Milla brengt Cameroun bij de laatste zestien „Gullit en Ronald Koeman uit Oranje Doelpunten als kokosnoten VETERAAN DANKT SELECTIE AAN PRESIDENT Roger Milla op slag nationale held Leo Beenhakker doet geheimzinnig lal Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! C«idócSoiMmit VRIJDAG 15 JUNI 1990 PAGINA 7 Doelpunten als kokosnoten. „Bij ons in Cameroun", zei Stephen Tataw, „leren de jongens voetballen zodra ze lopen hebben geleerd. Voetballen is voor hen belangrijker dan wat ook". Ik haal deze woorden van de aanvoerder maar even aan, want U zult toch een bevredigende verklaring willen hebben voor het onweerlegbare feit dat deze Afrikaanse dreumes als eerste van de 24 ploegen nu reeds de achtste finales heeft bereikt. Helemaal verklaren lijkt me onmogelijk. Ook al omdat we twee uiteenlopende Camerouns hebben aanschouwd. Tegen de Argentijnen betraden de Afrikanen bevend van respect het veld, maar toen de wereldkampioenen slechts een kindervuistje maakten, werden zij per minuut vrijpostiger en toen de wedstrijd een flink tijdje aan de gang was gingen zij, tot de tanden en de overtredingen gewapend, voor elke bal. Na afloop waren ze bijna te moe om hard te juichen maar hun dolgelukkige supporters namen die rol graag van hen over. Gisteren tegen Roemenië was men zuiniger op de Camerounese krachten. Bewust hield men het tempo laag en bleven veel spelers achter de bal. Hugo Walker en ondergetekende zagen het spook van een doelpuntloze einduitslag al opdoemen, maar dat kwam omdat de beroemdste Roemeen (Hagi) er al in de twaalfde minuut na rust werd uitgehaald en de op één na beroemdste (Lacatus) zonder fortuin opereerde. Dat eenmaal begrepen hebbende, lieten de mannen van Cameroun hun hart spreken: zij gingen snel, met grote, soepele stappen ten aanval. Een aanval, die een uur lang zo schotarm was geweest als een vernageld kanon uit de oorlog van 1870, maar die plotseling ging sprankelen toen een „oude heer" van 38 lentes het gras betrad. Het betrof ene Roger Milla, die in het begin van de 80-er jaren voor St. Etienne en Montpellier in Frankrijk speelde en tegenwoordig in een elftal van de Franse colonie Reunion zijn geld verdient. Twee jaar geleden had hij officieel afscheid genomen van de nationale ploeg, maar op gebiedend verzoek van de president van zijn land (die de spelers met „mijn zonen" pleegt aan te spreken, net als destijds Ajax-voorziter Harmsen tegen Johan Cruyff) kwam Milla zeer onlangs terug in de selectie. Vorige week hebben we hem gemist, maar tegen de Roemenen mocht hij als „joker" zijn intrede doen en die zal in zijn land wellicht onvergetelijk worden. Eerst passeerde hij de Roemeense keeper met een koelbloedig passeerballetje en een slotoffensief van Lacatus c.s. werd tijdelijk onderbroken door een geweldig schot van de superveteraan, dat hoog in de touwen sloeg. Wat moeten we nu met deze wonderlijke heren uit het zwarte werelddeel? Ze zijn bijna niet in te schatten. Is het wispelturigheid die hun de bal zo vaak passief doet plaatsen, hun tackles slecht doen timen, hun kansen royaal missen? Is het onkunde? Maar tussen al die missers door wemelt het ook van knappe staaltjes, zowel solostisch als in combinatie. Je blijft als toeschouwer zitten met een levensgroot vraagteken: hoe goed is Cameroun nu werkelijk? BARI Hij voetbalde ergens op het eilandje Reunion. In zijn nada gen. Coach Nepomniatsji had nog nooit van hem gehoord, maar president Paul Biya wel. Op diens uitdrukkelijke bevel werd Roger Milla als laatste speler opgenomen in de selectie. De 38-jari- ge veteraan schoot Ca meroun gisteravond naar de laatste zestien. Als eerste van de 24 deelne mende landen; als eerste Afrikaanse natie.ooit. Milla was in Bari verant woordelijke voor de tweede sensationele overwinning van zijn land. Hij speelde slechts het laatste half uur en maakte daarin beide treffers tegen het hooghartige Roe menië (2-1). Roger Milla heet tegenwoor dig Roger Miller. Dat klinkt internationaler. Als Milla was hij twintig jaar geleden al een bekende. De Johan Cruijff van Cameroun. De zwarte held van St. Etienne en Bastia. In 1982 was hij er al bij, in het eindtoernooi in Spanje. Cameroun viel daar Roemenen bezorgd om situatie thuis BARI Bezorgde Roemeense journalisten en begeleiders van het nationale voetbalelftal hebben gisteren het thuisfront ge beld om te informeren naar het welzijn van hun familie. De spelers probeerden zich intussen voor te bereiden op de wed strijd tegen Cameroun. Enkele Roemenen zeiden dat ze het WK de rug zullen toekeren als ze niet de garantie krijgen dat hun gezinnen beschermd worden. op met drie gelijke spelen, maar werd in de eerste ronde uitgeschakeld op doelsaldo. De naam van Milla raakte in het vergeetboek. Voetbal- roem is immers vluchtig. Daar kan hij over meepraten. Op het eilandje Reunion kon hij op zijn oude voetbaldag nog een gedevalueerde frankje meepikken. Met de kwalificatie voor Italië had hij niets van doen. "Nepomni atsji kende de oude leeuw niet en selecteerde hem dus niet. De premie van zes mil joen Camerounse franken (42.000 gulden) ging dan ook aan zijn neus voorbij. Op de dag van de sluiting van de inschrijftermijn voor de definitieve selectie kreeg Nepomniatsji een seintje van hogerhand. President Biya wilde graag dat Milla tot de laatste 22 behoorde. „Wie moet Nepomniatsji geroepen hebben. Het lag de ontwikke lingswerker uit de Sovjetunie op de lippen het verzoek te negeren. Totdat zijn assistent het verhaal van zijn voorgan ger vertelde. Die had ooit het lef een soortgelijke wens van Biya niet in te willigen en was een dag later het land uitgezet. Tolk De rol van Nepomniatsji is toch onduidelijk. Maandag stuurde hij zijn tolk naar huis. Als disciplinaire maat regel. De vertaler had vrijdag Cameroun volgens zijn eigen tactiek laten spelen tegen Ar gentinië. De strijdwijze van Nepomniatsji vond hij maar niets en weigerde hij te ver talen. Pas maandag kwam dat de leerling van, Loba- novski ter ore. In Bari volgden de „ontem bare leeuwen" de raadgevin gen van Nepomniatsji wel op. De Roemenen probeerden het eEen klein half uurtje, maar werden gestopt door „Mister flegma", doelman N'Kono. De sluitpost van Es- panol (dat aast op Leo Been hakker) stopte twee afstands schoten, van Hagi en Popes- cu, met allure. In de 59e minuut kwam Mil la in het veld. Dartel als een veulen. Ondanks zijn 38 jaar. In de 77e minuut sloeg hij toe. Hij sprong Andone in de rug en toen de zwakke Chi leense arbiter Silva Arce de overtreding niet bestrafte, schoof hij de bal beheerst langs de vergeefs graaiende doelman Lung (1-0). De sen satie werd compleet toen Mil la drie minuten voor tijd zijn tweede treffèr aantekende. Met een snoeihard schot in de rechter bovenhoek. Dat invaller Balint een minuut later in buitenspel-positie de achterstand halveerde, was alleen voor de Roemenen van belang. Door het doel punt zijn de Oosteuropeanen bij een gelijkspel in de wed strijd Argentinië zeker van de tweede plaats. Roger Milla, die zich thans Miller laat noemen, bejubelt zijn treffer. FOTO: AP YAOUNDE De naam van Roger Milla galmde gisteren door de steden en dorpen van Cameroun. De tweede zege heeft een ex plosie van vreugde veroorzaakt in Cameroun. De bevolking had zich verzameld voor de schaarse televisietoestellen in het land. Na de openingstreffer van Milla reden de auto's al claxonerend rond. Na de tweede was de vreugde onbeschrijflijk. Trainer Nepomniatsji had het er na de zege van Cameroun op Roemenië te kwaad mee. Hij rekende het sensationele optreden van Cameroun zichzelf toe. „Het heeft mij niet werkelijk verrast. De spelers hebben mijn tactiek exact uitgevoerd. Ik heb op het juiste moment Milla ingebracht. Hij liet de balans naar ons doorslaan. Alles liep zoals ik had voorzien". VOETBALVERSLAGGEVERS BIJ WK VOETBAL: CAGLIARI Niet alleen bij tijdelijk bondscoach Leo Beenhakker en een al spelers bestaan uit eenlopende meningen en gedachten over de manier waarop het Nederlands elftal zou moeten worden samengesteld en zou moeten spelen. Ook bij toonaangevende voetbal journalisten, die het Oran jeteam al vele jaren bege leiden en de voorbije tweeëneenhalve week in de volgerskaravaan zaten, leven verschillende opi- Meest opvallende opvatting is die waarin wordt gepleit voor i het strepen van de namen van I Ruud Gullit en Ronald Koe man uit de opstelling voor het cruciale duel van morgen avond in Cagliari tegen Enge land. Henk Mees (Brabant Pers) vindt bijvoorbeeld dat Gullit zijn krediet heeft verspeeld. „Het Nederlands elftal zou zonder hem meer kracht en eenheid krijgen om tenminste een punt te halen tegen Enge land. Gullit is niet fit en zijn eigen problemen werken door op het elftal". Lex Muller (Algemeen Dag- is zo mogelijk pertinen ter. „Als Beenhakker Gullit niet uit de ploeg haalt, verliest Nederland van Engeland en is zo goed als uitgeschakeld voor de tweede ronde. De aanwe zigheid van Gullit heeft een slechte invloed op de ploeg. Een groot deel van de rest van de spelers stoort zich geweldig aan hem". Nestor Dick van den Polder, de door gaans positief ingestelde nestor van het gezelschap voetbalver slaggever en bezig aan zijn laatste WK-toernooi, van Het Vrije Volk: „Wat er moet ge beuren? Er moet gewoon goed worden gevoetbald. Dat klinkt misschien wat simpel, maar daar ligt de kern. Als de vorm er is gaat het met het concept ook goed. Daar zit een duide lijk verband tussen. Het is een kwestie van oorzaak en ge volg. Of er wat moet verande ren in de ploeg? Beenhakker moet toch rekening houden rtiet de Engelsen en hun op- steHing. Zij spelen met twee spitsen, Lineker en Beardsley. Daar moet je dan toch twee Leo Beenhakker tracht de Nederlandse pers gerust te stellen over de onrust in het Nederlandse kamp. Door onze verslaggever in Italië Frank Werkman mandekkers tegenover stellen. Er wordt gesuggereerd dat Ru- tjes moet sneuvelen. Maar ik vind dat Rutjes de enige was die tegen Egypte naast Van Breukelen een voldoende ver diende. Maar het voortduren de geschuif zou uitgerekend hem wel zijn plaats kunnen kosten. Gullit? Die moet ge woon op het middenveld gaan spelen en terug in zijn mand. Zijn mond houden. Hij moet zich niet meer bemoeien met de opstelling. Op deze manier verspeelt hij alle krediet". Bert Nederlof (Voetbal Inter national) is ook van mening dat Gullit wel in de ploeg moet blijven. „Hij moet libero gaan spelen. Ronald Koeman, die al tijden uit vorm is, moet daar weg, uit de ploeg ja. Gul lit zou als laatste man niet zo zwaar worden belast, kans hebben zich te herstellen. Dat heeft hij nu nodig. Ook Erwin Koeman zou er trouwens uit moeten. Die is niet fit. Ik denk dat we verliezen van Engeland Petrovic leidt Oranje - Engeland ROME De Joegoslaaf Zoran Petrovic treedt morgen als scheidsrechter op bij het bela den duel tussen Nederland en Engeland in Cagliari. Voor de 38-jarige ingenieur uit Belgra do is het zijn derde wedstrijd tijdens een wereldkampioen schap. Vier jaar geleden leidde Petrovic in Mexico twee duels. als er niets gebeurt. Het opval lende is dat alle andere ploe gen, vrijwel zonder uitzonde ring, een scherpe tempera mentvolle indruk maken. Ne derland speelt lamlendig. Ik kan me niet voorstellen dat dat op zaterdag 180 graden is gedraaid". Onze fotograaf in Italië Albert Geesing (Tubantia en GPD) ziet ook een malaise-in- stelling van de spelers van het Nederlands elftal. „De ploeg maakt een blasé indruk. Ik mis de bezieling van het EK. Ook de eerzucht ontbreekt. In Westduitsland was iedereen bereid om voor iedereen te knokken, te vechten voor elke meter. Die instelling is er niet meer. Ik denk niet dat dit nog is af te remmen". Matty Verkamman (Trouw): „Ik voorspel 2-0 voor Enge land. Voor Radio Aruba had ik „Egypte" ook al goed voor speld, dus... Maar over het Ne derlands elftal? Op dit mo ment weet niemand hoe het verder moet. Niemand kan de weg wijzen. Ik denk niet dat Beenhakker de weg uit de im passe kan aangeven. Slechts door een beetje geluk kan Ne derland de derde plaats nog halen. Een ding is essentieel in de affaire-Beenhakker: nu wordt bewezen dat de KNVB fout heeft gezeten met de aan stelling van Beenhakker. Cruijff zou meer hebben be reikt. Dat kan vooral Michels zich aantrekken". Ted van Leeuwen (De Gelder lander): Het wordt 3-0 voor Engeland. Nederland kwalifi ceert zich dan nog dank zij de vermoeidheid van de Ieren in de laatste wedstrijd; net als bij het EK. - Verder wijst Been hakker de weg, maar niemand weet waarheen, elke spirit ontbreekt. Ik vind niet dat Gullit eruit moet. Je moet het team niet te veel door elkaar gaan halen. De malaise is meer Boter en suiker Rob Fleur (Het Parool) is kernachtig in zijn prognose op Engeland-Nederland: „We gaan er met boter en suiker in. Het was een onsamenhangend zooitje tegen Egypte. Daar is geen lijn meer in te krijgen. Het probleem tegen Egypte was dat er negen miljonairs in het veld stonden. Die hebben geen trek meer, willen niet meer tot het uiterste gaan. Gullit moet op een andere plaats spelen". Kees Jansma (NOS) maakt er maar een grap van. „Alle wed strijden in deze groep eindigen in 1-1, waarna loting de verde re gang van zaken moet bepa len. Die loting moet ik in mijn programma hebben". En se rieus: Wat Gullit betreft heb ik er vertrouwen in dat die weer goed gaat spelen". John Volkers (de Volkskrant) vindt dat het hele team op de helling moet. „Die hele oude hap moet er uit. Als je nu geen maatregelen treft en nog een keer aanziet of de oude vedet ten het redden ben je te laat. Je moet wat gaan doen met jonge frisse jongens, zoals Ar gentinië deed tegen de Sovjet unie. Witschge moet er in, Roy misschien, Fraser zeker. Van Tiggelen er uit en Rutjes, die is geen international, ook. Dit is verreweg de zwakste poule. Er werd bijvoorbeeld gezegd dat de Sovjetunie was opgebrand. Maar ze maakten een betere indruk dan ons collectieve". Cruijff Erik Oudshoorn (NRC Han delsblad): „Rijkaard moet naar achteren en Gullit, zoals Cruijff zegt, op rechts of als li bero. Ronald Koeman moet er uit, zijn broer Erwin ook. Witschge moet er in. Ik ver wacht desondanks een kleine overwinning voor Nederland, 2-1, maar wel op basis van veranderingen de ploeg". Jaap de Groot (De Telegraaf): „De spelers en de coach moeten op één lijn komen te zitten. Beenhakker wil wel suggereren dat dat zo is, maar het is niet zo. Als de spelers doen wat de coach zegt, want daar ligt voor tachtig procent het probleem, dan heeft Ne derland nog een kans. Het team van na de rust tegerv Egypte moet dan wel de basis zijn, dus met Kieft en Witsch ge. Tegen Egypte was er spra ke van een off-day. Dat kan zo niet nog een keer gebeuren". Ruud Gullit staat op het punt om met fysiotherapeut Van Tonge ren (links) op weg te gaan naar een privé-fitheidscentrum in Ca gliari, waar hij zelfstandig oefeningen gaat doen. CAGLIARI Engeland en Nederland wekken de indruk hun groepswedstrijd in Caglia ri zaterdagavond het liefst achter gesloten deuren af te werken. Zodat de grote boze buitenwereld niets ziet van hun tweede poging tot goed voetbal te komen. De trainers van Ajax (Been hakker) en PSV (Robson) heb ben van hun spelershotel op het eiland Sardinië een vesting gemaakt. Bij Engeland schijnt het zelfs voor een muis onmo gelijk te zijn naar binnen te glippen. Nederland daarente gen kreeg te maken met een schoonheidsfoutje. Twee ver slaggevers van het Westduitse blad „Bild", gespecialiseerd in opgeklopte senstatie-verhalen, slaagden erin een kamer te be machtigen tussen die van de spelers. De vaderlandse pers wordt op afstand gehouden. De trainin gen mogen sinds de aankomst gisteren in Cagliari op Sardi nië niet meer worden bijge woond. Spelers waren op de reisdag niet aanspreekbaar. Waarom dat aUemaal zo was, wilde niemand zeggen. Beenhakker sloot de deuren, nu de rijen nog. In hoeverre dat ook is gelukt, maakte hij evenmin duidelijk. Waar schijnlijk probeert Beenhak ker door wat geheimzinnig te doen de scherpte in zijn groep terug te krijgen. Een andere methode rest hem waarschijn lijk niet. Na drie weken se rieuze voorbereiding was het Nederlands elftal in de eerste wedstrijd op het toernooi om het wereldkampioenschap ge heel van slag. De bondscoach zegt echter de plannen voor de belangrijke confrontatie tegen Engeland vrijwel klaar te heb ben. „De problemen zijn oplos baar". Anders Oranje zal er zaterdagavond in ieder geval anders uitzien dan in de eerste wedstrijd. Giste ren gaf hij echter geen enkele indicatie dafc er grote verande ringen op komst zijn. Aan de kern van acht spelers (Van Breukelen, Van Aerle, Ronald Koeman, Van Tiggelen, Rijk aard, Wouters, Gullit, Van Basten) houdt hij vast. Gezien de vorm van het Nederlands elftal - of liever gezegd het ontbreken van vorm - zal de ploeg ongetwijfeld meer aan de tegenstander worden aan gepast. Dat betekent vier ver dedigers tegen de Engelse lijn Waddie, Beardsley, Lineker en Barnes. „Ik heb de behoefte met die mensen te werken die het re sultaat bepalen. Van nu wil ik alle zaken met de spelers on der elkaar regelen. Ik zal de groep afschermen. Het lijkt me dat ik minimaal het recht heb om te zwijgen. Persvrijheid betekent toch ook dat ik niets mag zeggen? Ik doe het niet voor mezelf. De spelers zijn hiermee gebaat", aldus Been hakker, die niet wilde uitleg gen hoe het komt dat hij in eens met een wond op zijn neus rondloópt. Het is dan toch gebeurd: mijn tv-debuut. Nee, niet nation wideniet de hele laars heeft me op de beeldbuis kunnen aanschouwen, maar toch een stukje daarvan. Hoe een onbekende giornalista di Olanda" op de lokale televisie van Sardinië verzeild raakt? Het verhaal is tamelijk eenvoudig. In Cagliari maken ze werk van het WK, wordt er alles aan gedaan de stad gedurende de Mundiale zo optimaal mogelijk te promoten. Een onderdeel van die campagne is een dagelijkse tv-uitzending die pleegt te handelen over Cagliari en het WK. Verslaggevers, of ze nu uit Algerije of Holland komen, worden dagelijks uitgenodigd zitting te nemen in het programmaatje dat een kwartier in beslag neemt. Het toeval deed vervolgens de rest. De gestelde vragen lagen voor de hand. Hoe het vredesnaam mogelijk was dat het grote Nederland zich een punt laat afsnoepen door dat lullige Egypte? In je moerstaal (dat in het Italiaans werd omgezet door een Nederlandse dame) vertel je dan maar dat je 't ook niet meer weet, dat er verdedigend niks van deugde, dat Van Basten en Gullit veel beter kunnen, dat je ook niet weet waarom dat er niet uitkwam, dat Ronald Koeman in de beslissende demarrage met die Egyptenaar niet vooruit te branden was, dat.., dat... Ik had waarschijnlijk nog wel een uurtje door kunnen Wat niet mogelijk was, omdat vervolgens naar de op handen zijnde oorlog tussen Engelse en Nederlandse relschoppers werd gevraagd. Want oorlog wordt het, denken de Italianen, die zowel de Engelse als Nederlandse fans voor neo- facisten houden. Wat zeg je? Je probeert één en ander te nuanceren, zegt dat het maar een minderheid is, zegt dat je hoopt dat het allemaal goed gaat... Uniek is mijn tv-optreden binnen de vaderlandse sportjournalistiek niet meer. De verzameling verslaggevers die Oranje op de voet volgt is inmiddels gearriveerd in Cagliari. Twee daarvan (John Volkers van de Volkskrant en Gijsbert Spierenburg van de Haagsche Courant) hebben gisteren hetzelfde genoegen mogen smaken. Ze zullen zonder meer zijn gevraagd naar de verdere kansen van Oranje. Die, als ik de collega's beluister, tot een minimum gerduceerd moeten worden. Nog even tegen Engeland en Ierland en we schijnen naar huis te kunnen. En gaan die Oranje-attributen dus wel heel vroeg de vuilnisbak in. TEUN STAAL Ook Robson emotioneel tijdens persconferentie CAGLIARI Niet alleen Leo Beenhakker, maar ook de Engelse bondscoach (en aanstaand PSV-coach) Bobby Robson maakte zich gisteren nogal druk tijdens de gebrui kelijke persbabbel. Londense sensatiebladen gisteren don derdag dat één van de meis jes die als gids zijn aangesteld tijdens Italia '90 uit het hotel van het Engelse elftal is ge gooid omdat ze wat al te in tiem was geworden met de spelers. Tijdens een emotio nele persconferentie, die ei genlijk over de wedstrijd van zaterdag tegen Nederland had moeten gaan, wees Rob son het bericht als „rotzooi" van de hand en haalde hij uit naar de journalisten. „Het is triest, deprimerend en rond uit walgelijk. Ik heb met de spelers gepraat en er is hele maal niets van waar. Discus sie gesloten", aldus Robson.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7