Hel Ja Jongmans leemt afscheid van haar jeugd voetballerlei hinkelen wordt nooit meer als vroeger CcidócSouomxt iOLARSHIP IN VERENIGDE STATEN OORLOPIG VAN DE BAAN Ladbroke: „Niet schadelijk" I '4SÏ Column ZATERDAG 30 JUNI 1990 PAGINA 11 )ME Giuseppe Bergomi Diego Maradona zijn de ge spelers, die volgende tek in Rome in de voetstap- kunnen treden van Pelé. enige won de Braziliaanse srstar twee WK-finales. ak wordt Pele beschouwd de drievoudige wereldkam- >n, maar in 1962 raakte hij rgomi en Maradona in voetstappen Pele al in de tweede wedstrijd (te gen Tsjechoslowakije) gebles seerd. De rest van het toernooi bekeek hij van de tribune. Op achttienjarige leeftijd verover de Bergomi in 1982 zijn eerste kampioenschap. Als Maradona op 8 juli opnieuw de beker in ontvangst neemt, is hij de eer ste aanvoerder die de titel pro longeert. Bonner held van Ierland DUBLIN De Ierse doelman Pat Bonner heeft zich met één redding bijkans onsterfelijk gemaakt. Bonner, die zijn ploeg in de achtste finales te-, gen Roemenië door de strafschoppen- serie loodste, zal in zijn geboorteplaats Gweedore in ieder geval zijn naam op het sportcomplex zien verschijnen. Bovendien heeft de kunstenaar Ollie Delaney het idee opgevat om van de doelman een standbeeld te vervaardi gen. „Toen ik zijn fantastische redding zag, kreeg ik plotseling de inval om hem door een ijzeren sculptuur on sterfelijk te maken aldus Delaney. Ierse kranten berichtten alleen in su perlatieven over Bonner, nadat deze de vijfde en beslissende strafschop van Timofte had gestopt, waardoor de Ieren zich plaatsten voor de kwartfi nales. Guy Thys moet blijven BRUSSEL De „ouwe hap" staat voetbal- minnend België nog niet tegen. Als het aan bondsvoorzitter Michel D'Hooghe ligt, blijft Guy Thys tot en met de Europese titelstrijd in 1992 in Zweden in dienst als bondscoach. De 67-jarige whiskey- en sigarenliefhebber staat niet afwijzend tegenover de nieuwe uitdaging. Thys wil kwalificatie voor de eindronde afdwingen met ongeveer hetzelf de team, dat in Italië ongelukkig door Enge land in de kwartfinale werd uigeschakeld. Dat betekent dat hij veteranen als Gerets, Ceulemans en Clijsters nog geen rust gunt. De oude meester is overigens nog altijd niet hersteld van de klap, die David Platt in de 118e minuut in Bologna uitdeelde. „Ik ben niet van plan ook maar één minuut naar de resterende wedstrijden op de televisie te kij ken", bromde Thys. „Ik ben een verbitterd Belgische bond in beroep BRUSSEL De Belgische voetbalbond gaat in beroep tegen de straf, die algemeen- secretaris Albert Roosens woensdag in Brussel kreeg opgelegd. Roossens (74) werd door het hof van cassatie wegens zijn aan deel in het Heizel-drama veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf en een boete van ruim 15.000 gulden. „Ik kan niet begrijpen, dat een man als Roosens dezelfde behandeling heeft gekre gen als de relschoppers", verklaarde bonds voorzitter Michel D'Hooghe. FCKöln ontslaat trainer ERBA Christoph Daum, de trainer van de Bundesligaclub 1 FC Köln is donderdag ontslagen. De 36-jarige Daum wordt opge volgd door Erich Rutemöller. de trainer van de amateurs van FC Köln. EN HAAG Voor Stel- Jongmans zijn de jaren in „lang leve de lol" de- ïitief voorbij. Voor de jarige Haagse atlete be tenen de Nederlandse aiorenkampioenschap- n in Leiden dit week- ïde het nationale af leid van haar jeugd, it het voorlopig belang- tste toernooi (de WK or junioren in het Bul- arse Plovdiv) nog voor boeg, bereidt de Haag blondine zich nu se- !us voor op haar stap volwassenheid, anaf 1 november ben senior", glundert ze. |We staan nu op het punt een tap te gaan maken, waarmee ■sponsors kunnen gaan wer- ftn. Ik heb een groepje men- in om me heen verzameld om 4e daarbij te helpen. Mijn oeder, mijn trainer Theo Sy- andy en mijn leraar Neder- ïds Groenendijk. Mijn éx-le- ïr Nederlands, want ik ben geslaagd voor mijn MEAO- loma", aldus Jongmans, die nei haar negentiende lente sseerde. „Tot nu toe zijn n ouders mijn grootste insors. Het is, vooral in Den ag, moeilijk een op topsport ïgepaste studie te vinden. lang zoeken ben ik bij ïoevers terecht gekomen, lar ik gedurende twee jaar studie van één jaar voor nagement-assistent kan an volgen. Maar dat kost ijn ouders wel ruim tiendui- id gulden", weet Jongmans. sages em medische begeleiding en zo". De rappe Haagse middenafs- tandloopster, die dezer dagen in Leiden zowel op de 800 als op de 1500 meter de zege ei genlijk niet mag ontgaan, koos bewust voor een studie in haar woonplaats, hoewel de univer siteiten aan de overkant van de oceaan lonkten. Ze kon bij na overal in de VS een „sco- larship" krijgen, maar besloot hier voorlopig niet op in te gaan. „Ik heb er met veel mensen over gesproken, maar vaak blijkt dat de sportpresta ties er niet op vooruitgaan. Je doet wel een hoop levenserva ring op, maar ik denk dat ik nog te jong ben om daar op ei gen benen te staan. Bovendien gaat in Amerika al het geld naar American Football, base ball en basketbal. De atletiek- sport levert gewoon niet vol doende voor ze op". „Daar komt nog bij dat de plaatselijke coaches helemaal bepalen wat je moet doen. Nee, ik heb er wel over nagedacht, maar ik ben blij dat ik nu de komende twee jaar onder de pannen ben. Daarna kan ik nog een vervolgopleiding doen en misschien dat ik dan alsnog naar de VS ga", ratelt ze voort. De hardloopster van het Haag se Sparta, die vorig jaar brons veroverde op de 800 meter bij de Europese jeugd-kampioen- schappen (in 2.04,16, nog steeds haar persoonlijk re cord), heeft inmiddels ook contact gezocht met de Haagse stichting „business to busi ness", die zich tot op heden vooral bezighoudt met de fi nanciële st^un van FC Den Haag. „Hoe we de sponsoring precies moeten gaan regelen, weet ik nog niet. Eén grote sponsor of een aantal kleintjes, het heeft allebei z'n voordelen. Op korte termijn zou ik al blij zijn als iemand mij een lease auto zou aanbieden. Want ik heb dan wel een rijbewijs, maar nog geen auto. Binnen kort wordt onze atletiekbaan aan de Zuidlarenstraat gereno veerd, dus dan moet ik naar Rotterdam of Zoetermeer uit wijken. Met de tram ben je zo maar een uur onderweg en mijn agenda zit momenteel al zo vol". Sybrandy Als de welbespraakte Jong mans erin slaagt geldschieters te vinden, staat Theo Sybran dy bovenaan de lijst van te be talen personen. „Hij investeert in me. Ik train al bij hem sinds mijn dertiende en hij kent me uitstekend. We zien elkaar zo wat elke dag en hij heeft me zien opgroeien. Hij kent mijn kwaaltjes en had mijn puber- teitproblemen heel goed door. Theo is een uitstekende trai ner, die bovendien ook open staat voor meningen van an deren. Daarnaast is hij heel optimistisch. Een goed tegen wicht, omdat ik juist de nei ging heb eerst naar de negatie ve kanten te kijken", meldt ze monter. Sybrandy probeert Stella Jongmans een grotere pas aan te leren. „Mijn pas-frequentie is hoog en als ik de lengte er van kan vergroten, moet het vanzelf sneller gaan", weet Jongmans. Die ook bij wed strijden steun geniet van haar trainer. „Kijk", weet ze „atle tiek bestaat in feite uit twee delen: een fysiek en een men taal deel. Je kunt fysiek nog zo goed zijn; als het mentaal niet gaat, win je nooit. Er zijn wel wat trucjes om mentaal te kunnen „pieken" als dat nodig is. Ik ben niet bijgelovig, maar het blijkt wel dat ik veel har der loop als ik boos ben. Daar om kunnen de .discussies tus- Stella Jongmans: ,,lk loop veel harder als ik boos ben". sen Theo en mij nogal eens hoog oplopen. En als ik dan over de streep kom, blijk ik een hele goeie tijd te hebben neergezet". Sneu Alleen al daarom is het sneu dat Sybrandy heeft moeten af zien van het voornemen om in augustus bij de jeugd-WK in Bulgarije van de partij te zijn. „In het begin was het de be doeling dat ze allemaal zouden meegaan", aldus Stella, die dank zij haar Europese brons van vorig jaar „slechts" vorm behoud behoefde te tonen door middel van het lopen van de B-limiet (2.07). Nadat zij zich op 10 juni in Uden met 2.06,7 zeker stelde van uitzending, verschenen echter meer en meer problemen voor mede reizigers aan de kim. „Een krakkemikkig hotel blijkt daar al honderd dollar per nacht te kosten. Theo Sybran dy wilde met zijn caravan gaan, maar de wegen zijn daar zo slecht dat dat niet kan. Ei genlijk is het gek dat zo'n groot toernooi in zo'n land wordt georganiseerd. De men sen schijnen daar al maanden lang geen suiker te hebben". Troost voor de achterblijvers is dat Euro Sport ruim aandacht zal besteden aan de jeugd we reldtitelstrijd (begin augustus), waarvoor zich nu een zestal Nederlanders heeft gekwalifi ceerd. „Ik hoop dat er tijdens de nationale kampioenschap pen nog een paar bijkomen. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, hè". Waarmee Stella Jongmans onbedoeld verwijst naar de voor insiders nogal spraakmakende vorige editie van de mini-WK. „In Cana da", blikt Stella Jongmans nog steeds vol enthousiasme terug. „Ik was reserve voor de esta fetteploeg en hoorde pas zes uur voor de wedstrijd dat ik ook moest meedoen. Daar had ik niet op gerekend, dus had ik me daar in Canada ook be ziggehouden met zaken buiten de atletiek. We zaten daar im mers in een prachtig complex. Zelfs met eigen strandjes. Maar de hele ploeg heeft zich daar niet al te best gedragen. En daar kwam nog bij dat we heel slecht presteerden. Dat heeft voor de begeleiders nog wel een flink staartje gekre gen", weet ook zij. Gevaar „Het gevaar is dat je van het WK in Bulgarije hetzelfde gaat verwachten als in Canada", vervolgt Jongmans haar be toog. Maar ik heb vorig jaar in Joegoslavië (Varazdin, red.) bij het EK al ervaren hoe het in het Oostblok kan toegaan. We zijn daar heel unfair behan deld. Met de Sovjetunie, Por tugal en Zweden zaten we in een heel slecht pension, terwijl andere ploegen in schitterende hotels waren ondergebracht. Ik ben benieuwd hoe dat in Bulgarije zal zijn. Daar heb ik de mazzel dat ik de eerste drie dagen in actie moet komen. Dat hoop ik althans, want dan sta ik in de finale. Vervolgens heb ik dan nog twee dagen om een beetje rond te kijken". „Als we daarna terugkomen in Nederland zijn er nog wat clubwedstrijden en ga ik lek ker op vakantie. In oktober ga ik heel relaxed trainen en vanaf 1 november ben ik dus senior. Dat is natuurlijk niet helemaal nieuw voor me, want ook dit jaar heb ik al aan veel senior-wedstrijden meegedaan. Daarbij zijn Lititia Vriesde en Ellen van Langen nog iets' te snel voor me. Elly van Hulst is op de 800 meter op haar retour en dan zijn er nog één of twee van mijn kaliber. Als het met mijn ontwikkeling zo doorgaat zal het over één of twee jaar FOTO: RINUS SLIERENDRECHT heel moeilijk voor ze zijn om me af te schudden", aldus de om haar sterke „eindschot" bekende Jongmans. „Ik zal niet rusten voor ik nummer één van Nederland ben", kon digt ze strijdvaardig aan. „Wat ik internationaal kan berei ken, zie ik daarna nog wel. Mijn doelen liggen bij de Olympische Spelen. In 1992 wil ik erbij zijn en in 1996 wil ik er echt gaan presteren", meldt Jongmans, die de kwali ficatie sportfreak zeer beslist verdient. Onlangs ging ze immers weer even, stiekem te buiten aan een wedstrijdje handbal, nog altijd haar éigenlijke voorlief de. En tot en met afgelopen zondag zat ze ook steevast ach ter de buis voor het WK-voet- bal. „Ik ben nog niet zo gek dat ik in het oranje ga zitten, maar ik ben wel zó chauvinis tisch dat ik doodziek naar bed ben gegaan na die nederlaag. En nou zijn de Belgen er ook al uit. Eigenlijk is het WK- voetbal voor mij wel zo'n beet je afgelopen. Maar ik kijk nog wel graag naar de Italianen. Donadoni en Maldini zijn mijn favorieten. Als mannen, niet als sportmannen", aldus de bij- na-volwassen atlete. ROB LANGEVELD VELBELOVENDE PLANNEN STICHTING NATIONALE SPORTTOTALISATOR EN HAAG Winkelen ordt nooit meer als r. Bij het afrekenen de slager straks et slechts of het een je méér mag zijn, maar >k of we ons lotto-forr ulier wel hebben inge- uld. Zo niet, dan is dat ten probleem. Enkele ukken op zijn on-line tminal en onmiddellijk poort onze voorspelling de kanshebbers. Des- >ods pas luttele seconden oor de trekking. 1 moge duidelijk zijn. Met veelbelovende plannen die Stichting de Nationale orttotalisator (SNS) afgelo- week presenteerde, grijpt stevig in op het gedrag van nkelend Nederland. Dank de plaatsing van zo'n 2000 "niinals, zeg maar een hy- rmoderne kassa en copiëer- paraat bijeen, stappen we et z'n allen binnenkort het Automatisch goktijdperk in. et „wat is dat voor een appa- zal, als het aan de SNS 1. binnen de kortste keren n vervangen door een hele dere reactie. Het razend- !'le rekenwonder zal net zo ^zelfsprekend worden als outillage van toonbank, a en de stem die vraagt fat kan ik voor u doen?". Jobbeltjes JroP de SNS na de intro- u voor mij achter de winnaar van de proloog maar-Greg Le- mond". Er resteren op de weg die in totaal 2000 sigarenmagazijnen, drogisterijen en andere grut ters met het hoofdkantoor van de SNS in Den Haag gaan ver binden echter nog wel een aantal hobbeltjes. De goklusti gen zullen dus nog even ge duld moeten betrachten. In dien het kabinet er al in slaagt in deze jaargang z'n fiat te ge ven aan het plan („In het par lement ligt alleen de vertegen woordiger van Staphorst nog dwars", gekscheerde SNS- voorzitter Jacobse eerder deze week), schepen we de PTT met een enorme klus op. Om te bereiken dat de sigarenhan delaar binnen vijf tellen het formulier kan verwerken, dient wel even half Nederland open te worden gebroken. Het verzenden van de informatie tussen SNS-hoofdkantoor en winkelier kan immers niet plaatsvinden via de gangbare telefoonlijnen. En dus zal me nige straattegel op z'n kop gaan om de 2000 bijzondere data-verbindingen tot stand te brengen. De SNS wordt tege lijkertijd één van de grootste klanten van de PTT, zo stelde SNS-directeur Zwartjes vast. Indien deze hindernissen zon der al te veel kleerscheuren worden genomen, kan heel Nederland straks dus veel sneller en flexibeler een gokje wagen. Met het uitbreiden van de speelmogelijkheden (evene menten-toto, dagelijkse lotto) denkt de SNS een effectief wapen in handen te hebben om de alsmaar dalende inkom- DEN HAAG Ladbroke, de Britse organisator van wed denschappen op paardenkoersen in Nederland, vindt de eventuele invoering van de SNS-on line terminals niet scha delijk voor het eigen bedrijf. Directeur Peter Woodward meent zelfs dat er sprake is van een positieve ontwikkeling, ook voor Ladbroke Woodward: „Het is goed voor de markt als meerdere organisaties via eenzelfde systeem het wedden mogelijk maken. Ik weet uit ervaring dat het de klanten meer duidelijkheid verschaft. Bovendien gaat de SNS het zelfde doen, maar wel op een heel ander gebied". Het razendsnelle rekenwonder zal net zo vanzelfsprekend worden als de outillage van toonbank, kassa en de stem die vraagt „wat kan ik voor u doen?". sten een halt toe te roepen. En dat, zo verzekerde Zwartjes, zou ook goed zijn voor de sportclubs, die hun monopolie op de verkoop van formulie ren verliezen. Ze zullen de schade zo werden zij ge rustgesteld zowel via een vijfjarige compensatie-regeling als via een grotere totaalop brengst wel weer terug verdie- De ideeën komen overigens niet zomaar uit de lucht val len. Met name in de Verenigde Staten en Canada behoort het boodschappen doen én de pool invullen door middel van een ingenieus kastje allang tot de natuurlijke bezigheden. De er varing in die landen leert ook dat het systeem het best werkt bij kleine- en middelgrote be drijven. De Amerikaanse fir- FOTO: PR ma die samen met een doch terbedrijf van Siemens straks de Nederlandse markt voor ziet, heeft op het Europese vasteland onder andere ook al in Frankrijk en België voet aan de grond gekregen. Opval lend is dat juist West-Duits- land achterblijft. Tot opluch ting van Zwartjes die zo niet alleen de illegale lotto de wind uit de zeilen hoopt te nemen, maar ook de Oosterburen een slag meent voor te blijven en wellicht de Nederlandse spe lers in de Westduitse lotto kan terugwinnen. Dat het gehele systeem van Amerikaanse komaf is, heeft voor de SNS tenminste één klinkend voordeel. Het frau deren met de apparatuur, bij voorbeeld door via de nieuwe PTT-lijnen in te breken, is niet mogelijk. Daarvoor is het apparaat in inbreek-land- nummer-één te beproefd. Zo de ingevoerde gegevens als via de illegale weg zijn te achter halen, is dat louter vervormde informatie. Fraude? „Impossi ble", verzekerde de leveran cier eerder deze week. Overvallen Verandert zo meteen het ge drag' van winkelend Neder land, ook de kleine- en mid delgrote winkeliers (die een deel van de opbrengst krijgen) zullen hun optreden dienen bij te stellen. Ze krijgen via een cursus van twee drie uur al lereerst onderricht om met het handige kastje te kunnen om gaan, daarnaast zullen ze ook worden betrokken bij de di recte uitbetaling van geldprij zen tot plusminus honderd gulden. Ook dat kan al onmid dellijk na een trekking of sportevenement, mits het wél binnen de openingstijd van de zaak valt. Op de vraag of met die razendsnelle uitbetaling ook de kans op overvallen toe neemt, moest iedereen eigen lijk het antwoord schuldig blij ven. „De winkelier heeft straks meer geld in kas", aldus Zwartjes, „maar of dat over vallers trekt9". Ter geruststel ling van de ruim 1300 kruide niers en hun vakgenoten die al enthousiast reageerden op de voorstellen: in de Verenig de Staten is een verband tus sen stijging van het criminali- teits-cijfer en de on-line ver bindingen niet vastgesteld. Ook verzekerde de directeur van de SNS dat de „telefoon meter" straks tikt bij de sport- totalisator en niet bij de win keliers thuis. „Het enige dat ze moeten betalen is de stroom voor het apparaat. Maar vol gens deskundigen bedraagt dat niet meer dan de kosten van twee brandende kaarsen per maand", aldus Zwartjes. Het prijskaartje voor de ingrij pende operatie heeft de SNS gedeeld met de bedrijven die participeren in het project, in ruil voor een deel van de op brengst. Ze dienen tenminste dertig miljoen gulden neer te tellen: Het bedrag dat met de aanschaf van de 2000 termi nals is gemoeid. HENK RUIJL door Frank Werkman Op deze plaats heb ik er al eens eerder gewag van gemaakt, het probleem van de wekelijkse column. Iedere schrijver van cursiefjes kent die regelmatig terugkerende kwelling: wel het stukje te moeten schrijven, maar er eigenlijk geen onderwerp voor te hebben. Het is een goed gebruik dat de betrokken scribent van dat gebrek aan inspiratie geen melding maakt. Hij moet immer de indruk wekken dat het onderwerp dat hij bij de horens vat de moeite van het beschrijven waard is. En al is de rode draad flinterdun, eigenlijk te dun om er een kolommetje aan op te hangen, die snaar mag niet breken. Dan maar liever iets, is de gangbare maar ook nooit geopenbaarde opvatting, dan niets. De continuïteit is het belangrijkste, dat geldt zeker voor de broodschrijver. Maar rijkelijk gehonoreerd, matig of helemaal niet, het probleem van de stukjesschrijver verandert er niet door Het is niet zo dat degene die wekelijks of maandelijks een vorstelijk bedrag op zijn giro- of bankrekening mag verwachten daardoor meer inspiratie krijgt of betere ideeën heeft. Als dat zo was dan was mijn situatie nog minder motiverend. Nee, wat je nodig hebt voor een regelmatig schrijfseltje is een oog voor details, opmerkingsvermogen voor een themaatje. Tips zijn vaak ook heel nuttig. Niet zelden klamp ik collega 's aan met de vraag of ze wat hebben. Dat levert soms verrassende zaken op. Dingen, waarvan je ook getuige was. maar ze in een ander perspectief voorgezet krijgt. Het wordt wat lastiger als je zelf geen enkel idee hebt en er ook rond je geen andere mensen zijn, die je aan stof kunnen helpen. Dan moet je het echt helemaal alleen uitzoeken, je hersens pijnigen. Je gaat nog redelijk opgewekt achter het toetsenbord zitten, tikt de vereiste commando 's in, maar dan begint het „lijden". Je kijkt om je heen. hoort flarden van gesprekken, staat op om een verfrissing te halen, draait een shagje en kijkt weer naar ie blanco blijvende beeldscherm. Je krabt je eens achter de oren, strijkt door je haar. wrijft over je voorhoofd, zucht diep en bedenkt: had ik maar een vak geleerd. Een echt vak, waar je simpelweg je handen voor nodig hebt en je ogen. Even niet je hersens, die op sommige momenten toch al redelijk op de proef werden gesteld. Je krijgt visioenen van zonnige zandstranden, ranke en tevens wel gevormde vrouwenfiguurtjes, grote glazen bier met een schuimkraag, rustige bootreizen van Palermo naar Genua, riante schranspartijen in exotische restaurants. De werkelijkheid is anders. Er staat een asbak naast je, die gaandeweg voller wordt. Een flesje bronwater zonder koolzuur, een schrijfblok met een ballpoint er op gedeponeerd, een sandwich in cellofaan en de snoertjes van je portable computer, waarop ik nu deze zinnen zit te tikken. Me tegelijkertijd afvragend wat anderen van zo'n stukje als dit zullen vinden. De adjunct- hoofdredacteur, die zo vaak ten onrechte beducht is voor eventuele schade die een columnist kan aanbrengen en daardoor bijna steevast ook dit kolommetje wil lezen voor het in dë krant wordt afgedrukt. De hoofdredacteur, die zijn kostbare tijd wel beter kan gebruiken. De collega 's aan het thuisfront, die het soms ook stevig voor de kiezen krijgen. Want de pagina's, die u als lezer elke dag weer krijgt voorgelegd, moeten wel, zoals wij dat noemen, worden gemaakt. M n gezin dat me al bijna vijf weken moet missen, maar wel elke dag mijn conterfeitsel in de krant aantreft. Als mediamiek middel om toch toch nog enigszins een band te hebben. Gelukkig is er voor wat een aantal contacten betreft nog de ouderwetse telefoon, waardoor je elkaar zo af en toe nog eens kunt spreken. Want de voortgang van de techniek schrijft een op reportage zijnde verslaggever voor dat hij zijn kopij langs electronische weg naar huis stuurt. Wel iets anders dan de vroegere procedure, waarbij je elke dag iemand aan de lijn kreeg, die je verhalen op de band opnam, ze vervolgens uittikte en liet circuleren. Dat zijn zo van die gedachten, die ik ditmaal - bij wijze van uitzondering - maar eens overdrachtelijk aan het papier heb toevertrouwd. Omdat ik deze week geen onderwerpje had. Mag het

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11