ateidóeSou/tct/itt Karig cultuurbeleid is „klap in het gezicht STAD OMGEVING/RTV cabot nieuwe parel bio cience park" Gemeente helpt extreem urgente woningzoekenden fracties mogen langer denken over referendum Een cadeau van formaat £eidóe(3ou/tci/nt VRIJDAG 18 MEI 1990 PAGINA 13 Wethouder J. Walenkamp opende gistermiddag de jwe vestiging van de Amerikaanse multinational Cabot in Leidse Bio Science Park. Walenkamp verrichte de officiële jeling door een reusachtige blauwe sjerp, die voor het ge- was gespannen, door te knippen. „Cabot is de nieuwe pa in de kroon die science park heet", verkondigde hij tijdens openingstoespraak. Amerikaanse bedrijf is gespecialisserd in het maken van bon-black". Dit is een chemische stof die onder andere de rte kleur geeft aan autobanden. Cabot is de grootste produ- van deze stof in de wereld met 23 vestigingen in 19 landen, e Leidse vestiging gaat men zich voornamelijk bezighouden onderzoek en niet met produktie. de toesprakenronde toonden de Amerikanen zich zeer ver- |d met het nieuwe gebouw. „Nederland is voor ons het beste .'in Europa om zaken te doen en het is goed dat Cabot Lei- hiervoor heeft uitgekozen", aldus J. Edwards, een vertegen- idigster van de Amerikaanse ambassade. Statenleden willen duidelijkheid over rijksweg All-west DEN HAAG/LEIDEN De CDA-statenleden L. Offringa en L. van Atten willen dat snel dui delijkheid komt over de aanleg van rijksweg All-west. Dat staat in schriftelijke vragen aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Aanlei ding daarvoor is het feit dat B en W van Leiden volgens het nieuwe collegeprogramma geen grond willen reserveren voor de aanleg van deze weg. Er bestaan plannen om op het tracé woningen te bouwen. De CDA'ers hebben daar begrip voor omdat het tracé al twintig jaar wordt gereserveerd voor de weg terwijl er door het Rijk niets mee wordt ge daan en omdat de aanleg van de weg „in geen jaren" is te verwachten. Ze vragen zich af welke initiatieven het dagelijks bestuur van de provin cie kan nemen om te bevorderen dat er duidelijkheid komt over de rijksweg. Dronken man beschadigt nieuwe auto ALPHEN AAN DEN RIJN Een 59-jarige man uit Amstelhoek heeft gisteravond flinke schade veroor zaakt aan zijn gloednieuwe auto. De man reed omstreeks half negen over de Conradstraat maar zag niet dat de len van de weg in verband met werkzaamheden waren afgezet. Hij knalde met zijn auto, waar nog maar 106 kilometers op de teller stonden, op een afzetting. De politie consta teerde achteraf dat de man te veel gedronken had en heeft hem ingeslo ten. Café-eigenaar mishandelt drie studenten met klomp LEIDEN Een 47-jarige café-eigenaar is van nacht aangehouden en ingesloten voor het mis handelen van drie studenten met zijn klomp. De herdershond van de Leidenaar zette ook nog zijn tanden in de 19- en 20-jarige studenten. Het trio liep over de Nieuwe Beestenmarkt, waar een stapel vuilniszakken lag. Een van hen schopte tegen de zakken, waardoor de inhoud over straat vloog. De café-eigenaar sprak de studenten hier over aan. Die reageerden echter niet, ze liepen gewoon door. De man stapte in zijn auto, nam zijn hond mee en ging achter de studenten aan. Hij haalde ze in bij het Schut tersveld, ging niet in discussie, maar viel het groepje meteen aan. Hij pakte zijn klomp en liet de hond los. De studenten liepen schaafwon den, een bloedneus, bulten, hondebeten en ka potte kleren op. Lisser botst frontaal op Noordwijkerhouter NOORDWIJKERHOUT Een automobilist uit Lisse is gistermorgen met beenletsel en verwondingen aan zijn gezicht naar het AZL vervoerd nadat hij op de kruising in de Ruigenhoek op een andere auto botste. Het ongeluk geburde om half negen. De Lisser reed over de Delfweg richting Langevelderslag en reed frontaal op een auto, bestuurd door een 25-jarige Noordwijkerhouter, die stond te wachten om de Provincialeweg richting Haarlem op te rijden. Inbraak bij belastingen LEIDEN Bij een inbraak in het belastingkantoor aan het Stationsplein is gisternacht ruim 5000 gulden gestolen. De dieven slepen met een slijptol de kluis open. De inbre kers gooiden een raam in aan de achterkant van het kan toor om binnen te komen. WAAROM IN BOCHTEN WRINGEN VOOR LUCHTKASTELEN" LEIDEN De Leidse kunst- en cultuursector is iwaar teleurgesteld over het beleid dat het nieu we college van B en W de komende vier jaar wil ;aan voeren. Volgens de jetrokkenen zit de sector de komende jaren muur vast. Het collegepro gramma, waarin voor 1991 „slechts" 100.000 gulden is uitgetrokken voor de Streekmuziek- school, wordt beschouwd als een regelrechte klap in het gezicht. In 1994 is voor cultuur 950.000 gul den opgevoerd. Maar uit voeren van het beleid dat is geschettst in de in oktober 1989 uitgebrach te cultuurnota vergt in zo'n 15 miljoen gulden. Ingrid Moerman, plaatsver vangend hoofd van De La kenhal, wordt „hier een beet- lijdig van. Wat De Laken- betreft verandert er hele- mal niets". De uitbreiding van het museum met een nieuwe vleugel, kan ze voor- op haar buik schrijven, in de cultuurnota werd opgesteld, heb ik constant ge legd dat het allemaal leuk was, maar ik heb ook con stant naar het prijskaartje ge vraagd. Er werden ons gou den bergen beloofd. Alle po litiek programma's hadden cultuur hoog in het vaandel. Maar nu is er nul komma nul cent voor uitgetrokken". Moerman zegt dit als een klap in het gezicht te be lhouwen. Wethouder H. van Dongen: „Verbaasd". foto: tejo ringers Ze is ervan overtuigd dat alle betrokkenen in de cultuur sector genoeg inzet hebben getoond. Ze vindt het jammer dat het college daar niets te genover stelt. „We zijn een directie en we moeten cul tuur uitdragen, maar waarom zou iedereen zich in allerlei bochten wringen voor lucht kastelen, als je iedere keer geneuzeld en genekt wordt, dat heeft toch geen zin. Ik denk langzamerhand laat maar zitten, wat moet je nog in zo'n stad". Oningevuld De directeur van de Leidse Schouwburg, Frans Boelen, geeft aarzelend toe dat ook hij dit programma niet had verwacht. „Dit valt niet mee. Het is vreselijk dat de para graaf in het collegeprogram ma zo klein is uitgevallen, terwijl er een jaar lang over kunst en cultuur is gepraat door een projectgroep". Hij merkt op dat „de paragraaf nogal oningevuld is" en put daar hoop uit. „Misschien zijn er zaken niet in genoemd die nog wel gaan gebeuren. Daar hoop ik maar op". Grote verschuivingen zoals aangekondigd in de cultuur nota zijn er nog niet geweest. De muziekprogrammering van K en O is bijvoorbeeld nog niet overgegaan in de handen van de nieuwe direc tie kunst en cultuur. Direc teur Tjitte Weber is daar niet rouwig om. „Die muziekpro grammering krijgen ze ook nooit van me". Hij adviseert om K en O niet onder een gemeentelijke paraplu te voe gen, zoals in de nota wordt aangegeven. „We hebben nu relaties, waardoor we korting krijgen. De gemeente zou het volle pond moeten betalen. Het gaat tonnen meer kosten als de gewone honoraria be taald moeten worden. Laat 't maar zo, het draait perfect". Sponsors Allerlei ambitieuze plannen voor de Stadsgehoorzaal staan nog steeds op losse schroeven. Een bruisend ge heel zal het, zoals in de cul tuurnota wordt gewenst, voorlopig niet worden. An- dré de Jong, directeur van de Stadsgehoorzaal, is gewend ieder dubbeltje om te draai en. „Alle opknapbeurten voor de Stadsgehoorzaal heb ben we uit eigen middelen moeten bekostigen". Hij zit niet met de armen over el kaar, hij gaat door met de programmering, die inmid^ dels tot diep in 1991 door loopt. „We gaan op dezelfde voet verder, totdat het niet meer mag", zegt hij. Daarmee doelt hij op het feit dat hij de Stadsgehoorzaal moet inleve ren bij de directie kunst en cultuur. Frits Bruins, coördinator van De Waag is teleurgesteld, ook al gaat de programmering van De Waag ongewijzigd door. „Het is uitermate te leurstellend dat de politiek niet de financiële middelen geeft om een aantal zaken uit de cultuurnota te realiseren. En er valt niets aan te doen, de eerste twee jaar staan we niet op de financiële rol. Daarna kunnen we pas iets doen met het geld uit het col legeprogramma. Tot die tijd zitten we muurvast. En dat is jammer, want er is hard ge werkt aan de cultuurnota". Hij vertelt dat de moed nog niet is opgegeven. „Als we een Centrum voor Beeldende Kunst willen realiseren of de Stadsgehoorzaal willen op knappen dan moeten we dat op een andere manier doen. We zoeken naar andere op lossingen en er leven wel wat ideeën. Bijvoorbeeld iets met sponsors doen voor de Stads gehoorzaal. Je hebt tenslotte ook een Anton Philipszaal in Den Haag. Het is een trend, dat het bedrijfsleven aanzien lijke bedragen investeert". Verbaasd Zo reageert ook cultuurma nager Yvonne van Baarle. „Ik had gehoopt dat er wat meer geld zou zijn voor nieuw beleid, maar nu is het zaak om dat geld ook zo snel mogelijk te krijgen. Het is al tijd meer dan niks, maar het betekent dat ik nog duidelij ker prioriteiten moet gaan stellen. Van de mensen die hoopten op geld, zullen er toch heel veel afvallen". Ze heeft nog geen idee waar het geld naar toe gaat, de verdeling is nog in de begin fase, geeft ze aan. Ze zoekt naar andere middelen van fi- I nanciering, sponsoring door I het bedrijfsleven is daar een I van. „Het geld voor nieuw I beleid moeten we niet aan I een verbouwing besteden". I Ze heeft begrip voor de te- I leurstelling die in de culture- I le sector overheerst. „Uitein- I delijk ben ik ook teleurge steld. Maar ik ben al langer bekend met politieke situa ties, ik wacht nog maar even af". Cultuurwethouder H. van Dongen reageert uitermate verbaasd op de klachten. „We gaan er vanuit dat er al heel veel gezegd en geschre ven is, dat hoeft niet allemaal in het collegeprogramma. We hebben zes miljoen gulden uitgetrokken voor nieuw be leid. Daarvan gaat één mil joen naar de sector cultuur. Wie dan nog klaagt, mag aangeven in welke stad er meer wordt uitgegeven aan cultuur dan een zesde deel van het budget voor nieuw beleid. Overigens willen we niet tot 1994 wachten met de besteding van het geld, begin januari willen we vastleggen hoe de andere intensiverin gen gefaseerd gaan worden. Er komt per jaar een bedrag bij". KARIN SWIERS LEIDEN De gemeente Leiden wil meer doen om extreem urgente woning zoekenden snel aan een goede en niet al te dure woning te helpen. B en W stellen voor om deze men sen vijfhonderd urgentie- punten te geven op het moment dat zij zich in schrijven als woningzoe kende. Daarna krijgen ze er elke maand een punt bij. Op dit moment is het zo dat woningzoekenden bij inschrijving maximaal 120 punten krijgen. Door een verandering van de woonruimteverordening wil de gemeente voorkomen dat extreme gevallen altijd te rechtkomen in minder gelief de buurten. Zo is in Slaagh- wijk, de Merendonk en de Zijldonk het aanbod van wo ningen groot en de vraag laag. Daardoor komen mensen die heel snel een dak boven hun hoofd nodig hebben vaak daar terecht. De huren van deze huizen zijn echter hoog. Ontevredenheid over de huur prijs, over de beperkte keuze mogelijkheden en over een niet als prettig ervaren woon omgeving leidt „niet zelden tot ongenoegen bij betrokkenen, die veelal op de nieuwe woon omgeving wordt geprojec teerd", aldus B en W. Het college stelt verder voor om de extreem urgente wo ningzoekenden drie buurten te laten opgeven waar ze niet willen wonen. Zij kunnen geen voorkeur uitspreken voor bepaalde wijken. Op die ma nier willen B en W voorko men dat deze groep „oneven redig" wordt bevoordeeld. Voor de vijfhonderd punten komen mensen in aanmerking die hun woning zijn kwijtge raakt door brand, storm of an der natuurgeweld, instorting, wateroverlast of (bodem)ver- ontreiniging. Verder geldt de nieuwe bepa ling voor mensen die na echt scheiding hun woning moeten verlaten, alleenstaand zijn en minimaal veertig jaar oud, of een of meer kinderen hebben. Dat geldt ook voor samenwo nenden die na een verbroken relatie hun woning moeten verlaten. Ook in aanmerking komen alleenstaanden van veertig jaar of ouder of men sen met kinderen die hun huis •zijn uitgezet op grond van een rechterlijk vonnis, dat is ge vraagd door de hypotheekne mer of verhuurder. Onder extreem urgente geval len verstaat de gemeente ook mensen „die op grond van huiselijke omstandigheden en/of omstandigheden in de woonomgeving aantoonbaar terstond andere woonruimte behoeven". Ook bewoners die zeer ernsti ge problemen veroorzaken in hun woonomgeving worden bevoordeeld. Herhuisvesting van deze volgens B en W zeer kleine groep moet gebeuren in overleg roet de woningbouw verenigingen. In het raadsvoorstel wordt uit drukkelijk gezegd dat het niet zo is dat bijvoorbeeld medisch geïndiceerden worden bena deeld door de wijziging van de verordening. Mathilde Santing bij praatshow LEIDEN Zangeres Mathilde Sarrting is een van de gasten tijdens de praatshow die de Leidse Werkgroep Homosek sualiteit (LWH) zondag houdt. Ook staatssecretaris voor emancipatiezaken en sociale zekerheid Elske ter Veld en de Leidse seksuologe Gerda van Dijk zijn uitgenodigd. In het Kunstkaffee treedt het Am sterdamse trio Zang en Vriendschap op met liedjes van Prince en Abba. De aanvang van de show is 15.30 uur. De LWH is gevestigd aan de Langegracht 65. ragen VVD over Iwijzen van Ingres Shell EIDEN De VVD in 'Lei- wil dat het college van B W een lijst maakt van be- |ven waarvoor het Leids ngresbureau geen evene- tnten mag organiseren om- dat in strijd zou zijn met economisch anti-apart- idsbeleid. raadslid A. Geertsema wil vendien weten hoe het col- je omgaat met het feit dat de non het besluit heeft ge torst van gemeenten om i zaken te doen met bedrij- die een economische band toben met Zuid-Afrika. ftrtsema stelt de schriftelij- vragen naar aanleiding van K feit dat het college onlangs Congresbureau verbood een evenement te organi- 'n voor Shell. De VVD'er d weten op grond van welke ptmenten dat is gedaan. Wijkverpleeg kundigen zien het zwart Een grote groep in het zwart geklede Leidse wijkverpleeg kundigen voerde gistermiddag In Leiden actie voor een betere CAO. Tussen twee en vier uur 's middags werd een werk onderbreking gehouden. Bij het kantoor aan de Oude Rijn, waarin de centrale administratie van de wijkverpleging is gehuisvest, werden spandoeken opgehangen en pamfletten uitgedeeld. foto: tejo ringers I0G GEEN ONDERWERPEN AANGEDRAGEN ODEN De fracties in de •"fee gemeenteraad hebben Ueen onderwerpen aange ven voor het eerste lokale krendum. Ook D66 dat het "tatief nam voor het refe- ^um heeft dat nog niet ge in. De partijen werd on- j(P tegelijk met de gemeen de directies gevraagd sug- 'ües te doen voor het refe- ®dum dat het eerste in zijn «rt wordt in Nederland. Het 061 tegelijk met de verkie zen voor provinciale staten Drden gehouden op 6 maart p initiatief van wethouder J. Menkamp (bestuurlijke ver ruwing) is inmiddels beslo ten de fracties een week lan ger de tijd te geven dan de oorspronkelijke sluitingster mijn van 31 mei. S. Roels die het referendum voorbereidt, vertelt dat er wel begrip is voor het feit dat de partijen nog niet hebben gereageerd. „De verkiezingen hebben alle aandacht opgeëist". Tegelijk met de fracties zijn onlangs ook de gemeentelijke directies aangeschreven om onderwerpen aan te dragen. Uit de woorden van Roels valt op te maken dat die ook al niet echt warm lopen om dat te doen. „Enkele hebben al laten weten niets te kunnen beden ken dat in aanmerking komt voor een referendum. Ande ren zijn er nog mee bezig". Aanvankelijk was het de be doeling dat voor de zomerva kantie een onderwerp zou worden vastgesteld. Dat wordt nu verschoven tot september. Volgens Roels biedt dat ruimte om eventueel nieuwe actuele onderwerpen bij het referen dum te betrekken. Inspraak Als er een onderwerp is be paald wordt een raadsbesluit voorbereid waarop de bevol king ja of nee kan zeggen als het referendum wordt gehou den. Voor het referendum plaatsheeft wordt ook de ge bruikelijke inspraakprocedure gevolgd. Als de bevolking dan uiteindelijk positief stemt en de gemeenteraad die het laat ste woord houdt ermee instemt .kan het besluit gelijk worden uitgevoerd. Het onderwerp van het refe rendum moet van algemeen belang zijn, er moet bovendien met ja of nee op kunnen wor den gereageerd. Eerder zijn onderwerpen genoemd als het autoluw maken van de bin nenstad, de Breestraat-kwes- tie, de stationsplannen en de vrije sluitingstijden voor cafés. Roels: „Maar de stationskwes tie is nogal onduidelijk en de Breestraat is voorlopig van de agenda afgevoerd". Roels die werkzaam is bij de directie onderwijs van de ge meente bereidt het referen dum voor als stage-opdracht. Die stage maakt onderdeel uit van de opleiding tot beleids medewerker die ze volgt bin nen het „Leertraject voor vrouwen" van de gemeente. „Maar het is in feite veel meer werk dan de opzet is voor een stage. Ik ben er in feite bijna full-time mee bezig". Volgens Roels is dan ook de suggestie gedaan om in een later stadi um een extern buread bij de voorbereidingen te betrekken. Clubhuis Oranje Groen verkocht aan BS Leiden LEIDEN Basketbalvereni ging BS Leiden heeft het club huis van Oranje Groen aan de Boshuizerkade gekocht voor 70.000 gulden. De voetbalclub is gefuseerd met ZLC, waar door het clubhuis vrijkwam. Bij de koop is de inventaris in begrepen. Ook het clubhuis van LDWS, dat met Unitas Leiden fuseert tot UL-DWS, wordt verkocht. De gemeente bemiddelt daar bij. Voor het clubhuis van LDWS op sportpark De Vliet zijn twee gegadigden: de Leid se Road Runners Club en wa- terpolovereniging LZ'86. Wat de prijs is die voor over name moet worden betaald, wilde J. Duivesteijn van de ge meentelijke directie sport en recreatie gisteravond tijdens een vergadering van de raads commissie sport niet kwijt. Wel is duidelijk dat bij ver koop aan een gegadigde de voorwaarde geldt dat dam- en schaakclubs af en toe van het clubhuis gebruik mogen ma ken. Bij fusies van voetbalclubs neemt de gemeente de kantine over om daarmee de fuserende verenigingen van hun huur schuld af te helpen. Wethouder W. Hettinga (sport) zei gisteren erg ingenomen te zijn met de fusie van Unitas en LDWS. „Er ontstaat een le vensvatbare club, beide part ners vullen elkaar prima aan, terwijl de geldproblemen wor den opgelost". Buurthuizen: weer tijd voor ideeën LEIDEN Club- en buurt-, huizen hebben weer meer tijd om zich te gaan bezinnen op de inhoud van hun activi teiten, nu de reorganisatie die heeft geleid tot oprich ting van SKIL (Sociaal Kul- tureel werk In Leiden) ach ter de rug is. Dat zei wethou der W. Hettinga van welzijn gistermiddag tijdens de offi ciële opening van het SKIL- gebouw aan de Herengracht. „In de afgelopen periode is dit noodgedwongen wat op de achtergrond geraakt. Veel tijd van bestuur en stafkrachten is gaan zitten in de reorganisa tie", aldus Hettinga die ae vor ming van SKIL een „zware bevalling" noemde. Hij riep de buurthuizen op tot een „actievere, offensieve stra tegie" ten opzichte van de ge meente. „Zelf allerlei initiatie ven ontplooien zodat je voorop loopt in plaats van achteraan sukkelt". De wethouder me moreerde nog aan het feit dat buurt- en clubhuizen een be langrijke rol spelen in het ka der van de sociale vernieu wing die onder meer tot doel heeft de bevolking meer bij het bestuur te betrekken. Het sociaal-cultureel werk moet volgens de wethouder inspelen op de wensen van de buurtbe woners. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: Postcode/plaats: [Telefoon: (vooro I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J G maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar: j Naam: J Adres: I Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13