Huis ter Duin werd niet goed •eeontroleerd bij oplevering farmond geeft mpostvaten in inwoners Rijnmond en CTS Katwijk fuseren IMMISSIE NA ONDERZOEK NAAR BRAND: Lisse negen dagen lang in teken van de fiets 8FÏÏ* 0UI IAA econstructie oude glastuinbouwgebieden Rijnsburg en Roelofarendsveen van start EN OMGEVING EcidócSoivumt VRIJDAG 15 IUNI 1990 PAGINA 15 cassettes olen uit erszaak :n aan den - Twee geldcasset- in totaal 6.000 gul- ®n' rijn de afgelopen dj estolen uit een bak- 3.4i nkel in de Ridder- >ok Alphen aan den Tu Volgens de politie de dieven tussen 3.41 gen gisteravond en )ur 's nachts met een leutel zijn binnen- en. Er waren geen van vernieling. EXTRA GELD VOOR KUSTVERDEDIGING DEN HAAG Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat wil de komende jaren „geen meter duin" meer prijsgeven aan de kolkende Noordzee. „De jaren van terugtrekken en af en toe zand toe voegen zijn voorbij. Deze passieve, on-Hollandse benadering wordt verlaten", aldus de minister in een toelichting op de gisteren gepresenteerde nota Kustverdediging. Per jaar wil Maij-Weggen 60 mil joen gulden voor de verdediging van de kustlijn vrijmaken, vijftig miljoen méér dan zij nu ter be schikking heeft. Hiermee kan de huidige kust 'dy namisch gehandhaafd' worden, wat zoveel wil zeg gen dat er naast reparatie van schade ook preven tie-maatregelen mogelijk zijn. Verkeer en Water staat denkt daarbij onder meer aan het aanleggen van een strekdam aan de noordpunt van Texel en het vóór de kust opspuiten van zanddrempels on der water, te beginnen bij Zeeuwsch-Vlaanderen. De beide directeuren van de Katwijkse scholen die gaan fuse ren, J. van 't Veld en L.P. van der Hooft. FOTO: DICK HOGEWONING KATWIJK Als voorloper van de fusie van de Vereniging voor Christe lijk Technisch Onderwijs (CTS Kat wijk) en de Vereniging voor Christe lijk Beroeps en ander Voortgezet On derwijs (Rijnmond) gaan per 1 augus tus van dit jaar de besturen samenwer ken. De daadwerkelijke fusie tot één school zal een jaar laten plaats hebben. Beide besturen hebben hiervoor een intentieverklaring ondertekend. Door het samenvoegen van de twee scholen onstaat een scholengemeen schap voor beroepsopleidingen met circa 950 leerlingen. De bundeling van krachten is mede ontstaan met het oog op de op handen zijnde invoering van de basisvorming. Die gaat er van uit dat alle leerlingen tussen 12 en 15 jaar een gelijke basis krijgen. Daarna kie zen de leerlingen op basis van hun ca paciteiten een vervolgopleiding. Doel van de scholenfusie is het be roepsonderwijs als één vorm in Kat wijk te versterken. Verder kan door de fusie efficiënter van gebouwen, middelen en onderwijsondersteunende diensten gebruik worden gemaakt, ter wijl voorts het in stand houden van het protestant christelijk onderwijs in Katwijk wordt gegarandeerd. De naam van de nieuwe school wordt voluit Christelijk Beroepen College Rijnmond voor Basisvorming en Voor bereidend Beroepsonderwijs. Afgekort luidt de naam CBC Rijnmond. Voorschoten verontrust over vervuiling olietanks VOORSCHOTEN De com missie openbare werken in Voorschoten is zeer verontrust over de bodemverontreiniging die onder meer veroorzaakt is door de oude particuliere brandstoftanks. Gebleken is dat de laatst gehouden 'tankslag', waarbij ongebruikte tanks vol gestort werden met zand, niet doeltreffend was. Op dit mo ment zijn nog ruim driehon derd particuliere tanks in ge bruik. Holland (VVD) vond dat de vervuiler dient te betalen. De vervuiler is echter zelden te vinden. Aangedrongen werd op maatregelen en een plan om alle tanks te controleren. i°, 3AkDWIJK Bij de 2 ;ring van het restau- ideelte van hotel ter Duin zijn geen elijke contoles uit- rd. Zou dit wel zijn rd dan zouden aan- :yn e onvolkomenheden, 2! vloed hebben gehad iet verloop van de zijn ontdekt. Tot 'fïonclusie komt de Hifissie die de brand in otel, die op 25 januari rhldit jaar het leven aan drie Noord brandweerlieden, onderzocht. ,3ps de onderzoekscommi- het met name met de verendheid boven de Hi »de plafonds niet goed. '^alle wanden waaraan ei- n brandwerendheid wa- steld, waren tot boven N rlaagde plafond doorge- n. Waar dit wel was ge beurd werden in een aantal gevallen doorvoeringen van kabels en leidingen aangetrof fen die slecht waren afge werkt", zo schrijft de commis sie letterlijk in haar gisteren gepresenteerde rapport. Vol gens de commissie had de brand als gevolg van deze situ atie „duidelijk kansen zich op een onverwachte wijze te ont wikkelen". De commissie is van mening dat de gebreken zoals ge schetst aan het licht zouden zijn gekomen bij deugdelijke controles tijdens de bouw en bij de oplevering van het ge- bouw. Door de tijdsdruk bij het voltooien van het restau rantgedeelte van Huis ter Duin ontbrak echter de moge lijkheid om alles op tijd te con troleren. Voor het gebouw is ook geen gebruiksvergunning in het kader van de Brandbe veiligingsverordening (BW) afgegeven, maar volgens de commissie is dat in Noordwijk ook niet gebruikelijk. Loco-burgemeester van Noordwijk J. Bedijn wil nog niet op de inhoud van het rap port ingaan. „Ik wil de onder zoeksresultaten eerst met de rest van het college en de ver antwoordelijke ambtenaren bespreken. Ook moet het rap port, dat wij niet eerder dan gistermiddag hebben gekre gen, nog grondig bestudeerd worden", aldus Bedijn. Orkaan Het onderzoek naar de brand in Huis ter Duin is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken. Doel is aanbevelingen te doen om herhaling van dergelijke fatale ongevallen te voorkomen. Duidelijk is geworden dat vooral de orkaan die ten tijde van de brand woede veel in vloed op het verloop van de brand heeft gehad. Dat begon al met de melding, die de brandweer pas vele minuten na de ontdekking van het vuur bereikte. Bedraagt het gemiddeld aantal voor de brandweer bestemde meldingen niet meer dan vijf per dag; tijdens de storm liep dit op tot meer dan honderd per uur. Hierdoor raakten het telefoonnet en de alarmcentra le van de brandweer overbe last en kon men vanuit Huis ter Duin de regionale alarm centrale niet telefonisch berei ken. Pas toen de automatische brandmeldinstallatie in wer king trad, kwam de melding binnen. Aanvankelijk dacht men echter dat het ook bij Huis ter Duin om stormschade ging. Uit het rapport wordt duide lijk dat de brand er aanvanke lijk op het eerste gezicht niet al te ernstig uitzag. Met uitzon dering van het keukengebied was nauwelijks rook in het ge bouw aanwezig. Volgens de onderzoekscommissie moet worden aangenomen dat dit het gevolg was van de zware zuidwester storm die de rook snel afvoerde waardoor de in druk werd gevestigd dat het wel meeviel met de brand. Maar ondertussen vulde de bo ven het verlaagde plafond aanwezige ruimte zich met brandbare gassen. De storm had eveneens grote invloed op de omstandigheden waaronder door de brandweer moest worden gewerkt. Ver plaatsing tegen de wind in was nauwelijks mogelijk, aan de zeezijde veroorzaakte het op stuivende zand veel hinder en ook het opbouwen van de slangleidingen werd door de wind erg bemoeilijkt. Aan de landzijde bleek het vrijwel on mogelijk van buitenaf het vuur te bestrijden. Het water dat uit de straalpijp kwam, verwaaide direct. Verder werd door de storm de onderlinge communicatie tu- sen de brandweerlieden be moeilijkt. Het bulderende la waai van de wind in combina tie met het klapperen van los geraakte delen van het ge bouw droeg er toe bij dat me dedelingen via de portofoon vaak niet werden gehoord. Volgens de commissie verdient het daarom aanbeveling te on- fc*-" Huis ter Duin daags na de brand. derzoeken in hoeverre het mo gelijk is portofoons van een op afstand in werking te zetten terugtochtsignaal te voorzien. Conceptrapport Het gisteren gepresenteerde definitieve onderzoeksrapport rept met geen woord over ver warring die tijdens de brand zou hebben geheerst over wie nu eigenlijk het commando voerde. Enkele weken geleden lekte een conceptrapport van de commissie uit, waarin deze kritiek wel zou hebben ge staan. Naar aanleiding van be richten daarover in de pers toog regionaal brandweercom mandant B. Mark naar Den Haag om protest tegen deze conclusie aan te tekenen. En met succes, zo blijkt. J. Peschier, commandant van de Noordwijkse brandweer, wil net als Bedijn liever nog geen commentaar op de in houd van het rapport geven. „Het college van burgemeester en wethouders zal volgende week met een reactie komen FOTO: HENK VAN DEN ENDE en dat is mede namens de brandweer. In zijn algemeen heid kan ik wel zeggen dat er in staat wat we bij de Noord wijkse brandweer hadden ver wacht. Ik kan kortom met de inhoud instemmen. We heb ben op die 25ste januari ons werk gedaan en dat is op een bepaald moment helemaal mis gegaan. Maar dat was, zoals de onderzoekscommissie dus ook constateert, een kwestie van overmacht", aldus de Noord wijkse brandweercomman dant. NIGINGSRECHTEN OMHOOG [OND De gemeente md gaat compostvaten ter beschikking stellen laar inwoners. Zij wil zestigduizend gulden uittrekken. Daar staat een jaarlijks besparing uiruim dertigduizend gul tegenover. Desondanks de reinigingsheffingen de burgers tweemaal met zeventig gulden per jaar tot ruim driehonderd is het gevolg van de nde sluiting van de Leid- lilverbranding. Hierdoor achten B en W een ver ding van de prijs voor de ïrking van het afval. Om irmindering van het aan- e komen, heeft men be- het beleid met betrek tot het scheiden van af- intensiveren. Het colle- rwacht in totaal vijfhon- vaten te kunnen slijten, commissie financiën en imische aangelegenhe- waar het voorstel gister- werd behandeld, waren r nogal wat sceptische ge- n te horen over het plan. i eerste plaats vroeg men af of het voorstel ten aan- van het aantal en de be- :n wel voldoende onder- 'd was. Men wilde een on- >ek naar de werkelijke efte bij de bevolking. Bo- ien vond men het on vaardig ten opzichte van ensen die in het verleden itwintig en in een eerder um zelfs vijfenzeventig in hebben betaald om een •ostvat aan te schaffen, hieraan tegemoet te ko- stelden enkele commis sieleden voor toch een bijdrage te vragen. „Voor mijn part in de vorm van statiegeld", aldus CDA-raadslid J.J. Bonnet. Het geld wilde hij gebruiken voor een intensieve voorlichtings campagne. Mevrouw C.A.M. Saris (VVD) had zo haar bedenkingen over het milieubewustzijn van de burgers. „Je kunt ze wel een zetje geven, maar je moet nooit forceren", vond de liberale fractievoorzitter. Zij vond de begrote besparing dan ook „ontzettend optimistisch". De heer A. Vrind was van me ning dat de gemeente een open-eind regeling creëerde als de vraag groter zou zijn dan de vijfhonderd stuks die B en W hadden begroot. Wethouder J.C.M. Wassenaar had duidelijk meer enthousias me bij de commissieleden ver wacht. Hij haastte zich te ver klaren dat de VAM, die de va ten zal leveren en de actie be geleiden, op grond van erva ringscijfers tot het aantal van Vijfhonderd was gekomen. Als dit aantal niet gehaald wordt, nemen zij ook het restant te rug. „We moeten de roflzooi opruimen. Op een gegeven moment moet je iets durven doen. B en "W vinden het noodzakelijk om dit te doen. Het is een gunstige investe ring", aldus de wethouder. Uiteindelijk bleek de commis sie unaniem achter het streven naar bevordering van het composteren te staan. Drie le den vonden echter dat dat niet op de manier moest gebeuren die het college voorstelde. Zij adviseerden negatief vanwege de financiële risico's. LISSE De zevende Fietsweek Lisse van ren en toervereniging De Bol lenstreek, wordt gehou den van zaterdag 16 tot en met zondag 24 juni. Negen dagen lang zijn er activi teiten op fietsgebied in het bollendorp. Het pro gramma vermeldt onder andere een avond-fiets vierdaagse over 25, 35 of 50 kilometer. schillende activiteiten voor zo wel de toer- als de wedstrijd- fietser. Er kunnen tochten worden gereden die variëren van 30 tot 250 kilometer en op de wielerbaan in sportpark Ter Specke zijn wedstrijden voor allerlei catgoriën wiel renners. Het volledige programma voor de Fietsweek Lisse ziet er als volgt uit. Zaterdag 16 juni: 7.00 uur: prestatiefietstocht over 200 kilometer naar de provincie Utrecht, vanaf 8.00 uur: familiefietstocht over 30 kilometer en toertocht over 75 kilometer; zondag 17 juni: vanaf 8.00 uur: toertochten van 30 en 75 kilomter, 10.00 uur: interclub wielerwedstrij den op de wielerbaan aan dé Spekkelaan; maandag 18 juni: 18.30 uur: eerste rit van de avond-fietsvierdaagse over 25, 35 of 50 kilometer, 19.00 uur: wielerwedstrijd voor ou ders van jeugdleden van De Bollenstreek en voor ambtena ren op de wielerbaan; dinsdag 19 juni: 18.30 uur: tweede rit avond-fietsvierdaagse, 19.00 uur: kampioenschap van de Bollenstreek voor trimmers; woensdag 20 juni: 18.30 uur: derde rit avond-fietsvierdaag se, 19.00 uur: regionale wieler wedstrijden met premies op de wielerbaan; donderdag 21 juni: 18.30 uur vierde rit avond-fietsvierdaagse, 18.30 uur wielerwedstrijd voor jeug- drenners van De Bollenstreek, 19.30 uur: nieuwelingenwed- striid voor clubs uit de regio; vrijdag 22 juni: 18.30 uur: in- haalritten avond-fietsvier daagse, 19.00 uur: wielerwed strijd voor houders van een toerboekje; zaterdag 23 juni: vanaf 8.00 uur: „Klavertje vier-toertochten" over vier keer 35 kilometer, 10.00 uur: nationaal jeugdtoernooi met deelnemers uit heel Neder land; zondag 24 juni: 7.30 uur: toertocht „Mooi Zuid-Holland" over 165 kilometer, 8.00 uur: toertochten „Nieuwkoop-Wil- nis" over 50 en 85 kilometer, 10.00 uur: interclub wieler wedstrijden op de wielerbaan, 13.00 uur: nationale wieler wedstrijd voor liefhebbers en veteranen over 50 kilometer. Inschrijven voor de avond- fietsvierdaagse kan op donder dag 14 juni vanf zeven uur 's avonds in het clubhuis van De Bollenstreek aan de Spek kelaan 3. De kosten bedragen vijf gulden. Inbraken overdag in Voorschoten VOORSCHOTEN Inbre- kers hebben gisteren op klaar lichte dag toegeslagen in de wijk Noord-Hofland in Voor schoten. Bij drie woningen werd de voordeur met een koevoet opengebroken, of een poging daartoe ondernomen. Bij woningen aan het Van Beuningenplantsoen en het Van Oldenbarneveldtplant- soen slaagde de opzet. Er wer den in ieder geval fototoestel len, een videorecorder, een ring en oude munten wegge nomen. De voordeur van een woning aan het Florespad hield stand. Wel werd de deur door de poging flink bescha digd. CNV-jubilaris gehuldigd Noordwijker G. Wesseling is gisteren tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Buurthuis in Noordwijk gehuldigd door de Hout- en Bouw bond CNV. Uit handen van districtsbestuurder H. van der Voort kreeg de jubilaris, die 60 jaar lid is van het CNV, bloemen en een oorkonde. Wesseling was van 1 april 1945 tot 14 februari 1973 secretaris van de bond. Vooral in de moei lijke na-oorlogse jaren wist hij veel leden voor het CNV te winnen. Een verrassing voor de Noordwijker was gisteren de aanwezigheid van oud-districtsbestuurder J. van Dam, een man waar hij vroeger jarenlang nauw mee samen werkte. Wesseling werd toegesproken door de voorzitter van de Hout- en Bouwbond, de heer J. Plug en door loco-burgemeester J. Bedijn van Noordwijk. FOTO: HENK V.D. ENDE Uitverkoop De stichting Radioclub P14LD, gevestigd in het Rijn lands Zeehospitium aan de Driepiassen weg 17 in Kat wijk, houdt morgen een ver- koopdag. Te koop zijn kleine buizen, zendontvangers en een honderdtal beeldscher men en toetsenborden, diver se mainframes, wereldont vangers, telexen en compu ters. Aanvang tien uur. De opbrengst is bestemd voor de radioclub. Recreatiedag In recreatiegebied Vlietland wordt zondag een recreatie- dag met meer dan twintig verschillende activiteiten ge houden. Van elf tot vijf uur kan men deelnemen aan: jeu de boules, luchtkussensprin- gen, spelenkermis met hen gelen, spiraalspel en onder meer sjoelen, ballon blazen, varen en broodbakken in de open lucht. Voorts zijn er de monstraties reanimatie en vechtsport, een poppenthea ter, schminkkraam en leven de muziek. Het gebied is te bereiken via de Lammebrug in Leiden-zuid en de veer pont in de Vlietwijk in Voor schoten die de hele dag gratis fietsers, voetgangers en sur fers overzet. L op een groot videoscherm vertoond Ook gedurende de vakantie van Scum, van 29 juni tot en met 7 augustus, opent het centrum zijn deu ren voor de voetballiefheb bers. Op die dagen zijn er echter geen ander activitei ten in Scum. Ballet De Leidschendamse ballet school van Svetlana Moesato- va geeft zondag in het Haag se Congresgebouw de jaar lijkse leerlingenuitvoering. Op het programma staan klassieke dansen en een de monstratie „caractère", waar mee folkloristische dansen op klassieke leest worden aan geduid. Kaarten van '15 kunnen morgen tussen twaalf en twee uur worden gehaald in de balletschool naast het zwembad De Fluit en zondag aan de kassa van Blokfluit het Congresgebouw. Bridge De bridgeclub voor niet-ro- kers de Schrandere Vos in Oegstgeest organiseert tot en met 27 augustus bridge-avon- den op de maandagen in Ho tel het Witte Huis aan de En- degeesterstraatweg in Oegst geest. Aanvang steeds kwart voor acht, het inleggeld be- v draagtf6 per paar Op zater- dag 23 juni wordt een Rozen- drive gehouden die om half twee begint. Kosten 10 per WK Alle wedstrijden die in het kader van het wereldkampi oenschap voetbal worden ge speeld, zijn te zien in Scum. In dit Katwijkse hardrock- centrum worden alle duels Het blokfluitensemble Recor- date geeft zondagmiddag een concert in Het Anker aan de Chopinlaan 2 in Hazerswou- de-Rijndijk. De acht fluitisten spelen werken uit alle perio den van de muziekgeschiede nis. Het concert begint om half vier. tSBURG/ROELOF- DSVEEN Met de latie van twee com- iies gisteravond in pa in Rijnsburg, is het taein gegeven voor de fganisatie van de oude Ituinbouwgebieden i Rijnsburg en de Go- polder in Roelof- ndsveen. In de beide ieden is de verkave- I zo slecht, dat veel iders geen effectieve Wjfsvoering kunnen ten en niet meer kun- uitbreiden. wordt de taak van de re constructiecommissies om de structuur van de tuinbouwge bieden te verbeteren door tuinders te helpen hun bedrijf te verplaatsen. In Rijnsburg gaat het om een gebied van 165 hectare met honderd tuin bouwbedrijven, dat zich uit strekt van de veiling Flora tot aan de grens met Noordwijk. De Gogerpolder is 85 hectare groot, telt 46 bedrijven en grenst aan Roelofarendsveen. De twee glastuinbouwbedrij ven kennen diverse knelpun ten. De lange, maar smalle ka vels waarop veel bedrijven nu zijn gevestigd, plaatsen de tuinders voor onnodig hoge exploitatiekosten. Daar komt bij dat bedrijven niet zelden over drie of vier aparte kavels zijn verspreid. Door die sprei ding en slechte lengte/breed teverhouding is de bereikbaar heid van veel kassen ook vaak een probleem. Verder is de waterhuishouding niet optimaal, omdat voor het aanleggen van regenwaterbas sins geen ruimte meer is. Het gebruik van regenwater is ge wenst, omdat het oppervlakte water een te hoog chloridege halte bevat. Tenslotte is bijna de helft van het glasbestand verouderd, vooral op het ge bied van energiebesparing. Veel energie gaat verloren, terwijl energiebesparende maatregelen vaak moeilijk kunnen worden toegepast. De twee gebieden zijn de zes tiende en zeventiende in Zuid- Holland, die in aanmerking komen voor de Regeling Re constructie Oude Glastuin bouwgebieden (RROG). Het ministerie van Landbouw heeft deze regeling in 1979 vastgesteld en geeft subsidies voor onder meer de verbete ring van het wegennet en de waterbeheersing en de ver plaatsing van de bedrijven. Het verschil met ruilverkave ling is, dat deze regeling op ba sis van vrijwilligheid gebeurt. De tuinders kunnen zelf de hoofden bij elkaar steken en hun ideeën voorleggen aan de plaatselijke commissie, die een reconstructieplan opstelt en de uitvoering ervan begeleidt. De regeling geldt voor een perio de van maximaal vijf jaar. Burgemeesters Ing. J. Blijdorp van de Centra le Landinrichtingscommissie (verantwoordelijk voor alle dit soort projecten in Nederland) installeerde gisteravond offi cieel de twee commissies. Bei de hebben de burgemeester van die plaats aan het hoofd en bevatten verder vertegen woordigers uit de tuinbouw en enkele ambtelijke diensten. Bij de installatie gisteravond sprak onder meer gedeputeer de Günter. Zij toonde zich op timistisch over het verlqop van de reconstructies. „Ik denk niet dat de commissie Rijnsburg of de commissie Go gerpolder met zware planolo gische problemen zullen wor den geconfronteerd, hoewel je het in het dynamische westen nooit helemaal zeker weet". Günter wees wel op de „con currentie" tussen de glastuin bouw en de woningbehoefte. „Tot 2005 zullen in Zuid-Hol land vele honderden hectares glas extra nodig zijn. Tegelij kertijd dient er ruimte te wor den gezocht voor grote hoe veelheden woningen. Op een aantal plaatsen in de provincie kan het glas in de knel ko men". De voorzitter van de Goger- poldercommissie, burgemees ter A.H. Meerburg van de ge meente Alkemade, waar schuwde voor teveel optimis me. „Optimisme is mooi, maar realisme leidt minder snel tot teleurstelling. Het nadeel van de regeling is het principe van vrijwilligheid. De betere eco nomische vooruitzichten zijn niet voldoende voor de tuinder om te verhuizen en de gebo den subsidie ook niet. Er zijn allerlei ongrijpbare kleinighe den die een rol spelen in de besluitvorming". Hij zei het te betreuren dat er niet toch een vorm van dwang bestaat voor tegenwerkende tuinders. Hij pleitte voor een soepele op stelling bij het oplossen van knelpunten. Voigens de rege ling moet een bedrijf tenemin- ste 60 meter breed zijn, terwijl dat in Rijnsburg nu zelfs ner gens het geval is. Meerburg vindt 60 meter ook breed ge noeg. „Moet je handelen naar de regel of naar de geest van de regeling? Ik denk naar de geest". Zijn collega van de Rijnburgse commissie, burgemeester F. Jonkman, zei zich te realiseren dat het tot elkaar brengen van de tuinders een zware taak is. Hii haalde een enkele jaren geleden gehouden enquête aan, waarin de tuinders werd gevraagd naar hun mening over reconstructie. Daaruit bleek dat onder de kleine, sterk gemengde bedrijven wei nig animo bestaat. Vooral de grote, gespecialiseerde tuin bouwbedrijven zijn enthousiast over de plannen. Het succes van de operatie hangt hele maal af van de bereidwillig heid van de tuinders.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15