Rabobank "Dan spelen we dertig plus toch gewoon in C2" Harry en Jan van Veen tegenpolen op de baan DE RABOBANK SPONSORT HET LEIDSE COURANT TENNIS CIRCUIT 1990 We wensen deelnemers een succesvol seizoen Meer bank voor je geld Zaterdagcompetitie 1990 volwassen en volwaardig MARTINE VAN AMSTEL EN ANJA DE WIT: LEIDEN - Als zaterdag 7 april het jaarlijkse spektakel begint, dat competitie heet, mogen de hoofdklasse-afdelingen districts gemengd en districts heren niet alleen volwassen genoemd worden, maar zeker van sa menstelling ook volwaardig. Gemengde competitie Ineke Windhorst en Dennis Baans hopen met Boskoop op een prolon gatie van het kampioenschap in de hoofdklasse, tezamen met de 'nieu welingen' Petra Drent en Jack Boot. Het probleem rond de tweede heer is bij Casino nog niet opgelost. Re- nate van de Bent, Kitty van der Zon en Koos Hoek spelen in elk ge val. Joke Wempc en Ton Grimbergen zien hun team dit jaar versterkt met Corine van der Waal, die onder haar meisjesnaam Jansen eerder in Lisse triomfen vierde. Echtgenoot Robert steunt bondsgedelegeerde Ton in het dubbelspel. Het naar de hoofdklasse gepromo veerde Merenwijk handhaaft het eerste team in dezelfde samenstel ling met Ineke van Ormondt, Trees van der Voort, Bram de Feijter en Ton Poots. Esther de Boer verblijft voor studie in Frankriik. In Nieuwkoop denkt men aan Liesbeth Bodegraven als vervangster, naast de vaste samen stelling Heieen en Pim Bakker, als mede Jaap Schocmaker. Sassenheim met Marian Dros, Fre- dcrique Kramer, Sander Lagendijk en Rob Janssen miste vorig seizoen op écn punt de titel. Voor dit jaar staat de revanche gepland. „Het wordt een topplaats", meldt Henk Hamming over zijn TEAN, waarin naast echtgenote Anita en Marion Suyver twee verse heren (uit Bakkum) staan opgesteld. Ton Bouwhuis en Arnold Koelman heb ben de B2 en Cl-status. Routine is met Alie Oudshoorn en Anneke van Woerden het sleutel woord bij de dames van Woubrug- gv, D30+-plczier het woord bij de mannen Arjen Schreuder en Hans Vinkesteyn. Herencompetitie Artesia weet op de eerste competi- ticdag wie hun vierde heer zal zijn. Jan van de Bosch, Valentijn Weber en Arie Wesseling vormen de gere puteerde kern. Het luxeprobleem bij Casino Noordwijk is de enige club in Lei den te zijn. die twee teams in een districtshoofdklasse heeft. Handha ven staat voorop bij Frans van der Berg, Bert Eisses, Hans Hinnen, Wout de Moov en Wil den Otter. Forescate heeft haar opstelling on gewijzigd gehouden. Bart Alders, Luc van wijk, Jelle Raap en Mark van der Schoor verdedigen opnieuw de kleuren van de Voorschotcna- ren. Ras-Hillegommer Han de Jong neemt aan dat zijn één klasse hoger spelende club met Roel Bosma, Hans van Ederen, Wim Eeden en Aeito Endema sr. een rol van bete kenis zal spelen. Han Dietz helpt Nieuw Vennep uit de al jaren slepende zaak rond de positie van vierde heer. Bert Bos blijft in het tweede team, Cor Buys, Peter Kinkel en Jan van de Maarl completeren de hoofdmacht. Titelverdediger Unicum krijgt het in dezelfde samenstelling duidelijker moeilijker. Jan van Duyn. Ron En gel, Lodewijk Kallenberg, Har Meij er, Peter van Paridon en coach Gé van Kan gaan er echter ook dit jaar weer voor. Het besluit of Wim Guyt, Arns en Jan Parlevliet, alsmede vader Hans Lugthart in Zee en Duin spelen valt pas laat. „Anders wordt het een jcugdteam", meldt zoon Jan-Wil lem. HAZERSWOUDE - De com binatie kan maar één jaar be staan. De herindeling door het districtsbureau van de C2 en Dl-lijsten zorgt ervoor, dat zo wel Martine van Amstel als Anja de Wit-Koudstaal naar een andere partner moest om zien. Een triest gegeven, dat door Martine even vrolijk wordt opgelost door te melden 'als dubbel dan gewoon in C2 in te schrijven'. „Maar wat ik eigenlijk het verve lendste vind is niet, dat we samen niet meer in D zouden kunnen spe len of dat ik op de C2-lijst ben ge plaatst, maar dat Anja nu Dl-speel ster is geworden", geeft Martine van Amstel als commentaar op de mededeling, dat de wijziging van de speelsterktelijsten ook haar heeft ge troffen. „Ze tennist nog maar heel kort, op haar pasje stond vorig jaar nog E en dan nu twee groepen ho ger. Dat lijkt mij een wel heel grote stap". Wat Martine dan wel over het hoofd ziet, is dat een goed dub bel nooit valt te formeren als de partners niet allebei een flinke dosis inbreng hebben. Anders zijn ook de twee D30+ titels in de toernooien van Artesia in Koudekerk en van De Rijnkanters in Rijnsburg niet te verklaren. Paar apart Nu zijn Martine van Amstel en Anja de Wit-Koudstaal („Als je toch mijn naam schrijft, doe mijn meisjesnaam er dan bij, daar ben ik best trots op") zeker een 'paar apart' te noemen. De voormalige tennislerares van Hazerswoude, Martine ontmoette haar dubbel- partner voor één zomer het aller eerst door hun wederzijdse honden. Lerares Nederlands Anja: „Ik heb gezegd, als jij moet werken, dan pas ik wel op je hond. En als ik moet toernooien. Anja de Wit speelt pas vijf jaar, beschikt niet over zoiets als een tenniscarrière, is wel een op en top recreante en dan ook nog één van het zeer gezellige soort. „Voor mijn gevoel hoorde ik niet thuis in de D-klasse", stelt Martine van Amstel. „Aan de andere kant moet ik zeggen, dat ik de Masters, al was het in D30+ voor geen goud had willen missen. Ik heb heel wat jaartjes competitie gespeeld en veel toernooien afgelopen, maar de ma nier waarop we op de Masters wer den ontvangen had ik nog niet mee gemaakt. Ik was er zeker vijf jaar uit geweest, had zelf de indruk, dat ik niemand meer zou kennen, maar dat was net omgekeerd". Op herhaling Ook de recreante pur sang, Anja de Wit deelt die mening. „Ik wil pro beren ook volgend jaar de Masters te bereiken. Bij ons in Hazerswoude was dit evenement volstrekt onbe kend, maar ik denk dat er nu veel meer leden gaan proberen om er bij te komen. Ik moet alleen voor D wel een andere partner erbij heb ben, want Martine is nu weer terug op de C2-lijst". Martine zal haar partner niet belemmeren opnieuw op het eindtoernooi bij Unicum op herhaling te gaan. „We zullen het een beetje verdelen. Ik hoop wel, dat de tennisbond voor voldoende C2-toernooicn voor dertig-plussers zorgt. Mensen wel laten promove ren naar de C-lijst en er dan geen toernooien voor organiseren kan ei genlijk niet. En er zou natuurlijk ook een Masters bij moeten komen. Want ook ik wil zoiets nog eens meemaken". Het lijkt menens met het paar apart uit Hazerswoude. „We spelen voor ons plezier, maar ik ga komende zomer wel vijf keer per week trai nen", besluit Anja de Wit, die daar mee de achterstand op haar dubbel- partner Martine van Amstel wat be treft routine en het spelen in de winter wil inlopen. Marline van Amstel (links) en Anja werken doet zij dat ook". Om te vervolgen met: „Toen zij nog actief trainer was heb ik de eerste lessen van haar gehad en verder kennen we elkaar van de barcommissie van HTC". Nu worden aan de bar de meeste koppels geformeerd en in die zin weken Martine en Anja niet af. „Ik heb een keer tegen haar ge- e Wit: een 'paar apart' uit Hazerswoi zegd, we zullen wel eens voor een toernooitje inschrijven. Eerst de on derlinge en daarna eens een open toernooi", geeft Martine als toelich ting op hoe die dubbel is ontstaan. „Ik heb toen nee gezegd, maar ze heeft mij wel voor het jaar erop vastgelegd. Het resultaat is be kend", vervolgt Anja. FOTO: HENK SNA TERSE De combinatie is niettemin een aparte. Martine van Amstel stond jarenlijst op de B-lijst, werd C- speelster toen tennis niet alleen ple zier maar ook broodwinning werd en 'degradeerde' pas in 1989 naar de Dl-lijst omdat de nieuwe arbeid als postkantoorhoudster niet te combineren viel met het spelen van OUDE WETERING - Creatie ve Harry en zorgvuldige Jan van Veen kunnen met recht te genpolen genoemd worden. Toch vormt het Alkemade-duo al jaren een hecht en moeilijk te kloppen koppel. De D30+ Masters werden niet gewon nen, de resultaten over het sei zoen waren echter van dien aard, dat plaatsing op de C2- lijst een logisch vervolg werd. Vooral Jan van Veen vindt de plaatsing op de C2-lijst een uiterst terechte zaak. De jongste van de twee broers daalde vorig seizoen naar de D-rijen af, na vanaf 1976 steeds op C-nivcau geacteerd te hebben. „Geen plezierige ervaring", noemt Jan het ene jaartje in D. „Ik vond het vaak anti-tennis wat er ge speeld werd. Het brak mijn ritme, al realiseer ik me wel, dat D-spelers meestal niet beter kunnen. Het Jan tje Precies van het succesvolle duo met broer Harry merkt ook nog op, dat „de servicetechniek van de D- spelers maar matig is. Je kunt zien, dat ze te weinig lessen daarin heb ben gehad". Architect In het spel van Harry en Jan is dui delijk terug te zien, waarmee het dagelijks brood wordt verdiend. Ar chitect Harry ontwerpt de fraaiste oplossingen aan het net, assistent- accountant Jan verzorgt zijn slagen tot de cijfers achter de komma. Toch vindt Harry, dat Jan de archi tect van het dubbel is. „Hij bereidt de slagen goed voor, terwijl ik meer probeer aan het net te rommelen. Hij ontwerpt de spelpatroncn en ik probeer daar weer wat mee te doen". Ook Harry van Veen werd in 1976 op de C-lijst geplaatst, doch zijn terugkeer in de D-regionën vond reeds in 1980 plaats. De beide broers tennissen zo'n twintig jaar. En niet alleen als dubbel in de toer nooien. Ook in de competitie is het tweetal onafscheidelijk. Afgelopen jaar werd met Henk en Piet van den Berg, alsmede Henk Verduin het eerste team van Alkemade in de zondagse 35+ competitie gefor meerd. De thans veertigjarige Harry ver volgt met: „Ik ben met Jan van me ning, dat de creativiteit steeds min der wordt en dat steeds meer met het mes op tafel wordt gespeeld". Het leukste toernooi, dat de Veense broers dan ook hebben gespeeld was bij Dekker Warmond. Harry: „We speelden tegen twee mannen uit Haarlem en die kenden de druk van een eventuele plaatsing voor de Masters niet. Toen wc daar de Dl 30+ wonnen, dachten we allebei, hè. hè. wc zitten bij erbij. Er was toch een stukje spanning, dat we pas op Unicum weer voelden". Jan van Veen voegt er aan toe: „Je wilt er ondanks je wat negatieve mening over hel tennis op D-niveau, toch wel staan. We wilden die titel win nen. maar konden verliezen. We voelden ons de sterksten en hadden die partij in de kwartfinale ook moeten winnen". Discussie Die partij zal de broers Van Veen nog lang heugen. Een 5-2 voor sprong in de derde set leek voldoen de voor een volgende ronde. En toen die discussie over die ene bal met de tegenstanders Aad Vermin en Evert van Winsen. Wat die bal nu werkelijk deed, weet niemand meer. Wel, dat Van Winsen het voortouw pakte, een let ging spelen en met partner Aad de partij alsnog naar zich toe trok. „We hebben dat zelf verkeerd aangepakt", beamen de broers in koor. „Evert is dan toch een echte tennisser. Niet alleen de techniek, maar ook de rust be houden en gewoon doorgaan tot je gewonnen hebt. Kijk, zo'n man heeft gewoon het niveau om de pro blemen op te lossen. Dat maakt, dat hij een echte C-speler is. Maar of er in Leiden voldoende van rondlopen, die dat kunnen is de vraag". In feite houden Jan en Harry van Veen een pleidooi voor een nog verdere opwaardering van het D30+ tennis naar C2-niveau. Er moeten meer van dergelijke toer nooien komen. Geen zinloze kreet, want ook over de Masters hebben de broers nog een punt van discus sie. „De eerste ronden van de Mas ters zou je ook verspreid over de verre parken kunnen organiseren. Dan trek je nog veel meer publiek. Als wij thuis op Alkemade spelen, heb je gegarandeerd een overvol terras. Dan kunnen de Masters ook dienen om tennis te promoten". Dat overvolle terras is geen groot spraak. Harry en Jan van Veen de monstreerden hun kunnen al eens vaker voor een breed publiek. Met die 'beroemde' Vener, Willem Re- néc en Jo Boers werd jaren terug de scizocnopcning in Ter Aar verricht. „En we mochten de sporthal ope nen onder het toezien oog van zo'n 400 toeschouwers", sluiten Harry cn Jan van (de) Veen de samenvat ting over hun carrière af, die in 1990 voor beiden een nieuwe ken nismaking met C betekent. Harry (links) en Jan van Veen: „De creativiteit bij de tennissers wordt steeds minder". FOTO: HENK SNA TERSE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 43