De metamorfose van een griezelfilm Kan het motief van bewegende griezelpoppen behalve obligaat huiveren ook nog een vermakelijke film opleveren? De Amerikaanse filmregisseur Joe Dante scoorde met zijn film 'Gremlins' uit 1984 het grootste kassucces uit de geschiedenis van Warner Bros. Maar inhoudelijk werd het werkstuk, onder meer in het Verenigd Koninkrijk, zo genadeloos neergesabeld, dat hoofdrolspeelster Phoebe Cates het er nog over heeft. Twee weken geleden beleefde 'Gremlins 2' een voorvertoning in San Francisco. Godert van Colmjon was er bij, en verbaasde zich over de gedaanteverandering van kwaadaardige anarchistische filmmonstertjes tot vermakelijke projecties van doorgeslagen projectontwikkelaars en de hi-tech-cultus. Gizmo het aandoenlijke, zachtharige wezentje met de grote ogen. GREMLINS 2 VERSLAAT VOORGANGER OP ALLE FRONTEN SAN FRANCISCO - Joe Dante, een sprankelend filmtalent dat zich voornamelijk in de marge van uit gesproken genrefilms en als maker van een aantal afleveringen van be kende televisieseries heeft kunnen manifesteren, lijkt pas echt te gaan doorbreken met een film waarvan je dat niet zou verwachten. Een film bovendien die hij na het uit brengen van zijn Gremlins-fïlm in 1984 gezworen had nooit te zullen maken. Maar de wegen van Holly wood zijn soms even ondoorgron delijk als voorspelbaar. Met een wereldwijde opbrengst van ruim 200 miljoen dollar werd 'Gremlins' het grootste commerciële succes uit de geschiedenis van Warner Bros. Geen wonder dat de maatschappij er bij haar regisseur op bleef aandringen een ver volg daarop te maken, ondanks zijn be sliste en herhaalde afwijzing. Twee jaar geleden ging Dante door de knieën, op één voorwaarde: hij zou de film maken die hij wenste te maken en geen andere. De maatschappij stemde tóe en Dante toog, samen met producer Michael Fin- nell en scriptwriter Charley Haas aan het werk. Gizmo De eerste 'Gremlins' was opgezet rond de commercieel weliswaar aantrekkelijk gebleken, maar langzamerhand ook uit gekauwde formule van beweegbare pop pen. Dank zij de hulp van Steven Spiel berg, een meester in dit genre die als co- producer optrad, werd Gizmo gecreëerd, het aandoenlijke, zachtharige wezentje met de grote ogen. Gizmo, een zoge naamde Mogwai waarvoor de oorsprong in het oude China moet worden gezocht, was volmaakt onschuldig. Maar Dante en Spielberg besloten dat in elk onschul dig en geordend wezen een boosaardig, anarchistisch monster huist, een Grem lin, die door een toevallige samenloop van omstandigheden en zonder bepaalde voorzorgen, zomaar vrijkomt. Eén Gremlin is tot daar aan toe. Maar als die zich ook nog blijkt te kunnen genereren in een zich razendsnel vermenigvuldi gende horde soortgenoten, dan breekt de hel los. Het eerste Gremlins-verhaal speelt zich af in het kleine, lieflijke stadje Kingston Falls, niet ver van New York. Daar komt Gizmo aanwaaien bij de jonge har- tebrekers Billy Perm (Zach Galligan) en Kate Beringer (Phoebe Cates), een ideaal tienerkoppel dat in onschuld niet onder doet voor Gizmo. Beiden hebben een simpel baantje op het glanzende, high tech-kantoor van de wereldwijd opere rende Manhattan-magnaat Daniel Clamp (John Clover). In een onbewaakt ogenblik barst thuis in Kingston Falls een Gremlin los in Gizmo, die vervol gens met zijn gegenereerde kornuiten een grenzeloze vernielzucht botviert op huis en dorp. De uitgebroken anarchie, bedoeld als metafoor, kreeg door de beslotenheid van de locatie en de razendknappe le vensechtheid waarmee de slijmerige, kikkerachtige Gremlins huishielden, een agressief karakter, waarbij te weinig mo menten van pure humor waren inge bouwd om voor de nodige ontspanning te zorgen. Het werd daardoor een grim mige griezelfilm in plaats van de horror comedy die Dante en de zijnen gaande weg in het concept hadden zien dagen. Maar onder het bioscooppubliek, met name onder de jeugdige bezoekers, ver spreidden de Gremlin-monsters zich als een ware rage, met genoemde opbrengst als resultaat. W aaaauuuwww! Zes jaar na dato zijn de Gremlins klaar blijkelijk nog altijd niet uit de herinne ring van al die miljoenen bioscoopbe zoekers verdwenen. Als ik de jonge taxi chauffeur, die me van het vliegveld naar het hotel brengt, de reden van mijn be zoek vertel, ontsnapt er spontaan een hoge, langgerekte Waaauuuwwwü! aan zijn nog nagenoeg gladgeschoren keel. Gevolgd door een Waaauuuwww, Grem lins Twooo!!!, een kreet die hij door zijn geopende raampje nog eens op mega foonsterkte herhaalt voor de man in het houten keetje bij wie hij zijn ritopdracht moet afgeven. De produktiekosten van 'Gremlins 2, The New Batch' zoals de nieuwe film voluit heet, bedragen zo'n 300 miljoen dollar, 100 miljoen meer dan de totale opbrengst van 'Gremlins'. De succesver wachtingen bij de filmmaatschappij zijn echter hooggespannen, reden waarom kosten noch moeite worden gespaard om de Amerikaanse release van de film (be gin juni), en de mondiale première, in clusief Nederland (tweede helft juli), on der de aandacht van de internationale pers te brengen. Een van die manieren betrof een uitno diging aan filmjournalisten uit Europa, Japan, Brazilië, Australië en de Verenig de Staten om een proefvertoning met publiek bij te wonen in The Galaxy The atre in San Francisco. Een invitatie die maar al te graag wordt geaccepteerd, want die avond, vrijdag 4 mei, schuiven in het Italiaanse restaurant van het luxe Pare Fyfty-Five Hotel (onze tijdelijke verblijfplaats) 32 journalisten uit alle windstreken aan voor een kennisma kingsetentje. Als het om de film gaat zijn de verwachtingen laag. Het enthousias me over een inderdaad fantastische ri sotto daarentegen is groot. Verrassing Diezelfde avond en drie uur later is ook de gedrukte verwachting ten aanzien van de film vrijwel unaniem omgeslagen in enthousiasme. Dante bereidt de bios coopbezoeker met 'Gremlins 2' een aan gename verrassing, die zich niet tot de liefhebber van horror of een jeugdig pu bliek beperkt. Wie 'Gremlins' heeft ge zien, zal bijvoorbeeld opgelucht adem halen bij de relativerende humor waar van Dante en scriptwriter Haas 'Grem lins 2' zo rijkelijk hebben voorzien. Ze ker, de film telt nog vele onvervalste schrikmomenten, maar telkens is er een goed getimede grap of geestige opmer king die angst en huiver omzetten in een bevrijdende lach. Dante heeft het tijdens de opnamen van 'Gremlins' gerezen idee van een zinniger horror comedy met 'Gremlins 2' over tuigend gestalte gegeven. De valstrikken van leeg amusement heeft hij behendig en intelligent omzeild, onder meer door verschillende waarderingsniveaus in te bouwen - van kinderlijk plezier tot speelse verwijzingen naar de filmgeschie denis, van intellectuele grapjes tot satyri- sche kritiek op de commerciële boven laag van de Amerikaanse samenleving. Uiterlijk lijkt 'Gremlins 2' overigens nog als twee druppels water op zijn voorgan ger, zij het dat hoofdrolspelers Zach Gal ligan, Phoebe Cates en John Glover ver sterking hebben gekregen van illustere filmacteurs als Robert Prosky en Chris topher Lee, het vleesgeworden kwaad uit talloze vampierfilms. Formeel en inhou delijk echter heeft het Gremlins-thema een ware metamorfose ondergaan. De locatie is geheel verplaatst naar het glan zende hi-tech-kantoor in New York, waar Christopher Lee naast de vele an dere commerciële activiteiten die in het gebouw worden ontwikkeld een eigen experimenteel laboratorium leidt. Gizmo is - natuurlijk - nog even aan doenlijk als voorheen. Maar het zoete The Gremlins zijn nog even griezelig als in de eerste film, maar ze hebben vooral veel meer humor meegekregen in 'Gremlins 2'. FOTO'S: PR tienerkoppel Billy Pelzer/Kate Beringer is aanzienlijk volwassener geworden en beziet de bevliegingen van Manhattan- tycoon Daniel Clamp al met de nodige scepsis. Verder wordt het kantoor be volkt door een even bejaarde als geschif te televisiepresentator van een griezel- filmprogramma (een kleine maar voor treffelijke rol van Robert Prosky), een karikaturale afdruk van een rigide kan toortrut (met een onmiskenbaar talent voor comedy neergezet door Haviland Morris) en nog zo het een en ander aan ongeregeld. Hersen-elixer De misschien wel meest ingrijpende ge daanteverandering hebben de Gremlins zelf ondergaan. Dat was mogelijk op ba sis van de vondst om een van de vrijge komen monsters een buisje met mense lijk hersen-elixer te laten leegdrinken, waardoor een intelligente, erudiete en volgens Brits recept stijflippige griezel aan het hoofd van de Gremlinshorde komt te staan. Deze bebrilde bolleboos onderhoudt de communicatie tussen zijn kreunende, brullende en krijsende soort genoten en de in paniek gebrachte mens heid via televisiepresentator Robert Pro sky. wat niet zelden tot hilarische dialo gen leidt. Zo vraagt de Gremlins-woord- voerder aan zijn gastheer of deze het laatste essay van Susan Sontag al heeft gelezen en meer van dat soort kietelende verwijzingen naar de intellectuele voor keuren van de Amerikaanse intelligent sia. De ongetwijfeld leukste verwijzingen be rusten op een andere vondst. Op de vraag wat de Gremlins het meest in de mensen benijden is het antwoord van de verstandsdronken Gremlin dat dat hun vermogen is om iets te creëren. Hij en zijn reptielachtige soortgenoten zijn dan ook vastbesloten een musical te gaan maken. Zijn antwoord vormt de sleutel tot een ademloze opeenvolging van ver wijzingen naar beroemde scènes uit de Amerikaanse filmgeschiedenis, die soms letterlijk door de Gremlins worden nage speeld. Het gevolg is filmamusement op onverwacht hoog niveau, waarbij je van de ene verbazing in de andere rolt en dat je doet vergeten dat al deze griezels, die dan allang geen griezels meer zijn, hun natuurgetrouwe bewegingen ontlenen aan een vernuftig en kostbaar elektro nisch systeem dat rechtstreeks aan on zichtbare spelers was gekoppeld. De be wegingen van de laatsten werden daar door synchroon aan de poppen doorge geven. Andere film De volgende dag. 'zaterdagmiddag, zijn regisseur Joe Dante, producer Michael Finnell en hoofdrolspelers Phoebe Cates en Zach Calligan in het hotel aanwezig om vragen van de verzamelde pers te beantwoorden. Dat wordt dan voorna melijk vragen naar de bekende weg, want inhoud en strekking van de film spreken geheel voor zichzelf. „Inderdaad hebben wij ook de ervaring dat dit een heel andere film dan 'Gremlins' is ge worden", bevestigt regisseur Joe Dante bij de eerste de beste vraag. „We wilden meer dan alleen maar een commercieel vervolg op 'Gremlins' maken. We had den Gizmo en we hadden de Gremlins en we konden daar in principe mee doen wat we wilden. In elk geval moest het rninder griezelig en minder gewelddadig worden dan in onze eerste horrorfilm. We konden nu onze verbeelding voluit laten werken en een leukere film maken dan de eerste". Een sterk element in de film vormt de cast, die ver boven het gemiddelde uit steekt. Joe Dante: „De acteurs zijn vrienden van me, en bovendien goede acteurs. Daarom werk ik graag telkens opnieuw met ze. Zo langzamerhand vor men zij de belangrijkste signatuur van mijn films". In de suite waarin Dante samen met producer Fennell resideert, staat in een glazen vitrine een heuse Gremlin opge steld, die iets groter is uitgevallen dan de Gremlins die in de film zijn gebruikt. Joe Dante: „In totaal hebben we twee honderd Gremlins voor de film laten maken. Ze zijn gemaakt van een kunst stof waarvan de naam me nu even ont schoten is. Maar het zijn stuk voor stuk kostbare poppen, omdat in al hun hoof den een mechaniek is aangebracht waar door ze simultaan kunnen bewegen met de mensen die ze bedienen. Het meeste geld is natuurlijk in het draaien gaan zit ten. In de scènes met de poppen is enorm veel tijd gaan zitten. Om ze te la ten spelen hadden we een ploeg van tachtig man nodig. Het opnemen van de poppenscènes alleen heeft ruim een jaar gekost. De scènes met de acteurs zijn binnen een half jaar gedraaid". Ineens herinnert Dante zich weer waar de Gremlins van zijn gemaakt. „Een slij merige viscose, een soort bindmiddel waarvan ik niet weet waarvoor het alle maal wordt gebruikt. In elk geval heeft de viscose die vreemde groene metaal glans van zichzelf, daar hoefden we niets aan te doen. De Gremlins zijn in massa gemaakt, maar voor de film werden ze allemaal met de hand gekleurd, een voor een". Gevraagd naar de bron van het onmis kenbare vakmanschap waarmee de film is vervaardigd, verwijst Dante zonder aarzelen naar zijn leermeester Miles Fo reman. „We hebben alles van Foreman geleerd, hoe je überhaupt een film moeta maken. Oneindig veel lessen heb ik vai^ die man gehad". in de lift Actrice Phoebe Cates vertelt met nauwel lijks verholen verontwaardiging niet t« zijn geschrokken van de vreselijke reacl ties van met name de Britse vakpers ol de eerste 'Gremlins', die ze regelrechi naar de prullenmand verwees. „Dia vond ik volkomen misplaatst", aldul Phoebe Cates, die er direct op laat voll gen met veel plezier aan de tweed! 'Gremlins' te hebben meegewerkt. „Ill vond het leuk nu een meer volwassen meisje te spelen met iets raars, iets gef heimzinnigs. In New York vormen Zacll Galligan en ik ook een kwetsbaarden koppel. Aanvankelijk wilde ik niet aan de film meedoen omdat ik dacht dat hi! alleen nog maar erger dan de eerste koif worden. Maar toen ik mijn rol zeil mocht invullen ging ik er anders ovel denken". En op de onvermijdelijk! vraag of ze het niet griezelig vond met ar die Gremlins: „Ik heb met ze gespeeld} alsof het wezens waren van vlees erf bloed. Alle scènes waren eng, moeilijk} Vooral de scène in de lift". De actrice, die inmiddels furore maakt* in enkele serieuze toneelprodukties on Broadway en stellig van zins is in theal ters te blijven werken, doelt op een huil veringwekkende scène in een lift, did door een Gremlin van zijn kabels wordr losgebeten en een eindeloze smak naai beneden maakt, met Phoebe Cates erinl Het is een van de weinige echt angstaanl jagende taferelen, die afloopt zoals het ii| een goede comedy, betaamt: goed en mer een grap. Hoofdrolspeler Zach Galligan bevestig! tenslotte op zijn manier nog eens dat help/-! werken aan 'Gremlins 2' niet anders dan' leuk was. „Als acteur komen we er ir deze film natuurlijk nauwelijks aan té pas. Het draait om Gizmo en de Grem' lins. Maar het is fijn om met poppen tP a» werken omdat ze niks terugzeggen. Zé*- waren beweeglijk en expressief alsof her'® echte dieren waren. Gizmo reageerde alf jj®. het ware letterlijk op wat we dedenTP°" 'Gremlins 2' is veel leuker dan de eersteg ®a" Een veel leuker script, humor, goed énP'JJ* tertainment en veel om te lachten4'. P „Gremlins", aldus Galligan, „vieren hef leven evenzeer als ze het vernielen. Zé zijn wat dat betreft net als kleine kindej ren: volkomen amoreel. Zelf deed ik ooi de vreselijkste dingen toen ik een kin<^^^ was. Maar laten we wel wezen: het gaaP^^ hier om een poppenfilm, niet om men' sen en hun emoties. Er wordt lol ge maakt, er worden rare dingen uitgevre ten en er worderf leuke verwij zinget naar aspecten van de werkelijkheid gege ven. Kortom een leuke film, dat is al1 les". Alles, dat wil zeggen een hoogst ami^"" sant, intelligent en met veel humor gejnsda maakt filmprodukt, dat zijn voorgange] 'Gremlins' op alle fronten overtreft. we Op de terugweg naar het vliegveld tref iianbi( dezelfde taxichauffeur als op de heen weg. Hoe was de film, vraagt hij nolyjg vóór ik goed en wel zit. Fantastisch leuK laat ik weten. „Waaauuuwwwü! En wa ren Zach Galligan and Phoebe Cates el. ook? Waaauuuwwwü!". JK* om-I GODERT VAN COLMJOlf 'ÊeidaeSou/urnt*

Leidse Courant | 1990 | | pagina 34