Champignonrock in optima forma Rockgolf overstroomt lage landen 'final® MANONEGRA: LANDGRAAF - Franse popmu ziek? Menigeen zal zich dan achter z'n oor krabben, want het land van Marianne mag dan veel in huis hebben, aansprekende rockgroepen zijn met een lampje te zoeken. Na tuurlijk, in de vroege jaren zestig deed Johnny Halliday (Tour moi la vie va commencer') van zich spreken en ook frisse garons als Ju- lien Clerc, Jacques Dutronc en Gé- rard Lenorman roerden de trom, maar toch was hun inbreng in en invloed op de internationale pop industrie marginaal. In de Franse lichte muziek van deze eeuw staat de liedkunst, het chanson, centraal; bij zoetgevooisde klanken van Charles Aznavour en Gilbert Bécaud schiet het gemoed vol van menig wijn en kaasliefhebber. Maar echte rocksterren? Nee, die hebben de afstammelingen van Asterix en Obe- lix nimmer voortgebracht. Door de jaren heen zijn ze wel gefascineerd door de rock maar ze kijken te veel naar het Amerikaanse voorbeeld en kiezen hoofd zakelijk voor coverversies van buiten landse originelen in plaats van eigen werk te schrijven. Toch is van een kentering sprake. Ter wijl de rest van West-Europa nog altijd gebukt gaat onder de ferreur van de An- glosaksische rockdominantie, worden in Frankrijk vanuit allerlei, vooral ook niet-westerse invalshoeken, initiatieven ontwikkeld die als een frisse wind door de popmuziek waaien. Mede ook door de toenemende belangstelling voor we reldmuziek treden groepen als Mory Kante, Negresses Vertes (Franse variant van zowel The Pogues als 3 Mustaphas 3), Gipsy Kings en Mano Negra in de in ternationale schijnwerpers. Maandag, op het Pinkpop Festival in Landgraaf wil laatstgenoemde bewijzen dat Camem bert lekkerder smaakt dan een Edam- Veelzijdig Mano Negra's muziek maakt één ding duidelijk: de groep is in geen enkel hokje onder te brengen of je zou het moeten rubriceren onder 'vrolijke onzin'. Rap, ska, folk, soul, rock, Afrikaanse Rai (moderne versie van wat van oorsprong de muziek van Algerijnse herders was), het zit er allemaal in. Ook in de hoeveel heid talen tonen de acht heren hun veel zijdigheid. In de achttien nummers op hun compact disc 'Puta's fever' wordt gebruik gemaakt van Frans, Engels, Spaans en Marokkaans. Evenals de in ons land minstens zo be kende (onbekende) Les Negresses Vertes hebben de Parijzenaars humor hoog in het vaandel staan. Dat is niet alleen uit hun teksten en liedjes op te maken (het achttal is zonder uitzondering fan van Charlie Chaplin), ook op het podium voert de lol de boventoon. Wat moeten wij ons nu bij de titel 'Pu ta's fever' voorstellen? Zanger Manu Chao is niet te beroerd om dat even uit te leggen. „Het is een uitdrukking uit Puerto Rico. Laat ik het zo zeggen... je gaat met een meisje uit dat niet hele maal gezond is. Twee dagen later moet je naar de dokter. Dat is de koorts, die afkomstig is van prostituées". Achtergrond Er blijkt nog een andere, diepere achter grond in die titel opgesloten te zitten. Fans van het eerste uur zijn er op z'n zachtst gezegd weinig over te spreken dat de groep een contract heeft getekend met een grote platenmaatschappij (Vir gin). Ze vrezen dat Mano Negra (Zwarte Hand) daardoor ingekapseld raakt en veel van haar oorspronkelijke identiteit zal kwijtraken. Manu weer: „Die titel is gekozen als ant woord op al die beschuldigingen en rod dels over dat contract. We zijn dan mis schien hoeren, maar zijn daar trots op. We willen aantonen dat we niets van onze oorspronkelijkheid hebben verlo ren; we kunnen nog steeds alles doen, ook gekke dingen die niet commercieel zijn. We zijn trouw aan onze muziek, onze idealen en alles waarvoor Mano Negra altijd heeft gestaan. Dat betekent simpelweg lol, energie en onafhankelijk heid. Ik heb al ons materiaal zelf gepro duceerd om ervan verzekerd te zijn dat we als Mano Negra zouden klinken". Mano Negra bestaat twee jaar en maakte twee albums. De eerste kreeg de titel 'Patchanka' mee, een Spaans woord dat refereert aan tamelijk triviale dansmu ziek. De groep beschouwde die term als een 'perfecte manier om haar vermen ging van rockabilly, rock, flamenco, rap, salsa, reggae, country, funk en wat dies meer zij te omschrijven'. Met andere woorden: 'U vraagt en wij spelen'. Raï -muziek Het geluid van Mano Negra (het instru mentarium bestaat uit trompet, trombo ne. keyboards, gitaar, bas, percussie en slagwerk) wordt wel eens vergeleken met de vroege Clash, Kid Creole en Dexy's Midnight Runner. Ook landgenoot Les Negresses Vertes komt veelvuldig in dit rijtje voor en hoewel er zeker overeen komsten zijn (dezelfde vurige wijze van spelen, de gezamenlijke voorliefde voor Raï-muziek), hecht Manu meer waarde aan het aanstippen van de verschillen. Manu: „Les Negresses Vertes is veel meer een Franse, zeg maar Parijse groep dan Mano Negra. We zijn niet echt Frans, vier leden komen uit Spanje, twee uit Marokko en twee uit Parijs. Terwijl Les Negresses Vertes het Franse lied ver heerlijkt, kijkt Mano Negra over de grenzen. Ik vind ook niet dat we Franse rock and roll maken. Het is puur toeval dat we nu allemaal in Parijs wonen". Tot slot de naam van de groep. Moeten wij ons hierbij een echte roversbende voorstellen, zeg maar het Spaanse equi valent van 'La main noire'? Ja en nee. Mano Negra was inderdaad een rovers bende, die aan het begin van deze eeuw in Spanje met brute gewoonten als het onthoofden van landeigenaren angst en terreur teweegbracht, maar Manu Chao zegt dat hij de naam uit een stripboek heeft gehaald; het deed hem denken aan de door hem bewonderde Zuidameri- kaanse guerrillo's. HENK WANINGE Het festivalseizoen barst vandaag met het concert van Prince in de Rotterdamse Kuip pas echt in alle hevigheid los. Het is het begin van een rockgolf die de lage landen overstroomt. Het aanbod in kwali teit en kwantiteit lijkt alles wat er in voorgaande jaren is geweest te overtreffen. David Bowie en The Rolling Stones hebben het vuur aangewakkerd en nu staan Madon na en Tina Turner te trappelen om het nog hoger te doen oplaaien. Maar ook de festivals lijken dit jaar uit hun muzikale voegen te bar sten. Pinkpop heeft een uiterst sterk programma, het gratis toegan kelijke Parkpop scoort met groepen als The Hummingbirds en Faith No More opnieuw in de categorie 'jong en veelbelovend' en het Belgi sche dubbelfestival Torhout- /Werchter, met onder anderen Bob Dylan, Sinéad O'Connor, Midnight Oil en Lenny Kravitz, maakt haar faam als beroemdste festival der lage landen weer ruimschoots waar. HILVERSUM - Concurrentie van de Kuipconcerten? Jan Smeets, het vleesgeworden Pinkpop-gezicht, haalt in het overvolle perskamertje van de VARA z'n schouders op. „Ach, mensen die naar Madonna gaan, zijn geen regelmatige con cert- en festivalgangers en Prince trekt overwegend discovolk. En dat zie je niet bij ons". „Bij ons", dat is in Limburg, waar maandag voor de een en twintigste keer Pinkpop plaatsvindt. Het oudste festival van Nederland kent dit keer een zeer sterke programmering. Daarbij moet je wel denken in termen van 'subtoppers', want voor de echte groten is de buidel van Smeets toch te smal. „Die willen we ook niet hebben", zegt hij. „Die gasten vragen niet alleen vijf ton, maar je moet ze ook nog eens tegemoet komen in al lerlei, vaak absurde eisen, zoals een aparte limousine van een bepaald merk, een driemaal zo grote kleedkamer en meer van dat soort ongein". Beperken we ons tot de 'mindere goden', dan ziet het lijstje er beslist indrukwek kend uit. Ga maar na: Mano Negra, Ne ville Brothers, Urban Dance Squad, Melissa Etheridge: dynamische rock met de uitstraling van een vuurtoren. FOTO: PR Nick Cave the Bad Seeds, Melissa Etheridge, Texas, Red Hot Chili Pep pers, Van Morrison en The Mission staan prominent op de posters. „En een extra aardigheid is dat Candy Dulfer met Van Morrison meespeelt. Morrison viert overigens zijn vijf en twintigjarig artiesten-jubileum bij ons in Landgraaf', aldus Smeets. Pijlers Vijf ijzersterke pijlers heeft de organisa tie in de Frans/Spaanse Mano Negra, 'onze eigen' Urban Dance Squad, met afstand de beste groep van Nederland, de wilde rock/funkband Red Hot Chili Peppers, die speciaal uit de States komt overvliegen omdat ze zo graag op Pink pop staan, Melissa Etheridge, die al ja ren garant staat voor dynamische rock met de uitstraling van een vuurtoren, en de duistere Nick Cave the Bad Seeds. De komst van laatstgenoemde, al jaren lang hoog genoteerd op de lijst van pop figuren die op de rand van het eeuwige leven balanceren, is ook een verrassing. De oudere popliefhebber wordt middels The Neville Brothers en Van Morrison bediend. Vreemd is de plaatsing van The Mission als één van de hoofdacts in de avonduren. Aardige muziek hoor, daar niet van, maar toch niet vallend in de buitencategorie. De reden wordt snel duidelijk. De programmering heeft alles te maken met een - naar het heet - in drukwekkende lichtshow („compleet met vleermuizen") die overdag natuur lijk volledig de mist in zou gaan. Wat ook opvalt: rap en hiphop mogen dan de discotheken en de radio beheer sen, op Pinkpop zijn ze nauwelijks ver tegenwoordigd. De jongste trend zal ei genlijk alleen - en dan ook nog gedeel telijk - via Mano Negra en The Urban Dance Squad te horen zijn. En je kunt je afvragen of hier sprake is van echte hip hop; Mano Negra gebruikt het als onder deel van haar allegaartje van muziekstij len terwijl The Urban Dance Squad zo veel heavy-rock en melodielijnen in haar geluid stopt, dat de echte hiphop-puris ten zich hier nauwelijks in zullen kun nen vinden. The Black Crowes - en niet Omar and the Howlers zoals aanvankelijk de be doeling was - hebben de ondankbare taak Pinkpop te openen. Het festival be gint maandag al om kwart over tien 's ochtends en duurt tot elf uur 's avonds. Net zoals in de afgelopen jaren wordt het festival gehouden op de Draf- en Renbaan Limburg in de gemeente Land graaf. De organisatoren rekenen op 35.000 bezoekers. „We hebben alles gekregen wat ons hart je begeert", aldus Smeets, om even later te laten weten slechts gedeeltelijk de waarheid te hebben gesproken. „Ik had graag Sinéad O'Connor gehad, maar die was door het Belgische dubbelfestival Torhout/Werchter voor mijn neus weg gekaapt, The Stone Roses konden niet en The Wonderstuff, die ik liever had gehad dan The Black Crowes, hadden geen zin om te komen". België Sinéad ging dus naar Smeets' altijd rui mer bij kas zittende collega Herman Schueremans. Op het beroemde festival Torhout/Werchter is de kortgewiekte Ierse zangeres één van de hoofdacts. An dere artiesten,zijn Midnight Oil, één van de beste groepen uit Australië, hier be kend geworden via 'Beds are burning', de ook hier mateloos populaire hitpara- degroep De La Soul, de Amerikaanse zanger/ gitarist Lenny Kravitz, die er een John Lennon-achtige aanpak op na houdt, Bob Dylan en de Engelse groep The Cure, die eerder dit jaar had beslo ten de podia voor gezien te houden. Het Belgische dubbelfestival vindt plaats op zeven en acht juli. Het Haagse Parkpop geeft dit jaar het 'veelbelovende' deel uit de artiestenstal weer volop de gelegenheid zich te bewij zen. Met jaarlijks zo'n 200.000 mensen is Parkpop het grootste "festival van de lage landen, maar in tegenstelling tot an dere popgebeurtenissen natuurlijk wel gratis toegankelijk. In de drukte van ou ders met kinderen en echte popliefheb bers dienen zich op 24 juni in het Haag se Zuiderpark musici aan als snarenwon- der Gary Moore, die onlangs nog in het Utrechtse Vredenburg het (blues)vuur uit zijn snaren speelde, het Nederlandse gitaarkwartet The Fatal Flowers, dat eerder dit jaar in een Leidse platenzaak bewezen ook akoestisch z'n mannetje te staan, de lievelingsgroepjes van tieners Clouseau en Grace Kairos en het meer volwassen geluid van The Blow Mon keys, The The en Carmel. Megasterren De Kuip is ook deze zomer weer het concert-decor van diverse megasterren. Tina Turner» die op 23 juni aantreedt, begint zich te ontwikkelen tot de Heintje Davids van de popmuziek. Elk jaar kon digt ze aan dat dit haar laatste tournee is, maar elke keer weer staat ze vrolijk op de planken. Niet tot genoegen van ie dereen, zo bleek tijdens de opening van haar toernee in Antwerpen. .Al na het derde nummer kwam ze adem en spier kracht te kort om er het dynamische ge beuren van te maken, dat we van Tina gewend zijn. Madonna, op 24 juli, heeft voor een deel de kunst afgekeken bij Kate Bush. Haar show is één grote ver kleedpartij. Prince, die van de week in alle haast van Nederland naar Amerika moest terugkeren om zijn eigen 'Graffiti Bridge'-filmmuziek op te lappen, staat vanavond en morgen in de Kuip. Zijn populariteit lijkt tanende, want het twee de optreden is nog steeds niet uitver kocht. HENK WANINGE EN HANS PIET TBinnenfiof VAN VEERTIG JAAR Dinsdag GELEDEN Zaterdag 30 Mei 3 Juni 1950 1950 Joris Diels trekt zich terug Het bestuur van de Haagse Kunst stichting heeft heden van de heer Jo ris Diels een brief ontvangen, waar in deze zich terugtrekt voor de lei dende functie bij „De Haagsche Co- medie". De aanleiding was het ver zet tegen de benoeming in zekere to neelkringen te Amsterdam. (Dinsdag 30 Mei 1950) Vloot voer weer ter visvangst uit Al vroeg was Scheveningen gisteren het toneel van een groot volksfeest. Een feest, dat zijn hoogtepunt vond in het vertrek van de haringvloot in de ochtenduren voor een korte trip even buiten de kust, waarna kort na midder nacht de vangst van de eerste „Hol landse Nieuwe" de gehele vloot naar buiten dreef. Des morgens met een straffe wind, die de grauwe plas vol witte schuimkoppen blies, was het een kleurig tafereel, waar onze oude zee schilders jaloers op zouden zijn geweest. Vlaggen in de haven aan alle masten en contente vissers met hun en kinderen, op hun paasbest i langs de kade. (Dinsdag 30 Mei 1950) Actie „Dit is leven" is springlevend Springlevend is de actie „Dit is leven". Hiervan hebben de beide leiders, Pater Piet Wesseling en Pater C. Jelsma M.S.Cgetuigd, gisteren op de eerste verjaardag van de actie. Tweede Pink sterdag was het precies een jaar gele den, dat 50.000 Katholieke jongeren in Utrecht bijeen waren en in een massale meeting uitdrukking gaven aan hun wil de waarheden van het geloof dieper te beleven en deze uit te dragen onder de overige Katholieke jongeren. Bij be loften hebben velen van de jongeren het niet gelaten. Dat blijkt onder meer uit de 200.000 reacties, die in een jaar tijd bij Pater Wesseling zijn binnenge komen. (Din l 30 Mei 1950) Koffie: bon 264 algemeen Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 464 algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 13 Juli 1950 de eerstvolgende bonaanwijzing voor koffie zal plaats hebben. (Donderdag 1 Juni 1950) De Toon Hermans van 1950. Toon Hermans dakloos De populaire kleinkunstenaar Toon Hermans zal zich ongetwijfeld heden morgen tijdens de onaangename erva ring die hij heeft opgedaan, hebben af gevraagd of de titel van zijn revue „Het staat in de sterren", waarmede hij avond aan avond de bezoekers van het Haagse Scala vergast, op deze ervaring van toepassing is. Hij is zijn huis uitge zet'. Talrijke kunstbroeders en -zusters waren naar zijn woning aan de Chur- chilllaan te Amsterdam gekomen om de gerechtelijke ontruiming van nabij mee te maken. De heer Hermans ver telde Zaterdag voor Pinksteren aanzeg ging te hebben gekregen, dat hij het huis uit moest. Hij heeft nog een brief aan de burgemeester geschreven, dat hij verliefd was op Amsterdam en tien tallen liedjes over haar zong. maar te vergeefs. „De pers wordt verzocht het theater te verlaten", zei Toon Hermans, toen de deurwaarder verscheen. „Ik ben blij, dat ik er eindelijk uitga, het is toch een ellendig huis". Van verschil lende zijden is Toon Hermans tijdelijk onderdak aangeboden. (Donderdag 1 Juni 1950) Vliegtuigdrama voor Scheveningen Hoog in de blauwe lucht boven de Scheveningse haven waar de vreug de over de uitvarende vloot maar nauwelijks was verstorven, klonk gistermiddag tegen half vier een dof fe klap. Nog voor de duizenden op het strand en de boulevard zich rea liseerden wat er gebeurde, voltrok zich een drama dat het leven eiste van twee jonge mannen. Twee van de Fireflies, die geruime tijd als dar tele vogels een lust waren geweest voor het oog, waren met elkaar in botsing gekomen. Kort na elkaar stortten zij in zee. (Vrijdag 2 Juni 1950) Tito beraamt aanval op biechtgeheim Naar het K.N.P. verneemt, zal aan het Joego-Slavisch parlement binnenkort een wetsontwerp worden voorgelegd, volgens welke het wettelijk geoorloofd zal zijn, dat een priester wordt verhoord over hetgeen hem in de biecht is medegedeeld. Volgens hetzelfde wetsontwerp zal dan iedere priester verplicht zijn het biechtgeheim prijs te geven. (Zaterdag 3 Juni 1950) Samenstelling: Aad van Holstein. CeidócSouaatif

Leidse Courant | 1990 | | pagina 47