Hervormden akkoord met eigen universiteit m kerk wereld Kerkepad op een waddeneiland QeidócOowoM brieuen van lezers Haas wil niet aftreden mT CciclócSouxatit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidóeSomatit VRIJDAG 15 JUNI 1990 PAGI1J 'Vrouwonvriendelijk' kerkorde-artikel blijft gehandhaafd DOORN De hervormde synode is er gisteren niet in ge slaagd een kerkorde-artikel te schrappen dat gemeenten het recht geeft een vrouwelijke predikant als consulent te weige ren. Vooral vertegenwoordigers van de Gereformeerde Bond, die afwijzend staat tegenover de vrouw in het ambt, reageer den fel op het voorstel. „De theologie van de meerderheid gaat heersen over de theo logie van de minderheid", aldus ds. R.A.Grisnigt. Het voorstel bevordert volgens de predikant uit Ede de „binnenkerkelijke polarisatie" en de „gettovorming" in de Nederlandse Her vormde Kerk. Grisnigt vond het jammer dat de synode tijd besteedde aan deze kwestie, die door de provinciale synoden van Groningen en Drenthe op haar bordje was gelegd. „We kunnen het hier beter hebben over de secularisatie. Op dat gebied is er in de noordelijke provincies nog heel wat werk te verrichten." Volgens de noordelijke synoden vormt het gewraakte kerkor de-artikel echter een „legalisatie van discriminatie". Zij kre gen onder anderen steun van ds. A.J. Yntema, een van de twee vrouwelijke predikanten in de synode, die het artikel „zeer kwetsend" noemde. Diaken G.D. te Velde-Kloosterboer vond het „onbegrijpelijk en inconsequent", omdat de Her vormde Kerk al sinds 1966 vrouwen in het ambt toestaat. Kerkorde-specialist ds. P van den Heuvel legde uit dat het artikel in 1966 is opgenomen om tegemoet te komen aan be zwaarde hervormde gemeenten. De Gereformeerde Bond vindt dat de bezwaren van toen nu nog even groot zijn. In november wordt er weer over gepraat. Het geweten is de meest veranderlijke van alle gidsen. Vakbonden bij hervormd overleg arbeids voorwaarden DOORN Medewerkers van de Nederlandse Her vormde Kerk kunnen zich in het arbeidsvoor waardenoverleg voortaan door bestuurders van de vakbonden laten verte genwoordigen. De Hervormde Raad voor de kerkelijke medewerkers (RKM) en ook de CFO (CNV) en de AbvaKabo (FNV) had den hierom gevraagd. Tot nu toe wezen de kerkelij ke medewerkers uit hun mid den vertegenwoordigers aan voor het overleg met de werkgever (synode). Omdat dit steeds ingewikkelder wordt, is meer professionali teit geboden, zo betoogde P. Eenshuistra van de RKM donderdag voor de hervorm de synode, die zonder veel discussie akkoord ging. Aanvankelijk leefden er bin nen het synodebestuur enige twijfels over toelating van de vakbondsbestuurders tot het overleg dat in de Hervormde Kerk adviserende bevoegd heid heeft. Het moderamen vroeg zich onder meer af of hierdoor het bijzondere ka rakter van het kerkelijk over leg niet werd aangetast. Na overleg met de RKM kon het synodebestuur zich verenigen met de voorstellen. Nederlandse Hervormde kerk Beroepen te Sintjohannesga-Delf- strahuizen Ph. van Wijk, l.l.zendings- pred. te Kenia, wonende te Bodegra- Bedankt voor Sexbierum-Pietersble- rum H. van Meerveld te Rockanje (verb, ber.); te Tzum J.F. Mol, kand. te Nleuwegein; te 's-Gravenhage- Loosduinen mw.M. J. Limburg-Klok ke, kand. en vicaris te 's-Gravenha- 9e; te 's-Gravenhage-Loosduinen als predikant voor bijz. werkz. (geestelijk verzorger van het hervormd bejaar dencentrum Loosduinen) J. de Rui ter, predikant voor bijz. werkz. te Rotterdam-IJsselmonde (geestelijk verzorger verzorgings en verpleeghuis Meer- weide). Aangenomen naar Wanneperveen- /Belt-Schutsloot J. Vroegindeweij, kand. te Dordrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Ulrum C. van Glnkel, 1.1. geref. vrljgem. pred. te Heemse, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Helpman (Gr.) M.A. Dronkers te Leerdam. DOOR,N De hervorm de synode gaat niet in op de voorstellen van de openbare universiteiten om de relatie met de Her vormde Kerk over haar predikantenopleiding te herzien. De synode bevestigde gis teren de keuze voor de al eerder gekozen beleids lijn, namelijk het oprich ten van een eigen univer siteit. In dit plan, IWOOT genaamd, gaat de eigen universiteit op basis van gelijkwaardigheid met de theologische facultei ten een samenwerkingsver band aan. Het grootste deel van de studie voor hervormd predikant wordt verzorgd door de theologische faculteit van de openbare universiteit en de ambtsopleiding wordt verzorgd door kerkelijke hoogleraren (benoemd door de synode). Met algemene stemmen koos de synode voor IWOOT, om dat naar het oordeel van de hervormden de plannen van de universiteiten te weinig ze kerheid bieden voor de verbe tering van de positie van de zogeheten kerkelijke vakken, dat zijn de vakken die door de synode benoemde hoogleraren worden gegeven als onderdeel van de predikantsopleiding. De wettelijke mogelijkheden om die kerkelijke vakken, bij voorbeeld dogmatiek, en de kerkelijke hoogleraren meer status te geven, kan niet bin nen de huidige wetgeving (duplex ordo). Er zijn klach ten over de positie van de kerkelijke vakken binnen de openbare faculteiten. Zo kun nen er geen vakgroepen wor den opgericht en adequate mogelijkheden voor onder- Zoek zijn er evenmin. Afgelopen maart koos de her vormde synode voor IWOOT, plannen die door hervormden en gereformeerden werden ontwikkeld. Er werd één voorwaarde gesteld en dat was dat de openbare universi teiten de mogelijkheid zouden moeten krijgen een alternatief te ontwikkelen. De belangen van de theologische facultei ten van die universiteiten le ken ernstig geschaad door IWOOT en daarom ontwik kelden de Colleges van Be stuur een alternatief. De wet telijke kaders waren echter een belemmering om te kun nen voldoen aan de punten waar het de hervormde syno de om te doen was. De IWOOT-pijn, vooral wat betreft het geld, is overigens voor de faculteiten ook gro tendeels weggenomen: in een herziene IWOOT-versie is de student die predikant wil worden de eerste vier jaar in geschreven aan de openbare universiteit die voor die stu dent van de overheid ook een vergoeding krijgt, en de laat ste twee jaar is de inschrijving bij de kerkelijke universiteit. Tijdens de discussie kwam nog een ander punt naar vo ren: het principiële karakter van de hervormde ambtsop leiding op een openbare uni versiteit. Vooral de Groninger kerkelijk hoogleraar prof. dr. B. Hoedemaker bleek zeer be zorgd over de 'verkneutering' van de theologie-opleiding als de kerk haar eigen universi teit heeft (de gereformeerden hebben die al honderdvijftig jaar lang met hun opleiding in Kampen). Het synodaal ge voelen dat de predikanteno pleiding thuis hoort aan de openbare universiteit was trouwens algemeen. Zowel omwille van de wetenschap pelijke kwaliteit van de oplei ding als principieel: de kerke lijke opleidingen behoren in 'de openbaarheid' gegeven te worden. Om aan dat typisch hervormd gevoel stem te ge ven, stelde het moderamen voor om in de besluitvorming op te nemen dat voor de 'rechte beoefening van de theologie' de combinatie van openbare faculteit (met haar 'academische vrijheid') en kerkelijke vakken van 'we zenlijk belang' is. Een even tuele sluiproute naar een ker kelijke universiteit zonder sa menwerking met de openbare universiteiten wordt hiermee afgesloten. Ook dit onderdeel werd met algemene stemmen aangeno men; kennelijk beseften de synodeleden noch het mode ramen dat ze met deze formu lering de gereformeerden - met wie ze in 'staat van here niging' zijn - wel erg voor hun hoofd moeten stoten. Die hebben immers onlangs beslo ten hun eigen kerkelijke uni versiteit in Kampen te hand haven. Gereformeerden kun nen dus blijkens het synode besluit niet voldoen aan de hervormde eisen van een 'rechte beoefening van de theologie'. LIJTSEN KOOISTRA Processie Paus Johannes Paulus II houdt de monstrans vlak voor zijn hoofd tijdens een processie gisteren in de St. Jan van Lateranen. BERN De pas benoemde bisschop van Chur, mgr. Wolf gang Haas, denkt niet aan aftreden. Ook is hij niet van plan de afgezette vicaris-generaal Gebhard Matt weer in dienst te nemen. Dit zei hij in Bern na afloop van de vergadering van de bisschoppenconferentie. In een gezamenlijke verklaring zeggen de Zwitserse bisschop pen dat ze „ondanks alle pogingen nog geen oplossing voor de ernstige problemen hebben kunnen vinden". De solidariteit waartoe zij zich verplicht voelen, kan de vrijheid van hande len van éen bisschop (Haas) niet beperken, aldus de verkla ring. Bisschop Haas betreurt dat mensen zich ook door fouten van zijn kant gekwetst kunnen voelen. Maar, zo voegde hij eraan toe, de benoeming van de nieuwe vicaris-generaal Christoph Casetti is geen fout. Komende zondag wordt er in Chur een massale demonstratie tegen de benoeming van bisschop Haas gehouden. De Zwit serse rooms-katholieken kunnen op deze „christelijke mani festatie" hun „woede en ergernis" uiten over het feit dat de paus een bisschop heeft benoemd uit het tijdperk van het Ab solutisme (waarin het staatshoofd door geen enkele politieke instelling wordt beperkt), aldus een woordvoerder van het 'comité 17 juni'. De Zwitserse Spoorwegen SBB hebben reeds aangekondigd dat ze zondag extra lange treinen van Zürich naar Chur zul len laten rijden. De treinen hebben nu reeds de bijnaam Haas-express gekregen. Hulpbisschop Joseph Candolfi, voorzitter van de Zwitserse bisschoppenconferentie, gaf opnieuw als zijn persoonlijke me ning dat bisschop Haas beter de eer aan zichzelf kan houden. Verwijzend naar de 800 brieven, waarvan 80 procent tegen en 20 procent voor de benoeming van Haas, zei mgr. Candolfi dat het om pastorale redenen voor de hand ligt dat een pas toor van zijn benoeming afziet als hij het vertrouwen van de parochie heeft verloren. Op de vraag wat hijzelf in een situatie als die van Haas zou doen, gaf Candolfi een diplomatiek antwoord: „Ik ben geen residerend bisschop. Dus op die vraag kan ik geen antwoord geven. Maar als pastoor zou ik aftreden." Heyns ziet kans voor algemeen kiesrecht JOHANNESBURG Geen enkele Zuidafri kaan, ongeacht de huids kleur, mag volgens NGK- praeses prof. Johan Heyns de politieke mon digheid worden onthou den. In een vraaggesprek met het Westduitse pers bureau EPD sluit de voorzitter van de blanke N ederduits-Geref ormeer- de Kerk het 'één man, één stem'-principe niet uit. Heyns zou „uiteraard" ook een zwarte regering in Zuid- Afrika als een geschenk Gods beschouwen. De staat is een door God geven instituut. Dat betekent niet dat deze staat blank moet zijn. De staat is volgens Heyns een instituut Gods, onafhankelijk van de huidskleur. Over het 'one man one vote'- model zegt Heyns dat dit een mogelijkheid is. „Wij spreken ons echter niet uit over de po litieke samenhang of het poli tieke model waarin dit princi pe gestalte moet krijgen. Dat moet nog worden uitgewerkt, hetgeen niet de taak van de kerk is." Zuid-Afrika vormt nog geen natie, zegt Heyns. „Wij zijn een samenleving die is sa mengesteld uit zeer verschil lende mensen. Die hebben on derling een zeer verschillend opleidingsniveau. De blanken die sinds 1652 vanuit West- Europa zijn geëmigreerd, heb ben een hoog ontwikkelde achtergrond. Zij vonden hier de Bosjesmannen en de Hot- tentotten." Er was een zeer diepe kloof tussen blank en zwart. Deze kloof is in de loop der jaren kleiner geworden. „Nu treedt een volledig nieuwe situatie in, waarin we elkaar als part ners in het nieuwe Zuid-Afri ka moeten accepteren." Het is niet de taak van de kerken een nieuwe grondwet voor Zuid-Afrika op te stel len. Wel vindt Heyns het van belang dat de Zuidafrikaanse kerken gezamenlijk een aan tal minimumvoorwaarden zouden formuleren waaraan die grondwet zou moeten vol doen. Hij verwacht dat een bijeenkomst van kerkelijke leiders op 20 en 21 juli hiertoe een belangrijke bijdrage kan geven. AMELAND De NCRV houdt morgen voor het eerst Kerkepad op een waddeneiland. Ameland waterland) dat onge veer 3000 inwoners telt, verwacht duizenden be langstellenden. Acht ker ken - drie doopsgezinde, drie hervormde, één ka tholieke en één gerefor meerde - openen hun deuren. Voor kerkavon- turiers die zich willen verdiepen in de achter gronden van de kerkelij ke geschiedenis van het eiland is een aardig boek je uitgekomen van de hand van de hervormde predikant van Ameland C. Glashouwer en B. Edes. Wie de rooms-katholieke kerk van Nes binnenstapt die evenals het centraal station en het rijksmuseum te Am- sterdan gebouwd is door bouwmeester Cuypers, zal zich niet direct op de gedachte komen dat katholieken niet altijd op dit eiland gewenst waren. In 1580 werd het plak kaat ingevoerd waarbij elke godsdienst anders dan de ge reformeerde verboden werd. Dit weerhield de katholieke Amelanders er echter niet van om geheime kerkdiensten te houden. Deze vonden Rlaats in de kelder van een uis aan de Torenstraat. Ook woonde er tot 1610 nog een priester op het eiland want op een synode in Harlingen werd in dat jaar een resolutie aan genomen waarin er bij de Heer van Ameland op aange drongen werd om 'die paep' van het eiland te verwijderen. In het boekje 'Uit de geschie denis van de Amelander ker ken' staat een aardige anecdo te opgetekend over pastoor Henricus Artz die in 1750 op Ameland kwam. "De pastoor trad zeer ontactvol en fan'a- tiek op tegenover de winke lierster Maria Jansz. die vol gens hem, ondanks het ver bod in de kerk, in de bijbel had gelezen waardoor de zaak escaleerde en tijdens een H. Mis verwijten heen en weer geslingerd werden. Het kerk bestuur eiste van hem dat hij de beledigingen voor het Amelander gerecht zou bren gen, wat Artz overigens na lang aarzelen deed. De winke lierster en haar gezin werden door het gerecht verbannen van het eiland. En zowaar leek de pastoor te zegevie- Maar niet heus. De Leeuwar der hervormde dominees wendden zich tot de hofpredi- kant van Prins Willem V. De zaak werd heropend en de fa milie kon naar het eiland te rugkeren. Pastoor Artz kreeg een flinke uitbrander. Aureool "Al met al heeft pastoor Artz een moeilijke tijd op Ameland gehad", constateren de Ame lander geschiedschrijvers. "Dat gaf hem ook weer een zeker aureool blijkens het verhaal dat hij op een nacht tot tweemaal toe gewekt werd door een stem die riep: 'Artz, naar het strand!', en dat hij op het strand aangekomen, een drenkeling vond die hij nog net de biecht kon horen, waarna de man stierf". De kleine doopsgezinde kerk van Nes is morgen ook één van de te bezichtigen kerken. Zo'n kerk wordt ook wel 'de Vermaning' genoemd omdat er vermanende woorden wer den gesprokeh. Ds. Jaap Zijl stra, gastheer op de kerkepa- drouters op NCRV-tv, vertelt over de doopsgezinden: "Het is wel merkwaardig dat op een betrekkelijk klein eiland als Ameland drie doopsgezin de kerken staan. Hoe kan dat toch? U moet dan even weten wie de doopsgezinden zijn. In de zestiende eeuw toen de Hervorming doorbrak in ons land kreeg Calvijn in ons land veel navolging en ook Maar ten Luther natuurlijk. Weinig mensen weten dat ons land ook zelf een grote reformator heeft voortgebracht, namelijk Menno Simons uit Witmar- sum. Naar hem worden de doopsgezinden ook wel men- nisten genoemd. Maar wat deze doopsgezinden parten heeft gespeeld is dat behalve deze rustige en eenvoudige mensen die het toch over het algemeen waren, dat er ook een hele recalcitrante stro ming in was. U kent waar schijnlijk de uitdrukking wel 'je ergens met een Jantje van /V i vy f 1; 1 ."j H.u Leiden van afmaken'. Nu deze Jan van Leiden, hij werd een wederdoper genoemd, hij nam met geweld de stad Mün- ster in en vestigde daar vol gens zijn zeggen het Konink rijk Gods. Mtlnster moest dan het nieuwe Jeruzalem zijn. Juist door dat geweld van Jan van Leiden kregen de doops gezinden in ons land toch een heel slechte naam. Ze moes ten de wijk nemen en Ame land was toen een volkomen zelfstandig eiland. Hier was volkomen vrijheid van gods dienst en vandaar dat veel katholieken maar ook doops gezinden hier hun toevlucht zochten". Tussen de commandeurshuis jes van Hollum staat het gere formeerde kerkje dat morgen ook te bezoeken is. Opmerke lijk is dat de gereformeerde kerk van Ameland niet ont staan is uit een afscheiding van de hervormde kerk maar uit de doopsgezinde kerk. In Hollum staat ook één van de pronkstukken van Ameland namelijk de hervormde kerk die in 1977 gerestaureerd is. In het leven van alledag wa ren hervormden en gerefor meerden op elkaar aangewe zen om te overleven, maar in geloofsopzicht leefden ze langs elkaar heen. Dat is één van de conclusies die Edes en Glashouwer in hun boekje over de Amelander kerkge schiedenis trekken. Over de kerkelijke situatie anno 1990 schrijven ze: "Onze tijd heeft de vanzelfsprekend heden die er binnen de eigen groep heersten, uit handen geslagen, enerzijds heeft dit tot gevolg, dat de zaak van het evangelie (en ook de kerk) buiten het leven van velen is terecht gekomen. An derzijds worden mensen juist ook geprest om weer te gaan zoeken naar de betekenis van God voor hun leven, en de betekenis van hun eigen le ven voor God. En in dat proces blijken kerkmensen el kaar God-zij-dank te kunnen vinden". 0' Werkstudenten in opmars? De maatregelen die het kabinet heeft aangekondigd voor !o| oplossing van de problemen met de studiefinanciering] men hard aan, maar zijn onvermijdelijk. Het is onmoge| t I de tekorten in de onderwijssector nog verder te laten op ags pen zonder dat weer andere zaken in gevaar komen. Daar 'l'e kan er begrip zijn voor de voorgestelde aanpak. Belangrijk is dat onderwijsminister Ritzen heeft toe!' zegd, dat de toegankelijkheid van het onderwijs niet in vaar zal komen. Waar de lasten voor de studenten won verhoogd zal compensatie worden gegeven aan de laaj taalden. Of dat ook in voldoende mate zal gebeuren worden afgewacht. De financiële drempel naar het wetenschappelijk ondi mag niet te hoog worden, om te voorkomen dat talent ren zou kunnen gaan. Universiteiten, hogescholen en studt tenvakbonden wijzen daar terecht op. De nieuwe maatre] len moeten daarom vooral op dat punt voortdurend wor( getoetst en, zo nodig, worden bijgesteld. Het beperken van de duur van de studiefinanciering worden gebillijkt, onder voorwaarde dat daarvoor per stud richting een door de maatschappelijke eisen te bepalen dietermijn als uitgangspunt wordt genomen. Algemene, vi iedere studierichting geldende, limieten zouden onbillijk en al snel tot onrechtvaardigheid leiden. vei Dat minister Ritzen de studenten de mogelijkheid will den tijdens hun studie méér geld bij te verdienen zonder risico van korting op de basisbeurs, zal waarschijnlijk 1 leiden tot een grote groei van het aantal werkstudenten. denten, die.binnen de nu ingevoerde beperking van huns dietijd de eindstreep willen halen, zullen immers nauweli nog tijd hebben zich met andere zaken bezig te houden, leen het weekeinde kan dan nog uitkomst brengen. EI Het besluit van de minister van onderwijs zonder ei )n overleg met betrokken instellingen en adviesorganen dei dieduur aan het hoger beroepsonderwijs voor bepaalde cj gorieën studenten met een jaar te bekorten, roept wel vra tekens op. Er is immers geen enkel deugdelijk onderzoek 1 aantoont, dat zo'n maatregel zonder aantasting van de kwj teit van de studie kan worden ingevoerd. Maar wellicht 1 de minister dat besluit alsnog op overtuigende wijze ond bouwen. Brieven graag kort an duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezond< stukken te bekorten. Rechtshulp In het commentaar onder de titel „Inperking rechtshulp" schildert u zonder enige steek houdende argumentatie advo caten af als zakkenvullers, die misbruik maken van het sy steem van door de overheid gefinancierde rechtsbijstand. Enkele feiten. Een advocaat krijgt van de overheid een vergoeding in dit soort zaken van 60,— 70,- per gede- klareerd uur. Bij de commer ciële advocatenkantoren be dragen de kantoorkosten (per soneel, huisvesting, biblio theek enz.) ongeveer 100,- per gedeclareerd uur. Voor ie der uur dat de advocaat aan de zaak besteedt dient hij of zij uit eigen zak 30,- a 40,- bij te leggen. Binnen de sociale advocatuur echter heeft men zó weten te bezuinigen op de kantoorkosten, dat deze slechts ongeveer 40,- per uur bedra gen. Dat is bereikt door onder betaling van personeel, bezui niging op bijscholing, niet aan schaffen van dure literatuur e.d. Deze bezuiniging op de kosten is een rechtstreekse be dreiging voor de kwaliteit van de rechtsbijstand geworden. Voor de advocaat in de sociale advocatuur resteert uiteinde lijk na betaling verzekering en belastingen een netto in komen van ongeveer 10,- per uur, een salaris waar een journalist zijn pen nog niet voor zou optillen. De cliënten van de advocaat uw lezers soms beschouwt u als perso nen die er maar op los proce deren en die „op rekening van de belastingbetaler in de meest onbenullige kwesties" hun recht opeisen. Is het werkelijk nodig om een serieus dagblad er op te wijzen dat kenmerk van een demo cratische samenleving is dat burgers rechten hebben en dat deze rechten alleen iets waard zijn als zij zonodig afgedwon gen kunnen worden? Is vrij- |k heid van meningsuiting a weggelegd voor de journi of misschien ook voor Jaiafl'w de Pet die een muuiM lies schrijft? Rechtsbijstand bal slag, huisuitzeting, het 1 toekennen van een uitkai echtscheiding, letselschade; L lemaal „onbenullige kwT ties"? Waarom vermeldt u d dat het de overheid zelf isfl door steeds ingewikkelder gelingen het recht voor I burger onbegrijpelijk mal en op die manier de groll vraag naar rechtshulp ontstaan? Reclame op zondag Het door premier Lubbi F1 aangehaalde argument dat 1 he de sportuitzendingen al zov! N] reclame in de huiskame jj( wordt gebracht, is reëel. Da t( komt nog de reclame voori eigen omroep(en) bij, wa! door je eigenlijk de reclai 'STER' niet eens mist. Daan li vind ik het bezwaar maken I rc gen reclame op zondag uit christelijke overtuiging ni terzake. Nu de kerken (bijn leeg lopen, is er bij de tege standers „om meerdere reoft nen behoefte aan een dag v, er symbool en bezinning". <m zouden beter de knop evi h; door kunnen draaien of hel la maal niet kunnen kijken, d; ni dat de STER-opbrengst genu w zou moeten worden. Misschii C is het een idee om die zond^w se opbrengst van de reclame gebruiken voor behoud en 0 derhoud van kerken en bi bedienaren. Alweer moet 0 kerk van Cuypers („De Lie de" in Amsterdam) weg. Hop - lijk is die met de reclame# den nog te redden. Missclui met monumentenzorg samen J.P. Laaper, DEN HAAG. Uitgave. Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071-122 244. Postadrespostbus 112300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr van 18 00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling Bij betaling per accept-girokaart per maand f 24,85 per maand f 25,85 per kwartaal 74,10 per kwartaal f. 75,10 per jaar f. 284,50 per jaar 285,50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2