Van Gogh wandelde hier! Nou en? Reisverzekering dekt niet alles 'finale GUIRLANDE VAN 'HEILIGE PLAATSEN' £eidóc(3outti/nt blijft ZATERDAG 12 MEI 1990 PAGINA t e SS' Talloze gedenkstenen, plaquettes ieinSten beelden markeren de rusteloze zwerftocht van Vincent van Gogh 'éjdoor Nederland. De plekken waar ede vermaarde schilder bivakkeerde vegeof werkte zijn door VW's en ge- weteijmeentebesturen verheven tot heili- plaatsen en aaneengeregen tot idswandelingen, fietsroutes, dag- Aten en mini-vakanties. Toege- ï'k ai ;even, er zitten juweeltjes tussen, tfaar vaak is de band met Van ver te zoeken. Een inventari- 6eejsatie. jnger mili >lwa$ zélfs gemeenten waar de vermaarde ^zie schilder geen stap heeft gezet vonden ten kapstok om een Van Gogh-attractie san op te hangen en zo een graantje mee tt pikken. Neem Rotterdam. Van Gogh '«er nooit geweest. „Had hij echter in tee tijd geleefd, dan zou hij ongetwij- £/d een bezoek hebben gebracht aan de lenel Euromast tijdens een van zijn lange ;ema wandelingen". Een broodmagere veron- s lei derstelling. Maar voor de directie van de is ge Euromast reden genoeg om hoog van de t>ewo toren te blazen met een fototentoonstel- id diiling over de plaatsen die Van Gogh in ruim spireerden. En de kassa rinkelt, want in 3r ga het Van Gogh-circus slikt het hoog- :r be geëerd publiek alles. Als er maar Vincent ;slandop staat. r lam Burgemeester N. Molhoek van-Zundert, iljoenhet dorp waar Vincent van Gogh in 'jnl853 werd geboren, ergert zich mateloos eaan manie van patatzakken, bierviltjes i en andere rotzooi met afbeeldingen van sdVan Gogh of zijn schilderijen. „Boven- irsdien vind ik het flauwekul om in elke gemeente waar ook ter wereld een zoge- listeinaamde Van Gogh-route te maken om dat hij er ooit eens een keer gelopen heeft. Nou en? Die man moet toch er gens gelopen hebben". Zunderts burger vader is overigens niet gekant tegen het Van Gogh-jaar. Integendeel. „Iemand als Van Gogh, die bepalend blijkt voor de geschiedenis, wordt maar eens in de honderd jaar geboren. Het is dus goed er ruime aandacht aan te besteden. Maar moet dan wel op passende wijze ge beuren. Passend noem ik de tentoonstel lingen in het Van Gogh Museum en Kröller-Müller. Fantastisch! Zoiets zie je maar één keer in je leven" Vincent en jan A me gaa: he Zundert investeerde een half miljoen soonj gulden in een eigen eresaluut: het Van Goghcentrum. Het werd twee maanden geleden geopend en rekent op veertig tot vijftigduizend bezoekers per jaar. Het centrum herbergt onder meer de perma nente tentoonstelling 'Vincent en twéé werelden uit één dorp'. De exposi tie spiegelt het leven van domineeszoon Vincent van Gogh in dat van Jan Ar- nouts, zoon van een arme, katholieke en ongeletterde landbouwer. Vincent en Jan zijn op dezelfde dag ingeschreven in het Een ansichtkaart uit een serie die de draak steekt met de Van Gogh-gekte. geboorteregister van Zundert. De ten toonstelling belicht de geboorte, school tijd, het werk en voortleven na de dood van de wereldberoemd geworden Vin cent en zijn anoniem gebleven plaatsge noot. Dat gebeurt aan de hand van fo to's, documenten, brieffragmenten, ma quettes en prenten van tijdgenoten. Gro te trots van het centrum is een originele jeugdtekening. Vincent maakte 'm toen hij veertien was. De kinderkrabbel van twee rustende boeren is voor een ton ge kocht op een veiling in Den Haag, maar inmiddels bijna een kwart miljoen gul den waard. Boerenschilder Het Van Goghcentrum (tevens VVV- kantoor) vormt het startpunt van een nieuwe stadswandeling en fietsroute. De trips voeren onder meer langs de geboor teplek van de schilder. De oude pastorie werd begin deze eeuw gesloopt, om plaats te maken voor een nieuwe die nu voor ruim zes ton te koop staat. Andere bezienswaardigheden conderweg zijn: de kerk waar vader Van Gogh preekte, Zad- kines standbeeld van Vincent en broer Theo van Gogh en het grafsteentje van Vincents broertje. Het werd precies één jaar eerder dood geboren en droeg even eens de naam Vincent. Voer voor psy chologen dus. Nuenen (bij Eindhoven) biedt méér tast bare en artistieke herinneringen aan Van Gogh. De schilder woonde er bijna twee jaar (van december 1883 tot november 1885). Hij putte er vooral inspiratie uit het Brabantse landschap en de boerenbe volking; arme drommels die met weven een gnjpstuiver bijverdienden. In Nue nen maakte de 'boerenschilder' Van Gogh 269 tekeningen en 213 schilderij en, met als hoogtepunt de belangrijkste schepping uit zijn Nederlandse periode: 'De aardappeleters'. Het opgelapte huisje waarin de eerste schetsen voor dit be roemde schilderij ontstonden, is opgeno men in diverse toeristische routes. Die voeren langs een guirlande van land schappen en gebouwen die door Van Gogh zijn getekend en geschilderd: de pastorie, het Nederlands Hervormde kerkje waar zijn vader preekte, de H. Clemenskerk, twee watermolens, de ko renmolen en de 'begraafplaats in de ak kers' met het graf van ds. Van Gogh Nuenen heeft zijn eigen Van Gogh-docu mentatiecentrum. Het werd in 1976 geo pend en voorziet de Nuenense periode aan de hand van foto's en reprodukties van een glasheldere toelichting. De bezienswaardigheden in Nuenen vor men de basisingrediënten van een weke lijkse busdagtocht, op touw gezet door de Streek VVV-West Brabant. De eerste rit start op 25 mei en houdt ook halt in Zundert, Zevenbergen (waar Van Gogh op kostschool zat) en Etten-Leur (waar hij in 1881 negen maanden woonde). De Streek VW heeft bovendien een toertje- Zundert in de aanbieding. Ook de ANWB organiseert speciale Van Gogh- wandelingen en -fietstochten van 25 ki lometer in Nuenen (26 en 27 mei) en Zundert (23 en 24 juni). In 1883 woonde en werkte Vincent van Gogh tachtig dagen' in Drenthe, onder meer in Hoogeveen en Veenoord. In no vember reisde hij vergeefs naar Zweeloo, om er de Duitse schilder Max Lieber- mann te ontmoeten. De Drentse histori cus en schrijver Gerrit Kuipers heeft die tocht gereconstrueerd en beschreven in een boekje. Het bevat ook brieffragmen ten en volksverhalen. De tocht van 48 kilometer kan zowel wandelend als per fiets worden afgelegd. De Vincent van Gogh-route is vanaf 11 mei voor 1,50 te koop bij de VW's van Sleen en Zweeloo en de Provinciale VVV Dren the. Verschillende boerderijen, plaggenhut ten, schaapskooien, weefgetouwen, ge reedschappen en klederdrachten die Vin cent van Gogh tijdens zijn omzwervin gen door Drenthe en Brabant tekende en schilderde, zijn te vinden in het Neder lands Openlucht Museum in Arnhem. Dat heeft daarom een speciale Van Gogh-route samengesteld, die een aantal museumschatten aaneen rijgt tot een boeiende wandeling-terug-in-de-tijd. „De opzet van de route is, dat de bezoekers met de ogen van een 19e-eeuwer naar het werk van Van Gogh kijken", zegt sa menstelster Saskia Juyn. De route is vanaf vandaag voor vijf gulden te koop. Den haag Van alle plaatsen die de schilder op zijn zwerftocht door Nederland aandeed zijn er slechts twee die geen speciale Van Gogh-wandelingen en -fietsroutes op touw zetten: Tilburg (waar Vincent twee jaar op de hbs zat) en Den Haag, waar hij onder meer werkte bij kunsthandel Goupil Co (nu een modezaak) en schilderles kreeg van zijn neef Anton Mauve. Volgens de VVV Tilburg heeft de stad niets te bieden dat aan Van Gogh herinnert. „Van de hbs staat alleen de gevel er nog. Van de klaslokalen is niets meer terug te vinden, omdat het interieur is verbouwd ten behoeve van de gemeentfe en de VVV". Ook in Dordrecht, waar de jonge Vin cent in 1877 enkele maanden neerstreek, zijn veel herinneringen aan Van Gogh vervaagd, of geheel verdwenen. Het kosthuis aan de Tolburgstraat bijvoor beeld sneuvelde onder slopershamers. De boekhandel, waar de toen 24-jarige domineeszoon werkte, herbergt tegen woordig een fotoshop van V&D. Toch zijn er nog fotogenieke plekjes te vinden, die met een overdosis fantasie in ver band kunnen worden gebracht met de beroemde commensaal. Ze staan opge somd in een uitgebreide routebeschrij ving. Na inworp van twee gulden braakt een in Van Goghkleuren geschilderde VW-infopaal op het Scheffersplein de stadswandeling uit. De trip voert onder meer langs schilderachtige binnenha vens, een oer-Hollands riviergezicht en diverse kerken. In Dordrecht liep Vin cent de kerkdeuren plat en werd zijn wens predikant te worden opgepookt tot een heilig vuur. Ds. Keiler van Hoorn van de Grote Kerk van Dordrecht ont raadde hem echter theologie te gaan stu deren, omdat hij niet de juiste voor opleiding had. Vincent sloeg de raad in de wind en ver trok naar Amsterdam (mei 1877-juni 1878). Voordat hij zich aan de theologi sche faculteit kon laten inschrijven, moest hij zijn vooropleiding opkrikken. De bijlessen (in de jodenbuurt) leden echter al spoedig schipbreuk. In de hoofdstad logeerde Vincent bij zijn oom Jan van Gogh, schout-bij-nacht en direc teur van de Marinewerf op Kattenburg. Hij maakte veel omzwervingen door de stad en bezocht vooral kerken, musea en boekhandels. In de brieven aan zijn broer Theo is de liefde voor Amsterdam duidelijk te bespeuren. Aan de hand van brieffragmenten stelde de VW Amsterdam een fraaie, drie en een half uur durende stadswandeling sa men. De route (prijs 2,50) volgt Vin cent op de voet langs beroemde en min der bekende straten, grachten, huizen en gebouwen, waarover hij met geestdrift heeft geschreven. Kitsch In de etalages die de route omzomen is Van Gogh alomtegenwoordig. Kitsch is troef. 'De aardappeleters' in Delfts blauw. Irissen, zonnebloemen en zelf portretten op koekblikken, glazen, repro dukties, stropdassen, servetten en tra nentrekkende souvenirs. Een bonte serie ansichtkaarten steekt de draak met die Van Gogh-gekte. Het zijn persiflages op wereldberoemde schilderijen: de mar kante kop van Van Gogh toegetakeld met Mickey Mouse-oren en een feest neus, 'De Zouaaf met een goedgelukte blote dame op schoot, de 'Postbode Jo seph Roulin' opgetuigd met een compact disc en het beroemde 'caféterras bij avond' omgetoverd tot parkeerplaats voor een Amerikaanse droomauto. Maar het kan nóg erger. De Euromast liet 'De aardappeleters' levensgroot ko piëren. Enkele koppen zijn uitgezaagd. Bezoekers die de nek uit willen steken kunnen op 104 meter hoogte aan tafel schuiven en zich temidden van ver minkte aardappeleters en kruimige ei genheimers laten fotograferen. In Auvers-sur-Oise draait Van Gogh zich om in zijn graf. AAD STRUIJS In de Euromast kunnen bezoekers op 104 meter hoogte aan tafel schuiven bij de Aardappeleters. FOTO S: PERS UNIE De busdagtochten van Streek VW-West Brabant naar Zundert, Zevenbergen en Etten-Leur worden ge houden op 25 en 30 mei, 13, 20 en 27 juni, 4, 11, 18 en 25 juli, 1,8, 15, 22 en 29 augustus en 5, 12, 19 en 26 september. Prijs 39,25, in clusief lunch. Er is ook een trip die uitsluitend naar Zundert voert (f 26,50). Aanmelden en inlichtingen bij de VW West-Brabant in Breda, telefoon 076- 222444. Informatie over de ver schillende stadswandelingen en fietstochten zijn verkrijg baar bij de VW Dordrecht (078-132800); de Provincia le VW Drenthe (05920- 51777); VW Amsterdam (020-266444); Streek-WV Eindhoven en Kempenland (040-449231) of Gemeente huis Nuenen (040-832500). Informatie over de ANWB- routes: 070-3146665. Het Van Gogh-centrum (tevens VW-kantoor), Mo lenstraat 170, Zundert, tele foon 01696-1999 is geo pend: maandag tot en met zaterdag 10.00-16.00 uur, zondag 12.00-16.00 uur. Entree 3,50, kinderen en 65+ 2,-. Het Van Gogh-documen- tatiecentrum, Papenvoort 15, Nuenen, telefoon 040- 839615 is geopend: maan dag tot en met vrijdag 9.00- 12.30 en 13.30-17.00 uur, zaterdag en zondag 13.30- 17.00 uur. Entree 1,-. Het Nederlands Open luchtmuseum, Hoeferlaan, Arnhem, telefoon 085- 576111 is geopend: maan dag tot en met vrijdag 9.00- 17.00 uur, zaterdag en zon dag 10.00-17.00 uur. De fototentoonstelling 'In het spoor van Van Gogh' (t/m 31 augustus) in de Eu romast, Parkhaven 20, Rot terdam, telefoon 010- 4364811, is dagelijks geo pend van 10.00 tot 21.00 uur. Entree (inclusief space- tower) 12,50, kinderen 7,50. zeke MAATSCHAPPIJEN NIET DOL OP AVONTUURLIJKE VAKANTIEGANGERS DEN HAAG - De spiksplinter nieuwe videocamera mee? Natuur lijk; die is toch juist voor de vakan tie aangeschaft? Bagage in de auto 'onzichtbaar' opgeborgen onder de hoedenplank? Spreekt vanzelf! Alle paperassen bij de hand? Jawel! Reisverzekering afgesloten? Uiter aard! Dan kan de tocht beginnen. Of toch niet? Een reisverzekering 'hoort erbij'; wordt vrijwel automatisch afgeslo ten, voor 'je kan niet weten'. Hij omvat meestal vier verschillende onderdelen: een verzekering voor bagage, voor ge neeskundige kosten, voor ongevallen en voor onvoorziene kosten. Maar voor sommige kosten geldt al een andere verzekering, soms is het nodig aanvullende documenten mee te nemen, in bepaalde gevallen zal het verzekerde bedrag te laag zijn en er zijn sportieve genoegens waarvan de soms kwalijke af loop niet gedekt blijkt te worden. En wanneer er schade wordt geclaimd, blijkt de gedupeerde vakantieganger aan een reeks voorwaarden te moeten voldoen voordat het tot schadevergoeding komt. Meestal gebeurt dat niet op basis van nieuwwaarde. „De hele hulpverleningsregeling is voor de consument volstrekt ondoorzichtig", zo constateert de Consumentenbond jaar na jaar. De Consumenten Reisgids wijdt elk jaar enkele pagina's aan het pro bleem, steevast begeleid door de harte- kreet dat het tijd wordt de consument zelf te laten beslissen hoe uitgebreid men zich voor hulpverlening en dergelijke wil verzekeren. „Er zijn nu te veel overlap pingen en onduidelijkheden, en boven dien betalen momenteel thuisblijvers, bijvoorbeeld via hun inboedelverzeke ring, mee aan de kosten van hulpverle ning voor globetrotters", schreef de gids vorig jaar. Ook de Consumenten Reisgids van deze maand bevat weer informatie over de specifieke verschillen tussen tarieven en voorwaarden van de diverse reisverzeke ringsmaatschappijen. Sommige bieden vrijwel uitsluitend een standaardpakket; bij andere kunnen onderdelen buiten de verzekering worden gehouden of zaken worden toegevoegd. In bijna alle geval len zijn aanvullende verzekeringen mo gelijk. Hieronder wordt een algemeen overzicht gegeven van de belangrijkste voetangels en klemmen. De bagage - de spullen die meegaan voor persoonlijk gebruik, waaronder ook de kampeeruitrusting en wat ter plaatse is aangeschaft - is verzekerd tot een maximum bedrag; standaard meestal 3000 gulden. Dat zal in de meeste geval len toereikend zijn, maar juist niet wan neer die peperdure videocamera mee gaat. Of die racefiets. En in een caravan stapelen de kostbare zaken zich haast ongemerkt op, dus om te beginnen zal wel degelijk aandacht moeten worden geschonken aan het verzekerde maxi mum bedrag. Ook kunnen er aparte (la gere) maxima zijn vastgesteld voor foto-, film- en videoapparatuur, zodat het zin vol wordt daar een aanvullende verzeke ring voor te sluiten. Maar wanneer er verlies, schade of dief stal moet worden geclaimd, blijkt het nog niet zo gemakkelijk om de kosten vergoed te krijgen. Sommige verzeke raars hebben een eigen risico vastgesteld en bijna alle keren hoofdzakelijk uit op basis van de dagwaarde. Bovendien zal de verzekerde moeten aantonen zo voor zichtig mogelijk met zijn spullen te zijn omgesprongen. Wanneer bagage wordt vermist, moet daarvan bij de plaatselijke politie aangif te worden gedaan en het is belangrijk daarvan een schriftelijk bewijs te vragen. Soms weigert de politie medewerking. Dan dienen andere instanties te worden ingeschakeld, bijvoorbeeld de reisleiding of eventueel na terugkeer de politie op Schiphol. De maatschappijen eisen ook bewijsmateriaal over aard, omvang en ouderdom van de vermiste voorwerpen, zoals aankoopnota's, terwijl foto's, serie nummers en garantiebewijzen van pas kunnen komen. Over het fototoestel dat open en bloot achter de autoruit zichtbaar was kunnen was - bijvoorbeeld achter een 'derde' of 'vijfde' deur en/of onder een hoeden plank - wordt evenmin automatisch vergoed. En er is weinig kans op schade vergoeding wanneer de spullen bijvoor beeld onder het beheer van een slapende echtgenoot op het strand zijn achtergela ten. Ook tijdens de vakantie is het mogelijk in het ziekenhuis terecht te komen. Zie kenfondsverzekerden doen er goed aan het speciale vakantieformulier (E-lll) mee te nemen; de rekening wordt dan buiten hen om naar Nederland gestuurd. Maar die regeling geldt in slechts een deel van Europa, zodat het zinvol is te voren informatie in te winnen. De ver zorging geschiedt naar de normen van het betrokken land en dat kan tegenval len. Particulier verzekerden zijn voor reizen binnen Europa meestal gedekt voor een maximum periode van drie maanden; buiten Europa is bijna altijd een aanvullende verzekering gewenst, zoals in de VS en Canada, waar zieken huisverblijf een uiterst kostbaar avon tuur kan worden. Het lijkt zo verleidelijk, als daartoe on verwacht de kans geboden wordt: met een deltavlieger van de berg af. Maar wanneer zo'n avontuur leidt tot een on geval met blijvende invaliditeit of over lijden als gevolg, mag meestal niet op een uitkering van de reisverzekering worden gerekend. Want die sluit 'riskan te bezigheden' uit. Wie onderwatersport, alpinisme, motorsport en dergelijke wil bedrijven doet er goed aan dat aanvul lend te verzekeren. Dan zijn er ook nog de 'onvoorziene kosten', zoals voor opsporing en red ding; repatriëring, soms per ambulance vliegtuig; extra reis- en verblijfkosten, de huur van een vervangende auto. Sommi ge van die kosten worden vaak al door andere verzekeringen gedekt, zoals de Internationale Reis- en Kredietbrief, de auto- of de caravanverzekering. Maar een ongeluk kan in zó'n onverwacht klein hoekje zitten dat de Consumenten bond het, ondanks mogelijke overlap pingen, niet verstandig acht deze dek king in zijn geheel uit de reiskostenver zekering te laten. ANDRÉ HORUNGS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 39