Opel Calibra: vriendelijk en verleidelijk JL x m AU Het Motorhuis Klassieke auto's op de weg Snelle sedan is geen sportwagen AUTO ËoidóeSowant ZATERDAG 30 JUNI 1990 PAGINA NIEUW TOPMODEL ALFA 164 Onlangs werd een begin gemaakt met de levering van de Alfa Romeo SZ in Nederland. Een uiterst ex clusieve coupé die je met recht monsterlijk lelijk kan noemen. Maar het is in elk geval een opwin dende en zeer opvallende auto, die de Alfa-legende levend houdt. Wat dat te maken heeft met het nieuwe topmodel Alfa 164 Quadrifoglio die nu leverbaar is? Wel, Alfa is bezig zijn ima ge flink op te poetsen en het aangewezen middel daarvoor is het uitbrengen van tot de verbeelding sprekende top pers. Bij Alfa vallen die uiteraard in de sportieve categorie, waartoe zowel de SZ als de 164 Quadri foglio behoort. Helaas worden er maar duizend SZ-exempla- ren gebouwd, waarvan slechts een handvol voor ons land (al lemaal al lang verkocht). De kans dat je ze tegenkomt en daarop besluit ook eens bij Alfa te gaan kijken, is dus klein. Blijft als image-maker over: de 164 Quadrifoglio, een seriemodel Een sportieve va riant op basis van de 164 3.0 V6, maar geen echte sportwa gen zoals de SZ - en daarom een beetje een surrogaat. Meer kracht en luxe De 164 Quadrifoglio kreeg 145 kW/200 pk mee, 16 pk meer dan de gewone 3.0 V6. Da's niet spektakulair, dus men deed meer. Het onderstel werd gewijzigd, met verlaagde ve ring en een lager ingebouwde motor (voor een lager zwaarte punt). Uiterlijk vertoon: een spoilerset rondom, speciale lichtmetalen velgen, interieur met standaard leren bekle ding. Aan de al complete uit rusting van de gewone V6 voegde Alfa elektronisch ver stelbare schokdemping toe. Dat systeem (van fabrikant Boge) kon min of meer geko pieerd worden van Lancia, die het kort geleden voor de The ma introduceerde. Een vergelijking dringt zich onmiddellijk op: Peugeot heeft als topmodel de 605 SV 24. Ook met een drieliter V6 van 200 pk, ook met standaard le ren interieur. En ook een lu xueuze vierdeurs sedan, die vrijwel 90 mille kost, terwijl Alfa voor de 164 Quadrifoglio denkt circa 87 mille te reke nen. Een relatief gunstige prijs dus, net als bij de goedkopere 164-varianten. Inspirerende motor Slechts weinigen vinden de Alfa 164 niet mooi, met een dikke spoilerrand rondom on deraan de auto ziet hij er bo vendien indrukwekkend uit. Erg mooi opgenomen in de to tale lijn is die rand niet; de spoilers zien er (te) duidelijk achteraf aangeplakt uit. Het leren interieur oogt uiteraard zeer exclusief, maar er zijn kanttekeningen te plaatsen. Om te beginnen is leer geen ideale bekleding voor een sportieve auto. Het is te glad, zo ook in deze Alfa. De sport stoelen bieden op basis van hun vorm goede steun, maar door de gladde bekleding al leen aan breedgebouwde figu ren die de stoelen geheel vul len. Door de forse stoelbreedte is de elektrische bediening, aan de zijkant gemonteerd, juist alleen met niet al te dik ke handen te bereiken. Het uiterlijk kan misschien als wat opgefokt gelden, zodra de motor loopt verstommen der gelijke klachten. De dubbele uitlaat produceert een ge dempte, maar zeer veelbelo vende grom, die je ook in het interieur niet ontgaat. Het zal eerder daardoor zijn dan door dat beetje meer vermogen dat de Quadrifoglio extra snel lijkt. Getallen als een tot 237 km/h gestegen top en accele ratie naar 100 km/h in nog maar 7,7 seconden hebben in ons land toch alleen maar aca demische waarde. »Alle zesci linder Alfa's draaien erg soe pel, snellen moeiteloos naar hoog toerental en bieden bij elk toerental gezonde trek kracht. Slechts de doorgewin terde Alfist, die zich nog het geluid van de oude Alfa-vier- pitter 1750 herinnert, zal de Quadrifogilo-motor per se niet" willen ruilen voor de gewone V6: de snelle versie bezorgt je met zijn geluid weer rillingen van opwinding, als je tenmin ste wilt horen dat je in een po tente auto rijdt. Geen sportwagen De regelbare schokdemping lijkt een mooie aanvulling op het toch al goede weggedrag van de Alfa 164. Er is een 'au- tomaat'-stand, die reageert op een reeks opnemers, en een permanent stugge stand. Die laatste is een vorm van zinloze zelfkwelling. Als het nodig is (afhankelijk van remmen, stuuruitslag, veerbeweging en snelheid) wordt de vering via de automatische regeling al stug afgesteld. Het verschil tussen soepelste en stugste stand is overigens niet hemels breed, de vering blijft altijd nogal stevig. Eerder merk je iets in de be sturing: de auto gaat meer zoe ken op kleine oneffenheden. Die besturing is aangepast om hem gevoeliger te maken, met extra veren die hem naar de middenstand terugduwen. Dat werkt niet in de praktijk. De bekrachtiging is voor sportief rijden toch wat te sterk. Rond de middenstand wordt het stu ren nerveus door de sterke zelfcentrerende werking. De stabiliteit viel wat tegen, ook bij sterk remmen gaat de auto zoeken. Misschien dat het een specifieke eigenschap van de testwagen was, maar de rem men moesten behoorlijk opge warmd worden voordat ze goed aanspraken; de eerste ki lometers, bij beperkte snel heid, overtuigden ze niet erg. Het blijft een ruime sedan, die 164, welke zich niet zomaar laat ombouwen tot lichtvoetige sportwagen. Die motor, ja, dat is een kunstwerk. Was dat niet meestal het sterkste punt van een Alfa? PETER FOKKER Plotseling, zo lijkt het, ontdekte Opel weer een markt voor sportwagens in Europa. Jaren deed men erover om het succes van de Manta als sportwa- gen-voor-alleman te laten doodbloeden, zonder plannen voor een opvol ger. Die komt er ook ei genlijk niet, want door zijn prijs valt de nieuwe Opel-coupé Calibra in een andere klasse. Of dat een juist gekozen klasse is valt nog te bezien. Geruime tijd boden alleen Ja panse merken nog sportcoupés die best betaalbaar waren, zo als de Toyota Celica - een pure tegenhanger van Ford Capri of Opel Manta. De laat ste tijd worden die Japanse sportmodellen krachtig opge waardeerd, dus ook veel duur der. Daarnaast werkt men nu aan sportwagens voor het jon ge publiek. Gebaseerd op de kleinste personenwagen-mo dellen, en daardoor ondanks een spektakulair uiterlijk toch voor velen betaalbaar. Concur rentie voor de Koreaanse Hy undai Scoupe, precies gericht op de klant die vroeger een Ford Capri of Opel Manta kocht. De Opel Calibra valt er tussenin: niet goedkoop, maar ook niet echt afstand nemend van gewone gezinsauto's. Uiterlijk: 10 Als basis voor de Calibra dien de de zo uitstekend aangesla gen Vectra. Toch een overeen komst met de Manta dus: die was gebaseerd op de Vectra- voorganger Ascona. Op de Vectra-wiel basis van 260 cm zette men een super-gestroom lijnde tweedeurs carrosserie, iets langer dan die van de minder puntige Vectra. Voor de wielophanging koos men die van de Vectra 4x4, onaf hankelijk rondom, ook voor Calibra's met alleen aandrij ving op de voorwielen. De mo toren en transmissies kwamen eveneens uit het grote Vectra- magazijn: een tweeliter injec tiemotor met 85 kW/115 pk, of de zestienkleps-variant met 110 kW/150 pk, met als opties permanente vierwielaandrij- ving of automatische transmis sie. Daar de Vectra al zo goed ge stroomlijnd is (Cw 0,29) moest er voor de Calibra heel wat werk verzet worden om hem nog gladder te maken. Frame loze zijruiten, speciale koplampen met lensprojectie een acht centimeter lagere daklijn en natuurlijk uiterst vloeiende carrosserielijnen. Dat leverde alweer een Cw-re- cord op voor Opel, want een waarde van 0,26 voor een mas- saproduktie-auto is (nog) uniek. Belangrijk was uiter aard ook de gevoelsmatige in druk die de Calibra-lijnen zou den maken. Wellicht een nog grotere prestatie dan die ge ringe luchtweerstand is net bijzonder verleidelijke uiter lijk, waarnaast de Manta plots de elegantie van een baksteen heeft. De lage ruiten, gestrekte lijn van opzij en rondingen in voor- of achteraanzicht zijn zonder meer een voltreffer. Zelfs de Opel GT uit het begin van de jaren zeventig, destijds een uiterst gewaagd model, verbleekt wat naast deze Cali bra die veel volwassener oogt. Geen vierpersoons De Calibra zou, omdat de Vec tra als basis werd genomen, een vierpersoons coupé zijn. Men ontwierp er zelfs een nieuw schuifdak voor, dat niet in maar over het dak opent om de hoofdruimte boven de achterbank te bewaren. Ver geefse moeite, want de hoofd ruimte achterin is hoe dan ook beperkt, je zit eerder tegen de achterruit dan tegen het dak. De zitlengte achterin is draag lijk. maar dat baat dan niet. Natuurlijk, een nog niet hele maal uitgegroeide tiener zit achterin prima, dat wel. De grote carrosserielengte le vert wel behoorlijk wat ruimte in de ondiepe, maar lange ba gageruimte. Die is ook nog va riabel, en via de riante achter klep goed te beladen (al is de tildrempel niet echt laag). Het dashboard is puur Vectra, maar dat stoort niet. Het is praktisch ingedeeld en sluit met zijn ronde vormen goed aan bij de coupélijn. Er zijn bergvakken te over, iets wat menige coupé mist. De stoelen zijn dik in orde wat betreft de vorm (goede steun aan alle kanten), er zit hoogteverstel ling op, evenals op het stuur wiel. Alleen moeten de stoelen wel met een onhandig zwen- geltje voor-onder de zitting omhooggekrikt worden, en is de stuurverstelbaarheid be perkt. Natuurlijk werd het onderstel in detail aangepast aan het sportieve karakter dat de Cali bra moet hebben. De vering is iets aan de stevige kant, maar lang niet oncomfortabel en neemt met name ook kleine oneffenheden goed op.'De be sturing is bekrachtigd (net als bij tweeliter Vectra's), hij gaat dus niet te zwaar. Ook niet te licht, gelukkig, en met goede gevoeligheid en direktheid. Helaas is de besturing ook vanaf de andere kant gevoelig: wegoneffenheden, sporen en dergelijke zorgen voor duide lijke koersafwijkingen die we bij een Vectra nooit opmerk ten. De Calibra kent dus niet de opvallend stabiele en rusti ge besturing in rechte lijn van de Vectra, maar wel diens pro bleemloze, vrijwel neutrale bochtgedrag. Op de remmen (schijven rond om, met standaard ABS) valt niets aan te merken, evenmin als op het schakelen van de vijfbak. De pook staat wel wat ver naar achter, zodat met de stoel in de voorste standen de zijkant van de rugleuning soms in de weg zit bij het scha kelen. De verleiding is natuurlijk groot om meteen maar de zes tienklepper als meest aange wezen motorisering te noe men. Hij trekt goed bij alle toerentallen, is lekker soepel en niet bang voor veel toeren en het uitlaatgeluid heeft de juiste sportieve toon. Maar dat zelfde bleek op te gaan voor de gewone tweeliter, die het alleen volgas natuurlijk aflegt tegen de zestienklepper. Feite lijk zou de Calibra best een nog exclusievere motorisering kunnen gebruiken dan de zes tienklepper. Hij is zwaarder dan de Vectra en alleen door zijn stroomlijn in staat tot iets hogere snelheden (en in prin cipe een lager verbruik, onzui nig is de Calibra in elk geval niet). Goedkoper? Heel benieuwd is iedereen na tuurlijk naar de prijzen. We noemen daarbij eerst de stan daard specificatie: daar hoort ABS bij, centrale deurvergren deling, elektrische bediening voor ramen en spiegels. De zestien kleps-versie krijgt er een leerbekleed stuur bij (dat nog prettiger in de hand ligt dan het al goede standaaj stuur), lichtmetalen velgenr koplampverstelling. De [V praktijk toonde aan dat mei» gewone tweeliter en all-^ voorwielaandrijving al uiti kend te leven valt. Dat kolj met de genoemde redelijkï xueuze uitrusting, op 51.5® Voor acht mille extra hebL een zestienkleps motor of vif wielaandrijving, die samenL op zestien mille komen. Dr hebben we het al over eeni taalprijs van ruim 67 mif wat stug voor een technisch! genlijk nogal burgerlijke aifj Gelukkig is het met de simpt ste versie geen behelpen, ml dik vijftig mille is al wat ders dan de prijs van een M ta, vroeger. Opel zou de Cs bra nog kunnen uitkledt maar een populair geprijf versie (van hooguit veeifc mille) lijkt daarmee nog nE haalbaar. De uiterlijke schol heid zal velen in verzoek! brengen, een massa-artiT wordt de Calibra naar het laat aanzien nooit. Ook al stj er Opel op en biedt hij vriendelijk gezinswagen-rii drag. PETER FOKKI V10-motor in massaproduktie bij Chrysler Chrysler meent mensen die iets exclusiefs willen uit de brand te kunnen helpen met de aankondiging dat het Viper R/T 10 roadster-prototype in produktie gaat. Zo wil men se rieus werk maken van een ex clusief image, waarmee Chrys ler zich waarschijnlijk als kleintje op de Amerikaanse markt wil profileren tegen over Ford en General Motors. De even woest als onpraktisch ogende tweezits surfplank op wielen krijgt uiteraard een passende aandrijving. Daartoe wordt een V10-motor ontwik keld die in massaproduktie zou gaan, wat klinkt als type rende grootspraak voor Chrys- ler-baas Iacocca. Voor de Vi per zou die motor 289 kW/400 pk moeten leveren. De naam Lamborghini duikt op: de Ita liaanse super-sportwagenbou wer die Chrysler heeft overge nomen helpt bij de ontwikke ling. Daar zullen we de massa produktie-V10 wel moeten plaatsen: Lambo kan hem ge bruiken in de Formule 1, als lichter en compacter alterna tief voor de huidige VI2. En om de kosten te spreiden maakt Chrysler er dan ook een straatversie van, zo valt aan te nemen. Maar om van 'massa te spreken lijkt zeer overtrokken.. In Europa noch in de VS zit men op nieuwe pk-monsters te wachten. Of hoopt Chrysler een sterk ge temde V10 te kunnen plaatsen in zijn grootste modellen als prestigieus alternatief voor de in de VS nog zo geliefde V8? Chrysler koopt ook Dollar Rent a Car Het Amerikaanse autocon cern Chrysler heeft Dollar Rent a Car gekocht, de op drie na grootste autover huurder ter wereld, zo is deze week in Detroit be kendgemaakt. Vorig jaar kocht de autopro ducent de autoverhuurbe drijven Thrifty en Snappy. Chrysler wil in een inzak kende automarkt verzekerd blijven van afzet en breidt daarom zijn belangen in de verhuur van auto's uit. Dol lar Rent a Car heeft over de hele wereld duizend vesti gingen en beschikt over 80.000 auto's, waarvan 51.000 in Noord-Amerika. Wat Chrysler heeft betaald is niet bekend. Het overgeno men autoverhuurconcern blijft onder eigen naam be staan. ADVERTENTIES Hét auto-verkoop-centrum van de regioI VONDELLAAN 80, 2332 AH LEIDEN, TELEFOON: 071-769313. ALBATROS LEIDEN Weversbaan 12, Leiderdorp (Industrieterrein De Baanderij) Telefoon 071-417493 Dealer voor Leiden e.o., Kust en Bollenstreek en Alkemade rrriZiiA/ c/ u-ty tfzzZ-Zzit/zzz/ De Alfa 6C 2500 Villa d'Este uit 1951 (lin Steeds meer komen klassieke auto's onder de aandacht van het bedrijfsleven als gunstig reclame-object. Rally's met oude auto's kennen meestal een ontspannen sfeer die veel publiek trekt, ook mensen die niet in het bijzonder autolief hebber zijn. Aan de andere kant hebben de eigenaren van klassieke auto's zo de moge lijkheid eens lekker met hun bezit te rijden en te pronken, samen met vele andere lief hebbers, dank zij de sponso ring van het bedrijfsleven. We kunnen zodoende een hele op somming geven van oude- auto-festijnen 'die binnenkort plaatsvinden. Een internationale rit die ons land in de route heeft is de Euro Trophaeum, georgani seerd door Alfa Romeo in ver band met zijn tachtigste ver jaardag. Leden van vele Alfa Romeo clubs, maar ook twintig auto's uit Alfa's eigen museum doen mee. Ze vertrokken op 23 juni uit Athene voor een toer door de hele Europese Gemeenschap, die op 22 juli in Lissabon eindigt. Op 7 en 8 juli is de karavaan in Amsterdam (aankomst op 7 juli bij de RAI, vertrek op 8 juli richting Gent). Acht Nederlandse equi pes zijn erbij in dit rijdende overzicht van Alfa Romeo's roemrijke historie. Enkele dagen later is er een puur Nederlands evenement, gekoppeld aan het 650-jarig bestaan van de stad Rotter dam. Van 10 tot en met 14 juli wordt de De Dion-Bouton ral ly verreden van Rotterdam naar collega-havenstad Ant werpen en terug. De Dion- Bouton is een merk uit de vroegste autohistorie, en het gaat bij deze rit dan ook om een veertigtal deelnemers met auto's van voor 1919. Uiterst zeldzame auto's, dat spreekt vanzelf, zeker als ze ook nog eens vierhonderd kilometer in een paar dagen moeten kun nen rijden. Hoewel het vooral om De Dion-Boutons gaat zul len ook heel wat andere mer ken uit die tijd vertegenwoor digd zijn (mede-organisator is de Pionier Automobielen Club). Een hele reeks sponsors maakt de rit mogelijk, waar onder de Nederlandse vesti gingen van General Motors en Michelin. De globale route: start op 10 juli bij landhuis De Oliphant te Charlois, pauze in Willemstad aan de haven, einddoel Antwerpen. Op 11 juli gaat het terug vanuit Ant werpen, met stop in St. Joos- land en finish te Middelburg. Op 12 juli zijn er stops in Veere, bij het werkeiland Neeltje Jans en in Burgh- Haamstede. Op 13 juli rijdt men van Goedereede via Brielle naar Spijkenisse, om op 14 juli verder te trekken naar het eindpunt in Rotterdam (Coolsingel). Van 4 tot en met 26 augustus viert de DAF Club Nederland het tienjarig bestaan, met een tentoonstelling in het Auto- tron te Rosmalen. Bijzondere hoogtepunten zijn de thema- weekeinden (11/12 augustus 'DAF en autosport', 18/19 au gustus 'DAF en techniek'). Met als grote klapper de Duizend Dafjes Dag op 25 augustus, waarbij duizend DAF-eigena- ren vanuit acht startpunten in Nederland naar het Autotron komen. Handige houder voo^ zonnebril Menige automobilist zete gauw de zon zich ook mia enigszins laat zien een i c nebril op. Dat is prettig v#| zijn ogen en het kan de v keersveiligheid verhog Een probleem is echter vj waar laat hij zijn zonnei als het buitenlicht weer m der fel wordt? Het brillen is vaak niet direct te vini en dan verdwijnt zo'n bril het dashboardkastje of gens los in de auto, 1 meestal krassen oplevert Een veilige en vaste pla waar een automobilist al dende zijn bril snel kan v den, is dan ook geen lu Een handige oplossing kc uit de VS en heet 'Sun$ Rack'. Twee uiterst flexit clips worden op de achten kijkspiegel geklemd, waa de bril erop kan worden plaats. Over de constructi goed nagedacht, want zicht naar achteren wo niet belemmerd en het isi mogelijk dat de zonnet eraf valt. De houder is in vier zomerse kleuren baar bij de accessoire en de vakhandel. prijs: 7,95 (importeur l vision Hoofddorp, tel. 0! 13456). Het 'Sunglass Rack' wordt de achteruitkijkspiegel be tigd. foto Van 10 tot en met 14 juli wordt de De Dion-Bouton rally verreden van Rotterdam naar collega-havenstad Antwerpen en terug. Peugeot weer schuldenvrij Het Franse autoconcern Peugeot, producent van de mer Peugeot en Citroën, heeft geen schulden meer. Op het ogen bezit het concern een nettotegoed van bijna twee miljard fo (ongeveer 660 miljoen), zo heeft Peugeot-topman Jacques' vet meegedeeld.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 18