Uur der waarheid nadert voor Leidse tennisclubs 1 mal Ie Zee en Duin op weg naar uniek record a£eklóc (Botvumt1 ZATERDAG 26 MEI 1990 PAGINA 31 era er LEIDEN - Morgen is voor de meeste Leidse tennisclubs het uur van de waarheid aangebroken. Al thans daar waar het de positie in de landelijke tenniscompetitie betreft. Unicum weet haar hoofdklasse team vrijwel gehandhaafd, terwijl het tweede team in de tweede klas se net geen kampioen kan worden. De topteams van Dekker staan bei de voor een pittige slotronde, die in tailsl beide gevallen de titel kan opleve ren. Hillegom heeft een probleem loze zondag. De Merenwijk staat redelijk veilig met de thuiswedstrijd tegen het reeds gedegradeerde Alk maar voor de boeg. Met de vlaggeschepen van de in de der de klasse uitkomende Lei,dse tennisclubs is het echter maar pover gesteld. Het Katwijkse Zee en Duin is hier de uitzon dering. het team van Jan-Willem Lugt- i hart staat op de drempel van de derde achtereenvolgende titel en aansluitende I promotie. Ook Dekker 2 en Unicum 3 hebben de titelkansen in eigen hand. Een opvallend feit is, dat juist bij die tennisclubs waar een aanzet is en wordt gegeven aan de professionalisering, de I' resultaten van de 1990-editie van de ten niscompetitie het beste zijn. Het mee spelen in de zeven weken durende reeks I van wedstrijden is niet meer mogelijk i zonder de beschikking te hebben over leen manager, een regelneef. De begelei- ding van het topteam wordt steeds be langrijker, het verschil tussen winnen en .verliezen is in een reeks van gevallen de aanwezigheid van een coach. Dat een en ander met zonder een ruime financiële ondergrond kan geschieden is buiten kijf. Toptennis en sponsoring zijn dan ,ook twee niet meer te scheiden zaken. Het Leidse Unicum kan de voorloper in het professioneel aanpakken van tennis genoemd worden. Het destijds in de eer ste klasse spelende eerste team werd reeds in 1984 voorzien van een stukje fi nanciële ondersteuning en een coach. Na Hhet door 'vreemde' spelers weinig fans en publiek trekkende seizoen 1989, is dit jaar met de uit de omgeving voortko mende Jacqueline van Wijk en Kees-Jan Schuilenburg, aangevuld met het Nieuw- zeelandse studiegenootje van Van Wijk, .1 Angelique Lodewijks en Utrechter Jorn ïootsq bankaart een formatie gecreëerd, die zich in de landelijke hoofdklasse zal gaan handhaven. De voorsprong op ELTV 2, waartegen morgen in Eindhoven wordt aangetre den, bedraagt vijf punten. Twee winst- ■Dcik Parl'Jen hebben de gewenste prolongatie :PEI i van het hoofdklasserschap tot gevolg; twee punten, die reeds na de vier enkel spelen veroverd kunnen zijn. Van Wijk en Lodewijks zijn kansrijk tegen het Eindhovense duo Sandra van der Aa en Lion Groenen, ook Dankaart en Schui lenburg doen niet onder voor de uit Amerika teruggekeerde Stephan Noote- boom en 'tweede heer' Martijn Magen dans. De Noorlanderformatie speelt ver der met de wetenschap, dat noch coach Roelof Dijkman, noch de ELTV-spion en privé-trainer van Van der Aa, Charles Meijs in behoud geloven. Met het hand- haven van de hoofdmacht is het ene ge- deelte van de voor het seizoen 1990 ge formuleerde doelstelling gerealiseerd. Het andere gedeelte, het aanbieden van speelmogelijkheid op zo hoog mogelijk niveau voor de regionale talenten, slaag de maar ten dele. Niet alleen de late overstap van Kees-Jan Schuilenburg van De Munnik naar Unicum deed veel stof opwaaien, ook zijn succesvolle, optreden in de hoofdklasse levert thans veel praatstof. Anderzijds kon door het aan: trekken van buitenlandse speelsters bij de zeven andere hoofdklasseteams de ge programmeerde doorstroming van Lei- dens sterkste BI-speelster Bionda Zon- derop naar het eerste team niet plaats vinden. De Unicum-leiding was verder te scheutig met toezeggingen voor de be zetting van de damesposities in het tweede team, zodat dit team niet alleen het optreden van de Ripse topper moest ontberen, maar ook de mogelijke kansen op een titel - in plaats van de daarvoor geplande formatie van Halfweg - teniet zag gaan. De thuiswedstrijd tegen de ge sponsorde ploeg uit Spijkenisse zal dan ook niet meer dan een goede singleoefe ning voor Bionda Zonderop, Mirjam Siemerink, Erik Bakker en Martijn Krans inhouden tegen gereputeerde na men als de twee jaar geleden nog op de wereldranglijst voorkomende Inge Dol man, Miijam Tannenbaum, A2-speler Andy Schaeffers en 'hitter' Stephan Meindert. De derby tegen De Merenwijk leerde al, dat Marceline Spaan en Mare Nag'elkerken voor een eventuele promo tie toch nog tekort komen. Bijna onopvallend bezet Unicum 3 de eerste positie van de ranglijst in de der de klasse afdeling 8. Het team met Lau rie Jackson, Jacqueline Paauw, Wil den Hollander, Wouter van der Heijde, Onno van Paridon en captain Ronald Eleveld moet de voorsprong van één punt op concurrent Hoek van Holland tegen Thor RW 3 kunnen vasthouden. Ook het onderling resultaat is bij gelijk eindigen in het voordeel van de Leide- naars. Dekker Het commerciëel opgezette Dekker-cen trum beschikt over een op toptennis toe gespitst management. En over een coach in de persoon van hoofdtrainer Carel de Bruyn. Het rond A2-speler Michael van den Berg geformeerde eerste team was en is de belangrijkste kandidaat voor het kampioenschap in de eerste klasse. De Warmonders voelen de adem van con current Nashua Son, dat slechts één punt achter staat, in de nek. Dekker heeft de onderlinge confrontatie in haar voordeel beslist, Son moet derhalve twee punten goed maken. De Brabanders heb ben daartoe tegen het reeds gedegradeer de Thor RW 2 betere kansen, dan Dek ker in de uitwedstrijd tegen het gespon sorde Valkenberg/TRR. "Als het team uit Raalte inderdaad met die door haar gekontrakteerde Engelse topspeelster gaat spelen, dan krijgen we het nog heel moeilijk", merkt Carel de Bruyn op. „Maar aan de andere kant, wij hebben op de laatste zondag nog twee heel spannende wedstrijden af te werken, terwijl het voor andere clubs zo'n beetiè pver is". Ook het tweede team heeft nog kansen op het kampioen schap. "Dat speelt zondag thuis tegen Festina 2, dat nu nog bovenaan staat, maar afgelopen zondag wel met 6-2 heeft verloren van een ploeg, waar wij weer met 6-2 van wonnen. Het is voor Festi na heel belangrijk, wat het team donder dag in de inhaalwedstrijd tegen TEAN heeft gedaan. Daar hangt voor ons twee de de eventuele promotie, maar voor JEAN het voorkomen van de degradatie af', aldus De Bruyn. Beleidsplan De combinatie van management en coa ching pakt voor de op professionele ba sis werkende clubs wel duidelijk voorde lig uit. Een goede leerschool voor de hoogste teams van roemruchte clubs als Leidse Hout, Casino en TEAN, die op het punt staan uit de derde klasse naar een klasse lager te verdwijnen. De Leide- naars en de ploeg uit Noordwijk kunnen alleen theoretisch nog aan de degradatie ontsnappen. De theorie betekent zelf met 7-1 of 8-0 winnen en ervan uitgaan, dat de concurrent met dezelfde maxima le cijfers van het gravel wordt gespeeld. De Alphenaren zullen minimaal de no dige punten uit de inhaalwedstrijd tegen titelkandidaat Festina weggesleept moeten hebben om in de laatste speel ronde de kansen om te ontsnappen aan degradatie nog goeddeels in eigen hand te hebben. Het beleidsplan en de start met bord- sponsoring lijkt bij TEAN te laat te zijn gemaakt. De Alphense club beschikt niettemin over een dergelijk plan en over een aantal geldschieters, zodat na een eventuele degradatie de schade snel weer ongedaan gemaakt kan worden. Leidse Hout en Casino missen dergelijke zaken ten ene male, terwijl bij clubs als Nieuw Vennep en De Munnik een goed plan harde noodzaak wordt, omdat hun topteams pas na zondag weten of die klasse lager spelen toch niet bewaarheid is geworden. In de vierde klasse is het doek voor Roomburg inmiddels geval len. Ook de roemruchte club aan de Ka- naalweg zal met een nieuw beleid op de proppen moeten komen, wil op korte termijn de stijgende lijn opgepakt wor den. Het 'op stand leven' kan op deze manier wel eens ongezond worden. PETER KLEIN Programma Hoofdklasse afd. 2: ELTV Eindhoven 2 - Noor- lander Bouw/Unicum Leiden 1; Frisselstein Veg- hel 1 - ICL/De Manege Apeldoorn 2; Osram/Bos- heim Bussum 1 - Z'67 Rotterdam 1Amstelpark Dekker Warmond 1; Z'67 Rotterdam 2 - Amstel park Amsterdam 3; Thor RW Den Haag 2 - Nas hua Son 2; Groenekan 1 - Heerhugowaard 1. Tweede klasse afd. 1: Aemstelspelers Amsterdam 1 - Osram/Bosheim Bussum 2; Hillegomse TC 1 - Barneveld 1Soest 1 - Bakkum 1Edese TC 1 - Rapiditas Nijmegen 1Afd. 5: Z'67 Rotterdam 3 - Bakkum 2; Alkmaar 2 - De Merenwijk Leiden 1Noorlander Bouw/Unicum Leiden 2 - Halfweg Spijkenisse 1; Fléhite Amersfoort 1 - Hertenkamp Assen 1. Afd. 6: Zutphen 2 - Bastion Baselaar Den Bosch 1; De Munnik Leiderdorp 1 - Leimo- nias Den Haag 3; Volley Eindhoven 2 - Marken- daal Breda 1; Sittard 3 - Oud Beyerland 1. Derde klasse afd. 1: Bennebroek 1 - Badhoeve dorp 1; Heerhugowaard 2 - Amstelpark Amster dam 5; Dijkzicht Volendam 1 - Leidse Hout Lei den 1; Westerhout Beverwijk 1 - ULTC-Iduna Utrecht 1. Afd. 2: Maarssenbroeck 1 - St. Pancras 1; Zaandam 1 - OLTC Oegstgeest 1; Badhoeve dorp 2 - Juliana Hoorn 2; Heerenduin IJmuiden 1 - Hilverheide Hilversum 1. Afd. 3: Noorder licht Amsterdam 1 - Zandvoort 3; Rapid Hilver sum 1 - Popeye GS Amsterdam 3; Merlenhove Heemstede 3 - Egmond 1Zee en Duin Katwijk 1 - Brederode Santpoort 1. Afd. 4: Overburg Am stelveen 2 - Soest 2; Merlenhove Heemstede 2 - TEAN Alphen a.d. Rijn 1; Dekker Warmond 2 - Festina Amsterdam 2; Spatter Wormer 1 - Bos- heim Bussum 4. Afd. 5: ALTV Zoetermeer 1 - .Casino Noordwijk 1; Nieuw Vennep 1 - Oranje TC Den Haag 1; Victoria Rotterdam 4 - Amstel- land Amstelveen 1; Leeuwenbergh Leidschendam 3 - HLTC Hilversum 3. Afd. 6: Marquette Heemskerk 1 - Metselaars Scheveningen 3; Dash '35 Dordrecht 2 - Dash Amsterdam 1; Capelle a.d. IJssel 1 - ALTV Zoetermeer 2; Joy-Mozaiek Amsterdam 4 - De Munnik Leiderdorp 2. Afd. 8: Racketeers Rotterdam 2 - KSVV Schiedam 1; Noorlander Bouw/Unicum 3 - Thor RW Den Haag 3; Pijnacker 1 - Laatjes Kaai Pernis 1; Ba- rendrecht 2 - Hoek van Holland 1. Vierde klasse: Hillegomse TC 2 - Juliana Hoorn 4; ULTC-Iduna Utrecht 4 - Hillegomse TC 3; Bennebroek 2 - De Munnik Leiderdorp 3; Buy- tenwegh Zoetermeer 1 - De Munnik Leiderdorp 4, OLTC Oegstgeest 2 - Merlenhove Heemstede 4. Afd. 11: Amstelland Amstelveen 3 - Roomburg Leiden 1, Zwaanshoek 1 - TEAN Alphen a.d. Rijn 2; Zandvoort 4 - Joy-Mozaiek Amsterdam 6; Heemstede 1 - Unicum Leiden 4. Afd. 12: De Merenwijk Leiden 2 - Brederode Santpoort 2; De Boekhorst Noordwijkerhout 1 - Buitenveldert Amsterdam 1; Forescate Voorschoten 1 - Aem stelspelers Amsterdam 2; LTC Lisse 1 - Wester hout Beverwijk 2. Vijfde klasse afd. 22: Overdam Leidschendam 1 - Sassenheim 1; Buytenwegh Zoetermeer 2 - KLTV Katwijk 1. Afd. 23: Woerden 2 - Nieuw Vennep 2; Hazerswoudse TC 1 - Van Nispen De Zilk 1; Unicum Leiden 5 - ALTV Zoetermeer 5; Pijnac ker 2 - Zee en Duin Katwijk 2. Afd. 27: Hoek van Holland 3 - Zoeterwoudse TC 1. Jan- Willem Lugthart droeg in zeer belangrijke mate bij tot het succes van zijn vereni ging- FOTO: HENK SNA TERSE KATWIJK/LEIDEN - Als morgen het eerste tennisteam van Zee en Duin de titel in de derde klasse weet te veroveren, zal de Katwijkse vereniging een voor competitiebe grippen uniek record hebben neer gezet. De formatie van manager- /coach en ongeslagen speler Jan- Willem Lugthart behaalde in de twee afgelopen seizoenen ook het kampioenschap en de daaraan ge koppelde promotie. Met nog één speelronde voor de boeg heeft Zee en Duin drie verliespunten minder dan de directe concurrent. Eg- mond. Manager/coach Jan-Willem Lugt hart blijft niettemin voorzichtig met zijn uitspraken over het mogelijke derde kampioenschap in drie jaar tijd. „We staan er wel goed voor, maar die twee uitgestelde mixedpartijen tegen Zand voort hebben we nog niet gewonnen", zei hij eerder deze week over de gisteren gespeelde partijen. „Ik hoop, dat we die mixen kunnen delen, zodat we met twee punten voorsprong zondag gaan begin nen. Zandvoort staat zeker niet veilig, dus die vechten er wel voor. Wat weer wel in ons voordeel is, dat Egmond zon dag tegen het nu op een degradatieplaats staande Merlenhove 3 speelt. Die laten daar punten liggen, maar wij hebben daarentegen ook nog niet gewonnen van Brederode. Het kan voor Astrid Bouw, Diane Padt, Stefan Faas en mij best nog wel eens spannend worden". De redenering van Lugthart kan met hetzelfde gemak als een vrijwel zekere vaststelling van het komende kampioen schap opgevat worden. De drie punten voorsprong en het lichtere programma moeten immers voldoende zijn voor de titel. Het derde kampioenschap alweer, en dat in drie jaar tijd. „Toen het slecht ging met Zee en Duin heeft een aantal mensen de koppen bij elkaar gestoken en een nieuw beleidsplan in elkaar gezet. We proberen elk jaar prioriteit te geven aan een bepaald team, zodat we een goe de opbouw in de club krijgen. Kijk, het tweede team, dat met Marièlle van de Bent, Judith Verhoeff en Pieter Guyt uit eigen kweek bestaat, is vorige week al kampioen geworden. Het derde en vier de handhaven zich en ook het vijfde team wordt kampioen. Alle aandacht gaat dus niet alleen maar uit naar het eerste. Het beleidsplan was oorspronke lijk voor vijf jaar vastgesteld, maar na drie hebben we de doelstellingen al be reikt. Binnen de Katwijkse club draait veel om Jan-Willem Lugthart. Bij de realisatie van het beleidsplan werd de tennisleraar niet alleen voor zijn eigen métier aange trokken, maar kreeg ook de samenstel ling en de coaching van het eerste team onder zijn hoede. Daarnaast fungeert Lugthart als competitieleider. Bij de vele taken weet de Katwijker zich onvoor waardelijk gesteund door het gouden duo, Adriaan Fetter en Willem Taat. die bestuur en leden achter de plannen wis ten te krijgen. Het was tevens duidelijk, dat de speler, die vorig seizoen vanwege zijn vrijwel ongeslagen status in de Bl- toernooien, de rang van A2-speler kreeg opgesteld ook als eerste heer ging mee spelen in het eerste team van de club. Lugthart bleef inmiddels drie jaar onge slagen in zowel single, dubbelspel en mixed. Voor de, dat moet worden toege geven, onder zijn nivteau spelende Kat wijker, een even uniek record als de drie achtereenvolgende titels van de club. O Al z or d happé igen, valt. jrzorc, rging. S522 ge Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Peter van der Hulst. Anders Ruud de Groot op cursus. Wim Rijsbergen naar een concert van de Rolling Stones. Ar ie Kurver, Boudewijn de Geer en top scorer Leo Holl geblesseerd. Zo maar een paar namen van trainers die vorige week vrijdag ontbraken in het. traditionele duel met de sportpers. En dan toch met slechts 5-4 verliezen van een wel volledig in het veld verschijnende opponent. FOTO: HENK SNATERSE Je zag het verrassend spitsvondige Noordwijk-trainer John Eelman die vrij dag dan ook in de rust al (verbeten) den ken: Volgend jaar gaat dat anders. Héél anders". En Wij van Hutspo(r)t zijn daar ook knap bang voor... Gedrag Van vroeger Ilie Nastase en momenteel John McEnroe is het publiek het soms grove taalgebruik al tijden gewend. En Tipje... ook op de banen waar de amateurs hun potjes afwerken valt regelmatig een on vertogen woord. In de meeste gevallen zijn net uitingen van teleurstelling over een gemiste bal of. in de ogen van spe lers, een scheidsrechterlijke dwaling. Tot zover valt het gedrag vaak nog wel te ver dedigen. Anders wordt dat als de tennissers met hun uitlatingen de tegenstander uit hun spel proberen te halen. Twee weken terug Alkmaar (tegen Unicum 2) en in het vo rige weekeinde Dekker 2 (tegen TEAN) spanden daarbij de kroon. Zelfs bij ae meest doorgewinterde supporter, die op dat gebied toch wel wat gewend is. steeg het schaamrood tot de kaken. De vraag rijst dan of ook het tennis, in navolging van andere sporten, de keurige sluier heeft afgeworpen. FOTO: HENK SNATERSE Het is voor de Leidse regio te hopen dat het bij deze excessen blijft... Tipje Het Nederlands elftal en hel bij die selec tie van Don Leo behorende circus deed het afgelopen weekeinde de Leidse regio tweemaal aan. Rijnsburg en Alphen aan den Rijn hebben het geweten. Oranje heeft ae voetballiefhebber ondanks alle randverschijnselen van schadeclaims in dienende ex-bondscoaches en bij vlagen- de muitende topspelers stevig in de greep. Zoals ook de ruim vijfduizend toeschou wers in Rijnsburg en de drieduizend méér in Alpnen op hun beurt de Oranjes pelers weer stevig in hun greep hadaen. Een stap buiten de kleedkamerdeur bete kende per definitie het uitschrijven van vele handtekeningen, het beantwoorden van ontelbare vragen en het aanhoren van heel wat zinnige én onzinnige op merkingen. Oranje in de provincie staat voor een ge zellig dagje uit voor het hele gezin. Voor een bezoekje aan een voetbalwedstrijd zonder wanklanken. In de meest vreemd soortige uitdossingen vierden de suppor ters aan ook alleen maar feest. Tipje onzerzijds aan Michael van Praag: vraag bij de NOS een paar uur beeldma teriaal aan van Oranje in Zeist, in Rijns burg en in Zeeland, en stuur dat op naar de UEFA. Wedden dat Ajax volgend seizoen dan gewoon weer Europees voetbalt? Beslissing Vorige week meldden Wij van Hutsport dat er enige onenigheid was tussen de honkballers van Aaegeest en Key Town Hitters. Afgelopen zondag stond de wed strijd Wassenaar 2 tegen de Hitters op hel programma. Gezien de plaats van handeling mag dat toch wel als een be schaafde pol te boek staan. Hoe verras send was het dan ook dat zelfs bij Wasse- naar de wedstrijd in een regelrechte vechtpartij ontaardde. Aardig te weten dat oorspronelijk een Adegeest-scheids- rechter nad moeten ..callen", maar de man had al genoeg gedaan in de afgelo pen week, vond hij zelf, en zegde dus af. Achteraf een uiterst juiste beslissing. Verwarrend Akkoord, we weten het. Het voetbalsei zoen is ten einde. Slechts hier (Rijnsburg) en daar (Assen, Numansdorp, Italié) wordt nog een beetje gespeeld, maar voor meer dan negenennegentig procent van de voetballers zit het seizoen er gewoon op- Maar: is dat dan echt een reden om de laatste lijnen van het seizoen op een der gelijke amateuristische en hoogst verwar rende wijze te trekken? Einde De atleten lopen, springen en kogelstoten gewoon door. De cricketers, honkballers en tennissers slaan er de komende weken en maanden fiks op los. Maar de voetbalschoenen zijn veelal in gevet en voor een paar maanden wegge legd: de taj'ellennissers hebben de tafels ingeklapt: 'de waterpolocaps druipen nog slechts wat na aan de waslijnde korjbal- lers liggen bijna weer in hun mandjes en de handballers hebben nu ook het hek rond het veld afgesloten. Met die laatste groep nu, verklaren Wij van Hutspo(r)t ons solidair. Ook wij slui ten de hekken rond ons speeltuintjè. Tot volgend seizoen. Verwarrend... FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 31