De witte woede r 1 mal Ie Is conflict in verpleging op te lossen met een zak geld? £eidóa(Sowuvnt ZATERDAG 2 JUNI 1990 Het Delta-ziekenhuis in Rotterdam kreeg al jaren nauwelijks aanmeldingen van schoolverlaters die de opleiding tot verpleegkundige wilden volgen. De directie besloot tot een stunt: wie zich inschreef kon een premie van vierduizend gulden krijgen, uitgesmeerd over vier jaar. Een paar dagen later hadden zich 320 leerlingen aangemeld. Kan het conflict in de verpleging beter worden getypeerd? De verpleegkundigen roepen dat de overheid nu eindelijk eens met geld over de brug moet komen, enerzijds om de salarissen te verhogen en het beroep aantrekkelijker te maken, anderzijds om nieuwe mensen in dienst te kunnen nemen zodat de werkdruk afneemt. De overheid is bereid de salarissen met 3,9 procent te verhogen, meer niet. En ook voor nieuw personeel wil zij vooralsnog geen grote scheppen geld beschikbaar stellen. Het gevolg is dat de acties van de verpleegkundigen harder worden. Hele afdelingen moeten sluiten, operaties kunnen niet doorgaan en op de landelijke actiedag van woensdag 13 juni ligt, tenzij er tijdig een oplossing is, ongeveer de hele gezondheidszorg plat. DEN HAAG - Begin jaren tachtig, nadat het eerste kabinet-Lubbers was aangetreden, is er in de zieken en verpleeghuizen iets faliekant misgegaan. Tot dan hadden de in stellingen niets te mopperen: er wa ren verpleegkundigen in overvloed en men was er ook niet rouwig om, als zuster Yvonne of broeder John er de brui aan gaf. Er stonden zo weer tien anderen klaar. Financieel lag de zaak ook vrij overzichtelijk. De overheid betaalde alle kosten van de ziekenhuizen en als die aan het eind van het jaar geld te kort kwamen, werd dat gewoon bijge past. In het no-nonsense tijdperk waarin 'be zuiniging' het trefwoord werd, verander de dat drastisch. De ziekenhuizen kregen elk jaar vooraf een vastgesteld bedrag (budget) en ze moesten zelf maar zien hoe ze dat besteedden. De regering hield zo de kosten van de gezondheidszorg binnen de perken, maar de ziekenhuizen werden ineens gedwongen keuzen te ma ken. Mede door de voortschrijdende technologie, die steeds meer mogelijk maakte, verschoof het zwaartepunt al lengs van 'care' naar 'cure', van zorg naar genezing. Het gevolg is dat nu baby's van vijf en een halve maand die in de jaren zeven tig ten dode zouden zijn opgeschreven, met hypermoderne middelen in leven gehouden kunnen worden. Dat mensen wier hart het niet meer doet, kunnen blijven leven dank zij een harttransplan tatie. Dat mensen van tachtig die hun heup breken nog een nieuwe kunststof heup kunnen krijgen. De grenzen in de gezondheidszorg kwamen elke keer ver der te liggen en telkens kozen de instel lingen ervoor het geld te besteden aan hoogwaardige, maar uiterst dure appara tuur. De dupe Omdat het geld niet twee keer uitgege ven kon worden, werd de verpleging daarvan de dupe. De salarissen van leer ling-verpleegkundigen werden verlaagd en het inkomen van de gediplomeerden bleef jaar in jaar uit hetzelfde, met als gevolg dat grote groepen 'zorgverleners' het steeds minder naar hun zin kregen en ander werk zochten. Tegenover die uitstroom stond echter nauwelijks in stroom van nieuwe verpleegkundigen. Schoolverlaters vonden in toenemende male dat ze elders, meestal in het bedrijfsleven, aanzienlijk beter af waren. Zo moest het werk in de verplegende en verzorgende sector geleidelijk aan door een immer slinkende groep mensen wor den verricht. De gevolgen zijn bekend. Door een on vermijdelijke spiraalbeweging (hard wer ken met weinig mensen levert veel ziek teverzuim op, waardoor de rest nog har der moet aanpakken) werd de werkdruk in de verpleging onaanvaardbaar hoog. Na jaren hun mond te hebben gehou den. begonnen de verpleegkundigen vo rig jaar voor het eerst luidruchtig te pro testeren. Ze namen zelf het initiatief om dat ze ontevreden waren over de manier waarop de vakbonden, AbvaKabo en CFO. hun belangen behartigden. Dat leidde tot de oprichting van de VVIO, de vereniging van Verplegenden en Ver zorgenden In Opstand. In opstand waren ze inderdaad. Vorig jaar nog overwegend ludiek, dit jaar aanzienlijk grimmiger. Inmiddels hebben de 'gewone' bonden hun gezapige opstelling van de laatste ja ren drastisch gewijzigd. Zij voeren nu even hard actie, zo hard, dat overal de zorg voor patiënten ernstig in het ge drang komt. Gre ns Volgens Thea Scholten, zogeheten 'speerpunt' van de VVIO voor Zuid- Holland. is dat evenwel niet het geval omdat de acties grimmiger worden. ,,Dit soort situaties is in het verleden al vaker voorgekomen, niet door acties, maar eenvoudig omdat er niet genoeg perso neel was. De directies hielden dat echter meestal buiten de publiciteit. Menige verpleegkundige voert bovendien actie in zijn of haar vrije tijd en iedereen is onderhand zo bedreven in het stellen van prioriteiten in de zorg voor patiën ten, dat er heus geen onverantwoorde dingen gebeuren. Mede daarom denk ik dat de acties nóg veel harder kunnen". De vraag is inmiddels waar de grens ligt. De rechter zei vorig jaar: maximaal 24 uur per instelling en niet vaker dan eens per maand. Bij de CFO zitten juristen die elke aangekondigde actie napluizen op de criteria die de rechter vorig jaar aangaf. „Want wij houden ons daaraan", zegt CFO-voorlichter Dammis de Geus. „Kan een actie door de juridische beu gel, dan sturen we de betrokken directie drie dagen tovoren een aangetekende brief waarin wordt aangekondigd wat we gaan doen. De instelling kan dan bijtijds maatregelen treffen". Niettemin maakt de CFO zich zorgen, omdat de spannin gen hoog oplopen. De Geus: „Als het ka binet halsstarrig blijft, moeten we vrezen voor een escalatie". Dan is er ook nog het onzichtbare, maar machtige wapen van de publieke opinie. Wanneer slaat die om in het nadeel van Het personeel in de gezondheidszorg wil meer: meer geld en meer collega's, zodat de werkdruk lager wordt en de zorg voor de zieken beter. FOTO: MILAN KONVALINKA de verpleegkundigen, zodat de politiek zich weer gesterkt voelt voet bij stuk te houden? Volgens de VVIO is die grens niet snel bereikt; de sympathie van het publiek ligt nog heel hoog. Volgens me vrouw dr. Roscam Abbing, hoogleraar gezondheidsrecht aan de Universiteit van Amsterdam, ligt dat wel even an ders. „In de gezondheidszorg ben ik bij na geneigd te zeggen: de grens is bereikt zodra er wordt gestaakt. Want hier is het altijd zo dat je degenen treft die je juist niét moet treffen. Daarnaast denk ik dat hét probleem niet is op te lossen met een zak geld. De zaak zal fundamenteler moeten worden aangepakt. Licht de or ganisatie eens door, zitten er niet te veel apparatsjiks in al die koepelorganisaties en adviesraden? Wordt er wel berekend wat het rendement is van een investe ring in nieuwe apparatuur, zoals een niersteenvergruizer? Dat is toch een ter rein met enorm veel wildgroei. En be kijk ook eens of de zorg wel efficiënt wordt gegeven". Salariseisen De centrale vraag waar alles de laatste weken om draait is of de regering met geld over de brug komt om de werkdruk te verlichten. Eensgezind smeekt het zie kenhuisfront om een extra greep in de schatkist. Zelfs de directies van de zie kenhuizen hebben zich achter de ver pleegkundigen opgesteld; zij namen nota bene zelf het initiatief tot de nationale actiedag van 13 juni. Hoewel het accent momentcel op de werkdruk ligt, is vol gens de klagende partij(en) de 130 mil joen die daarvoor wordt gevraagd niet de ultieme oplossing. De werkdruk kan alleen blijvend omlaag als'tevens de sa larissen omhoog gaan. VVIO'ster Thea Scholten: „Als je de sa larissen op een aanvaardbaar niveau brengt, heeft dat zowel op de korte als op de lange termijn een gunstig effect. Om te beginnen zullen de meesten die nu nog in de verpleging zitten niet ver trekken en op den duur zullen er ook weer meer leerlingen komen". Vorig jaar stelden de verpleegkundigen dat ze in salaris een achterstand van 12 procent hadden opgelopen ten opzichte van vergelijkbare banen in het bedrijfs leven. Bij wijze van aanloopje eisten ze toen 5 procent loonsverhoging. Ze kre gen uiteindelijk gemiddeld 4 procent; de ene functie iets meer dan de andere. Een deel van die verhoging bestond uit een verlaging van de pensioenpremie. De VVIO vindt dat geen echte loonsverho ging. Thea Scholten: „Over twee jaar kan die premie weer omhoog gaan en dan is het resultaat nul komma nul. Van die twaalf procent achterstand van vorig jaar is dan ook in werkelijkheid maar een schijntje ingelopen. Peanuts! Daar om eisen wc vijf procent echte salaris verhoging en daarboven nog drie voor verbetering van de secundaire voorwaar den zoals overwerk, zodat wc in totaal op acht procent uitkomen". AbvaKabo en CFO vinden dat te gortig. Volgens hen is 6 procent (waarvan 2 procent voor secundaire arbeidsvoor waarden) genoeg. De overheid, die uit eindelijk alles moet betalen, vindt dat nóg veel te veel en biedt niet meer dan 3,9 procent. Daarvoor is dan ook nog ge schraapt uit allerlei potjes; zo zou bij voorbeeld opnieuw de pensioenpremie omlaag moeten gaan, dit keer met 0,45 procent. T erugslaan Hier een beetje, daar een beetje, maar het haalt allemaal weinig uit. Neemt, met andere woorden, de overheid de verpleging wel serieus? Waarom reage ren politici zo gereserveerd op de klach tenregen uit de ziekenhuizen en ver pleeghuizen? Voor de werkers in het veld is het antwoord vrij simpel: omdat ze er in Den Haag geen flauw benul van hebben onder welke belabberde omstan digheden de meeste verpleegkundigen en ziekenverzorgenden moeten werken. Wie de gezondheidsdeskundigen uit de Tweede Kamer met dit verwijt confron teert krijgt echter korzelige of zelfs on verholen boze reacties te horen. „Mag ik wat dat betreft nu eens terug slaan?". zegt Jacob Kohnstamm (D66) strijdlustig. „Ik weet door werkbezoeken en door talloze gesprekken best hoe nij pend de situatie op veel plaatsen is, maar ik heb de stellige indruk dat men er in de ziekenhuiswereld absoluut geen notiè van heeft hoe het er in de landelij ke politiek aan toe gaat. Hoe wij moeten sappelen en knokken om elke gulden die in de gezondheidszorg wordt uitgegeven. Men denkt dat we aan het Binnenhof doodeenvoudig een aantal zakken met geld klaar hebben staan die op afroep ge opend kunnen worden en leeggestort waar dat nodig is; maar zo is het niet!" Ad Lansink (CDA): „Ach, laat men toch ophouden met die flauwekul! Ik weet donders goed wat er aan de hand is. Je legt bezoeken af, je loopt eens een week je stage, je leest erover en bovendien: ik heb zelf dertien jaar lang als biochemi cus in het Radboudziekenhuis in Nijme gen gewerkt, m'n zus werkt in een zie kenhuis en onlangs is m'n moeder in een ziekenhuis opgenomen. En als ik daar op bezoek ga heb ik m'n oren en ogen niet in m'n zak". Eenzelfde type reactie rolt uit de mond van Gcrrit-Jan van Otterloo (PvdA). „Onzin dat we niet weten waar we over praten! Voor ik in '86 in de Kamer kwam was ik zes jaar verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van een aantal verpleeghuizen. Ik durf rustig te stellen dat ik heel veel van de praktijk in de ge zondheidszorg af weet". Bij de wortel De kamerleden weten hoe het gaat. Het gaat niet. Met de jaren werden de gelui den sterker dat de verpleging het niet meer aankon, dat vaak twee mensen een afdeling met tientallen patiënten moeten verzorgen, dat in bejaardenhuizen met een beetje geluk de mensen nog net voor het slapen zijn gewassen en dat in ver pleeghuizen bedden leeg blijven terwijl de wachtlijsten ellenlang zijn. Reden: niet genoeg personeel. Dus briesten de ziekenhuisdirecties, de vakbonden en de VVIO vorige week woensdag van woede over de weigering van het kabinet extra geld ter beschik king te stellen voor personeelsuitbrei ding. De Tweede Kamer daarentegen re ageerde in overgrote meerderheid posi tief. Staatssecretaris Simons had immers wél dc mogelijkheid geopend „financiële middelen uit de meerjarenramingen naar voren te halen". In gewoon Neder lands: een voorschot te geven uit het geld dat eigenlijk voor de gezondheids zorg in dc jaren 1991-1994 bestemd is. Een andere reden voor de tevredenheid van de Kamer was het feit dat Simons een aantal voorstellen had gepresenteerd om het probleem van de werklast bij de wortel aan de pakken. Zo wil hij de ver pleging weer aantrekkelijk maken voor mannen en vrouwen die ooit als ver pleegkundige hebben gewerkt maar er om één of andere reden zijn uitgestapt. Ook is Simons van plan het werken in deeltijd in de gezondheidszorg te verge makkelijken en geld beschikbaar te stel len voor kinderopvang bij de zieken- en verpleeghuizen. Ten slotte heeft de bewindsman nóg een troef achter de hand: de verplegende en verzorgende beroepen moeten worden opgedeeld in verschillende categorieën, variërend van laag opgeleid met weinig verantwoordelijkheden tot hoog opgeleid met veel verantwoordelijkheden. Dat biedt twee belangrijke voordelen: je kunt jonge schoolverlaters al vrij snel in de verpleging inzetten en ze tevens prikke len om aanvullende cursussen te volgen en dus interessanter werk te krijgen en meer te gaan verdienen. Controle De regeringspartijen CDA en PvdA zijn met deze voornemens best in hun schik. Zelfs de oppositie spreekt van „een rede lijk goede aanzet om de problemen de wereld uit te helpen". Op het Binnenhof wordt echter alom erkend dat met de voorgestelde maatregelen de acute pers oneelsproblemen in de verpleegsector niet direct zijn op te lossen. Dat lukt zelfs niet als er een financieel voorschot van enkele tientallen miljoenen zou wor den verstrekt. „Inderdaad", geeft PvdA- kamerlid Van Otterloo toe. „Je kunt nu eenmaal niet onmiddellijk een blik ver pleegkundigen opentrekken. Daar is tijd mee gemoeid". Lansink (CDA): „Het enige waar je op korte termijn iets mee kunt bereiken is het aantrekken van herintreders en uit zendkrachten. Verder zou ik het ook niet weten. Maar wat mij nu hevig intrigeert is het volgende: voor dit jaar was al 122 miljoen beschikbaar gesteld voor extra personeel. Dat bedrag staat gelijk aan 2000 mensen. Ik vraag me af of die er ook echt zijn gekomen. Eerlijk gezegd ben ik bang dat dit niet het geval is, dat sommige ziekenhuisdirecties het geld ook voor andere dingen hebben ge bruikt". Kohnstamm (D66) en Van Otterloo (PvdA) sluiten zich hier gretig bij aan. „Ik zou wel eens willen weten wat e met dat bedrag van 122 miljoen is ge bcurd", zeggen ze onafhankelijk van el kaar. „Wie garandeert dat daar echt ex tra mensen voor zijn aangenomen? Dat is niet te controleren", aldus Kohn stamm. „Wie weet heeft een directie er nieuwe apparatuur mee aangeschaft". Van Otterloo: „Daarom vind ik het van groot belang dat Simons met de zieken huizen duidelijke afspraken maakt over de besteding van het geld dat er nog aan komt. Na verloop van tijd moet in de instellingen gecontroleerd worden of de personeelssterkte inderdaad is toegeno men. Dan weten we tenminste of het geld nuttig is besteed of niet". DICK HOFLAND DICK VAN RIETSCHOTEN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 50