Paolo Rossi houdt de vingers gekruist Enzo Bearzot nog steeds op handen gedragen CeidóaSoutont WK VOETBAL Gegarandeerde winst voor WK-organisatie Gastland in het voordeel Italia. Dit toverwoord was en is al wekenlang hét gespreksthema in onder andere kroegen en sportkantines. In de kansberekeningen voor de finale keren Nederland en Italië steevast terug als belangrijkste kanshebbers. Waarbij de laatste het historisch bewezen voordeel heeft van de rol als gastland. Dat daaraan echter ook bezwaren kleven, weten de organisatoren van ltalia'90 als besten. De van vedette tot reclameman omgeschoolde Paolo Rossi en de nog steeds populaire Enzo Bearzot laten hun licht schijnen over de te verwachten rol van het thuisland. Verder aandacht voor de financiële kant van de WK-zaak. Paolo Rossi achter zijn bureau als reclame-agent van de Romeinse firma Trombetta S.p.A, een publiciteitsbureau. FOTO: PR Bij de groots opgezette lo tingsceremonie voor het toernooi om de wereldtitel, eind vorig jaar in Rome, onder leiding van Sophia Loren en Pavarotti, mocht een aantal vroegere cory feeën assistentie verlenen. Namens gastland Italië nam Bruno Conti van AS Roma deel aan dit gebeu ren. Temidden van andere oud-vedetten mocht hij de eer van de Azzurri hoog houden. Die keuze verbaasde insiders. Niet alleen was Conti op dat moment nog actief, maar een wereldvermaarde ster was de getructe spitsspeler nooit ge weest. Dan zou Paolo Rossi beter op zijn plaats zijn ge weest. Even klein als Conti, maar beschikkend over een aanzienlijk grotere reputatie: hij was topscorer bij het WK in 1982 in Spanje. Toen verover de Italië vooral dank zij zijn ze ven doelpunten de wereldbe ker. Rossi, het wat slordig ge boetseerde Italiaantje met het schoffies-gezicht, hield er veel aan over. Een naam, een rijk gevulde bankrekening, maar kennelijk onvoldoende krediet om deel te nemen aan de pracht en praal uitstralende lo tingsplechtigheid. Paolo Rossi, een vergeten vedette. Bruno Conti was uitgenodigd, omdat de loting in Rome plaatsvond en hij bij een Ro meinse club speelt", is de sim pele verklaring van Paolo Ros si voor zijn absentie in decem ber voor het front van de voet balwereld. Waarop hij overi gens twee jaar geheel ontbrak. De geruchtmakende omkoop zaak van 1979 in Italië bezorg de Rossi een uitsluiting voor twee jaar, maar zijn rentree was zo mogelijk opzienbaren der. Twee seizoenen absentie beletten hem niet in 1982 de koele kansenbenutter van het WK '82 te worden. Niet met wonderschone treffers, meer met sluwe intercepties en kille anticipatie. Een type la de Spanjaard Emilio Butragueno, de Duitser Rudi Voller of de Belg Nico Claesen. Maar dan beter. Goaltjesdief Na zijn in het oog springende optreden in Spanje werd Paolo Rossi uitgeroepen tot Euro pees voetballer van het jaar. Hij was de eerste Italiaan sinds de legendarische Gianni Rivera in 1969. In 1978 al had Paolo Rossi de aandacht op zich ge vestigd. Tijdens het WK in Ar gentinië scoorde hij driemaal en mede daardoor veroverde Italië de vierde plaats. Dat hij daar als 22-jarige goaltjesdief in actie kwam was overigens op zich al een wonder. Een medisch wel te verstaan. Want bij zijn toenmalige club Lane- rossi Vicenza was men de me ning toegedaan dat de verze keringspenningen maar moes ten worden geïncasseerd voor de aan beide knieën zwaar ge opereerde spitsspeler. Rossi weigerde er aan mee te wer ken, toonde karakter en kwam terug. En hoe! Lanerossi ver kocht nog tijdens zijn schor sing Rossi voor ettelijke miljoe nen aan Juventus, voor welke club hij vier seizoenen zijn waarde bewees. Hij werd door bondscoach Enzo Bearzot op nieuw bij de selectie gehaald en een luttel aantal maanden later was hij de mondiale top scorer. Heel sterk „Het Italiaanse voetbal was beginjaren tachtig heel sterk", vertelt Paolo Rossi, die in 1987 zijn carriere als 31-jarige beëindigde. „Dat gold voor de clubteams al wel langer, maar het nationale team van 1982 was een verzameling van ex treem getalenteerde spelers. De ploeg van nu is minder en we kunnen alleen maar hopen dat de Azzurri nu in eigen land weer ver komen". Paolo Rossi, meer de goaltjes dief dan de goalgetter, zal de verrichtingen van de blauw witte brigade van bondscoach Azeglio Vicini tijdens dit WK met argusogen volgen. Maar dan als meer dan gemiddeld geïnteresseerde buitenstaan der. Want waar bekende voor gangers als Zoff en Trapatoni het trainersvak instapten legde Rossi zich direct na zijn actieve voetballersloopbaan toe op andere zaken. „Ik ben in de makelaardij en promotiewereld beland" ver telt de dank zij zijn voetbalta lent niet onbemiddelde Ita liaan. „Dat bevalt me uitste kend. Ik heb nooit de ambitie gehad om in de voetballerij te blijven. Het zakenleven heeft me altijd al meer aangetrok ken". Tweeërlei uitleg Een uitspraak, die voor twee ërlei uitleg vatbaar is na zijn veroordeling wegens omko ping; een daad die Rossi overi gens altijd heeft ontkend. Hoe het ook zij, mocht Rossi zich als voetballer altijd goed heb ben verkocht, dat is nu zijn stiel bij de Romeinse firma Trombetta S.p.A, waar hij als reclame-agent werkt en daar voor heel Europa afreist. Zoals hij ook deed voor Juven tus (vier jaar), Lanerossi (drie), Perugia (een), Como (een), AC Milan (een) en Verona (een) ge durende zijn relatief vroeg af gesloten maar rijke carri'ere. Als puntspeler, maar dan wel een heel andere dan degene die de Italiaanse competitie te genwoordig kent in Marco van Basten. „Van Basten is één van de beste spelers ter we reld", vindt Paolo Rossi, die zelf 48 keer voor de nationale ploeg van Italië uitkwam. „Maar een vergelijking is volle dig onmogelijk. Van Basten is een heel ander type speler en speelt bovendien in een ande re tijd dan ik. Mijn beste pun ten waren snelheid en een goe de intuïtie. Van Basten kan meer. Dat heeft hij tijdens het EK wel bewezen". Terugkijken heeft, zo realiseert ook Paolo Rossi zich, heeft over het algemeen weinig zin. Toch zal er in het Italiaanse kamp deze dagen wellicht nog wel even worden stilgestaan bij de gang van zaken in Spanje in 1982. Toen verliep de aanloop naar het wereldtoernooi net als nu: nauwelijks imponerend. Tot Rossi terugkwam, bij zijn eer ste het beste duel voor Juven tus na zijn schorsing tegen Udine en als vanouds weer meteen scoorde. Italië ging door en werd wereldkampioen. Dit jaar acteren de Azzurri in eigen land, ontberen een won derkind a la het vroegere straatjochie uit het bij Florence liggende gehucht Prato. „Maar misschien zal dat nu juist de grote kracht betekenen van dit Italiaanse team", besluit Rossi, de vergeten vedette. Aan wie dus juist de komende weken wel weer eens nadrukkelijk kan worden teruggedacht als de ploeg van Vicini in Rome op nieuw moeilijk tot scoren zal kunnen komen. „We houden de vingers gekruist", zegt Ros si zelf. Enzo Bearzot Enzo Bearzot leidde het Italiaanse elftal in 1982 naar het werèldkampioen- schap. Hij is nu als advi seur verbonden aan de Ita liaanse voetbalbond (Fe- dercalcio) en coördineert de nationale teams. De grijze eminentie mag dan ook een mening hebben over het WK en de kansen van de Italiaanse ploeg daarin. Bearzot is een ai mabele man die niet graag zijn visie aan anderen op legt. „Ik vind dat Vicini moet doen wat hem goed dunkt. Je moet altijd vast houden aan je eigen idee ën". Ondanks het feit dat de Azzurri na de wereldtitel van 1982 in de strijd om de EK-titel in 1984 onder leiding van Bearzot al in de voorronde sneuvelden, koesteren de tifosi de ex- coach als een nog levende my the. Zijn vrienden noemen hem liefkozend „il vecio", het oud je, ook al is hij pas 62 jaar. Op straat wordt hij door alle voet balliefhebbers herkend en vaak aangesproken. De man die hun land in Madrid naar het wereldkampioenschap voerde, de man die gezeten tussen president Pertini en ko ning Juan Carlos de ovaties in ontvangst nam: die beelden staan voor altijd op hun net vlies gebrand. Het is echter niet alleen het voetbal dat de tifosi. in de man aanspreekt. Zijn opstelling als coördinator van de nationale teams in de voetbalbond draagt daar evenzeer toe bij. Hij is serieus, hartelijk, en volgt de wedstrijden zij het van de zijlijn op de voet. Voor Bearzot betekent de Mondiale niet alleen een sportieve pres tatie: „Het toernooi is vooral voor de promotie van het toe risme en de cultuur van be lang. Italië heeft daarvoor nog wel wat organisatorische hin dernissen moeten nemen, maar ik denk wel dat we daar in zijn geslaagd. We hebben altijd al een lange adem ge had". Jazz „Een voetbalelftal", gaat Bear zot verder, „vergelijk ik altijd met een jazz-orkest. Het ver trouwen in elkaar, de inspira tie, de opoffering, het gevoel... dat zijn de belangrijkste over eenkomsten. En aan het einde wordt het applaus -of het boe geroep gelijkelijk verdeeld over de leden. En de coach, dat is de dirigent". Behalve zijn liefde voor jazz heeft Bearzot nog an dere hobby's: hij is een fana tiek pijproker, houdt van het impressionisme en is een echte family-man. Enzo Bearzot werd in 1927 in de provincie Udine geboren, vlakbij Aiello nel Friuli. Zijn va der, die op een bank werkte, zag voor hem een carrière als organist. Enzo Bearzot koos echter voor zijn passie, het voetbal. In 1946 debuteerde hij bij Pro Gorizia. Na twee jaar kwam hij in het eerste team van de club terecht. Via Cata nia en Torino di Frossi beland de Bearzot in de nationale se lectie. In (1955 droeg hij er toe bij dat Italië Egypte versloeg. Zijn carrière als trainer begon in Turijn in 1956. Via Prato kwam hij in Coverciano te recht, in 1969. Daar hield hij zich onder meer bezig met de training van semi-professionals en met het jeugdteam. Bearzot ging als „hulpje" mee naar Mexico in 1970 en naar Duits land in 1974. In 1975 werd hij bondscoach van het nationale team. Hij volgde daarmee Ful- vio Bernardini op. Onder lei ding van Bearzot werden van de 104 gespeelde wedstrijden er 51 gewonnen, 28 gelijkge speeld en 25 verloren: met als hoogtepunt natuurlijk het we reldkampioenschap in 1982. Vier jaar geleden droeg hij de fakkel over aan Azeglio Vicini. Hem wacht de zware taak de kracht van het nationale team in het thuisland te bewijzen. Enzo Bearzot verwacht dat het Italiaanse elftal bij het toernooi om het wereldkampioenschap bij de eerste vier kan eindigen. Hij baseert deze verwachting op de prestaties tijdens het EK in 1988 en op de verwachtin gen die het team de voorbije periode heeft opgebouwd. Een punt van discussie bij de sa menstelling van het nationale team is volgens de sluwe vos of spits Salvatore Schillaci (25) moet worden opgesteld. De ex-bondscoach vindt dat zijn opvolger Azeglio Vicini, wiens contract nu al is verlengd tot 1992, daarbij voorzichtig te werk moet gaan. Schillaci heeft als schutter een reputatie opgebouwd bij de Turijnse club Juventus, de win naar van de UEFA Cup. Salva tore „Totó" Schillaci is voor velen de gedoodverfde opvol ger van Paolo Rossi, topscorer van het WK '82 in Spanje. In augustus verkaste de Siciliaan van de tweede divisie-club Messina naar Juventus, waar hij in het eerste seizoen ruim tien competitiedoelpunten maakte. Geopenbaard „Schillaci is een talent dat zich nog maar kortgeleden heeft geopenbaard. Ik denk dat Vici ni erg moet uitkijken bij het opstellen van een nieuwe speler. In principe is ons natio nale team al drie jaar geleden samengesteld en goed op el kaar ingespeeld" zegt Bearzot. „Het opstellen van een nieuwe speler is niet eenvoudig. Ik persoonlijk zou hem ook zeker in de selectie van 22 hebben opgenomen. Het is net zo'n si tuatie als indertijd met Giusep pe Bergomi. In het begin wilde ik hem niet inzetten. Uiteinde lijk moest ik het proberen, en de resulaten waren uitste kend". Bondscoach Vicini staat er om bekend doorgaans vast te houden aan een eenmaal ge kozen tactiek. Zo zei Vicini's lieveling, middenvelder Giu seppe Giannini dat de bonds coach vooral kiest voor zeker heid en niet veel wissels zal toepassen. Enzo Bearzot verwacht niet veel verrassingen tijdens het WK. „Het zal een evenwichtig geheel worden, tactisch volko men uitgekauwd. Alle teams spelen tegenwoordig op de zelfde manier. Het wordt een Mondiale met weinig doelpun ten. Dat zal alleen gebeuren als een grote speler ineens een ingeving krijgt. Echt mooie wedstrijden zullen er volgens mij niet te zien zijn. Er kunnen alleen prestaties worden gele verd als een team er in slaagt zich te onderscheiden van de rest. De waarde van de spelers en dus van de ploegen staat op één niveau". Slimme rharketing van WK le vert de FIFA, de wereldvoet balbond, gegarandeerd 325 miljoen gulden op. Niet alleen de FIFA, maar ook de deelne mende teams en de Italiaanse organisatoren worden daar be ter van. In het verleden worstelde de FIFA weieens om quitte te spe len bij de organisatie van eind- toernooien om de wereldbeker voor landenteams. Sinds de Braziliaan Joao Havelange echter in 1974 het voorzitter schap op zich nam is de winst alleen nog maar gestegen. Ha velange, eigenaar van de grootste busmaatschappij in Brazilië en andere winstgeven de bedrijven, introduceerde samen met de Zwitserse pu- blic-relationsmanager Joseph Blatter moderne marketingme- thodes bij de FIFA. Dat was een radicale stap voor een or ganisatie die nog steeds dreef op de geest van de oprichters, ,,gentlemen"-voetbalfanaten die in 1904 zeven Europese landen samenbrachten. Blatter zegt dat het grootste deel van de opbrengst, 40 pro cent, dit jaar komt uit de ver koop van televisierechten. Eenderde is afkomstig uit de kaartverkoop, waarvan de Itali aanse organisatoren ruim 100 miljoen gulden aan de FIFA zullen afstaan. De prijzen van de kaartjes varieren van een kleine 30 gulden voor wedstrij den in de eerste ronde, tot 350 gulden voor de finale op 8 juli. Het verkopen van advertentie ruimte is goed voor een kwart van de winst van dit jaar. Sponsors, voor het merendeel multinationals, betalen grif om hun boodschap over te bren gen via grote reclameborden die wereldwijd op de beeldbuis te zien zijn. Ook wordt geld verdiend aan de verkoop van souvenirs met beschermde lo go's. De FIFA heeft zich met lange termijncontracten wat betreft televisierechten, kaart verkoop en advertenties al ver zekerd van een inkomen van meer dan 1,4 miljard gulden tot het eind van deze eeuw. De FIFA schat dat het WK be keken zal worden door het re cord-aantal van 26,5 miljard mensen. Dat betekent dat de 52 wedstrijden gemiddeld 500 miljoen kijkers trekken. De FIFA keert dit jaar een kleine 100 miljoen gulden uit aan de 24 deelnemende landen en be kostigt ook de voorbereidingen van de elftallen, het reizen en het onderdak. De Italiaanse or ganisatoren rekenen op 80 mil joen gulden uit de FIFA-pot. Nadat alle organisatiekosten zijn afgetrokken houdt de FIFA zelf volgens Blatter een netto winst van 30 miljoen gulden over. Het grootste deel van die winst zal besteed worden aan het propageren van voetbal in de hele wereld door middel van jeugdkampioenschappen, 100 jaarlijkse voetbalcursussen en andere deskundige hulp voor voetbalbonden in de Derde Wereld. Dat zijn de stokpaard jes van Havelange, die in 1974 het roer overnam met de be lofte om Aziatische en Afri kaanse landen een groter aan deel te geven in een sport waarin Europa en Zuid-Ameri- ka domineren. Havelange wil dat in 2002 een Aziatisch land de eindronde organiseert. In termen van sport en zaken doen denkt hij daarbij met name aan China. Havelange heeft een klein rel ontketend met zijn voorstel om voetbalwedstrijden voortaan te verdelen in vier periodes van 25 minuten, om adverteerders meer ruimte te geven. Toch is de Braziliaan nog steeds zo populair, dat hij zonder proble men voor een vijfde termijn tot voorzitter gekozen zal worden, volgende maand in Rome. Hij heeft gezegd dat dat zijn laat ste termijn zal zijn, omdat hij plaats wil maken voor jonge dynamische mensen en niet wil aanblijven totdat hij het sta dion ingedragen moet worden. Het organiserende land heeft in dertien toernooien, die de WK- eindronde in Italië voorafgingen, zonder uitzondering bovenge middeld gepresteerd. Op zich niet zo'n wonder, want vier van de vijf landen die op eigen bodem wereldkampioen werden, behaal den de titel ook elders. Toch is het thuisvoordeel aanwijsbaar in de resultaten. Naast vijf overwinningen in eigen huis, waren er ook nog twee tweede plaatsen en één derde. De achtereenvolgende resulaten van de WK-gastlanden zijn: 1930 Uruguay Finale: Uruguay-Argentinië 4-2 1934 Italië Finale: ttalië-Tsjechoslowaklje 2-1 1938 Frankrijk Kwartfinale: Frankrijk-ltalië 1-3 1950 Brazilië Finalegroep: 1. Uruguay, 2. Brazilië (Uruguay-Brazilië 2-1). 1954 Zwitserland Kwartfinale: Zwitserland-Oostenrijk 5-7 1958 Zweden Finale: Brazillë-Zweden 5-2 1962 Chili Om de derde plaats: Chlli-Joegoslavlë 1-0 1966 Engeland Finale: Engeland-Bondsrepubliek 4-2 1970 Mexico Kwartfinale: Mexlco-ltali 1-4 1974 Bondsrepubliek Finale: Bondsrepubliek-Nederland 2-1 1978 Argentinië Finale: Argentlnlë-Nederland 3-1 1982 Spanje Spanje uitgeschakeld in kwartfinalegroep 1986 Mexico Kwartfinale Mexlco-Bondsrepubllek 0-0 (BrD w.n.s.).

Leidse Courant | 1990 | | pagina 39