Kopten in Egypte voelen zich steeds meer bedreigd CcidóeSomcu kerk wereld brieven van lezei £eidóc6oma*it Schaal vergroting Nederlands- Paus bezoekt rooms-katholiek bolwerk Malta sraëlietisch Kerkgenootschap wil af van vaag imago £eidóe Qowuvnt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ZATERDAG 26 MEI 1990 PAO^JJ? Evangelische christenen progressief AMSTERDAM Evangelische christenen in Nederland die een onvoorwaardelijk gezag toekennen aan de bijbel en behou dende standpunten hebben op het gebied van geloof huwelijk en seksualiteit, tonen zich op het gebied van bepaalde maat schappelijke vraagstukken betrekkelijk progressief. Evangeli sche christenen nemen op het gebied van de opheffing van stands- en inkomensverschillen, de vrijheid om de militaire dienst te weigeren en de afwijzing van de doodstraf vooruit strevender standpunten in dan de gemiddelde Nederlander. Tot deze conclusie komt de godsdienstsocioloog drs. H.C. Stof fels (38) in zijn proefschrift 'Wandelen in het licht', waarop hij 31 mei aan de VU promoveert. Stoffels hield een schriftelijke enquête onder 1800 leden van evangelische organisaties. Pleidooi voor Europese eenwording BERLIJN De rooms-katholieken uit de Duitse Bondsrepu bliek en de DDR hebben zich krachtig uitgesproken voor de eenwording van Europa. Voorwaarde voor de vorming van een „Europese bondsstaat" is de verzoening tussen Duitsers en Polen, aldus een gemeenschappelijke verklaring. De zoge naamde Berliinse Verklaring is uitgegeven door het (Westduit- se) Centraal Comité van Duitse Katholieken en het Actiecomi té van Katholieken in de DDR. Op de Katholiekendagen in Berlijn, die in het teken van de Duitse eenwording staan, tra den beide lekenorganisaties voor het eerst gezamenlijk in de openbaarheid. Zij roepen de Duitse katholieken op mee te wer ken aan de verzoening met Polen. door Marinus van der Berg We staan aan de vooravond van een nieuwe reeks fusies. Fusies in het onderwijs en in de ziekenhuiswereld naderen hun voltooiing. Fusies in het bankwezen staan voor d€ deur en de plannen voor fu sies tussen het kruiswerk en de maatschappelijke dienst verlening liggen klaar. Al deze fusies betekenen schaalver groting. Er worden veel goede argumenten aangedragen voor dit alles zoals meer sa menwerking, betere onderlin ge afstemming, versterking van de concurrentiepQSitie, overzichtelijker eenheden. Kortom er bestaat een ge loofsbelijdenis der schaalver groting en er zijn heel wat ge lovigen. Ook het kerkelijk erf blijft niet achter. Steeds meer parochies gaan samenwerken. Natuurlijk met behoud van de eigen identiteit. Zo wordt ons ook hier voorgehouden. Er zijn ook hier zeer goede argumen ten. Het lijkt steeds meer te gaan gebeuren dat een pries ter pastor wordt voor meerde re parochies tegelijk. D« schrik slaat mij om het hart als ik dat zie. Het zal steeds moeilijker worden om een aandacht te hebben voor de mens als individu. Ook in pa rochies gaan steeds meer mensen zich een nummer voe len, een onbekende. Ondanks alle werk van werk- en be- zoekgroepen. Steeds meer priesters zullen blijvend over belast zijn, steeds vaker zal er sacramentenbediening en ver kondiging zijn die losraakt van de ervaring, los van het aan dachtig horen van mensen. Zowel maatschappelijk als kerkelijk moet gevreesd wor den dat de stem van wie wer kelijk lijden niet meer door komt. Zo wordt de arme kant op onzichtbare wijze steeds omvangrijker. Bovendien zijn op vele plaatsen en in vele be drijven al heel wat mensen de dupe geworden van dit schaalvergrotingsgeloof. Velen zijn door een achterdeur ver dwenen en moeten nu voortle ven met een verstoorde herin nering aan hun werkgeschie- denis. Het nummergevoel dat vooral groeit bij hen die niet zo gemakkelijk haantje de voorste zijn, kan rampzalige gevolgen hebben, zoals min derwaardigheidsgevoelens, depressies, isolement, zelfdo ding. Welke jongeren worden het slachtoffer van de leerfabrie ken die nu overal zijn? Welke patiënt of welke hulpbehoe vende oudere wordt er de dupe van deze schaalvergro ting? Niemand weet het want hun stem komt niet meer door. Reeds jaren geleden klonk de stem van Schuma cher: „Hou het klein..." Hij is een roepende in de woestijn gebleven. De stem: „Maak het groot..." is sterker gebleken en beschikt ook over meer geld en middelen. Ik ben nuchter genoeg om te zien dat deze machinerie niet te keren zal zijn, maar dat maakt mijn onrust niet minder. Terwijl het verlangen om als persoon ge zien te worden toeneemt, ter wijl het verlangen groeit om menselijk benaderd te wor den, groeit de anonimiteit. Het aantal mensen dat het gevoel heeft „niemand en niets" te zijn stijgt. De verzakelijking, het zogenaamde manage- mentdenken neemt toe. Maar tegelijkertijd groeit de nood zaak om te komen tot klein schalige initiatieven dichtbij de mens. Er zijn vele soorten van armoede. Een te laag in komen is er één van. Er is ook contact-armoede. Er is ook armoede aan plaatsen en per sonen waar aandacht is voor je verhaal. Er is armoede aan aandacht voor de innerlijke mens, als de mens lijdt aan ziek-zijn en sterven. Er is ar moede aan zingeving en hoop voor de toekomst. Sommige mensen lijden aan al deze soorten van armoede tegelijk. De zorg voor de individuele mens in een kwetsbare situa tie is soms bedroevend slecht georganiseerd. Er zal de ko mende jaren veel moeten ge beuren op kleinschalige wijze, herkenbaar en laagdrempelig, eenvoudig en warm-menselijk als antwoord op de schaalver groting. Domme mensen stellen vragen die wijze mensen duizend jaar geleden al bean twoordden. CAIRO In het kleine, heel oude Koptenkerkje St. Damiaan droeg 'abou- na', vader Samuel afgelo pen zondag een bijzonde re mis op. Drie kinderen uit zijn kleine christelijke gemeenschap in de ar menwijk Shubra, lieflijk in het wit gekleed, wer den gedoopt. De gelovi gen luisterden stil, enke len knielden neer voor het Mariabeeld en kusten het kruis. „De Heilige Maria is hier de laatste tijd een paar maal ver schenen", legde me de 26-jari- ge misdienaar Nadr Sabgi uit. „Wij geloven dat zij ons te hulp is gekomen, omdat we zulke moeilijke tijden door maken. Ik ga nu iedere dag naar de kerk. Ik heb niets an ders meer dat me hoop zal ge ven. De islamitische funda mentalisten vallen ons aan. Ze zeggen dat wij de leer van de profeet Mohammed niet willen aanvaarden." De ongeveer zeven miljoen Kopten in Egypte, afstamme lingen van de oorspronkelijke bevolking vóór de invasie van de Arabische legers in de ze vende eeuw, zijn uiterst be nauwd voor de toenemende invloed van de islamitische fundamentalisten, die vooral de laatste maanden niet alleen slaags raken met het leger, maar ook de Kopten aanval len. „Iedere dag gebeurt er wat", vertelde Nadr Sabgi. Het kan beginnen met een klein inci dent. Een ruzie bijvoorbeeld tussen twee kinderen. De emoties lopen zo snel op, dat onze winkels in brand wor den gestoken, onze kerken worden aangevallen. Er wor den soms messen getrokken en er is ook geschoten." Hij praatte fluisterend. Bang dat iemand ons gesprek zou horen. „Er zijn altijd verklik kers. Je weet nooit precies wie hier in de kerk komt. Ik ben bang. Wij zijn op het erg ste voorbereid." Nadr nam me mee naar het huis van zijn moeder. Awaatif Matta, 50 jaar, schonk een glaasje frisdrank in. Ze was duidelijk blij met het bezoek, want sinds de moeilijkheden tussen de extreme islamieten en de Kopten zijn uitgebro ken, zit ze bang en alleen in haar twee kleine kamertjes tellende huisje. „Ik ga 's mor gens naar de kerk", vertelde ze. „Daarna ga ik wat eten kopen. Dan ga ik naar huis om te koken en te eten. Als dat voorbij is, zit ik hier in mijn stoel en luister ik naar de predikingen van onze paus Shenouda. „Geen contact met de bu ren?", vroeg ik. „Nee, al mijn buren zijn isla mieten. Ik zeg goedemorgen en goedemiddag tegen ze. Dat is alles. We komen niet bij el- De Koptische paus Shenouda III omringd door zijn staf van bisschoppen en priesters tijdens een bezoek aan het Koptische klooster in Wadi Natroun midden in de woestijn. foto: reuter Op de muren in haar kamer tje hangen plaatjes van heili gen. Midden in de kamer een groot portret van de geestelij ke leider. „Baba Shenouda zegt dat we sterk moeten zijn en in vrede moeten leven", Sharia De islamitische fundamenta listen willen in Egypte een Is- lambewind onder de eeuwen oude Sharia-wetgeving. Ze zijn erop uit het bewind in Egypte te destabiliseren, on der andere door het uitlokken van gewelddadige incidenten met de Kopten. In Faynum, ongeveer 200 km ten zuiden van Cairo, brak kortgeleden een ernstig incident uit toen geruchten de ronde deden dat een christelijke kruidenier, de 65-jarige Ibrahim Wassef, een islamitisch meisje had ver moord. De vonk van het ge rucht bracht een groot aantal Islamitische jongeren de straat op. Ze braken de etala ges van verschillende apothe ken, staken een winkel en een huis in brand en knipten het haar af van een van de vrouwen. De islamitische fun damentalisten noemden het optreden van de christelijke kruidenier»een aantasting van hun eergevoel. Toen de situa- "tie eenmaal uit de hand was gelopen, keerde zelfs de rust niet terug toen de vader van het 'vermoorde' meisje zijn kind levend en wel op zijn schouders door de stad droeg. De kruidenier was alleen wat handtastelijk geweest. „Dit is niet de eerste keer dat Ibra him Wassef zijn handen niet kon thuishouden", was het commentaar van Fikry Ya- coub, een andere christelijke winkelier. „Hij heeft het ook wel eens met een christelijk meisje geprobeerd." Voorlichting De Egyptische autoriteiten hebben met voorlichtingsbij eenkomsten geprobeerd de rust te herstellen. De meeste islamieten keuren de inciden ten af. Sjeich Hamad Abu Eid van het 4000 inwoners tellen de boerendorpje Kahk el Ibliya zei ons, dat er in zijn gemeente nooit problemen waren geweest tussen de isla mieten en de twee daar wo nende Koptische gezinnen. „Wij zijn broeders, wij leven met elkaar in vrede." Om te bewijzen dat de span ningen tussen de islamitische fundamentalisten en de Kop ten zijn dorp nog niet bereikt hadden, liet hij de 58-jarige Koptische timmerman Abdel Tawab Hanna roepen. De man kwam snel aanrennen. „Er is hier absoluut geen pro bleem", vertelde Abdel Han na. „Ik hoef helemaal niet bang te zijn." En wat hij dan vond van die fundamentalis ten? „Ze zijn vrij te doen wat ze willen. Ik mag daarover niet oordelen." Toen de timmerman verdwe nen was, hoorde ik een paar islamieten tegen elkaar zeg gen: „De wateren van de christenen zijn diep. Je weet nooit wat ze werkelijk den- In het nabijgelegen vissers dorpje Kahk Baccari, aan het meer Karoum, was de span ning veel groter. Toen wij er arriveerden zaten de mensen bang in hun huizen. Zelfs de kinderen speelden niet op straat. Dorpshoofd Omda Kahk was verbaasd dat ik het had aangedurfd zijn dorp te bezoeken. Rondom, in de ber gen, hoorde ik, hebben zich ongeveer 300 zwaar bewapen de fundamentalisten ver schanst. „Er was hier enkele weken geleden een ernstig incident", vertelde de Omda. „De politie wilde een aantal fundamenta listische jongeren voor onder vraging oppakken. Een van die jongens wilde zich niet overgeven. Hij schoot op zijn vader. Niemand durfde de man te hulp te komen. Er wa ren tientallen fundamentalis ten met automatische machi negeweren. Na drie uur was hij dood. De fundamentalisten begonnen te schieten op de politie, die hier was gekomen. Toen alles over was, telden we zeventien doden en vier gewonden." Grote aantallen veiligheids troepen zijn nu samengetrok ken in het Fayoumgebied. Ze wachten op het teken van president Mubarak om de fundamentalisen aan te val len. „Dat wordt weer een bloedbad", beloofden de dor pelingen. Catastrofe Toen ik in Cairo een van de Koptenleiders, dr. Milad Han na bezocht, was hij net terug gekeerd van een reis naar Jordanië. „Ik weet nu waar heen ik vluchten moet", zei hij. „Ik bereid me er al op voor, dat ik dit land zal moeten verlaten. We zijn er van overtuigd dat de funda mentalisten de macht zullen overnemen. Wij zullen de jo den worden van Europa in de jaren dertig. Het loopt hier uit op een catastrofe." De Kopten zijn zo bevreesd, dat de rijken overwegen hun zaken te sluiten en een visum aanvragen voor de Verenigde Staten of Canada, en de ar men tot de islam overgaan of uit de dorpen wegtrekken. „Er zijn veel dorpen, waar maar een paar christelijke fa milies wonen. Ze trekken nu naar de steden omdat ze zich daar in grotere gemeenschap pen veiliger voelen", legde dr. Hanna me uit. Volgens deze Koptenleider zijn deze verschijnselen nieuw. „Wij hebben ons altijd veilig gevoeld in Egypte. Wij zijn een deel van dit land. Wij steunen president Mubaf-ak. Maar wij vrezen dat onze lei der niet genoeg doet om de fundamentalisten in bedwang te houden. Ze infiltreren overal. In de economie, in de pers en ook in het leger. Ver geet niet wat er in 1981 ge beurd is. Toen werd president Anwar Sadat tijdens een mili taire parade vermoord door enkele funmdamentalisten. Dat kan nu ook gebeuren. De kansen worden groter. Ik hoop dat president Mubarak zich van dat gevaar bewust De Egyptische autoriteiten treden hard op tegen de fun damentalisten, die 'staatsge vaarlijke' acties ondernemen. In de afgelopen maanden zijn er enkele honderden gearres teerd. Tientallen anderen zijn tijdens incidenten met veilig heidstroepen gedood. „Maar misschien", vertelde Kopten leider Hanna, „is het al te laat." Leiders van de islamiti sche fundamentalisten zijn al bij hem geweest om de situa tie van de Kopten onder toe komstig islamitisch bewind te bespreken. Dr. Hanna hoopt dat de weg terug nog mogelijk is. „Egypte mag geen Iran worden." WILLY WERKMAN Nederlands Hervormde Kerk Aangenomen naar Benningbroek-Sy- betoprspel-Nibbixwoud en Wognum E. Koster, kandidaat te Utrecht - Bedankt voor Emmen (toez.) (part time) D. Engelage, kand. te Zuid- Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Almkerk H. van Heijst te Soest; naar Heerenveen drs. C.P. Meijer te Leerdam; naar Winsum-Obergum drs.L.A.J. Wol thuis te Monster. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Amersfoort-Noord C.J. Mewe te Terneuzen. Bedankt voor Enschede-Oost, voor Hoogvliet-Spij- kenisse en voor Nieuwleusen J.J. Dropkers te Nijkerk. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Leerdam M. Vlietstra te Zeist. HILVERSUM Het Neder- lands-Israélietisch Kerkge nootschap (NIK) wil af van zijn vage imago. Het joodse kerkgenootschap heeft daar om ter gelegenheid van het 175-jarig jubileum een film gemaakt over zijn ontstaan, ontwikkeling en werkwijze, getiteld 'Rabbijnen, regenten en het gewone volk'. Voorzitter dr. E. Wikler geeft in de half uur durende film, die morgenmiddag 27 mei in eigen zendtijd wordt uitgezon den, toe dat het NIK een vage organisatie is, maar acht dit ROME Paus Johannés Paulus II brengt dit weekein de een bezoek aan het rooms- katholieke bolwerk Malta. Lange tijd was de verhouding tussen het Vaticaan en de re gering van dit eiland ronduit slecht, maar met de komst van de christen-democraten in de regering is de lucht ge heel opgeklaard. De weg is dus vrij voor de paus, die ongetwijfeld al eerder een bezoek had willen brengen aan dit rooms-katho- lieke eiland op een steenworp afstand van Italië. Volgens de boekjes is 98 procent van de 350.000 inwoners lid van de Rooms-Katholieke Kerk. De socialistische regeringen (1971-1987) onder leiding van Dom Mintoff en sinds decem ber 1984 Carmelo Mifsud Bonnici hebben het de Rooms-Katholieke Kerk op Malta knap lastig gemaakt. Zo werd in 1977 het aantal ker kelijke feestdagen drastisch beperkt; zelfs de tiende febru ari moest eraan geloven, de dag waarop de Maltezen de schipbreuk van de apostel Paulus in de buurt van hun eiland herdenken. In 1980 werden de vrouwelij ke religieuzen van het eiland gejaagd, twee jaar later moes ten de gevangeniskapellen hun deuren sluiten. De strijd tussen kerk en staat werd he viger toen in 1983 werd beslo ten tot de onteigening van kerkelijke eigendommen. Kort daarop besloot de rege ring van Mintoff bovendien dat alle scholen op het eiland, dus ook de rooms-katholieke, gratis onderwijs moesten ge ven. In 1984 werd een amen dement op de onderwijswet aangenomen, dat bepaalde dat rooms-katholieke scholen geen schoolgeld meer moch ten heffen. De kerk meende zich dit niet te kunnen ver oorloven. Het conflict dat daarop losbarstte, leidde in december 1984 uiteindelijk tot de val van Mintoff. Kort erna sloten de regering en het Vaticaan een akkoord, waarbij de kerk zich ver plichtte geen schoolgeld te heffen. Maar de relatie tussen kerk en staat verbeterde vooral, toen de christen-de mocraten in 1987 aan de macht kwamen. De regering van Edward Fenech Adami streeft bovendien naar aan sluiting bij Europa en ook dat zal het hart van paus Johan nes Paulus II goed doen. Mal ta hoort volgens hem vanzelf sprekend bij het „gemeen schappelijke Europese huis". Het strategisch gelegen eiland in de Middellandse Zee was onder de heerschappij van de Maltezer Ridders, van 1530- 1798, een onneembaar christe lijk bolwerk. inherent aan een overkoepe lende organisatie die niet rechtstreeks contact onder houdt met haar achterban. Bij het NIK zijn 32 orthodox- joodse gemeenten aangeslo ten, met in totaal 8.000 leden. Het NIK is volgens Wikler voor deze gemeenten vooral een „voorwaarden-scheppen- de" organisatie. Sinds 1945 is het takenpakket van het kerkgenootschap sterk uitge breid. Wikler wijst onder meer op onderwijs en voor lichting („We willen de juiste joodse identiteit bevorderen"), beveiliging van joodse gebou wen, jongerenwerk, onder houd van joodse kerkhoven en het bijhouden van een cen trale ledenadministratie. Het waren de Fransen die aan het eind van de achttiende eeuw de joden dezelfde rech ten gaven als alle andere bur gers. Na de val van Napoleon in 1815 werd in andere lan den deze gelijkberechtiging teruggedraaid, maar in Ne derland werd zij door koning Willem I des te krachtiger voortgezet. Om de gelijkheid met de christelijke kerken te beklemtonen kozen de op richters van het NIK met op zet voor het woord kerkge nootschap. Lange tijd werd in het NIK de dienst uitgemaakt door de gegoede leden. Deze regen- ten-mentaliteit heeft het kerkgenootschap zeker aan het eind van de vorige eeuw veel leden gekost. Joodse ar beiders zochten hun heil in het socialisme, in het bijzon der bij de Algemene Diamant- bewerkersbond ANDB. Deze situatie heeft tot aan de Twee de Wereldoorlog voortge- De film besteedt verder ruime aandacht aan de opkomst van het zionisme (en de rol van het NIK); de Tweede Wereld oorlog en de vernietiging van vele joodse Nederlanders wor den daarentegen slechts kort genoemd. Rode draad door de film is het wel en wee van de joodse gemeente Zwolle. Pro grammamaker Leo Akker mans heeft hiermee willen benadrukken dat joods Neder land meer omvat dan de ge meenten in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. JW l lijk EHBO dringend gewenst mse ge A. :ht on ibracl ge juw z De verpleegkundigen zijn met hun acties voor en betere werkomstandigheden de grenzen van het tif 6esl bare dicht genaderd. Opnamestops en het uitstellen vaisP^e acute operaties vallen niet meer in de categorie pul mmei vriendelijke demonstraties. Patiënten worden de dup^e, da verpleegkundig personeel heeft tot dusver voldoende v ijnfle; woordelijkheidsbesef getoond om niet te sollen met viti langen van hulpzoekende patiënten. MAAR juist zieken en bewoners van verpleeg- en denhuizen zorgsectoren waar de arbeidsonrust evé" heeft toegeslagen zijn per definitie kwetsbare gr Over hun hoofden heen proberen de werknemers h ring van hun eisen af te dwingen. Het zijn uiterste mid en zeker geen actiemethoden die langere tijd mogen wj gebruikt. ed de huis Een )-\ Van nog ingrijpender manifestaties van ongenoege) geen sprake zijn. Het zou betekenen dat verplegend i neel echte risico's gaat nemen met de gezondheid va schuldige en weerloze derden. De rechter zal dat ong feld niet tolereren. De mogelijkheden van werknemers I zorgsector om actie te voeren zijn nu eenmaal beperkt! J__ staken kunnen ze niet. Dat zou letterlijk dodelijke ge\ kunnen hebben. Het is de kracht en de zwakte van het front, dat overigens met recht en reden in eei|0jg v van complete opstand is geraakt. [HA, EIGENLIJK is de bom vorig jaar al gebarsten, toen nog dan toe slecht georganiseerde verpleging haar alternjgaat vakbond in het leven riep, de VVIO. De traditionele bpn d werden overstelpt met kritiek vanwege hun slappe hoen. Z en de nieuwe organisatie walste met veel kabaal dwarlrs i het formele overleg over de arbeidsvoorwaarden hedzorg vergaande eisen voor salarisverhoging en verlichting \leens werkdruk waarmee de VVIO de straat op ging, werdejgspai niet in alle opzichten gehonoreerd, moe delijl HeT effect is echter wel geweest dat de reguliere val ^oe en de werkgevers in met name de ziekenhuisbranche I °P moment vierkant achter het verplegend personeel st/evfc de strijd tegen 'de politiek', waar de oplossing van de ppeicls men uiteindelijk vandaan moet komen. De vleugell?- ziekenhuisdirecties en de vakbeweging willen niet n< keer buitenspel worden gezet door een radicale gelegei soppositie. Een tweede effect van het verrassende VVIO-optred€|rricac verleden jaar is geweest, dat de zaken thans veel handit°j^£! professioneler worden aangepakt. Alles wordt op de aaiorg kende toer van de werkdruk gegooid, in plaats van ([ties j profane loonzakje. Op het punt van de salarisverhogingweeï ben directies en verplegend personeel elkaar al bijna den, al zit er nog een half procentje licht tussen vra s aanbod. En onder de huidige omstandigheden kan eei procent een boel ellende veroorzaken. 3eri MAAR de grote pijn en de tot dusver 'onbetaalbare' post zit in de verlichting van de werkdruk. De ziekenh J recteuren vragen om een groter budget dan het kabine' voor heeft uitgetrokken. De vakbonden vragen nog mP de VVIO het allermeeste. Het regent thans alarmerendr^ halen over de erbarmelijk slechte werkomstandighea1"^ het ziekenhuis, over een hoog ziekteverzuim onder (egt w 'van bange 1 met jtief i ;terie start ;d. H< en verpleegsters, en over een dramatisch gebrej nieuwe aanmeldingen bij de verpleegopleidingen. DAT de animo voor het vak terugloopt is na alle negD publiciteit van de afgelopen periode natuurlijk geen w(jg s-j De dreigende personeelsschaarste zal de salarissen in pleging binnen nu en vijf jaar langs 'natuurlijke' weu hoog stuwen. Op dat moment zal ook de toeloop van n krachten weer op gang komen. Voor het zover is dreign and ter een noodsituatie, waarin staatssecretaris Simons sningen' ste hulp moet bieden. fjks 1 1 het "NT pmen< IN IET door een premieverhoging, dat is de te simpelie bel Het benodigde geld om de werkdruk binnen aanvaaiauffe: grenzen te brengen, het imago en daarmee de toekomf,ver. 1 het verplegersvak veilig te stellen, moet komen uit eefP^ri^ verkaveling van budgetten binnen de medische sector.Ler(j voor zijn gegeven de nog altijd overmatige uitgaverwtbe sfeer van bijvoorbeeld geneesmiddelen en specialiè.V. i hulp nog voldoende mogelijkheden. iofficu iGeerc :perir Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezo stukken te bekorten. Legi tima tieplich t In een tram in Den Haag was ik er getuige van dat een meis je werd betrapt: geen plaatsbe wijs. Gevraagd naar de reden verklaarde ze dat haar vriend de strippenkaart niet in de au tomaat had gestempeld. Ze gaf de controleur 'n formulier als legitimatie met de opmerking „adres is veranderd!". In ver band hiermee: Burgemeester Van Thijn van Amsterdam en staatssecretaris A. Kosto 'heb- |xperi ben het grootste gelijk >ij de pleiten voor identificatie dit of legitimatieplicht voorlen ko: een in dit land. Dat d^edin^ nog meer van dié rode Just detrams' voor Den Haa| guld besteld is onzalig en ol daar lijk. Onzakelijk was dverzot jaar niets doen aan hufexperi achtergebleven woon' Tijde; maar wel besluiten een en d stadhuis te bouwen: sch;invi wanbestuur. od kv N. Burger, iet b< POELDIJK. mmin te ma oegest Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon 071 - 122 244. Postadres: postbus 11. 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17 00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr van 18.00 tot 19 00 u. op za van 14.00 tot 15.00L Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girok per maand f. 24,85 per maand f 2 per kwartaal f 74,10 per kwartaal f. 1 per jaar f 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071-122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor RijswiK 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2