De meeste tennissers zijn verwend Teamgeest „Ik noem mijzelf maar liever gastvrouw 99 95 99 „Als Manon Bollegraf het kan, kan ik het ook" HELEEN VAN DEN BERG: mêÈMTVÉi'iirW HAR MEIJER OVER BOEKHORSTER CORRY YAN DEN BERG: THEO SANDERS: n NOORD WIJKERHOUT/LEI- DEN - Natuurlijk had zij al tijd al in gedachten om haar le ven-na-school te vullen met al leen maar tennis. Van jongs af aan had zij er immers blijk van gegeven uit het goede tennis- hout gesneden te zijn en had zij reeds vele titels in de wacht gesleept. Maar toen de natio nale topspeelster Manon Bolle graf ook mondiaal vele succes sen boekte, was voor Heieen van den Berg het besluit zich volledig voor het tennis te ge ven helemaal geen enkel pro bleem meer. „Ik kwam Manon wel eens tegen op toernooien en vond haar nu niet zo bij zonder. Ik vond mezelf in ie der geval niet erg veel minder dan Manon". Nadat zij haar Mavo in 1988 had afgesloten, werd Noordwijkerhoutse Heieen dan ook full-prof. Iets wat zij van plan was vanuit het Leidse te gaan doen, bij haar toenmalige trainer Carel de Bruyn van Dekker Tennis. Dat plan ging evenwel niet door. De goede verstandhouding met De Bruyn veranderde in een kille afstandelijke. „En", verzekert zij, „bepaald niet door mijn schuld". In de persoon van Cees Houweling was een andere trainer snel gevon den. Waarmee direct een succesvol le combinatie een feit was. Want sinds Van den Berg met de Amster dammer en zijn drill-trainer Cocky van Duivenbode in zee ging, is haar tenniscarière in een stroomversnel ling terecht gekomen. Het jaar 1989 werd een aaneenschakeling van suc cessen. En het is zelfs moeilijk uit te maken wat het beste resultaat was. Was het de verrassende pro motie met het tweede team van haar huidige club Popeye Goldstar naar de eredivisie of de perfecte in valbeurt (voor de geblesseerde Ca- rin Bakkum) in het eredivisieteam met overwinningen op Caby Coor- engel, Marianne van der Torre en Marcel la Mesker? Of was het toch de halve-finaleplaats tijdens de na tionale kampioenschappen in Son, „Ik stel mezelf geen doelen, want dc die zij bereikte na in twee korte sets met de gedoodverfde favoriete Ma non Bollegraf de baan aangeveegd te hebben? Buitenland Voor de buitenwacht waren het prestaties van groot formaat, voor zet je jezelf alleen maar nodeloos de insiders wegen Van den Bergs buitenlandse uitslagen evenwel nog zwaarder. Immers, de voornoemde successen werden behaald met be hulp van een aantal „voorzeggers", zoals Houweling en Van Duivenbo de. In het buitenland moest Heieen van den Berg het helemaal alleen doen. Wat inhoudt dat zij in den >.r druk". FOTO: HENK SNA TERSE vreemde steeds zelf alles moest re gelen: wedstrijdtaktiek, training partners, hotels en reizen. Dat ging haar uitstekend af. In 1989 speelde Heieen van den Berg in Italië, Bel gië, Joegoslavië en Marokko met steeds aansprekende resultaten, waarin hoogtepunten werden ge vormd door finaleplaatsen bij onze zuiderburen en in Joegoslavië. Bij de KNLTB was de situatie van He- leen van den Berg niet onopge merkt gebleven. De bond besloot zelfs de jonkheer Mr. R. de Brauw- beker aan haar uit te reiken. Een beker die wordt toegekend aan de jeugdspe(e)l(st)er die goede presta ties paart aan voorbeeldig gedrag op en rond de baan. Het feit dat Van den Berg haar weg in de tenniswe reld in haar eentje moest zien te vinden, was een doorslaggevende factor bij die beslissing. Het geeft aan hoe belangrijk een coach/bege leider in de tenniswereld wordt er varen. Dat vindt Heieen van den Berg evenzo: „Als je zo'n persoon mee kan nemen, dan heb je al die sores niet aan je hoofd en kan je je helemaal toeleggen op het tennis. Zelf kan ik me zo'n coach niet per mitteren, hoewel het financieel pri ma gaat. Dat wil zeggen dat ik pre cies quitte draai. Zo'n coach gaat dus net even boven de begroting". Jong Oranje Van den Bergs hoop is er dan ook op gevestigd lid te worden van jong oranje, waardoor zij bij buitenland se reizen altijd verzekerd is van door de bond verzorgde begelei ding. Vooral ook omdat Van den Berg dit jaar weinig in Nederland te aanschouwen zal zijn, behoudens haar competitie-optreden in het eer ste team van Popeye. Dat de hoop op een plek in de bondsploeg niet ijdel hoeft te zijn, bleek haar uit ge sprekken met bondscoaches Stanley Franker en Marian Laudin. Bij wie zij tegenwoordig elke dag de trai ningen mag volgen. Gevolg van het feit dat zij in één jaar tijd van de 700ste naar de 290ste plaats op de wereldranglijst is geklommen. Die plaats heeft zij onder meer te dan ken aan haar eerste zege in een tien duizend dollar toernooi, onlangs in het Amerikaanse Midland. De 290ste plek ziet Heieen zeker niet als einddoel. „Ik stel mezelf welis waar geen doelen, want dan zet je jezelf alleen maar nodeloos onder druk. Maar toch, in mijn achter hoofd zit wel een plaats bij de eer ste honderd. Immers, als je die meisjes, zoals ja inderdaad Bolle graf, ziet die er nu bij zitten, dan denk ik..." Wat een geweldig spektakel was de finale van het wereldkampioenschap hockey in Pakistan. In een tumul tueuze broeikas werden 22 echte vrienden wereldkampioen. Spelers, reserves, coaches en begeleiders vormden samen een grote familie bezeten van de wil om te winnen. Illustratief waren de beelden waarop de reserves minstens zo blij waren met hel behaalde succes als de spe lers zelf Kanon" Floris Jan Bove- lander sprak continu over „het team" en roemde coach Hans Jor- ritsma als de „pater familias" ach ter dit succes. Toen de NOS einde lijk wat aandacht aan dit evenement besteedde en de zelfingenomen Mart Smeets Hans Jorritsma interviewde, bleek deze topcoach vooral de men selijke benadering voor te staan. Een trainingskamp in Kenia was zijns inziens de basis van het succes en had alle neuzen in de succesvolle richting gezet. En passant vertelde Jorritsma ook nog dat topsport al leen niet zaligmakend is en dat hij mogelijk maar eens „iets anders" ?ing doen. Over relativeren gespro- en! Ook in de tenniswereld bleek kame raadschap deze zomer de sleutel tot het succes. Onder leiding van de ge dreven coach Frits Don werd Lei- monias, nog een echte chique Haag se club, kampioen van Nederland. Met veel trainen en praten had Don een zo sterke eenheid gesmeed dat men zich onverslaanbaar voelde en zelfs het poenerige Popeye van het gravel veegde. Echte clubleden als Schneider en Wouter Fok. beiden oud-Nederlands kampioen, waren steeds bereid Don te steunen en hun ervaring in dienst van de jeugd te stellen. Toppers zijn natuurlijk te koop, maar met noeste trainingsar- beid en gezelligheid kan je een heel eind komen. Een laatste voorbeeld vormen de „Haagse blujfertjes" in de schaats sport. Haagse Bart je, Benny en Thomas vormden een zo sterke een heid dal zij elkaar tot grootse pres taties stimuleerden. Coach Krpok hoefde een en ander slechts te coör dineren en de perfect getrainde „lij ven" leverden de ene na de andere topprestatie. Vriendschap, keiharde maar glaseerlijke concurrentie. sen van het Nederlands hockeyelftal. Helaas zijn onze voetballers van het WK nog lang niet zover. Met veel geld, pijn en moeite weet men de ve detten bii elkaar te scharrelen en dan nog levert men een oervervelend produkt af Tegen Finland telde al leen de winst, maar tegen Brazilië en Italië was schraalhans keuken meester. De ambitieuze kille mo depop" Thijs Libregts moet hier een eenheid van trachten te smeden, maar ik vrees het ergste. Ik citeer tophockeyer Tom van het Hek: „Toen Libregts drie zinnen had ge sproken, wist ik het al, met deze man worden we nooit wereldkam pioen". Zover wil ik niet gaan, maar dat er een echte kanjer met voetbalcapaciteiten boven de jon gens moet gaan staan, is duidelijk. Een gouden koppel Michels-Cruyff zou menig tegenstander bij voorbaat de schrik op net lijf jagen. In het an dere geval vrees ik dat op de finale dag een bezoek aan de aistrictskam- pioenschappen van Lodewijk Kal lenberg de voorkeur gaat genieten. Allez, op naar de baan. Naar het Steve Noorlander A Paastoernooi dat in de Paasweek op Unicum ver speeld zal worden en waar alle loka le coryfeeën zullen optreden. We hebben in april een groot risico met het weer genomen, maar als oude rooms-katholieke vereniging zullen we maar een kaarsje voor de goede afloop opsteken. Er staat een sterk deelnemersveld, waarop Charles van der Voort de banen met zijn fraaiste bloemen zal versieren. Ik hoop u al len met Pasen te nlogen ontmoeten en misschien pakken Jacqueline van Wijk en Kees-Jan Schuilenburg wel een hoofdprijs mee. HAR MEIJER NOORDWIJKERHOUT - De kennismaking geeft al precies aan, wat je van Corry van den Berg mag verwachten. Naast het kopje koffie wordt een moorkop geserveerd, de bezoe ker krijgt een perfecte ont vangst. Vanaf de oprichting van De Boekhorst in 1964 fun geert Noordwijkerhoutse Cony als wedstrijdleidster bij de di verse toernooien. „Ik noem mijzelf maar liever gastvrouw" zegt zij zelf, „want dat ben ik feitelijk". Tijdens het open toernooi van 1989 vierde Cony van den Berg haar vij fentwintigjarig vrijwillig dienstver band met De Boekhorst. Die hele periode vervulde de inmiddels 62 jarige inwoonster van Noordwijker- hout de rol van gastvrouw voor de tennisclub. Zij kent alle leden en er is geen lid, die haar niet kent of die vroeger of later niet door haar ver der wordt geholpen. Jubileum Het vijfde lustrum duidt op een ten- nisachtergrond, die nog eerder be gonnen moet zijn. „Ik speel dit jaar precies vijftig jaar tennis", klinkt het bescheiden en met een onder toon, alsof die periode absoluut niet vermeldenswaard is. „Ik ben begon nen met tennissen op de banen van KOGO in Noordwijk en vervolgens werd ik lid van 'Smash', dat op de banen van Casino speelde". Anton Doeswijk was er de grote man naast de Engelse Nora Bouwmeester. „Ei genlijk was Doeswijk een 'gestrui kelde' kapelaan, die daar tennis speelde en bleef spelen tot de Duit sers het park sloten". Met echtgenoot-Piet trok Corry van den Berg naar Teylingen, waar nog Corry van den Berg: dit seizoen weer c wel getennist mocht en kon worden. Het echtpaar bleef er 20 jaar tot in 1964 de overstap naar De Boekhorst volgde. „Bij Teylingen speelden we met de bekende familie Oost. In die tijd was tennis nog een elitesport en werden we vaak uitgescholden voor 'hoogmoedlijers'. Vanaf 1966 speel de ik in de competitie in de vierde klasse voor De Boekhorst en heb ik zelfs nog een jaar derde klas ge- derhalve ver achter op vroegere ac- speeld". Een versleten heup is er de tiviteit, het gastvrouwschap in de oorzaak van, dat het verblijf op de toernooiwereld is een uitstekende tennisbanen heden ten dage meer compensatie voor het gemis aan buiten dan op het gravel plaats wedstrijdritme, vindt. „Het probleem is, dat ik een vechter ben. Ik heb veel wedstrijden Opvang gespeeld en wil ook blijven preste ren. Je kunt mij dus geen echte re- Ook dit jaar doet Corry van den creante noemen". Blijft het spelen Berg weer de opvang van deelne mers in toernooien en nieuwe leden in de club. Acht toernooien staan op de rol. „Het begint 1 april met de opvang van nieuwe leden. Je geeft ze een kopje koffie, stelt ze voor aan het bestuur en verwijst ze naar de juiste persoon als er vragen zijn. Voor de drie open toernooien ben ik ook heel druk bezig, er zit dit jaar zelfs een open jeugdtoernooi bij". Daarnaast doet de Noordwijker houtse elke donderdagavond het rackettrekken en één maal per jaar het Palingtoernooi, dat tijdens de jaarlijkse kermis valt. „Om twee uur weet ik hoeveel er mee doen. Dan gaat Piet de paling halen. We doen Uit haar rijke ervaring weet de jubi laris dat zij trouwe klanten bevoor deelt. De afgelopen vijfentwintig jaar kwam er op het park een Duitse vrouw. „Ook tijdens het open toer nooi regel ik dan voor haar een baantje. Ich bin noch immer da, zeg ik dan". De verhalen van de gast vrouw blijven enthousiast en wor den met glinsterende ogen verteld. „Wat ik triest vond, was dat ik ery jaar vrijwel op non-actief ben gezet. Er moesten toen jongeren in de commissie. Maar deelnemers heb ben mij teruggeroepen en het be stuur is toen voor die aandrang ge zwicht". Om te vervolgen met: „Ik heb eens een pijnlijke blessure ge had. Met Jan van der Lippe won ik het toernooi van Lisse. We gooiden de rackets in de bomen en Jan tilde mij op. Maar ja, Jan is sterk en ik hield gekneusde ribben over". Continuïteit is zeer belangrijk voor Corry van den Berg. „De mensen moeten je kennen, anders nemen ze niets van je aan. Als het ijs eenmaal gebroken is, heb en kun je ze wat vertellen. Ik zeg, leef sportief. Wees als sporter zuinig op jezelf. Wat je nu haalt, valt later niet in te lopen". LEIDEN - Een jonge atleet werkt in de stromende regen zijn rondjes af op de atletiek baan De Leidse Hout. Zijn ij ver dwingt bij Theo Sanders, die toekijkt vanuit de hoger ge legen commissiekamer, het no dige respect af: „Uitzonderin gen daargelaten hoor, maar de meeste tennissers zijn meer verwend", trekt hij een verge lijking tussen beide sporten. Mentaliteit is, in de ogen van de Rijnsburger, waar de sport om draait. Dat is nu zo, maar was ook in de tijd van Sanders zo. Het steekt de veelvoudig Nederlands kampioen gewichtheffen daarom dat vele tennissers, die zeggen se rieus met hun sport bezig te zijn, er niet alles voor laten. „B-spelers die naar de A-lijst willen, kunnen be paalde dingen niet laten. Wij hiel den ons aan een dieet, nu zie ik jongens en meisjes vlak voor de wedstrijd met een colaatje en een zakkie patat lopen. Of teams die de avond voor de wedstrijd naar de disco gaan. Ik doe het zelf nog niet eens", zegt de D-speler. „Een partij die je dan verliest, verlies je ook voor de drie andere spelers. Als ik klop krijg, weet ik gewoon dat die andere jongen sterker is". Maar winnen van Sanders is zoiets als slechten van de Berlijnse Muur. De over-mijn-lijk-mentaliteit van de Rijnsburger leidt vaak tot einde loze partijen. Redt de speler, die het veelal van zijn inzet en snelheid zegt te moeten hebben, het niet op techniek, dan wordt de bal alleen maar keurig binnen gehouden. Laat de tegenstander maar een fout ma ken. „Zo versloeg ik vorig jaar tij dens een toernooi in Frankrijk in de halve finale een sterkere tegen stander". Een speelwijze ook die de wedstrijdleiding tot wanhoop kan drijven. Zeker als hij tegen gelijk waardige tennissers uitkomt. Potjes van vier uur zijn de Rijnsburger niet vreemd. „Tegen John Dahl- haus bijvoorbeeld. Ik heb zelfs wel eens twee dagen over een partij ge daan". Normaal gesproken niet zo erg, anders wordt dat als de partij pas laat begint. „Twee jaar terug stond ik al in mijn slippie toen ik door Estec gebeld werd of ik om twaalf uur nog een partij kon spe len. Rond half vier 's nachts was ik klaar", zegt Sanders. De volgende ochtend mocht hij weer vroeg beginnen, omdat de ba nen van Unicum weer speelklaar gemaakt moesten worden. Vooral aan het begin van het seizoen heeft de medewerker van de dienst Sport en Recreatie van de gemeente Lei den zijn handen vol. Sanders: „Dan ben je vaak de hele ochtend bezig met het schuiven en vlakken van de baan. Als de banen wat harder worden, heb je er minder omkijken Theo Sanders: „De tennisbanen worden tegenwoordig veel intensiever bespeeld. Het onderhoud is daardoor groter geworden". F O TO: HENK SNA TERSE naar". Desondanks is het onder houd is het onderhoud in de laatste jaren eerder toegenomen, weet de Rijnsburger. „De huidige tennisba nen zijn geen minuut meer vrij. Ze worden veel intensiever gebruikt. Ook bij lichte regenval speelt men gewoon door. Het onderhoud is daardoor groter geworden". Vooral ook omdat de buitenbanen vaak tot laat in het jaar gebruikt worden. Het biedt de medewerkers van Sport en Recreatie weinig tijd om de banen voor aanvang van het nieuwe seizoen in orde te brengen. Vooral als het weer tegenzit. Dit jaar hoeven zij zich echter geen zorgen te maken. Van de korte luw te tussen de stormen van de laatste tijd werd dankbaar gebruik ge maakt. De drie 'lentedagen' eind fe bruari bleken voldoende om de par ken speelklaar te maken. „Als het in maart de gehele maand regent dan blijft het liggen. Nu hebben we alles in drie dagen gedaan en kan er niks meer gebeuren". In die periode zijn de banen opengemaakt tot op het lava, gevlakt, gerold en klaarge maakt voor belijning. „De tennis banen nemen zo'n twintig procent van ons werk in", zegt Sanders, waar ook 's avonds wel eens een beroep op wordt gedaan, omdat er een net stuk is of er iets aan het sproeisysteem mankeert. „Een geste aan de clubs", zegt Sanders. „Je gaat mensen toch kennen, hè. Tot nu toe is dat drie of vier maal voor gekomen. We instrueren de mensen ook, we komen immers niet voor ieder wissewassie". Het cijfer van twintig procent zal voor Sanders alleen maar groeien, omdat hij aan het eind van het jaar van plan is korter te gaan werken. „Ik heb vijftien tot twintig iaar on der een halter gestaan. Je denkt ei genlijk alleen maar aan winnen en dan doe je jezelf toch wat aan. Mijn knie en rug zijn er minder op ge worden". Het geeft de Rijnsburger de gelegenheid zijn andere hobby, het verzamelen van schilderijen op een meer professionele wijze uit te gaan oefenen. Dat doet hij liever dan naar de ver richtingen van de tennissers te kij ken. „Als ik naar sport kijk, wii de top zien. De rest interesseert me niet zo. Sommige C- en D-jongens hebben vaak hele verhalen. Maar wat wij doen is toch niet meer dan een balletje slaan".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 42