TENNIS CIRCUIT Ruilverkaveling Rijnstreek-Zuid nadelig voor kleine boeren Mare Nagelkerken maar moeizaam langs Visser HEIDENS OMGEVING lodem centraal in Leiderdorp IK WORD ONTEIGEND ZONDER ENIGE VERGOEDING" vervolgd REGEL RECHT Rabobank Q EcidócSounant VRIJDAG 15 JUNI 1990 PAGINA 17 jjlIDERDORP Milieu-educatieve werkers van Leiden en eiderdorp houden zondag een bodemdag in Leiderdorp. Eerst I rordt een bodemexcursie gehouden per fiets. De start is om *0.00 uur bij het Milieu'Educatief Centrum in Leiderdorp aan de 'an Diepeningenlaan, bij de kinderboerderij in de Houtkamp. Kei )e excursie gaat over grondsoorten en grondgebruik in heden, jn erleden en toekomst. Met een bodemonderzoekskar worden al in ietsend vijf plaatsen bezocht waar grondonderzoek wordt ver- ?in ieht. Natuurgidsen van het IVN zullen demonstraties geven. Na •la floop om half een is er koffie of thee en een boekje over geolo- ari ie beschikbaar. Van twee tot vijf uur wordt in de Houtkamp in inj n nabij het Milieu Educatief Centrum een bodemmarkt gehou- ipi en. De kraampjes verkopen niets, maar geven een beeld van de odem en wat ermee samenhangt. Verder zijn er activiteiten fe< raar iedereen aan kan deelnemen: bodemonderzoek, bodemle- >ei en, spelen met zand en klei en dergelijke. Milieu-ambtenaren tri even toelichting op milieuzorg. Verder is er een bodemtentoon- a{ :elling en zijn er dia-voorstellingen. Inlichtingen: telefoon 071- en 14996. Slotuitvoering muziekschool LEIDEN Leerlingen van de streekmuziekschool geven morgen de jaarlijkse slotuit voering in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat in Leiden. Van twee tot vijf uur wordt in verschillende zalen gespeeld door verschillende ensembles en groepen. Dit jaar is er spe ciale aandacht voor de lichte muziek, 's Avonds komen van af zeven uur diverse muziek soorten aan bod van klassiek tot jazz. De jongsten zingen liedjes en maken dansjes en het muziekschoolorkest besluit de avond. Onderscheiding T. Groenewege VOORSCHOTEN De heer T. Groenewege uit Voorschoten heeft gis termiddag de ereme daille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje Nassau, gekre gen. Loco-burgemeester F. ten Have van Voor schoten speldde hem de bijbehorende versierse len op bij de verzeke ringsmaatschappij Na tionale Nederlanden in Den Haag. De heer Groenewege heeft daar 35 jaar gewerkt. Hij gaat met pensioen. ALPHEN WIL VRACHTAUTO'S UIT BEBOUWDE KOM WEREN ALPHEN AAN DEN RIJN Transportondernemingen in Alphen aan den Rijn zijn door de gemeente massaal aangeschreven om hun vrachtwagens niet langer door de bebouwde kom van Alphen te laten rijden. De vrachtwa gens moeten meer gebruik maken van de zuidelijke en de noordelijke rondweg. Vooral de Conradstraat heeft nog te zeer te lijden onder het vrachtverkeer, vooral in de nach telijke en vroege ochtenduren. De aanleg van de zuidelij ke rondweg een onderdeel van rijksweg 11heeft nog onvoldoende vrachtverkeer uit de Conradstraat wegge trokken. Veel woningen in de straat worden nog geteis terd door een veel te hoog aantal decibellen. Dat aantal ligt echter net te laag om voor gevelisolatie in aanmer king te komen. De noordelijke rondweg (Oostkanaal weg - Zegerbaan) moet de route Eisenhowerlaan/Prins Bern- hardlaan ontlasten. De brief vormt een eerste stap van de gemeente Alphen om het vrachtverkeer binnen de be bouwde kom om milieuredenen op den duur zoveel mo gelijk te beperken. Woningbouw op terrein Rubora KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gemeente Koudekerk is blij met plannen van aannemingsbedrijf Groen en Bregman uit Benthuizen om op het voormalige terrein van Rubora aan de Hondsdijk tien wonin gen te bouwen. Bodemonderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat er geen milieubezwaren bestaan. Wel moet nog worden onderzocht of de verkeersintensiteit op de Hondsdijk de toekomstige bewoners van de hui zen niet met ontoelaatbare geluidso verlast confronteert. Voor een akoes tisch rapport is al opdracht verstrekt aan de Milieudienst Midden-Holland. Burgemeester en wethouders staan achter de bouwplannen. Die zouden zowel de verkeersveiligheid als de beleving van het landschap eri de ri vier ten goede komen. KERKEN ZAMELEN IN VOOR DERDE WERELD LEIDEN/REGIO De stichting Vraag en Aanbod Internationaal houdt morgenochtend in verschil lende kerken een inzamelingsactie voor de derde wereld. Gebruikte goederen kunnen daar worden afge staan. Het gaat om fietsen of onder delen daarvan, naai- en typemachi nes en gereedschap. De stichting zorgt ervoor dat de spullen op de plaats van bestemming aankomen. De kerken waar wordt ingezameld zijn: de Antoniuskerk, Bevrijdings kerk, Hartebrugkerk, Herensingel kerk, Maranathakerk, Petruskerk, Stevenshofkerk en de Vredeskerk. Ook de Menswording in Leiderdorp, de Willibrorduskerk ih Oegstgeest en de Jozefkerk in Wassenaar doen 's ochtends mee aan de actie. DETER WOUDE De e uilverkaveling Rijn- g treek-Zuid is in feite al fgerond, maar niet ieder- J en is even gelukkig met d et eindresultaat. Er kwa- :a ïen niet minder dan 177 lezwaren binnen, en ook - eze week moest de lan- inrichtingscommissie ich voor de rechtbank rerantwoorden. A. van Ier Zon (73), die van ludsher aan de Westeind- eweg 24 zijn veehouderij leeft, probeerde zijn be- Irijf te behouden. De kans j* i echter groot dat hij in iet belang van de vooruit- lang moet verhuizen naar ït le Laan van Oud Raad- 'evijck in Zoeterwoude (na- lij de Rijndijk), naar lechte grond waar bo- rendien een nieuwe r< chuur gebouwd moet ivorden, zonder dat daar en schadevergoeding te- j [enover staat. d )e heer Van der Zon werd ge- - toren in de boerderij aan de l/esteindseweg 24, die het 10 [lees zou gaan leveren voor tp slagerij aan de Leidse - Haarlemmerstraat. „Vlees van oortreffelijke kwaliteit", stelt ran der Zon. „Dat kun je ga anderen als je zelf twee jaar tude vleeskoeien op goed gras land hebt staan". Het stuk and aan de Westeindseweg, 'vaar het nu om gaat is 800 n neter lang en 40 meter breed. ,»l/an der Zon woont al lang liet meer in de boerderij. Die verd overgedaan aan neef Leo ■j le Jong. Leo de Jong en zijn j, iroer Cornelis bezitten door de Ji-uilverkaveling straks vrijwel pile grond in dit gedeelte van ilfle Westeindsepolder. De l. itrook van de heer Van der ion loopt daar nu nog door heen. „Ik beschouw de drie ïectare grond die ik daar heb Fjen de schuren die er op staan Hals mijn huiskavel. Dat bete- kent dat het gaat om eigendom ^vaar je alleen vrijwillig af stand van kan doen. Het pro bleem is echter dat de recht bank daar anders over denkt, zodat de kans groot is dat ik zonder pardon wordt ontei gend. Als kleine boer heb je weinig in te brengen bij ruil verkaveling. Ook de subsidies en schadevergoedingen loop je mis". Veehouder Van der Zon heeft de slagerij inmiddels aan een zoon over gedaan. Hij zou het liefst weer zijn gaan wonen aan de West eindseweg, maar de gemeente Zoeterwoude heeft hem nooit toegestaan een woning te bou wen. „Ze beschouwen mij niet als een echte veehouder, om dat ik tussen.de 10 en 20 koei en heb en ook slager was. Ik ben erg gehecht aan mijn ge boortegrond. Naast emotionele waarde gaat het ook om recre atieve waarde. Ik heb een ei gen bos van 1500 vierkante meter, dat uniek genoemd kan worden. Samen met mijn zoon bestier ik ook nog een groente tuin". De advocaat van Van der Zon, mr. C. van der Burg heeft zich verbaasd over de rechtsgang bij de ruilverkaveling. „Er zijn in feite twee procedures. Eerst krijg je de toedeling van de te verkavelen grond, kan komt de taxatie van de kosten. Je staat dus je grond af, je wordt onteigend kan je wel zeggen, maar je weet nooit van tevo ren hoeveel schadevergoeding je krijgt. Het zou hetzelfde zijn als je je huis verkocht, maar van tevoren niet zou weten wat je ervoor kreeg. Een vreemde situatie in de wet", vindt mr. Van der Burg. Van der Zon heeft nog gepro beerd om met zijn neven, de gebroeders De Jong een over eenkomst te sluiten over de grond. „Het zou er dan op neerkomen dat ik het zoge naamde kopstuk, het stuk grond met stallen en bos pal aan de Westeindseweg, zou be houden, en daarnaast de be schikking over de grond aan de Laan van Oud Raadwijck zou krijgen. Op de zitting bleek echter dat de gebroeders de Jong daar juist nieuwe schuren en een woning willen taan bouwen". Die nieuw- ouw gaat ten koste van het meer dan 100 jaar oude stukje bos. „Een stukje natuur dat be slist behouden zou moeten blij ven", stelt Ton van der Zon, een zoon van de heer Van der Zon, die bioloog is. „Er staan eisen en essen, er groeien zeld zame planten, er broeden vo gels. Dat dreigt allemaal verlo ren te gaan. Een slechte zaak in een tijd waarin het behoud van de natuur zoveel aandacht krijgt". Schade Van der Zon schat de schade die hij zal lijden als de ruilver kaveling wordt uitgevoerd op anderhalve ton. „Ik moet op het land aan de Laan van Oud Raadwijk een nieuwe schuur laten bouwen die meer dan 100.000 gulden zal kosten. Ik heb nu schuren die weliswaar oud zijn, maar mij niets kos ten. Bijkomend probleem is dat de gemeente niet meer dan 150 vierkante meter bebou wing wil toestaan, terwijl ik, ook volgens het ministerie van landbouw, bijna 200 vierkante meter nodig heb. Het gaat ver der om grasland van mindere kwaliteit, dat ook nog oneffen is. Het is ook minder dan drie hectare, terwijl ik ruim drie hectare had. Toestemming om er bomen te planten krijg ik ook niet van de gemeente. De landinrichtingscommissie heeft toegezegd het gebied nog te zullen verbeteren, maar ik heb daar weinig vertrouwen in. Verder wordt totaal niet stilgestaan bij de emotionele waarde die de huidige grond voor mij heeft. Er zijn regelin gen waarbij 60 procent van de kosten wordt betaald, maar die gaan alleen op voor bedrijven van 15 hectare en groter. Het komt er dus op neer dat je als kleine boer niets hebt in te brengen en heel veel moet in leveren bij de ruilverkave ling", aldus een teleurgestelde Van der Zon, die op 10 juli de uitspraak van de rechter te horen zal krijgen. FRANK BUURMAN problemen van alledag, de officier van justitie bij strafbare feiten tot vervolging. T*fl f De Leidse Rechtswinkel bespreekt in deze rubriek juridi- W 1/1 LM L sche problemen van alledag. Dit keer: wanneer besluit Het zat de 75-jarige meneer V. niet mee. Hij was slecht ter been, maar met de auto kon hij nog aardig uit de voeten. Alleen het parkeren, dat is in Leiden een probleem. Ook in zijn buurt was in geen velden of wegen een parkeerplaats te bekennen. Gelukkig had hij met de vriendelijke eigenaar van een naburige garage afge sproken dat hij zijn auto voor diens deur mocht parkeren. De garage werd alleen ge bruikt als opslagruimte voor Het was dan ook een onaan gename verrassing toen hij op een ochtend ontdekte dat de politie zijn ruitewisser van een parkeerbon had voorzien. Parkeren voor een uitrit is immers verboden. Er was echter niemand die last had van zijn auto en hij had ook toestemming gekregen. Hij betaalde de bekeuring niet en ontving enige tijd later een schikkingsvoorstel van de of ficier van justitie. Hoewel dat soms zo liikt, is het niet de politie die beslist of iemand voor de rechter moet verschijnen, maar de of ficier van justitie. Hij kan in sommige gevallen de dagvaar ding, de oproep om voor de rechter te verschijnen, achter wege laten of deze intrekken. Het is dus de officier van jus titie die moet beslissen over de vervolging. Als er wel wordt vervolgd is het de rech ter, die beoordeelt of bewezen is of er ook echt iets is ge beurd. Vervolgens bekijkt hij of dat ook strafbaar is, of de verdachte veroordeeld kan worden en welke straf opge legd moet worden. In het geval van meneer V. heeft de Leidse Rechtswinkel aan de officier verzocht om niet te vervolgen, dus om de zaak te seponeren. Deze heeft daar, gezien de bijzondere omstandigheden ook in toege stemd. Maar wanneer zal de officier afzien van de vervolging? Als hij denkt dat hii er niet slaagt met voldoende bewijs op tafel te komen, is een veroordeling door de rechter natuurlijk niet te verwachten. Naast ge brekkig bewijs zijn er nog an dere redenen voor de officier om te seponeren. Ook wan neer het delict zolang geleden is gepleegd dat het is verjaard of de verdachte inmiddels is overleden, zal hij niet verder vervolgen. Soms is het uitgesloten dat de verdachte de overtreding op zijn geweten heeft. Zo kwam er enige tijd geleden iemand op het spreekuur van de rechtswinkel. Hij zou zonder kaartje in de trein hebben ge zeten en had een dagvaarding ontvangen. Op dat tijdstip zat hij echter helemaal niet in de tram, maar in het vliegtuig. Dat was enige uren daarvoor uit Marokko vertrokken en kwam pas aan op Schiphol toen de bekeuring voor het zwartrijden al een uur was uitgeschreven. Een water dicht alibi zogezegd. Als iemand tengevolge van een dergelijke administratieve fout, een valse aangifte of doordat een ander een valse naam opgaf ten onrechte als verdachte is aangemerkt, heeft een vervolging geen zin. In dit geval was een briefje aan de officier dan ook vol doende om de dagvaarding in te laten trekken. Daarnaast bestaat er ook nog het „beleidsepot". De Officier meent dat hij de zaak wel kan winnen, maar hij vindt ver volging niet zinvol. Dat was het geval bij meneer V., maar u kunt ook denken aan een burenruzie waarbij klappen zijn gevallen. Er is een klacht ingediend, maar ambtelijke molens werken traag. De buurmannen hebben zich in middels verzoend en gaan weer ieder weekend samen vissen. Het gedrag van de da der na het plegen van een strafbaar feit kan een reden zijn om niet verder te vervol gen. Bijvoorbeeld als hij scha devergoeding heeft betaald of, zoals in dit geval, de ruzie is bijgelegd. Er is niemand bij gebaat als men de toch al overbelaste ambtenaren met een dergelijke zaak nog lastig valt. Ook medeschuld van het slachtoffer kan een rol spelen. Misschien zijn aan een mis handeling eindeloze pesterijen vooraf gegaan. Maar het wordt nog ingewik kelder. De politie kan name lijk in een veel vroeger stadi um besluiten om een zaak niet naar de officier door te sturen. Voor de meeste over tredingen fout parkeren, door rood licht rijden kan zij aan de betrokkene voor stellen een schikking te tref fen. U krijgt een bekeuring en als u die betaalt, blijft de officier er buiten. Het kan ook gebeuren dat de politie helemaal niet wil laten vervolgen. Dan wordt geen proces-verbaal opgemaakt en als het al is opgemaakt wordt het niet opgestuurd. Dit is geen wettelijke bevoegdheid van de politie, maar een in de praktijk gegroeide gang van zaken. Maar stel, u krijgt een schik king aangeboden en betaalt niet. Uw proces-verbaal be landt bij het Openbaar Minis terie op het bureau van de of ficier van justitie. Zoals we gezien hebben kan kan hij se poneren, maar hij kan ook zelf weer een schikking voor stellen. Dan wel voor een ho ger bedrag. Weigert u ook nu weer te betalen, dan wordt u wellicht gedagvaard en moet u voor de rechter verschijnen. Maar zoals u in de krant hebt gelezen is, door een efficiënte werkwijze van de politie, het Openbaar Ministerie niet meer in staat alle verkeers overtredingen te verwerken. Brave mensen betalen netjes hun bekeuringen, anderen wachten tot het laatste mo ment en glippen soms door de mazen van het net. De officier beschikt meestal alleen over het proces-verbaal van de politie. Door hem nu van aanvullende informatie te voorzien kan de rechtswinkel hem erop wijzen dat er rede nen bestaan om de zaak niet voor de rechter te brengen. Maar als u nu denkt dat wij u van al uw parkeerbonnen kunnen verlossen moeten we u helaas teleurstellen. MICHEL SIEBES LEIDEN Zowel Ton Bulters als Mare Nagel- kerken maakte gisteren in Lisse de hoge notering in het HEB waar. De als der de aan het evenement be gonnen Bulters deed dat echter wel een stuk over tuigender dan de twee plaatsen lager op de lad der vertoevende Nagel- kerken. Waar Bulters kor te metten maakte met de ooit nog in de Leidse dis trictsfinale uitkomende Pieter van Meel (6-2, 6-1), kende Nagelkerken heel wat lastige momenten te gen Marco Visser. De 6-4, 5-7, 6-4 overwinning mocht dan ook met recht zwaar bevochten worden genoemd. De papieren nummer acht, Frank Lief broer, redde het niet. Zijn opponent, Unicummer Van der Heiden, was hem vooraf niet bekend. De 2- 6, 3-6 nederlaag moet Liefbroer in het dubbel door favorieten Thoole- /Kortleve ook al uitge schakeld een stuk wij zer hebben gemaakt. Ge rard Kroese deed in het HEB nog goede zaken door Marc Mellema in drie sets te verslaan: 5-7, 7-5, 6-2. De woensdag door Onno van Paridon uit het single-onder- deel gemepte Marcel Vink, mag ook na gisteren nog wel dubbelen in Lisse. Echt een voudig kwam de overwinning met Leon Damen op Kroese- /Marc Fleischeuer evenwel niet tot stand: 7-6, 6-4. Dat ook Onno Wempe en Onno van Paridon nog op de HDB-lijsten voorkomen, is niet zo verras send. Weliswaar is Jan Willem Lugthart een tegenstander om rekening mee te houden, de combinatie met Nico Verdoes maakt het voor de gemiddelde B-speler al weer een stuk ge makkelijker: 6-2, 6-1 winst voor Wempe en Van Paridon, derhalve. C-speler Martin Hoekstra kwam in B eveneens een ronde verder. Met Onno Guinau werden Van Meel en Erwin Langelaan verslagen: 7- 5, 6-1. Bij de B-dames maakten alleen Claudia Witteman en Saskia Paauw er een spannende zaak van. Na een door Paauw ge wonnen eerste set (6-3) werd de strijd bij 1-5 in de tweede wegens de duisternis gestaakt. Vanavond gaan beide dames verder. Nathalie van der Voort en Dekker-speelster Hoogwater lieten het zo ver niet komen. Van der Voort liet Mariëlle van der Bent slechts zes games, Nancy Faas maakte er nog eens twee minder tegen Hoogwater. Joost van Leeuwen is bij de C- heren als tweede geplaatst, maar bij velen wel degelijk fa voriet. Van Leeuwen moet zich, om die verwachtingen waar te maken, dan wel eerst door de voorronden heenslaan en de daarbij benodigde con centratie nu, kan de oud-B- speler niet altijd even goed op brengen. Zodat het eigenlijk Eeidóa Qowuvnt niet zo vreemd was dat Van Leeuwen gisteren de eerste set tegen Karei Huizinga met 0-6 afstond, voordat hij met 6-1, 6- 0 alsnog toesloeg. In het damesenkelspel der C- dames kwam de top-twee niet in de problemen. Ingrid Kruit (6-2, 6-1 tegen Annemarije van Overschot) en Judith Verhoeff (6-1, 6-1 tegen Boosman) won nen zoals ze wilden. De num mer drie, Aijette van Noort, evenwel niet. Sandra Faas was in twee delen duidelijk te sterk: 4-6, 2-6. Ton Grimbergen en Peter Tib- boel vormen nog altijd een duo om rekening mee te houden. Natuurlijk, het is in de loop der jaren allemaal wel iets minder geworden, maar dat neemt niet weg dat beiden op de C2-lijst niet slechts als „vul ling" dienen, zoals ook Theo van Ham en Leo Wijnands na de onderlinge confrontatie konden beamen: 5-7, 6-3, 6-4 winst voor Grimbergen/Tib- boel. Het was een dappere daad van wedstrijdleiding en bondsgede- legeerde om Han de Jong als papieren nummer twee aan het D30+ toernooi te laten be ginnen. Maar diep in hun hart zullen ook zij hebben geweten dat zo'n lijst best wel eens te lang zou kunnen blijken voor Hillegomse Han. Hij werd gis teren dan ook gestuit door op ponent Van Rijn: 7-5, 1-6, 1-6. Woubrugge Ellen van Hoff en André Pont speelden zich gisteren, zoals verwacht, een ronde verder in Woubrugge. Het in het GDC2 35+ als papieren finalist aan het toernooi begonnen koppel kende tegen Riet Akerboom en Wim Hendriksen lastige momenten, maar won toch: 3- 6, 6-4, 6-2. Ook Joke Wempe en Arjen Schreuder zegevier den. De mede-wedstrijdleid ster van het toernooi van LTC Lisse en thuisspeler Schreuder hadden in de eerste set geen kind aan Riet Smit en André van Druten (6-0), maar moes ten vervolgens alles geven om een derde set te voorkomen: 7- 6 (11-9)... De lijstaanvoerders in het GDD, Trijn Blink en Cor Knij- nenburg, kwamen heel een voudig in de kwartfinale. Nan Weimar meldde zich grieperig af, waarna er voor partner Fred Caren ook geen eer meer te behalen viel. Onderaan de lijst gingen An en Jan de Bok spelend ten onder. De als tweede geklasseerde combina tie ontmoette in Linda Rom- mers en Joop de Vries een net iets te sterk dubbel: 5-7, 6-3, 6- 3. Cor de Zwart zette bij de sin- gelende D2 heren z'n opmars voort. Na eerder in het toer nooi al succesvol drie sets te hebben gewerkt tegen Nico Rozemeijer, was het nu Frans Stouten die er aan moest gelo ven. Met 6-3, 3-6, 7-5 trok De Zwart aan het langste eind. Lijstaanvoerder Henk Froma vergiste zich bijna in de veer kracht van Björn Steilberg. Na het eerste deel met 6-1 te heb ben gewonnen, kwam Froma in het tweede part wèl in de problemen. De dertiende game bracht evenwel uitkomst: 7-6. De dubbelende D2-dames zijn na gisteren nu ook het meest favoriete dubbel kwijt. Marrie Akerboom en Trudie Groot hadden maar weinig in te brengen tegen Gre Fransen en Truus van der Meer: 3-6, 2-6. GERT-JAN ONVLEE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17