al- es versleten moeten zijn? k geloof dat de mensen makken naar een goeie Jhakespeare, naar een cht goeie komedie". let citaat is van Myra Ward, in de dinsdag overleden actri- sprak ze uit in 1975, een aar' oor haar definitieve af- cheid van het toneel. Ze had r toen veertig jaar repertoire- Dneel opzitten, en zag met ede ogen aan hoe een jongere ichting acteurs volgens haar een toneel, maar geneeskun- e beoefenden. „Proloog- dat s toch geen tonéélgezelschap? n lireen Strooker met haar Verkteater - geweldig wat ze •t, maar het is een soort ge neeskunde", verklaarde ze in datzelfde hierboven aange haalde gesprek. Bezorgdheid Het was niet puur uit afkeer dat ze die woorden sprak, maar ook uit bezorgdheid over de teruglopende bezoekersaan tallen aan het repertoiretoneel in die jaren. En juist dat reper toiretoneel was de grote kracht van de Haagse Come- die, het gezelschap waaraan ze meer dan twintig jaar verbon den was. Myra Ward speelde er in meer dan honderd producties, in de meest uiteenlopende rollen van de meest uiteenlopende auteurs. Ze speelde er onder meer „Warja" in Tsjechovs 'De Kersentuin', Ariel in 'De storm' van Shakespeare, en in stukken van Miller, Albee en Shaffer. Lezers van het Thea terjaarboek riepen haar in 1956, '58, '60 en '65 uit tot ac trice van het jaar, en met haar man Paul Steenbergen in 1967 tot toneelechtpaar van het jaar, voor hun rollen in 'Na de zondeval' van Arthur Miller. Met Steenbergen zou Myra Ward vele keren op de plan ken staan. Het paar werd meestal in een adem genoemd zogauw de artistieke prestaties van de Haagse Comedie ter sprake kwamen. Dat Steenber gen tevens directeur was van het gezelschap maakte het er voor haar niet makkelijker op. In een van de weinige inter views die ze tijdens haar car rière gaf liet ze doorschemeren vaak tussen twee vuren te zit ten: „Als ik De Posthoorn bin nenkwam vielen de gesprek ken van collega's stil. Ik be greep dat het niet persoonlijk bedoeld was, maar sindsdien heb ik me nooit teveel, en nooit te weinig met de colle ga's bemoeid. En thuis kreeg ik Paul met zijn zorgen van hier tot Tokio, daar was hij zo mee bezig dat ik maar mijn mond hield". Tekenend Die opofferingsgezindheid was tekenend voor Myra Ward, die misschien daarom toch een beetje in de schaduw van Steenbergen bleef. Dat on danks haar schitterende rollen als Temple Stevens-Drake in 'Requiem voor een non' van Faulkner, en als Josie Hogan in 'Een maan voor de misdeel- den' van O'Neill, waarvoor ze de Theo d'Or ontving. „De fel heid, de intensiteit van deze en dergelijke rollen, in het bij zonder die van Temple Drake, een van de onvergetelijkste die het Nederlandse toneel na de oorlog heeft te zien gege ven", schreef Het Vaderland in 1966 in een beschouwing over haar carrière, waarin verder te lezen viel dat Ward „een van de opmerkelijkste en sterkste persoonlijkheden is bij het Nederlandse toneel". Een eerbetoon dat haar goed moet hebben gedaan, ondanks haar bescheidenheid. „Of je goed kunt spelen, of tapijten kunt maken of een handelsfirma leidt, het is een vak. Dat heb je gekregen en daar moet je niet prat op gaan", vond ze. Myra Ward koos, toen nog als Myra Ward, hier samen met haar man Paul Steenbergen in 'Na c Myra Syriër, aanvankelijk voor een dansopleiding. Ze danste op 14-jarige leeftijd bij het ballet van de Italiaanse opera, werd door Fritz Hirsch geëngageerd voor zijn operet tes, leidde op 17-jarige leeftijd een dansschool en trad op in het circus. Toen ze 18 was stapte ze naar Cor van der gen spelen. Ze zou er tien jaar blijven, van 1936 tot 1946. Na drie jaar bij het gezelschap van Cor Ruys gespeeld te hebben stapte ze naar de Haagse Co medie, waar ze met enkele korte onderbrekingen tot het eind van haar carrière zou blijven. Behalve op het toneel was Myra Ward ook nog in een groot aantal tv-producties te zien, in 'Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan' (1975) en in in enkele speelfilms, zo als 'Boefje' (1939) en 'Rooie Sien' (1975). KOOS VAN WEES ip de slot-persconferentie van de 43ste editie van bet Holland Festival, vrij dagmorgen in het Amster- lamse Bellevue Theater, verklaarde de voltallige artistieke leiding bij mon de van haar voorzitter Ad s Gravesande, dat de Haagse Koninklijke Schouwburg het mooiste theater van Nederland is. 3nze schouwburg heeft een Iraaitoneel en er kan onder de wdiumvloer worden gewerkt, vaartoe - anders dan bij het \msterdamse Muziektheater - liet alleen de technische mo- [elijkheden maar ook de am- lachtelijke bereidheid ruim- ichoots aanwezig zijn. Het ïveneens Haagse Korzo Thea ter, dat ter gelegenheid van de iverkomst van de Folkwang Bühne uit Essen functioneel zo hoog scoorde, werd als goede weede genoemd. Aanleiding tot deze lofprijzingen was het feit, dat het Frankfurter Bal- lett, waarvoor het Holland Festival alle avonden vooraf als uitverkocht kon registre ren, tot tweemaal toe bijna een vol uur te laat kon laten be- ginpen. De high-tech-scenerie met monsterlijk grote en ton nen wegende decorstukken bleek in de praktijk zo inge wikkeld, dat vooral de voor stelling van donderdagavond, waarbij Koningin Beatrix en Prins Claus aanwezig waren en waarop de choreograaf Wil liam Forsythe de „leerstellig heid van de ledematen" in ge lukkig deels loepzuivere klas sieke dans wilde demonstre ren, niet verder kwam dan een soort openbare generale repetitie. Naar veler oordeel het festival onwaardig. Het volgend jaar doet Den Haag niet meer mee aan het Holland Festival. Het zou echter Ad 's Gravesande niet beletten bo venstaande Haagse theaters voor losse voorstellingen in te huren. De belangstelling voor het Holland Festival week niet af van voorgaande jaren. Zo was het bezettingspercentage van de 120 voorstellingen en con certen dit jaar 76 procent. Het ging daarbij om 55 verschillen de produkties. De resultaten uit vorige jaren waren respec tievelijk 76 (1988) en 77 pro cent (1989), aldus directeur Ad 's-Gravesande. Als hoogtepun ten uit het programma noem de hij onder meer de concer tante uitvoering van de Mo- zart-opera's 'La Clemenza di Tito' en 'Idomeneo, re di Cre- ta', de opvoeringen van 'Die Frau ohne Schatten' van Ri chard Strauss, de vier voor stellingen van het Frankfurter Ballett en de Hindemith-con- certen door het Concert gebouworkest. „Wij kijken terug op een rede lijk, maar niet helemaal ge slaagd festival", aldus 's-Gra- vesande, daarbij verwijzend naar onder meer de slechte op komst bij het Tanztheater Bre men en de slechte kritieken voor de speciale festivalpro- duktie 'Erwartung' en 'Eine Florentinische Tragödie' in Carré. Landenthema Als rode draad in de program mering was de cultuur uit Duitstalige landen gekozen. Aan de realisering van lan- denthema's komt na volgend jaar, als de cultuur van het Iberisch schiereiland centraal staat, een eind. „Er bestond verband tussen de financiële middelen van het festival en de keus voor landenthema's, waarvoor we een beroep kon den doen op een pot voor in ternationale betrekkingen. Nu we ruimer in het geld zitten vervalt die noodzaak, maar af gezien daarvan is het ook tijd de formule te veranderen", al dus 's-Gravesande. Het festival beschikte dit jaar over een budget van 6,2 mil joen gulden, waarvan 3,5 mil joen gulden afkomstig was van subsidiegevers. Dat betekende een verdubbeling ten opzichte van vorige jaren. 's-Gravesan- de deelde mee dat de eindafre kening een batig saldo van vermoedelijk enkele tonnen zal vertonen. Dat geld wordt in een reservefonds gestopt en is bedoeld voor de opvang van eventuele tegenvallers en het realiseren van bijzondere pro dukties. Van Vlijmen Het was het laatste festival van 's-Gravesande, die per 1 januari 1991 wordt opgevolgd vertrekkende Holland Festival directeur Ad 's-Gravesande is vol lof over de Haagse theaters. foto: dijkstra door Jan van Vlijmen. Over de programmering voor 1991 wilde de vertrekkende direc teur met het oog daarop wei nig kwijt. Inmiddels is wel ze ker dat het festival op 1 juni in de middag wordt geopend met een concertante uitvoering van 'Oorlog en Vrede' van Prokovjev door het Radio Fil harmonisch Orkest onder lei ding van Edo de Waart. De Nederlandse Opera brengt op 1 juni in de avonduren 'Ido meneo' van Mozart, waarbij de muzikale leiding van het Ne derlands Philharmonisch Or kest in handen zal zijn van Frans Brilggen. FRANK DELBOY Componisten maken werk voor milieuconcert AMSTERDAM De Vereni- ging Milieudefensie en het muziekcentrum De IJsbreker organiseren vanavond in De IJsbreker een concert met nieuwe composities waarvoor de componisten Guus Janssen, Chiel Meijering, Niko Raven- stein, Michel Waisvisz en Leo Samama, zich lieten inspireren door het bedreigde regenwoud. De muzikale manifestatie wordt ondersteund met dia's van Fred Hogervorst en gelui den van het regenwoud. Kritiek op subsidiestop ioN DEN HAAG De Raad voor de Kunst heeft scherpe kritiek op het besluit van minister D' Ancona van cultuur om de subsidie aan de Stichting In dustrieel Ontwerpen Neder land (ioN) na dit jaar te stop pen. Dat heeft de Raad gisteren in een brief aan de bewinds vrouw laten weten. De ioN heeft inmiddels haar faillisse ment aangevraagd. Geen gedreven talenten bij Dansvakopleiding Eindvoorstellingen Dansvakoplei ding Kon. Conservatorium, Gister avond. Herhalingen 30 juni en 3 t/m De reputatie van de Dansva kopleiding van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag is gevestigd. De bezoekers van het half dozijn eindvoorstellin gen in de Kees van Baarenzaal mogen dus vakwerk verwach ten. Ook dit jaar is dat zeker danstechnisch het geval. Ge dreven talenten hebben wij evenwel niet ontdekt, maar dat kan zeker nog komen. Over 't algemeen waren de piccicato-danseressen gelukki ger dan zij die de lange lijnen in het adagio poogden vol te houden. De zes afgestudeer den, die o.a. naar Het Nationa le Ballet, het Scapino Ballet en de Komische Oper te Berlijn gaan. zullen daar hard moeten werken. Alleen dan slijpt hun opgedane technische kennis musculair en hopelijk vooral mentaal in. De opening van deze presentatie was zonder meer indrukwekkend: qua aankleding, discipline en podi- um-maintien. Tom Bosma. die hiervoor ieder jaar tekent, had ditmaal een Polonaise op mu ziek van Liadov samengesteld. Met haar 'Dessin en circle' bleef Ellen Brusse choreogra fisch wat schools. Haar moei lijkheidsgraad was goed geti med. Het beroemde divertisse ment uit 'Paquita' van Petipa op de stimulerende muziek van Minkus stelt hoge, veelal iets te hoge eisen. Spitzen kan onhoorbaarder en vallen mag er eigenlijk niet bij zijn. Wat lang, maar goed gedanst was 'Met en zonder met' van Jan Linkens In Herinneringen van Philip Taylor toonde de karakterdanseres Tessa Cooke onmiskenbaar talent voor mo dern lyrisch realisme. Tot slot als gebruikelijk vaardig ge danste folklore, ditmaal uit Roemenië. FRANK DELBOY Drie schilderijen van impressionisten zoek LISSABON Drie schilderij en van de impressionistische kunstenaars Pissarro, Sisley en Boudin, die toebehoren aan een vooraanstaande Portugese familie, zijn verdwenen tijdens hun vervoer tussen Groot- Brittannië en Lissabon. De fa milie, die anoniem wil blijven, had aan een kunstgalerie in Southampton gevraagd de doe ken zorgvuldig in te pakken en te versturen. De schilderijen, met een geza menlijke waarde van ongeveer 3,5 miljoen gulden, zijn nooit op hun bestemming aangeko- faagse Zomer. Met onder andere [rajekt Theater, The Smoothies en Stalker. Gezien op 29 juni op het Plein. Vanavond laatste avond. een zandvlakte heen staan drie driepoten. Door het zand kruipen vier monsterachtige insekten. Zwart, korstig ge rimpeld, met sprietige uit- iteeksels. Is er iets misgegaan in een kerncentrale? Waar- chijnlijk wonen ze onder de larige zwarte puntmutsen op de statieven. Aan het werk is Theater Tra- ekt, gespecialiseerd in buiten- •pektakels als de Haagse Zo tter. Met de toename van het iantal zomerfestivals groeit ook de hoeveelheid groepen die speciaal daarvoor theater maken. In het géval van Tra- jekt is het resultaat zeer de moeite waard. Terwijl de we zens klimmen, baltsen, paren en sterven, gaan een paar dap pere kinderen zich ermee be moeien. Ze durven best in de zelfde zandbak te spelen als die engerds. Een jongetje loopt naar het midden, krijgt dan in de gaten dat dat niet echt de bedoeling is en rent met ver schrikte ogen terug. Klinkende zakken Wat later helpen vriendjes van hem The Smoothies met het spelen van hun klassiekers en smartlappen: de een plukt aan de bas, de ander tokkelt op de ukelele. Het verdere instru mentarium bestaat uit kazoos en zakken voor de percussie. Ik had er nooit bij stilgestaan dat een overwegend witte He- mazak duidelijk anders klinkt dan een gele zak van een on bekend merk. De zakkenist houdt een strak ritme en maakt het effect compleet door bloedserieus en een tikje gestoord voor zich uit te blij ven kijken terwijl hij bijvoor beeld een trein nadoet. Dat al les gebeurt gemoedelijk onver- sterkt bij het terras van de bo- gentent. Op het plein zijn ook buiten proportionele toeren van hoog niveau te zien. De vijf mensen van de groep Stalker komen uit Australië en Nieuw Zee land, dus die zijn gewend om op hun hoofd te staan. Kenne lijk vinden ze gewone acroba tiek niet moeilijk genoeg, want ze doen het ook nog eens op stelten. Van een buitelende breakdance op de grond tot al lerlei handstands, die er door die ruim een meter langere benen nogal vervreemdend uitzien. In het danspaleis repeteert de groep die de Summer of love gaat verzorgen. Ook vanavond spelen de musici hits uit de ja ren zestig: Jimi Hendrix, The Beach Boys, Lovin' Spoonful, The Beatles en noem ze maar op. Summer in the city. Wie nog bruin wil worden tijdens de Haagse Zomer kan vandaag' nog terecht bij het Trio de Ja neiro, een sambaorkest uit Brazilië, Fritz Langs expres sionistische film Nosferatu met live muziek en sprekende haaien uit Sydney. Om maar wat te noemen. DICK VAN TEYLINGEN Officier van justitie pleit voor hogere straffen bij kunstroof stal. Derhalve is artikel 311 van het wetboek van strafrecht van toepassing. Onder datzelfde artikel valt bijvoorbeeld ook het weghalen van vee uit de wei en diefstal tijdens een brand of watersnood. Officier van justitie Bos denkt dat een eventue le hogere straf potentiële kunstrovers meer zal afschrikken dan de straffen die nu kunnen worden geëist. 'VADERS EN ZONEN' Valer und Söhne, historische tv-se- rie over IG Farben, VPRO-tv, Ned. 2, 20.40 uur, zondag. HILVERSUM Een dramati sche reconstructie, dat wil zeg gen een zakelijke onthulling van feiten aan de hand van menselijke, maar ook politieke, bijna duivelse machinaties. Dit mag als korte karakteristiek gelden voor de Duitse tv-serie „Vater und Söhne", in totaal meer dan acht uur film. Het verhaal handelt over de familie Deutz, eigenaars van het chemiebedrijf IG Farben, dat in twee wereldoorlogen aan de regimes van die dagen gifgas leverde, eerst aan het front, later aan de gaskamers van de vernietigingskampen. Het imperium van dit familie bedrijf van vader op zoon duurde van 1911 tot 1947. Fil mer Bernhard Sinkel van Ba varia is jaren bezig geweest om materiaal over dit bedrijf en de familieverhoudingen daarbin nen boven water te krijgen. Er ontstond op deze wijze een his torisch epos, dat men een docu- ment-humain zou kunnen noe men, ware het niet dat het handelt over het misdadige Duitse staatssysteem. In het gezin van Carl Julius Deutz (Burt Lancaster), een onverbiddelijke autoriteit die ook van zijn personeel tucht eist, wordt telkenjare de kerst gevierd met een familiediner waarin gebeden wordt voor het welbehagen van alle men sen. Hij is trots op zijn zoon Ul- rich (Rtldiger Vogler), die in zijn voetsporen zal treden, maar van wie hij volstrekte volgzaamheid verlangt. Intus sen snoert hij de mond van zijn tweede zoon Friedrich (Dieter Laser) die er andere ideeën op na houdt over de bedrijfsvoe ring. Zijn vader twijfelt aan diens vaderlandsliefde. Derge lijke spanningen spelen ook door het verhaal /met betrek- Scène uit de vierdelige serie Vëter und Söhne, over de familie achter het chemische concern IG Farben, dat onder meer het gas leverde voor de gaskamers tijdens WO II. foto: pr king tot liefde en huwelijk, terwijl de macht van het be drijf steeds verder om zich heen grijpt. Zeker een dozijn kleinere chemische onderne mingen wordt opgekocht en toegevoegd aan de IG Farben. Na de bezetting van Frankrijk worden ook de chemische be drijven aldaar onder beheer van IG Farben gesteld. Dit gebeurde allemaal met geld van de joodse bankier Ber- nheim (Martin Benrath), van wie een dochter met een Deutz huwt. In de directie van de IG Farben wordt ook opgenomen dr. Heinrich Beck, die later de Nobelprijs ontving voor zijn wetenschappelijk werk. Diens zoon Carl (Burkhard Heyl) breekt later met de familie Deutz. Het familiebedrijf be gon aan zijn opmars tijdens de eerste wereldoorlog. Omdat de gealliëerden een zeeblokkade toepasten, kwamen de Duitsers zonder grondstoffen te zitten. Kruit en rubber moesten onder druk van de staat synthetisch worden aangemaakt. Dit lukte. Het tekort aan munitie moest gedekt worden door chloorgas aan te maken, dat aan het front werd gebruikt, tot deze toepassing door de Haagse con ventie werd verboden. In de Tweede Wereldoorlog maakten de nazi's zich meester van de bedrijfsvoering. Het kwam on der de hoede van Hitiers rech terhand Göring. De joodse bankier werd eerst weggemof feld, vervolgens naar het con centratiekamp gezonden. IG Farben kreeg opdracht gas voor de concentratiekampen te vervaardigen. Dit moest reuk loos zijn om elke achterdocht bij de miljoenen slachtoffers ervan bij voorbaat weg te ne men. Tussen de beelden van deze wrange geschiedenis door stuit men op een tafereel, waarin een kleinzoon van Deutz zich ontfermt over een konijntje. Dit wordt hem door zijn groot vader afgepakt, omdat er in het belang van het bedrijf op het dier proeven met Zyklon B genomen moesten worden. Na de oorlog werden de eigenaren en hogergeplaatsten van de IG Farben tot lichte straffen ver oordeeld wegens oorlogsmisda den. Nog weer enkele jaren la ter werden zij geprezen om de initiatieven, die zij hadden ge nomen om Duitsland aan zijn Wirtschaftswunder te helpen. TON OLIEMULLER

Leidse Courant | 1990 | | pagina 19