Mooie uitgave over een boeiend dichter Oorlogsgeschiedenis over marine gereed Jk zou de pretentie willen hebben een generatie te beoordelen" Lesje in sterfelijkheid smaakt naar meer VRIJDAG 15 JUNI 1990 PAGINA 11 3 JOEKEN £oidóe 6ou/unit „Grondig zelfportret", 1989. Potloodtekening van Leo Vroman. ruggebracht tot aanvulling, il- 'over een altijd even boeiende lustratie. en bijzondere dichter is gewor- Dat neemt niet weg dat „Het den. Vroman-effect" een mooi boek JAN VERSTAPPEN M lou. ad;- idirijvvraprentenbMk 29 - „Het Ka. Vroman-effect", over leven en werk )0r nn Leo Vroman. Uitgave van het Norlands Letterkundig Muaeum e: m Documentatiecentrum en Uitge- Zf ««rij Querido. Prija 29,90. til rfe p i di Het bekende Schrijvers Pren- lenboek, een reeks die wordt verzorgd door het Letterkun dig Museum en Documentatie centrum, heeft een nieuwe vorm gekregen. Dat blijkt uit het negenentwintigste deel van deze fraaie serie, waarin Leo Vroman centraal staat. Dit Prentenboek kreeg een iod nieuw formaat, waardoor het op de boekenplank en in de aa() boekhandel gewoon tussen de yj, andere boeken kan staan. Ver- d, der is het van inhoud en daar- (jjl meeook van aantal pagina's cl,, heel anders dan de vorige Ee! Prentenboeken. Bijna twee- Su. honderdvijftig bladzijden. Be- ge. halve beeldmateriaal zijn er q. beschouwingen in opgenomen. £j, In dit boek met de titel „Het Ml Vroman-effect" zijn tien es- an says opgenomen over de au- m teur Leo Vroman. Vooral Ben eet Peperkamp treedt daarbij vaak als auteur op, met Murk Salverda is hij ook verant- oo woordelijk voor de Bio en Bi- Tekening van Ferry van Vosse- len uit „Van aapmens tot Tita nic" Aapmens Gaston van Camp: „Van aapmens tot Titanic"; tekeningen: Ferry van Vostelen. Uitgeverij Altoria. Prijs ƒ39,50. Liefhebbers van archeologie, opgravingen en alles wat daar mee te maken heeft: opgelet. Er ligt een fraai boek in de winkel, dat is bestemd voor le zers vanaf omgeveer 11 jaar en waarin tien grote en belangrij ke opgravingen op boeiende wijze zijn beschreven. Het boek heet „Van aapmens tot Titanic" en werd samengesteld door Gaston van Camp. Ferry van Vosselen maakte de dui delijke en accurate lijnteke ningen. Een uitstekena, ruim en overzichtelijk uitgevoerd boek, dat bij de liefhebbers de belangstelling voor de archeo logie zonder twijfel nog verder zal aanwakkeren. LEO HENNY Enge verhalen Wim de Weert: „Mierzoet en andere verhalen". Uitgave: Van Goor. Prijs ƒ24,90. Veel, wat oudere, kinderen vinden griezelverhalen op de televisie maar wat mooi. Of het nu in de sfeer is van scien ce-fiction of in de wat meer traditionele „horror"-sfeer, die haat-liefde verhouding van af keer en geboeid zijn blijft. Te levisie heeft althans op het eerste gezicht veel meer moge lijkheden om het griezeleffect te bewerken, maar een goed geschreven boek heeft niet minder sterkte papieren. Het hoek „Mierzoet en andere enge verhalen" van Wim de Weert, lijkt zo'n boek te zijn. Geen science-fiction of andere buitenissigheden staan aan de basis van de in totaal vijf ver halen, maar dingen in de „ge wone" wereld. Voor kinderen vanaf 12 jaar. bliografische aantekeningen die achterin het boekje zijn op genomen. Maar je leest ook een beschouwing van Kees Fens („De vlakbijste dichter") of van August Hans den Boef over het proza van Vroman. Naast een aantal foto's waarop we Vroman zien met familie leden en anderen, op allerlei leeftijden en in dit geval vaak ook in gezelschap van biologen zijn er heel veel tekeningen van zijn hand opgenomen. Ook dat aspect - Vroman als tekenaar - is in de beschou wingen niet overgeslagen. Gerrit Willems schreef daar een bijdrage over. Wat het „Vroman-effect" uit de titel van dit Prentenboek betekent, wordt uitgelegd door H.C. Hemker. Hij wijst op het verband tussen het werk van Vroman als dichter en als bio loog: „Het dichtst kom ik bij een verklaring via het sleutel woord intiem. Vroman kent zijn cellen en moleculen in tiem. Zoals alleen een onder zoeker van formaat met zijn onderzoeksobject vertrouwd is Daarnaast ken ik geen en kele dichter die zo zeer in staat is een sfeer van intimiteit in zijn gedichten op te roepen Herman Stevens: „Mindere Goden". Uitgeverij De Arbeiderspers. 157 blz. Prijs: 29,90. Het debuut van de Leidse schrijver Herman Stevens „Mindere Goden" lijkt op het eerste gezicht een boek van een intellectueel over intellec tuelen voor intellectuelen. Het beruchte Leidse studenten- en artsenmilieu is namelijk het decor waarin het verhaal over Theo Elsenaar en Lucia van Swinden zich afspeelt. Maar na even doorbijten ontspint zich een boeiend liefdesver haal, een tragedie eigenlijk. Maar op de luchtige toon van een komedie. Afgewisseld met als Leo Vroman. Zijn intimi teit... met... met alles". Op een willekeurige bladzijde: „Het zoenen der populieren, waar de wind haar schandelijk omarmen kan.' Altijd raak. Stukken natuur van iedere di mensie gaan onophoudelijk over tot puur menselijke inti miteiten. Vroman kleedt de natuur uit. en nog steeds raakt hij geroerd door ieder stukje bloot dat hij ont-dekt. Hetzij in een gedicht, hetzij in een laboratorium. En deze ont roering weet hij direkt op de lezer over te brengen. Naar mijn mening is dat het Vroma neffect in de poëzie", aldus Hemker. De wezenlijke uitbreiding die het Prentenboek heeft onder gaan, doordat de redakteuren en samenstellers ervan voort aan ook beschouwingen opne men, is verheugend. Jammer genoeg heeft het beeldmatriaal daarbij wat geleden, zo lijkt wel. Het krijgt heel wat min der kans. Was in de vorige achtentwintig Schrijvers Pren tenboeken de reeks van foto's, fascimile's, tekeningen en an dere prenten, werkelijk domi nerend, nu lijkt „het beeld" te- 1945 liep de „O 19" in de FOTO: PR pure humor. Het zomerse verhaal begint met de rolverdeling voor de Midzomernachtsdroom van Shakespeare. Lucia, aanstaan de van Theo, wil op de dag van haar bruiloft dit toneel stuk opvoeren, echter zonder publiek. Alleen bruid, bruide gom en bruiloftsgasten worden bij de opvoering betrokken. Eerst moeten de rollen worden ingestudeerd, iets waar Theo als hartspecialist in opleiding weinig tijd voor heeft. Boven dien moet hij een bibliografie schrijven voor zijn hoogleraar professor Heericke, die met emeritaat gaat en raakt hij be trokken bij een auto-ongeluk en een harttransplantatie. Eigenlijk was Theo voor to- Dr. Ph.M. Bo»sch«r: De Koninklijke Marine in de Tweede Wereldoorlog, dl.3. Uiig. Van Wijnen, Franeker; prija ƒ79,50 Met de woorden van koningin Wilhelmina: „De marine heeft het goed gedaan" heeft dr. Ph. Bosscher zijn driedelige boe kenserie „De Koninklijke Ma rine in de Tweede Wereldoor log" deze week afgesloten. De marine verloor in de oorlog drieduizend man. Ze had haar tekortkomingen en faalde soms, maar: „in het algemeen heeft het marinepersoneel in de oorlog zeer behoorlijk zijn plicht gedaan, ook onder zeer moeilijke omstandigheden", schrijft Bosscher. De marine is volgens de au teur door de deelname aan de oorlog verbeterd. Bosscher neel niet op aarde, net zomin hij op aarde is voor het betalen van bekeuringen en andere aardse zaken. „Hii was arts en opgeleid om wonderen te doen langs velden en wegen". Het ziekenhuisterrein waar hij werkt is een „Vaticaan waar hogere wetten heersten dan binnen de profane singels". Lucia was zijn „Eva" en net zoals in het scheppingsverhaal verraadt zij hem. Zij doet het voorkomen alsof Theo haar zelf in de armen van tegenspe ler, „mindere god" en socië- teitszoon Erik drijft. Want er moest iets gebeuren, bena drukt ze. Ze voelt zich „zo'n ding" bij Theo. „Soms lijkt het wel of ik een creatie van jouw stelt vast dat zij door de toege nomen contacten met andere marines en ook met de natio nale koopvaardij beter op haar taken berekend werd. Bosscher schreef de serie in opdracht van de Koninklijke Marine, waar hij sinds 1962 als historicus werkzaam is. De op dracht kreeg hij overigens al in 1958. Dat het uitwerken van de opdracht zo lang geduurd heeft, wijt Bosscher onder meer aan de wil om de serie zo beperkt mogelijk te houden en aan het vele archiefwerk dat nog moest worden verricht. Bosscher, die tot voor kort di recteur van het Helders Mari nemuseum was, wordt per 1 augustus directeur van het Noordelijk Scheepvaart Mu seum in Groningen. Zijn dienstverband met de marine houdt aanstaande maandag op. PAUL TOBY dromen ben: dan zie ik je naar me kijken en er is niets dat je niet ziet Wat jij niet ziet is er niet voor jouvertelt ze hem en stelt vervolgens voor om maar niet te trouwen. Theo krijgt een lesje in sterfe lijkheid, maar of Theo zijn bruid begrijpt, of hij daadwer kelijk verandert, of hij nu zelf een mindere god wordt, laat Stevens open. Theo vertrekt naar een kliniek in het Gooi. „Het klonk als een oord waar mindere goden hem hun zege ningen met gulle hand in de schoot zouden werpen. Appels en engelen. Het hart zou er niet te gauw te snel slaan". Al met al een debuut dat naar meer smaakt. KARIN SWIERS „Het Westen is onrecht" Prof.dr. Juliaan van Acker: „De ar moede van de welvaart". Uitgeverij SWP, Utrecht. Prija 19,50. „Beschaamd en gegeneerd". Zo voelt prof.dr. Juliaan van Acker zich als hij denkt aan de westerse samenleving, de ver zorgingsstaat met al haar de mocratische verworvenheden. Maar dat niet alleen. „Ik keer mij ervan af", zegt hij zelfs. „Ik noem dit geen beschaving. Maar onrecht. Nu en tegen over de toekomstige genera ties". De verdorvenheden van de westerse beschaving en het al ternatief daarvoor vormen te zamen het thema voor „De ar moede van de welvaart" van deze uit België afkomstige hoogleraar orthopedagogiek aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Daarmee heeft Van Acker zijn traditionele werkterrein van onderwijs en opvoeding even verlaten, om zich in filosofische zin te be zinnen op de samenleving als geheel. Hij laat zich daarbij vooral inspireren door de Franse filosoof Emmanuel Le- vinas. Volgens Van Acker zijn de mensen betoverd door ae macht van het geld en de we tenschap en weerhoudt de po litiek en de godsdienst hen er van hun persoonlijk geweten te volgen. De parlementaire democratie is verworden tot de tirannie van de domme middelmaat en de stem van de gemanipuleerde massa, zegt hij. En de hoogste menselijke gaven, zoals onbaatzuchtigheid en naastenliefde, worden overgelaten aan anonieme staatsinstellingen. Voor een nieuwe, betere maat schappelijke fase acht hij het nodig dat waarden als recht vaardigheid en individuele verantwoordelijkheid meer op de voorgrond treden. Met an dere woorden: ieder mens moet erkend en gewaardeerd worden als persoon, en niet omdat hij lid is van één of an dere partij, bevolkingsgroep, sociale klasse, godsdienst of In het tweede deel van zijn boek past Van Acker zijn idee ën toe op vier terreinen: de geestelijke gezondheidszorg, de politiek, de levensbeschou wing en allereerst de opvoe ding, Van Ackers vakgebied bij uitstek. Zo was hij onder meer directeur van een Belgi sche rijksinrichting voor meis jes en van de in opspraak ge raakte Heldringstichtingen in Zetten en kreeg hij vooral be kendheid met zijn „gezinspro- iect", een methode om pro bleemkinderen in het gezin te behandelen en niet naar een tehuis te sturen. Over het onderwerp opvoe ding in „De armoede van de welvaart" zegt de Nijmeegse hoogleraar onder andere dat onbaatzuchtigheid en recht vaardigheid de onderlinge re laties op school en in het gezin moeten bepalen. Hij keert zich fel tegen een verzuild onder wijssysteem: „Het is een dub belzinnige situatie dat op scho len en universiteiten, die zich bijvoorbeeld katholiek noe men, sommige docenten ge scheiden zijn of samenwonen en daardoor aanwijsbaar in staat van doodzonde zijn, vol gens de normen van die kerk. Ik wil daarmee niet zeggen dat deze mensen ontslagen moeten worden, maar dat onze jeugd niet in een lafhartig systeem moet worden opgevoed". CLARISSE BUMA Mondriaan Scholengemeen schap Leiden MOTORVOERTUIGENTECHNIEK Menno Bergman, Fabian Berveling, Robert van der Bijl, Wim Boom, Mar tin Brandenburg, Daniël Copier, Ed win Dusoswa, Maurits Dusoswa, Mi- cha van Es, Dennis de Fey, Edward v.d. Geest, René v.d. Helm, Binjamin Kivrakdal, Fedor Maltha, Ramon Ra- mak, Robert Rijsdljk, Richard Rooy- akkers, Remco Slaats, Maurice Slin gerland, Remco de Snoo, Remco Steenbergen, Michel Tuithof, Michel van Zutphen. ELEKTROTECHNIEK Arnoud BliJ- leven, Marcel Blikman, Harry Brakho ven, Marcel Brandt, Fahrettin Celik, Martin van der End, Michel van Heer- ingen, Michel Hinnen, Arjan den Hol lander, Robert Holswilder, Marcel Hoogenraad, Andrew Hoogerdijk, An dres Hoogvliet, Bastiaan de Jonge, Roland Ju, Rudy ten Kate, Abder- rahm Khattala, Patrick Korving, Jelle Lambers, Raymond van der Leek, Henk de Meij, Pascal Mieloo, Alfons van Niel, Eelco Ie Nobel, Marco Rijs- dijk, Enrico Schrijvers, Jan Stokkel, Mike van Tilburg, Murat Tozlu, Jeroen van Tongeren, Eelco Tromp, Giovanni Voskuil. Perry van Wijk, Sidney Wolf. BOUWTECHNIEK René Arbouw, Marco Bey, Richard Blok, Dennis van der Blom. Jasper van Delden. Oscar van den Enden, Sander Fransen, Horst Friedhoff, Dick Glasbergen, Mi- Len Gressie, Hugo de Groot, Leo Jansen, John van Klaveren, Marco de Koning, Dennis Laceulle, Ferry Mar- tljn. Hans Olijerhoek, Dennis Ooijen- dijk, Frank Parievliet, Pito Poulina, Ralph Regeer. Michel de Ridder, Dan ny van 't Riet, Marco de Roode, Arno Ruytenbeek, Alexander Sanders, René Tuinhof de Moed, Lorentzo Vlasveld, Joost van Voorst, Maurice ter Wee, Dennis Westgeest. MECHANISCHE TECHNIEK Ab- deljalil Boutaybi, Saskia Brouwer, Je remy van Dun, Edward Gerrits, Mare Goddijn, Dennis de Groot, Olaf Haas broek, Arno van den Handel, Henk van Hemert, Johan van der Heyden, Frank Hoekstra, Arjan Krosse, Remco Kuyvenhoven, Marco van der Meij, Remco Ouwerkerk, Jan Jaap Prins, Tim Pruijn, Kees Schaap, Fausto Spi- ga, Tom Swerts, Ali Riza Tezerdi, Mi chel Visser, Marco van Vliet. Mathieu Wildenberg. BROOD-BANKETBAKKEN Vincent Bakker, Ton Bemelman, André Breu- gom, Peter Chaudron, Mourik Cornet, Robbert Jan Gijzenl), Dennis Gordijn, Ed Guyt, Peter van der Hoorn, Gert Jan de Klerk, Marco Koren, Lilian Korpershoek, Richard Kuiters, Mariël- le van Maanen, Marcel Ouwerkerk, Patrick Privé, Remo Schoenmaker, Joris Wegman, Patrick de Wit, Danny van Zeist. KOKEN/SERVEREN Dennis Belle- kom, Jan Pieter van Borssum Waal- kes, Edwin Dietz, Ed Fakkel. Paul van Giezen, Peter Hartkoorn, Robin Hen- sing, Emiel van den Hoed, Jeroen van der Holst, Roel Hoogenboom, Diana van Kralingen, Patrick van der Krogt, Koos Laterveer, Joop de Mooij, Ha rold Noordhuis, Wouter Teske, Ro nald Tisseur, Denny van Veen, Pascal Verbree, Alexander Vijlbrief, Dick van der Weyden, Sebastiaan Wijnmaalen, Erwin van Wingen, Alex van der Zan- de. VERZORGING Yvonne van den Akker, Sandra Alblas, Miranda Azier, Katja van Berkel, Anita van den Broek. Helma van Delft, Tamara Don- gelmans, Brigitte van Gameren, San dra Hockx, Nancy Hoppers, Sacha Kerkvliet. Barbara Krom, Antoinette Kwakernaak, Juliette van Leeuwen, Wendy Looyestijn, Gordana Nieuwen- burg, Miriam Nieuwenburg, Dorien Opdam, Wendy Pije, Mirjam Rhijns- burger, Charlotte de la Rie, Debby Schuurman. KANTOOR-/WINKELPARKTIJK GUrcen Biyikli, Ronald Brussee, Mau rice Burgmeyer, Pedro de Graaf, Wendy Noordover, Armand Pieterse, Sjef Rasenberg, Arjan Verhage, Jac queline de Waardt. K.T.S. „Voorhout" LJ 4 Ruud van der Aar, Michel Aartse. Frank Ackermann, Dennis Al kemade, Evert Augustinus, Eric Ba der, Martin Bazuin, Joost van den Berg, Wim van den Berg. John van den Berg. Arrthur van den Berg, Fons Bergervoet, Sander Blom, Wim Boek hoven, Joost van Bohemen, Jacob Bonnet. Wilfred de Boom, Marco van den Bosch. Najib Boumlal, Bas Brlnk- mann, Luclen Brittijn, Coen Broekhof, Marco Broekhuizen, Louis Brussee, André van den Burg, Eric van den Burg, Frans den Butter. Misha Buwal- da, Michel Caspers, Robert Chatte- lain. Jeroen Colijn, Robert Cozijn, Er- win van Dam, Ferry van Dam. Roma- na Debevere, Anton Dekker. Jacques van Delft, Jeroen van Delft. Erwin Diemei, Mario van Dijk, Frans van Dorp, Dennis Duivenvoorde, Michel Duijndam, Dirk van Duijvenbode, Mi chael Ederveen, Ronald Eekhof, Dan ny Eerhart, Gerard van Egmond. Ren- zo van Eijk, Barry van der Eist, René Elstgeest, Ronald den Elzen, Fabian van Gerven, Ruud van Gljlswijk, Maarten Grimbergen, Jaco Groen, Olof Grootveld, David de Haas, Ro land van Haastregt, Rens van Haas trecht, Robert Jan Han, Marcel Hart, Gerjan 't Hart. Jurgen Heemskerk, Jan Heemskerk, Boyd Heemskerk, Angelique den Heijer, Jan-Joop van Heiningen. Arnold Hoekstra, Joop Homan, Marcello Hoogenboom, Pa trick Hoogervorst, Erik Hoogervorst, Edwin Hoogeveen, Davy Hoogeveen, Marco van den Hoorn, Mark Huis kamp, Sander van der Hulst, Bobby Jansen, Robert Job, André de Jong. Dennis Kottenberg, Roger van Klnts, Bas van der Klauw, Remko Kleljn, Jlm de Klerk, Paul de Klerk, Jacco Klin kenberg, Gert Jan Koetsier, Jeffrey Kolmus, Ted Kroon, Mare Langbroek, René Langelaar, Robert van Leeu wen, Sjef van Leeuwen, Yvonne van Leyden, Kun Wal Li, Johny Liebeton, Bastian Ligthart, Walter van der Lin den, Adrie van der Mark, Joost van der Meer, Sander Meeuwissen, Nico Meijles, Kitty Moerkerk. Lars van der Moolen, Sander de Moor, Richard Muilwijk, John Muilwijk, Mark van Mullekom, Franklin van der Niet, Christian van Noord, Jeroen Olijsla- gers, Edwin Onderwater. Peter Oost- dam, Ronald Oostdam, John van Oosten, Michael Overdevest, Erwin Paardekooper, Frank van der Plas, Remy van der Ploeg. Joeren van der Ploeg, Ramon Pompe. Boudewijn Pompe, Jacco van der Putten, Esther Raaphorst, Rob Rademaker, Rob Re- wijk, Arjan Rietvink, NIc van Rij, Ed ward van Rijn, Kees Rljsdam, Sander Roest. Roland van Roijen, René Rö- ling, David Romeijn, Hans van Roode. Erwin van Rooijen, Ben van Rossum. Ivor Scheelings, Douwe Schimmel. Jeroen Schotvanger. Corlne Schra- ma, Dennis Sluljmer, Rutger Smel- tink, Jan-Wiilem Spaargaren. Dennis Steenvoorden. André van Steijn, Ed win van Steijn, Arie Stolker. Dennis Teeuwen, Alexander van Tongeren. Michel van Tongeren, Tonny Treur. Marcel Turenhout, Michael Uitendool, Robert Uphoff, Rob van Velzen, Rob van Velzen. Ronald van Velzen, Etien- ne Vergeer, Remco Verlaan, Remco Vis, Patrick de Vogel, Jan-Dirk van Vuurde. Richard Wagensveld. Jerry Warmerdam. Fred Went, Alexander Wijnands, Michael Wljnands, Johnny Wijts, Ron de Winter, Dennis Wltte- man, Dion Witteman, Peter Woes- thoff. Erwin van Wouw. Niels IJssel- muiden, Bart Zandvliet, Richard van Zanten, Luci Zitman, Marcel Zonne veld, Michel Zonneveld, Wllco Zwaan, Oscar Zwaan. Stefan van der Zwet, Roeland Zwetsloot, Jeroen Zwetsloot, Jeroen Zwinkels. ITO Frank Borst, Erwin Coret, Pe ter van Egmond, Jacco van Eijden, Ewald Elferlng. Arjan van der Heijden, Bas de Jong, Dick van der Luijt, Mi chel Parievliet, Ron Plerhagen, Jack de Ruljter, Edwin van der Velde. Christelijke Mavo de Dwarswetering, Leiderdorp Marcus Niesing, Angela Redegeld, Sander Roeloffs, Albertlne Roseleur, Mandy Schlieker, Michael Schouten, Monique Sloots, Michlel Smit, Edwin Sollie, Erik Spoormaker, Richard Stam. Branko v.d. Steen, Esmond Suvaal, Jeroen van Veen, TIJn Ver haar, Walter Verhoef, Cindy Vree burg, Liane Waaning, Marielle v.d. Want, John v.d. Wulp, Edgar Zaags- ma, Miranda v.d. Zeeuw. Lizet van Zegveld, Ubbo van Zessen, Corlne Zirkzee, Sylvia v.d. Zwan, Matthias van Arkel, Natascha Beerenfenger, Wijnand Boender. Ruby Boksteln, Bouke Brinksma, Jose Brokaar, Irene Brouwer. Tamar Loe Brunlng, Sandra Budding, Alexander Bus, Yu Chieh Chou, Freek van Diemen, Jeroen van Dijk. Hilda van Egmond. Richard Francken. Mariette Frlele, Desiree Geerlof. Madeion Groenewegen. Rene Hamelink, Thierry Honders, Wil lem v.d. Hooft. Miranda Hoogduijn, Margreet Hoogeboom, Daniel Hoole, Peronne Hop, Yvonne de Jong, Bart Jonkman. Miranda Klein, Richard Klein, Erik Kooreman, Tezer Koroglu, Danny Koudijzer. Sandy Laken, Irlen Lalloesingh, Marlies Meeboer, Anne- loes Meijer, Aritha van Mourik, Ferry Nachtegeller, Jelleke Nicolai. LEON DE WINTER SLUIT MET „HOFFMAN'S HONGER" PERIODE AF pp*"-"' allemaal en ik weet alles over nen. Ik heb het boek d< Leon de Winter: „Hoffman's Hon- de diplomatieke wereld". helemaal herschreven. Leon de Winter: „Ik wilde Leon de Winter: „Hoffman's hon ger". Uitgeverij De Bezige Bij. Prijs 29,90. Met het verschijnen „Hoff man's honger" heeft Leon de Winter een bijzondere trilogie voltooid, die die naam officieel wellicht niet echt verdient. Na „Vertraagde roman" (1982) en „Kaplan" (1986) vormt het nieuwe boek in ieder geval wel de afsluiting van de perio de waarin Felix Hoffmann in De Winters boeken figureerde. Zijn inspiratie putte hij uit een artikel in The Sunday Times in 1979. „Dat artikel", zegt hij „handelde over een Engelse diplomaat die verliefd was ge worden op een KGB-agente. Wat mij intrigeerde was dat die man wist dat ze een spion ne was en toch dacht, het zal me een zorg zijn. Ik vond dat zo'n mooie gedachte. Een man die denkt dit is de laatste keer. Ik wil nog één keer van mijn leven met een mooie meid naar bed. Daarvoor geef ik al les op. Carrière, vaderland, ge zin, ik blaas alles op voor haar". Heb je het boek in Vertraag de roman" en „Kaplan" aan gekondigd om je zelf te dwin gen het te schrijven „Nee, dat hoefde niet. Ik wist dat ik het kon schrijven. Van- Leon de Winter werd in 1954 geboren in 's Hertogenbosch. Na een moeilijke tijd op de middelbare school belandde hij tot zijn eigen verbazing op de Filmacademie in Amsterdam. Hij won een verhalenwedstrijd en mocht het eerste boek le veren voor uitgeverij In de Knipscheer. Het werd een snelle carrière met meteen hoge verkoopcijfers. Echte successen boekte hij met „De (ver)wording van de jongere Dürer", „Zoeken naar Eileen W" en „La place de la Bastille", die alle drie werden verfilmd. In 1986 verbaasde hij met „Ka- plan", een uiterst frivole roman van negentiende eeuwse omvang. Een complete stijlbreuk met de boeken daarvoor, die hem door het gros van de critici niet in dank werd afge nomen. „Kaplan" werd qua verkoop pas een succes toen het vorig jaar in de tientjes-reeks Bibliotheek Thuis verscheen: „Toen ging het per tienduizenden". af „La place de la Bastille" ben ik met „Hoffman's honger" bezig geweest. Ik wilde het schrijven, maar ik durfde het niet. Het is mijn meest ambi tieuze boek, grover dan „Ka- plan", subtieler dan „Zoeken naar Eileen W". Het is ook mijn meest evenwichtige boek. „Eileen W" was introvert, „Kaplan" was kermis en ge smolten iisjes. „Hoffman's hon ger" heeft beide". „Ik moest eerst vijfendertig worden voordat ik het boek kon schrijven. Het gaat over een man van negenenvijftig jaar, ik kon dat niet eerder. Toen ik ging zitten, wist ik het: nu kan ik het schrijven. Het is een heel straight boek geworden. Geen grappen en grollen met de tijd. Het is zelfs gedateerd. Het eerste hoofd stuk speelt op 17 mei 1989, het laatste op 31 december 1989. Het is een krankzinnig ver haal over een man die zich in het web van de koude oorlog overeind houdt met spionage en Spinoza. Het boek is tegelij kertijd ook een introductie voor het werk van Spinoza. Het heeft de vorm van een spionageroman, maar het gaat over filosofie". De Winter heeft zich voor „Hoffman's honger" uitgebreid gedocumenteerd. „Ik heb me wezenloos gelezen over spio nage. Ik weet alles over de KGB en de structuur van de CIA. Hun gebouwen, ik ken ze allemaal en ik weet alles over de diplomatieke wereld". Bovendien worstelde hij zich door grote stapels spionagero mans. Niet altijd een onver deeld genoegen. „Ik heb juist dit weekend het laatste boek van Frederik Forsyth gelezen, „The negotiator". Rotzooi. Pure troep. Ik heb een leuk weekend gehad, maar ik ben het boek alweer vergeten". „Hoffman's honger" is dan ook in de eerste plaats een literaire roman. „Alleen een spionage roman is te saai. Ze hebben namelijk allemaal een onbe vredigend eind. Ik wilde al leen de voordelen van de Omwenteling In „Vertraagde roman" en „Kaplan" komt ook de inhoud van „Hoffman's honger" al uitgebreid aan de orde. Het speelt voor een niet onbelang rijk deel in Praag, waar Felix Hoffman zelfs een tijdje am bassadeur is. Sinds het scha duwhoek in „Vertraagde ro man" voor het eerst ter sprake kwam, moet er -zeker gezien de datering in 1989- nogal wat aan veranderd zijn aan het verhaal. Werd je niet verrast door de omwenteling in Tsjechoslowa- „In eerste instantie schrok ik me dood. Ik besefte dat ik he lemaal opnieuw moest begin nen. Ik heb het boek dan ook helemaal herschreven. Aan het eind vond ik de omwente ling een Godsgeschenk. Die man denkt dat de wereld nooit verandert. De tweedeling was ook in zijn eigen belang. Na de omwenteling blijkt hij voor twee kanten een verrader". Ten tijde van Vertraagde ro man" zei je in een interview dat het boek zou gaap over de angst voor de Derde Wereld oorlog. „Ondanks alles blijft er een bepaalde vorm van engage ment. We zitten nu middenin de Derde Wereldoorlog. Het is de oorlog met het milieu, het water, de lucht. Het is een heel andere oorlog dan we gedacht hadden. Niet met de Russen, maar met de lucht. En wat dat engagement be treft, we kunnen niet blijven navelstaren. We moeten blij ven kijken naar wat er om ons heen gebeurt. De schrijver verwijst voortdurend. In Oost- Europa is de rol van de schrij ver anders, maar wii moeten ook niet al te bescheiden doen. Het is best een zinnig idee om in een mooie vorm een oordeel uit te spreken. Met „Hoffman's hongerwil ik iets vertellen over een generatie mensen die de verantwoordelijkheid droeg in de jaren zestig en zeventig. Ik spreek daar een oordeel over uit. Of, laat ik het zo zeg gen, ik zou wel de pretentie willen hebben een generatie te beoordelen". THEO HAKKERT De Hr.Ms. „O 19" bij een proefvaart in de Schotse wateren. In juli Zuidchinese zee op een rif en werd vernietigd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11