Kouseband rond linkerarm van koningin Beatrix 'Uitkeringen moeten omhooj i> Zorgcentrum voor ouderen moet werken als reisbureau Meer banen voor wao'ers inzet in voorjaarsoverleg Achttien miljoen extra voor problemen fiscus Meerderheid bevolking voor kortere diensttijd Burgemeester Boxtel huis aan 'diamantkust' BINNENLAND £cüLe2ou/uvnt VRIJDAG 15 JUNI 1990 PAG! [TI NS krijgt gelijk in asbest-conflict UTRECHT Een arbitragecommissie onder leiding van hoogle raar arbeidsrecht prof.mr. P.F. van der Heijden heeft de NS-di- rectie in het gelijk gesteld in een conflict met de vakbonden over „asbest-treinen". Eerder deze maand kwam het in de Haar lemse NS-werkplaats tot een tweedaagse staking nadat vier NS- monteurs waren geschorst omdat ze weigerden onderhoud te verrichten aan zogenaamde „hondekoppen", oude NS-treinstel- len waarin het kankerverwekkende asbest is verwerkt. De monteurs baseerden zich daarbij op oude afspraken over vrijwil ligheid. Dode conductrice geen slachtoffer misdrijf UTRECHT De 20-jarige conductrice van de NS die woensdag in de buurt van Arnhem dood werd aangetroffen in de berm langs de spoorbaan, is niet door een misdrijf om het leven geko men. De vrouw moet door nog onbekende oorzaak uit de trein zijn gevallen, zo concludeert de rijkspolitie Eist na onderzoek. De vrouw was hoofdconducteur op de trein Roosendaal-Zwolle. Bij vertrek van station Arnhem bleek ze te zijn verdwenen. In 1995 ook snelle trein naar Frankfurt DEN HAAG Na Parijs zal ook Frank furt een snelle treinverbinding krijgen met Amsterdam. Volgens de Nederland se Spoorwegen (NS) zou de verbinding in '95 in gebruik kunnen worden geno men. De eerste jaren zal de ICE (de Westduitse TGV) in Nederland over het bestaande spoor rijden. Daarna, volgens planning vóór 2000, zullen de spoorwe gen tussen Amsterdam en Arnhem wor den verdubbeld. De ICE rijdt al enkele jaren proef in het Duitse middengeberg te. De oosterburen werken nu met man en macht aan een snelle treinverbinding Hamburg-Mtlnchen. Daarnaast komt er een verbinding komen langs de Rijn-as, die aansluiting moet krijgen met Neder land. DEN HAAG Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft 18 miljoen gulden extra uitgetrokken voor het aantrek ken van personeel bij de belas tingdienst. Ook is 35 miljoen beschikbaar voor de huisves tingsproblemen die zijn ont staan door de reorganisatie van de dienst. De bewindsman schrijft dit in de be geleidende brief bij het rapport over de moeilijkheden bij de belastingin specties dat gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. Het onderzoek, uitgevoerd door twee onafhankelijke bureaus en een team van Financiën, heeft als voornaamste conclusie dat de reorganisatie geen noemenswaar dige gaten heeft geslagen in de be lastingopbrengst. „De herstructure ring heeft niet of nauwelijks invloed op de produktie van de belasting dienst en daarmee op de kasop- brengst", aldus de onderzoekers. Volgens hen komen de belangrijkste inkomsten binnen via geautomati seerde systemen op basis van af drachten van belastingplichtigen en van voorlopige aanslagen. Wel stelt het rapport dat het met de informatievoorziening binnen de dienst niet al te best is gesteld. Ener zijds is het personeel slecht op de hoogte van het beleid, anderzijds weet de leiding niet precies wat er op de werkvloer speelt. Daarom zijn dringend maatregelen nodig ter ver betering van de communicatie, aldus de onderzoekers. Directeur-generaal belastingen Boersma heeft inmiddels in een brief aan het personeel er kend dat er fouten zijn gemaakt en een pakket maatregelen aangekon digd waarmee de lucht moet worden opgeklaard. Een ander onderzoek, dat ook giste ren bekend werd gemaakt, toont aan dat de overgrote meerderheid van de Nederlandse belastingconsulenten en accountants ontevreden is over de gang van zaken bij de fiscus. Vooral de gebrekkige informatiestroom zit hen dwars. Het rapport, opgesteld door de Rijksuniversiteit Utrecht in opdracht vqn het Haags belasting kantoor Van Noort Gassier, is voor voorzitter Los van de Orde van Ac countants-Administratieconsultenten geen eindstation. Hij vreest dat de reorganisatie, bedoeld om een effec tievere werkwijze te scheppen, juist tegenstelde gevolgen zal hebben. Gratis concert verpleegkundig01 be tibe AMSTERDAM De RAI in A Lik dam en het Concertgebouw terr hebben het Academisch M Centrum (AMC) en het VU-zi huis duizend kaartjes aan, voor het RAI-concert van De kaarten zijn uitdrukkelijk bi £a< voor verpleegkundigen die hiteen de mogelijkheid krijgen het e> a| gratis bij te wonen. „Hét gaat o :et symbolisch gebaar", aldus de voerder van de RAI. Een voor het concert kost normaal J ie Het RAI-concert is een jaarlij e rugkerend evenement waarb e' Concertgebouworkest optreedt - een groot publiek. r egi PLECHTIGHEID VOL PRACHT EN PRAAL APELDOORN Koning Voetbal doorkruist aan staande maandag een vor stelijke gebeurtenis met een eeuwenoude reputa tie. Die dag heeft in het statige Windsor Castle in Engeland de plechtige in stallatie plaats van konin gin Beatrix als 'Extra Lady of the Most Noble Order of the Garter', of wel tot ridder in de Orde van de Kouseband. Het halve uur tv, dat de NOS aanvankelijk voor de ce remonie uit had getrok ken, is echter opgeofferd aan de Mondiale. Wel zullen enkele flitsen in het Journaal gewijd zijn aan de plechtigheid waarin onze vorstin 's morgens door konin gin Elisabeth II wordt bekleed met de ordeversierselen en de mantel. De installatie vindt 's middags plaats, in de St. Ge orge's Chapel, waar men zich in processie te voet naar toe begeeft, nadat de lunch in ,de Waterloozaal is genuttigd. De Orde van de Kouseband werd gesticht in 1348 en is de oudste nog bestaande ridderor de in Europa. De orde telt 25 leden, Knight Companions, met inbegrip van de Britse troonopvolger, de Prince of Wales, en staat onder de lei ding van het Britse staats hoofd. Andere vorstelijke le den zijn koning Olav V van Noorwegen, koning Boudewijn van België, groothertog Jan van Luxemburg, prinses Julia na, koningin Margarethe II van Denemarken, koning Karl XVI Gustav van Zweden en koning Juan Carlos van Span je. Een nieuw lid kan pas worden benoemd wanneer een ander is overleden. De plaats voor koningin Beatrix kwam vrij als gevolg van het heengaan van de hertog van Beaufort. De buitenlandse leden worden aangeduid als Extra Knight of Extra Lady. Sinds prins Mau- rits zijn alle regerende leden van het Huis van Oranje-Nas- sau lid van de orde geweest, op koning Willem II (1792-1849) na. Waarschijnlijk miste hij de boot doordat zijn verloving met prinses Charlotte, dochter van de toenmalige Britse troonopvolger, werd verbro ken. „De Orde van de Kouseband werd ingesteld door koning Edward III van Engeland, die leefde van 1312 tot 1377. De le genden rond het hof van ko ning Arthur en diens 'ridders van de tafelronde' vormden de inspiratie. Er waren veel toer- nooispektakels; in werkelijk heid oefeningen voor de strijd, die ook wel 'tables ronde' heetten. De dames onder de toeschouwers moedigden de ridders aan door zakdoeken, maar ook hun kousebanden, in de ring te gooien", zo vertelt Eelco Elzenga, conservator aan Paleis Het Loo. De historici strijden al zes eeu wen over de oorsprong van het ordeteken. Eén van de aardigste verklaringen werd geleverd door Jean Froissart, een tijdgenoot, die vertelt dat Prominente leden van de orde op weg naar St. George's Chapel: ter Eden en Churchill. Opname uit 1956. koning Edward overspelige orde. gevoelens koesterde voor de mooie gravin van Salisbury. Toen hij op een feest in Calais Vrouwen met haar danste, verloor zij haar kouseband. De vorst raapte hem op en bond hem om het eigen been. Om frivole toespelingen vóór te zijn zou hij hebben gezegd: 'Honi soit qui mal y pense' - hoon over hem die er kwaad van denkt. Dat werd het devies van de Tentoonstelling in Paleis het Loo APELDOORN Paleis Het Loo in Apeldoorn wijdt aan de Kouseband een tentoonstelling. Vanaf morgen tot 19 augustus kunnen bezoekers er een indruk krijgen van de kostbare orde- versierselen en de historische gewaden die op de jaarlijkse ka pittelvergadering in Windsor worden gedragen. Eén van de zeldzaamste stukken is de keten die van koningin Wilhelmina is geweest. Dergelijke stukken moeten na het overlijden van een lid worden teruggegeven. Koningin Elisabeth heeft de ordever sierselen in bruikleen gegeven aan het Museum van de Kansela rij der Nederlandse Orden, een afdeling in het paleis Het Loo. Tot ongeveer een halve eeuw geleden werden uitsluitend mannen tot ridder in de Orde van de Kouseband benoemd. Koning George VI doorbrak die traditie in 1944 door ko ningin Wilhelmina te benoe men tot de eerste Extra Lady in de orde, „uit bewondering van de Britten voor de moed en standvastigheid die de Ne derlandse vorstin gedurende de oorlogsjaren toonde". Het toetreden van vrouwen bleef tot voor kort beperkt tot bui tenlandse vorstinnen. De emancipatie schrijdt echter voort en in 1987 werden de statuten zodanig gewijzigd dat ook Britse vrouwen tot ridder kunnen worden benoemd. Die eer valt maandag voor het eerst te beurt aan de hertogin van Norfolk, de eerste Lady Companion. „Dat is nogal op merkelijk", weet de heer El zenga. „Er wordt gefluisterd dat koningin Elisabeth daar mee bewust premier Margaret Thatcher heeft gepasseerd. Om lid te worden zou That cher echter eerst in de adel stand moeten worden verhe ven. Dat zal waarschijnlijk ge beuren wanneer ze aftreedt. Elisabeth had daar best op kunnen wachten, maar wilde dat niet doen om Thatcher niet de eer te gunnen de eerste Lady Companion te worden. Het is een publiek geheim dat die twee het niet zo goed met elkaar kunnen vinden". De onderscheiden vrouwen dragen hun kouseband overi gens niet om het been - daar zou hij door de rokken aan het gezicht worden onttrokken - maar rond de linker boven- - arm. ANDRÉ HORLINGS UTRECHT Van de Neder landse bevolking vindt ruim driekwart dat de diensttijd voor dienstplichtigen omlaag kan. Het verkorten van de diensttijd geniet de voorkeur boven het oproepen van min der dienstplichtigen. Van de voorstanders van verkorting vindt 22 procent dat de dienst plicht geheel kan worden af geschaft. Dit blijkt uit een vanmorgen gepresenteerde en quête onder ruim vijfhonderd Nederlanders in opdracht van de Algemene Nederlandse Vereniging van Militairen (AVNM, 25.000 leden). De AVNM maakt zich al langer druk over verkorting van de diensttijd om de verveling te bestrijden. Uit onderzoek bleek dat de diensttijd met vier maanden omlaag zou kunnen naar tien maanden voor soldaten en twaalf maan den voor dienstplichtige (on derofficieren. 't: '*i Fietsen Een groepje van zes fietsers uit Hoofddorp, ging gisteren op pad voor de laatste etappe terug naar huis. Woensdag vertrok de groep uit Luxemburg en fietste naar het EG- gebouw in Brussel. Doel van deze sportieve prestatie was anderhalve ton aan geld bijeen brengen voor geneeskundig kankeronderzoek bij kinderen, foto: anp Hollandia laat bodem onderzoeken DEN HAAG De machinefa briek Hollandia in Krimpen aan den IJssel - eigendom van de familie Lubbers - is ak koord gegaan met een nader onderzoek van haar vervuilde bedrijfsterrein. Uit een eerste, oriënterend onderzoek door de provincie Zuid-Holland was gebleken dat in de bodem con centraties van diverse zware metalen voorkomen. Ook het grondwater is verontreinigd. Het terrein is indertijd opge hoogd met puin, hoogovens lakken, slakken van Afvalver werking Rijmond en staalgrit. KRITIEK ATD OP RAPPORT CDA DEN HAAG ATD Vierde Wereld, de organi satie die opkomt voor de armsten in de wereld, is teleurgesteld over het rapport 'Armoede en Par ticipatie' van het Weten schappelijk Instituut van hét CDA. „Dit is een partij-politiek pro gramma, geen wetenschappe lijk stuk", aldus Annie van den Bosch, voorzitter van ATD-Nederland. „Iets doen aan de armoede vraagt een omkering in het denken. Je moet als het ware eerst je hoofd leegmaken". Volgens Van den Bosch komen de mi nima in ons land structureel te kort. Dus moeten de uitkerin gen omhoog; het gaat om tweehonderd tot driehonderd gulden netto erbij. „En het is echt niet waar dat dat geld er niet is. Het is er wel, maar ze willen het niet verdelen". Het WI-rapport, dat gisteren in Den Haag werd gepresen teerd, gaat er vanuit dat ar moede niet alleen bestreden kan worden door een algeme ne verhoging van de uitkerin gen. Veel mensen blijken im mers zij het met de nodige moeite toch rond te kun nen komen, aldus het WI. Ge pleit wordt daarom voo meer gedifferentieerde ai die recht doet aan de pei lijke omstandigheden. D koppeling tussen lonen ei keringen handhaven, daarnaast ook meer nadn de mogelijkheden voor b dere bijstand, het behoui 0 zaken als de individuele I subsidie en een verrui ie, van de mogelijkheden or al bij te verdienen. Daar stelt het rapport dat arn ,t niet alleen een financiële is. De minina moeten weer deel gaan nemen a,n I samenleving. Go Volgens Van den Bosch >tu het rapport het vergrotei n de participatie van armi veel als een doel op' zich moet het meer zien alseaj middel om armoede te tx aa den. Door participatie w< |v mensen vrolijker, geluk) en kunnen ze samen str voor een rechtvaardige tie". Van den Bosch mist eigije ook de internationale asp t in het rapport. „Arn Ta wordt toch ook veroor en door alle internationale bindingen, de multinatii jef enzovoort. En denk ook k; eens aan het Europa va uit Als je daar geen verbant sd legt, ben je veel te snel werk gegaan". DEN HAAG De mi lieuvereniging Het Groe ne Hart en de buurtvere niging De Tijvert uit Box tel hebben bij de Raad van State voor de tweede keer de bouwvergunning voor het nieuwe huis van burgemeester A. Rom- bouts aangekaart. Rombouts wil op een land-, schappelijk waardevol plekje langs de rivier de Dommel zijn woning bouwen. De eerste keer stelde de Raad van State de burgemeester in het gelijk omdat hij nergens anders gemeente een passend pj zou kunnen vinden. Inmi zijn nieuwe feiten aan licht gekomen. „Rom heeft twee keer een p( aangeboden gekregen ruim achthonderd vier! meter aan de Dommel in tel-Oost. Maar die lokatie de Boxtelse goudkust hee geweigerd. Hij wil keni aan de diamantkust wo j" aldus voorzitter A. van A en van Het Groene Hai fundering van de woninj Rombouts is inmiddels i graven. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DEN HAAG „Verge lijkt u een zorgcentrum maar met een reisbureau waar de klant uit het bre de aanbod zijn bestem ming kiest". Directeur M. Rijkers Meinen van de Vereniging van Neder landse Bejaardenoorden (VNB) probeerde gisteren met dit voorbeeld de toekomst van de ouderenzorg in de jaren ne gentig en de daarop volgende decennia te schetsen. Als het aan zijn vereniging ligt nemen de 1600 verzorgingstehuizen het voortouw om het aantal lo ketten, waar de bejaarde nu nog langs moet, terug te bren gen tot één: het 'zorgcentrum'. Daarbij moet niet worden ge dacht aan weer een nieuw ge bouw naast de al bestaande in stellingen, maar aan een werkvorm waarin alle zorg vormen binnen een bepaald gebied samenwerken. Om dat te kunnen bereiken zullen ge zinszorg, wijkverpleging, ver pleegtehuis en andere flanke rende vormen een deel van hun zelfstandigheid moeten inleveren. Wie dat niet wil, moet er rekening mee houden dat het bestuur van het zorg centrum de ontbrekende vor men 'inkoopt'. Directeur Rij kers Meinen noemde als voor beelden de maaltijd aan huis via de Van de Valkrestaurants en commerciële thuisverple ging. Hij verwacht dat met de ziektekostenverzekeraars daarover afspraken te maken zijn, mits de prijs aantrekke lijk is. Voordat de zorgcentra echt zullen draaien - enkele expe rimenten worden op dit mo ment uitgevoerd of opgezet - heeft de VNB al enkele tus senplannetjes ontwikkeld. Zo zouden de verzorgingstehuizen bejaarden die geïndiceerd zijn voor een plaats in een tehuis, al thuis willen helpen. Daar naast zouden de tehuizen ou deren tijdelijk kunnen opvan gen die nu nog in een zieken huis verblijven om dat thuis geen hulp voor handen is. De VNB denkt aan twee plaatsen per instelling. Ook zouden de aangesloten verzorgingstehui zen bereid zijn een aantal ou deren die nu nog door gebrek aan verpleging naar een ver pleeghuis moeten verhuizen, in hun instelling te blijven verzorgen. Rijkers Meinen be cijferde de tussenoplossingen tezamen op 110 miljoen gul den. Eigenlijk is het plan dat de VNB op tafel heeft gelegd niet nieuw. Al langere tijd wordt op verschillende niveaus ge dacht om de sterk verkokerde zorg voor ouderen, zowel thuis als in het tehuis, vloeiend in elkaar over te laten lopen. Daarvoor is het niet alleen noodzakelijk dat de diverse geldstromen bij elkaar worden gebracht, maar ook dat organi saties (een deel van) hun auto nomie opgeven. VNB-voorzit- ter Van der Harten voelde dat dilemma gisteren prima aan. Persoonlijk is hij bereid het voortbestaan van zijn vereni ging ter discussie te stellen, maar pas dan als andere zorg vormen daartoe ook bereid zijn. Het lijkt daarom onontkoom baar dat de verschillende overheden enige drang tot sa menwerking zullen moeten uitoefenen. Vooral de (grote) gemeenten hebben daarvoor een aantal instrumenten (sub sidie) in handen. Bovendien is op lokaal niveau beter in te schatten hoe een zorgcentrum ingevuld moet worden. Want het is een denkmodel en geen blauwdruk, zoals Rijkers Mei nen het plan van de verenigde bejaardentehuizen karakteri seerde. LUCAS BOLSIUS SUSKEENWISKE DE KLEINE POSTRUITER (c) Standaard UltgevariJ/Wavery Productions Simons: nieuwe ontwikkelingen niet te stoppen DEN HAAG Staatssecreta ris Simons van volksgezond heid heeft geen wettelijke mo gelijkheden om de introductie van nieuwe medische ontwik kelingen die ethisch, medisch en/of financieel ongewenst zijn te verbieden. Hij zei dit gisteren in een overleg met de vaste commissie volksgezond heid over 'de grenzen van de zorg'. Het ontstaan van nieuwe technologieën is al helemaal niet tegen te houden. Simons ziet meer heil in een goede procedure voor de besluitvor ming en regulering van het aanbod dan in een defensief en negatief beleid. Volgens Si mons is dat beter dan het 'poli tiseren' van het keuzepro bleem en het maken van gede tailleerde regels waarvan de naleving toch niet te controle ren valt. DEN HAAG Het kabi net hoopt volgende week vrijdag in het 'voorjaarso verleg' met werkgevers en vakbeweging concrete afspraken te kunnen ma ken over het terugdringen van het aantal arbeidson geschikten. Is er op dit punt geen overeen stemming mogelijk dan zal het kabinet werkgevers wettelijk verplichten (op straffe van sancties) gedeeltelijk arbeids ongeschikten in dienst te ne men. Deze waarschuwing liet minister De Vries van sociale zaken gisteren horen in de Tweede Kamer waar gespro ken werd over de inzet van het kabinet bij het aanstaande voorjaarsoverleg. Vrijwel alle fracties zijn van mening dat het kabinet niet achterover mag leunen nu blijkt dat on danks de groei van de werkge legenheid en de toegenomen economische groei nog altijd meer dan 800.000 mensen een beroep moeten doen op wao of aaw. Niet alleen het bedrijfs leven zal goedschiks of kwaadschiks meer gedeelte lijk arbeidsongeschikten in" dienst moeten nemen, ook de overheid als werkgever zal het goede voorbeeld moeten ge ven. Vooral van de zijde van de op positie was kritiek te beluiste ren op de afwachtende hou ding van het kabinet. Volgens D66, Groen Links, VVD en de kleine christelijke partijen zal het kabinet in het overleg met duidelijke eigen voorstellen moeten komen op het terrein van loonkostenmatiging, be strijding werkloosheid en de aanpak van de arbeidsonge schiktheid. Vorig jaar december bereikten het kabinet en de sociale part ners in het najaarsoverleg op hoofdlijnen overeenstemming over de aanpak van de sociaal- economische problemen. Hoe wel er dit jaar in een aantal cao's afspraken zijn gemaakt over de opname van langdurig werklozen, ligt, zo erkende De Vries, in veel andere cao's de nadruk toch nog tè sterk op verbetering van de lonen. De bewindsman zei zich sterk te zullen maken voor een be heerste loonkostenontwikke ling. (ADVERTENTIE) Amerikaanse onderzoek bevestigen het nogmaa||E Wel in de zon geen rimpe NEW YORK Zich in zon laten bruinbakken^1 de aangenaamste slei gewoonte van de zon maar de medische wet schap maant toch tot vo >1 zichtigheid. De bruini v kende UV stralen kuniJr leiden tot een versni,a veroudering van de hi'ei een veelvoud van rimf*m en belangrijker, ernss; huidschade. Op basis m de resultaten van tall w proefnemingen uitgevo S in de beste Amerikaa»< onderzoekinstituten wc aangeraden voorzichtigrt zijn met zonnebaden. Het is niet voor niets beroemde filmsterren laatste tijd een achttie eeuwse blanke tint onafgebroken aan een lossing voor degenen geen afstand kunnen d van een zonverbrandel Onlangs is bekend gei den dat de onderzoekla ratoria van een bekend New York gevestigde mi national, een drievoui zonnefilter ontdekt heb jf waarmee de gevaarlijke fecten van zonnestr onschadelijk kunnen den gemaakt en tegelijj tijd een gezonde, inter ve en duurzame brand garanderen. Na vele proefnemingeil Amerikaanse instituten^ de door Korff op de r gebrachte zonnebrandl dukten met de nieuwe! ters nu in de apotheekf krijgbaar.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4