3 Sander van der Marck vindt zijn heil in de roeisport Tennismanagement basis bij handhaving of titel Ëeidóc@omcMit' J Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Peter van der Hulst ZATERDAG 12 MEI 1990 PAGINA 43 ALPHEN AAN DEN RIJN - Hij werd moe van sporten en toch be hoort de zeventienjarige Sander van der Marck nu tot de nationale roeitop. Op grond van zijn resulta ten geboekt tijdens wedstrijden op de Amstel en de Randstad Regatta kreeg hij eeh uitnodiging van de roeibond om deel te nemen aan een internationaal evenement in het Tsjechische Brno. Opmerkelijk, omdat het niet alleen pas vijf jaar geleden is dat Sander met het roeien* begon, maar eerder omdat de Al- phenaar dat sporten niet zo zag zitten. Hij deed het meer om zijn moeder een plezier te doen. Zij vónd dat haar zoon een sport moest doen en zo probeerde de jonge Sander tennis, volleybal, judo en paardrijden. Het was allemaal maar niks, want de Alphenaar „werd er zo moe van". Toen hij toch moest volhar den, koos Sander eerst voor dammen. In de ogen van zijn- ouders geen echte sport en dus werd het schaken. Ook deze denksport kon geen genade vinden, zo dat Sander uiteindelijk maar met zijn vader mee ging roeien. Ruud van der Marck nam zijn zoon toen mee naar de Roeivereniging Alphen en slaagde erin zijn zoon, zoals hij zelf zegt „een behoorlijke haal te leren". Omdat Sander hard roeide, werd hij in geschreven voor een regionale wedstrijd, een roeikamp die door de jonge skiffeur op de sloffen gewonnen werd. En dat gaf hem de benodigde 'kick'. Sander was verkocht en zou blijven roeien. In eerste instantie werd de skiffeur gecoached door vader Ruud, maar naar mate San- der beter wérd, was hulp van een profes sional nodig. Die werd gevonden in de persoon van Wouter van der Loo, die al jaren Leidse roeiers had getraind en daarvoor zelf een goed skiffeur bij de ju nioren was. Intensieve trainingen Onder leiding van Wouter begon Sander samen met de Alphense junioren Mi- chiel Verbeek en Elias Akerboom aan de intensievere trainingen, die hem aan de top moesten brengen. Tot nu lukt dat aardig. Zo werd Sander in april eerste op een vier kilometer lang parcours op de Amstel tijdens de internationale roei- wedstrijden van de vereniging De Hoop. Over die vier kilometer deed Sander slechts 16.07.98, een zeer sterke tijd. Mi- chiel Verbeek bracht het daar tot een niet onverdienstelijke achtste plaats. Heel goed voor een eerstejaars roeier. Sander roeit dan ook verder voor blik zoals de roeiterm voor het behalen van een medaille luidt. Toeschouwers zullen tijdens die bewuste race op de Amstel zullen de kreet van coach Wouter ge hoord hebben: „Je ligt op blik". Daarop wist Sander nog meer kracht uit de be nen te halen en de nationale kampioen Dennis Stroombergen te passeren. „Bij het roeien in skiffs komt de meeste kracht uit de benen", vertelt Sander zelf. „De beenkracht maakt 65 tot 70% van de totale kracht uit. Roeien is daarom een gezonde beweging waarbij het niet nodig is dat de roeier sterk en groot moet zijn. Goed denkwerk en de krach ten weten te verdelen zijn bejangrijker. Belangrijk is ook de skiff waarin geroeid wordt. Deze moet afgestemd zijn op het gewicht van de skiffeur". Sander is daar om erg blij dat het botenfonds van de Roeivereniging Alpen gezorgd heeft voor een wedstrijdboot, zijnde de boot van Olympisch kampioen Nico Rienks. Sander kan dit jaar nog bij de junioren roeien. Volgend jaar stapt hij over naar de senioren B en vervolgens naar de se nioren A. Zelf denkt de skiffeur dat hij wel doorgaat met deze sport, maar is er zich ook van bewust dat het verschil tus sen de juniorentop en de topklasse se nioren groot is. Sander wacht daarom wel af hoe het in de toekomst zal gaan. Voorlopig heeft hij nog veel roeiwerk voor de boeg en, wat belangrijker is, heeft hij er veel zin in. Randstad regatta Na de wat langere afstanden is nu de tijd de eredivisie te heroveren. De Haagse coach kan met de vroegere wereldrang lijstspeelster Marcella Mesker een zeer sterke troef inzetten, waardoor een te rugkeer van Bionda Zonderop op het vlaggeschip zeker nog een speelronde zal duren. Naast de weer als vanouds spe lende Mesker, blaast Voorschotenaar Jos Koemans zijn partijtje(s) mee. De ontwikkelingen rond de eerste plaats in de afdeling van Unicum 2 lijken de opstelling van Bionda Zonderop in dit team te rechtvaardigen. De 'reserves' be schikken dan over liefst vier dames, die, wil de wedstrijd op de laatste speeldag tegen favoriet Halfweg nog een kans op de titel geven, op hun sterkste punten moeten worden ingezet. Morgen speelt Unicum 2 een uitwedstrijd in en bij het royaal onderaan staande Alkmaar 2. Een 8-0 overwinning op de Alkmaarders en de voorspelbaarheid, dat Halfweg niet met 8-0 van De Meren wijk zal winnen, brengt het tweede team vrijwel naast de fors gesponsorde club uit Spijkenisse. De kansen liggen dan geheel in eigen hand. De rol van de Merenwijk in deze afde ling is uitgespeeld, ook voor een degra datie behoeft nauwelijks nog gevreesd te worden. De gepromoveerde buren van .Unicum hebben hun doel, handhaving, bereikt. Ook Hillegom weet zich na de ruime zege op Aemstelspelers veilig, ten zij morgen tegen de nummer voorlaatst van de afdeling. Soest een niet verwach te, maar toch ruime nederlaag wordt ge leden. De Munnik ontving afgelopen zondag Zutphen 2 en boekte een over winning, die in de uitwedstrijd op kunst gras wel eens volledig anders had kun nen uitpakken. Tegen het Eindhovense Volley II moeten de Leiderdorpers hun middenmootpositie consolideren. Dekker Stellig is bij Dekker Warmond sprake van de aanwezigheid van tennismanage ment. Hoofdtrainer Carel de Bruyn kon in goede samenspraak met centrumdi recteur Philip van der Kwast een zoda nig sterk team samenstellen, dat de titel in feite voor het oprapen ligt. Sinds afge lopen zondag is het morgen op bezoek komende Heerhugowaard geen echte concurrent meer en bevindt alleen het reeds verslagen Nashua Son 2 zich nog in de luwte van de fiere koploper. De Warmonders zullen ook volgend seizoen met de geldbuidel moeten rammelen, twee hoofdklassers is in Leiden toch nog Coach/speler Jan Willem Lugthart promoveerde met Zee en Duin de afgelopen twee seizoenen van de 'oude' naar de 'nieuwe' derde klasse FOTO: HENK SNATERSE een unicum. De doorstroming van jeug dig talent geschiedt maar mondjesmaat. Jan-Willem Lugthart valt bij Zee en Duin zeker te typeren als manager. De Katwijker, die naast speler/coach ook nog eens competitieleider is, promoveer de met zijn eerste team de afgelopen twee seizoenen van de 'oude' derde klas se naar de overgangs B. Deze volgens de nieuwe benaming 'derde klasse' blijkt ook al een te nemen horde. De 8-0 zege morgen op het vrijwel puntloze Noor derlicht, maakt de afstand tussen de vier mogelijke concurrenten, die elkaar ook nog eens twee aan twee ontmoeten, en Zee en Duin bijna niet te overbruggen. De weggezakte Katwijkse vereniging keert met een goed management in een korte tijdsspanne niet alleen terug op haar oude niveau, maar gaat dit zelfs nog overschrijden. Twee roemruchte verenigingen, Casino Noordw^k en Leidse Hout staan op het punt uit de derde klasse te verdwijnen. In de vierde klasse lijkt Roomburg eenzelfde lot be schoren. Zou de aanpak van Katwijks Zee en Duin een voorbeeld kunnen zijn? Programma Hoofdklasse afd. 2: ELTV Eindhoven 2 - Amstel- park Amsterdam 2; ICL/De Manege 2 - Z'67 Rotterdam 1; Noorlander Bouw/Unicum 1 - De- tec De Mets Scheveningen I Frisselstein Veghel I - Osram/Bosheim 1. Eerste klasse afd. 4: Dekker Warmond 1 - Heer hugowaard 1. Tweede klasse afd. 1: Hillegomse TC 1 - Soest 1 Afd. 5: De Merenwijk Leiden 1 - Halfweg Spijke nisse 1; Alkmaar 2 - Noorlander Bouw/Unicum 2. Afd. 6: De Munnik Leiderdorp 1 - Volley Eindhoven 2. Derde klasse afd. 1: Amstelpark Amsterdam 5 - Leidse Hout 1. Afd. 2: OLTC Oegstgeest I - Juli ana Hoorn 2. Afd. 3: Noorderlicht Amsterdam 1 - Zee en Duin Katwijk 1. Afd. 4: TEAN Alphen a.d. Rijn 1 - Festina Amsterdam 2; Merlenhove Heemstede 2 - Dekker Warmond 2. Afd. 5: Casi no Noordwijk I - Hilversum 3; Nieuw Vennep 1 - Victoria Rotterdam 4. Afd. 6: Metselaars Sche veningen 3 - De Munnik Leiderdorp 2. Afd. 8: KSW Schiedam 1 - Hoek van Holland 1Noor lander Bouw/Unicum 3 - Pijnacker 1. Vierde klasse: Egmond 2 - Hillegomse TC 2; Hil legomse TC 3 - Cromwijck Woerden 1Ovcrburg Amstelveen 2 - De Munnik Leiderdorp 3; Oranje TC Den Haag 3 - De Munnik Leiderdorp 4; Met selaars Scheveningen 4 - OLTC Oegstgeest 2. TEAN Alphen a.d. Rijn 2 - Joy-Mozaiek 6: Roomburg Leiden 1 - Unicum Leiden 4, De Me renwijk Leiden 2 - LTC Lisse 1; De Boekhorst Noordwijkerhout 1 - Forescate Voorschoten 1. Vijfde klasse afd. 22: Welgelegen Rijswijk I - Sassenheim 1HaTeCe Den Haag 1 - KLTV Kat wijk 1; Van Nispen De Zilk 1 - ALTV Zoeter- meer 5; Nieuw Vennep 2 - Zee en Duin 2; Ha- zerswoudse TC 1 - Unicum Leiden 8; Zoeter- woudse TC 1 - Seghwaert Zoetermeer 2. voor de korte afstanden, twee kilometer, aangebroken. Hier komt het aan op ware krachtexplosies en dat betekent weer een uitdaging die Sander graag aanneemt. Onlangs heeft Sander deelgenomen aan de Randstad Regatta op de Bosbaan. Hier moest hij het opnemen tegen vijf enveertig andere topskiffeurs. Op zater dag liet Sander het nationaal baanrecord met springen een tijd van 7.23. Zondag bij de finales roeide hij nog beter en maakte een tijd van 7.17. Toch was dit niet genoeg voor de eerste plaats, want de nummer één roeide 7.13. Sander werd tweede. Daarnaast roeide Sander ook nog in de „dubbel-twee" waar hij eveneens een tweede plaats behaalde. Dit alles leverde hem een uitnodiging op van de Nederlandse Roeibond om eind mei deel te nemen aan internationale wedstrijden in Brno, Tsjechoslowakije. Het gaat dan om wedstrijden in de vier. Staan er voor Sander geen wedstrijden op het programma dan wordt er zes tot zeven dagen .per week getraind. Afhan kelijk van de schooltijden en het seizoen is dat 's morgens vroeg of tegen het eind van de middag. In de zomer is het meestal vroeg, want de plezieraart in het Aarkanaal zorgt dan voor veel overlast in de vorm van flinke boeggolven, die hinderlijk zijn bij het roeien. Ook de manier van trainen verschilt per seizoen. In de winter wordt vooral gewerkt aan de conditie, terwijl in de zomer intensief Sander van der Marck vond sporten vroi redeneerde hij. getraind wordt op snelheid. De hoop van de Roeivereniging Alphen is dan ook op Sander, Michiel en Elias gericht. Een club met 280 voornamelijk recreatieve leden. Naast het uitzetten van grote tochten en het deelnemen aan tochten van andere verenigingen heeft Alphen dit jaar het initiatief genomen voor de eerste Nederlandse roeivierdaag- r maar niets. Je wordt er zo moe van", FOTO: WIM VAN NOORT se door een vereniging georganiseerd. Deze vindt plaats in het Pinksterweek- einde en de deelnemers zijn ervaren roeiers van binnen- en buitenlandse ver enigingen. Vier dagen lang roeien zij van en weer naar Alphen. Daarbij bevaren zij het „mooiste roeiwater van Neder land", zoals ze bij de roeivereniging Al phen stellig volhouden. TWEE Niet vaak. eigenlijk maar heel soms, kom je ze tegen. Foto's die zo mooi zijn, dat je er langer dan gewoonlijk naar kijkt. Foto's ook, die je liever niet meteen „gebruikt". Natuurlijk, als het moet, gaan ze mee. Maar in die andere geval len belanden ze wèl op het stapeltje van platen voor wie hun tijd nog komt. De stapel: „even in het vat en op het gepaste moment eruit". Wanneer dat dan zal zijn, is nog niet bekend. Maar je weet: hèt moment komt. Die nu in deze rubriek geplaatste foto van Melbi Raboen was er zo één. Halver wege het jaar genomen, op dat schitte rende Katwijkse sportpark Nieuw Zuid. In een periode van de competitie dat in Rijnsburg nauwelijks serieus aan een kampioenschap werd gedacht. En heel Katwijk ervan overtuigd was dat Quick Boys die titel zou gaan pakken. Heel Katwijk? Neen dus. Toen al moet Melbi Raboen, bewust of onbewust, beter hebben geweten. In zijn eerste seizoen Quick Boys zou hij het als kampioenen maker nét niet gaan maken. Zelden werden twee vingers zo symbo lisch in de lucht gestoken... STRAF Chiel Jansen komt niet naar Rooden- burg. De huidige trainer van Rijswijk heeft weliswaar al een contract getekend dat hem aan de Leidse zondag-tweede klasser bindt, maar een aanbieding van hoofdklasser Wilhelmus om daar als technisch-coördinator aan de slag te gaan, heeft hem van mening doen veran deren. „Ach, wat is de waarde van een contract?", zo liet Jansen in het weekein de desgevraagd weten. En dan als voor beeld: „Kijk maar eens wat er met Li- bregts is gebeurd". Nu hebben Wij van Hutspo(r)t de voormalige bondscoach be paald niet hoog op het lijstje van top-trai- ners staan. Maar dat neemt niet weg dat Jansen zijn positie toch knap verkeerd inschat. „Roodenburg moet mij maar ge woon laten gaan", stelt Jansen ook nog. En dal moet Roodenburg inderdaad maar gewoon doen, vinden ook Wij van Hutspo(r)t. Alleen moet de club daarvóór wel nog even met Jansen èn contract naar justitie om daar de hele forse scha declaim te deponeren. We bedoelen maar: optredens die vallen in de catego rie „absoluut niet opgevoed" en rieken naar onbeschoften asociaaldienen in onze beschaafde maatschappij te wor den afgestraft. VIEREN Er zijn allerlei manieren om een kampi oenschap te vieren. Hossen, zingen, drin ken, in zwijm vallen, juichen, veel drin ken, huldigingen, toespraken, rondritten, heel veel drinken - het zijn slechts een paar voorbeelden van een weliswaar ac LEIDEN - In de professionele sport is de manager allang geen on bekende meer. Elke zich respecte rende voetbalclub beschikt over een dergelijk figuur. Een noodzaak om de forse kosten, die sporten op het hoogste niveau nu 'eenmaal met zich meebrengt, beheersbaar te houden. Ook in de hoogste klassen van de landelijke tenniscompetitie zijn de pecunia een dominante fac tor geworden. De tennismanager heeft echter nog nauwelijks zijn of haar intrede gedaan. Tennishoofdklasser Unicum lijkt voor alsnog de enige Leidse vereniging, die over een soort manager beschikt. Uni cum zag en ziet zich geplaatst voor het naderend vertrek van haar langjarige competitieleider Lodewijk Kallenberg. De Leidse club vond binnen haar leden bestand nog niemand bereid, de vele en zware taken van haar 'wedstrijdman' over te nemen en hevelde bij aanvang van het afgelopen winterseizoen een deel van die taken over naar coach Peter Klein, die als professional al betrokken was bij het reilen en zeilen van de eerste twee teams. De 'nieuwe'-Unicummana ger kreeg van bestuur en TC de opdracht mee het opgestelde beleidsplan, waarin regionaal tennistalent de eerste kansen krijgt de opstap naar het hoogst bereik bare tennisniveau te maken, ten uitvoer te brengen. Beleid Het regionaal beleidsplan begint voor Unicum langzaam haar vruchten af te werpen. Na de vierde competitiezondag heeft het in volledig nieuwe samenstel ling opererende eerste team zich redelijk in veiligheid gespeeld, is team twee na twee forse overwinningen ineens weer belager van koploper Halfweg en stevent het derde team op de titel af. De hoofd klasseformatie van sponsor Steef Noor lander werd van vier individuen in de personen van Jacqueline van Wijk, An- gelique Lodewijks, Jorn Dankaart en Kees-Jan Schuilenburg opgebouwd tot een stevige eenheid, die niet alleen twee maal tot winst kwam, maar ook het pu bliek weer terug kreeg op de tribune van het center court. Met de voorlopig goede resultaten van de hoofdmacht is de taak van de club manager slechts ten dele beëindigd. Een succesvolle formatie, die handhaving weet te realiseren, weerhoudt Leidens sterkste B-speelster, Bionda Zonderop door te stromen naar dit hoogste Leidse tennisniveau. De Ripse acteerde, na haar goede, maar weinig succesvolle debuut in team één drie wedstrijden op de •plaats van de geblesseerde, maar weer herstelde Amerikaanse inbreng in het in de derde klasse uitkomende derde team van Unicum, Laurie Jackson. Team drié nam door de overwinningen op Hoek van Holland en het Schiedamse KSW een voorsprong van drie punten op die twee naaste concurrenten. Jackson maakt haar rentree zondag tegen het zwakke onderaan staande Pijnacker, dat normaal gesproken met een 8-0 neder laag huiswaarts keert. De concurrenten bestrijden elkaar, zodat voorsprong en titelkansen van Unicum 3 na zondag groter zullen zijn geworden. Mesker Het inzetten van speelsters en spelers op die plaatsen, die handhaving garandeert, of de eventuele titel binnen handbereik brengt, dan wel zeker stelt, is een taak, die een tennismanager op het lijf is ge schreven. Unicum I stuit zondag op lijstaanvoerder Detec/De Mets. dat met de inbreng van manager/coach Ivo Pols probeert het verloren gegane terrein in tieve, maar weinig creatieve wijze van ti- tel-beleving. De iets creatiever werkende feesten zoeken het vaak in de categorie uisvlijt. In de eigen uitmonstering, of in de spandoeken dus. „Citroen, citroen, we worden kampioen", „Bellingwolde steunt Katwijk" oj Raboen maakt Rijnsburg kampioen". Echte creatievelingen even wel, verzinnen nog iets anders. Werken met spandoeken en hangen daar dan twee vliegtuigjes voor, fabriceren vooraf ladingen gele petjes en kampioensvaan tjes om die al voor en tijdens de wedstrijd aan de man te brengen, of beschilderen een auto in de (geelzwarte) clubkleuren. Bepaald origineel en een plekje in deze rubriek waard. Overigens vermeldt de geschiedenis niet of deze vierwieler, zoals bijvoorbeeld de genoemde éénpropellors, óók het grond gebied van Kdtwijk hebben aangedaan. Wij van Hutspofrjt zouden die tocht hoe dan ook hebben afgeraden. PRETENTIES De pretenties bij Foreholte zijn groot, zeer groot. Professionalisme wordt bij de Voorhoutse handbalvereniging met kapi- tale letters geschreven. Dat moet zich in de ogen van de bestuurders niet alleen ui ten in het aankoopbeleid van de club, maar ook in de refaties met instellingen buiten de vereniging. De pers bijvoor beeld. Zo zond de club in de afgelopen week re laties en pers een kaart toe die toegang biedt tot alle thuiswedstrijden. Op het eerste gezicht lijkt het een aardig initia tief, maar bij nader inzien roept de kaart toch de nodige vraagtekens op. Immers kunnen de journalisten zich bij de toe gangsdeuren al identificeren met een perskaart van de NSP of de krant die zij vertegenwoordigen. Toch is dat nog met het grootste bezwaar dat kleeft aan de versie die Foreholte heeft uitgegeven. Want. ziet u het al voor u dat een jour nalist bij het loket komt en zegt: „Een momentje even de juiste kaart zoeken. QOCOS...nee, UVS...nee, DIOK.nee, voetbalvereniging Foreholte...nee, hand balvereniging Foreholte...ja hier heb ik 'm". Om over die beurs waar die vijftig kaarten ingestopt moeten worden 'nog maar te zwijgen. GELIJKMAKER? Ook Leids burgemeester Cees Goekoop deed er afgelopen week aan mee. Na af loop van ae finalewedstrijd van het Zil veren Molentoernooi van LFC (of is het van Flip Massaar?) blikte ook hij terug op die zaterdag ervoor. Inhakend op het feit dat Rijnsburgse Boys toen de titel voor de neus van Quick Boys had wegge kaapt, sprak Goekoop van een gelijkma ker, omdat Katwijk op die dinsdagavond de eindstrijd tegen Rijnsburgse Boys (twee) winnend had afgesloten. „De stand Rijnsburg - Katwijk is nu op 1-1 ge bracht", zo schatte Goekoop de voetbal verhoudingen niet geheel juist in. Gelukkig heeft de Leidse burgervader van gemeente-besturen meer verstand...

Leidse Courant | 1990 | | pagina 43