SeidócSouAcmt Voorstel huismeesters aangenomen door leden woningbouwvereniging Nieuwbouw bij Nieuwe Vaart naakt school veelzijdiger STAD OMGEVING/RTV Winkeliers ergeren zich aan vertraging aanpak Breestraat CeidaeSouio/nt Klassiek cadeau WOENSDAG 30 MEI 1990 PAGINA 11 huttersveld spiegelglad ior lekkende dieseltank DEN Tussen de 400 en 600 liter dieselolie stroomde rochtend uit de tank van een vrachtwagen op het dek tussen de Rijnsburgersingel en het Schuttersveld, daardoor spiegelglad geworden Schuttersveld is twee- alf uur afgesloten geweest voor verkeer. De tank .te om onbekende redenen lek, terwijl de 43-jarige sburgse chauffeur op de Rijnsburgersingel ter hoogte de Haarlemmerweg reed. Hij reed nietsvermoedend Ier en trok een breed oliespoor totdat hij hierop op Schuttersveld door andere weggebruikers werd geat- leerd. De man zette de vrachtwagen aan de kant. De ige olie bleef echter uit de scheur in de tank stromen, rdoor een grote plas ontstond. De weg werd onmid- jk afgesloten zodat de brandweer het wegdek kon onspuiten. De gemeentereiniging heeft zand ge lid in verband met gladheid. Er zijn geen ongelukken urd. De directie milie onderzoekt vandaag hoeveel de aan het milieu is toegebracht. Antoniushove moet fuseren LEIDSCHENDAM Het Voorburgse Diaco- nessenhuis moet fuse ren met het Leidschen- damse ziekenhuis Sint Antoniushove. Dit staat in de wijzigingen van het voorstel van Gede puteerde Staten (GS) van Zuid-Holland voor de reductie van vijfhon derd ziekenhuisbedden in de provincie. GS stel den al in december 1989 dat Zuid-Holland vijf honderd ziekenhuisbed den en twintig specialis tenplaatsen moet inle- Leidse vrouw achtervolgt tasjesrover met succes LEIDEN Een kordate actie van een 18-jarige Leidse gis termiddag zorgde ervoor dat een 74-jarige vrouw haar ge roofde tas weer terug kreeg. De bejaarde vrouw liep vanaf de Morsstraat naar de Blauwpoortsbrug. Een 21-jarige Oegstgeestenaar op de fiets rukte op de brug haar witte handtas uit haar hand. De vrouw probeerde de fiets te grij pen, maar de man ging er te snel vandoor. De beroving werd echter gezien door de 18-jarige Leidse. Ze ging met haar bromfiets achter de knaap aan, riep daarbij ook nog de hulp in van een andere fietser. De Oegstgeestenaar spurtte er vandoor, richting het AZL-terrein. Hij wist het terrein daadwerkelijk te halen, maar de Leidse ook, die eveneens de hulp van de daar aanwezige bewakers inriep. Op het terrein werd hij klemgereden en aangehouden. De man verblijft in het Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest. Hij verklaarde tegenover de politie dat hij cocaïne had ge kocht in Leiden. Aangezien het volgens hem te weinig was, wilde hij wat bijkopen en had daarvoor geld nodig. Stadhuisplein omgedoopt tot Plein van de Hemelse Vrede LEIDEN De Leidse werkgroep van Amnesty International doopt morgen het Leidse Stad huisplein om tot „het Plein van de Hemelse Vrede". Amnesty vindt dat na het bloedblad op 4 juni op het Chinese plein, de aandacht op China ge vestigd moet blijven. En roept daarom Leide- naars op tussen 15.30 en 21.00 uur een bezoek te brengen aan het Stadhuisplein. In de stand kunnen bezoekers kaarten tekenen voor vrijla ting en betere behandeling van de gevangenen. Chinese muziek, thee en gelukskoekjes maken de bijeenkomst compleet. Komende zaterdag staat de Amnestygroep van de Merenwijk in winkelcentrum De Kopermo len. Ook hier kunnen mensen tussen 10.30 en 14.30 uur voorbedrukte kaarten ondertekenen en informatie krijgen over de huidige situatie in China. Illegale uitbreiding koffiehuis Morsstraat LEIDEN Een horeca-ondernemer uit de Morsstraat heeft een pand naast zijn koffiehuis, in strijd met het geldende bestem mingsplan, uitgebreid. De eigenaar krijgt daarom binnenkort een brief van de gemeente waarin staat dat dit ongeoorloofd is en dat eventueel sancties volgen. Namens de gemeente deelde L. Lamers dit gisteravond mee aan bewoners van d' Oude Morsch tijdens een werkgroepvergadering. In de wijk is het aantal pan den dat voor horeca gebruikt mag worden onlangs door de ge meente beperkt. Buurtbewoners en winkeliers hadden hierop aangedrongen. Ambtenaren merkten bij hun inventarisatie van de wijk dat er werkzaamheden gaande waren in een huis aan de Morsstraat. Nader onderzoek leerde dat mensen daar bezig wa ren dit pandje als uitbreiding van het ernaast gelegen koffiehuis in te richten. Lamers vertelde dat dit volgens het bestemmings plan niet kan. „In het uiterste geval zal gebruik worden ge maakt van politiedwang", aldus Lamers over de eventuele sanc ties als de eigenaar de werkzaamheden niet staakt. MOTIE DRINGT AAN OP BIJDRAGE GEMEENTE Banjo's op brug De bezoekers van het Leidse stadscentrum worden door dit duo ver gast op voorzichtige tok- kelklanken. Velen vinden de muziek ongetwijfeld vrolijk genoeg om een muntstuk in de openge slagen banjokoffer te werpen. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN „We ergeren ons eraan dat er nog steeds niets is gebeurd in de Breestraat, om het voorzichtig uit te druk ken. Maar we gunnen de nieuwe wethouder wel enige tijd". Dat zegt H. van Cleef, voorzitter van de Winkeliersvereniging Breestraat over het feit dat de herinrichtingsplan nen voor de winkelstraat nog steeds niet zijn uitge voerd. De nieuwe wethouder voor verkeer, J. Walenkamp, wil pas een beslissing nemen over de uitvoering van de plannen als „we zeker weten dat dit een afdoende oplossing is voor een reeks van jaren". Toen maandag tijdens de raadsver gadering door VVD en D66 werd aangedrongen op een spoedige aanpak, zei de CDA- wethouder: „Als iedereen roept dat we het moeten doen volgens de plannen die nu op tafel liggen, dan doen we het zo. Maar ik heb begrepen dat er ook wensen leven om de plannen nog te verbeteren. Daarom verbaast de haast die sommige raadsleden hebben Binnenkort is er een nieuwe vergadering van de begelei dingscommissie (waarin behal ve de winkeliersvereniging, ook de politie, busmaatschappij NZH en omwonenden zijn vertegenwoordigd) met de wethouder. De winkeliers zul len dan ook aandringen op spoed, aldus Van Cleef. „Tot die tijd geven we de wethou der de tijd om zich in te wer ken. Maar in dat gesprek zul len we zeggen dat we willen dat de Breestraatplannen wor den afgerond, en wel op zo kort mogelijke termijn". Van Cleef wil niet zeggen wat de uiterste termijn is voor de winkeliers: „We willen eerst de gedachten van de wethou der daarover horen. Ik hoop dat hij de zaak gaat afronden, de tekeningen zijn klaar, zelfs is al bekend waar de prullen bakken moeten komen te staan". De plannen die zijn gemaakt door het Amsterdamse bureau Bakker en Bleeker werden vo rig jaar zomer al gepresenteerd aan winkeliers en bewoners van de Breestraat. De stoep wordt aan beide zijden van de straat 1,5 meter breder ge maakt, er komen meer plan tenbakken en bij beide ingan gen van de straat worden snel heidsremmers aangebracht. Het stuk tussen het Gangetje en het stadhuis zou al in de cember worden aangepakt maar dat ging niet door omdat de Belgische stenen die daar voor nodig waren niet op tijd konden worden geleverd. La ter werden de plannen nog aangepast aan de wensen van gehandicaptenorganisaties en werd bovendien gesproken over een andere soort steen. Met de herinrichting is onge veer twee miljoen gulden ge moeid. Een paar maanden na afron ding van de herinrichting moet een evaluatie worden ge maakt, vindt Van Cleef. „We hebben de plannen geaccep teerd, gezegd dat ze maar moeten beginnen. Als het kar wei is uitgevoerd zullen we een lijstje maken met punten, en dat lijstje kan best lang worden". De noord-westgevel van het nieuw te bouwen gedeelte van de Nieuwe Vaart. Beneden komt links de werkplaats van de afdeling motorvoertuigen techniek en rechts de drukkerij. FOTO: PR IDEN Scholenge- enschap De Nieuwe art in Leiden staat aan vooravond van een im- ante bouwoperatie. inen afzienbare tijd rdt een L-vormige hnische school tegen huidige gebouw aan Lammenschanspark gebouwd, waarin lalf lokalen en werk- atsen worden onderge- cht. Directeur J.W. van de scholenge- enschap voor lager be- psonderwijs is er blij „We zijn dan af van oude gebouw aan de agweg en de school wordt interessanter, erdere studierichtingen men een gebouw, dat is I aal voor het verzorgen basisvorming". m drie jaar is Snik bezig t de uitbreiding van het al te gebouw aan het Lam menschanspark, waar dage lijks 900 leerlingen komen. „Maar ik heb het bepaald niet alleen gedaan. Zo heeft vanuit het bestuur C. Kamsteeg als voorzitter van de bouwcom missie heel hard aan de nieuwbouw getrokken", bena drukt Snik. De uitbreiding van het ge bouw aan het Lammenschan spark heeft drie jaar in de pen gezeten. „Eigenlijk al vanaf de fusie met de LTS aan de Haag- weg. Toen is overeengekomen dat er op termijn vervangende nieuwbouw voor het oude ge bouw zou komen. Dat gebouw is slecht en het kost erg veel geld om de zaak in stand te houden". Wat er met het ge bouw aan de Haagweg gaat ge beuren weet Snik niet. „Het ministerie van onderwijs heeft het geheel voor het zeggen". Er komen in de door Architec- tenburo Van Vliet en Partners ontworpen nieuwbouw werk plaatsen voor de afdelingen motorvoertuigen-, elektro- en mechanische techniek. De af deling grafische techniek krijgt een drukkerij. De mees te werkplaatsen komen op de begane grond. Theorielokalen en enige praktijklokalen ko men op de eerste verdieping. Bij de verdeling van de ruim ten is het de bedoeling dat de werkplaatsen waar het meeste lawaai wordt gemaakt, aan de buitenkant zitten, zo ver mo gelijk verwijderd van de theo rielokalen. Lift Het nieuwe deel van de school wordt tegen de zij- en achter kant van het huidige gebouw aan gebouwd. Panagro B.V. gaat het karwei uitvoeren. Dat bedrijf heeft in het verleden ook het huidige gebouw neer gezet. De nieuwe vleugel wordt ruim 33 meter breed en ongeveer 70 meter lang en krijgt een oppervlak van 4800 vierkante meter. De nieuw bouw wordt ongeveer zes me ter hoog. De kosten ervan be dragen ongeveer 4 miljoen gulden en worden gedragen door het ministerie van onder wijs en wetenschappen. Het komt op de plaats van de hui dige fietsenstalling en de het geasfalteerde sportterrein. De bouw gaat ruim een jaar du ren. Aan het begin van het schooljaar 1991/1992 moet het nieuwe deel in gebruik wor den genomen. Tegelijk met de bouwactivitei ten wordt de al bestaande school aangepast voor gehan dicapten. Zo komt er een lift in het gebouw. Ook worden de toiletten in de nieuwbouw toe gankelijk voor mindervaliden. Wanneer de bouw precies be gint is nog niet duidelijk. „Waarschijnlijk kan het pro ject op 1 juni worden gegund aan de aannemer", vertelt Snik. „Dan kan hij materialen gaan bestellen en kan de bouw van start". Het is wel de be doeling dat de heiwerkzaam heden in de zoihervakantie van de school plaats zullen hebben. „Dan ook is het de be doeling dat de lift in de school wordt aangelegd. Die karwei en geven nogal wat overlast. Het zou bepaald onrustig wor den in de les als er naast de school geheid zou worden". Basisvorming Snik vindt dat de school er door de nieuwbouw enorm op vooruit gaat. „De concentratie van lbo-afdelingen op een plek is gunstig. Bij de keuze van de richting na de onderbouw kunnen leerlingen vaker in dit gebouw blijven. Ook zal er minder gereisd hoeven wor den tussen verschillende ge bouwen. Daarnaast is het na tuurlijk leuk voor de leerlin gen om in een nieuw gebouw te werken. Dat motiveert enorm, er zal met meer en thousiasme gewerkt worden". Volgens Snik wordt het ge bouw ideaal voor het verzor gen van de veelbesproken ba sisvorming. „Een lbo-school met veel richtingen is veelzij dig, dat is ideaal. Het is daar om jammer dat het lager be roepsonderwijs een lage status heeft bij de mensen. Ten on rechte, want we geven hier les op exact hetzelfde niveau op een mavo. De examens zijn hetzelfde, maar de mensen weten het vaak niet. Jammer. Juist hier op een school als De Nieuwe Vaart, met een breed aanbod, zou de basisvorming plaats moeten hebben". ERIK HUISMAN Kerken in Leidse binnenstad houden open huis LEIDEN De kerken in de Leidse binnenstad houden in juni en juli op vijf zaterdagen open huis. Dat gebeurt onder de naam „Langs Leidse Kerken". Het gaat om de Hooglandse Kerk, Pieterskerk, Waalse Kerk, Lokhorst Kerk, Kapel van het Sint Elisabeth Gasthof, Oude Vest Kerk, Marekerk en om de Gereformeerde Kerk aan de Herengracht. Waarschijn lijk doet ook de Lodewijks- kerk mee. De kerken zijn open op 30 juni en op alle zaterdagen in juli. Aanleiding voor het initiatief is de belangstelling bij het pu bliek voor kerken. Bij diverse gelegenheden bleek dat velen kerken van binnen willen be zichtigen en meer willen we ten over de geschiedenis van kerken. Tijdens de vijf zaterdagen worden er in de kerken diver se activiteiten gehouden, zoals rondleidingen, (orgelconcer ten, korte vesperdiensten en tentoonstellingen. De activitei ten worden opgenomen in een folder. Die wordt in samen werking met de VVV ge maakt. Verder komen in de folder een routekaartje, een korte beschrijving van de ker ken en de openingstijden te staan. In de deelnemende ker ken zelf zijn vaak folders en/of boekjes over de betref fende kerk te verkrijgen. LEIDEN De algemene ledenvergadering van de Woningbouwvereniging Leiden (WVL) heeft zich gisteravond achter een voorstel geschaard voor de aanstelling van vier huismeesters in de Slaaghwijk. Bovendien is een motie aangenomen waarin er op wordt aan gedrongen dat de ge meente Leiden meebe taalt voor de huismees ters. Eerder stemde de bewoners- nissie al in met het voor stel. Dat houdt in dat tot 1 ja nuari 1991 de huidige bijdra gen blijven gelden die varië ren van 14 tot 21 gulden per maand per woning. Na die datum zakt dat tot bedragen die variëren van 7,50 gulden tot 11,50 gulden. Later kan dat alleen worden verhoogd met een percentage dat over eenkomt met de loon- en prijsstijgingen. De WVL wil toekomstige be woners op den duur wel de volledige kostprijs in reke ning brengen. Maar dan moet wel eerst het systeem van woningtoewijzing op de hel ling. Mensen die niet willen betalen krijgen dan de keus een flat in de Slaaghwijk te weigeren. Daarvoor is echter de medewerking van de ge meente nodig. Het voorstel werd gisteren met 32 tegen 9 stemmen aan genomen. De tegenstemmers hadden vooral kritiek op de extra kosten die het met zich meebrengt. De WVL moet er 50.000 gulden extra voor aan de reserves onttrekken. Een van de leden noemde dat „volstrekt onverantwoord". Ook waren er aanmerkingen op het feit dat er vier huis meesters worden aangesteld voor iets meer dan 800 flat woningen. Hoewel voorzitter R. van den Helm betoogde dat zoveel toezicht nodig is om de pro blemen van verpaupering op te kunnen lossen en dat het aantal op den duur kan wor den verminderd wist hij zijn tegenstanders niet te overtui gen. Eén van hen betoogde dat de aanpak van de Slaagh wijk ten koste gaat van het beheer van andere woning complexen van de vereni ging- Wolken Niettemin overheersten posi tieve geluiden over de in overleg met de bewoners be reikte oplossing. De afgelo pen maanden verliep het overleg met de bewoners soms zeer moeizaam. Tijdens een eerdere vergadering die tot in de kleine uurtjes door liep, laaiden de emoties hoog op. Y. de Jong dreigde het bestuur toen met een motie van wantrouwen. „Wat mij betreft is die nu van tafel. De wolken zijn van de lucht. Dit is een keurige oplossing", stelde hij. Voorzitter Van den Helm kon daarop niet nalaten op te merken dat er weliswaar was gedreigd met een motie van wantrouwen, maar dat hij nooit een tekst had gehad. „Die motie heeft bij ons nooit op tafel gelegen". Andere leden vielen De Jong bij. Een van hen merkte op dat de kwestie de vereniging weliswaar veel geld kost, maar dat het ook een goede investering is. „Het is net zo iets als groot onderhoud, dat kost ook geld". Veel kritiek was er op het uitblijven van bijdragen van de gemeente. Die werd er niet minder op nadat voorzit ter Van den Helm had ver klaard geen mogelijkheden te zien voor verlenging van de subsidie van het ministerie van justitie in het kader van de vandalismebestrijding. Ook over uitkeringen in het kader van de sociale vernieu wing had hij niet veel illu sies. „In feite is daar geen nieuw geld voor uitgetrok ken. Het gaat om bestaande subsidies die anders worden verdeeld". Een bewoner van de Slaagh wijk greep die opmerkingen mede aan om zich tegen het voorstel uit te spreken. „De bewoners moeten er geen cent voor betalen. Er zijn potten genoeg. De sociale vernieuwing, de algemene bedrijfsreserve..." Maar vol gens Van den Helm is het niet mogelijk de bijdrage van de bewoners nog verder te rug te brengen. Motie De leden waren volstrekt eensgezind toen er moest worden gestemd over een motie van H. van Tol over de uitblijvende bijdrage van de gemeente. Ook het bestuur van de WVL schaarde zich daar achter. Voorzitter Van den Helm stelde eerder al dat het bestuur alle mogelijkhe den had aangegrepen om subsidies te krijgen, maar dat er kennelijk niet meer in zat. Volgens hem zou het al sche len als de gemeente meebe taalt aan het onderkomen van de huismeesters. Hij zag de motie als steun aan dat streven van het bestuur. Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: Voorl: I Adres: l Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee, die de krant de eer twee weken gratis krijgt, kunt u een keu ze maken uit de .volgende Ip's of cd's van Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Beethoven (lp) 3e Symfonie 'Eroica' B Tchaikovsky (cd) Se Symfonie op. 64 Romeo et uliette C Beethoven (cd) 3e Symfonie 'Eroica'.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11