r finale Thijs Libregts en de onmenselijkheid „Voor mijn benoeming was er al sprake van een hetze" „Ik heb het helemaal zelf moeten uitzoeken" CcidócGouAOtit Dubieus Goed ZATERDAG 2 JUNI 1990 Thijs Libregts: Het heeft allemaal te lang geduurd". ROTTERDAM - De ochtend dat we Thijs Libregts spreken maakt de voormalige bondscoach een ver moeide, om niet te zeggen, uitge bluste indruk. „Ik heb niet zo"n beste dag", steunt hij. „En dat heeft niets te maken met de tand arts waar ik vanochtend ben ge weest. Ik weet niet wat de oorzaak is". Op de suggestie dat het wellicht iets van doen heeft met de rechts zaken waarin hij de afgelopen tijd verwikkeld is geweest, haalt Li bregts de schouders op. „Het zou kunnen", zucht hij slechts., „Hoe wel ik niet geloof dat het daardoor komt". Om nu tc zeggen dat Thijs Libregts sinds hij op 4 april voor de rechtbank in Utrecht te horen kreeg dat er op zijn diensten als bondscoach geen prijs meer wordt gesteld, er ontspannen uitziet, nou nee. De negatieve uitspraak en vervol gens zijn terugtreden als technisch direc teur van de KNVB hebben hun sporen nagelaten. „Het heeft allemaal te lang ge duurd", stelt Libregts somber vast. l,En het is te veel een vooropgezet plant ge weest. Die lange onzekerheid is toch wel slopend. En dan de manier waarop het allemaal is gegaan, daar word je bepaald niet vrolijker van". Terwijl alles wat Oranje is zich voorbe reidt op de grote gebeurtenissen die ko men gaan, zit Thijs Libregts thuis. Met niets omhanden; hooguit de telefoon in de hand, waaruit verlossende mededelin gen moeten komen. Een club bijvoor beeld, die informeert of de oud-bonds- coach eventueel aan de slag zou kunnen. Of een opbeurend verhaal van een vriend. „Wat me misschien nog het meest is tegengevallen", overpeinst Li bregts. „is het uitblijven van een tele foontje van Leo Beenhakker. Ooit heeft hij mij z'n gabber genoemd. Maar daar is weinig, zeg maar niets van gebleken. Wat betekent het woord gabber dan nog". Niet alleen een reactie van Beenhakker is uitgebleven in de weinig benijdens waardige tijden waarin het lot van Li bregts in andermans handen lag. „Ik heb het helemaal zelf moeten uitzoeken'.', zegt Libregts. „Mijn gezin is me tot steun geweest. De enige eigenlijk". Thijs Libregts zegt niet echt verbaasd te zijn geweest over het uitblijven van aanhan- kclijkheidsbetuigingen. „Ik ken de voet balwereld natuurlijk wel", zegt hij berus tend. „Maar zoals dit is gegaan, dat is voor buitenstaanders toch moeilijk te bevatten". I urbulent Waarbij het feit dat Thijs Libregts in die turbulente maart-en aprildagen nog re validerend herniapatiënt was nog slechts door weinigen wordt gerealiseerd. „Dat is het enige voordeel geweest van mijn op non-actiefstellen", stelt hij bitter vast. „Ik heb daardoor meer tijd gekregen voor behandelingen door de fysiothera peut en het fietsen, dat ik moet doen om de naweeën van die operatie zo snel mo gelijk te overwinnen. Het kan nog zeker een jaar duren voor ik er helemaal van af ben. Vooral de voetfunctic heeft pro blemen gegeven. Die is een tijdje hele maal weggeweest en ik moet er nog veel gerichte oefeningen voor doen om het weer helemaal in orde te krijgen". Op 19 februari van dit jaar baarde Thijs Libregts opzien door een luttel aantal dagen na zijn hernia-operatie vrolijk het hotel in Nieuwegein binnen te lopen waar de persconferentie werd gegeven voor Nederland-Italië. Waarom deed hij dat? Is het om te controleren hoe zijn stand-in Nol de Ruiter zich zou opstel len? Of om te zien en te horen hoe Ri- nus Michels hem publiekelijk tegemoet zou treden? „Ik heb er geen enkele ge richte bedoeling mee gehad", zegt Li bregts nu. „Ik wilde alleen de jongens vycer eens zien, ze de hand schudden. Zo vaak kom je ze nu ook weer niet tegen". Tijdens die persconferentie verklaarde Michels nog nadrukkelijk naar de in de zaal zittende Libregts wijzend: „Daar zit Thijs. Dat is onze man voor Italië". De brede glimlach op het gezicht van Li bregts is drie dagen later totaal verdwe nen. „Later heb ik me nog wel eens afge vraagd of ik niet beter op dat podium, achter die tafel had kunnen gaan zitten, de bijeenkomst openen en het woord ge ven aan De Ruiter, als de op dat mo ment verantwoordelijke man. Dan had ik mijn aanwezigheid daar nog een zeke re lading kunnen meegeven. Maar dat is nakaarten". „Wat van veel meer gewicht was, was wat er daags na het duel met Italië ge- beurde. Ik was verbijsterd toen ik in de kranten zag dat ik nota bene de schuld had gekregen van de 0-0 en het matige spel. Toen brak m'n klomp. Ik had daar part noch deel aan gehad. Maar toen was wel voor mij het bewijs geleverd dat er puur sprake was van een vooropgezet plan. Vanaf het begin heeft een aantal media. De Telegraaf, Barend en Van Dorp. Johan Derksen. oppositie ge voerd. Actie. Op een onoirbare manier. Alles werd mij aangewreven, terwijl ik nota bene onder moeilijke omstandighe den kwalificatie voor het WK had afge dwongen". Ook het scctiebestuur dicht Thijs Li bregts een dubieuze rol toe bij de pogin gen hem weg te krijgen. „Michels heeft wel zijn steun uitgesproken, maar het nooit hardgemaakt", stelt de Rotterdam mer nog eens ten overvloede vast. Om zich ook nu nog verbaasd uit te spreken over bepaalde gedane suggesties. Dat hij nooit de problemen met Gullit zou heb ben uitgesproken. „Ik heb in totaal een keer of vijf met Ruud gepraat, ook over die 'racistische' uitspraak die ik ooit over hem zou hebben gedaan. Het was uitgesproken tussen ons. Toch stapte Gullit vóór 2,1 februari, Italië thuis, naar het bestuur om mijn positie aan de kaak te stellen. Zoals later ook tijdens die Hil- ton-vergadcring bepaalde uitspraken over mijn als noodzakelijk geoordeelde vertrek zijn gedaan. En Gullit bleef maar komen met voor mij negatieve uitspra ken in zijn column in De Telegraaf, hoe wel we hadden afgesproken dat we dat soort dingen, niet meer in het openbaar zouden doen. Zo zie je maar wat dat soort afspraken waard is". Thijs Libregts is gestopt, zegt hij. met het lezen van kranten „om niet steeds te hoeven onderzoeken of bepaalde uit spraken waar zijn". „Ik ben me daarom maar op één ding gaan richten: kwalifi catie voor het WK. Daar ging het ten slotte om en dat was al moeilijk genoeg. Ik heb geprobeerd er afstand van te ne men na Wales uit en Finland thuis, tus sen welke wedstrijden in het akkoord van Oegstgeest werd gesloten. Wat daar is afgesproken was voor mij een basis om door te gaan. Iedereen was er bij en er werden goed klinkende afspraken ge maakt over taakverdeling, verantwoor delijkheid en dergelijke. Daar kwam nog eens die persconferentie in Zeist over heen, waar alles bekend werd gemaakt. Ook de spelers hadden zich in Oegst geest achter me verklaard. Libregts is onze man en het gezeur moet afgelopen zijn, was hun standpunt". Mouw De gebeurtenissen en bijbehorende data schudt Thijs Libregts moeiteloos uit zijn mouw. Het duidt er op dat alles hem haarscherp in het geheugen staat gegrift. Zoals het verzoek van Michels en Van Rooijen op 6 maart, in dit hotel, om de eer aan zichzelf te houden. „Michels zei dat de kritiek van de pers en een paar spelers onterecht en onrechtvaardig was. maar dat de voetballerij nu eenmaal zo in elkaar zit. En achteraf zeg ik ook: als de spelers en pers tegen je zijn, kun je het nooit meer winnen. Maar ik wilde niet uit mezelf weggaan; ik had toch die kwalificatie bereikt? Ik heb Michels toen al wel voorspeld dat er vanuit Milaan een aanval op het bestuur zou worden ingezet. Van Basten heeft kennelijk ge dacht dat de spelers wel een cadeautje zouden krijgen na het wegwerken van Libregts. Dat ze Cruijff wel als bonds coach zouden meekrijgen naar Italië. Als ze het trouwens anders hadden gespeeld in Milaan, was het ze wel gelukt om ook Michels weg te krijgen". „Ik heb me altijd, gedurende de hele pe riode van trammelant, correct opgesteld. Tc beschaafd? Ik kon het niet anders doen dan ik heb gedaan. Dat heeft te maken met opvoeding, opleiding, mi lieu. Ik schaam me er niet voor dat ik misschien bepaalde foute inschattingen heb gedaan. Je verandert. Er is een groot verschil tussen de Libregts van Excelsior en die van het Nederlands elftal. Moet ook wel, want je wordt geconfronteerd met onmenselijkheid. Bij mij was het vanaf hel begin stekelig. Er werden mij nooit prettige vragen gesteld. Leo Been hakker kan alles zeggen, van hem wordt veel gepikt. De sfeer rond hem is heel anders. Voor mijn benoeming tot bonds coach was er al sprake van een hetze". „Daardoor ben ik mezelf gaan afsluiten, om mezelf tc beschermen, om niet als de kop van jut te worden gebruikt, hetgeen anders uitpakte. Ik probeerde voorzich tig krediet op tc bouwen, maar wat later bleek was dat bepaalde partijen niet te overtuigen waren. Ik hoopte dat ik me na de kwalificatie voor het WK, wat in oktober tegen Finland zeker werd, losser zou kunnen opstellen, anders. Maar dal is kennelijk niet gelukt. Probleem is al tijd en eeuwig dat er nooit een goed con tact kan zijn tussen de spelers van het Nederlands elftal en de bondscoach. Er is domweg te weinig tijd. te weinig gele genheid om bepaalde dingen een keer goed te bespreken of zelfs uit te praten". gesprek De enige keer dat het tot een goed ge sprek had kunnen komen tussen Li bregts en de spelers van het Nederlands elftal, in het Hilton-hotel vlak voor de uitwedstrijd in Kiev tegen de Sovjetunie, weigerde de toen nog in functie zijnde bondscoach. „Ik had daar op de gang kunnen gaan zitten om na afloop van de beraadslaging het resultaat aan te ho ren", stelt Libregts bitter. „Daar paste ik voor. Ik zet nog steeds grote vraagtekens bij die spelcrsbijeenkomst. Men zou zich unaniem tegen mij hebben uitgesproken. Maar ik heb nog videobanden van inter views met spelers die zich achter mij op stelden. Hoe kan dat dan?" FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 41