Nieuwe aanval >p Gorbatsjov 'Topdiplomaat' Israël moet eerst nog wat Engels leren Iliescu valt terug in rol Ceausescu Vliegtuigje brengt Gorbatsjov bloemen ARTIJ DREIGT UITEEN TE VALLEN" Mexico droogt uit a [TENLANP EeidócSomont VRIJDAG 15 JUNI 1990 PAGINA 5 skou bevestigt I nramp in '75 JINKI De Sovjetunie bevestigd dat zich in nber 1975 een ernstig A uk heeft voorgedaan in iw kerncentrale bij Lenin- zo heeft het Finse Cen- voor Nucleaire Veilig - gisteren bekend ge- mh Daardoor kwamen h )-actieve elementen Heen korte levensduur" c atmosfeer. Men vond 0 liet nodig om speciale jegelen in de omgeving |e centrale te treffen, al- e verklaring uit de Sov- rb dt T sjechoslo waakse christen-democraten gaan in oppositie PRAAG De Tsjechoslowaakse christen-de mocraten treden niet toe tot de nieuwe rege ring, die demissionair premier Calfa aan het formeren is. Het is het meest waarschijnlijk dat de combinatie van Burgerforum (Tsjechië) en Publiek tegen Geweld (Slowakije), die samen over 170 zetels van de driehonderd zetéls in het parlement beschikken, alleen gaat regeren. De christen-democraten hebben hun voorzitter, Bartoncik, van zijn functie ontheven in af wachting van een onderzoek naar de beschuldi gingen dat hij onder het communistische bewind zeventien iaar lang hand- en spandien sten verleend heelt aan de geheime politie. Honderden Toearegs in Niger vermoord PARIJS Enkele honderden Toe aregs zijn begin mei tijdens gevech ten met het leger van Niger ge dood. Dat schrijft vandaag het Franse dagblad Le Monde. De Toe aregs werden het slachtoffer van een strafexpeditie van het leger, nadat .Toearegs in de nacht van 6 op 7 mei een politiebureau in de woestijnstad Tchin-Tabaraden had den aangevallen. Het leger trok van het ene naar het andere Toea- regkamp, aldus de bronnen van Le Monde, doodde overal „met over gave" tientallen Toearegs, plunder den de tenten en verkrachtten hun vrouwen. Politie van Curacao onderschept cocaïne WILLEMSTAD Op Curasao zijn de afgelopen dagen door de politie grote hoeveelheden cocaïne in beslag genomen. Woensdag werden op de luchthaven twee mannen aangehou den, die in drie koffers 98 kilogram cocaïne naar Miami (VS) probeerden te smokkelen. De cocaïne heeft een straatwaarde van 120 miljoen gul den. Verder bleek zich aan boord van een in de haven gemeerd schip eveneens een grote hoeveelheid co caïne te bey inden. De waarde van deze partij is nog niet bekend. De Nederlandse Antillen worden steeds vaker genoemd als doorvoerhaven van drugs naar de VS en Europa. MOSKOU Opnieuw is een vliegtuigje onopge merkt door de grensbewaking het Sovjet-luchtruim binnengedrongen. De piloot landde volgens de krant Izvéstija op 9 juni op het vliegveld van Batu mi net over de grens met Turkije. Hij liet daar een bos bloemen achter met de complimenten aan Sov jet-president Gorbatsjov en een biljet van twintig dollar. De boodschap was ondertekend met 'Hans Schneider'. Het toestelletje, een Chessna, wist voor de Sovjet-radar onzichtbaar te blijven door op tweehonderd meter hoogte over het bergachtige grensgebied te vliegen. Het incident duurde niet langer dan negen minuten. Het geval herinnert aan de spectaculaire landing op het Rode Plein van de Westduitser Mathias Rust, die voor zijn gewaagde grap veertien maanden gevangen heeft gezeten. Opnieuw katten besmet met gekke-koeienziekte LONDEN Het Britse ministerie van land bouw heeft gisteren bekendgemaakt dat er de afgelopen dagen nog twee katten zijn ontdekt, die zijn besmet met de „gekke-koeienziekte". Het is nog steeds niet duidelijk of de katten deze hersenziekte opliepen door het eten van besmet voedsel. De angst dat ook mensen de ziekte kunnen krijgen, ontstond, nadat de her- senaandoening voor het eerst bij een kat werd geconstateerd. Terwijl er in Groot-Brittannië inmiddels nog amper rundvlees wordt gekocht, hebben verscheidene landen een importverbod voor Brits rundvlees afgekondigd en heeft de Europese Commissie nieuwe voorwaarden aan de import van rundvlees uit Groot-Brittannië gesteld. PIKOU Jegor Li- U(ov, de leider van de ervatieven in de Sov- ui ie, heeft opnieuw de oral geopend op presi- Michaïl Gorbatsjov. ins een bijeenkomst landbouwfunctiona- 'aJn zei het politburolid, torbatsjov bezig is de chkunie uiteen te laten ch ilseageert hiermee op een- b aak van Grigori Reven- v< Iviseur van de Sovjetpre- kl[, die zei dat elke repu- van de Sovjetunie op zijn voorwaarden lid kan n van de nieuwe unie, le president voor ogen P Tegen het Sovjetpers'ou- Tass verklaarde Revenko 31 en republiek volgens de e re plannen voor een fe- tifief of confederatief ver kan kiezen en ook zelf a jitmaken van welk eco- i< sch samenwerkingsver- dëel wil uitmaken. Ligatsjov zei dat „hij op dit zo gevaarlijke ogenblik voor de partij en de staat gedwongen is deze politieke strijd tot het einde te voeren". De uitspra ken van Ligatsjov werden ge citeerd in het dagblad Izvés tija. De tekst van de toespraak is officieel nog niet vrijgege- Hoewel het duidelijk is dat de conservatieven binnen de communistische partij veront rust zijn door de situatie waar in de Sovjetunie verkeert en de richting waarin president Gorbatsjov het land lijkt te du wen, heeft Ligatsjov tot nog toe vermeden in het openbaar directe kritiek op de Sovjet president te leveren. Het feit dat hij die voorzichtig heid nu overboord heeft gezet, wijst er volgens waarnemers op dat de bezorgdheid binnen de rechtervleugel van de par tij, de regering en het leger over de mogelijkheid dat de Sovjetunie in vijftien aparte republieken uiteenvalt, hand over hand toeneemt. Ligatsjovs toespraak was de eerste uitdaging aan het adres de president door een functionaris. Ligatsjov zei dat hij het rege rende politburo memoranda had gestuurd en dat hij van plan is zich uit te spreken op het zeer belangrijke 28e con gres van de communistische partij. Velen verwachten dat de partij daar in twee delen uiteen valt. Lithouwen Intussen overweegt de ge meenteraad van Moskou op ei gen houtje het embargo van Litouwen te doorbreken. Het idee is ingegeven door de vrees dat Litouwen door een tekort aan brandstof niet lan ger in staat zal zijn zuivelpro- dukten naar de Russische hoofdstad te vervoeren. Het debat in de gemeenteraad volgde nadat de nieuwe presi dent van de Russische federa tie, Boris Jeltsin, had aange kondigd Litouwen te zullen bevoorraden. Ook de leiders van andere Sovjet-republieken zouden er bij president Gor batsjov op hebben aangedron gen de blokkade op te heffen. >r. ien activisten van de milieubeweging Greenpeace hebben zich gisteren in Duinkerken vastge- nd aan de Kanaal-veerboot 'Nord-Pas-de-Calais', die treinwagons met radio-actief afval naar Dt-Brittannie vervoerde. De overtocht van het schip werd door de actie dertien uur opgehou- Terwijl de activisten zich vastketenden, verhinderden anderen met rubberbootjes en boeien het schip de haven van Duinkerken uit kon varen. FOTO: AFP fchef Witte Huis J 'iseert Kremlin il 10 5HINGTON De staf- 11 van het Witte Huis, John li inu, heeft een uitnodiging ie'aard om naar Moskou te li en en de staf van het ij nlin te adviseren over or- 3 satorische kwesties. Sunu- heeft deze week al advie- II uitgedeeld aan een delega- o Sovjet-funcionarissen, die a Washington kwamen kijken het Witte Huis functio- rt. SU: twee voorwaarden voor eenwording STRAUSBERG Sovjetminister van defensie, Dmitri Jazov, heeft gisteren gezegd dat zijn land alleen een Duitse vereniging kan accepteren als de NAVO en het Warschau Pact opgaan in een nieuw pan-Europees veiligheidssysteem. Een tweede voor waarde die Jazov stelt is een formeel vredesverdrag. „We moeten een streep trekken onder de Tweede Wereldoorlog", al dus dé minister. De Westerse landen menen dat een verenigd Duitsland tot de NAVO moet behoren. Moskou heeft diverse voorstellen gedaan die variëren van volledige neutraliteit tot een geassocieerd lidmaatschap van beide blokken. Als een van de vier overwinnaars uit de Tweede Wereldoorlog heeft de Sov jetunie in theorie vetorecht over alle beslissingen over de toekomst van Duitsland. Mijnwerkers slaan op straat in Bukarest een 'verdacht element' in elkaar. (Vervolg van de voorpagina) BUKAREST De ge vechten van de afgelopen dagen in Bukarest hebben opnieuw aangetoond, dat de democratie in Roeme nië nog nauwelijks wortel heeft geschoten. De vast geroeste machtsstructu ren, die in veertig jaar commmunisme zijn inge sleten, zijn nog niet ont manteld. Woorden als 'tolerantie' en 'sa menwerking' lijken niet in het woordenboek van de 'nieuwe' machthebbers voor te komen. De paraplu-organisatie die nu de lakens uitdeelt, het Front voor Nationale Redding van president Ion Iliescu, heeft bij de parlementsverkiezingen van 20 mei met meer dan tachtig procent van de stem men een ruime absolute meer derheid gehaald. Het Front lijkt aan deze zege het recht te ontlenen om- de andere groe peringen volledig buiten de besluitvorming te houden. Te genstanders van de regering worden als 'extreme en fascis tische elementen' afgeschil derd. De woorden die president Iliescu gebruikt, zijn letterlijk dezelfde als die de communis ten en dictator Nicolae Ceau sescu hanteerden om hun te genstanders te beschrijven. Dat bleek ook toen gisteren een actiecomité voor democra tische hervormingen binnen het leger werd verboden. Vol gens een regeringsverklaring schond het comité de wet en het militair reglement. Het co mité werd als „niet represen tatief" bestempelde. Ook zou het comité „de destabiliseren de politieke krachten in de kaart spelen". De brede oppositie, die vele gezichten kent, voelt zich bui tenspel gezet. Ze beschuldigt de regering ervan dat die aan totalitaire principes vasthoudt. Meermalen is de Front-leden, met president Iliescu voorop, verweten dat ze ook in de communistische partij kader functies bekleedden. Vooral dat element stoort de demonstranten, die hun pro test in de afgelopen zeven we ken massaal uitten op het Uni versiteitsplein in het hart van de stad. „Dit is de eerste com munisten-vrije zone", scham perden de demonstranten. Alle oppositiepartijen voelden op zijn minst sympathie voor de actie van de studenten, al be staat bij hen de angst dat het legitieme doel van de studen ten wordt misbruikt door ex tremistische krachten. Bewij zen hiervoor liggen echter nog niet op tafel. De starre opstelling van de re gering, die elke dialoog afwijst, tart alle democratische spelre gels, zo betogen tegenstanders van Iliescu. Zo lijken de ont wikkelingen van de laatste da gen voorgeprogrammeerd te zijn. De politie verjaagt in het donker met veel geweld de studenten. Demonstranten gaan daarop met de oproerpo litie gevechten aan en bestor men openbare gebouwen en de tv-studio's. En als reactie ver schijnt het leger ten tonele, dat strategische punten inneemt en de jacht opent op tegenstan ders van het regime. Iliescu roept ten slotte de hulp in van mijnwerkers, 'het volk', in om zijn acties te dekken en óm een „staatsgreep van anti-de mocratische krachten" af te wenden. De Roemenen staan, net als een half jaar geleden, weer met de geweren tegen over elkaar. Met het oog op de nieuwe poli tieke onlusten in hun land hebben ruim dertig Roeme nen, onder wie een aantal toe risten, in Frankrijk politiek asiel aangevraagd. De gezamenlijke zitting van het parlement en de Senaat, die aanvankelijk gisteren had moeten plaatsvinden, is verder verschoven naar 18 juni. Algemene staking legt Israël lam JERUZALEM In Israel hebben gisteren, drie dagen na het aantreden van de nieuwe regering, bijna een miljoen mensen gestaakt voor een nieuwe loonove- reenkomst voor overheids personeel en werknemers in de openbare sector. Het was voor het eerst in vijf jaar dat er een algemene staking werd gehouden. Scholen, banken, ministeries, de luchthaven Ben Gurion en de effectenbeurs waren ge sloten. Radio en televisie zonden niet uit. De vak bondsfederatie Histadrut heeft gedreigd met voortzet ting van de acties, als niet snel een nieuwe loonove- reenkomst wordt gesloten. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER duisternis te ontkomen; alleen doorboren drie kogels het spriet zeil. Zonder verliezen bereikt Peer echter de „Helhondt", de zei len worden gehesen en, terwijl links en rechts de kogels in het water plonzen, vaart Peer de baai uit. - Op de borstwering van zijn paleis staat Mohammed Bey grimmig toe te kijken. „Scha vuit", mompelt hij, „ik krijg je nog wel. Denk maar niet, dat je er zo gemakkelijk afkomt". (Van onze correspondente Annemarie Heijn) MEXICO-STAD Al bij na twee maanden wach ten grote delen van Mexi co op regen. De thermo meter stijgt elke dag weer onverbiddelijk tot boven de veertig graden. Deze hittegolf heeft al aan bijna vierhonderd mensen het leven gekost, vooral kin deren en ouderen. Het is elk jaar hetzelfde lied je. In afwachting van de re genperiode die in mei hoort te beginnen wordt een groot aantal deelstaten van Mexico geteisterd door extreem hoge temperaturen. Maar dit jaar houdt de droog te wel heel lang aan en zijn de temperaturen ongekend hoog. Eén van de zwaarst getroffen deelstaten is het noordelijke Neuvo Leon. Nooit eerder was het daar zo lang zo heet. Alle landbouwactiviteiten liggen stil. Gevreesd wordt dat in de landbouwcyclus van mei-september niets meer kan worden verbouwd. Zo'n vijfduizend boeren dienden al een verzoek in bij het ministerie van buiten landse zaken om bij de Ame rikaanse migratiedienst te bemiddelen voor een tijdelij ke werkvergunning op het platteland in de Verenigde Staten. Niemand weet precies hoe veel mensen er het slachtof fer zijn geworden van de droogte. De Mexicaanse rege ring, als die al over gegevens beschikt, houdt die angstval lig achter. Het nieuws over de hittegolf wordt in de kranten mondjesmaat gedo seerd, ergens op de achterpa gina tussen het provinciale nieuws. Extra triest is dat de komst van de regen nog geen eind van de ellende betekent. De regen valt vaak, plotseling, met bakken tegelijk en het gevolg is dat rivieren over stromen en huizen instorten of bedolven raken onder modder en slib. Zo eist ook de regen elk jaar weer men senlevens. (Van onze correspondente Willy Werkman) TEL AVIV Nog geen 24 uur nadat Moshe Ah- rens deze week met een trompetceremonie was verwelkomd als de nieu we Israëlische minister van defensie, werd de pers uitgenodigd hem te begeleiden op zijn eerste uitstapje. Het was een be zoek aan twee joodse ne derzettingen op de weste lijke Jordaanoever. De veiligheid van de kolonis ten in bezet gebied staalt bij de nieuwe minister bo ven aan de agenda. Niet dat hij dat nu zo plechtig heeft beloofd, want Ahrens is geen man van bombastische verklaringen. Hij doet gewoon. Op zijn eigen innemende en beschaafde wijze. En de intifa- dah dan, de Palestijnse op stand, wilden de altijd nieuws gierige journalisten weten. Wat denkt hij daaraan te doen? Ahrens zei niets. Maar hoge legerofficieren wisten na hun eerste overleg met de nieuwe minister precies waar zij aan toe zijn: meer troepen „om de rust te herstellen". Die versterkingen zal het leger wel nodig hebben, want de nieuwe regering-Shamir is in de bezette gebied bepaald niet met vreugde ontvangen. Ahrens was tot voor kort mi nister van buitenlandse zaken. Een baan, waarvan hij zelf in tens genoot, maar die hem de laatste tijd steeds moeilijker viel. Als je een land moet ver tegenwoordigen dat internatio naal steeds meer geïsoleerd raakt, is het tenslotte niet zo Bouwvakarbeider Gaat er wat veranderen, nu David Levy, een in de Likud- partij opgeklommen bouwva karbeider, Israëls 'topdiplo maat' wordt? Ach, hij heeft be loofd Engels te leren, was het cynische commentaar van de westerse diplomaat. En het ontbreken van een middelba- re-schooldiploma? Diplomatie hoef je niet te leren, zeggen ze. Dat heb je of je hebt het niet. Levy wilde eerst nog wat huis werk doen, zo liet hij weten. Politieke uitspraken hield hij nog even voor zich. Maar toen hij zich thuis liet fotograferen zei hij tegen plaatselijke jour nalisten: „We moeten de Vere nigde Staten 'doegri' (Israë lisch voor 'recht voor zijn raap') zeggen, wat we vinden. En we moeten niet „broges" (Israëlisch slag voor „boos") op elkaar zijn". Alle perikelen rond de vor ming van de nieuwe regering lijken hem echter behoorlijk te hebben aangegrepen. Levy werd gisteren op de intensive care-afdeling van een zieken huis opgenomen met algemene verzwakkingsverschijnselen. „We hopen hem zo spoedig mogelijk weer naar huis te la ten gaan", aldus één van de artsen. Maar goed, Levy stond ten minste keurig netjes op de foto. Netter dan zijn nieuwe collega van landbouw, de ex- opperbevelhebber Rafael Ei- tan. Eitan arriveerde voor de officiële foto in de presidentië le residentie in een bloesje met korte mouwen. „Sorryzei hij, „een pak heb ik niet. En met een das zullen jullie me helemaal nooit zien". FOTO: AP Eitan houdt niet van de Pales- tijnen. Als ex-opperbevelheb- ber heeft hij ze eens „kakker lakken" genoemd, die allemaal in een grote fles moeten wor den gestopt. Maar de land bouw heeft zijn hele hart. In de meshav (collectieve neder zetting) waar hij woont, loopt hij meestal in een blauwe overall. „Waar het ministerie van landbouw is, weet ik nog niet en de mensen die er werken, ken ik ook niet", zei hij deze week vol humor. Maar hij heeft de landbouwers beloofd zich echt voor hun belangen te zullen inzetten. Sharon De nieuwe minister van com municatie, verantwoordelijk voor onder meer de Israëlische staatstelevisie is rabbi Rafael Pinhasi. Hij is orthodox-reli gieus en heeft thuis geen tele visietoestel. „Maar wat geeft het", vindt hij zelf, „ik moet er gewoon voor zorgen dat het volk goede televisieprogram ma's krijgt. Ja, ook voor de or thodoxe kijkers zal ik me in spannen. Ik vind eigenlijk dat zij ook recht hebben op eigen, passende programma's". Een aardige man overigens, Pinha si. En veel spraakzamer dan de nieuwe minister *ran huis vesting en 'opzichter' over de opvang van Russische immi granten, Ariel Sharon. Sharon wordt nu de 'tsaar' genoemd. Een passende bijnaam. Wat vindt Sharon van de drei gementen uit Moskou een ein de te maken aan de Russisch- joodse emigratie als Israël ze in de bezette gebieden huis vest, vroeg een journalist deze week. „Daar hoeven we geen woord over te zeggen", was de mening van de 'tsaar'. „Dit is een zaak waarover niet hoeft te worden geschreven of ge sproken. En ik begrijp eigen lijk helemaal niet waarom u die vraag stelt". Sharon wil dus niet teveel pra ten, maar gewoon doen. Net als de uitgaande en ook weer inkomende minister van bin nenlandse zaken, rabbi Arye Deri, tegen wie een politie-on- derzoek loopt wegens fraude. Hij deed het zo: een in de schulden wegzinkende ge meente smeekte de minister om meer fondsen. Deri liet zich uitnodigen en na een ride door de stad en een goede lunch kwam hij tot zaken. Een flinke cheque met een voor waarde. Van het geld moest de gemeente een derde door schuiven naar een religieus in stituut, behorend tot zijn partij. Aan het hoofd van zo'n insti tuut stond, tja, de vrouw van de minister.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5