Winkeliers ontzeggen lastige klanten vaker schriftelijk toegang STAD OMGEVING/RTV Vele boten in De Vlietlanden zijn vaak slecht afgesloten Leiden stapsgewijs naar vrijere sluitingstijden voor de horeca r Viagiiü^a^uiL Bewonerscommissie treedt af uit protest tegen woningbouwvereniging WEEK EINDE Leiden krijgt derde bedrijfsverzamelgebouw Een cadeau van formaat CeidóeSowumt EDDQ ZATERDAG 30 JUNI 1990 PAGINA 13 ZOETER W OUDE LEIDSCHEND AM Honderdvijftig van de 250 boten die lig- »en afgemeerd in jachthaven De Vliet- anden in Zoeterwoude zijn niet goed af- esloten. In 21 gevallen was de boot in let geheel niet afgesloten, terwijl in 34 ■vallen ramen of luiken openstonden, .j vier boten zat de sleutel gewoon in het con- Jctslot. Dat heeft een grootscheepse controle- actie van de rijkspolitie Zoeterwoude, de rijks- jolitie te water en het korps Leidschendam gis- eren aan het licht gebracht. In 23 gevallen kon de sloep, met of zonder bui tenboordmotor zonder problemen worden mee gnomen, bij 38 boten lagen de dure ankers op het dek voor het grijpen en in 65 gevallen wa ren dure gebruiksgoederen zoals televisies, koelkasten, dieptemeters, gereedschap en een cd-speler duidelijk zichtbaar neergezet. Politiewoordvoerder J. van der Pol spreekt van een 'schrikbarend' resultaat. „De actie is gehou den omdat we de laatste tijd geconfronteerd werden met een reeks van 15 inbraken in De Vlietlanden. Dat is niet verbazend als je ziet hoe makkelijk je veel boten binnenstapt". Slechts honderd van de afgemeerde boten wa ren wel goed afgesloten. Elke eigenaar is door de politie benaderd met een formulier hoe in braken kunnen worden voorkomen. In het na jaar zal een nieuwe controle-actie worden ge houden. Universiteit neemt minder dierproeven LEIDEN De Leidse uni versiteit heeft in 1988 bijna een kwart minder dierproe ven gedaan dan tien jaar daarvoor. In 1987 werd be gonnen met de registratie van dierproeven. Als reden voor de vermindering wordt in het „Ontwikkelingsplan 1991-1994", waarin de cijfers staan, onder andere het ge bruik van audio-visuele mid delen genoemd. Volgens het plan is de con clusie gerechtvaardigd dat het beleid van de universiteit om het gebruik van proefdie ren te verminderen succesvol is geweest. LEIDEN De gemeente Leiden heeft een stappenplan gemaakt voor de invoering van vrijere sluitingstijden van horecagelegenheden. Die vrijere sluitingstijden, onderdeel van het collegeprogramma, moeten vanaf juni 1991 een feit zijn. Er is het verleden veel discussie geweest over het al of niet instellen van vrijere sluitingstij den voor de horeca. Een van de argumenten om de sluitingstijden vrij te laten is, dat er dan minder overlast zal zijn van vertrekkende gas ten ten opzichte van de situatie waarbij alle ge legenheden tegelijk de deuren moeten sluiten. Het stappenplan wordt aanstaande maandag in de commissie bestuurlijke aangelegenheden be handeld. Er zijn inmiddels al wat stappen afgewerkt. In mei gaven de politie en de directie milieu voor lichting aan de horeca over de wensen van ge meente en politie wat betreft de vrijere slui tingstijden. Ook is met de gemeente Utrecht overlegd over het systeem dat daar wordt ge hanteerd. Daarbij kwamen milieuaspecten en handhaving van de orde aan bod. Leiden wil het Utrechtse Model gaan gebruiken. In augustus en september wordt er gewerkt aan een nota, daarvoor is deze maand het eerste overleg geweest. Een ontwerp raadsvoorstel wordt begin november aan de horeca voorge legd. Na een inspraakronde naar aanleiding van een voorlopig B en W-besluit, moet het de finitieve voorstel in maart door de raad worden behandeld en naar de provincie worden ge stuurd voor goedkeuring. Het besluit moet dan op 1 juni 1991 van kracht worden. Emancipatiebeleid bij universiteit mislukt LEIDEN Het emancipatie beleid bij het personeel van de Leidse universiteit (RUL) heeft in de afgelopen tien jaar weinig resultaat opgeleverd. Dat staat in het „Ontwikke lingsplan 1991-1994" van de RUL. Het beleid was erop ge richt de verhouding man vrouw binnen de universiteit te verbeteren. Met name in de hogere functies zijn vrouwen ondervertegenwoordigd. De universiteit gaat nu gebruik maken van een zogeheten „co- horte-principe". Dat houdt in dat de verhoudingen per func tieniveau worden verbeterd. LEIDEN Het gebeurt steeds vaker dat winke liers en beheerders van horeca-gelegenheden mensen schriftelijk de toegang weigeren. Deze week kreeg de Leidse politie op één dag al zes meldingen van winke liers en uitbaters van horeca-instellingen dat personen naast monde ling ook schriftelijk wordt meegedeeld dat ze niet welkom zijn. Per week gaat het ge middeld om ongeveer vijf ontzeggingen. Komt een ongewenst persoon daarna wel binnen, dan maakt die persoon zich schuldig aan lokaalvre debreuk. De vrede breuk is door de schrif telijke ontzegging bij de politie makkelijker aan te tonen. De mensen die de wordt ontzegd hebben zich daar in de regel een aantal keren mis dragen. Het initiatief is uitgegaan van het grootwinkelbedrijf. Dat heeft een standaard brief ontwikkeld, die volgens politievoorlich- ter D. Graveland steeds meer door kleinere winkels en andere in stellingen wordt ge bruikt. De politie krijgt van de bedrijven af schriften als ontzeggin gen worden uitgedeeld. Regelmaat Volgens Graveland krijgen veelal verslaaf den een ontzegging. „Dat helpt ons, want als er een winkeldief wordt gepakt, dan kij ken we meteen even in het archief of die per soon daar ongewenst is. b (Int m (inn liriift dl betrokkene ook voor lo kaalvredebreuk een proces-verbaal". Vol gens Graveland komt dat „met een stevige re gelmaat" voor. L. Palm van winke liersvereniging Leiden Leeft had van het be staan van de schriftelij ke ontzegging nog niet gehoord. „Maar", bena drukt hij, „het zal best een goede manier zijn om lastige klanten uit je zaak te houden als het grootwinkelbedrijf be sluit tot een dergelijke oplossing". Of het op deze manier ontzeggen van de toegang voor winkels en andere klei ne zaken zinvol is, is voor Palm de vraag. „Kijk, het idee zal on der kleinere winkeliers best navolging krijgen, maar over het algemeen kels er niet zo'n behoef te aan hebben. Het per soneel heeft een notoire lastige klant vaak al snel in de peiling en houdt zo iemand in de gaten tot die weer weg gaat. Lastige klanten of klanten die mondeling de toegang is ontzegd, zoeken hun heil dan er gens anders. En in het grootwinkelbedrijf is dat natuurljk anders. De klant is er anonie mer en het personeel kan de klant minder goed in de gaten hou den". Palm is wel van plan het schriftelijk ontzeggen .van de toegang aan klanten naar voren te brengen tijdens oen van de ko mende vergaderingen met zijn vereniging en die met het grootwin- kelbedriif. Fietstoer CDA-wethouder J. Walen kamp, enkele raadsleden en ambtenaren van de directies verkeer en economische zaken maakten gistermiddag een fietstocht door Leiden. De tocht voerde langs de Leeu wenhoek waar even stil werd gestaan bij de nieuwe bedrij ven die er gevestigd zijn en be drijven die daar nog moeten komen. Ook werd er gestopt bij het kruispunt Haagse Schouwweg/Valkenburgseweg (foto). Op deze enige aanvoer- weg naar de wijk Stevenshof ontstaan dagelijks verkeersop stoppingen door de afsluiting van spoorwegovergang De Vink. Via de nieuwe Stevens- hofbrug reed het gezelschap weer terug. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De bewoners commissie Muiderkring is uit protest tegen haar be handeling door de Wo ningbouwvereniging Lei den (WVL) afgetreden: „Steeds vaker ervaren wij als joker te worden ge bruikt bij de bespreking over het onderhoud van de flats", schrijft de com missie in een brief aan de bewoners van de flat in de wijk Lage Mors. Volgens de vier aftredende commissieleden hadden zij met het WVL afspraken gemaakt over het onderhoud maar die gesprekken werden later door het WVL met de kwalificatie „Informatief" afgedaan. „Wij zijn zeer teleurgesteld", meld de de commissie. De drihppel voor het viertal vormde echter een opiniepeiling die onder de bewoners zou worden gehou den over sociale huismeesters. Deze zou van te voren door de commissie worden beoordeeld, maar dat gebeurde niet. De be wonerscommissies van de na bijgelegen Jan Luykenlaan en Qruiquislaan mochten wel eerst een concept van de en quête inzien al zouden ook zij niet tevreden zijn over de in houd. ..De problemen over het on derhoud zijn inmiddels recht gezet maar met die enquête is het inderdaad niet netjes ge gaan", aldus E. 't Jong van het WVL. Volgens haar komt dat door het ontbreken van een precieze procedure bij het WVL met betrekking tot en quêtes. „Maar daar zijn we nu wel mee bezig. Dit geval is niet meer recht te zetten maar we hopen het in de toekomst te voorkomen", aldus 't Jong. Bijdragen: Kees van Her pen, Erik Huisman, Rudolf Kleijn en Paul de Vlieger. Ook hier D66-Leiden heeft, zo bleek vorige week al, een nieuw soort raadsvragen ontdekt. Neem een probleem dat el ders speelt en vraag dan of het ook in Leiden aan de hand is. Vorige keer was het feit jdat Haagse jongeren niet veilig vrijen reden voor frac tievoorzitter Pex Langenberg om het college een brief te schrijven en te vragen hoe het met de Leidse jongeren zit. Deze week schrijft Pex een nieuwe aflevering in zijn serie „hoe zit zoiets bij ons?". Dit keer brengt hij samen met Steven Blok de diefstal van blanco paspoorten en rijbewij zen uit gemeentehuizen weer eens voor het voetlicht. „Ge lukkig is Leiden bij ons weten gevrijwaard geble ven van de inbraken die veel vuldig elders hebben plaatsge vonden", zo leiden Pex en Steven hun onzin-opmerkin- gen in. Blok en Langenberg willen nu praten over de be veiliging en de kosten daar van. Een onderwerpje waar van ze kennelijk denken dat zoiets het wel goed doet in de publiciteit. Hadden die democraten het maar wat drukker in hun ambtelijke banen. Zouden we van dit soort nonsens versto ken blijven. Principieel Progressief Zoeterwoude (PZ) lijkt nu toch echt op hol gesla gen. Jarenlang voerde deze partij felle oppositie tegen de nieuwbouw van het gemeen tehuis. Maar na de gemeente raadsverkiezingen in maart veranderde de mening van de progressieven. De wens om, met het CDA, deel te nemen aan het college was kennelijk zo sterk dat alle principes overboord werden gezet. Pro gressief Ton Ringersma werd wethouder en betoogde ineens dat de nieuwbouwplannen onvermijdelijk waren. Zelfs een actie onder de bevolking, die 1200 handtekeningen te gen het nieuwe raadhuis ople verde, bracht PZ niet op an dere gedachten. In de gemeenteraad afgelopen donderdag verraste Progres sief Zoeterwoude vriend en vijand met een opmerkelijk standpunt. De fractie van PZ zal demonstratief wegblijven bij het slaan van de eerste paal van de nieuwbouw van het gemeentehuis. „De af braak van het gemeentehuis is absoluut geen feestelijke ge beurtenis. Als je rekening houdt met de gevoelens van honderden mensen dan vier je nu geen feest", aldus PZ- fractievoorzitter Wil Ooijen- dijk in de gemeenteraad. Als of PZ rekening heeft gehou den met de gevoelens van de Zoeterwoudenaren die in maart hun stem hebben uitge bracht op de partij omdat die tegen nieuwbouw van het ge meentehuis was. Collaboratie Het is maar moeilijk wennen voor Theo van der Nat. Van een kortstondig wethouder schap weer gewoon voorzitter van de Leidse VVD-fractie èn in de oppositie. Zijn fractie werd bovendien gedecimeerd van acht tot zes leden zodat ze nog niet eens de grootste is in de oppositie, want dat is D66 dat wel acht stoelen mag warm houden tijdens* de raadsvergaderingen. Theo was al nooit het type dat in een politiek debat vrolijk kon inhakken op zijn tegen standers. Ruimschoots op tijd 6tak keer op keer weer zijn neiging tot relativeren en re delijkheid de kop op. Een nei ging waarmee je niet snel aanspraak kan maken op de titel van de „Leidse Hans Wiegel". Maar niet alleen voor de men sen in het land, ook voor ei gen achterban blijft Theo de redelijke, lieve Theo die altijd met twee woorden spreekt. In zijn eigenste clubblad Leids Liberaal Bulletin laat hij zijn licht schijnen over de actuele politiek. Net als alle andere partijen heeft ook de VVD onderwerpen ingebracht voor het referendum, zo meldt Theo welgemoed. Wacht even. De VVD stemde toch als enige tegen het hou den van de dat hele referen dum, want dat paste toch niet in het Nederlandse politieke bestel. Dat was wel zo, maar nu het besluit eenmaal is ge vallen, zegt Theo, „is er geen enkele reden om niet mee te doen met het bedenken van onderwerpen". Vervolgens houdt hij een lang verhaal met als teneur dat het zo moeilijk is om een goed on derwerp te kiezen. Bovendien mag dat dan ook niet in strijd zijn met het collegeprogram ma. Theo eindigt zijn betoogje met de dooddoener dat er dan maar een referendum moet Lezen Eén van de weinige zekerheden die een bibliotheek tegenwoordig nog heeft, is dat de bezoekers kunnen lezen. Ik Katwijk blijk je echter zelfs daar niet meer van op aan te kunnen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE worden gehouden over de vraag of de Leidenaars wel een referendum willen. Zo wordt het echt nooit wat met Theo en de oppositie. Is er eindelijk een onderwerp om een lekkere principiële oppositionele twist over te be ginnen, gaat de man er onder werpen voor zitten bedenken. Het orakel van Leeuwarden zou er maar één woord voor hebben: collaboratie. Leiderdorp heeft de strijd te gen de verbreding van de A4 al zo goed als gewonnen. De laatste ontwikkelingen rond de veelbesproken snelweg duiden daar op. Deze week presenteerde minister Hanja Maij-Weggen haar Structuur schema Verkeer en Vervoer en daarin is opgenomen dat voor wegverbredingen een zogenoemde milieu-effectrap portage (MER) nodig is. Dit betekent dat ook moet wor den onderzocht wat de gevol gen zijn voor het milieu als de A4 wordt verbreed. Leider dorp -de A4 loopt dwars door het dorp- is bijzonder ingeno men met deze nieuwe ontwik keling, want het maken van zo'n rapportage kost Rijkswa terstaat zeker twee jaar. Het is nu nog maar de vraag of de verbreding ooit nog wordt uitgevoerd. Over twee jaar zal er immers nog minder begrip zijn voor het verbreden van snelwegen en zal de weer stand tegen de auto alleen nog maar zijn toegenomen. En daarbij, zegt een bekend spreekwoord niet dat van uit stel vrijwel altijd afstel komt? Informeel De Leidse wethouder Wilbert Hettinga wil niet praten over het informeel overleg dat wordt gevoerd tussen college en het Georganiseerd Over leg, zeg maar de onderne mingsraad van de ambtena ren. Het formeel overleg is enige maanden geleden ruw afgebroken omdat het GO eis te dat er op basis van gelijk waardigheid zou worden on derhandeld. En dat wilde het college niet. Einde formele di aloog dus. Maar eenieder binnen de ge meente wist meteen dat het zo niet kon blijven. Hettinga zei het deze week nog eens: „We zijn tot elkaar veroordeeld, als werkgever en werknemer". En dus wordt er nu al gerui me tijd informeel overleg ge voerd. Dat vonden D66 en VVD maar raar. Ze stonden er kei hard op dat Hettinga uit de informele babbelschool zou klappen. En Hettinga weiger de even hard ook maar een formele mond open te doen over het informele overleg. Omdat hij dat niet vond ho ren én omdat hij dat niet kon, gesprekspartner GO zou wel licht niet van rapportage wil len weten. Hettinga kreeg daarbij steun van GO'er Dirk Halfwerk die de vergadering bijwoonde. En dus bleef de school waar uit geklapt moest worden her metisch afgesloten. Terecht. Want waarom zou je pril ver trouwen schenden door vroegtijdig uit de school te klappen? Maar vooral terecht omdat informeel impliceert dat er niks officieels aan is. Moet je daar dan over rappor teren? Nee dus. Je eist van VVD'ers toch ook niet dat ze hun borrelpraat over' hun aandelen aan je vertellen. De Noordwijkerhoutse VVD- fractievoorzitter Hans Knapp is niet erg te spreken over uit latingen van burgemeester Frans Winkel in een inter view deze week in het huis- aan-huisblad Weeklad voor de Bollenstreek. „De burge meester bevuilt het eigen nest, beschimpt de medebe stuurders, vindt het hier maar een ingeslapen bedoening, de middenstanders tonen geen initiatief, de agrariërs zijn be krompen en eigenlijk is er maar één man die het weet en dat is de burgemeester van Noordwijkerhout zelf", aldus Knapp donderdagavond in de raadsvergadering. In het bewuste artikel zegt de burgemeester onder andere dat Noordwiikerhout zich te weinig profileert en dat de Bollenstreek te veel achter blijft in vergelijking met an dere regio's. De burgemeester verwondert zich over de reactie van Knapp. „Ik dacht dat ik deze geluiden al vele malen heb la ten horen. Ik heb inderdaad een aantal zaken naar voren gebracht maar het verbaast me dat die nu als nieuw wor den ervaren. En dat ik mezelf alle eer zou geven, dat heb ik in elk geval niet bedoeld te zeggen", aldus de burgemees ter, die in tweederde deel van het interview over zichzelf praat en vanaf vijf verschil lende foto's de lezers indrin gend aankijkt. Kritiek De Noordwijkse politieke par tijen reageerden deze week ongemeen fel op de aankondi ging dat het particuliere kin derdagverblijf De Bolderberg per 1 september gaat sluiten. De politici vinden dat Bolder- berg-directrice Mary Sips een onverantwoorde beslissing heeft genomen. „Zij brengt de ouders in een lastig parket en bezorgt ook de gemeente Noord wijk de nodige proble men", zo was de teneur van de kritiek die afgelopen dins dag over het hoofd van Sips werd uitgestort. Inderdaad, de ouders komen in grote problemen, maar het opvallende is dat velen van hen, in tegenstelling tot de meeste Noordwijkse raadsle den, wel begrip kunnen op brengen voor het besluit van Sips. De ouders vinden dat de gemeente Noordwijk zich tot nu toe nauwelijks heeft inge spannen voor goede kinderop vang in Noordwijk en Sips heeft dat duidelijk wel ge daan. Daarbij komt dat de di rectrice vrijwel geen mede werking van de gemeente heeft gekregen. De moed zonk haar iri de schoenen toen bleek dat Noordwijk ach ter haar rug bezig is met een kinderdagverblijf, iets dat door wethouder Jaap Bedijn niet echt wordt ontkend. Politiek Noordwijk kwam dus woorden te kort om de ver ontwaardiging kenbaar te ma ken. Alleen VVD'er Koos Smit kon begrip opbrengen voor het besluit van Sips. Hij vindt als enige dat de directri ce is tegengewerkt door de gemeente. Maar de rest con cludeerde triomfantelijk: „Zie je wel, we hebben altijd al be denkingen gehad tegen dit soort particuliere kinderdag verblijven". Babs Cassee (Noordwijks Belang), die Sips eerder deze week „een me vrouw uit Sassenheim met een grote mond had ge noemd", maakte het nog het bontst. „Ik ben blij dat Sips met haar hele hebben en hou wen terug gaat naar Sassen heim en naar haar gespreide bedje in Voorhout", zo schold Cassee er ordinair op los. Sips mag dan misschien een grote mond hebben, zij heeft in elk geval de laatste jaren nog da den bij het woord gevoegd, hetgeen je van de gemeente Noordwijk op het gebied van kinderopvang absoluut niet kunt zeggen. LEIDEN De gemeente Leiden krijgt binnen afzienbare tijd een derde bedrijfsverzamelgebouw. In dit gebouw zou ook een kinderdagverblijf moeten komen om aan de grote vraag te vol doen die er volgens de gemeente voor een dergelijke voorzie ning is. Dat deelde G. Bovens van de stichting werkgelegenheid donderdagavond mee tijdens de vergadering commissie ruimte lijke ordening. Bovens. voorzitter van de stichting die starters begeleidt, kon nog niet de precieze locatie aanwijzen. „Vorig jaar heb ik ook een locatie op het oog gehad maar de verwerving lukte toen niet. Ik ben dus nu wat voorzichtiger". Na de zomer komt Bovens met de concrete plannen voor nieuwe gebouw. Parmentiercomplex hoort niet op Rijksmonumentenlijst LEIDEN Het voormalige Parmentier-complex aan de Lam mermarkt moet niet op de Rijksmonumentenlijst worden ge plaatst. Dat zeggen burgemeester en wethouders. Voigende week donderdag behandelt de commissie volkshuisvesting een voorstel van de gemeente waarin aan de minister van WVC wordt geadviseerd het verzoek van de Stichting Industrieel Erf goed om het complex op die lijst te plaatsen niet te honoreren. Tevens moet dan worden besloten over het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het gebied Noord vest. Daar moeten 53 woningen, "een parkeergarage, winkels, kantoren en een dis cotheek worden gebouwd. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee .wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 l I I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: J Adres:J I Postcode/plaats: J I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I II

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13