herkiezingen Colombia iet Russische roulette ^ranz Schönhuber weg Is leider Republikaner Einde spoorwegstaking winst Poolse regering Concurrentieslag dreigt om televisie rechten executies Sovjetunie zet terugkeer van troepen uit DDR stop fflTENLAND NN Franz Schönhuber, de voorzitter van de Westduitse its-extremistische partij Republikaner, is afgetreden. Schön- ier wijt zijn vertrek aan de groeiende invloed van „een klei- kliek extremisten" die de partij te ver naar uiterst rechts zou ven De 67-jarige Schönhuber, een voormalige SS'er, richtte 983 de Republikaner op. Zijn positie in de partij raakte om- den wegens de recente verliezen die zijn partij leed bij plaat- jke en regionale verkiezingen in de Bondsrepubliek. Op het lelijke congres van de Republikaner in juli wil hij zich ech- laten herkiezen, om \erder te regeren met een nieuw be- ijna 2.0(ir. De reden die Schönhuber voor zijn opstappen gaf, heeft icorporj waarnemers verbaasc. Weinigen hielden het voor mogelijk 'Onvormde ex-SS'er, die trots is op zijn nazi-verleden, nog rechts kon rden ingehaald. Bij de opbouw van zijn partij, zo blijkt nu, vernteu\ ft ^ij echter geesten ui de fles gelaten die hij niet meer kan i op niei, QeidóaQowumt ZATERDAG 26 MEI 1990 PAGINA 7 Een vermoeide Franz Schön huber, nadat hij zijn aftreden als voorzitter van de Republi kaner bekend had gemaakt. FOTO: AP Japan stuurt 432 Chinezen terug TOKYO De Japanse politie heeft 432 Chinezen, die vorig jaar in Japan aankwamen, per boot teruggestuurd naar China. Zij maken deel uit van een groep van ongeveer 2.800 Chinese boot vluchtelingen. Na onderhandelingen met de Chinese autoreiten werden al eerder 1.225 van deze mensen gerepatrieerd. Japan heeft besloten bijna alle vluchtelingen terug te sturen, op 153 mensen na. Het grootste deel van de vluchtelingen probeerde bij aankomst in Japan door te gaan voor Vietnamese bootvluchte lingen. Joodse graven in Roemenië geschonden BUKAREST In drie Roemeense steden zijn de afgelopen twee weken zo'n zeventig graven geschonden. Bijna de helft er van behoorde aan joden. Op de openbare begraafplaats Ghencea in Bukarest werden ook de vermoedelijke graven van Nicolae en Elena Ceausescu geschonden en verdwenen de houten krui sen die erop waren aangebracht. De schending van de joodse be graafplaatsen is mogelijk ingegeven door de recente grafschen- nerij in het Franse Carpentras. Levenslang cel voor medewerkers Ceausescu BUKAREST Vier hoge mede werkers van ex-president Nicolae Ceausescu van Roemenie zijn in hoger beroep tot levenlange gevan genis veroordeeld. Ze zijn schuldig bevonden aan „medeplichtigheid aan volkerenmoord", bij het neer slaan van de opstand in december. In Sibiu in het midden van het land is vandaag het proces begon nen tegen Nicu Ceausescu, een van de drie kinderen van Nicolae en Elena Ceausescu. Hij wordt be schuldigd van „volkerenmoord", omdat hij opdracht gegeven zou hebben op de demonstranten te schieten toen die de straat opgingen in Sibiu, van welke stad hij partij leider was. Italiaanse regering verhindert stakingen ROME De Italiaanse minister van verkeer, Carlo Berni ni, heeft met nieuwe 'dienstopdrachten' de voor dit week einde geplande stakingen in de vervoersector afgewend. Nadat de treinmachinsten op ministerieel bevel donderdag hun staking moesten opgeven, treft de nieuwe maatregel zowel het spoorwegpersoneel als luchtverkeersleiders van de luchthaven van Rome Fiumicino. In Rome gaat men er vanuit dat Bernini aangekondigde stakingen met meer diensbevelen zal trachten te verhinderen. Lijfwacht van Mandela schuldig aan moord JOHANNESBURG Een lijfwacht van Winnie Mandela is door een rechtbank schuldig bevonden aan moord op de zwarte jongen Stompie Seipei. De uitspraak kan betekenen dat de 41-jarige lijfwacht, Jerry Vusi Musi Richardson, de doodstraf krijgt. Volgens verklaringen was Winnie Mande- la zelf vier dagen lang betrokken bij het martelen van de 14-jarige jongen. Tegen haar is echter (nog) geen aanklacht ingediend. Seipei zou ontvoerd zijn in de veronderstelling dat hij als verklikker werkte voor de politie. el in did an onze corresponcente e afdelij Annemarie Heijnl OTA De verkie- ;scampagne in Colom- 0p de i heeft veel weg van Russische roulette, tnen acht maanden den drie presidents- ididaten in koelen de vermoord De 0-3.2i8i1Paëne voor de Terkie- evens, ëen- °*ie morgei wor" |i gehouden, is daarmee bloedigste en gpweld- jligste in de Cdombi- ise geschiedenis. weid regeert in dit Latijnsa- iikaanse land. In ce eerste maanden van dit jaar den 815 persoren het htoffer van poliiek ge- d: gemiddeld zeTen 'per Geweld van de {uerrilla, leger en de politie rechtse ja-militaire organiaties en i de drugsmaffia. Efe meeste (dacht trok de tereur van j beruchte drugskatel van dellin. Na de mood op de sidentskandidaat van de erale Partij Lui: Carlos an die vrijwil zeker i van het presidentchap |k in augustus de 'Male oor- 1 uit tussen de drigsmaffia de regering. De verkie- gscampagne draait dan ook het 'narco-terroisme' en tyz jkov dieigt ~let aftreden i ervar agen stiervolg teparatj DSKOU De premier n de Sovjetunê, Ryzj- heeft verkliard dat zal aftreden iidien hij :n steun krijgt mor zijn tket radicale economi- |ie hervormingei. n bijdradien mijn regeling geen ;atiewe|trouwen krijgt, noet een >en brduwe regering aan het procesfk". 20 zei Ryzjk.v op een atuur vdscon^erent^e- ..hdien de nvormd°^k'n8 er Seen v»rtrouwen ipparatreft!,dan zal Set 'e«™ >r wil ingaan Hij hield overigens op ie vlakte ir de mogelijkheid dat een prendum wordt gehouden Ir de voorziene g-ote prijs- ihogingen. „Wij hebben in- 'P van taming van de bevolking Jig. Als de Oppeiste Sovjet onder programma ondersteunt, 1 moet zij bepaler op welke fce de bevolking noet wor- gehoord. Maar het is on- jkbaar dat prijshervormin- ïling ni worden doorgevoerd, zon- de bevolking diarover te jdplegen". Ryzjko* vroeg de ite richfoners van de Sovjetunie en. U kps611 een einde te maken telefd,ket hamsteren van levens welen. „Ik vraag om terug- idendheid en kclmte", al- I Ryzjkov tijdens zijri pers- itie-adiif.erent'e 'n ^et Kremhn. Picale hervormeis in het llement hebben het econo- Jch programma gekraakt, 'zeggen dat de plannen de nomische crisis in de Sov- inie niet zullen oplossen. De icale vleugel, onder aan- •ing van Boris Jeltsin, eist iet parlement zijn vertrou- in de regering opzegt. hoe daar een eind aan kan worden gemaakt. Het gaat daarbij vooral om het al dan niet uitleveren van gevangen genomen drugsmafiosi aan de Verenigde Staten. Cruciaal De kwestie van de uitleverng is cruciaal. Het Kartel van Me- dellin, het grootste van de vele drugskartels, heeft al verschil lende keren aangeboden zijn hele infrastructuur te ontman telen, en te willen praten over zijn overgave. Als voorwaarde stelt het kartel dat de drugs handelaren in Colombia zelf worden berecht, en niet wor den uitgeleverd aan de Vere nigde Staten. De huidige regering is nogal wispelturig geweest wat be treft onderhandelingen met de drugsbaronnen over de uitle vering. Eerst weigerde de re gering te praten. In februari viel ineens een stilte in het narco-geweld en het Kartel van Medellin gaf zelfs toe de oorlog verloren te hebben. In die zelfde tijd werden geen drugsbaronnen uitgewezen. Laatst werd bekend dat er ge heime onderhandelingen had den plaatsgevonden tussen het Kartel van Medellin en verte genwoordigers van de katho lieke kerk en een aantal voor malige presidenten. De vrede duurde echter maar kort. Toen de regering eind maart de uitleveringen hervat te, kraaide het kartel verraad en 'beloofde' voor elke uitgele verde drugshandelaar 5000 kilo dynamiet te laten ontplof fen in de hoofdstad Bogota. Hervormingen „Het probleem met deze crimi nele drugshandel-organisatie is dat ze een grotere capaciteit blijken te hebben voor ter reuracties dan we aanvakelijk dachten", meent Cesar Gaviria Trujillo, presidentskandidaat voor de Liberale Partij, en ge doodverfd winnaar van de verkiezingen van morgen. De 43-jarige econoom en voorma lig minister van binnenlandse zaken en financiën in de rege- ring-Barco is de politieke erf genaam van de vermoorde Luis Carlos Galan. Evenals Galan en de huidge liberale president staat Gaviria een harde aanpak van de drugs maffia voor, en is hij een uit gesproken voorstander van uitlevering aan de Verenigde Staten. Maar in tegenstelling tot Barco plaatst Gaviria wel een aantal kanttekeningen bij deze maatregel. „Volgens mij moet uitlevering een aanvullende maatregel zijn, niet het enige of belang rijkste instrument tegen de drugshandel, zoals nu". Gavi ria neemt zich voor het juri disch apparaat te hervormen. Daarnaast verlangt hij van de Verenigde Staten, waar de meeste Colombiaanse cocaïne naar toe gaat, meer maatrege len om de consumptie in eigen land te beperken. Ook wil hij een betere behandeling voor legale Colombiaanse export- produkten, zoals koffie, bloe men en bananen. Als Gaviria wint, dan heeft hij dat mede te danken aan de verdeeldheid van de conserva tieven, traditioneel de belang rijkste politieke tegenspeler Colombia wordt geteisterd door ongekend geweld. Met moorden en bomaanslagen (foto) tracht de drugsmaffia de regering tot onderhandelingen te dwingen. van de Liberale Partij. De twee conservatieve kandida ten, Alvaro Gomez Hurtado en Rodrigo Lloreda, zijn beide ut- gesproken tegenstanders van uitlevering. Ambassade Colombia vraagt bescherming DEN HAAG De Colombi aanse ambassade twijfelt eraan of de Colombianen in Neder land morgen in alle rust hun stem kunnen uitbrengen voor de presidentsverkiezingen in hun land. De Stichting Colom bia Comité Nederland houdt namelijk voor de ambassade aan de Groot Hertoginnelaan in Den Haag een demonstratie voor de mensenrechten in Co lombia. De ambassade heeft de Nederlandse regering om be scherming van haar stemmen de burgers gevraagd. De Stich ting Colombia Comité Neder land wil met de demonstratie een „kritische noot" plaatsen bij de waarde van verkiezin gen „in een land waar weinig aandacht is voor de mensen rechten". Woordvoerder Juten van de stichting verklaarde echter dat de Colombiaanse kiezers die naar de ambassade komen niets hebben te vrezen. „Wij vragen alleen of ze ook een symbolische stem op het leven willen uitbrengen". Dit jaar doet links voor het eerst mee aan de verkiezingen. Maar het geweld heeft de speelruimte voor de linkse op positie flink beperkt. De be langrijkste progressieve partij, de Patriottische Unie (UP), verloor sinds haar oprichting in 1985 bijna 1400 leden. Ver moord door rechtse para-mili taire organisaties, vaak gefi nancierd door de drugsmaffia, en in een innige samenwer king met het leger. In maart werd de presidents kandidaat van de UP, Bernar do Jaramillo, vermoord. De UP richtte vervolgens samen met een aantal andere linkse organisaties de partij Nieuw Links op, en stelde voormalig guerrillaleider Carlos Pizarro kandidaat. Begin mei werd ook deze presidentskandidaat neergeschoten. De regering stelde onmiddel lijk het Kartel van Medellin verantwoordelijk voor de twee moorden. Maar de leider van het Kartel, Pablo Escobar, ont kende er iets mee te maken te hebben. Volgens Escobar had hij niets tegen Jaramillo en Pi zarro, beiden voorstander van onderhandelingen met de drugsmaffia, en tegenstanders van uitlevering aan de Vere nigde Staten. Een meer waar schijnlijke dader is Fidel Cas- tana alias 'Rambo', een drugs baron die aan de noordwest kust van Colombia opereert. 'Rambo' staat bekend om zijn haat tegen links. In het betref fende gebied treedt hij met zijn privéleger dan ook hard op tegen alle oppositie, onder het toeziend oog van de plaat selijke legerleiding. Na de dood van Jaramillo en Pizarro wordt er hardop ge sproken over de mogelijkheid dat uiterst rechts, al dan niet in samenwerking met een van de vele drugskartels, uit zou zijn op destabilisatie van Co lombia. De vele aanslagen en het blinde geweld dat ie dereen kan treffen zouden tot doel hebben een chaos te scheppen en een militiare staatsgreep te rechtvaardigen. i de vo<rpagina) onderd ruek. V< e huid Begrafenis Duizenden Palestijnen liepen gisteren mee tijdens de begrafenis van Mohammed Abbas, een 21- jarige Palestijn die eerder deze week in een vluchtelingen kamp in Jordanië tijdens rellen met de politie om het leven kwam. De baar met de kist van Abbas was bedekt met bloemen en de Palestijnse vlag. FOTO: AP (Van onze speciale verslaggever Hans Bos) WARSCHAU Polen haalt opgelucht adem, nu de spoorwegarbeiders in het noorden en midden van het land hun honger staking en blokkades heb ben opgeschort. Aan de vooravond van de lokale en regionale verkiezingen is daardoor op politiek ni veau de druk van de ke tel. De wilde actie bracht de Pool se gemoederen dermate in be weging, dat zelfs het voortbe staan van het kabinet Mazo- wiecki op het spel kwam te staan. De einduitslag mag als een morele overwinning wor den beschouwd van premier Mazowiecki en de in Polen nog uiterst kwetsbare demo cratie. Solidariteit, zo is de verwach ting, zal morgen de verkiezin gen met overmacht winnen. Daardoor zal de politieke vleu gel van het vakverbond voor het eerst ook op lokaal en re gionaal niveau vertegenwoor digd zijn. Het zijn morgen de eerste vrije lokale verkiezin gen in Polen in 58 jaar. Uiter lijk in april van het volgend jaar staan, zo maakte premier Mozowiecki gisteren bekend, parlements- en presidentsver kiezingen op het programma. Intussen blijft de sociale on rust toenemen, ondanks het afblazen van de spoorwegsta king. Het parlement ziet bijna dagelijks protesterende boeren en fabrieksarbeiders uit het hele land aan zich voorbijtrek ken, terwijl ook andere groe peringen zich opmaken om de knuppel in het hoenderhok te gooien. En dat allemaal terwijl het met de Poolse economie net iets beter lijkt te gaan en buitenlandse investeerders vertrouwen in Polen beginnen te krijgen. (Vervolg van de voorpagina) SAN FRANCISCO De kwestie over het uitzen den van executies kwam voor het eerst naar voren in april, toen Californië zich opmaakte voor de eerste terechtstelling in 23 jaar, die van de moorde naar Robert Alton Harris. KQED vroeg toestemming zijn dood op video vast te leggen ter stichting van het publiek. Maar dat ver zoek werd geweigerd. De executie werd overigens uitgesteld. Volgens de Californische wet dienen als getuigen ten minste twaalf 'achtenswaardige bur gers' uitgenodigd te worden in de gaskamer van de gevange nis. Het is ook de gewoonte ongeveer veertien journalisten toe te laten. Bij de laatste exe cutie in Californië in 1967 mochten verslaggevers aante keningen en tekeningen ma ken. Het gebruik van camera's was echter verboden. Een van de argumenten die KQED nu aanvoert is dat andere aspec ten van het rechtssysteem, in clusief rechtszaken, wel op te levisie getoond worden. Voor executies zou daarom geen uit zondering meer gemaakt moeten worden. KQED heeft steun gekregen van zowel voorstanders van de doodstraf, die zeggen dat uit zending van executies een af schrikwekkend effect zal heb ben op misdadigers, als van te genstanders van de doodstraf, die verwachten dat het pu bliek het een weerzinwekken de vertoning zal vinden. Woordvoerder Michael Schwarz ontkent ten stelligste dat KQED de executie wil ge bruiken om de kijkcijfers van de zender wat op te vijzelen. Hij maakt duidelijk dat KQED niet concurreert met commer ciële stations: de zender zou de executies pas 's avonds laat uitzenden. Schwarz windt er echter geen doekjes om dat de mogelijk heid bestaat dat commerciële stations een nieuwe regelge ving voor de televisieverslag- geving van executies zullen uitbuiten om de sensatiezucht van hun kijkers te bevredigen. „Ik twijfel er ernstig aan of wij de eerste zullen ziin die een executie uitzenden'zegt hij. Met 2300 ter dood veroor deelden in Amerika, een aan tal dat elk jaar met nog eens 270 toeneemt, zouden televisie uitzendingen van executies weieens een belangrijk onder deel kunnen worden van de toekomstige tv-programme- ring. JAMES BONE (c) The Times, Londen DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER js Och, misschien heeft de Spaanse kapitein ook wel de wij- ipartij gekozen; de wind is bijna geheel gaan liggen en zijn d QalJp "9* vr'jwel stil, terwijl Peer's schepen nog een beetje kun- n manoeuvreren. Wat zou hij tegen twee zulke tegenstanders Inen uitrichten? Beter kan hij trachten het met de zeerovers- jitein op een accoordje te gooien. De Spanjaard laat een boot 9704*tten en roeit met zijn zoon naar „De Helhondt". „Seigneur, Jevind mij in uw macht", zegt de Spanjaard, wanneer hij te- ^^^over Peer staat, „doch spaar uw moeite en tijd; aan boord HB mijn schip bevindt zich niets van waarde. Ik heb suiker gela den op de Canarische eilanden en ben op weg naar Alicante. Sta mij echter toe uit erkentelijkheid voor uw goedheid u een klein geschenk aan te bieden...." Aha, denkt Peer, die sinjeur kan mooi praten, maar.... suiker van de Canarische eilanden? Hij ge looft er niets van, vooral niet, wanneer het „kleine" geschenk be staat uit een fraai kistje vol juwelen. Met een grijns wijst hij het geschenk af. „Eerlijke zeelieden", zegt hij, „val ik niet lastig. Doch veroorloof mij wel, seigneur, uw schip te laten doorzoeken, alvorens ik u goede reis toewens." OOST-BERLIJN De Sovjetunie heeft bevestigd dat zij voorlopig is gestopt met het terugtrekken van troepen uit de DDR, om dat het onmogelijk zou zijn onderdak te vinden voor de terugkerende mi litairen en hun gezinnen. De Sovjetunie heeft 380.000 man troepen in de DDR. Tot nu toe zijn twee geblindeerde divisies met in totaal 2.000 tanks teruggetrokken, hetgeen maar de helft is van het aantal dat Sovjetpresident Michail Gorbatsjov in 1988 aankondig de terug te trekken, vóór het einde van 1990. Sovjetdiploma ten in Oost-Berlijn zeiden dat plaatselijke overheden in de Sovjetunie niet meer gehoor zamen1 aan orders vanuit Mos kou, om woningen voor terug kerende militairen ter be schikking te stellen. Een ander probleem waarmee Moskou worstelt, en dat reden zou kunnen zijn de terugtocht te vertragen, is de toekomstige militaire positie van een vere nigd Duitsland. President Gor batsjov heeft gisteren gewaar schuwd dat de Sovjetunie haar houding in de onderhandelin gen over wapenvermindering en veiligheid in Europa zal herzien, als het verenigde Duitsland lid wordt van de NAVO. Na gesprekken met de Franse president Mitterrand herhaalde Gorbatsjov dat Duitsland deel zal moeten uit maken van zowel NAVO als Warschau Pact. Een andere mogelijkheid is dat Duitsland wél lid wordt van de politieke, maar niet van de militaire structuur van de NAVO. Daarmee zou Duitsland bin nen de NAVO eenzelfde posi- als Frankrijk. Nederlanders weg uit Gabon LIBREVILLE Franse mili tairen hebben gisteren enige honderden buitenlanders geë vacueerd uit het Westafri- kaanse Gabon. Onder hen be vinden zich ook Nederlandse- vrouwen en kinderen. Zij zijn vannacht in Parijs aangeko men. Vooral in de stad Port Gentil, waar buitenlandse olie maatschappijen als Elf en Shell hun kantoren hebben, zou recent op grote schaal zijn geplunderd. In de Westafri- kaanse staat braken woensdag ernstige onlusten uit, na de mysterieuze dood van opposi tieleider Joseph Rendjambe. De oppositie beschuldigt presi dent Omar Bongo ervan op dracht tot de moord te hebben gegeven.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7