De auto als uitgemolken prijskoe m finali Waar blijft de autogulden? De auto belast #nal i ZATERDAG 12 MEI 1990 PAGINA 40 Draconische maatregelen zijn aangekondigd om een eind te maken aan de ongebreidelde groei van het autoverkeer. Het is het centrum-linkse kabinet menens: er zal en moet een eind komen aan de ongebreidelde groei van het autoverkeer. Via forse prijsmaatregelen denkt minister Maij de blikverslaafden de pas af te snijden. Desnoods wordt het autorijden twee keer zo duur, waarschuwde zij onlangs. Het kabinet werd het vorige week alvast eens over de eerste bulk maatregelen: accijnsverhoging, spitstoeslag en tol. De Stichting Weg, waarin Bovag en ANWB samenwerken, voorspelt nu al een fiasco. „De regering rekent zich rijk en de automobilist rijdt er geen kilometer minder om", vertelt directeur Van Eekhout. Het verkeersbeleid door de bril van het beoogde slachtoffer: de autolobby. „KLEINE MAN WORDT WEER DE DUPE" Vorig jaar vloeide als gevolg van het autogebruik rechtstreeks 13,7 miljard gulden in de schatkist. Btw op het onderhoud van auto's en de belasting die geheven wordt over de winsten van de autobranche zijn in dat bedrag niet meegenomen. Tegenover deze inkomsten staan 6,4 miljard gulden aan uitgaven, direct ten be hoeve van de automobilist. De kosten van luchtverontreiniging, bodemvervui ling, verkeersslachtoffers, en lawaaibestrijding zijn hierin overigens niet verdis conteerd. INKOMSTEN VOOR HET RIJK IN 1989: Accijnzen 4,6 miljard Motorrijtuigenbelasting 3,4 miljard Bijz. verbruiksbelasting (BvB)2,4 miljard Btw over verbruiksbelasting 0,4 miljard Btw over accijnzen 0,8 miljard Btw op motorrijtuigen 2,1 miljard 13,7 miljard UITGAVEN VAN HET RIJK IN 1989 Rijkswegen 1,5 miljard Provinciale wegen 1,2 miljard Gemeentewegen 2,9 miljard Politie 0,8 miljard 6,4 miljard Bron: Ministerie verkeer en waterstaat. De hoeveelheid belastinggeld die de individuele automobilist afdraagt is sterk af hankelijk van het type auto alsmede het aantal verreden kilometers. Bij deze be rekening is uitgegaan van een middenklasse auto (benzine) van 25.500,- die in twee jaar 60.000 kilometer verrijdt. Bij de extra kosten als gevolg van het nieuwe kabinetsbeleid is nog geen rekening gehouden met de gevolgen van de aftopping van het reiskostenforfait. Heffingen Kosten Tarief Belasting Div.onderhoud 5.100,- 18,5% 796,- Motorrijtuigenbel. 900,- 7,0% 900,- BvB tot 10 mille 17,7% 1.494,- BvB boven 10 mille 26,6% 3.479,- BTW over auto 18,5% 3.981,- BTW over brandstof 7.980,- 18,5% 1.246,- BTW over assurantie 3.840,- 7,0% 251,- Benzineaccijns (5147 liter) 4.105,- Milieuheffing brandstof 14,- Voorraadheffing brandstof 70,- Totaal, over twee jaar: 16.336,- Belasting per jaar: 8.168,- DEN HAAG - De loopbaan van mr. drs. A. van Eekhout begon aan de benzinepomp. Ooit verdiende hij als student een centje bij aan een tankstation in Delft. Urenlang stond hij daar in de benzinedamp en uitlaatgassen dorstige auto's vol te gooien en insektenresten van voorruiten te spoelen. Zijn liefde voor de auto is er niet door be koeld. Ruim twintig jaar later is hij een van de meest prominente woordvoerders van de autolobby in Nederland. „Nou ja, autolobby, ik spreek liever van mobiliteitslobby", relativeert Van Eek hout in het Haagse hoofdkwartier van de Stichting Weg, op wandelafstand van het Binnenhof. „Inderdaad heeft bij de stichting jarenlang nogal eenzijdig het accent op de auto gelegen, maar wij zijn met de tijd meegegaan. Sedert ruim twee jaar is ook het streekvervoer bij ons aan gesloten en werken we samen met de NS". Van Eekhout spreidt de armen als of hij een geliefde wil omnhelzen: „Ziet u, wij volgen een èn-èn-benadering: èn het openbaar vervoer, èn het autover keer moeten in goede banen geleid wor den". Wat die 'goede banen' volgens de Stich ting Weg inhouden is gevoeglijk bekend: de files moeten verdwijnen, daarom moeten er meer wegen en tunnels ko men en de automobilist moet niet achter de vodden gezeten worden door Big-Bro- ther-achtige systemen zoals het rekening rijden. De aanleg van wegen en rails is primair de verantwoordelijkheid van de overheid vindt de Stichting Weg, daar moeten niet uitsluitend de automobilis ten voor opdraaien. Omdat de overheid in last is en de ergste knelpunten in het wegennet toch snel opgelost moeten worden, heeft Van Eekhout onlangs wèl een royaal gebaar gemaakt: desnoods mag de motorrijtuigenbelasting met een paar tientjes omhoog. De directeur kijkt of hij nog een zak vol zilverwaar heeft: „Dat levert al snel een paar honderd miljoen gulden per jaar op". Smoes Van Eekhout is de eerste om te erken nen dat een verhoging van de motorrij tuigenbelasting niet leidt tot de door de regering zo vurig gewenste inperking van het autoverkeer. Maar, zo betoogt hij, ook de accijnsverhoging op de brandstof en de spitstoeslag zullen hoegenaamd geen effect hebben. De directeur, zélf au torijder, pretendeert namelijk de psycho logie van de automobilist te doorgron den. „Iedereen heeft wel een goede smoes, of ik zou liever zeggen een goede reden, om de auto te blijven gebruiken. Dat geldt voor minister Maij-Weggen zélf, die niet met haar loodgieterstassen in de tram wil en het geldt ook voor elke andere willekeurige autorijder. De auto mobilist hecht aan zijn auto, hij identifi ceert zich ermee. Hoe vaak hoor je men sen niet zeggen: 'ik sta om de hoek' en dan bedoelt men de auto. Het is maar een klein dingetje, maar het is veelbete kenend". - U zegt met andere woorden: het maakt niet uit hoe duur men het rijden maakt, de automobilist blijft toch wel voorttuf- fen? „Nou, er is in elk geval heel wat voor EXTRA LASTEN: (KABINETSBESLUIT VORIGE WEEK) Accijnsverhoging 8 cent (5147 liter)412,00 25% spitsheffing (m.i.v. 1992)225,00 Totaal, over twee jaar: 637,00 Extra belasting per jaar318,50 dat steeds meer automobilisten door het huidige kabinetsbeleid in de knel zullen komen. Hij citeert het D66-kamerlid Wolffen- sperger die bij de begrotingsbehandeling van Verkeer en Waterstaat uitriep dat prijsverhogingen het verkeerde onder scheid maken. Niet de mensen die de auto kunnen laten staan worden ont moedigd, maar de burgers die het niet meer kunnen betalen. Een pijnlijke con statering voor de PvdA, die de belangen van de minima per slot wil behartigen, voegt Van Eekhout daar met een fijne glimlach aan toe. „En het is goed te we ten dat ongeveer de helft van de huis houdens met een uitkering in dit land autorijdt". Dramatisch Hij schetst een dramatisch beeld: „Je zag hetzelfde gebeuren in Polen. Daar heeft de regering de autokosten enorm ver hoogd. En wie kwamen met tranen in de ogen hun kentekenplaat inleveren? Wie werden de dupe? Juist! De kleine man, de arbeiders met de laagste inkomens!". De directeur vervolgt: „De vertegen woordiger of goed betaalde ambtenaar blijft heus wel doorrijden. Die betaalt de rekening, of wentelt hem af op zijn baas en denkt: morgen is er weer een dag. Maar voor mensen die hutje bij mutje een auto bij elkaar hebben geschraapt komt elke cent accijnsverhoging hard aan. Natuurlijk: zij zouden de kosten kunnen drukken door minder kilometers te rijden. Maar wie kan er bepalen hoe veel kilometers er gereden mogen wor den? Wat moet een gehandicapte vrouw die elke dag met haar aangepaste auto naar het werk gaat? Wie biedt uitkomst voor de forens die geen alternatief open baar vervoer in de buurt heeft? Deze mensen zullen enorm moeten besparen op andere uitgaven om toch nog auto te kunnen blijven rijden". Een betere mogelijkheid om het autoge bruik terug te dringen ziet Van Eekhout in het FNV-voorstel een vierdaagse werkweek in te voeren. „Als iedereen vier dagen gaat werken scheelt dat maar liefst twintig procent in het woon-werk- verkeer! Dat is evenveel als het gewenste effect van het rekeningrijden en het doet niemand pijn. Ook via telewerken met de computer kan veel autogebruik ver meden worden. En verder zijn we uiter aard voor een flinke verbetering van het openbaar vervoer en het dichter bij el kaar brengen van werk en wonen, maar daar zijn helaas vele jaren mee ge moeid". Ie I Optimisme Van Eekhout is een optimistisch mens. Net als de meeste Nederlanders maakt hij zich grote zorgen over het milieu, maar hij is ervan overtuigd dat het tij in Europees verband gekeerd zal worden. Schetst het ministerie van milieu een dramatisch beeld van de groei van het autoverkeer, dan beziet hij de onheil spellende prognoses met het nodige rela tiveringsvermogen. „Die schrikbeelden uit het NMP, daar geloof ik dus niet in", roept Van Eekhout. „Het verhaal dat er in het jaar tweeduizendtien zeventig pro cent meer autokilometers gemaakt wor den is gewoon larie. Een praktische on mogelijkheid met bijna vijf miljoen huishoudens. De ontwikkeling van het autoverkeer vorig jaar wijst al in die richting. Hoewel het wagenpark vier procent groeide, werden toch maar twee procent meer kilometers verreden, sim pelweg omdat er meer tweede autootjes bijkwamen". Hoopvol over het tempo waarin de rege ring de problemen te lijf zal gaan is Van Eekhout overigens niet, „want er be staan zowel in het openbaar vervoer als in het wegennet investeringsachterstan den van tientallen jaren. Als de regering keuzes moest maken trok de infrastruc tuur de afgelopen jaren steeds weer aan het kortste eind". Bijgevolg staat de directeur van de Stich ting Weg regelmatig zélf tussen zijn woonplaats Dordrecht en Den Haag in de file. Een motiverende ervaring voor iemand die de belangen van de automo bilist moet verdedigen? Of krijgt hij er het schuim van op de lippen? Van Eekhouts ernstige ogen beginnen achter het goudomrande notarisbrilletje te twinkelen. „Ach, als ik zo in de file sta, herinner ik me wel eens de Ameri kaanse film 'Great Traffic Jam'. Daarin spelen zich tijdens een eeuwigdurende file in Los Angeles allerlei vreselijke in triges af. En dan denk ik: och, zó erg i* het hier nu toch ook weer niet". paul koopman Drs. A. van Eekhout bij het Haagse hoofdkwartier van de Stichting Weg, dat op gunstige lobby-afstand van het Bin nenhof ligt. FOTO: CEES VERKERK nodig om hem op andere gedachten te brengen. De automobilist wordt wat dat betreft wel eens verkeerd ingeschat. Een aardige illustratie daarvan vormen de ontwikkelingen in Japan. De stad Tokyo wordt volledig verstikt door het autover keer. Dagelijks files en nauwelijks een parkeerplaats te vinden. Toch blijken de Japanners steeds grotere auto's te kopen. Iedereen stond voor een raadsel tot een onderzoek uitwees dat men, naarmate een stad drukker wordt, meer behoefte krijgt aan persoonlijke ruimte. Een gro tere auto dus". - De Nederlandse automobilist zal zich niets aantrekken van spitsheffingen, tol gelden en accijnsverhogingen? „Er is natuurlijk een grens, maar je kunt verwachten dat men ófwel gewoon be taalt, óf de boel omzeilt. Ik verbaas mij wat dat betreft steeds weer over de naï viteit van de overheid. Er is in de jong ste kabinetsplannen bijvoorbeeld geen cent uitgetrokken voor extra controle op de spitsheffing die men moet gaan beta len! Terwijl er nu gemiddeld eens per jaar op de motorrijtuigenbelasting wordt gecontroleerd. Wie dus een dagje wil smokkelen in de spits loopt een kans van één op driehonderd vijfenzestig dat hij gesnapt wordt. Niet bepaald een hoge pakkans". Braaf - Wij zijn hier in Nederland niet zo braaf7 „Dat zeg ik niet, maar er is natuurlijk wel een mentaliteitsverschil. In Singapo re controleert een leger ambtenaren een soort spitsvignetsysteem, maar dat is een perfecte stadsstaat waar men zich keurig aan de regels houdt. Een schiereiland dat bovendien slechts vierentwintig toe gangswegen kent. Maar in Nederland zit ten we niet op een eiland. Als de over heid de accijnzen fors verhoogt, kun je er gif op innemen dat steeds meer auto mobilisten over de grens gaan tanken. Het ritje, het roomsoesje en het kopje koffie in Duitsland krijg je er dan nog gratis bij, zo redeneert men. Als ik er ruwe berekeningen op loslaat, krijgt de overheid door dat weglekeffect niet de beoogde driehonderdzestig miljoen gul den binnen, maar slechts tweehonderd miljoen. En dan is het weer wachten op de volgende accijnsverhoging". - Kortom: de gemiddelde automobilist heeft niet zo'n pijn van de prijsverhogin gen. Hij tankt over de grens, lapt de re gels aan zijn laars of koopt gewoon een zuiniger auto. Hier grijpt Van Eekhout in: ho, ho, zo heeft hij het nu ook weer niet bedoeld! In de jaren zeventig was autorijden nog veel duurder dan nu, erkent hij. De ben zine kostte op het hoogtepunt van de oliecrisis ruim twee gulden. De auto's verbruikten veel meer brandstof, moes ten vaker in de revisie en gingen minder lang mee. Technische ontwikkelingen en het falende OPEC-beleid maakten in de jaren tachtig het autorijden ten opzichte van het openbaar vervoer steeds minder duur. Ook dèt wil hij allemaal wel bea men. Maar toch voorziet Van Eekhout Ceidóc Sowiant

Leidse Courant | 1990 | | pagina 40