Dnze dirigent wil er it halen wat er in zit" ALLER LEI(DS) "irschotense dertigers willen eigen ontmoetingsruimte I DEO GLORIA BESTAAT TACHTIG JAAR Twee jaar geëist voor nachtelijke schietpartij Kruisingen afgesloten in Leiden Contributie voor de gemeenschap REGEL RECHT 1 AGt EN OMGEVING £eid^c2ouoont VRIJDAG 18 MEI 1990 PAGINA 15 SCHOTEN In va ïoten is behoefte m ruimte, waar der- T«ers elkaar in een ■Hf café-chantant- sfeer kunnen ont- Dit constateert oep inwoners uit loten. Bij die con- laten zij het niet: ard bezig met het i van een stich- ervoor moet zor- de ontmoetings- er komt. erstra a cn 3.15. ing (t de stichting in oprichting: „De initiatiefnemers stammen uit de werkgroep die begin jaren zeventig in Voorschoten het open jongerencentrum 'De Lindehoeve' heeft opgericht. Het groepje is elkaar blijven zien. We vinden dat er bar weinig wordt gedaan voor mensen met een baan en kin deren. We willen graag de deur uit, elkaar vaker zien dan alleen op verjaardagen. Maar in de kroeg voelen we ons niet thuis". Reacties Met de gedachte 'wat we toen deden, kunnen we nu ook' gingen de dertigplussers aan de slag. „Op berichten in loka le blaadjes kregen we erg veel reacties. Ook veel alleenstaan den hebben belangstelling. Zij willen er af en toe 's avonds uit, maar voelen evenmin iets voor de kroeg Daardoor vlie gen ze tegen de muur", vertelt Molleman. De ontmoetings ruimte moet drie dagen per week open zijn. Er komt een podiumpje waar rustige ach tergrondmuziek ten gehore wordt gebracht, en een bar. Wie straks naar de sociëteit wil, moet eerst lid worden van de stichting Shunt. Volgens Molleman is het niet de bedoe ling dat het een elitair clubje wordt. „We willen het klein schalig en beheersbaar hou den. Mensen, die laveloos aan de bar gaan hangen willen we kunnen weren. Door middel van het lidmaatschap kun je ze indien nodig de wacht aanzeg gen". Wat het lidmaatschap moet gaan kosten weet de voorzitter nog niet, maar de kosten mogen voor niemand een belemmering vormen. Professional Een professionele kracht zal het centrum gaan bemannen. Molleman: „Het geitewollen- sokken-gedoe van vrijwilligers die bij elkaar de sleutel gaan afhalen, zien we niet zitten. Een professionele kracht moet niet alleen een mooi biertje kunnen tappen, maar ook goed met mensen kunnen omgaan". De ondernemende Voorschote naren hard op zoek naar een geschikte ruimte. Hoe zij een en ander willen bekostigen is nog niet duidelijk. Waarschijn lijk blijft het bij een particulier initiatief, want de stichting voelt weinig voor de afhanke lijkheid van een subsidie-ge ver. Sint Jorismarsen bij Oud Poelgeest OEGSTGEEST De start en aankomst van de nationale Sint Jorismarsen morgen is na twee jaar weer terug op het terrein van Kasteel Oud Poelgeest aan de Warmonderweg in Oegst- geest. Tijdens de restauratie daarvan moest men uitwijken naar de ligweide van het zwembad Poelmeer. Dankzij de medewer king van de Stichting Vormingscentrum Oud Poelgeest en de gemeente Oegstgeest kan men wederom als vanouds op Poel geest starten. Burgemeester Sj. H. Scheenstra zal de 44e Joris marsen openen. Men verwacht dit jaar circa 4000 jongens en meisjes die onder de vlag van Scouting Nederland zullen deelne men. Er zijn vier wandelingen uitgezet, variërende van 5 tot 15 kilometer. In de kasteeltuin is muziek, een markt, een tentoon stelling van scouting insignes, uniformstukken en andere verza- melobjekten. Dit jaar is er ook een tentoonstelling van histori sche scouting prentbriefkaarten van befaamde illustratoren. In de loop van de middag zullen scouts demonstraties touwdraaien verzorgen met zgn. yakars. In de kasteelvijver worden model schepen te water gelaten die op afstand worden bestuurd. De start van de Jorismarsen is rond 14.00 uur gepland. De prijsuit reiking vindt plaats om 17.30 uur. Frans koor en orkest in Stadsgehoorzaal LEIDEN Het Studenten Muziekgezelschap Sempre Crescendo ontvangt zaterdag 26 mei het Franse koor en or kest „le Coge" van de Grandes Ecoles uit Parijs. Het Franse gezelschap dat uit 250 mensen bestaat, verzorgt 's avonds een concert in de Leidse Stadsge hoorzaal. Op het programma voor het orkest staat de Sym phony no. 9 „From the new world" van Antonin Dvorak. Het koor voert een verkorte versie van de „Elias" van Fe lix Mendelssohn Bartholdy uit. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten kosten een tien tje (CJP/P65 7,50). TK De 'ijkse Christelijke EriJen Oratoriumvere- Soli Deo Gloria be- eze maand tachtig or vrienden en be- sympathisanten odigden en zeker '•■^{Jbud-leden, wordt - het jubileum ge net een herden- inst in de her- kerk aan de ihe-3» raat- De dienst be- vijf uur. (12): int van Soli Deo Glo- 31 in haar jubileumjaar bijzondere dank- 13 november. Dan ider meer de prach- i6.Óo{ken Missa Criolla van Drivinfise componist Rami- 2l|m 95 van Mendels- het Halleluja van in gehore gebracht. Gloria schaart zich oudste verenigingen dorp. In een gesprek irzitter H. Dekker, "^voorzitter J. van der METfl|beiden al meer dan 25 en secretaris T. Ver 16.30, irffl»1 :i 1 (b ok wh: 21. 21.30. koor ontstond toén binnen een kleine vriendenkring het ver langen opkwam om in koor verband te zingen. Besloten werd eens per week te repete ren en dat gebeurt nu nog steeds. Echter niet meer, zoals in de beginjaren, in een zij zaaltje van de kerk of in een schoollokaal, maar in dorps huis De Rank aan het Want- veld. Ooit begon het koor met twin tig leden. Inmiddels telt de vereniging zo'n vijftig enthou siastelingen. Dat zijn er vol gens Vermeulen wel eens meer geweest. Vooral na de Tweede Wereldoorlog tij dens de oorlog weigerde Soli Deo Gloria lid te worden van de cultuurkamer van de bezet ter en werden de activiteiten stopgezet kende het koor een enorme opleving. „We hadden toen wel meer dan honderd leden. Onder leiding van dirigent Chris Hanegraaff maakte het koor een succes volle periode door met als hoogtepunt het allereerste ora torium Die Jahreszeiten van Joseph Haydn. Het 40-jarig be staan werd in 1950 gevierd met een uitvoering van Der Messias van Handel", vertelt Dekker. Beknibbelen Financieel gezien heeft de vereniging volgens voorzitter Dekker altijd moeten beknib belen. De grootste kostenpos ten waren de betalingen aan orkest en solisten, maar ook de zaalhuur hakte er flink in. „We moesten altijd alles zo goedkoop mogeijk doen, maar tegelijkertijd wilden we ook kwaliteit bieden. Dat was niet altijd even gemakkelijk". Begin vijftiger jaren werd voor het eerst honderd gulden subsidie gevangen van de ge meente. Restrictie was echter wel dat men om het jaar een oratorium moest brengen. Door gebrek aan financiële middelen moesten de koorle den in 1969 zelfs in de eigen buidel tasten om een opvoe ring van de Johannes Passion door te kunnen laten gaan. Een hoogtepunt in het bestaan van Soli Deo Gloria was een concert in het Kurhaus in Scheveningen in 1961. Spe ciaal voor deze gelegenheid schreef dr. A. van der Horst Chorus 8, dat het Noordwijkse koor samen met andere koren op tweede paasdag ten gehore bracht en zelfs door de radio werd uitgezonden. Een leuke happening vormde ook het maken van twee grammofoon platen, samen met andere Noordwijkse muziekverenigin gen, in 1967. De opbrengst van de verkoop kwam ten goede aan de restauratie van de NH Kapel in de Hoofdstraat. Voortreffelijk Volgens de voorzitter heeft Soli Deo Glorie sinds een jaar of vier in Katwijker Marcel den Duik een voortreffelijk di rigent. De Katwijker dirigeert meerdere koren en muziek is zijn lust en zijn leven. „Op speelse wijze bracht Den Duik meer homogeniteit in het koor. Hij voerde allerlei „nieu wigheden" in als ademhalings oefeningen, lessen in stemvor- ming en notenkennis. Om op de repetities niet allerlei din gen eindeloos te hoeven her halen, maakte hij voor de indi viduele leden cassettebandjes met daarop hun eigen partij. Thuis oefenen werd zo gemak kelijker. Wat het koor in zich heeft wil hij er ook uithalen", aldus Van der Meulen. Oratoria stonden de laatste ja ren niet meer op het progam ma. Enerzijds zijn volgens Van Christelijke Zang- en Oratoriumvereniging Soli Deo Glorie tijden de wekelijkse repetitie-avond. In de der Meulen de stemverhoudin gen te zwak, anderzijds brengt een oratorium veel kosten met zich mee, met name voor goe de solisten. In plaats daarvan houdt Soli Deo Gloria het bij twee korte uitvoeringen per jaar. Tijdens de herdenkingsdienst op 20 mei wordt het koor bij gestaan door Echo der Duinen, een strijkkwartet en de sop raan Renée Wagenaar. Uitge voerd zullen worden onder meer de werken Danksei der Herr van Handel, Nun danket alle Gott van Bach en Ambro- siaanse Lofzang van Gebhart. MARIJKE DEN HOLLAN DER enthal onthult monument Rosenthal onthulde gisteravond aan de Molenvliet in Al- monument ter herdenking van de joodse inwoners van die tijdens de oorlog zijn weggevoerd. Hij deed dat iet burgemeester M. Paats (rechts). In zijn toespraak bij ulling ging Wiesenthal in op het weer opkomend antise- e H4 ifN lleni gem mtrol 1 stra, ke afL wil :n vo reebqtij iten e Cu en pli eet ijen in d« ev£ uitge role mitisme in Europa waarvan hij stelde dat de kans bijzonder klein is dat het in Nederland zal aanslaan. Het monument is tot stand gekomen dankzij de inspanningen van de stichting Herdenking Joodse Vervolgingsslachtoffers Alphen die daarvoor 60.000 gul den bijeenbracht. Op het monument prijken de namen van om gekomen Alphenaren. FOTO: WIM VAN NOORT enaar boos uitblijven ld|reactie Leidenaar H. 3 boos op de ge- Leiden omdat hij l toe geen enkele heeft gehad op zijn om op korte ter- u in plein of straat te !|men naar de Zuida- ise vrijheidsstrijder Mandela, sj chreef daarover ruim nden geleden een B en W en aan de raadsleden. „Het de ijd zo veel gehoorde e niet met mensen om" hier alleszins van toe- schrijft hij in een brief. „Ook al zou u eens zijn met mijn zelfs dan had het een in fatsoen geweest om val het verzoek te ho rnet een antwoord. Ik ouwens dat dit ook »or de fracties in de ge- 1", aldus Kwik. heeft de gemeente anleiding van eerdere en een straat of plein in andela te noemen ge- *ït nooit te doen naar die nog in leven zijn. KATWIJKER WILDE VRIEND INTIMIDEREN DEN HAAG Een 22-ja- rige inwoner van Katwijk maakte zich op 20 februa ri van dit jaar zo boos op een vriend die hem nog 150 gulden schuldig was, dat hij midden in de nacht naar diens woning in Kat wijk ging en dwars door de voordeur drie schoten afvuurde. Gisteren hoorde hij voor de rechtbank in Den Haag een celstraf van twee jaar eisen, waarvan zes maanden voorwaarde lijk. Officier van justitie mr. Meij er achtte poging tot zware mishandeling bewezen. Vol gens haar belde de verdachte rond twee uur 's nachts dronken aan bij de woning, waarna hij drie schoten loste ker gaf gisteren voor de rechtbank toe vijftien glazen bier te hebben gedronken en door de voordeur te hebben geschoten, maar ontkende dat hij eerst had aangebeld. „Bovendien heb ik pas ge schoten, nadat ik eerst door het raam van de voordeur had gekeken om er zeker van te zijn niemand te ra ken". Ook advocate mr. Schonha- gen meende dat de man zijn „vriend" alleen wilde intimi deren. „Hij heeft niemand willen raken en daarom kan er ook geen sprake zijn van een moedwillige poging tot mishandeling", vond de raadsvrouw die daarom vrij spraak bepleitte. De recht bank doet op donderdag 31 mei uitspraak. LEIDEN Om parkeerover last voor omwonenden van de Groenoordhallen te voorko men, sluit de Leidse politie zondagmiddag tussen 14.00 en 19.30 uur een drietal kruisin gen van de Willem de Zwij gerlaan af. De Floris Versterlaan, de Haarlemmerweg en de Ko ningsstraat kunnen in die pe riode vanaf de Willem de Zwijgerlaan niet worden inge reden. De politie hoopt op deze wijze er voor te zorgen dat be zoekers van het popconcert van Metallica dat zondag tus sen 17.00 en 23.00 uur in de Groenoordhallen wordt ge houden, hun auto's wel op het grote parkeerterrein bij de hallen zullen parkeren. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA leder jaar ligt hij weer in de bue: de aanslag onroerendgoedbelasting. De Leidse Rechtswinkel vertelt Het lijkt wel eens alsof je in Nederland werkelijk niets kunt doen of je moet er belas ting voor betalen. Als u een hond heeft, betaalt u honden belasting en voor een auto wegenbelasting. Misschien kunt u zich daar nog wel iets bij voorstellen, want u veroor zaakt in zo'n geval overlast en daar moet voor betaald wor den. Maar als u een flatje huurt in de Merenwijk, waar om betaalt u dan eigenlijk on- roerend-goedbelasting (OGB)? De inspecteur van de gemeen telijke belastingen, drs. J. Kruijshaar, vindt dat uiter aard heel vanzelfsprekend: „Als je lid bent van een vere niging moet je contributie be talen. De gemeenschap is ei genlijk ook een soort vereni ging. De burgers vragen om allerlei voorzieningen en die moeten betaald worden. Je zou kunnen zeggen dat men met de OGB zijn bijdrage be taalt aan de gemeenschap". De hoogte van de belasting wordt berekend aan de hand van de waarde van het onroe rend goed in het economisch verkeer. Op de vrije markt dus. Bij onroerend goed moét u denken aan gebouwen, zoals een woning, en grond. Men vraagt zich af wat uw huis onbewoond en onbezwaard, dus zonder hypotheek, zou opbrengen op de vrije markt. De vastgestelde waarde wordt de grondslag voor de belas ting, waarbij men voor de be lastingjaren 1986 tot en met 1990 als peildatum 1 januari 1985 hanteert. Als echter in die jaren belangrijke verande ringen hebben plaatsgevon den door sloop of verbouwing, dan wordt er opnieuw ge schat. Op het aanslagbiljet van dit jaar staat dus de eco nomische waarde van de wo ning op 1 januari 1985. Voor elke volle 3000,- betaalt men een bepaald bedrag: het tarief. Er is onderscheid tussen eige naren en gebruikers. Eigena ren betalen in Leiden in 1990 per 3000,- een tarief van f 8,59 en gebruikers 6,95. Stel u bent de huurder van een huis met een economische waarde van 100.000,-. U be taalt dan 33 x 6,95 f 229,35. Als huiseigenaar be taalt u 33 x/ 8,59 283,47. Bent u zowel de gebruiker als de eigenaar, dan betaalt u bei de bedragen. Als huurder of eigenaar van een woning ontvangt u dus een aanslagbiljet met het vriendelijke verzoek één en ander over te maken. Tegen deze beschikking kan be zwaar worden gemaakt. Daar toe moet u binnen twee maanden een bezwaarschrift schrijven aan de Inspecteur der gemeentelijke belastingen, Postbus 9100, 2300 PC Leiden. Die inspecteur is Kruijshaar: „Veel mensen maken be zwaar tegen de aanslag omdat ze geen huurder of eigenaar zouden zijn. Het is niet moge lijk bezwaar te maken tegen de tarieven, want die zijn vastgesteld door de gemeente raad. Wel heeft het soms zin om bezwaar te maken tegen de berekende economische waarde. Zeker als men ont dekt dat voor een volstrekt gelijkwaardige woning een aanmerkelijk lager bedrag werd berekend. Om dat na te gaan, kan men van de betref fende woning de gegevens op vragen." Soms is de economische waar de op het aanslagbiljet veel hoger dan wat u in werkelijk heid voor uw woning heeft betaald. Vreemd, want u heeft het toch juist op die vrije markt gekocht. Volgens de in specteur is het nog maar de vraag of er altijd sprake was van vrije verkoop, zeker in geval van faillissement of er fenis. Toch is jammer dat op een aanslagbiljet niet staat be schreven hoe de waarde van het huis is berekend. De overheid moet zich hou den aan bepaalde regels. Zo dient men volgens het gelijk heidsbeginsel gelijke gevallen ook gelijk te behandelen. We zagen dat het onredelijk zou zijn u meer OGB te laten be talen dan uw buurman die in een vergelijkbaar huis woont. Volgens het vertrouwensbe ginsel mag men als burger af gaan op mededelingen gedaan door een bevoegd ambtenaar. De overheid moet op zorgvul dige wijze informatie ver strekken. Maar in de gemeen- tegids van Leiden kunt u sinds jaar en dag onder het kopje OGB het volgend lezen: „Per geval zal bekeken moeten worden wie als ge bruiker belastingplichtig is. Is er sprake van wisselend ge bruik van een onroerend goed, zoals bijvoorbeeld bij kamer- of zaalverhuur, dan zal doorgaans de eigenaar of exploitant de aanslag, krij gen". De praktijk is helaas anders. Wordt een pand bewoond door meerdere kamerbewo ners, wat in Leiden niet onge bruikelijk is, dan krijgt een willekeurige bewoner de aan slag op zijn dak. Deze moet dan maar zien hoe hij zijn huisgenoten zover krijgt dat ze hun deel betalen. De in specteur daarover: „Dat is in derdaad niet prima, maar de mensen kunnen aan zo'n stukje natuurlijk geen rechten ontlenen. We proberen de aanslag te richten tot diegene die bij ons bekend staat als hoofdbewoner. Het is helaas één van de problemen waar de wetgever ons voor heeft geplaatst. Er zijn plannen om bij grote verhuurders de eige naar aan te slaan, die dat dan in- de huurprijs kan verwer ken". Een bezwaarschrift moet worden gericht aan de inspecteur van de gemeente lijke belastingen, maar daar naast kan men wegens finan ciële moeilijkheden verzoe ken om kwijtschelding. Dit verzoek moet naar de Ont vanger der Directe Belastin gen, Stationsplein 7, 2312 AJ Leiden (het belastingkantoor). In vergelijking met andere steden zijn de Leidse tarieven aan de hoge kant. Dat zou te wijten zijn aan de tekorten van de gemeente. De OGB vormt namelijk een niet ge ringe bron van inkomsten. „De tarieven zijn niet ex treem hoog, maar we zijn een „artikel 12 gemeente" en we kampen met kastekorten. Lei den is een arme stad en in het verleden is er te veel inge teerd. We ziin nu verplicht de tekorten zelf aan te vullen. We ontvangen bijstahd van het Rijk, maar we moeten wel laten zien dat we de proble men zelf aankunnen. De voorzieningen moeten op een hoger peil. De mensen vragen daar ook om", aldus Kruijs haar. MICHEL SIEBES Jubileumsoos Veertig jaar geleden werden op initiatief van het Katho liek Sociaal Centrum in Lei den drie sociëteiten opge richt. Een „soos" die in de loop der jaren sterk is uitge breid en voor velen nog steeds een middag betekent die men voor geen goud wil missen. Het 40-jarig bestaan wordt morgen dan ook met alle soos-leden feestelijk ge vierd. Nadere inlichtingen: Verpakkingen Milieudefensie Leiden houdt morgen een actie tegen weg werpverpakkingen. De groep verzamelt om elf uur op het Stadhuisplein en zal dan de monstreren tegen het ge bruik van milieu-onvriende lijk verpakkingsmateriaal zo als blikjes, chipszakken, plas tic tassen, plastic flessen en melkpakken. Ook de afde ling Bollenstreek van de Jeugdbonden voor Natuur studie is die dag actief in Lei den. Rommelmarkt De Burchtvesting in het mu ziekcentrum aan de J.C. de Rijpstraat 21 is zondag decor voor de rommelmarkt die muziekvereniging De Burcht houdt. Wie spullen voor de rommelmarkt beschikbaar wil stellen, kan tot 20 mei bellen met 071-212983. De spullen worden dan opge haald. Afleveren mag die week ook, iedere avond tot tien uur in de Burchtvesting. Musicum Het Leids Studenten Koor Collegium Musicum geeft zondag een concert in de Stadsgehoorzaal. Op het pro- framma staan werken van Irahms, De Leeuw en Pou- lenc. De uitvoering begint om 14.30 uur. De toegangs prijs is tien gulden. Pashou ders betalen zeven gylden vijftig. Evensong De eerste evensong van dit seizoen wordt zondagavond gehouden. Vanaf 22.00 uur is het kerkmuziek-ensemble Cappella pro Can tibus uit Oegstgeest te beluisteren in de Hooglandsekerk. De me ditatie wordt verzorgd door ds. H. van 't Hof. Hij is als Markt De Zevensprong houdt zon dag een koopjesmarkt in buurthuis 't Spoortje. Boeken, platen, kleding, huishoudelij ke artikelen en speelgoed zijn de artikelen die worden ver kocht. De markt wordt van 9.30 tot 15.30 uur gehouden in het buurthuis aan de Ber- nhardkade 40. Mensen die zelf een kraam willen huren om de goederen aan de man te brengen, kunnen zich op geven via 071-220866

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15