(W Voorzitter Ginjaar vol strijdlust op VVD-congres „Hetze is gevolg van veranderde inzichten" Zwaar geweld in leger valt mee DNIIMKLIJK JIS Alt „IK ZWICHT NIET VOOR KRITIEK VAN EEN ENKELING" Konsumenten Kontakt vecht apk-keuring aan EX-DIRECTEUR ZETTEN: Kosten trein stijgen meer dan van auto bENLAND CcidócSomottt VRIIDAG 18 MEI 1990 PAGINA 3 uwe fiscale ling voor ■>ggezinnen sten. ld l politie Kamen ioe< Staatssecretaris Van Amels- nanciën) is bereid een nieuwe fisca le te treffen voor ouders van pleeg- ijeenkorjn Hij wil daarmee tegemoet komen een la manieme wens van de Tweede Ka- ind. Het aan een dringende oproep van mi- uden- A l'Ancona (WVC) en staatssecretaris istitie). Pleegouders krijgen van het vergoeding - afhankelijk van de ran het kind - van rond twintig gul dag, maar volgens 'Oort' moeten ware h r wel belasting betalen. De Kamer ndaar d it ongewenst omdat daardoor het tanende aantal pleegouders verder men. Voor het SAS- hotel in Amsterdam is gisteren gedemonstreerd tegen executies van terdood- veroordeelden in Indonesië. In het hotel logeert de Indonesische minister van justitie, It.-gen. Ismail Saleh. FOTO: ANP Vrouw snijdt vriend in stukken BAARN Een 33-jarige vrouw uit Baarn heeft afgelo pen maandagnacht haar 58-ja- rige vriend doodgestoken in zijn huis. Samen met de 35-jarige doch ter van de man sneed zij het lichaam vervolgens aan stuk ken. Verschillende delen van het lijk werden weggegooid in een nabij gelegen sloot en in het schuurtje bij de woning. De zaak kwam aan het licht nadat de vrouw zich ziek had gemeld bij haar werkgever en een verwarrend verhaal op hing. De werkgever besloot daarop de politie in te lichten. Vorig jaar minder groei verkeer DEN HAAG Het verkeer op belangrijke wegen buiten de be bouwde kom is vorig jaar met 5,3 procent toegenomen ten opzichte van 1988. Dat is minder dan in voorgaande jaren. In 1987 groeide de verkeersdrukte met 7 procent en in 1988 met 6,5 procent, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het verkeer nam vorig jaar het meest toe op autosnelwegen, namelijk met 6,1 procent. Op provinciale wegen bedroeg de toename 3,5 procent en op rijkswegen 4,1 pro cent. Tussen 1980 en vorig jaar nam het verkeer op alle wegen buiten de bebouwde kom met 38 procent toe. DEN HAAG Zware vormen van agres sief gedrag, zoals het dreigen met fysiek geweld, seksuele handtastelijkheden, slaan, schoppen of steken komen in de krijgsmacht niet vaker voor dan elders in de samenleving. Wel treedt te veel 'ma chogedrag' binnen het leger op, dat de sfeer binnen een groep ernstig kan verzie ken. Alcoholgebruik is bij geweldsvoor- vallen veel minder in het geding dan werd verondersteld. Dat blijkt uit een rapport van het Instituut voor Sociaal- Wetenschappelijk Onderzoek (IVA) van de Katholieke Universiteit Brabant. Het IVA heeft bijna 2.300 (ex-) militairen tot 25 jaar gevraagd naar hun ervaringen met geweld in het leger Marechaussee moet Schiphol overnemen EDE Voorzitter J.A. van der Weiden van de Marechausseevere niging vindt dat de marechaussee de beveiligingstaak van Schiphol over moet nemen van de rijkspoli tie. Tijdens eén bijeenkomst van zijn organisatie vanmorgen in Ede pleitte hij er ook voor dat de be veiliging van het koninklijk huis geheel in handen moet komen van de marechaussee. Van de Weiden vindt dat de voorstellen nu geëf fectueerd kunnen worden, omdat de politie toch aan het reorganise ren is. Hij verwacht dat de mare chaussee wel eens mensen over zou kunnen hebben als het politie werk in de krijgsmacht minder LfÏÏt l beveiligt een fair oordat, pomputers (Van onze heeft Jmentaire redactie) gegeve Minister Da- ienteert de Tweede binnenkort een plan miljoenen computer iet arbe s van het rijk beter oon dcxiligen. Bij de voorbe en uitvoering van de elen is de Binnen- V eiligheidsdienst lauw betrokken, zo iales gisteren aan de immissie voor bin- se zaken mee. i roepen /D-com ipelijke ok nog veest oi c, niet leken k >epleit ;n voor leving ;r. Van i ander van de stingvoc itrand aal-kapfc; In onze ad moe het end dat onker kan ededeba et wori nrecht vooro] zij eei nooit e< betere beveiliging van mterbestanden op de es hard nodig is be- rig jaar de Algemene o rner. Na een uitge- r derzoek bleek dat de rsystemen bij het rijk live waterdicht wa- js onthulde dat zich de jaren al „enkele igen in de criminele hebben voorgedaan. wil het rijk zijn rs niet alleen wape- >n mensen met crimi- 0 oelingen, maar ook te- iyisten die uit 'sportie- u wegingen inbreken in bestanden. verband met de hoge an de beveiliging wil et alle rijksgegevens lar beveiligen. „De in- moet in gevoelig- en worden inge- e hoeven immers niet dezelfde mate te be- n", aldus de minister. 1 osten te drukken zul- iien alle ministeries elkaar gaan samen- ka au, «ei trouwdag nen vo er gaan ;eldig te ten ko^e cel nd zijn ■s vrijhl ERDAM De __o blijk vaje bruiloft achter grendel belanden, verkwam gisteren "i-jarige Kaapverdi- vrouw in - Rotter- zou zij in elijk treden met -jarige Rotterdam- ïaar dat ging niet imdat de vreemde- ■litie vermoedt it huwelijk slechts Jd is om de vrouw r„k;fn-!fderlandse nationa- te bezorgen. Vol le hpcriileen woordvoerder <èf debfc Politie verblijft de hoog hal geruime tijd il- in Nederland. De en vrouw kennen tien genu enpark ,01 per 35. Sindi nkele 'i ïaar goe den, maar spreken een andere taal. De man heeft dgls een advocaat sterk g arm genomen en ?r die d reegt een kort ge- tegen de vreemde- J ipolitie aan te span- relatie, betreft euwe ge hoeft 1000 kil vroeg per 10 Overigt B en dt gedeta ie uitwi 'lijking i1 er de af[c s allerlt i relatie orden Juliana is aanwezig uitreiking van de teedóms Awards in uwe Kerk in Middel- >e onderscheidingen i sinds 1982 om het jaar uitgereikt in de Middelburg. Ze zijn ir toegekend aan de oslowaakse presi- 'aclav Havel, de Roe- ie dominee Laszlo minister van Staat van Lennep, Simon nthal en de Franse tter van de Europese lissie, Jacques De- (Van onze parlementaire redactie) ZWOLLE Voorzitter Leendert Ginjaar en de andere leden van het VVD-hoofdbestuur zullen op de vanmiddag begon nen algemene ledenverga dering van hun partij niet zwichten voor de kritiek van een enkeling. „Het kan en mag niet zo zijn dat als maar iemand tegen is, het bestuur zegt: we gaan maar weg", zei Gin jaar voor aanvang van het congres, dat vandaag en morgen wordt gehouden in de Buitensociëteit te Zwolle. Daaruit wordt afgeleid dat Ginjaar alleen zal opstappen als een groot deel van de con gres-afgevaardigden steun geeft aan een motie van wan trouwen of afkeuring. In dat geval zal ook de rest van het bestuur aftreden. „Het bestuur stelt zich op als collectief", al dus Ginjaar. Dat er zo'n motie komt, is wel zeker. Hoeveel steun die krijgt, zal afhangen van de wijze waarop hij geformuleerd is. In één motie wordt aange drongen op het aftreden van het bestuur 'op termijn'. Voor zitter Ben van der Klis van de kamercentrale Tilburg, die een fel tegenstander is van het be leid van het hoofdbestuur, denkt dat dit voorstel kans heeft te worden aangenomen. „Onze bedoeling is dat het be stuur in het najaar aftreedt. In de tussentijd kan dan een com missie van wijze mannen en vrouwen kandidaten zoeken voor een nieuw bestuur. Vol gens Van der Klis bestaat er vooral in het zuiden van het land een afkeer van de lijn- Ginjaar. Limburgse en Bra bantse liberalen vinden het zeer kwalijk dat het bestuur, „net nu de rust in de partij was weergekeerd", Joris Voor hoeve heeft afgezet als politiek leider van de VVD. Misverstand Ginjaar wijst deze beschuldi ging van de hand. „Dat is een afschuwelijk misverstand. De heer Voorhoeve heeft een ei gen conclusie getrokken. Als hij na het gesprek met het hoofdbestuur had gezegd: ik trek me daar niks van aan, dan was wat ons betreft de zaak gesloten geweest". De partijvoorzitter vindt even min dat het hoofdbestuur medeverantwoordelijk is voor de slechte verkiezingsresulta ten van de VVD. „Waar is het hoofdbestuur in het geding ge weest? Bij het samenstellen van de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Maar in de praktijk is de invloed van het bestuur daar nul komma nul. Je kunt kijken naar de verkie zingscampagne. Het hoofdbe stuur verzorgt de organisatie maar de politieke inhoud wordt door de politici gegeven. Men moet de verantwoorde lijkheid leggen waar zij thuis hoort". Ginjaar weet zich niet alleen verzekerd van de steun van alle andere leden van het hoofdbestuur, ook 17 van de 18 voorzitters van kamercentra les (gewesten) en de volledige Tweede-Kamerfractie hebben het vertrouwen in hem uitge sproken. Nog belangrijker is wellicht dat ook Hans Wiegel zich achter hem heeft opge steld. De Friese commissaris der koningin, die voor velen in de VVD nog steeds geldt als de 'echte leider', zegt geen en kele reden te zien waarom Ginjaar zou moeten aftreden. Wiegel is het volledig eens met de vervanging van Joris Voorhoeve door Frits Bolke- stein. Hij zou „zeer content" zijn als de nieuwe fractievoor zitter straks ook de lijsttrekker zou worden. Onder deze omstandigheden achten velen in de top van de VVD de kans gering dat er op het congres echt brokken wor den gemaakt. „De VVD is een veel evenwichtiger partij dan men denkt", aldus Henk Von- hoff, oud-staatssecretaris en thans spraakmakend commis saris der koningin in Gronin gen. Garnalenvissers hebben gisteren geprotesteerd te gen schietoefe ningen van het leger in het Lau wersmeer. De vissers hebben daar geregeld last van, omdat ze dan in een zone van negen kilomter niet mo gen vissen. Ook het milieu heeft te leiden onder de oefeningen, die veertien keer per jaar worden gehouden en dan drie dagen du ren. De schiet baan ligt vlak achter de Wad denzeedijk, waar door geregeld af zwaaiers in de Waddenzee te recht komen. Daardoor raakte de bodem ver ontreinigd en ook de vogeltrek heeft er onder te lijden. FOTO: PERS UNIE DEN HAAG De Alge mene Periodieke Keuring (apk) moet zo snel moet worden afgeschaft. Alleen garagebedrijven spinnen garen bij de regeling; de automobilist is aan wille keur uitgeleverd. Boven dien heeft onderzoek van de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) niet aan kunnen tonen dat de verkeersveiligheid door de apk is toegeno men, aldus Konsumenten Kontakt. De consumentenorganisatie komt tot die conclusie nadat lezers van haar blad Koop kracht een groot aantal klach ten had ingediend over de uit voering van de apk. De kritiek heeft de consumentenorgani satie inmiddels doorgezonden aan minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat en de Tweede Kamer. Uit gevraagde reacties van de lezers blijkt dat er veel ver schillen mogelijk zijn in opvat tingen van verschillende gara ges bij een en dezelfde auto. Terwijl de ene keurmeester de auto op een aantal punten af keurt, doorstaat diezelfde auto de keuring bij een andere ga rage glansrijk. Veel klagers beweerden dat hun auto beschadigingen had opgelopen bij de keuring. Er waren er ook die meenden dat tijdens het onderzoek opzette lijk mankementen aan hun auto werden veroorzaakt of bestaande mankementen wer den verergerd met de bedoe ling reparatieopdrachten in de wacht te slepen. Het ministerie van verkeer en waterstaat liet vanmorgen we ten dat het niet van plan is de keuring af te schaffen. Vol gens een woordvoerder blijkt zowel uit buitenlandse onder zoeken als uit gegevens van het Nederlandse wagenpark dat de apk een levensduurver- lengende invloed op de auto heeft. Als men deze kosten verdisconteert, kost de apk de automobilist geen geld, aldus de woordvoerder. Bij het mi nisterie wordt wel gewerkt aan een aantal verbeteringen in de regeling. Hieronder zijn het duidelijker en objectiever formuleren van de keuringsei sen zodat daarover geen ver schil van mening tussen gara ge en auto-eigenaar kan ont staan. Een andere verandering is een accentverschuiving van veiligheidskeuring naar veilig heids- en milieukeuring. Middelburg herdenkt bombardement Prinses Juliana heeft gisteren in Middelburg een monument onthuld ter herinnering aan het bombardement op deze stad. Het was precies vijftig jaar geleden dat een Duitse aanval een groot deel van de binnenstad vernietigde, enkele dagen na de capitulatie van Nederland in 1940. Daarbij vielen enkele tientallen doden en van het historische hart van de stad bleven slechts zwartgeblakerde resten over. De IJslandse kunstenaar Sigurdur Gudmundson verbeeldde de gebeurtenis in het enkele meters hoge langgerekte granieten monument „Druppels" met de inscriptie „een gestolde herinnering". FOTO: ANP ARNHEM „Ik ver wacht dat u me vrij spreekt". Staande achter het katheder sprak dr. F. de Arnhemse rechtbank indringend toe. De ex-di recteur en psychiater van 'Zetten' maakte op de laatste dag van zijn proces uitvoerig gebruik van zijn recht op het laatste woord. Het proces is gevoerd op grond van zeven aanklachten van ex-pupillen van de Heldrings tichting in Zetten over sek sueel misbruik, gedwongen masturbatie, verkrachting en machtsmisbruik. Tegen F. is zes jaar gevangenisstraf geëist. Volgens F. zijn de veranderde inzichten in de jaren tachtig op het gebied van macht en seksueel gedrag de oorzaak van de 'hetze' die tegen hem is gevoerd. „Ik heb veel gedaan en veel gepraat. Ik heb eind jaren zestig, begin jaren zeven tig, geprobeerd dingen te ver anderen in de jeugdhulpverle ning, die tot dan toe star was. Ik heb geprobeerd het leefkli maat voor pupillen binnen de inrichting te verbeteren. In dat kader vond ik het ook be langrijk dat met name adoles centen leerden praten over seks en omgaan met elkaar. Dat is allemaal gebeurd in de sfeer van de tijd van toen. In de jaren tachtig veranderden de inzichten op dat gebied en op grond van die veranderde mening is alles wat ik gedaan heb vertaald in seksueel en machtsmisbruik. Dat zit me het meest dwars in deze hele zaak", aldus F. in zijn 'laatste woord' voor de rechtbank. F. zei er op te rekenen dat hij vrijgesproken zou worden. „Maar als de rechtbank toch straf zou overwegen, laten ze er dan goed aan denken dat ik door de overmatige publiciteit in deze zaak al in een totaal isolement ben beland. Ik kan met niemand meer omgaan. Als er vergelding gezocht moet worden, is dat wel genoeg. Ik weet werkelijk niet meer hoe ik mijn leven na deze zaak in moet richten". De ex-psychiater heeft alle be schuldigingen van pupillen uit de inrichting ontkend. „En voor de situaties die buiten mijn werk plaatsgevonden hebben, geldt dat die uit deze strafzaak gehaald moeten wor den". Daarmee doelde F. op het kind dat hij bij een patiën te verwekt heeft en op een seksuele relatie die hij met een andere cliënte gehad heeft; twëe feiten die hij wel toege geven heeft. Sociale dood Al eerder had de advocaat van F., mr. E. Sutorius, om vrij spraak gevraagd. „Een man die een sociale dood is gestor ven. Hij is zwaar genoeg ge straft, hij is klaar". Zo ken schetste Sutorius de Zettense ex-psychiater. Sutorius om schreef F. als een belezen, in telligente, vriendelijke, ioviale en toch gesloten man, die het slachtoffer is geworden van zijn eigen onorthodoxe wijze van handelen. „Over zijn rug wordt nu de vete uitgevochten tussen de Heldringstichting en de kritische jongerengroepe- ringen. En de vete over de hulpverlening in de eindsta tions van de kinderbescher ming. Al te ambitieuze behan deling daar zal na dit proces nooit meer kunnen", was de mening van raadsman Sutori- Volgens Sutorius is F. het slachtoffer van een „volksge richt in de media". „Hij is soci aal geïsoleerd geraakt en ang stig voor alles. Vooral voor vrouwen, die in hem de duivel zien". Bovendien is hij zijn ge liefde vak, waarin hij excel leerde, kwijt. „De bodem is uit zijn bestaan gezakt", zo zei Su torius aan het eind van zijn bijna vijf uur durend pleidooi in de geruchtmakende zaak F. De advocaat sprak over alle aanklachten zijn ernstige twij fel uit met betrekking tot de geloofwaardigheid. „De ene mannelijke getuige probeert er alleen maar een financieel slaatje uit te slaan, maar dat is hem ook in het kort geding om smartegeld niet gelukt", al dus de raadsman. Sutorius waarschuwde de rechtbank met nadruk zich niet te laten beïnvloeden door de vele pu- blikaties over F.. „Dit proces heeft de schijn van partijdig heid". Onderzoeksmethode Prof. W.A. Wagenaar, hoogle raar in de psychologische functieleer in Leiden, heeft ernstige twijfels over de ge volgde onderzoeksmethode in de zaak-F. Wagenaar was door mr. Sutorius opgeroepen als getuige-deskundige. Wagenaar maande de rechtbank er reke ning mee te houden dat maar zeven van de tweehonderd on dervraagde pupillen een aan klacht hebben ingediend. „Er zijn dus nog 193 anderen die hetzelfde gezien moeten heb ben, als er iets te zien was", al dus Wagenaar. Rechtbankpre sident P. Smits: „Vergeet de veertien verjaarde aangiften niet. In totaal waren er 21 aan klachten". Wagenaar merkte ook op dat de tweehonderd ex-pupillen gebeld zijn door de politie met de onomwonden vraag of ze iets wisten over Zetten en over F. Volgens Wagenaar is dat een te suggestieve vraagstel ling, waardoor de verklarin gen van de getuigen inboeten aan bewijskracht. „Er was geen richtlijn voor de verbali santen, maar dat zou er zeker in dit soort zaken wel moeten zijn", aldus de Leidse hoogle raar. Wagenaar wilde geen uit spraak doen over het waar heidsgehalte van de verklarin gen: „Mij is gevraagd of het mogelijk is dat de 21 overge bleven getuigen maar wat ver zinnen, zoals dr. F. beweert, of dat dat, gezien het onderzoek, uitgesloten is. En dan moet ik eerlijk zeggen mijn twijfels te hebben over deze methode. De rechtbank moet uitmaken wie, dit alles wetende, gelijk heeft: dr. F. of de getuigen". De rechtbank doet op 30 mei om 12.00 uur uitspraak. IBAAI ISppüit: IK hes m tisoi üngroe wo echt NPEE PE KNIE!... door WILLEM RITSTIER DEN HAAG De kosten van de trein stijgen tot en met 1992 meer dan van de auto. De meeste automobi listen zijn in deze periode tussen de twee en drie procent extra kwijt, trein reizigers meer dan zeven procent. De Consumen tenbond stelt dit na een doorberekening van de plannen van het kabinet voor het woon-werk ver keer. Die zullen dan ook niet leiden tot het doel dat ze beogen, het terugdrin gen van het autoverkeer, aldus de bond. De maatregelen die de Consu mentenbond in zijn berekenin gen heeft betrokken zijn de in november ingaande accijns verhoging voor benzine met 8 cent per liter, de aftopping van het reiskostenforfait en de spitstoeslag van 25 procent op de motorrijtuigenbelasting die voor 1992 is aangekondigd. Mi nister Maij van verkeer liet overigens gisteravond voor de VARA-tv weten een hogere spitstoeslag niet uit te sluiten. Autogebruikers die minder dan dertig kilometer van hun werk wonen (87,3 procent van de bevolking), krijgen volgens de Consumentenbond in de Randstad met een kostenstij ging van 2,8 procent te maken tot 1992. Buiten de Randstad gaan de kosten voor die gróep met 1,5 procent omhoog. Deze cijfers gelden voor benzinerij ders. Bij diesel- en lDg-rijders binnen de Randstad Dedragen de kostenstijgingen respectie velijk 2,1 en 3,1 procent, uit gaande van een woon-werk- afstand van ten hoogste dertig km. Buiten de Randstad zullen de kosten voor deze groepen helemaal niet stijgen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3