=ïeid6cSomcwit Vertraging bouw zorgcentrum STAD OMGEVING/RTV WEEK EINDE Dader schietpartij meldt zich op bureau Fraaie reiswekker CeUAaeSou/ta/rii ZATERDAG 26 MEI 1990 PAGINA 13 WEGENS TEKORT BOUWVAKKERS LEIDEN Het zorg centrum en de wonin gen voor ouderen op Zij loever worden pas eind oktober opgeleverd. Het project loopt minstens een maand vertraging op omdat de aannemer kampt met personeels gebrek. Ook bij andere nieuwbouwprojecten zo als in de Stevenshof is het gebrek aan bouw vakkers duidelijk te merken, aldus R. Veld- huyzen van Zanten van de gemeentelijke direc tie volkshuisvesting. mensen betrekken uit het zuiden van het land of uit Noord-Holland, daar is de arbeidsmarkt wat beter. Maar in deze omgeving is het moeilijk". Volgens Veldhuyzen van Zanten loopt de bouw van het Zijloeverproject op dit moment ongeveer een maand achter. Door de late re oplevering lijdt de ge meente renteverlies. De ambtenaar gaat ervan uit dat het project elke maand dat het later wordt opgeleverd ongeveer tienduizend gulden luurder uitvalt. De ouderen- 'oorziening kost totaal 4,5 liljoen gulden. 'e bouw van het „Alterna- :f Zijloever" is in augustus igonnen. Het steunpunt en 29 woningen op de locatie n de voormalige kleuter- :hool De Rondedans aan de iernhardkade zijn inmid dels opgeleverd. De bewo ners zijn al in het bezit van de sleutel. Volgens J. Korterink van de Basisgezondheidsdienst wor den op een na alle woningen bezet door mensen met een indicatie voor een verzor gingshuis, die bijna allemaal uit Leiden-Noord, De Kooi, Groenoord of de Zeehelden buurt komen. De 48 woningen die op Zij loever worden gebouwd, worden half juni toegewe zen. Daarvoor hebben zich op dit moment 38 belangstel lenden opgegeven die op de wachtlijst staan voor een verzorgingshuis. Als er wo ningen overblijven worden die aangeboden via de ge meentelijke advertentie. In eerste instantie meldden zich voor de woningen voor namelijk ouderen aan die op zoek waren naar een voor hen geschikte woning. „In Leiden-Noord is jarenlang gestreden voor een bejaar dencentrum, en later voor aanleunwoningen. De men sen begrepen niet dat de wo ningen die nu zijn gebouwd, bedoeld zijn voor mensen met een zorgindicatie", aldus Korterink. Via hulporgani saties en vrijwilligers is con tact gezocht met degenen die wel voor het project in aan merking kwamen. De beide steunpunten zijn bedoeld voor alle oudere wijkbewoners. Er zijn recre atiezalen en het is de bedoe ling dat later ook bijvoor beeld fysiotherapeuten, pe dicures en bijvoorbeeld kap pers ruimten huren in de ge bouwen. De Stichting Gezinsverzo- ring Leiden en de Kruisver eniging Leiden staan borg- voor de hulpverlening. Zo wel de bewoners van het nieuwe complex als mensen die elders in de wijk wonen krijgen „zorg op maat" als ze een indicatie hebben voor een verzorgingshuis. Het Leidse project is een ex periment. Er zijn plannen om ook in andere wijken volgens het zorg-op-maat- principe te gaan werken. Leidenaar in hongerstaking voor woning LEIDEN De 42-jarige Leidenaar Cor van de Plas is in hongerstaking ge gaan omdat hij passende woonruimte wil krijgen. Sinds woensdagochtend half twaalf zit hij bij de ingang van de directie woonruimteverdeling aan de zijkant van het Stads- bouwhuis aan de Lange- gracht. Van de Plas, in Leiden vooral bekend als straatmuzikant, be sloot dat te doen nadat hij van een medewerker van de direc tie te horen had gekregen dat hij pas over een maand kon praten over zijn problemen. Woensdag liepen verschillende ambtenaren in en uit maar niemand stond Van de Plas te woord. „Ik hoop dat ik het net zolang kan volhouden tot ie mand met me komt praten". De Leidenaar vertelt dat hij al geruime tijd op zoek is naar geschikte woonruimte. De pro blemen werden groter toen hij een half jaar geleden uit het pakhuis werd gezet waar hij il legaal een ruimte huurde. Hij kreeg een flatwoning aan de Milanenhorst toegewezen. Onkosten „Echt uitgeleefd", zegt hij daarover. Omdat de woning bouwvereniging weigerde het huis op te knappen en omdat hij zelf voor grote onkosten kwam te staan, trok hij in bij een vriendin. „Die wilde me helpen, maar ze heeft zelf twee kinderen dus dat ging ook niet meer". Hij had nog een maand recht op de flat in de Milanenhorst en tot zijn verwondering werd de flat na die maand volledig opgknapt. Nu zit Van de Plas in een kamer aan de Hooi gracht waar hij „gillend gek" wordt vanwege het voorbijra- zende verkeer. „Het is echt een doorgangshuis. Ik zit er nu vier maanden en in die tijd hebben er wel twintig andere mensen ook gewoond". Wethouder T. van Rij van Cor van de Plas zit sinds woensdag bij de ingang van de directie woonruimteverdeling. Hij wil te woord gestaan worden: „Ik ben geen nummer, ik ben een mens". volkshuisvesting zegt dat er een afspraak is gemaakt voor een gesprek begin volgende maand. „Het lijkt me oneerlijk en onjuist als hij bovenaan de rij komt te staan. Hij had een woning in Slaaghwiik en is zelf verhuisd. Ik heb begrepen dat de directie woonruimte verdeling woensdag eerst zijn verhaal heeft aangehoord, dat hij toen heeft verteld dat hij een woning wil op de begane grond met een bedrijfsruimte waar hij Zenmeditatie kan be oefenen. Deze meneer wil heel veel en dat is niet zomaar te realiseren. Een eerder gesprek zou daarbij niet helpen. Bo vendien is dat niet nodig, we kennen zijn eisen immers al". Van Rij is niet van plan in te grijpen: „Het is zijn eigen keu ze, zijn eigen verantwoorde lijkheid. Hoewel ik niet vind dat we iemand moeten laten verhongeren. Als de toestand ernstig wordt zullen we er wel een arts bij halen, denk ik. Maar ik heb hem vanochtend nog gesproken en toen ging het nog goed". Instanties Van de Plas vertelt dat hij niet zit te wachten op een prachti ge woning. „Welnee, ik wil ge woon dat ze me te woord staan. Ik ben geen nummer, ik ben een mens. Ik ben nu lang foto: tejo ringers genoeg bezig geweest, ben overal geweest, bij allerlei in stanties. Ik ga nu eisen dat ze iets voor me doen, ik sta mis schien niet lang genoeg inge schreven maar er is wel al ge noeg met me gesold. Ik vind het ook best als ze me een veldje toewijzen waar ik met een caravan kan staan. Als ik maar water in de buurt heb". Van de Plas hoopt dat hij zijn actie in elk geval tot maandag kan volhouden. De wijkagent zal hem zeker vertellen dat hij weg moet. „Officieel zou dat wel kunnen, want dit is eigen lijk kamperen op de openbare weg en dat is verboden. Maar hier heeft niemand last van. Ik ben de laatste die hem zal wegsturen. Ik ben alleen maar blij dat ik er niet hoef te zit ten, dat ik een goede woning heb", vertelt de politie-agent. Over belangstelling heeft Van de Plas niet te klagen. Ver schillende voorbijgangers ma ken een praatje met hem. Drank Buurtbewoners voorzien hem van drank. „En ik heb een sjaal gekregen van het vrouw tje dat hier naast woont, omdat ik het zo koud had. D'r wonen daar twee schatjes, echt. Van ochtend kwamen ze met een teiltje water zodat ik me kon wassen". JANET VAN DIJK 3.V et bijdragen van: Frank lurman, Janet van Dijk,. ies van Herpen en Arie hakenbos. IX- 54001. Dg vlgs n rvanngen gen de verwachting in ver leen Fred Kuijers vanaf 1 :i gewoon bij gemeentelijke rgaderingen. Het Leidse fD-raadslid vertelde dat hij ijn oppositie" zou gaan voe- dat hij helemaal niet n plan was om zijn ontslag- ïef bij burgemeester Cees nekoop te gaan inleveren, it hadden velen verwacht, zijn dramatische ak oor de gemeenteraads- rkiezingen in maart. De adscommissie voor de reke- ngen oordeelde toen dat iiijers als wethouder van ltuur niet goed had gefunc- ineerd. Hem werd verweten et voldoende aandacht te ibben besteed aan het reilen zeilen bij de Leidse houwburg waardoor daar n grote financiëlè en admi- stratieve chaos kon ont- lan. Op de dag dat de ge- eenteraad een oordeel over m zou vellen gaf Fred Kuij- aan dat hij zou vertrek- n. Om gezondheidsredenen, liet hij weten. uijers voorkwam daarrpee n confrontatie met de adsleden, van wie het me- ndeel vond dat hij moest itappen. Juist omdat hij die ijd niet was aangegaan, chten velen dat hij zich niet eer in de raadszaal zou laten en. Dat bleek dus niet het val te zijn. Hoewel het nog de vraag is hoe lang Uijers zijn werk als raadslid Serieus blijft nemen. rvaringen (2) :n andere baan heeft hij ml erigens nog niet gevonden, jn boterham blijft voorals- belegd dankzij de wacht- Iregeling die voor ex-wet- tuders geldt. verder heeft Kuijers naast i werk als raadslid nog een ote hobby. Die hobby heet x Leiden. Kuijers is voor- 'r van de crickettak van in Oegstgeest gevestigde ortvereniging ASC. Naast voorzittershamer gaat hij k de lijmpot en schaar ter nd nemen om het clubblad de vereniging in elkaar te sinds afgelopen maandag er nóg een taak op de schouders van de 'er. Bij ASC blijkt het or atorisch namelijk net 'n zootje te zijn als bij de houwburg. ledenvergadering besloot ze at s« 'n ;co» hl Rust roest De tand des tijds heelt deze bestelauto niet onberoerd ge laten. In 1977 (zie inzet) stond de robuuste vleeswagen in volle glorie voor het huis van zijn eigenaar aan de Leidse- weg in Oud Ade. Nu bewijst het voertuig dagelijks dat rust echt roest, foto: tejo ringers inzet: henk van den ende niet gewoon wat knopen door te hakken. Nee, er werd ge kozen voor een „politieke op lossing" wat overigens niet zo heel gek is voor een vereni ging die behalve uit midden standers voornamelijk lijkt te bestaan uit heren bestuurders. Besloten is een commissie van goede diensten in het leven te roepen. Die moet een onder zoek instellen naar problemen binnen de club en naar het functioneren van het bestuur. Tevens worden aanbevelin gen voor de toekomst gedaan. Lid van de commissie is uiter aard Fred Kuijers. Na de re cente ervaringen die hij met dergelijke instituten heeft op gedaan is hij daarvoor immers uitermate geschikt. Lage Land (1) De gemeente Warmond heeft de slag om het Lage Land ge wonnen. De actie „Landje Pik" van de gulzige buurman Alkemade werd vorige week door de Tweede Kamer bij de bespreking van de gemeente lijke herindeling verijdeld. Behalve fysiek geweld heeft het gemeentebestuur dan ook geen middel onbeproefd gela ten om de „overzeese gebieds delen" (Boterhuispolder etc.) te behouden. Smeekschriften, enquêtes, lobbyen, telefoon tjes, de onlangs aangeschafte fax maakte overuren. Ook de bewoners van het ge bied lieten zich niet onbe tuigd. Een dik pak handteke ningen maakte duidelijk dat men, in ieder geval bestuur lijk, niets van Alkemade moest hebben. Nog nooit was het saamhorigheidsgevoel tus sen de agrariërs en de bewo ners van de Watertuinen zo groot. Voor de zekerheid werden de zeisen geslepen en de golf clubs bij de hand gehouden. Je kon immers niet weten, de mening van de Kamerfracties zou pas bij het debat op 16 mei echt duidelijk worden. Op volle oorlogssterkte ging het college van burgemeester en wethouders die dag naar Den Haag. In het parlements gebouw bleek dat er in eerste instantie geen plaatsen waren gereserveerd. Of Alkemade hierin de hand had viel niet te achterhalen. Ter plaatse bleken toch twee kaartjes be schikbaar, maar die werden minachtend terzijde gescho ven. De delegatie verschanste zich in een ambtenarenloge. Lage Land (2) De gemeente Warmond kwam er pas laat achter dat Alkemade een nieuwe invasie had gepland. Pas toen een uit zendkracht, werkzaam bij binnenlandse zaken, opbelde met de vraag hoeveel War mond eigenlijk aan het Lage Land verdiende schrok men wakker op het gemeentehuis. Een kosten-baten analyse had immers al lang uitgewezen dat het behoud van het gebied batig zou uitvallen. Voor dat behoud waren ook humanitaire gronden. Het ge bied en zijn bewoners krijgen van Warmond veel aandacht, en hef is nog maar de vraag of dat ook nog het geval is als het Lage Land één van de vele uithoeken van Alkemade zou worden. Twee bewoners in de gemeenteraad, de Con tactcommissie Lage Land, een onderzoek naar de mogelijk heden van een gasaansluiting en alle beloften in het college programma, daar kunnen de Veners nooit aan tippen. De plaatselijke politici vorm den één front tegen de ge meenschappelijke vijand en vergaten hun politieke tegen stellingen voor even. De par tijgenoten in de Tweede Ka mer werden benaderd. Vooral het CDA maakte er veel werk van. Voor de christen-demo craten stond dan ook veel op het spel. Zij zouden naast een aanzienlijk deel van het War- mondse grondgebied twee fractiegenoten verliezen. „We hebben ze op zakelijke gron den kunnen overtuigen", zou CDA-wethouder Joop Wasse naar later verklaren. Lage Land (3) Nadat ook burgemeester Ine ke van der Wel al vanuit „haar" PvdA kon melden dat er vanuit die hoek geen War- mondvijandige acties te ver wachten waren leek er geen vuiltje meer aan de lucht. De Warmondse afvaardiging kon met genoegen constateren dat alleen VVD-woordvoerder J. Fransen zich de argumenten van Alkemade nog kon herin neren. De Warmondse VVD-wethou- der Wim de Vos constateerde achteraf nuchter dat er in Al kemade kennelijk ook een VVD-afdeling zit. En dat Fransen dwars lag, ach, daar voor zit hij tenslotte in de op positie. Joop Wassenaar nam de kans waar om de liberale woord voerder nog even verbaal de revers naast de oren te trek ken. „Ik heb hem even ver teld dat hij hiermee goed fout zat", aldus Wassenaar. Ken nelijk hielp dat, want Fransen staakte zijn uitzichtloze strijd. In tweede termijn kwam hij niet eens meer op de kwestie terug. Ton Duijnhoven, fractievoor zitter van Progressief War mond luisterde op de bewuste „Dangerous donderdag" met rode oortjes naar de draadom roep van de Tweede Kamer. Het plan van zijn fractiege noot Bram Schravemaker om de betrokken kamerleden te fêteren in de Kaagsociëteit hoeft in ieder geval niet meer te worden uitgevoerd. Daar kan nu beter de Warmondse opmars in oostelijke richting worden ingezet; een tegenac tie op het grondgebied van agressor Alkemade lijkt on derhand wel op zijn plaats. Uitleiding De Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Leiden doet alle moeite om zich te presen teren als een uitermate klant vriendelijke organisatie. Er zijn allerlei projecten in gang gezet om de GSD te ontdoen van het stoffige en softe ima go. Wij zijn snelle jongens, roepen de medewerk(st)ers te gen iedereen die het maar ho- Maandag wordt de hele dag in de Stadsgehoorzaal een „in terne conferentie" gehouden over de werkloosheidsbestrij ding. Op het programma staan diverse sprekers. Wet houder Hans de la Mar sluit de bijeenkomst af. Hij houdt een „uitleiding", zegt de GSD, die gewoon redeneert dat dat net zo iets is als een inleiding, maar dan een beetje anders. Volgens het woordenboek be tekent het woord uitleiding echter niets meer en niets minder dan „uitzetten" en dan voornamelijk in de bete kenis van „het verwijderen uit het rijk van niet-toegela- ten vreemdelingen". Het blijven toch een beetje vreemde vogels die boven ae gewone wereld zweven, de snelle jongens van de GSD. Tijdelijk Kees Zoetemelk werd afgelo pen maandag gekozen tot ge meentesecretaris van Koude kerk. De oud-gemeentesecre taris van Warmond was al met pensioen, maar hij had er geen bezwaar tegen Koude kerk tijdelijk uit de brand te helpen. Het dorp aan de Rijn, dat per 1 januari samengaat met Hazerswoude en Benthui zen, nam deze week namelijk afscheid van gemeentesecre taris Boudewijn Marinussen en zou zeven maanden zonder secretaris hebben gezeten als Zoetemelk niet zou zijn inge sprongen. Een „vaste" opvol ger is voor zo'n korte periode immers niet te vinden. Daarmee wordt Koudekerk bestuurd door twee „ad inte rims", want Joop Wagenaar, oud-burgervader van Alke made, gaf drie maanden gele den al de geneugten van zijn pensioen op door tijdelijk bur gemeester van Koudekerk te worden toen Leo Elfers eie ren voor zijn geld koos en naar Dalfsen vertrok. Tijdelijk (2) Zoetemelk en zijn vrouw wer den maandag zeer hartelijk ontvangen door de gemeente raad van Koudekerk. Nadat hij unaniem was gekozen en vervolgens beëdigd door Wa genaar werden Zoetemelk en zijn vrouw uitgebreid gefelici teerd door de raadsleden. Toen iedereen weer zat maak te Wagenaar een abrupt einde aan de feestelijke stemming door de huldiging te besluiten met: „We hebben lang gezocht naar een gemeentesecretaris en zijn daarbij vaak met ons hoofd tegen de lamp gestoten. Ik zal het maar eerlijk zeggen. U was de enige die over bleef". Er viel een pijnlijke stilte, die slechts werd ver stoord door een ongemakke lijk lachje van mevrouw Zoe temelk. „We zullen maar den ken, eind goed al goed", trachtte de nieuwe gemeente secretaris de situatie te red den. De Zoetèmelken haalden het einde van de vergadering niet, na een uurtje verlieten ze raadszaal. Op de gang zal zijn vrouw hem wel even op de schouder hebben geklopt en gezegd hebben: „Kom Kees, het is maar tijdelijk". LEIDEN Een 44-jarige Lei denaar, die gistermiddag was betrokken bij een schietpartij in een woning aan de Hoge Morsweg, heeft zich enkele uren later gemeld bij de Leid se politie. De man schoot en kele malen op 36-jarige plaats genoot die verwondingen op liep aan buik en benen. Het slachtoffer is overgebracht naar het AZL, maar verkeert niet in levensgevaar. De 44-jarige Leidenaar is ver wikkeld in een echtscheidings procedure en verdenkt de 36- jarige man ervan een relatie te hebben met zijn vrouw. De ex- echtgenote beweert echter dat het slachtoffer „een goede be kende" is van haar. Gisteroch tend hadden de twee mannen al onenigheid over het lot van de kinderen van het echtpaar. Rond twaalf uur ging de man naar de woning van zijn schoonouders aan de Hoge Morsweg. Hij vernielde een ruit om binnen te kunnen ko men en haalde vervolgens een vuistvuurwapen tevoorschijn, waarmee hij zijn in de woning aanwezige „rivaal" beschoot. Volgens de politie heeft hij een vergunning voor een dergelijk wapen omdat hij lid is van een schietvereniging. Na de schiet partij vluchtte de man in een rode auto. Er werd een grote zoekactie opgezet in de wijde omgeving. Het voertuig werd gevonden bij de Rhijnhofweg. De dader meldde zich rond drie uur op het bureau. Hij is ingesloten. Hem wordt een po ging tot moord of doodslag ten laste gelegd. Informatie-avond bouwplannen LEIDEN De gemeente Leiden houdt maandag een informa tie-avond over de woningbouwplannen op het HCG-veilingter- rein. Bouwbedrijf De Raad wil op het gedeelte tussen de Lam- menschansweg, Veilingkade, Zoeterwoudseweg en de Vijf Mei laan in totaal 125 woningen bouwen. De informatiebijeenkomst begint om 20.30 uur in de Mijnzaal op het voormalige veilingterrein. Die avond zijn de twee architec ten en vertegenwoordigers aanwezig om de tekeningen en de te volgen procedure uitvoerig toe te lichten. Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwer toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam I 1 Adres: l Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: Naam: Adres: I Postcode/plaats: Het steunpunt (links) en de 48 ouderenwoningen op Zijloever worden eind oktober opgeleverd. foto: tejo ringers

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13