-ASAH I BONES! TENNISS0KKEN FITSHOE GEJ0 KOUSENHUIS „Het enige waarop ik kon terugvallen was m'n tas" PHYSICAL FOOTNESS TERWEGEN SPORT TELEFOON 01715-9206 INDOORTENNIS en BADMINTON fë(I3[P^0^(Iï(g[J(I^[FD sport 9 TENNISBANEN 7 BADMINTONBANEN Badminton 275 - (30 weken) Tennis 495 .- (30 weken) voor al uw Haarlemmerstraat 8, Leiden. ftvfl EB JACQUELINE VAN WIJK OVER BUITENLANDSE AVONTUREN: Seizoen 90/91 start: 24-09-1990 Indoortennis en badminton op komfortabel sporttapijt onder indirecte verlichting. Gezellige bar/restaurant Seizoentarieven vanaf: Badminton zwerverskaart op aanvraag. Mogelijkheid tot tennislessen. Jagtlustkade 14 Sassenheim Telefoon 02522-19122-15260 Sportschoen dDMies Centrum Fysiotherapeutische begeleiding Voet- en loopanalyse Aanpassingen in of aan schoenen voor o.a. tennis-, loop-, wandel-, en squashschoenen. ST. JORISST6ÉG 8 2311 J& LGD0I T€L. 071 - 126365 ML—— A M B U L A N T Winkel voor Medische Hulpmiddelen Sportbandages: Epitrain Malleotrain Genutrain Epicondylitis Vulkan Spitgordels Wandelstokken Rheuma ondergoed Steunkousen Halskragen Warme en koude pakkingen Speciale drinkbekers, borden, schoenlepels etc. Therapeutisch elastische kousen Doezastraat 27 Praktijk voor Leiden Fysiotherapie 13.27.45 Sportmassage Schoonheidsbehandeling Pedicure Bel voor een afspraak. LEIDEN - Het kost Jacqueline van Wijk geen enkele moeite te erken nen dat zij de laatste anderhalf jaar bepaald niet altijd de juiste beslis singen heeft genomen. De 25-jarige tennisster die komend seizoen in competitieverband weer voor Uni cum speelt, komt daar zelfs rond voor uit. „Ik dacht het allemaal zelf wel te kunnen", kijkt zij terug op die periode, waarin zij stelselmatig de grenzen overtrok, op zoek naar tennisresultaten. „Maar dat viel in de praktijk bitter tegen". Een con statering die haar zelfvertrouwen overigens niet heeft aangetast. „Het feit dat het niet heeft gebracht, wat ik graag zou hebben gezien, bete kent niet dat ik onhaalbare doelen nastreef. Ik weet nu dat er interna tionaal gezien nauwelijks een goed presterende tennisser te vinden is, die het echt allemaal alleen doet. Achter alle prestaties van niveau zit het werk, de begeleiding van ie mand anders verscholen. Een trai ner, een coach, een vader, noem maar op. Iemand op wie je kunt te rugvallen als het tegenzit. Nou, zo'n persoon ontbrak bij mij. Het enige waarop ik kon terugvallen was m n tas. Meer niet". Voor Van Wijk vormden de relatief teleurstellende prestaties de reden om eens ernstig na te denken over haar (tennis)toekomst. Immers: wil de zij inderdaad met enige kans van slagen een aanval wagen op een plek in de top 300 van de wereld, dan moest er wel iets gebeuren. Zo moest er bijvoorbeeld iemand wor den gevonden die haar met kennis van zaken kon bijstaan. Iemand die haar er toe kon brengen een een maal uitgestippelde weg inderdaad te bewandelen. Iemand die ervoor kon zorgen dat Van Wijk niet weer vrolijk en soms onbezonnen van de ene op de andere dag een nieuwe route zou kiezen. „Kortom, ik was", vat Jacqueline van Wijk la chend samen, „op zoek naar een doordrammer, een regelneef. En die heb ik gevonden". Regelneef De regelneef in kwestie, heet Peter Klein. Ooit trainer van Erik Wil- borts, jarenlang districts tennisle- raar van Leiden en de laatste jaren vooral actief als begeleider van een beperkt aantal Leidse tennissers die, evenals Jacqueline van Wijk, op zoek zijn naar de eigen grenzen. „Ik kende Peter natuurlijk al heel lang van dc vroegere fase-trainingen. Maar zeker tijdens mijn verblijf in Amerika was het contact toch niet meer dan oppervlakkig". Totdat beiden in november vorig jaar wel serieus in gesprek raakten en een weg werd uitgestippeld. De samen werking klikt, weet de speelster die bij Forescate met haar loopbaan be gon. „Het gaat erg goed. Ik heb er echt alle vertrouwen in dat ik er nu wel kan komen. Ik wil goed gaan tennissen en ik ga goed tennissen. Daar ben ik van overtuigd". Dat goede spel zal Van Wijk dit sei zoen in competitieverband voo; Unicum op het gravel leggen. „Een logische gang van zaken", noemt zij haar beslissing terug te komen op het oude nest aan de Haarlemmer weg. „Ik wilde graag samenwerken met Peter Klein en Peter is dit sei zoen nadrukkelijk voor de top van Unicum actief. Wat is er dan logi scher dan ook voor die club te spe len?" Er waren echter ook andere redenen waarom Jacqueline van Wijk voör Unicum, en niet voor Jacqueline van Wijk: „Ik voel me bepaald niet als een oma van vijfentwintig die nog zo nodig wat wil proberen". FOTO: HENK SNA TERSE wéér het buitenland of een Neder landse club „ergens ver weg" koos. „Ik was het reizen goed moe. De laatste jaren ben ik een soort we reldreizigster geweest, ik was weer gewoon aan een echt eigen honk toe. En ja, dan is Leiden voor mij geen vreemde keus. Ik heb me hier altijd al goed thuis gevoeld". Behalve wonen en tennissen in Lei den, gaat Jacqueline van Wijk met ingang van augustus ook rechten studeren in de sleutelstad. Daarbij is zij actief binnen de Stichting In- ter Tennis, terwijl ze ook nog eens als freelance-sportjournaliste brood op de plank hoopt te krijgen. Acti viteiten die wat haar betreft niet be tekenen dat tennissen toch maar bijzaak is. „Welnee. Ik ben alleen niet meer van plan om alles op een kaart te zetten. Je moet je eieren niet allemaal in één mandje leggen. Ik heb alleen maar geleerd van het verleden. Ik bedoel maar, toen mijn sponsor vorig jaar besloot er maar mee te stoppen, iets wat ik hem overigens niet kwalijk neem, zat ik ook direct aan de grond. Dat zal me niet meer gebeuren". Niet ideaal Waaruit opnieuw duidelijk wordt dat het buitenlands avontuur Jac queline van Wijk niet altijd heeft gebracht wat vooraf werd verwacht. Ervaringen die zij evenwel ook „ab soluut niet" had willen missen. Achteraf, zo maakt zij duidelijk, is het niet moeilijk om aan te geven wat er allemaal fout is gegaan vanal het moment dat zij in de zomer van 1984 besloot naar de Verenigde Sta ten af te reizen. „Als ik toen had ge weten, wat ik nu weet, was ik met naar Florida gegaan. Had ik veel meer gezocht naar een Universiteit die qua tennis meer te bieden had gehad. Want wat dat betreft was In dian River verre van ideaal, terwijl ook Wake Forest, in North Caroli na, de jaren daarna niet echt bood wat ik zocht". Ook de wijze waarop Jacqueline van Wijk daar met ten nis bezig moest zijn, was niet haar ideaal. „Tennis is niet alleen heel hard werken. Bikkelen is goed, maar wel met beleid. En dat beleid miste ik in Amerika toch wel. Za ken, trainingen moeten aan jouw mogelijkheden en onmogelijkheden kunnen worden aangepast. Anders werkt het niet. Bij mij zeker niet. Maar nogmaals, van dat soort erva ringen leer je wel. Neem nu de krachttrainingen. Daar had ik er in de Verenigde Staten drie van per week. Drie maal anderhalf uur lang bezig zijn met iets wat niet effectief werkt en waar je absoluut niet van houdt. Dan raak je de lol wel een beetje kwijt, probeer ie aan alle kanten je snor te drukken, als dat maar een beetje mogelijk is. Aan de andere kant merkte ik wel dat ik Je hebt toch minder kleine pijntjes, minder problemen met kleine spier blessures. Het gevolg is dat ik te genwoordig een keer in de week fa natiek bezig ben in het krachthonk. Dus ook met minder prettige erva ringen, kan je wat doen". In Amerika heeft Jacqueline van Wijk eveneens geleerd onbevangen tegenover het spelen van wedstrij den te staan. „Je speelt daar zoveel partijen tegen zoveel verschillende tegenstandsters, dat je op het laatst bijna immuum wordt voor degene die aan de andere kant van het net staat. Een voordeel, ja. Het enige wat je bij een partij te doen staat is zo goed mogelijk tennissen. En dat gaat makkelijker als er een soort grijze vlek tegenover je staat". Mislukt Ondanks haar jarenlange ervaring aan de overkant van de grote plas, werd de laatste tournee van Jacque line van Wijk in Amerika, in juli van vorig jaar, een grote misluk king. „Er ging toen wel heel veel fout", haakt zij in op haar eerdere betoog. „Ik begon met me voor het verkeerde toernooi in te schrijven, waardoor ik als een „no-show" in de boeken terecht kwam. Het twee de toernooi liet ik lopen, zo teleur gesteld was ik. En het derde toer nooi werd ik gediskwalificeerd. Ik had gehoord dat ik pas de tweede ronde moest spelen, maar toen ik arriveerde, bleek het toch de eerste ronde te zijn geweest". In het vier de 10.000 dollar toernooi in de reeks sloeg Jacqueline van Wijk vervolgens „geen deuk", waarna zij in twee 25.000 dollar toernooien niet verder kwam dan de kwalifica tieronde. Een succesvolle Masters-reeks in Is rael en een aantal goede resultaten in Duitsland zorgden er vervolgens echter toch nog voor dat Jacqueline van Wijk, die eind 1988 ook nog eens werd teruggeworpen door een fikse voetblessure, zichzelf terug vond op de 427e plaats van de ran king. Een hoogste klassering ooit, die haar ervan heeft overtuigd dat er nog meer in moet zitten. Méér, waarvoor de basis in eerste instan tie zal worden gelegd in het Leidse district. Trainend, en spelend op het park waar zij in de beginjaren tachtig vele successen boekte. Met name de eerste Masterstitel, in 1982, staat haar nog bij. „Ik had toen in de finale tegen Mirjam de Groot drie matchpoints tegen, maar won toch nog. En dan die reacties. Ik kon gratis rijexamen doen, mocht bij Sauna Sport wat gaan doen, allemaal hele leuke dingen. Nadat ik in '83 had gewonnen, was dat allemaal wat minder. Logisch ook: er werd toen gewoon van mij verwacht dat ik zou gaan winnen". Terug naar het heden. En dus de toekomst. Jacqueline van Wijk, vol vertrouwen: „Ik heb de laatste jaren veel ervaring opgedaan, maar qua tennis eigenlijk vijf jaar stilgestaan. Ik voel me daarom ook bepaald niet als een oma van vijfentwintig, die zonodig nog iets moet proberen. Ik weet gewoon dat ik de stap naar een volgend niveau moet kunnen maken. Die plaats in de top 300 is voor mij haalbaar. En als ik daar eenmaal ben, wordt het allemaal weer wat gemakkelijker. Dan kom je zonder kwalificatiewedstrijden binnen in 25.000 dollar toernooien en kan je jezelf weer andere dan ook haalbare doelen stellen".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 47