Amerika: De nadagen van een vadsig rijk? ZATERDAG 12 MEI 1990 PAGINA 3f WASHINGTON - Amerika ver baast zichzelf en verbaast de bui tenlanders die in de VS wonen en werken. Waarom is de supermo gendheid niet in staat van alarm? De Amerikanen zien toch hoe snel ze commercieel en technologisch worden ingehaald door Europa en Japan? Waar om zorgt de ontbinding van het Sovjet rijk en de daaruit resulterende irrelevan tie van strategische macht niet tot hevige onrust in de zo sterk door militaire pro- duktie gedomineerde Amerikaanse eco nomie? Waarom is Wall Street nog steeds niet ingestort. Waarom is Ameri ka, kortom, niet in rep en roer? Het is eigenlijk alleen het raadsel van de kalmte dat voor een vaag soort onrust zorgt. En misschien is het het taboe op doemdenken, dat sedert de Reagan-revo- lutie van de jaren tachtig van kracht is. De vege tekenen worden in VS natuur lijk wel gesignaleerd en geanalyseerd. Ze kunnen worden onderscheiden in de ca tegorieën maatschappelijk, economisch en militair. Volgens velen is er sprake van l|ft verval van de maatschappelijke structuur van Amerika, van een armzali ge economische prestatie en een snel veranderende wereldkaart waarop Ame rika minder opvallend staat ingetekend. Dat de Amerikaanse samenleving al die verschijnselen passief lijkt te ondergaan in plaats van er actief op te reageren of zich ertegen te verzetten, zou kenmer kend kunnen zijn voor een samenleving op haar retour. Het historische succes van 'the American way of life', tot uit drukking gekomen in een buitensporige welvaart, heeft misschien wel een vadsi ge maatschappij opgeleverd die niet meer alert is op interne en externe be dreigingen en gedoemd is tot ontbin ding. Beschamend Politieke leiders als senator Ted Kenne dy en gouverneur van New York Mario Cuomo zien dat gevaar. Maar het poli tieke klimaat is er niet naar dat waar schuwingen wortel kunnen schieten. Hoogleraren als Walter Dean Burnham (universiteit van Texas) en Benjamin Barber (Rutgers University) behoren tot de intellectuelen die tegen de wind in de noodklok luiden. Voor hen is de 'verdwijnende burgerzin' in Amerika onmiskenbaar en de belang rijkste verklaring voor een algehele maatschappelijke apathie. Zij wijzen on der meer op de onthutsend lage opkomst bij Amerikaanse verkiezingen. Bij de laatste presidentsverkiezingen, waarbij George Bush het Witte Huis veroverde, is nog maar 50,2 procent van de stemge rechtigde Amerikanen naar de stembus gegaan. Bij de komende tussentijdse ver kiezingen in november, als de helft van de volksvertegenwoordiging wordt ver nieuwd, zal waarschijnlijk maar ruim een derde van de burgers van hun stem recht gebruik maken: een historisch dieptepunt. Sommigen concluderen dat de Ameri kaanse democratie intussen ver over zijn hoogtepunt heen is en afglijdt naar een dreigend schisma tussen samenleving en politiek. „Het is beschamend. In de hele wereld winnen democratieën aan kracht. In Latijns-Amerika lopen kiezers het ge vaar te worden beschoten als ze gaan stemmen. Toch is de opkomst daar tweemaal zo hoog als in het land dat zo veel propaganda maakt voor de demo cratie", zegt de Republikeinse volksver tegenwoordiger Bill Frenzel. Verontrustend De snel toenemende belastingontduiking is een ander teken van slinkende betrok kenheid bij nationale doelstellingen. De Amerikaanse overheid zal dit jaar twin- De Amerikaanse bevolking legt weinig betrokkenheid aan de dag als het gaat om de problemen waarmee het land kampt. Hoewel? Problemen? Een hoogwaardigheidsbekleder: ,rAls mensen problemen hebben, raken ze betrokken. Geen betrokkenheid betekent geen problemen". Fm tig procent van de haar toekomende be lastinggelden mislopen, waarmee de schade voor het eerst in de geschiedenis boven de honderd miljard uitkomt. Vol gens Ted Kennedy is dit het resultaat van de populaire anti-overheidsfilosofie van ex-president Reagan en van het cen trale thema van de verkiezingscampagne van George Bush: geen belastingverho ging! Schijnbaar minder belangrijke fenome nen leiden tot gelijksoortige conclusies. Alle Amerikaanse huishoudens hebben begin dit jaar het formulier van de tien jaarlijkse volkstelling thuisgestuurd ge kregen. Slechts 63 procent van de gea dresseerden heeft mee willen doen, ter wijl in 1980 de deelname 75 procent be droeg. En dat terwijl tien jaar geleden het principiële verzet tegen de volkstel ling veel groter was en er nu absolute ga ranties voor anonimiteit zijn. Anonieme volkstellingen zijn in Amerika, waar geen gemeentelijke bevolkingsregisters bestaan, van wezenlijk belang voor de verdeling van overheidsgelden en voor het vaststellen van het aantal volksverte genwoordigers waarop districten recht hebben. Tedruk Al deze verschijnselen zijn in het Ameri ka van vandaag nauwelijks aanleiding tot discussie. Dat zijn evenmin de voor ieder verontrustende problemen als de belabberde kwaliteit van het onderwijs en de nu werkelijk ontstellende sociale problemen in Amerika's binnensteden. Voor het tiende jaar op rij blijkt nu uit de objectieve zogeheten SAT (Scholastic Aptitude Test) voor beginnende studen ten dat hun gemiddelde niveau, opge daan in de High Schools, zakkende is. Vergelijkend onderzoek wijst uit dat het ontwikkelingspeil van Japanse en Euro pese studenten aanmerkelijk hoger is dan dat van de Amerikaanse scholier. En de laatste jaren leveren de universi teiten in Japan en de meeste Europese landen ook veel meer nieuwe ingenieurs af dan de wetenschappelijke instituten in Amerika. De verloederde arme stadswijken, waar drugsgebruik en misdaad regeren, zijn vrijwel ontoegankelijk voor mensen die niet bewapend zijn. In de hoofdstad Washington, die ongeveer de omvang heeft van Den Haag, zijn vorig jaar 440 moorden gepleegd. Men stevent dit jaar op een nieuw triest record af. In de Newyorkse stadswijk Harlem is de ge middelde levensverwachting lager dan in 's werelds armste ontwikkelingsland Bangladesh. De ziekte aids, waartegen nooit een massale voorlichtingscampag ne op gang is gekomen, zal volgend jaar voor het eerst de voornaamste doods oorzaak worden onder Amerikanen tus sen 25 en 40 jaar. Amerika staat erbij en kijkt ernaar. Al leen de tegenstanders van abortus ko men nu en dan massaal op de been. Voor het overige vermag geen enkele misstand massale demonstraties of hef tig dispuut teweeg te brengen.. De over heid geldt nog steeds als het slechtst denkbare instituut om de problemen aan te pakken. En de individuele burger is tè druk bezig met eigen welvaart om geld en tijd te hebben voor wat ooit de Ame rikaanse sociale structuur uitmaakte: charitas en vrijwilligerswerk. Blijmoedig De drukte die de Amerikaan moet ma ken om aan zijn huis, auto en studiegeld voor beide kinderen te komen, tekent op zichzelf, zowel de kracht als de zwakte van de huidige Amerikaanse economie. Tien dagen (twee weken) vakantie per jaar is nog altijd standaard voor de Amerikaanse werknemer. En het wette lijk minimumloon, waar zeven procent van de werkende bevolking het mee moet doen en waar twintig procent niet ver boven zit, is vorige maand met 45 dollarcent verhoogd tot nu 3,80 dollar per uur (ter vergelijking: in Nederland is dat ongeveer twaalf gulden; de binnen landse koopkracht van de dollar is niet veel hoger dan die van een gulden in Nederland). Man en vrouw moeten daarom bijna al tijd beiden werken. Vaak hebben zij er per man/vrouw zelfs nog een halve baan bij. En dat geeft Amerika dat formidabe le wereldrecord van 5200 miljard dollar bruto nationaal produkt. Onder dat cij fer echter gaat een economie schuil met trekken van een lage-lonenland, zoniet een ontwikkelingsland, met een veel la gere arbeidsproduktiviteit per hoofd van de bevolking, dan in moderne landen in Europa en Azië. Dat Amerika ondanks een gevaarlijk en hardnekkig financieringstekort econo misch op de been blijft, is geen mysterie voor wie begrijpt dat een land met zo veel werklust, zulke zwakke vakbonden en zo'n bescheiden belastingdruk aan trekkelijk blijft voor vooral buitenlandse investeerders. Die hebben nu in totaal voor 2000 miljard dollar in de VS aan bezittingen en vorderingen. Wel raadsel achtig is het uitblijven van reactie. Dat Amerika al lang niet meer nummer een is op het gebied van computertechnolo gie, consumentenelektronica (in de VS wordt niet éép videorecorder gemaakt), auto's en duurzame gebruiksapparatuur, lijkt niemand echt te deren. De Ameri kaanse keuken wds ooit een wonder van techniek, luxe en vernuft, maar is nu nog dezelfde als twintig jaar geleden en steekt schamel af bij Europese designs. De 'American highway' was eens de tast bare toekomstvisie, maar kan nu in de leer bij infrastructurele projecten in tal loze andere landen. Toch doen de Ame rikanen het er blijmoedig mee en zij ver welkomen de buitenlanders die hun in dustrieën komen overnemen. Optimisten Wat velen ronduit'verbijstert, is het rela tieve gemak waarmee zelfs de diep in grijpende inkrimping van de Amerikaan se defensie-industrie wordt ontvangen. Enerzijds is de militaire dreiging van het Oostblok verdwenen. Anderzijds is on der Reagan de Pentagonbegroting kolos saal opgelopen. Daardoor zijn pijnlijke ingrepen onvermijdelijk geworden voor de 2,1 miljoen militairen in de VS en de 10 miljoen arbeidsplaatsen die direct, in direct of gedeeltelijk van de Pentagon- behoeften afhankelijk zijn. Maar welke maatregelen minister Dick Cheney van defensie of stafchef Collin Powell ook aankondigen, de emoties blijven uit. Cheney stelde vorige weel vrijwel een halvering voor van de plan nen ter modernisering van de Ameri kaanse luchtmacht. De reacties van di getroffen werknemers en ondernemen waren haast positief: „Het had erger ge kund". Deze week verklaarde Powell dal in vier jaar tijd een kwart van de heli personele en materiële sterkte van he Amerikaanse leger opgeheven kan zijn Geen bezetting van het Pentagonge bouw, geen ouderwetse havik die opstaa om te waarschuwen dat Amerika paraa moet blijven omdat Gorbatsjov elk mo ment kan worden afgezet door een agres sief-marxistisch regime. Natuurlijk, ei zijn de lobby's van de regionale belang hebbenden die andere regio's geschiktei achten voor economisch pijnlijden Maar tot opgewonden taferelen komt hei niet en het Congres lijkt, in tegenstellinj tot de aanvankelijke indruk, tot een noj snellere inkrimping van militair Ameri ka te willen besluiten dan de regerinj Bush zelf al aanbiedt. Is het apathie? I het Amerikaanse publiek slecht geïnfor meer'd over de interne bedreigingen ei over de consequenties voor de VS vai de veranderingen in de wereld? Beteken dit alles het verval van deze twintig Tallo ste-eeuwse versie van het Romein$cen Rijk? Zolang het eenduidig antwoord uitblijft^ hebben in Amerika ook de optimistei ^0O nog recht van spreken. En die zijn c» ve volop: de mensen die erin slagen de vegi of w( tekenen juist hoopvolle signalen wetetjmeen te noemen. Een van hen is Burton Yal Pines, topman van de 'denktank' van c conservatieve Heritage Foundation. Hi ziet de geringe betrokkenheid van di Amerikaanse burgers bij de politiek al gever een bewijs van tevredenheid. „Als men N" zwerf Pl Maar sen problemen hebben, raken ze betrok Gogh ken. Geen betrokkenheid betekent problemen". En over de bezuinigingen op defensie zegt hij: „De rust in de mili taire industrie is een teken van volwas senheid: men heeft de wijsheid in te zie dat verandering onontkoombaar is". Te hulp Anderen, zoals politicoloog professi Clemens Dundee uit Chicago, mene Furor dat Amerika met het grootste gemai wand* economisch en militair 's werelds le derste dende natie zal blijven en dat dus i rechtvaardigde arrogantie de onbewojtoren genheid verklaart waarmee het land die ling c wereld thans beleeft. „Alleen al de ruim spiree te die dit land heeft, staat daarvoor ga het A rant. Japan is dertien maal dichter begeëeri volkt dan de VS en West-Duitslaniop sti heeft per inwoner tien maal minder lam Burge ter beschikking dan elk der 250 miljoeohet c Amerikanen. Waar het milieu elders zijl 1853 grenzen gaat stellen, is Amerika nog he aan r land van de groei. En voor Wall Street i het niet interessant of het Amerikaans! of Europese en Japanse investeerder dien zijn die hier de lakens uitdelen". gemei Zo wordt in het het koor der optimist© naam ook de redenering gehoord dat Amerik juist prominenter is geworden en no eenzamer aan de top staat nu de ander wereldmacht, de Sovjetunie, uiteenvalt vader En dan zijn er nog degenen die wetei dat er maar weinig hoeft te gebeur© (oorlog in het Midden-Oosten, een pp mars van neo-fascisten in een herenig! Duitsland), of de hele globe zal weer zijt hoop vestigen op Amerika. Juist omdat zo'n rol mogelijk weer voo de Amerikanen zal zijn weggelegd, zij: de economische en morele zwakten ii hun samenleving voor sommigen zo ver ontrustend. „Je kunt van de Vietnam oorlog denken wat je wilt, maar de Ame rikaanse jongens waren bereid er te gaai vechten omdat de overheid het hei vroeg. Nu dreigen de Amerikanen eco nomisch niet meer in staat en persoon lijk niet meer bereid te zijn om waar dai ook in de wereld te hulp te komen". MARC DE KONINCK itie. Zelfs schild een k aan o le pik is er fltze dat h heeft, gens hond' ruim! dat n beure lingei Króll maar Vi Zund guide Gogh geled tot vi centr nente twéé tie sp Vinc< nouts WIDNES - Groot-Brittannië heeft nog nooit zoveel heroïne- en cocaï- neverslaafden gehad als op dit mo ment. Het gebruik van verdovende middelen neemt voortdurend toe. De overheid zit met de handen in het haar. Zelfs de hardste anti- drugscampagnes blijken de uitbrei ding van het probleem niet af te remmen. Weliswaar is het gebruik van drugs in Groot-Brittannië volledig verboden, maar een experiment met verdovende middelen op doktersvoorschrift, dat sinds een paar jaar gaande is in Noord- Engeland, wordt ook door de overheid nauwlettend gevolgd. Dr. John Marks, een psychiater verbon den aan de regionale gezondheidsdienst van het graafschap Mersey side, schrijft al een hele tijd recepten uit voor hard drugs. Hij staat aan het hoofd van twee klinieken die druk bezocht worden door junkies. Daar krijgen ze een recept waar mee zij bijna gratis bij de apotheek een hoeveelheid verdovende middelen kun nen krijgen. Het project van dr. Marks steunt op de wetenschap dat veel heroinespuiters na ongeveer tién jaar genoeg krijgen van drugs. Bijna de helft van de junkies ziet dan compleet af van verder gebruik. De anderen veranderen hun levenswijze niet. „Professor Griffith Edwards, een expert inzake drugsgebruik, is tot de merkwaar dige ontdekking gekomen dat geen enke le invloed van buitenaf in dat proces verandering brengt", zegt dr. Marks. „Je kunt de junkies arresteren, ze in de ge vangenis stoppen, ze laten opnemen in een psychiatrische kliniek, ze shockbe handelingen geven, vriendelijk of on vriendelijk zijn, maar het resultaat blijft onveranderd: geen junkie zal er eerder door afkicken". „Verslaafden die na gemiddeld tien jaar er toch nog mee doorgaan, hebben dik wijls met nog veel meer problemen te kampen dan alleen hun drugsgebruik: ar moe, verstoten door de familie, angst voor dealers of wat dan ook". Dr. Marks wordt bijna dagelijks geconsulteerd door zulke verslaafden. „Meestal krijg ik niet eens de kans om hen een ontwennings kuur voor te schrijven", zegt hij. „Bijna alle drugsgebruikers staan bijzonder hui verig tegenover opname in een ontwen ningskliniek. Zij gaan weer weg en ik zie ze nooit meer terug. Voor mij zit er dus niets anders op dan ze vast te houden door hen porties voor te schrijven voor rekening van de Nationale Gezondheids dienst. De hele kwestie is: drugs van mijn kliniek of drugs van de handelaren. Het kost de staat misschien zestien pond per recept; de patiënt betaalt op straat meer dan duizend pond en richten met hun diefstallen nog veel grotere schade aan". Junkies die zich wenden tot dr. Marks Heroine spuiten. Gemiddeld doet een junk dat tien jaar, waarna de belangstelling voor drugs afneemt. FOTO: SP mogen er op rekenen dat zij ten minste tien jaar door hem zullen worden gehol pen. „Wij zorgen ervoor dat ze zuivere drugs kunnen aanschaffen", zegt de psy chiater. „Ze hoeven niet meer te stelen of te dealen om hun eigen verslaving te kunnen financieren; ze zijn gezond, zien er netjes uit, werken. Zo kunnen ze op een fatsoenlijke manier die tien jaar doorkomen. Daarna verliezen ze hun be langstelling voor heroïne of cocaïne". Volgens dr. Marks is het illegale karakter van de drugshandel het grootste gevaar. „Heroïne is voor het lichaam een relatief ongevaarlijke drug", zegt hij. „Alleen onzuivere heroïne, zoals die op straat wordt verhandeld, werkt verwoestend". Dr. Marks behandelt hoofdzakelijk per sonen met neurotische aandoeningen; drugsgebruikers vormen maar een oh- derdeel van zijn praktijk. „Zij komen van overal uit de omgeving. Van Liver pool tot Manchester", zegt hij. „Ik heb nu zo'n vijfhonderd verslaafden onder mijn patiënten. Elke week komen zek( twaalf nieuwelingen opdagen, van wie i er hooguit zeven of acht onmiddellijl kan helpen. De wachtlijsten worden du almaar langer". „Als junkies geen ontwenningskuur wil len volgen, zet ik alle medische aspectei van de zaak opzij. Ik neem dan de posi tie in van een gewone leek, die samei met andere leden van een werkgroei (bestaande uit onder anderen een reclas seringsambtenaar, een sociaal werkste en een psychiatrische verpleegster) be slist hoeveel heroïne in elk individuee geval mag worden voorgeschreven ben er alleen bij nodig omdat de wet be paalt dat recepten moeten worden dertekend door een arts". Overigens is het systeem niet nieuw. H( dateert al uit de jaren twintig. Opium verslaafden konden in die tijd al eei hoeveelheid drugs krijgen op dokters voorschrift. „In 1959, toen druggebruikers al een hal ve eeuw bij hun dokter konden aanklop pen voor een recept, hadden we no geen vijfhonderd verslaafden op een bf volking van ruim vijftig miljoen. Ni echter kent Groot-Brittannie een total verbod op drugs, en heeft het land ter minste 50.000 junkies". ROGER SIMON! NT AV DE> nieu lijk; tie a 'onz: hoec pape Reis aard Ofte erbij' a£eidóe Qowvcvnt'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 38