11 Meevaller voor Kok van 1,5 miljard Beurs van Amsterdam MARKTEN 6?5 Ministers gaan knopen over wir doorhakken Instructieboekje plaaggeest voor gebruiker gjfcONOMIE Ceidae Sou/tont WOENSDAG 30 MEI 1990 PAGINA"? ffnited verhoogt bod op Verkade LlSTERDAM Het Britse voedingsmiddelenconcern United Bis- «ts verhoogt zijn bod op de aandelen/certificaten in het koek- en Nepbedrijf Verkade van 400 tot 447 per stuk, inclusief het slot- feidend van 5 over 1989. De aanmeldingstermijn is verlengd tot Isdag 5 juni 's middags drie uur. Met het nieuwe bod wordt Ver- de ongeveer 300 miljoen waard geacht, terwijl de waarde bij t oude bod op 265 miljoen kon worden gesteld. Voor het oor- fonkelijk bod van ƒ400 liep de aanmeldingstermijn vorige week jdag af. Het bleek dat maar ongeveer de helft van de stukken s aangeboden. low Jones-index op recordhoogte YORK De Newyorkse effectenbeurs heeft zich na het ex- Hl lange weekeinde krachtig hersteld van de inzinking op vrijdag. Dow Jones-index van dertig industriële aandelen steeg gisteren jt 49,57 punten tot een recordstand van 2.870,49. Daarmee werd t vorige week woensdag gevestigde record van 2.856,26 punten broken. Kartelbureau tegen overneming Enasa door Daimler/MAN WEST-BERLIJN Het Westduitse kartelbureau zal zich uitspreken tegen de voorgenomen deelne ming van de Westduitse MAN en Daimler-Benz in de Spaanse vrachtwagenproducent Enasa. Het ver zet is vooral ingegeven door het gemeenschappelij ke aspect, waarvan negatieve gevolgen voor de concurrentie kunnen uitgaan. Een definitieve be slissing van het bureau valt niet voor halverwege juli te verwachten. Begin december vorig jaar be sloot de Spaanse regering de voorkeur te geven aan Man/Daimler. Enasa is nu nog eigendom van de staatshoudstermaatschappij INI. Het besluit van de Spaanse overheid betekende dat andere offer tes, waaronder die van DAF, Volvo en Fiat/Iveco, naar de prullenmand werden verwezen. DAF in Eindhoven wil in dit stadium niet inhoudelijk rea geren op de mededeling van het Westduitse kartel bureau. EG-regels voor werk aan beeldschermen BRUSSEL De ministers van sociale zaken hebben in Brussel definitief EG-regels voor het wer ken aan een beeldscherm vastge steld. Deze richtlijnen bepalen dat het werk regelmatig moet worden onderbroken, dat de ogen regel matig en op kosten van de werk gever moeten worden onderzocht en dat werknemers volledig moeten worden ingelicht over de veiligheids- en gezondheidsaspec ten van het werken aan beeeld- schermen. De EG-landen moeten ervoor zorgen dat hun wetgeving uiterlijk eind 1992 aan de Europe se voorschriften is aangepast. Busbedrijven willen Spoorwegen helpen UTRECHT De streekvervoer- en touringcarbedrijven in ons land heb ben voldoende capaciteit om bij te springen, als de Nederlandse Spoor wegen in de problemen komen door de invoering van de openbaar-ver voerkaart voor studenten. De voorma lige concurrenten Streekvervoer Ne derland en Busvervoer Nederland zijn 'overeengekomen dat zij gezamenlijk zullen optreden, als de NS de ver wachte reizigersstroom in de spits niet aankunnen. Busvervoer Nederland, de overkoepelende organisatie van de particuliere busbedrijven, gaat de ko mende weken onderzoeken waar en wanneer de aangesloten bedrijven ca paciteit over hebben. rankhandelaren Iggen eigen pclame aan anden gN HAAG Iedereen in alcoholhoudende [ank handelt heeft zich 1 september van dit Ir te houden aan de pde voor alcoholhou- hde dranken'. Jze code bevat gedrags- en tlameregels, waardoor mis lik niet verder in de hand ftrdt gewerkt. Overtreding, Bignaleerd door de Stichting Tclame Code, kan met een fete worden bestraft. Organi ses van fabrikanten, impor- trs, grossiers, levensmidde- Shandel, slijters en horeca Vertekenden de code giste- i in Den Haag. auden handdruk erscombinatie [dt verkeerd g' E [STERDAM Bij de on- •nemingsraad en de stich- Igen van de Perscombinatie irool, Volkskrant, Trouw) is ontsteld gereageerd het feit dat ex-hoofddirec- Ir Max de Jong gen gouden riddruk heeft gekregen van jm twee miljoen gulden, jn vindt dat „niet in de geest de onderneming". Drs. De ig stapte op 1 februari gstleden vrijwillig op bij krantenconcern en kreeg, blijkt nu uit de toelichting de jaarrekening '89 van de scombinatie, een 'gewoon' trekbedrag van een half joen en een bedragje voor :a pensioen ook ruim an- •half miljoen gulden mee als ldeel in de vermögensgroei ji de Perscombinatie. )lker Stevin wil itersec overnemen IETERMEER Het aanne- hgsconcern Volker Stevin i Intersec in Zoetermeer èrnemen. Intersec BV is een fdgevend ingenieursbureau, pecialiseerd in het ontwer- i en begeleiden van elektro- hnische projecten. Het be- jf heeft een omzet van ruim [miljoen per jaar en heeft 30 jnsen in dienst. MARKT LEIDEN - Prijzen slacht- ^QC deren per kg geslacht gewicht yy-J der nier en slotvet, inklusief BTW gens PVV): Aanvoer slachtrunde- 60, waarvan mannelijk 10. Man- -BBJk 2e kwal. 7,00-7,70, Mannelijk kwal. 6,40-7,00. Handel rustig en ren iets lager. Vrouwelijk 2e kwali- 6,15-6,80, 3e kwaliteit 5,75-6,15 0V, worstkwaliteit 5,30-6,20. Handel lig en prijzen gelijk, iruiksrunderen per stuk inklusief V: Aanvoer gebruiksrunderen 172, irvan graskalveren 9. Melk- en £7"^ Roeien 1e soort 2100-2800, 2e rt 1600-2100. Handel rusig en :en gelijk. Melkvaarzen 1e soort imer p-2400 en 2e- soort 1600-1900. idel rustig en prijzen gelijk. Kalf- zen 1e soort 2100-2700 en 2e rt 1750-2100. Handel rustig en ten gelijk. Guste koeien 1e soort A f\C P-2400 en 2e soort 1400-2000. /l.V idel traag en prijzen iets lager. En- TJ. (tieren 1600-2250. Handel rustig prijzen gelijk. Pinken 1400-1900. idel stil en prijzen lager.-Graskal- fn 800-1300. Handel redelijk en ten gelijk. QC ihtere kalveren voor de mesterij, BTW: Aanvoer roodbont Stierkalveren extra kwaliteit 925- 0, 1e kwaliteit 725-825 en 2e kwa- 500"650- Handel goed en prijzen er Vaarskalveren extra kwaliteit '9 Vaarskalveren extra kwaliteit -775, vaarskalveren 1e kwaliteit -600 en vaarskalveren 2e kwaliteit -450. Handel redelik en prijzen |k. Aanvoer zwartbont 1270. Stier- eren extra kwaliteit 625-665, rkalveren 1e kwaliteit 500-600, rkalveren 2e kwaliteit 300-400. del redelijk en prijzen iets hoger. rskalveren extra kwaliteit 425- i 1e kwaliteit 325-425 en 2e kwali- 225-300. Handel redelijk en prij- jiets hoger. Aanvoer vleesrassen Vleesrassen 1e kwaliteit 900- 5 en 2e kwaliteit 650-900. Handel ig en prijzen iets lager. jhtschapen en lammeren per kg. icht gewicht inklusief BTW: Aan- 1112, waarvan lammeren 500. Jhtschapen 3,00-5,00. Handel ht en prijzen lager. Ooien tot 20 leen not. Ooien boven 20 kg 6,00- j. Handel rustig en prijzen gelijk. Jimen tot 22 kg geen not., ram- i 22-25 kg 8,00-9,00. Handel ma- pn prijzen gelijk. Rammen boven 9 6,00-7,25. Handel matig en prij- rangrotif 9elijk. Zuiglammeren 8,00-9,50. r del stroef en prijzen lager. terd 9-i3Ïhtschapen en lammeren per stuk ieaouwenJsief BTW: Slachtschapen 100- egouwem 0ojen tQt 2Q kg geen nQt 0ojen Leiaer%n 20 kg 140-I6O, Rammen tot 22 geen not., Rammen 22-25 kilo ■LDERZIEIr220, Rammen boven 25 kg 200- komst, lit Zuiglammeren 130-175. I, geluk. Otruiksschapen en lammeren per jchermlng] inklusief BTW: Aanvoer 400 in Haag. :s. Weidelammeren 100-170. Han- redelijk en prijzen gelijk. voer geiten en bokken 101 stuks. en en bokken per stuk 10-80. prijzen gelijk. Totaal ITEN inerte198 DUITSLAND VERKOCHT TE VEEL NEDERLANDS AARDGAS DEN HAAG Minister van financiën Kok krijgt onverwacht toch nog een financiële meevaller in de schoot geworpen van maximaal anderhalf mil jard gulden. Dat bedrag heeft Nederland te goed van Duitsland, dat de af gelopen jaren te veel aardgas heeft verkocht uit het Neder lands/Duitse 'Eemsmondveld' voor de kust van Groningen. Volgens het ministerie van economische zaken kan het geld op zijn vroegst volgend jaar in de schatkist vloeien. De regeringsfracties verschil len van mening over de beste ding van de extra middelen. Volgens Jacob Reitsma, finan cieel woordvoerder van het CDA, kan een deel van het geld gebruikt worden voor het opvangen van de 'oude' over schrijdingen op de, wir- premies. Het PvdA-kamerlid Ad Mel- kert verzet zich echter princi pieel tegen het dichten vah het 'wir-gat' met de aardgasbaten. „Ons uitgangspunt is: volledige compensatie door het bedrijfs leven en daar houden we aan vast". Melkert wil de meeval ler inzetten om de problemen van Kok bij het opstellen van de begroting voor 1991 wat te verlichten. „Volgend jaar zijn er forse budgettaire knelpun ten. In zijn algemeenheid is een meevaller dus meer dan welkom". Financieel woordvoerder Ru- dolf de Korte van de VVD geeft de voorkeur aan het ver sneld terugdringen van de staatsschuld. „Een eenmalige meevaller mag je in elk geval niet gebruiken voor claims in de consumptieve sfeer, want dan sla je aan het potverte- De verwachte aardgasbate is het gevolg van een herziene raming van de gasreserve in het Eemsmondgebied. Neder land en Duitsland hebben in de jaren zestig afgesproken dat beide landen vijftig procent van het gas in dit veld mogen winnen. Met nieuwe seismolo gische methoden heeft de Ne derlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) echter onlangs vast gesteld dat de 'Eemsmond-bel' veel minder groot is dan steeds werd aangenomen. Duitsland heeft bijgevolg zonder het zelf te weten een te groot deel van het aardgas reeds gewonnen en aan het buitenland ver kocht. Volgens een woordvoerder van Economische Zaken kan Nederland op grond van de oude afspraken zeker enkele honderden miljoenen guldens claimen, tot een maximum van 1,5 miljard. Deutsche Shell, dat samen met Esso AG deelneemt in de Duitse maatschappij 'Brigitta', houdt in elk geval reeds reke ning met een forse betaling aan Nederland. Bij de presen tatie van het jaarverslag maakte president-directeur Pohl deze week bekend dat voor dit doel 900 miljoen D- mark is gereserveerd. Volgens de woordvoerder van Econo mische Zaken is ook Esso AG gehouden aan compensatie-be talingen. Deze partner in 'Bri gitta' onthoudt zich echter vooralsnog van elk commen taar. Wanneer 'Brigitta' tot uitbeta ling overgaat en voor welk be drag, is afhankelijk van een nog te verrichten definitieve meting van het aardgasveld. Wel staat vast dat de Duitse maatschappij zijn compensatie betalingen zal afdragen aan zijn Nederlandse 'evenknie', de NAM. De NAM sluist tus sen de 70 en 90 procent van de revenuen door naar het minis terie van financiën. WINSTBELASTING MOGELIJK OMHOOG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers Kok (Financiën) en Andries-, sen (Economische Zaken)'zijn vanmorgen bij elkaar geko men om een beslissing te ne men over het compenseren van de wir-overschrijding. Gisteravond legden ambtena ren van beide departementen enkele voorstellen op tafel. Daartoe behoort het plan om de winstbelasting te verhogen van 35 naar 37 procent. Deze maatregel is veruit de eenvou digste en maakt andere stap pen overbodig. De verhoging met enkele procenten van de winstbelasting levert voldoen de op om de wir-'tegenvaller van ruim een miljard gulden weg te poetsen. Maar Andries- sen heeft zich tot het laatste moment tegen dit plan verzet. Volgens de bewindsman druist zo'n besluit in tegen de afspra ken die twee jaar geleden met het bedrijfsleven zijn gemaakt bij het afschaffen van de wir, de premieregeling voor inves teringen. Tegenover deze af schaffing stond de verlaging van de winstbelasting van 40 naar 35 procent. Bovendien hoefden ondernemers geen kinderbijslagpremies meer te betalen. Daarnaast meent An- driessen dat een hoger tarief van de winstbelasting buiten landse investeerders afschrikt. In besloten kring heeft hij ge zegd dat de naam van Neder land wordt geschaad door een 'jojo-beleid' met de hoogte van de winstbelasting. Het maakt Kok weinig uit hoe het geld er komt. Als Andries- sen zich blijft verzetten tegen een hogere winstbelasting, is een pakket van andere maat regelen denkbaar. Zo zou het rijk minder kunnen bijdragen aan de fondsen voor de sociale uitkeringen. Dit zou dan tege lijkertijd moeten gebeuren met het verhogen van de zogehe ten 'drempel' bij de winstbe lasting. Weliswaar is het alge mene tarief 35 procent. Maar over de eerste 250.000 gulden van een winst moet nog altijd 40 procent belasting worden betaald. In ambtelijke kring circuleert het voorstel om die grens te verhogen naar 750.000 gulden. De betrokken ambtenaren hebben het voornemen om nog meer aftrekposten voor ondernemers te schrappen, zo als al gebeurde bij de belas- tingoperatie-Oort, op een laag pitje gezet. Verdere beperking van de aftrekposten zou op korte termijn technisch moei lijk uitvoerbaar zijn en te wei nig opleveren. Vrijwel zeker is dat het kabi net vrijdag in de wekelijkse zitting beslist dat alleen de nu bekende wir-overschrijding moet worden gecompenseerd. Nog steeds is niet duidelijk hoeveel 'onbekende' wir- claims het rijk heeft te ver wachten van het bedrijfsleven. Schiphol zoals verkeersleiders de internationale luchthaven zien, en verkeersleiders zoals de foto graaf hen ziet. foto: anp Schiphol vecht voor tweezijdig gebruik Zwanenburgbaan SCHIPHOL De NV Lucht haven Schiphol is gestart met de voorbereiding van een zo genaamde MER-procedure voor het tweezijdig gebruik van de Zwanenburgbaan, zo heeft pi*esident-directeur drs. R. den Besten gistermiddag ge zegd tijdens de toelichting op het jaarverslag 1989. Op dit moment worden alle banen van Schiphol nog hoofdzakelijk in één richting gebruikt, hoewel er in de piek uren in de zomermaanden drie banen tegelijk in gebruik zijn: twee voor de starts en één voor de landingen, of anders om. Zolang het weer en het zicht goed zijn, levert het ge bruik van twee, deels elkaar snijdepde banen geen proble men op. Bij matige zichtom- standigheden is het gebruik van dergelijke convergerende banen niet toegestaan. De be schikbare capaciteit, met name voor landingen, daalt dan tot onder het niveau van het ver keersaanbod tijdens de lan- dings-piekuren. Dat kan lei den tot vertragingen en het missen van aansluitingen door overstappende j „Voor de mainport-ontwikke- ling van Schiphol is het daar om noodzakelijk dat de be schikbaarheid van het banen stelsel wordt vergroot", aldus Den Besten. „Dat kan worden bereikt door de Zwanenburg baan ook naar en vanuit het zuiden te gaan gebruiken. Schiphol beschikt dan over twee parallelle banen die in dezelfde richting worden ge bruikt". Volgens Den Besten leidt het tweezijdig gebruik van de Zwanenburgbaan nau welijks tot een toename van de geluidhinder rondom Schip hol. Personeel Op Schiphol is het aantal men sen dat werkzaam is op de luchthaven en het aangren zende Fokker-terrein vorig jaar gegroeid met het record cijfer van 4100 (11 tot meer dan 40.000. Bij een aantal be drijven steeg de omvang van het personeelsbestand zeer sterk. Dat was met name het geval bij KLM (plus 1952), Fokker (plus 845), Martinair (plus 206), Aero Groundservi- ces (plus 136) en Cuisinair (plus 131). De NV Luchthaven Schiphol zelf had het afgelo pen jaar 2331 mensen in dienst, 97 meer dan in 1988. De winst bedroeg 52,7 "miljoen. DEN HAAG Er is een anekdote over een fabri kant van prijzige, geavan ceerde apparatuur, die een apparaat wilde maken dat zonder handleiding te ge bruiken was. Niks geen gestuntel meer met boek jes in onbegrijpelijke taal, nee, op het produkt zelf stond aangegeven hoe het bediend diende te wor den. De aanvullende informatie verscheen op een scherm. Na veel plussen en minnen bracht hij het op de markt, maar het werd geen doorslaand succes. De consument klaagde, want er zat geen gebruiksaanwijzing bij. Toch is dat begeleidende boek je niet zelden de bron van een hoop ergernis bij de installatie van de nieuw gekochte televi sie, videorecorder of computer. Voor veel mensen is de inhoud te technisch; anderen daaren tegen vinden er niet wat ze willen weten. Af en toe is er ook een talen probleem. Veel fabrikanten schrijven hun handleidingen in het Frans, Engels, Duits en Japans, maar niet in het Ne derlands. Heel soms wordt een oosterling bereid gevonden om woord voor woord, het woor denboek in de hand, een ver taling te fabriceren. Het resul taat is vaak een wat vreemd soortig Nederlands, dat veel te raden over laat. De Consu mentenbond stuitte bijvoor beeld op dit stukje uitleg voor het aansluiten van een kopte lefoon op de stereotoren. „Koptelefoonkrik (Minijack). Gebruik er om met een kopte lefoon te luisteren. Wanneer een koptelefoon verbind woordt, zal de spreker gehup peld woorden. Regel de volu me met de volumeregelaar" Tekortkomingen Ook als de Nederlandse taal wel goed gebezigd wordt, mankeert er volgens professor dr. J. Renkema van de Katho lieke Universiteit Brabant en de Open Universiteit nog veel aan de gebruiksaanwijzingen. „De belangrijkste tekortko ming vind ik dat de instructie niet is afgestemd op de gebrui ker. Het lijkt mij heel voor de hand liggend dat de handlei ding stapsgewijs instructies geeft bij de installatie van een nieuw apparaat. En dat zaken die bij elkaar horen, bij elkaar staan". Volgens Renkema gaat het daarbij niet alleen om gebrui kersinstructies voor technische apparatuur. „Ik moest laatst de gootsteen ontstoppen en had daarvoor een speciaal middel gekocht", vertelt hij. „In de gebruiksaanwijzing stond pre cies hoe het potje open moest en waar het middel voor dien de. Een van de laatste instruc ties in het rijtje waarschuwde ervoor dat je bij gebruik van het middel wel even een vei- ligheidsbril moest opzetten. Dat vind ik dus veel te laat. Dat soort aanwijzingen hoort boven in de rij staan Renkema, die de jury voorzat van de onlangs uitgereikte Jan Veeringprijs voor de beste ge bruiksaanwijzing, denkt dat de oorzaken van de gebrekkige handleidingen in de eerste plaats gezocht moeten worden in de ondergeschoven positie van het instructieboekje. „Het is vaak de sluitpost op de be groting van bedrijven, terwijl er ontzettend veel geld in ad vertenties wordt gestopt. Ik vind dat je dan beter een ad vertentie minder kunt plaat sen, zodat er wat meer geld en zorg aan de handleiding be steed kan worden. De ge bruiksaanwijzing zou het visi tekaartje van een onderne ming moeten zijn". Renkema zet bovendien vraagtekens bij de volgorde van het produktieproces. Te genwoordig worden de ge bruiksaanwijzingen eerder ge schreven dan het bijbehorende produkt wordt ontwikkeld. „Ja, dan kan het ook niet goed gaan", constateert de hoogle raar. Oneens Lilian van Duim, schrijfster van gebruiksaanwijzingen voor kleurentelevisies bij Phi lips, is het absoluut niet met Renkema eens. „We beginnen weliswaar met het schrijven van de handleiding als het produkt nog niet helemaal be staat, maar wij gaan regelma tig naar de fabriek om zelf achter het nieuwe toestel te zitten. Daar volgen wij alle veranderingen die worden aangebracht". Bovendien wordt de handleiding volgens Van Duim uitgebreid getest als de televisie klaar is. Bij Philips wordt daarvoor een willekeu rig stel mensen van de straat gehaald dat aan de hand van de gebruiksaanwijzing moet proberen het apparaat aan de gang te krijgen. Alles wordt op video opgenomen en daar waar regelmatig dezelfde pro blemen terugkeren, worden wijzigingen aangebracht in de gebruiksaanwijzing". Volgens Van Duim is het eco nomisch gezien niet mogelijk het instructieboekje pas te schrijven als het produkt al helemaal klaar is. „Stel je eens voor dat je dan pas aan de handleiding begint, dan zou het toestel veel te laat in de winkel terecht komen. Je moet je niet vergissen, hoor, het duurt al snel een half jaar voordat de gebruiksaanwijzing helemaal goed is". Lilian van Duim zou wel wat eerder bij de ontwikkeling van een nieuwe televisie betrok ken willen zijn. „Niet dat we ons met alles willen bemoeien, maar dan kunnen we tenmin ste meeluisteren naar de idee ën die geopperd worden. Daardoor hebben we dan toch wat meer achtergronden bij het schrijven van een handlei ding". Van Duim acht het onmogelijk het iedereen naar de zin te maken. „Er zijn mensen die zo bang zijn iets kapot te maken dat ze eerst uitgebreid de handleiding doorlezen. Ande ren proberen eerst zelf uit te vinden hoe het apparaat werkt. Die gaan aan alle knop pen draaien en fröbelen, net zolang totdat ze vast komen te zitten. Dan pas kijken zij de handleiding in. De moeilijk heid is ook dat iedereen weer iets anders van een handlei ding verwacht. Door stapsge wijs instructies te geven, die nen wij de ene groep mensen. Aan de andere kant is er een register waarin mensen ge richt een antwoord kunnen zoeken op hun concrete vra gen". Onderschatting De schrijfster vindt dat die moeilijke kant van haar vak vaak wordt onderschat. „Men sen weten niet hoe moeilijk het is. Ik zeg wel eens tegen iemand die kritiek heeft: 'Breng maar wat verbeterin gen aan'. Dat kunnen ze dan niet". Van Duim zegt over een olifantehuid te beschikken als het om kritiek gaat. „Dat moet wel. Wij zijn eigenlijk voetbal lers in een wedstrijd en het hele stadion roept hoe wij het moeten doen". De allerbeste volgens Van Duim eeh aparte handleiding voor iedereen zijn. „Het lijkt mij ideaal om een winkel binnen te gaan en te kunnen kiezen uit vijf ver schillende soorten gebruiks aanwijzingen. Als ik denk dat ik het installeren van mijn ap paraat wel alleen af kan, kies ik een handleiding die ik vooral als naslagwerk kan ge bruiken. Wil ik wat meer be geleiding, dan koop ik een stapsgewijze instructie. Maar dat is echt het ultieme Uto pia". SVEN KOCKELMANN GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 22000 - 22600 22060 - 22660 onbewerkt 280 - 350 280 - 350 1 bewerkt 24200 24260 bewerkt 390 390 - Opgave: Drijfhout, A'dam i 84 831/8 60 3/4 62 75 3/8 765/8 215/8 213/4 36 361/4 57 1/4 583/8 79 807/8 56 3/4 573/4 34 7/8 351/2 I 64 1/4 653/8 Amsterdamse beurs vriendelijk gestemd AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs was giste ren in navolging van Londen en Frankfurt vriendelijk ge stemd waardoor de stem mingsindex met 0,70 punt kon stijgen tot 120,00 en de koer- sindex met 0,9 punt tot 198,2. De obligaties waren in de och tend tot 0,10 punt beter maar sloten de dag fractioneel hoger met een winst van 0,05 punt bij. een zeer rustige handel. Ondanks^een zwakkere dollar wisten de internationals tot enkele dubbeltjes winst te boe ken. Koninklijke Olie, Akzo en KLM wisten allen zeven dubbeltjes hoger te noteren en Hoogovens slechts tien cent. Borsumij Wehry wist de be kendmaking maandag van de winstverwachting en een deels voltooide reorganisatie te ver zilveren met een winst van 3,50 op 89. Aegon noteerde 2,20 beter op 124,70 en In- ternatio Müller boekte een winst van f2 op f 94. Elsevier kon 1,30 aan de notering toe- voegen op ƒ87,40 en Heineken een daalder op 128,50. Océ- van der Grinten moest daar- entegen negen dubbeltjes ach teruit op 61,10. Bij de lokale fondsen noteerde - Westinvest een gulden beter op 25 na de bekendmaking dat een Scandinavische groep 1 een groot pakket aandelen1 heeft overgenomen. Bols ging J op overnamegeruchten een rijksdaalder vooruit op 186 en Begemann, die winst en omzet fors zag toenemen, no teerde drie gulden beter op 178. Van der Giessen-de Noord moest 13 verder terug op 282. Op de parallelmarkt steeg Hes Beheer met 8 op 270 door de komende statutenwijziging die de beschermingsconstruc tie van het bedrij/" minder hecht maakt, waardoor over- neming aantrekkelijker lijkt. Berghuizer Papier was 1 be- ter op 43 na de mededeling over winstherstel.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7