„In principe kan alles 1 mal e Koos Postema krijgt mooi getuigschrift van mgr. Bar TH. POOT ZATERDAG 12 MEI 1990 PAGINA 41 A«rW£ftPSESTJ hij voor RTL Veronique werken? Wordt hij op die manier niet de man met de zachte handschoen? Neem nou de half zachte manier waarop hij Jacques d'An- cona onlangs interviewde. Koos stelde hem geen enkele kritische vraag, terwijl die man toch geen enkele andere ver dienste voor het omroepbedrijf heeft dan dat hij als een volgzaam poedeltje overal achter Hennie Huisman aanloopt. Koos: „Zo kun je tegen die man aankij ken. maar ik heb niet de behoefte hem onderuit te halen. Dat gebeurt wel in de haat-toptien en door zijn critici die hem tot op het bot uitkleden. In die gevallen zie ik me zelf als de moderator van het programma". Klasgenoten Intussen staat 'Klasgenoten' hem op het lijf geschreven, zoals hij met een natuur lijke autoriteit voor de klas staat en zijn 'leerlingen' overhoort over hun verleden. Koos: „Sommige van die programma's maken zichzelf. Bij andere moet je er echt aan trekken. Bij de samenstelling van de klas van Pleuni Touw kwam de naam naar voren van ene Nel, een spon tane meid met wie de hele klas vroeger altijd veel lol had. Nu bleek na lang zoe ken Nel geëmigreerd te zijn naar Austra lië. Wij haar opbellen. We kregen zo'n gezellige vrouw aan de lijn dat we haar terstond een vliegretour hebben aange boden. De soepelste klas was die van Dick Dolman, de ex-kamervoorzitter, nu kersvers lid van de Raad van State. Hij zat op school in Empe bij Zutphen, waar zijn vader schoolhoofd was. Ons team heeft zigzaggend door de dorpsstraat ge lopen en achter elke deur een klasgenoot aangetroffen. Al die mensen daar zijn in Empe blijven wonen". Koos heeft er geen moeite mee een be kende Nederlander te zijn. Groeters langs de weg vindt hij leuk. nastaarders liggen hem minder. Hij is, net als zijn vrouw, geboren in Rotterdam en voelt zich daar het meest thuis. Hij heeft er laatst in het historisch museum de ten toonstelling 'Verwoeste steden' geopend over Rotterdam, Dresden en Coventry. Koos: „Dan stapt er een ronde Rotter dammer op je af. Dat ligt mij. Die zegt als een soort kennis: 'Hé, Koos, waarom ben je zo ver van ons vandaan gaan wo nen?'. Gerard Cox is ook een echte Rot terdammer. maar die heeft zo'n hang naar die stad dat hij nergens anders wil wonen". Het komende seizoen gaat Koos samen met psychiaters een serie programma's maken over psychische onevenwichtig heden waar elk mens mee te maken kan krijgen, depressiviteit, waanideeën en angsten. Hoe herstel je als jq uit je even wicht bent geraakt? Koos: „Bij een commerciële omroep word je niet op je vingers gekeken zoals bij de publieksomroepen. Je hebt een veel grotere vrijheid van werken. Je bent een leverancier van programma's. Alleen de kijkcijfers maken uit of ie je werk goed gedaan hebt. Als ze me bij Veroni que niet meer willen, kan ik misschien opnieuw uit de voeten met de publieks omroepen. Samen met Jef bij de VARA of de KRO voor de deur". TON OLIEMULLER HILVERSUM - Koos Postema heeft zich via zijn werkverschaffer Jef Rademakers opnieuw voor twee jaar gebonden aan RTL Veroni que. De publieksomroepen, zeker de VARA waar hij de kans kreeg zijn talent tot ontwikkeling te bren gen, hebben wat hem betreft hun gezicht verloren. Koos: „De publieksomroepen hebben een belangrijke functie vervujd bij het op poten zetten van de omroep als ge heel. Zij zullen in de huidige vorm op hun tellen moeten passen. Voor de drie omroepen met nog een eigen gezicht - VARA, KRO en NCRV - houd ik mijn hart vast. De toekomst is aan de commerciële omroep". Maar dat is natuurlijk nog de vraag. Vooralsnog lijkt Veronique bijvoorbeeld voor haar coryfeeën nog helemaal afhan kelijk van mensen die bij de publieks omroepen het vak hebben geleerd. Eigen bronnen daarvoor lijkt ze nog niet te hebben. En diezelfde publieksomroepen zoeken met hernieuwde ijver de wereld af voor actueler kijkmateriaal, terwijl Veronique fantasieloos teruggrijpt op de oude roem van de publieksomroepen, zoals Hill Street Blues en All in the Fa mily, om het maar niet te hebben over het doordrammerige Dallas. Maar hoe dan ook, Koos Postema blijft voor de commercie kiezen. Hij heeft trouwens wel een opvallend getuigschrift. Dankbrief Koos: „Ik doe mijn werk naar best ver mogen en ik word er nog redelijk voor betaald ook. Dus het had voor mij niet gehoeven, die prachtige bedankbrief van mgr. Bar, de mediabisschop. Daarin spreekt hij zijn waardering uit voor een uitzending die ik met een aantal katho lieke geestelijken maakte over de biecht. Hij prijst mijn openheid in de benade ring van dit precaire onderwerp. Hij looft mij om de ruimte die ik iedereen gaf om de eigen mening naar voren te brengen. Fijn natuurlijk, maar zo te wer ken is nou eenmaal mijn vak". „Het idee voor dat programma kwam van Jef Rademakers. Die komt uit een orthodox-katholiek gezin en dweept met de theatrale kanten van het geloof, vóor- al de liturgie. Mij als humanist van-huis- uit zegt de biechtpraktijk niet veel, al had ik er wel verhalen over gehoord. Jef heeft mij toen meegesleept naar Floren ce, naar een schilderachtige parochie kerk. Op een zaterdagmiddag heb ik daar uren gezeten. Voor de biechtstoel lange rijen diep in gedachten verzonken biechtelingen. Een eindje verderop gelo vigen na de biecht, verzonken in hun pe nitentie, het bidden van Onze Vaders en Wees Gegroeten. Af en toe kwam zo'n biechtvader even naar buiten met een licht handgebaar van verontschuldiging. Om zich vervolgens terug te trekken in een hoekje van de kerk, waar hij aan een glaasje fris nipte en een paar haaltjes aan lijn sigaret deed. Daarna ging hij weer de biechtstoel in. Ik heb daar uren mijn ogen uit zitten kijken. Ik vond het een prachtig stuk menselijk theater". ViLLAGRONDEN TE KOOP" Nu mag mgr. Bar weglopen met Koos, de liedjeszanger Vader Abraham blijft ernstig voor Koos op zijn hoede. Koos wilde hem in de uitzending hebben als omstreden liedjeszanger, maar Vader Abraham vond de 'Keus van Koos' maar tweede keus, omdat zoveel ande ren hem al voorgingen, van Pleuni Touw tot Moscowicz. Koos: „Het is toch al een heel waagstuk om hem te vragen. Hij is al twee keer uit een uitzending weggelopen, eerst bij Mies Bouwman en later bij Aad van den Heuvel. Ik weet dus wat ik met hem in huis haal. De haat-toptien vond hij te smadelijk verwoord door een zijns in ziens ook nog minne man als Hans Dor- restijn. Hij mocht zelf de man of vrouw aanwijzen voor het steken van de 'Lof trompet'. Toen die gevonden was, vond hij de lof onvoldoende lovend. Toen moesten zijn critici nog aan hèt woord komen. Hij voelde zich op zijn tenen ge trapt en nam daar al helemaal geen ge noegen mee. Het staat op dit moment nog niet vast of die uitzending doorgaat. Ik blijf open staan voor Vader Abraham, maar hij sluit zich voor mij af'. Terwijl Postema dit vertelt in een Hil- versumse taveerne, zet een dienster on gevraagd een grote pot bier voor hem neer. „Pils van Pierre", zei zij. Opkij kend ontwaart Koos in de verte het ge zicht van Pierre Kartner. Deze heft de hand ten groet. Prosit Postema! Mis schien komt het dan toch nog goed met die uitzending. Is Koos Postema niet te vriendelijk ge worden voor de gasten in zijn program ma? En dan vooral mensen die net als MET ZWART GELD HUIZEN KOPEN IN BELGIË Villa's genoeg in België voor wie nog wat (zwart) geld te besteden heeft. DEN HAAG - Binnenkort zal de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD) wel weer aan de telefoon hangen op het Haagse kantoor van Sparrow Roeland, adviseurs voor management en communicatie. Of ze een lijst mo gen hebben van de deelnemers aan de 'voorlichtingsbijeenkomst' over 'Uw huis in België', vandaag in het Congresgebouw. Vorig jaar im mers, toen het bedrijf eenzelfde bij eenkomst organiseerde over huizen in Spanje, toonde de fiscus zich ook al buitengewoon geïnteresseerd in de potentiële verhuizers. „Natuurlijk geef ik zo'n lijst niet", zegt Jan H. P. Roeland. Maar de belangstel ling van de fiscus geeft het omstreden karakter van zijn bijeenkomsten wel aan. Niet geheel ten onrechte, lijkt het. De voornamelijk Belgische financiële adviseurs die op de bijeenkomst zullen spreken zijn dan ook te allen tijde bereid de Nederlander in te lichten over de fis cale aantrekkelijkheden van het kopen van onroerend goed in België. En mocht u daarbij toevallig beschikken over een flinke portie zwart geld, geen enkel pro bleem. Adviseur Roeland windt er in zijn schriftelijke informatie geen doekjes om: wie zich in Nederland wat ongemakke lijk voelt bij de hoge belastingtarieven moet zijn oog eens laten vallen op een huisje in België. Reeds honderdduizend landgenoten gingen u voor. En de reden laat zich volgens Roeland raden: „Het grootste deel van hen deed dat om belas ting te ontduiken". Zo bestaan er ten noorden van Antwerpen plaatsen waar bijna louter Nederlanders vertoeven in riante villa's. De prijzen van de wonin gen variëren van zeven tot dertig mil joen Belgische francs, zegt Roeland. De meest gewilde, en daarom ook de prij- zigste locatie is Kapellen. Mogelijkheden zat Makelaar D. Parrein van Immobiliën Hugo Ceusters nv. in Antwerpen staat Nederlanders graag bij bij hun toekom stige aankoop. Mogelijkheden zat, al wil hij telefonisch niet al te veel kwijt: - Kun je in België een huis kopen met zwart geld? Parrein: „Dat kan ik u piet over de tele foon zeggen, ik ken u niet eens". - Moet u dan iemand kennen om deze vraag te beantwoorden? „In principe kan alles". - Wat zijn de mogelijkheden dan? „Er zijn diverse scenario's". - Zoals? „Het kan gewoon". - Maar hoe dan? „U kunt bijvoorbeeld een vennootschap kopen". - Kopen veel Nederlanders op die manier een huis in,P"'"lA') „Dat weet ik niet. Ik vraag nooit naar de kleur van geld". Ope ;nhartiger Openhartiger is belastingadviseur N.A.J.M. van Doeveren in de schriftelij ke informatie die Sparrow Roeland toestuurde. België is vooral interessant, zo blijkt, voor gepensioneerden en on dernemers met een bv. Die laatsten, vol gens Van Doeveren veruit de grootste groep, hebben hun spaargeld vaak in een bv zitten. Wie van plan is zijn bedrijf te verkopen, moet zich vijfjaar eerder ves tigen in België, waardoor de Belgische nationaliteit verkregen wordt. Dan is op de verkoopsom van het bedrijf geen be lasting verschuldigd. Wanneer de Neder landse ondernemer echter geen zin heeft om vijf jaar te wachten, neemt hij ge woon de Oostenrijkse nationaliteit aan. „Valt binnen korte tijd te regelen", aldus Van Doeveren. Gepensioneerden doen er volgens de belastingadviseur ook slim aan zich beneden onze landsgrens te ves tigen. Wie in plaats van maandelijkse pensioenuitkeringen af te wachten zijn hele pensioenbedrag in één keer uit koopt, betaalt slechts vijf procent rente in België. De in Nederland verschuldig de 45 procent inkomstenbelasting is „fa taal voor uw oudedagsvoorziening" en wordt zo dan ook omzeild. Ook A. van Paesschen, manager Private Banking van de ABN Bank België, schetst in de voorinformatie de aantrek kelijkheden van België. Er is een fiscale overeenkomst tussen Nederland en Bel gië. Wat betekent dat voor de praktijk? Helemaal niets, concludeert Van Paes schen, want het Belgisch bankgeheim blijft in de praktijk volledig gehand haafd. Belgische banken geven alleen antwoord op zeer concrete vragen van de Nederlandse fiscus, zoals: 'Heeft me neer X tienduizend aandelen Q?' In de praktijk zijn zulke vragen nog nooit voorgekomen, weet Van Paesschen. „In feite kent België dus een waterdicht bankgeheim", en dat schept alle moge lijkheden voor de Nederlander die nog wat zwart geld heeft liggen. Vlucht Organisator J. Roeland verwacht in de nabije toekomst „een vlucht van kapi taalkrachtige Nederlanders naar België". Reden daarvoor zijn volgens hem de „plannen van minister Kok om de ver mogensbelasting los te koppelen van het genoten inkomen". Curieus genoeg is de FIOD noch het ministerie van financiën op de hoogte van de plannen die Roe land meent te zien aankomen. Het is dan ook niet voor niets dat de Vereni ging Eigen Huis waarschuwt voor dit soort aanbiedingen op de onroerend goedmarkt. Adjunct-directeur mr. Van Loon: „Een jaar of tien geleden opereer den makelaars op de markt in Spanje en Portugal. Velen keerden teleurgesteld te rug, nadat bleek dat ze niet een heel, maar een gedeeltelijk pand hadden ge kocht. Wij adviseren cliënten altijd niet over één nacht ijs te gaan. Laat je nooit voorlichten door slechts één of twee ad viseurs, die vaak zelf belangen hebben in de objecten die te koop worden aangebo den". Bij de FIOD is men bekend met het ver schijnsel dat Nederlanders om belasting technische redenen naar het buitenland verhuizen. Dat er zelfs bijeenkomsten worden gehouden waar de kopers wor den ingelicht over minder nette metho den van aankoop, weet de woordvoer ster niet. „Illegaal is het niet te noemen, iedereen mag bijeenkomsten houden waarop hij zegt wat hij wil. Maar dat ligt anders bij het aankopen van huizen met zwart geld. Uiteraard is degene die zich daarmee inlaat strafbaar". Dat België mede interessant zou zijn voor zwart- geldbezitters omdat het bankgeheim daar in de praktijk gehandhaafd zou blij ven, spreekt de FIOD tegen. „Er bestaat al langere tijd een verdrag met onder meer België, dat desgewenst bijstand verleent bij vragen om financiële inlich tingen van een persoon. In de praktijk is dat ook al voorgekomen". Mistig Opvallend is dat organisaties als Consu mentenbond, Eigen Huis en de Neder CcidócGouAOtit' landse Vereniging van Makelaars (NVM) zich geen van alle bezighouden met deze wat mistige onroerend-goed- handel in het buitenland. Ons interesse veld houdt nu eenmaal op bij onze landsgrenzen, zo stellen de organisaties. Maar een woordvoerder van de NVM vindt een waarschuwing nog wel op zijn plaats: „Het beroep van makelaar is in België, net als in Nederland, beschermd. Maar vreemd genoeg is het makelen zelf niet beschermd in België. Er zit dus nog al wat kaf tussen het koren van de Belgi sche makelaardij. Slechts twintig procent van de Belgische makelaars is aangeslo ten bij de beroepsorganisatie CIB". Adviseur J. Roeland is niet erg onder de indruk van dit soort aanmerkingen. Op de vraag of hij met zijn bijeenkomst po tentiële kopers niet aanzet tot frauduleu ze transacties, moet hij hard lachen. „Ach, wij hebben niets nieuws ontdekt. Al honderdduizend landgenoten deden wat wij nu vertellen. Wij zetten de gas ten niet aan tot kopen van huizen in België; de mensen die vandaag in het Congresgebouw zijn, waren töcn al van plan een huis te kopen in het buiten land. Wij helpen hen een handje, en die informatie over zwart geld vertel ik u al leen maar omdat u het dan in de krant zet. Ik doe niets strafbaars, ik organiseer alleen een bijeenkomst waar wat prakti sche tips worden gegeven aan belangstel lenden. Daar is toch niets verkeerds aan?". JEAN-PIERRE GEELEN MONIQUE VAN DE VEN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 41