Galavoorstelling falikant mislukt Shilton weet niet van ophouden sportuitslagen Journalisten in Bari slachtoffer van misdaad Wel alcohol voor Italiaans parlement Italiallerlei Veteranenvoetbal van Joegoslavië Voetbalgekte bij Belgische ministers Ontzetting over fouten van arbiters SPORT EeidócSomxmt VRIJDAG 15 JUNI 1990 PAGINA 1| )C Acht miljoen kijkers zagen afg&ng Oranje AMSTERDAM De afgang van Oranje tegen Egypte is in Neder land door 7,9 miljoen tv-kiikers ge volgd. Dat betekent dat bijna 60 procent van de Nederlandse bevol king boven de zes jaar minstens een deel van deze voetbalwedstrijd heeft gezien. Het aantal is geen re cord, want de finalewedstrijd tus sen Nederland en de Sovjetunie om het Europees kamioenschap in 1988 trok meer dan negen miljoen kij kers. De waardering voor Neder land - Egypte was laag, slechts 6,3. Opvallend was verder dat bijna de helft van de kijkers bestond uit vrouwen (45 procent). Littbarski protesteert niet ERBA De flitsende acties van Pierre Littbarski zullen tijdens het WK voornamelijk op het trainingsveld te be wonderen zijn. De Westduitser, die inmiddels 68 inter lands achter zijn naam heeft staan en toe is aan zijn der de WK, is veroordeeld tot bankzitten. Toch is het voor de 30-jarige Keulse middenvelder geen aanleiding om de barricades te beklimmen. Beseffend dat daarvoor, na de forse overwinnning tegen Joegosla vië (4-1), totaal geen aanleiding is. „Ik baal hier ver schrikkelijk van, maar ik weet niet of ik nu wel heisa kan maken", aldus de vertwijfelde Littbarski. Omstreeks de jaarwisseling durfde hij zijn mond wel open te doen. Zijn roep om een basisplaats werd door de Westduitse bondscoach Franz Beckenbauer echter gene geerd. De middenvelder wil ook geen vergelijk trekken met zijn jokerrol in 1986. „Destijds was ik geblesseerd", stelde Littbarski. „Nu ligt de zaak veel gevoeliger. Zeker omdat ik tijdens de trainingen en de voorbereiding een goede indruk heb achtergelaten". BARI Verscheidene buitenlandse journalisten die in de Zuidi- taliaanse havenstad Bari de wedstrijden in groep B van het WK- voetbal verslaan, zijn beroofd van hun bezittingen. De Roe meense journalist Radu Timofte is beroofd van bijna al zijn geld. Hij had ongeveer anderhalf jaar gespaard om de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal te kunnen volgen. Een ver slaggeefster was nog maar een dag in de stad toen haar tas van haar schouder werd gerukt. Enkele dagen later werd de huurau to van een fotograaf ontvreemd en raakte een journalist zijn ca mera, horloge en bandrecorder kwijt nadat in zijn auto was in gebroken. Radu Timofte, verslaggever van het Roemeense sportblad Gazeta Sporturilor, was nog onfortuinlijker. Timofte zei dat hij geestelijk totaal ondersteboven was na de diefstal van al zijn geld en reisdocumenten uit zijn auto. Collega's, vertalers en personeel van het perscentrum in Bari hebben voor Timofte een collecte gehouden. FIFA laat Voller scoren ROME Vier dagen na het duel Bondsrepu bliek-Joegoslavië (4-1) heeft de FIFA toch weer de naam van Rudi Völler op de lijst doelpunten makers gezet. De vierde Duitse treffer werd door de officials toegeschreven aan Andreas Brehme. Völler beweerde echter bij hoog en bij laag er nog een voetje tussen gekregen te heb ben. De Westduitse voetbalbond (DFB) gaf hem, hoewel de tv-beelden daar nauwelijks aanlei ding toe gaven, gelijk en noteerden de 35e inter landgoal van Völler. Hij staat daarmee achter Gerd Müller (68), Karl-Heinz Rummenigge (45) en Uwe Seeler (43) op de vierde plaats in de Bondsrepubliek. „We accepteren de pogingen van de DFB die treffer op het conto van Völler te schrijven. Als de betrokken bond het er in tern over eens is, dan hebben wij geen reden daar tegen in te gaan", zei Guido Tognoni, de woordvoerder van de FIFA. Sf ROME Alleen parlementsleden konden gisten in Rome met een slok op naar de wedstrijd Ital» Verenigde Staten kijken. Het Italiaanse pariemet. was namelijk de enige plaats in de hoofdstad dit uitgezonderd was van de drooglegging. Het verbod om op de dag van de wedstrijd alcohol te verkopen werd vergeefs aangevochten door restauranthou. ders. Giovanni Negri, parlementslid voor de Rad;, ^hr cale Partij, zei dat de bars van de Senaat en de Kj. mer van Afgevaardigden donderdag gewoon door- - gingen met het schenken van wijn, bier, whisky ec andere alcoholhoudende dranken. Negri vond dezi1,1 vorm van parlementaire onschendbaarheid „enigs, zins tegenstrijdig". Volgens hem heeft het parle- ment blijkbaar andere behoeftes en rechten dan de rest van het volk. «rii SCHAMELE ZEGE ITALIË OP VS ROME De met grote koppen aangekondigde Italiaanse galavoorstelling in Rome tegen de Vere nigde Staten is gister avond op een falikante mislukking uitgelopen. De Italiaanse artiesten kregen van de„underdog" geen medewerking. De laatste weigerde op commando door een hoepeltje naar een nieuwe afgang te springen. Wat Italië restte was de schamele zege van 1-0. De 70.000 toeschouwers in Rome wreven zich na ruim tien minuten in de handen en gingen er eens extra goed voor zitten. Giannini zorgde na een alle ruimte scheppend over stapje van Vialli voor de eerste van ongetwijfeld vele Italiaan se treffers. Dat. was tenminste de algemene overtuiging. Slechts elf, technisch en tak- tisch beperkte Amerikaanse voetballers, en een handvol re serves dachten daar anders over. De ploeg, die in het openings duel achteloos met 5-1 opzij werd geschoven'door Tsjecho- slowakije, leek die deceptie al lang te boven. Amerikaanse sporters, voetballers niet uitge zonderd, kijken slechts vooruit en weigeren te geloven dat een ander beter is. Dat moet eerst maar bewezen worden. Italië weigerde dat categorisch te doen. Na het vroege doel punt, dat een plek in de vol gende ronde praktisch veilig stelde, was er nauwelijks een Italiaan bereid te storen, vaart te brengen bij balbezit en een opening te zoeken elders dan in het verstopte centrum. Het leidde zelfs tot de lachwek kende situatie, dat de WK- gastheren van 1994, met Ver mes en Ramos als uitblinkers, elkaar soms een minuut lang de bal konden toeschuiven zonder dat een Italiaan zin had daar een voet tussen te zetten. Onwil De bloeddruk van bondscoach Vicini steeg tot gevaarlijke hoogte door die onwil en ge makzucht. Het werd er niet beter op toen Harkes door een bekeken voorzet van Ramos, die in Nederland zou gaan spe len, zelfs een aardige kans werd geboden en Vialli secon den later een strafschop non chalant op de paal mikte. Hij mocht aanleggen, dank zij een royaal gebaar van de Mexi caanse scheidsrechter Codesal Mendes. Die viel met open ogen in de trucendoos van Berti. De vervanger van de geblesseerde Ancelotti was slechts op zoek naar een Ame rikaans been om ter aarde te kunnen storten. De onschuldi- Giuseppe Giannini (links) op weg naar de enige Italiaanse treffer, terwijl de Amerikaan John Harkes hem op de hielen zit. FOTO: AP nieuwe impulsen. De ijver ge middenvelder Caligiuri werd zijn slachtoffer. Vicini gaf zijn keurkorps na rust nog geen tien minuten de kans te bewijzen, dat met een andere instelling het Ameri kaanse bolwerk voor doelman Meola te slechten was. Toen dat niet snel genoeg naar zijn zin gebeurde, wachtte hij drei gende fluitconcerten niet af en stuurde ijlings Schillaci het veld in om Carnevale te ver vangen. werd groter, vooral Donadoni onderscheidde zich daarbij, en de druk op het Amerikaanse doel ook. Het resulteerde voor drukte en kansjes, niet in Het wonderkind van Juventus doelpunten. Daarvoor was de en de publiekslieveling sinds Italiaanse inventiviteit te po- het duel met Oostenrijk bracht ver. CAGLIARI Zou er een vut-leeftijd bestaan in de voetballerij, dan is hij die grens allang gepasseerd. Maar doelverdedigers zijn een apart slag volk. Zelf zuchtig en eigengereid als ze zijn, worden leden van het keepersgilde niet zel den als Einzelgangers of zelfs gekken versleten. Het is ook lichtelijk bizar, een man van bijna 41 die bij een WK nog ballen staat tegen te houden. Pe ter Shilton doet het nog met verve en is druk doende het recordaantal caps (119) van zijn Noord- ierse collega Pat Jennings te doen sneuvelen. De carrière van Peter Shilton in het Engelse topvoetbal be strijkt al bijna een kwart eeuw. Hij debuteerde ooit, lang geleden, op 4 mei 1966 voor Leicester City, een tijdstip waarop sommige van zijn ploeggenoten in de huidige Engelse ploeg het levenslicht nog moesten zien... Shilton heeft de passie van het doelverdedigen vermoedelijk niet van een vreemde. Gebo ren op 18 september 1949 in Leicester maakte de liefhebbe rij zich al snel van hem mees ter. Niet zijn vader, die a-spor- tief was, maar zijn oom maak te hem warm voor de plek tus sen de palen. Er was echter één probleem: de jeugdige Shilton was klein van stuk. Zijn wilskracht hielp hem dat nadeel overwinnen. De aspi rant-doelman verrichtte uit puttende krachtoefeningen en bereikte uiteindelijk de fysie ke gesteldheid die voor een doelman noodzakelijk is. Jaren later is Shilton, hoewel qua lengte geen man met een uit zonderlijke afmeting, één bonk spieren en maakt hem dat tot een imposante verschij ning in het doel. Vuurdoop Zijn natuurlijke aanleg voor het keepen leverde hem op vijftienjarige leeftijd een con tract op als leerling-prof bij Leicester City. Twee jaar later onderging hij bij dezelfde club zijn vuurdoop als doelman in de Engelse league. Shilton los te de legendarische Gordon Banks af, de man die hij later eveneens bij de Engelse natio nale ploeg zou opvolgen. Na 286 duels bij Leicester City in het doel te hebben gestaan zouden nog ontelbare optre dens namens andere league clubs volgen. Shilton stond na zijn verblijf bij de club uit zijn geboortestad onder contract bij Stoke City, Nottingham Forest (de club waarmee hij zowel nationaal als internationaal de meeste successen boekte), Southampton en weet momen teel bij zijn huidige club Derby County nog altijd niet van op houden. „Het is heel simpel", zegt de veteraan zelf, „ik sta nog twee seizoenen onder contract bij Derby en ga in ieder geval dus nog twee jaar door. Maar wie zegt mij dat ik niet tot m'n 45ste in het doel sta? Ooit, la ter, is het mijn ambitie mana ger van de Engelse ploeg te worden. Ik heb de ervaring en denk het aan te kunnen. Maar het trainerschap is surrogaat in vergelijking met het zelf voetballen. Iedereen adviseert me: ga zo lang door als je je goed voelt. Later kun je er spijt van krijgen". Die mentaliteit heeft hem in middels talloze records opgele verd. Binnenkort mag hij zich zelfs 's werelds absolute recor dinternational noemen. „Dat is leuk, ik zou liegen als ik zou beweren dat het me niets deed. Maar ik denk dat al die persoonlijke titels en records pas gaan leven als ik ben ge stopt. Dan pas kan ik er met voldoening op terugkijken en kan ik zeggen: Peter, zo slecht heb je 't toch niet gedaan". Bank of England Zijn faam als recordhouder had overigens nog aanzienlij ker kunnen zijn dan nu al het geval is. Shilton mag tegen woordig Engeland's onbetwiste nummer één zijn, er waren ooit andere tijden. Hij was weliswaar in 1971 de doelman die de zware taak kreeg toebe- WÊÊk 'fi! *-i Peter Shilton, een imposante verschijning in het doel. deeld de destijds intens popu laire Gordon Banks (die im mers met de eretitel „save as the bank of England" door het leven ging) als sluitpost van het nationale elftal te vervan gen, maar kende sindsdien een frillige interlandloopbaan, hilfon speelde voor het va derland onder de bondscoa- ches Sir Alf Ramsey, Don Re- vie, Ron Greenwood en Bobby Robson. Van dat kwartet was het Greenwood die toch engs- zins twijfelde aan de capacitei ten van Shilton. Greenwood gaf tijdens zijn regeerperiode veelvuldig de voorkeur aan FOTO: ANP Ray Clemence, toen keeper van Tottenham Hotspur, die tot 61 caps zou reiken. Greenwood verklaarde die voorkeur voor Clemence ooit als volgt: „Clemence was beter in de beheersing van zijn strafschopgebied, daarom heb ik, toen ik bondscoach was, vaker op hem een beroep ge daan. Later is ook Shilton dat aspect veel beter gaan beheer sen. Hij is all-round". Greenwoods opvolger, Bobby Robson, is een andere mening toegedaan. Voor Robson is Shilton absoluut eerste keus. „Daar is geen twijfel over mo gelijk. Hij is de beste. Hij kan op deze leeftijd natuurlijk zeg gen: dit is het, ik heb het alle maal wel gezien. Maar hij is nog altijd hongerig en dat maakt hem juist zo sterk", prijst Robson de doelman, die door de bondscoach vaker dan welke andere Engelse speler ook werd geselecteerd voor het nationale elftal. Rust Shilton zelf voert dezelde re denen als Robson aan waarom jongere collega's er nog altijd niet in zijn geslaagd hem uit het doel van de Engelse ploeg te krijgen. „Ik voel me fitter en scherper dan ooit tevoren. Ik ben bijna 41 jaar, maar fy siek nog tot dezelfde dingen in staat als toen ik nog een jonge vent was. Het enige verschil is dat ik wat meer rust moet ne men dan vroeger". Daarnaast maakt zijn onge kende eerzucht hem waarde vol. Een eigenschap die meer keepers hebben, die over- mijn-lijk-mentaliteit. Shilton over wat hem al die jaren al drijft: „Een keeper behoort perfectie na te streven. Dat doe ik. Ieder doelpunt dat ik tegen krijg, of dat nu voor Derby is of voor Engeland, be schouw ik als een persoonlijk drama, een tekortkoming. Ik heb er een verschrikkelijk he kel aan verslagen te worden. Ik houd niet van verliezen, waar ik ook mee bezig ben. Daarom blijf ik zo hard trai- Shilton is optimistisch als de kansen van de Engelsen bij het WK ter sprake komen. „Het verleden geeft daar alle redenen voor. In 1982 en 1986 hebben we goed gepresteerd, maar werden we in beide ge vallen ongelukkig uitgescha keld. In Spanje door een onge lukkig poulesysteem, in Mexi co door de bekende hand van Maradona. Het is waar dat we twee jaar geleden in West- Duitsland niet goed hebben gepresteerd. Maar in het elftal van nu zit meer balans dan toen. Butcher is terug en dat scheelt een hoop. Nu alleen het geluk nog waar het ons bij de twee laatste WK's aan heeft ontbroken". Protest (1) De regionale boerenorganisatie van Emilia-Romagna, de streek rond Bologna, heeft een officieel protest ingediend te gen de drooglegging op wed strijddagen. De bond heeft de regering gevraagd deze maat regel terug te draaien, omdat de belangen van Italiaanse producenten worden geschaad. „We hebben fors geinvesteerd om onze producten bekend heid te geven. „Italiaanse Wijn" is één van de hoofd sponsors. Protest (2) De bestuursdelegatie van Tsjechoslowakije heeft bij de FIFA een officieel protest in gediend. Het volkslied was volgens de Tsjechen voor de wedstrijd (5-1) zondag tegen de Verenigde Staten in Florence nauwelijks hoorbaar en werd bovendien halverwege abrupt afgebroken. Protest (3) Het alcoholverbod op wed strijddagen in de twaalf WK- steden wordt door de eigena ren van de plaatselijke bars en restaurants zwaar gehekeld. Uit protest houden ze vrijwel allemaal hun zaken op wed strijddagen gesloten. „We heb ben alles gedaan om de toeris ten naar Italië te krijgen", al dus een woordvoerder van de verontwaardigde uitbaters. „Nu ze er zijn, doen we weer alles om ze weg te krijgen." Protest (4) De selectie van Colombia heeft een protest ingediend bij de autoriteiten van Bolgona. De spelers ergeren zich al weken aan de scherpe veiligheids maatregelen in en rondom het trainingskamp Villa Pallavici ni. Iedere bezoeker wordt uit voerig op drugsbezit gecontro leerd. Geen busreizen De speciale busreizen voor vrouwen die het WK beu zijn, gaan niet door. Organisator De Jong Intra Vakanties in Rid derkerk heeft daartoe belsoten vanwege het geringe aantal deelnemers. tenl BOLOGNA Met vetera nenvoetbal heeft Joego slavië Colombia gisteren weer op de wip gezet. Een minimale overwinning (1- 0) van de ploeg van Ivica Osim heeft de Joegosla- ven, ondanks een slechter doelsaldo een veel beter uitzicht gegeven op de „veilige" tweede plaats in groep D dan de Zuidame rikanen, die nog met de Bondsrepubliek in de slag moeten. Coach Francisco Maturana voelde de dreiging van de ko mende wedstrijd.„Na een ne derlaag, hoe pijnlijk die ook aankomt", zei de Colombiaan se tandarts/trainer, „moet je verder. Net als na een over winning trouwens. Er is dus niet zo veel veranderd. Er zijn een paar zekerheden in voet bal. De eerste is dat je betaalt voor fouten die in de verdedi ging worden gemaakt. Dat hebben wij gedaan. De tweede is dat geen wedstrijd op voor hand verloren is en dat moe dinsdag in Milaan blijken". De wedstrijd werd inderdaai beslist door een moment vai ongekende zorgeloosheid in di verdediging van Colombia, dal tot dat moment in alle opzich ten een streepje voor had had. Bij een verre pass van Su sie, van de rechterflank, zagen de verdedigers volledig de oj> gekomen middenvelder Jozit over het hoofd, die op eei tiental meters rustig kon nemen en uithalen. Dat was een kwartier voor tijd, geen probleem: 1-0 dus. In de ongekende chaos die on middellijk daarop volgde raak te Susic nog eens de paï maakte Perea hands en misti Hazibegic de strafschop, doelpunt was echter meer da genoeg voor de Joegoslav* omdat Colombia slechts tot twintig meter van de zeer zé kere doelman Ivkovic kot voetballen. Buiten het straf schopgebied hield de snelhei van handelen op, was medespeler meer te vinder waardoor in feite iedere laat] ste pass mislukte. Terwijl de veldspelers zich als oude mannen gedroegen, toonde de Joegoslavische doelman Ivkovic zich zo blij als een kind mei de eerste treffer van zijn ploeg. BRUSSEL Belgische ministers vertonen een ui termate grote belangstel ling voor de prestaties van de Belgische nationale ploeg. Bij de eerste wed strijd van de Rode Duivels deze week (tegen Zuid- Korea) reisden niet min der dan zeven Belgische bewindslieden naar Vero- „Als België ooit in de finale geraakt dreigen ze daar in Rome met zestig man aanwe zig te zijn", zo meent de toon aangevende Vlaamse krant De Standaard, doelend op het gi gantische aantal ministers en staatssecretarissen waarover België, als gevolg van de fede ralisering, nu beschikt. Bij de eerste wedstrijd van België vertoonden zich pre mier Wilfried Martens, vice- premier Jean-Luc Dehaene, minister van financiën Philip pe Maystadt, minister van bui tenlandse handel Robert Ur- bain, de Franse Gemeen schapsminister van cultuur Jean-Pierre Grafé, de Brussel se minister Jos Chabert en de Vlaamse minister van cultuur Patrick Dewael in Verona. GROEP A Italië-Verenigde Staten 1-0 (1-0): 12. Giannini 1-0. Scheidsrechter: Codesal Mendes (Mex). Toeschouwers: 70.000. Gele kaart: 61. Banks (VSt), 67. Ferrl (Ita). Italië: Zenga; Bergoml, Baresl. Ferrl, Maldini; Berti, De Napoli, Giannini; Vi alli, Carnevale (52. Schillaci), Donado ni. Verenigde Staten: Meola; Doyle, Wln- dischmann, Balboa, Banks (80. Stoll- meyer); Caligiuri, Ramos, Harkes, Armstrong; Murray (82. Sullivan), Ver mes. Stand: 1. Italië 2-4 (2-0), 2. Tsjecho slowakije 1-2 (5-1), 3. Oostenrijk 1-0 (0-1), 4. Verenigde Staten 2-0 (1-6). GROEP B Camaroun-Roemanië 2-1 (0-0): 76. Milla 1-0, 87. Milla 2-0, 68. Balint 2-1. Scheidsrechter: Sllva Arce (Chl). Toe schouwers: 15.000. Gele kaart: 21. Onana (Cam), 43. Klein (Roe), 67. N'Kono (Cam). Cameroun: N'Kono; Ebwelle, Onana, Kunde (70. Pegal), Tataw; N'Dip Akem, M'Bouh, M'Fede, Maboang (57. Milla); Omam Biylk, Makanaky. Roemenië: Lung; Rednic, Gheorghe Popescu. Andone, Klein; Sabau, Ro- tariu, Hagi (55. Dumltrescu), Timofte; Lacatus, Raduclolu (63. Balint). Stand: 1. Cameroun 2-4 (3-0), 2. Roemenië 2-2 (3-2), 3. Argentinië 2-2 (2-1), 4. Sovjetunie 2-0 (0-4). GROEP D Joegoslavië - Colombia 1-0 (0-0): 74. Jozlc 1-0. Scheidsrechter: Agnolin (Ita). Toeschouwers: 32.400. Gele kaart: 87. Stojkovlc (Joe). Joegoslavië: Ivkovic; Spaslc, Jozlc, Hadzibecic; Stanojkovic, Susic, Saba- nazovic, Katanec (46. Jarnl), Brnovic; Stojkovic, Vujovic (55. Pancev). Colombia: Higuita; Herrera, Perea, Escobar, Monsalvo Gomez; Jara Go mez. Alvarez (80. Estrada). Redin, Valderrama, Rincon (70. Hernandez); Iguaran. Stand: 1. Bondsrepubliek 1-2 (4-1), 2. Colombia 2-2 (2-1), 3. Joegoslavië 2- 2 (2-4), 4. Ver.Arab.Emiraten 1-0 (0- 2). (Bel), De Wolf (Bel), Kleft (Ned), Ab- del-Ghani (Egy), Trogllo (Arg), Burru- chaga (Arg), Balint (Roe), Giannini (Ita) allen 1. PROGRAMMA TOPSCORERS 1. Skuhravy (TsJ), Careca (Bra), Matt- hëus (BrD), Lacatus (Roe), Milla (Cam), Jozlc (Joe) allen 2, 5. Klinsmann (BrD), Bliek (TsJ), Hasek (Tsj), Luhovy (TsJ), Schillaci (Ita), Omam Biylk (Cam), Redin (Col), Val- KAARTEN Rood: Kana Biylk (Cam), Massing (Cam, 2x geel), Mynalda (VSt), Besso- nov (Sov). Geel: Lacatus (Roe), Klein (Roe), Sen- sini (Arg), Serrlzuela (Arg), Canlggia (Arg), Maradona (Arg), Orlaticoechea (Arg), Kadlec (Tsj), Kublk (Tsj). N'Dip (Cam), M'Bouh (Cam), Onana (Cam), N'Kono (Cam), Herzog (Oos), Tsjldija- toelin (Sov), Zigmantovltsj (Sov), Me ola (VSt), Trittschuh (VSt), Elssa Ab- dulrahman (VAE), Ibrahim Abdulrah- man (VAE), Youssef Mohamed (VAE), Brehme (BrD), Mozer (Bra), Branco (Bra), Dunga (Bra), Joaklm Nilsson (Zwe), McMahon (Eng), Ahmed Ramzl (Egy), Kleft (Ned), Perdomo (Uru), Francescoll (Uru), Jimenez (Spa), VII- laroya (Spa), Stojkovic (Joe), Banks (VSt), Ferri (Ita). BERN De secretaris-ge neraal van de FIFA, Josef Blatter, heeft gisteren ge zegd dat hij „teleurge steld" is over foute beslis singen die scheidsrechters tot nu toe hebben ge maakt. Die fouten hadden volgens Blatter op dit ni veau nooit voor mogen komen. Blatter noemde met name de handsbal buiten het straf schopgebied in de wedstrijd Sovjetunie-Roemenië, de eer ste rode kaart voor een speler van Cameroun in het ope ningsduel tegen Argentinië en de strafschop van Egypte te gen Nederland als voorbeelden van gemaakte fouten. De scheidsrechters die de blun ders hebben gemaakt wordt door Blatter hooghartig optre den verweten. De secretaris generaal was het er ook niet mee eens dat de Zwitserse scheidsrechter Kurt Roethlis- berger de Amerikaanse mid denvelder Eric Wynalda in de wedstrijd tegen Tsjechoslowa kije uit het veld stuurde. Een gele kaart had volgens hem volstaan. Diego Maradona heeft inmid dels toegegeven dat hij in de wedstrijd tegen de Sovjetunie de bal met de hand uit het ei gen doel heeft gehouden. Ar gentinië won de wedstrijd met 2-0. Na de wedstrijd zei hij te gen Argentijnse journalisten dat hij tijdens het incident in de eerste speelhelft op zijn in stinct afging. „Ik zag de bal met grote snelheid op me af komen en gebruikte instinctief mijn hand'gaf Maradona toe. Sovjet-trainer Valery Loba- novsky zei dat de Zweedse scheidsrechter Erik Fredriks- son tegen de Sovjetunie floot en geschorst zou moeten wor-. den omdat hij het incident niel heeft gezien. Volgens Marado na ging de actie echter te snel „De scheidsrechter is ook maar een mens die fouten kan maken", aldus de Argentijnse aanvoerder. Het was niet de eerste keer Maradona handbalde tijdens een eindronde om het wereld kampioenschap voetbal. In 1986 gebruikte hij zijn handen echter om een doelpunt te ma ken. In de kwartfinale won Argentinië daardoor met 2-1 van Engeland. Maradona zei toen achteraf dat „de hand van god" in het spel was weest.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10