ÊeidócSou^cmt Uitstel dreigt voor aanleg stadsverwarming Slaaghwijk ALLER LEHDS) STAD OMGEVING/KUNST/RTV Gemeente Hillegom wil geld van DNB Publiek hindert jrandweer CDA zet eigen lijst trekker buitenspel Leidse vrouwen bezoeken massaal open dag politie MAANDAG 2 APRIL 1990 PAGINA 7 =nn Derde verdachte aangehouden gó in zaak van vermoorde vrouw ge LEIDEN De marechaussee heeft vrijdagavond op in Schiphol een 37-jarige man met de Turkse nationaliteit iet aangehouden. Dat gebeurde op verzoek van de Leidse po et, litie. Hij zou betrokken zijn bij de dood van een 27-jarige ist Turkse. st- De man is de derde verdachte die naar aanleiding van de iet good van de vrouw wordt aangehouden. Ze werd op 6 ;r- maart dood, met een schot in het bovenlichaam, aange- troffen in een woning aan het Jaques Urlusplantsoen. er Naar aanleiding van de dood van de vrouw werd een re- ;herchebijstandsteam ingezet. Dat team hield op 8 maart al twee Turken van 19 en 25 jaar aan. Bij buurtonderzoek en jn verhoren bleken ze tegenstrijdige verklaringen te heb- >e- jen afgelegd. Ze worden ervan verdacht medeplichtig te p- tijn aan de dood van de vrouw. Vorige week zijn beiden er voorgeleid aan de officier van justitie. De 19-jarige man is Jaarna op vrije voeten gesteld, de 25-jarige man is in be- in garing gesteld. Dronken automobilist ramt alcoholcontrole SASSENHEIM Een dienst- auto van de Sassenheimse po litie is zaterdagnacht totaal vernield toen een dronken Sassenheimer op de Warmon- derweg met zijn eigen auto op de politieauto inreed. De Sas senheimse agenten waren net bezig met een alcoholcontrole bij een andere automobilist. Door de klap schoot een van agenten tegen de voorruit en liep de hond die achterin zat een manke poot op. Beide au to's moesten worden weggeta- keld. De dronken bestuurder kreeg een proces-verbaal en moest zijn rijbewijs inleveren. D66 blijft buiten college Oegstgeest OEGSTGEEST D66 zal geen deel uitmaken van het nieuwe college van burgemeester en wethouders in Oegstgeest. De partij, die belang- Links buitenspel gezet. D66 heeft zich door haar oppositiebeleid van de afgelopen periode niet po pulair gemaakt. De partijen die nu een wethou der leveren voor het college, CDA, VVD en PvdA willen de bestaande samenwerking voort zetten. Het CDA levert J. van der Reijden als wethouder, de VVD houdt vast aan H. Rijks. Voor de PvdA blijft wethouder A. Kohlbeck be schikbaar. Aangezien deze partij door de verkie zingen net zo groot is geworden als partner Groen Links zullen er mogelijk intern in het linkse blok concessies moeten worden gedaan. Politie houdt man met vuurwapen aan LEIDEN De Leidse po litie heeft zaterdagmiddag rond half twee een 29-jari- ge Leidenaar aangehou den. Aanleiding was de verdenking dat de man in het bezit zou zijn van vuurwapens. Hij werd op het Noordeinde klemgere den door de politie en bleek in zijn jaszak een pistool te hebben. Bij on derzoek in de woning van de man werden enkele scherpe patronen gevon den. De Leidenaar is in verzekering gesteld. Rotaryconcert levert ruim negen mille op ALKEMADE Het Rotaryconcert ten bate van de regionale Zonnebloem trok zaterdaga vond een kleine zevenhonderd bezoekers. De opbrengst bedroeg netto ongeveer 9.000 gul den. Van tachtig procent hiervan hoopt de Zonnebloemorganisatie een ontspanningsmid dag met bekende artiesten te organiseren voor 450 langdurig zieken en invaliden uit Leimui- den, Rijnaterwoude, Woubrugge, Hoogmade en Alkemade. Twintig procent gaat naar andere charitatieve doelen van de Rotaryclub. Optre dens waren er van The Dutch Swing College Band onder leiding van Peter Schilperoort en de Big Band Bollenstreek. De optredens wer den afgewisseld met een demonstratie stijldan sen door cursisten van dansschool Oudshoorn uit Roelofarendsveen. Bromfietser door auto aangereden HAZERSWOUDE Een 20-jange inwoner van Waddinxveen raakte vanmorgen gewond toen hij op de Rijndijk, op de grens van Hazers- woude en Zoeterwoude, werd aange reden door een auto. De bromfietser reed over het fiets pad richting Leiden en werd om half negen geschept door de auto die van af de Rijndijk een inrit inreed. De bromfietser belandde door de klap in de sloot langs het fietspad. Hij kon zelf op het droge kruipen, maar is met buikklachten overge bracht naar het AZL. De auto werd bestuurd door een 27- jarige man uit Den Haag. I LEIDEN Als de wo- I fiingbouwverenigingen fiiet snel toestemming ge- l^en voor aanleg van itadsverwarming in de Slaaghwijk, dan dreigt ?en jaar uitstel. „We noeten half april weten )f de woningbouwvereni gingen met ons in zee Jaan, anders redden we iet niet", aldus een voordvoerder van de Snergie- en Watervoorzie- ïing Rijnland (EWR). ,Er moet een complete trans- >ortleiding worden aangelegd laar de Merenwijk. Hierin zit een aantal moeilijke punten. In de Koningsstraat staat bij voorbeeld het gebouw van de PTT, daar zitten erg veel lei dingen in de grond. We moeten de Willem de Zwijger laan oversteken, we moeten nog door een sloot heen, en zo zitten er wel meer knelpunten in het traject. We moeten nu echt wel beginnen, anders ha len we de zomer niet", ver klaart de woordvoerder. Hij vertelt dat de EWR afhan kelijk is van de zomer voor aansluiting. „In de winter kun je niet aansluiten, dan zitten de flats een maand in de kou. De stadsverwarming wordt dus of de zomer van 1991 of de zomer van 1992 aangesloten", legt hij uit. De EWR presenteerde in no vember 1989 de plannen voor stadsverwarming in de Slaagh wijk. Woningbouwverenigin gen Leiden en De Sleutels moesten, voordat de eerste lei ding de grond in gaat, echter de garantie geven dat ze stads verwarming gaan gebruiken. Dat levert de EWR namelijk 1300 aansluitingen op. De Sleutels hield vervolgens een enquête onder de bewoners. Enquête De woningbouwverenigingen lijken half april, zoals het er nu naar uitziet, niet te halen. De bewoners lagen lange tijd dwars, bezorgd als zij waren over de extra kosten die stads verwarming met zich zou meebrengen. Na bemiddeling van wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) tussen de bewoners en de woningbouw verenigingen is overeenstem ming bereikt. Er is onder meer afgesproken dat de bewoners maximaal 90 gulden toeslag betalen. De bewoners verdie nen de kosten van de stadsver warming weer terug met een besparing op de stookkosten. Nu er duidelijkheid is over de kosten, wordt opnieuw een en quête gehouden. De bewoners kunnen hun voorkeur uitspre ken voor het vervangen van hun verouderde ketels in de flats door stadsverwarming of door nieuwe ketels. De uitslag van de enquête is beslissend. Het is de bedoeling dat de hele procedure eind april is afge- ^rouw overlijdt na ongeval „EIDSCHENDAM De 26- brige S. van Markestijn uit Loetermeer, die afgelopen onderdag zwaar gewond lerd bij een ongeval op de A4, 5 het afgelopen weekeinde lan haar verwondingen over HILLEGOM Samen met drie andere Nederlandse ge meenten, Monster, Nieuwe- gein en Urk, is de gemeente Hillegom een gerechtelijke procedure gestart tegen De Nederlandsche Bank (DNB). De gemeente Hillegom heeft begin jaren tachtig zes ton ge stort op rekeningen van de Amsterdam Amerikan Bank. In 1982 ging deze bank failliet. Uit het faillissement kreeg de gemeente een kwart van haar tegoeden terug. Als overkoe pelend orgaan, waaronder ook de Amsterdam American Bank viel, wrijven de gemeen ten De Nederlandsche Bank verwijtbaar gedrag aan: haar toezicht op de inmiddels fail liete bank heeft indertijd ge faald. De vier gemeenten, die er voor in totaal 12 miljoen gulden bij zijn ingeschoten, willen het geld dat zij nog te goed hebben terug, inclusief de rente. EWR draagt handkar over aan museum De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) droeg gisteren een oude handkar over aan het Leidse Wagenmakersmuseum. De kar die het museum in bruikleen heeft gekregen is gerestau reerd door medewerkers van de EWR. Met dergelijke handkarren gingen electriciëns van het vroegere Gemeentelijk Elektriciteits Bedrijf (GEB) de huizen in de binnenstad langs voor reparatie- werk. Het museum is gevestigd in het pand van de voormalige wagenmakerij De Groot. De handkar van het GEB is door wagen maker De Groot gemaakt. De Groot heeft een groot aantal kar ren en wagens voor gemeentelijke bedrijven gebouwd. Voorzitter R. van Cruijssen van de stichting Wagenmakersmuseum Leiden kreeg gisteren ook enkele miniaturen van karren van het GEB overhandigd. Het museum aan de Oude Varkenmarkt 13 is iede re zondagmiddag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. FOTO: WIM VAN NOORT Vervolg van voorpagina) EIDEN De rookwol- ;en waren volgens de randweer het gevolg van et verbranden van tem- ex-isolatiemateriaal. Om- at de koelcel nog in aan- louw was, was dat materi al nog niet ingekapseld in kon het gemakkelijk rlam vatten. Op het dak 'an het gebouw lagen Irie gasflessen. Twee laarvan ontploften, lis gevolg van één van die jitploffingen liep een ladder- lagen brandschade op toen randend materiaal in de cabi- e terecht kwam. Door snel igrijpen bleef de schade daar eperkt tot een verbrande loei. Het publiek werd in ver and met de ontploffingen op en afstand gehouden. Ie brandweer zette bij het lussen naast de ladderwagen og twee autospuiten in. Veer- en brandweerlieden zijn ge- n Uime tijd in de weer geweest ij de loods. Pas tegen achten ertrok de brandweer. De brandweer was geruime tijd bezig met blussen. Volgens een woordvoerder van de brandweer veroorzaak te het massaal verzamelde pu bliek veel hinder. „Vooral om dat de Haagsche Schouw nu de enige toegang is tot de Ste venshof. We hadden geen drie minuten later moeten komen, dan hadden we daar niet meer langs gekund. In dat geval zouden we de openbaar ver- voersbrug moeten hebben ge bruiken". Aanleiding van de brand was het stiekem roken van een 11- jarioge jongen en een 13-jarig meisje. Het meisje wilde de op gerookte sigaret zorgvuldig do ven en drukte de peuk in een natte plek. Die bleek echter niet aflcomstig te zijn van wa ter, maar van een brandbare FOTO: HENK SNATERSE vloeistof. In korte tijd vloog de gehele vloer in brand. Het lukte de kinderen vervolgens niet de vlammen te doven, waarop ze alarm sloegen. De brandweer gaat er vanuit dat de ouders aansprakelijk wor den gesteld. „Het is voor hen te hopen dat ze goed zijn ver zekerd", aldus de woordvoer der. (Vervolg van voorpagina) LEIDERDORP Het CDA heeft haar lijsttrek ker, ex-wethouder J. den Boeft moeten laten vallen om een college met VVD en D66 te kunnen vor men. VVD en D66 wilden niet met hem in een colle ge. D66 was ook in Leiderdorp de grote winnaar van de gemeen teraadsverkiezingen. De partij ging van twee nnaar vier ze tels. De PvdA ging terug van vijf naar drie zetels. PvdA en Groen Links waren wel bereid Den Boeft in het college te la ten terugkeren, mits hij zich niet meer met de verbreding met de A4 zou bezighouden. Naar aanleiding van deze zaak moest Den Boeft aftreden als wethouder. Het CDA probeerde vervol gens een college te vormen met alleen PvdA en Groen Links. Een dergelijk college zou op een krappe meerder heid van 10 van de 19 zetels steunen. Groen Links voelde echter niet veel voor deze op lossing en aangezien het PvdA-raadslid M. Holierhoek daarbij te kennen gaf onder geen voorwaarde met Den Boeft verder te willen verviel deze mogelijkheid. Het CDA zag zich toen genoodzaakt haar lijsttrekker buitenspel te zetten. Vasthouden aan Den Boeft had kunnen betekenen dat het CDA zelf buiten de boot was gevallen door de vor ming van een college van VVD, D66 en PvdA. De frac tie-voorzitter van het CDA, de heer A. Roest, stelde in een re actie het te betreuren dat de partij haar lijsttrekker buiten spel heeft moeten zetten. Frac tie-voorzitter E. Grootaarts is van mening dat de PvdA zich zelf uit de markt heeft gepre zen. De partij zou een wazig beleid hebben gevoerd en door interne ruzies te zeer ver scheurd zijn geweest. Mevrouw Kerner-Schelllin- gerhout, kandidaat-wethouder voor het CDA is nu nog direc teur van de Kastanjelaan- school in Leiderdorp. Zij zal die functie binnenkort neer leggen. Mevrouw H. Veldstra, kandidaat-wethouder voor D66 heeft als enige van de drie vrouwen geen politieke erva ring. Zij is afgestudeerd in or thopedagogiek en bijna afge studeerd als meester in de rechten. Stedenband De stedenband Leiden Jui- galpa is vandaag onderwerp van de maandelijkse maal tijd „op water en brood" van het Knoopppunt voor jonge renpas toraa t. 1 Er worden dia 's vertoond en er wordt verteld over het project voor de drinkwatervoorziening. De (gratis) maaltijd vindt plaats van 18.00 tot 19.30 uur aan de Oude Rijn 44b. In lichtingen via 071-120070. Subsidies Wijkvereniging Maredijk houdt vanavond een bijeen komst over subsidies. Ge meente-ambtenaren leggen de regels uit voor het ver krijgen van subsidie voor mensen die hun woning wil len opknappen. De bijeen komst begint om 20.00 uur in het Speeltuingebouw aan de Maredijk. Timmeren De afdeling volwassenen- werk van het Leidse Volks huis begint morgen met een timmercursus voor vrouwen. Tijdens de cursus maakt ie dere deelneemster onder lei ding van een vakvrouw een eigen werkstuk. De lessen beginnen om 19.30 uur in het gebouw aan de Apothe- kersdijk 33a. De kosten voor tien lessen bedragen exclu sief materiaal 50 gulden. In lichtingen en opgave: 071- 149180. Reuma De Vereniging van Reuma - patiënten Katwijk en om streken organiseert diverse activiteiten in Leiden voor mensen met een reumati sche aandoening. Elke don derdagavond en vrijdaga vond wordt onder leiding van een fysiotherapeut geoe fend in warm water en in een gymnastiekzaal. Mensen die hieraan deel willen ne men kunnen inlichtingen verkrijgen bij G. van de Plas: 01718-75818. De activi teiten worden gehouden in de Mytylschool aan de Blau we Vogelweg 1. Cursus Het schilder- en tekenge nootschap Ars Aemula Natu rae houdt in de periode van de Leidse Lakenfeesten drie cursusdagen. Beginners en gevorderden kunnen onder leiding van docenten van het genootschap naar harte lust tekenen en schilderen. De cursus begint 11 juli en loopt tot en met 13 juli. De kosten hiervoor bedragen 75 gulden. Inlichtingen en in schrijving: 071 -140784. Vervolg van voorpagina) .EIDEN Honderdvijf- en vrouwen en zevenen- Ivintig mannen zijn zater- jag op de open dag voor 'rouwen bij de politie af- lekomen. „Geen meisjes- iroom, maar een uitda- jing", het motto van de pen dag, bleek de lading fan de geïnteresseerden joed te dekken. Iedereen jrerd getrokken door de panning in het vak, nie- tiand vroeg naar de nega- ieve gevolgen voor het jrivéleven. lerda van Werkhoven, werk- Bam bij de Leidse politie, jeeft om vijf uur een nuttige ekeindedienst achter de j. „Er zijn veel meer vrou- tn gekomen dan ik had ver- icht. Hoewel, vooraf wisten eigenlijk helemaal niet wat >r respons we zouden krij- :n". Om tien uur 's morgens' inden er al meer dan tien ouwen te dringen bij het po- iebureau aan de Lange- icht. Halverwege waren er 78 mensen langs geweest. De verwachting dat het gros maar 's ochtends was gekomen om 's middags naar het strand te kunnen, bleek ongegrond. De belangstelling hield onvermin derd aan. Een groot deel van de vrou wen èn mannen die een kijkje kwamen nemen bleef enthou siast, ook na het horen van de mindere kanten van het vak. De bak met sollicitatieformu lieren vulde zich gestaag en veel vrouwen namen een in formatiepakket mee naar huis. Veel vrouwen waren echter minder te spreken over de ma gere verdiensten in de eerste jaren. „Tot je 25e krijg je al leen zakgeld, zo'n 250 gulden per maand. Als je al een baan hebt en een eigen huishouden, dan is dat wel een sterke te ruggang", erkende Van Werk hoven. Hoewel de opleiding intern verloopt en de politie dus kost en inwoning geduren de de doordeweekse dagen vergoedt, lieten veel vrouwen zich daardoor afschrikken. „Erg jammer. Je sluit zo toch een grote groep vrouwen bui ten die best interesse hebben. Verhoudingsgewijs blijven er zo veel jonge vrouwen over van een jaar of achttien, ne gentien". Opvallend was het grote aan tal vragen over de specialis men bij de politie. De invloed van tv-series als Cagney en Lacey en Derrick bleken hun invloed niet te hebben gemist. Vrouwen horen bij de kinder- zedenpolitie, zo werd zaterdag vaak gehoord. Volgens Van Werkhoven volkomen ten on rechte: „Een typisch voorbeeld van een ingebakken rollenpa troon. Maar de opleiding van een paar jaar speelt zich toch echt grotendeels af op straat, waar je van alles meemaakt. Dat is ook het leukste, dan ben je echt bezig met het ware po litiewerk". Het doorstromen naar een specialisme, zoals veel vrouwen zich zaterdag toch bleven voorstellen, kan vaak pas na een jaar of zeven. „We werken met een ranglijst. Wie het langst in dienst is, heeft de eerste keus", ver klaart Van Werkhoven aan de vrouwen. In Leiden viel de opkomst van vrouwen uit etnische minder heden wat tegen, in tegenstel ling tot het landelijke beeld. Waar zaterdag nationaal werd gesproken van een succes, ook Een politievrouw vertelt over het werk bij de politie. onder de minderheden, bleef gezet. Ook een tiental jeugdige de opkomst in Leiden beperkt Leidenaars kwam een kijkje tot nog geen tien vrouwen uit nemen in het bureau. Kinde deze groepen. Een teleurstel- ren, nog geen tien jaar oud, ling, want de open dag was in werden echter met infor- grote mate juist voor hen op- matiepakket zo snel moge FOTO: WIM VAN NOORT lijk de deur uitgewerkt. Geen „Het gebeurt nog wel eens dat tijd. Van Werkhoven en haar jongeren zo'n open dag versto- vrouwelijke collega's bij de ren. Dat is niet gebeurd, maar Leidse politie hebben de vrou- anders hadden we daar wel wen geen demonstratie van raad mee geweten", ordebewaking kunnen geven. JOEP VAN ZEIJL Fruithandel Siere breidt fors uit LEIDEN Groente- en fruit- groothandel Siere AGF BV aan de Rooseveltstraat in Lei den is fors uitgebreid. De kan toorruimte is verplaatst van de begane grond naar een nieuw gebouwde etage'en op de par terre zijn meer koelcellen ge realiseerd. De uitbreiding was nodig om de groei van de con sumptie van groente en fruit te kunnen bijhouden. Siere hield zaterdag open huis. De inmiddels meer dan zestig jaar oude Leidse groothandel heeft onder meer een nieuwe transport/koelruimte ge bouwd, waar de groente en het fruit op de juiste temperatuur kunnen worden bewaard voordat de vrachtwagens daar de lading komen ophalen. Verder is er een speciale ruim te waar de computer via een ijsbank de bevochtiging van de groenten stuurt en is de capa citeit voor het „gelen" van oa- nanen fors uitgebreid. De nieuwe etage op het oude be drijfspand wordt geheel ge bruikt voor de administratie, verkoop en als vergaderruim te. De uitbreiding moet Siere in staat stellen nog beter te kunnen inspelen op de veelei sende consumentenvraag. Steeds meer wordt het hele jaar door een scala aan groente en fruit in de winkels ver wacht, zonder dat er gekeken wordt naar de seizoengebon denheid.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7