Gorbatsjov: conservatisme remt hervorming Sovjetunie De Klerk wil alsnog naar Nederland komen Franse regering trekt omstreden wet in Bijtende spot en honend geblaf in Roemeense Partij van de Lach BUITENLAND CeidóeOouttmt VRIJDAG 18 MEI 1990 PAGINA V Belaagde Belg schiet twee overvallers dood BRUSSEL Een Brusselse effectenmake laar heeft gisteren twee mannen doodge schoten die probeerden zijn kantoor te be roven. Een van de twee mannen overleed •er plaatse aan zijn verwondingen, de ander stierf later in het ziekenhuis. 2ij waren gewapend met vuurwapens en een granaat. De politie meent dat met de dood van de twee mannen een einde is ge komen aan de activiteiten van een van de hardste bendes in België. Van de oorspron kelijk zeven leden van de bende zou er nog maar een op vrije voeten zijn. Vier zitten in de gevangenis. Volgens de politie is de ben de onder meer betrokken geweest bij de ontvoering van een jongetje en een reeks overvallen. EG-parlement vraagt onderzoek Wallenberg STRAATSBURG Het Europese parlement heeft de Sovjetunie ge vraagd om heropening van de zaak van Raoul Wallenberg, de Zweedse dipomaat die na de oorlog in Honga rije door Sovjet-troepen werd gearres- terd en sindsdien spoorloos is verdwe nen. Een resolutie van die strekking werd gisteren met algemene stemmen aangenomen. Het parlement heeft de Sovjetunie gevraagd alle archieven die betrekking hebben op de zaak over te dragen aan een internationale commissie van deskundigen. De Sov jetunie heeft altijd gezegd dat Wallen berg, die tijdens de oorlog honderden Hongaarse joden het leven heeft ge red, in 1947 is overleden. BRUSSEL De Zuidafri- kaanse president, Frederik de Klerk, is bereid alsnog naar Nederland te komen als hij voor een bezoek wordt uitge nodigd. „Ik zal van de eerst mogelijke gelegenheid gebruik maken om een uitnodiging te aanvaarden", zei De Klerk gis teren tijdens een persconfe rentie in Brussel. De Klerk maakt op het ogen blik een toernee door Europa, waarbij hij negen landen be zoekt. Nederland staat niet op de lijst. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) liet de Zuidafrikaanse ambas sadeur in Den Haag vorige maand weten dat een bezoek van De Klerk hem „nog wat te vroeg voorkwam". Toen later bleek dat de Zuidafrikaanse president wel welkom was in acht andere EG-landen en bij de Europese Commissie in Brussel zou worden ontvan gen, zei Van den Broek dat de Nederlandse regering bereid is om De Klerk bij een volgende reis in Den Haag alsnog te ont vangen. Wanneer die gelegen heid zich zal voordoen, is on duidelijk. De Klerk, die wordt vergezeld door minister van buitenlandse zaken Roelof Botha, zei dat het tot dusver een „vruchtbaar en construc tief" bezoek is geweest. Hij sprak van „groeiend begrip" voor de onomkeerbaarheid van het proces in Zuid-Afrika, en „zorg dat wij slagen in onze opzet". Wat de kans op opheffing van de EG-sancties betreft, zei De Klerk dat zulks niet het doel van zijn reis is, maar dat hij Europa wil informeren over de hervormingen in Zuid- Afrika. „Ik ben niet met de hoed in de hand naar Europa gekomen. We kunnen ermee leven". Belangrijk is dat de sancties, „als ze al effectief zijn", een handicap vormen voor de hervormingspolitiek en de taak die Zuid-Afrika volgens de president in Zuide lijk Afrika speelt. Die hervormingen, aldus De Klerk die het Engels en het Afrikaans bezigde, zijn niet genomen onder druk van de sancties „maar omdat wij dat zelf willen". Maar hij zei niettemin te hopen op erken ning van de EG van het „dy namische proces in Zuid-Afri ka", ofwel op versoepeling dan wel intrekking van de politie ke en economische strafmaat regelen (zoals het olie- en wapenembargo) die de EG in 1986 trof. Bush en Kohl zijn het roerend eens WASHINGTON De Verenigde Staten en de Bondsrepubliek zitten ten aanzien van de Duitse hereniging op één lijn. Dat heeft de Amerikaanse president George Bush gisteren gezegd na besprekingen met bondskanselier Helmut Kohl. „Wij willen beiden een verenigd Duitsland dat volledi ge soevereiniteit heeft, een verenigd Duits land dat volledig lid is van de westerse ge meenschap en van het NAVO-bondgenoot- schap", zei Bush. De Amerikaanse presi dent zei dat hij en Kohl het er ook over eens waren dat Amerikaanse troepen in Duitsland en andere delen van Europa ge legerd moeten blijven. Kohl dankte Bush voor de „magnifieke steun" die hij aan de Duitsers heeft gegeven. nd [OSKOU De hervor mingen in de Sovjetunie /orden geremd door de onservatieve mentaliteit /an de Sovjetburger. Dat ïeeft Sovjetpresident Mi- hail Gorbatsjov in Mos- jou gezegd tijdens een iauze in de zitting van het lussische Congres van Af vaardigden, die hij als /aarnemer bijwoont. het verleden beschuldigde Sovjet-leider steevast de ureaucratie van tegenwer- ing bij het uitvoeren van de erestrojka. Dit is de eerste naai dat hij te kennen geeft at de fout bij het publiek zou iunnen liggen. „Het verand ren van de geest van de men sen is het moeilijkste wat er is", zei de president. Hij zei ook dat het succes van de pe restrojka afhangt van de pu blieke opinie „en die is conser vatief", aldus Gorbatsjov. Sinds Gorbatsjov in maart uit gebreide presidentiële be voegdheden kreeg, heeft hij beloofd snel te zullen werken aan de invoering van een markteconomie, daarbij aante kenend dat deze op grote schaal werkloosheid en prijs verhogingen met zich mee zal brengen. Zijn beleidsbepalende presidentiële raad is echter verdeeld over het te volgen beleid. Een hervormingspakket, dat naar verluidt zeker vijftien wetsontwerpen omvat over particulier bezit, vrije onder neming en buitenlandse inves teringen, zal nu naar verwach ting volgende week aan het Sovjet-parlement worden voorgelegd, terwijl de uitvoe ring is opgeschort tot het einde van het jaar. Federatie Het Russische Congres voor de Afgevaardigden debatteerde gisteren onder meer over de zorgwekkende sociaal-econo mische situatie in de Russische republiek, de soevereiniteit van deze grootse Sovjetrepu bliek en over landbouw en in dustrie. Vandaag of morgen zal het congres een parlementsvoor zitter kiezen, die tevens presi dent van de republiek zal zijn. Wanneer de stemming plaats vindt is nog niet duidelijk. De voornaamste kandidaten voor het voorzitterschap zijn de Gorbatsjov-adept Aleksandr Vlasov en de radicaal Boris Jeltsin. De laatste zegt de steun te hebben van een derde van de afgevaardigden; een derde is absoluut tegen hem terwijl een derde zijn keus nog niet heeft bepaald. De Sovjet-leider reageerde luchtigjes op suggesties dat Vlasov zou kunnen verliezen. „Dat is geen drama, het is nor maal want de partij heeft haar monopolie opgegeven", aldus Gorbatsjov, die er aan toe voegde dat zich binnen afzien bare tijd andere partijen met nieuwe programma's zullen aandienen. Wat Gorbatsjov nog meer zor gen zal baren is het opleven van nationalistische sentimen ten in de Russische federatie. Vlasov en Jeltsin hebben zich beiden uitgesproken voor meer autonomie. Maar een aantal parlementariërs wil nog verder gaan en bijvoorbeeld republiekswetgeving voorrang geven boven de vanuit Mos kou afgekondigde federale wetten, een stap die eerder al door de Baltische staten is ge zet. Door een deel van de be volking wordt openlijk gepleit voor afscheiding van hun re publiek uit het Sovjet-staats verband. N INC Shamir krijgt meer tijd voor formatie ERUZALEM De Israeli- die kabinetsformateur Yitz- ak Shamir heeft gisteren van resident Chaim Herzog drie reken extra de tijd gekregen Dm zijn formatie-opdracht te oltooien. Het mandaat van bamir zou vandaag zijn afge- ipen. Shamir heeft zich met t steun van drie ultra-rechtse rtijen en drie orthodoxe re- [ieuze facties verzekerd van n meerderheid in het parle- int. De overeenstemming :t die partijen kon tot dusver hter niet bezegeld worden, ndat er nog problemen zijn iver de verdeling van de kabi- letsposten. Volgens woord- roerder Avi Pazner hoopt Ihamir de formatie volgende reek te kunnen afronden. sraël en S boos om HO-hulp Palestijnen GENEVE De Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) heeft ondanks krachtig verzet van Israël en de Verenigde Staten een hulpprogramma voor de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden goed gekeurd. In een resolutie bepaalt de or ganisatie dat gedurende twee jaar bijna 36 miljoen gulden aan hulp zal worden gegeven. Reden voor de hulp vormen de schendingen van de men senrechten en een verslechte ring van de gezondheidszorg in de bezette gebieden. Vol gens Israël en de VS is de re solutie in strijd met het man daat van de WHO. Washington voerde vorige week met succes campagne om de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) het volledige lid maatschap van de WHO te onthouden. Volgens de VS ko men de PLO niet voor lid maatschap in aanmerking om dat het niet over een grondge bied met erkende grenzen be schikt. De Amerikanen dreig den hun financiële bijdrage aan de VN-organisatie in te trekken indien de vergadering de PLO het gevraagde lid- wel zou geven. Een Franse politieman loopt langs de bekladde graven op de katholieke begraafplaats in Saint-Herblain nabij Nantes. FOTO: AFP PARIJS De Franse re gering heeft het idee om immigranten stemrecht te geven bij gemeenteraads verkiezingen tot nader órde ingetrokken. Dat heeft het dagelijks bestuur van de Parti Socialiste verklaard. Volgens het PS-bestuur is de Franse bevolking nog niet rijp voor een dergelijke maatregel en wil men de publieke opinie niet bruuskeren. Het voorstel had tot een heftige polarisatie geleid tussen links en rechts. De rechtse partijen hadden in trekking van het PS-voorstel als voorwaarde gesteld voor hun deelname aan een ronde tafel-conferentie op 29 mei over de immigratie-problema tiek en het oplevende racisme. Premier Michel Rocard heeft alle Franse politieke partijen voor die conferentie uitgeno digd, met uitzondering van het nal. -rechtse Front Natio- joodse begraafplaatsen. Zo zijn Sinds de grafschennis in het Zuidfranse Carpentras en an dere uittingen van anti-semi- tisme in Frankrijk hebben zo'n tweeduizend Franse joden een verzoek ingediend voor emigratie naar Israël. Vanuit Frankrijk vertrekken anders jaarlijks ongeveer 1.200 perso nen daadwerkelijk naar de joodse staat. De grafschennis in Frankrijk treft overigens niet alleen een katholieke begraafplaats in de omgeving van Nantes beklad met kreten als „Dood aan Le Pen" en „Wraak voor Carpentras". In het Zwitserse Villaret is een begraafplaats van protestanten geschonden en op de joodse begraafplaats in Quebec (Canada) zijn graf zerken met swastika's en ra cistische leuzen beklad. Het was voor het eerst in vijftien jaar dat zich in Canada zoiets heeft voorgedaan. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER Terwijl de vloot van Robert Janszoon behoedzaam de baai invaart, viert Mohammed Bey met zijn trawanten feest in het paleis. Juist wanneer twee vrouwen een nieuwe dans beginnen, stormt de wachter de feestzaal binnen en meldt ademloos, dat brie vijandelijke schepen de haven zijn binnengevaren en bezig z!jn de vloot in brand te steken. „Onzin!", bromt de Bey; „het ain de schepen van Peer de Schuymer; we hebben de kanon schoten duidelijk gehoord." „Geloof mij, o heer", antwoordt de wachter bevend - wetend, welk lot hem wacht, wanneer de Bey zal merken, dat hij zijn plicht te kort is geschoten - „het is Soli- man Peer Reis niet. Het zijn vijandelijke schepen." Mohammed Bey, nu toch verontrust, begeeft zich naar buiten en ja, het is maar al te waar; een felle gloed verlicht de haven. „Te wapen!" schreewt de Bey, „de vijand heeft ons overrompeld. Te wapen!" ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA BUKAREST Zoiets is alleen bij de Roemeense verkiezingen mogelijk: een partij waarvan de le den als honden naar el kaar blaffen en die, in plaats van te vergaderen, voortdurend moppen tap pen over Nicolae Ceauces- cu en zijn opvolgers. Hun favoriete grap gaat over wijlen Elena Ceaucescu en haar geliefde zoon Nicu, die deze maand terecht moet staan wegens massamoord: „Zij was het imbeciele kind van een dronkelap. Hij was een dron kelap en zoon van een imbe ciel". In een campagne die ge kenmerkt wordt door geweld en chagrijn, schijnen de bij eenkomsten van de 'Liber- Schimbist', beter bekend als de 'Partij van de Lach', als zonne stralen tussen donkere wol ken. „De belangrijkste zaak waar voor de doden van de decem- berrevolutie gevallen zijn, had humor moeten zijn", luidt één van hun verkiezingsleuzen. De partij steekt de draak met het hele verkiezingsproces uit minachting voor het volk dat, na 24 jaar te zijn onderdrukt door de meest wrede dictator sinds Stalin, op zo'n laag ni veau politiek bedrijft. Onlangs werd een vergadering toeg- sproken door een kandidaat die zich aan het publiek voor stelde als „een bewoner van Mars". Een vierjarig meisje zong daarbij het campagnelied. Blaffen en zingen De partij werd opgericht door professor Stefan Cazimir, een boosaardige professor in de li teratuur aan de universiteit van Bukarest, en beschikt reeds over een kleine, maar toegewijde schare aanhangers. De meesten van hen zijn intel lectuelen en kunstenaars. Voor de verkiezingen van aanstaan de zondag, waaraan 73 partijen zullen deelnemen, zet de Partij van de Lach 33 kandidaten in. Anda Stoin, een van de orga nisatoren in Bukarest, zegt: „We zijn tegen het communis me, maar ook tegen het messi- asschap. We zijn tegen nieuwe leiders zoals Ion Iliescu, de presidentskandidaat van het Nationale Front, die net als Ceaucescu een kudde schapen om zich moet hebben om zijn hielen te likken". Waarna ze luidkeels begint te zingen en vervolgens, al blaffend als hond, dwars door de in on bruik geraakte Roemeens-Sov- jetrussische vriendschapshal rent waar alle leden zich ver zameld hebben voor de partij vergadering. „In onze partij geldt dat lei ders inferieur zijn en leiders zoals professor Cazimir wor den als de grootste nullen on der ons beschouwd", roept ze nog voordat zè in een aanste kelijke schaterlach uitbarst. Corruptie In de hal prijkt een manshoog portret van de geestelijke va der van de partij, de negen tiende eeuwse Roemeense to neelschrijver Caragiale. Al ge ruime tijd vóór de komst van de communisten dreef hij de spot met de corruptie in Roe menië. Ondanks de lichtzinnige toon heeft de partij wel degelijk een serieuze bedoeling, namelijk de ambities van de andere po litieke groeperingen belache lijk te maken. Die zouden on der het mom van democratie niets anders willen dan het communisme in stand houden. Alhoewel er binnen de partij nauweliiks van enige discipli ne sprake is, is het lidmaat schap wel aan strenge regels gebonden. Uitgesloten van lid maatschap zijn mensen die tussen 1 januari 1980 en 22 de cember 1989 zitting hebben ge had in de Roemeense regering, degenen die het met het vori ge regiem eens waren en men sen zonder gevoel voor humor. De partij beschikt inmiddels over voldoende middelen om een eigen krant uit te geven en reclamezuilen te beplakken met haar in het oog springen de affiche van een lachend jongetje met een bloem in z'n mond De mascotte van de Partij van de Lach is een hond, luisterend naar de naam Boebico, waarmee meteen het blaffen van de partijleden is verklaard. Nieuwe leden worden daar door nogal eens in verwarring gebracht, maar de meesten la ten al spoedig hun reserves varen en dragen vrolijk hun steentje bij aan de surrealisti sche sfeer van de bijeenkom- Absurde humor De tweehonderd aanhangers die de vergadering in Boeka rest bezochten, braken de zaal bijna af toen professor Cazimir Iliescu imiteerde, door het V- teken na te bootsen dat het handelsmerk van de premier is geworden. „Ik wil eerst een huldeblijk voordat ik jullie toespreeK", riep hij zijn pu bliek toe. De partij dankt haar belang stelling nog aan het Ceauces- cu-tijdperk. Toen was stieke me, absurde humor de enige vorm van politieke activiteit die mogelijk was. Veel Lach- leden vrezen dat het Nationale Front gebruik maakt van de oude communistische partij structuur om z'n greep op de macht te verliezen en de poli tieke discussie te verbieden. De veel serieuzere rivalen van de partij worden nogal van hun stuk gebracht door de bij tende ironie waarvan de partij zich bedient. Maar hoewel de Partij van de Lach de kunst van het ridiculiseren feilloos beheerst, is het nog niet zo dat wie de lachers op z'n hand heeft, ook de kiezers voor zich heeft gewonnen. Zelfs niet in Roemenië. CHRISTOPHER WALKER (c) The Times, Londen Medische proeven nazi's niet wetenschappelijk BOSTON De medische proeven die nazi-artsen in concentratiekampen heb ben verricht waren niet alleen wreed en in strijd met de ethiek, maar ze misten ook elke weten schappelijke waarde. Tot deze conclusies komt de .Amerikaanse arts Robert Berger. Hij heeft zich de vraag gesteld of „levens ge red konden worden" door gebruik te maken van de re sultaten van die proeven. De New England Journal of Me dicine wijdde er gisteren een artikel aan. De proeven wa ren zo onwetenschappelijk dat de resultaten ervan „geen enkele waarde heb ben", aldus de arts. De expe rimenten waarnaar Berger onderzoek gedaan heeft, werden in het concentratie kamp Dachau gedaan. Daar werden gevangenen in ijs koud water geworpen om de lichaamstemperatuur te ver lagen. De nazi-artsen bestu deerden naar eigen zeggen de gevolgen van de gefor ceerde afkoeling en de ma nieren om de lichamen van hun 'proefpersonen' weer op normale temperatuur te krij gen. Veel gevangenen heb ben de experimenten niet overleefd. De chef-arts van Dachau, Sigmund Rascher, is na de oorlog terechtgesteld. Revolutionair vuur in Iran zal afkoelen NICOSIA De Iraanse presi dent Hashemi Rafsanjani heeft gisteren gezegd dat de Iraniërs het komende decennium waarschijnlijk vooral in beslag zullen worden genomen door zorg voor hun welvaart en welzijn. De Iraanse president hield een gehoor van provin cie-functionarissen voor dat zij zich naar de omstandigheden van de tijd moeten richten en een economisch-politieke ba lans in de maatschappij aan brengen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7