Toplocaties zijn rijp voor openbare veiling Banken handhaven hoge hypotheek tarieven De gedwongen veilingen (van Ivooral woonhuizen) ergens in een plaatselijk café zijn bekend. Dat is Jook zo met de enige onroerend- Igoedveiling in Amsterdam die we kelijks veel aftrek vindt. Maar het vrijwillig aanbieden van toploca- nog betrekkelijk onbekend. Het is een vrij nieuw fenomeen dat enkele jaren geleden is overge waaid uit Groot-Brittannië. London Auction Mart is daar fcet grootste veilinghuis voor on- terend goed. Vrijwel elk type on roerend goed wordt op deze gere nommeerde veiling van de hand gedaan. In 1987 kwam er voor •uim vijfhonderd miljoen pond |zo'n 1,8 miljard gulden) onder de ■hamer. Allsop Co, dat sinds kort lamenwerkt met de Nederlandse Onroerend Goed Beurs BV ■NOGB) in Amsterdam, realiseer de over 1988 een omzet van 325 miljoen pond (ruim een miljard [ulden). Het aantal verkopen via veiling neemt nog steeds toe. De Britse veilingmeester kan maandelijks een catalogus presen teren van honderd tot driehonderd objecten. Zo'n zes- tot achthonderd mensen komen naar een (een- of tweedaagse) veiling toe. De eerste De NOGB was een van de eerste die in ons land commercieel vast goed door middel van een veiling aan de man bracht. Op 22 mei aan staande wordt de zevende veiling gehouden. De NOGB biedt zowel A-, B- als C-locaties aan uit alle delen van het land. Het landelijk opererende Zadelhoff Makelaars heeft een andere invalshoek geko zen. „Wij richten ons als makelaar meer op de top van het segment", zegt F. J M. de Kousemaeker van Zadelhoff Makelaars. „Zo'n ge boortehuis van "Van Gogh is als pand natuurlijk niet zo interessant, maar wel door de culturele waarde die er van uitstraalt. Op een vei ling kan zo'n toplocatie veel meer geld opbrengen dan in de onder handse verkoop". Het idee om zich te begeven op deze nieuwe markt werd ingefluis terd door een openbare, vrijwillige inschrijving die De Domeinen re cent hield. Daarbij ging het om een monumentaal pand aan het Lange Voorhout in Den Haag. „De getaxeerde waarde was 5,5 mil joen", aldus De Kousemaeker. „Ze hoopten er wat meer voor te krij gen door een veiling bij inschrij ving. Wat gebeurde er? Er kwa men liefst vijftien biedingen. De hoogste was die van de projectont wikkelaar MAB, die 9,5 miljoen bood". Confectiecentrum Dit succes bracht Zadelhoff Make laars op het idee de eigenaren van het World Fashion Centre (Con fectiecentrum) in Amsterdam, een van hun cliënten, te adviseren 27 kavels via een openbare veiling aan te bieden en niet zoals gebrui kelijk onderhands te verkopen. „Bij elkaar werd er 2400 vierkante meter aan winkelruimte aangebo den", aldus De Kousemaeker. „De kavels werden zowel apart als in combinatie aangeboden. De ver koopprijs was getaxeerd op acht miljoen gulden; de totale opbrengst bedroeg liefst 10,5 miljoen. De ko per krijgt dan alleen maar het ge bruiksrecht van de winkelruim tes". De verwachting is dat bin nenkort nog een aantal kavels on der de hamer komt. Zadelhoff heeft de veilingen ver zorgd samen met het veilinghuis Troostwijk Veilingen bv. Behalve het 'Van Gogh-huis' staat er nog een belangrijke veiling te wach ten; het hoofdkantoor van de Soci ale Verzekeringsbank (SVB) in Amsterdam, een kantoor op een toplocatie aan de Apollolaan. Het karakteristieke gebouw (15.000 vierkante meter kantoorruimte) werd in 1939 in gebruik genomen. In opdracht van de makelaardij heeft het bureau LIAG Architec ten de constructieve mogelijkhe den onderzocht. Gezocht is naar oplossingen voor het parkeerpro bleem en het verbetereji van de bruikbaarheid van de vroegere ar chiefruimten in de laagbouw en de bestaande archiefruimten in de hoogbouw. Bij de aanbieding van een toplocatie hoort een uitgebreid gebruikersrapport, is de filosofie. Absolute top „Het is een absolute toplocatie, waar we enorm veel van verwach ten. Ik durf tevoren geen schatting te maken van wat het gaat op brengen", aldus de Kousemaeker. „Er hebben zich al 250 belangstel lenden gemeld, onder wie Zweden, Finnen, Amerikanen en Japan ners. De hoogste inschrijving be droeg veertig miljoen gulden". Op 9 april wordt het kantoor defini tief geveild. Het zijn op dit moment gebrui kers/eigenaren die hun kantoorge bouw van de hand doen. Volgens de vennoot van Zadelhoff is de tijd niet meer ver weg dat ook bijvoor beeld institutionele beleggers de veiling ontdekken. „Inkopen doen ze al via de veiling, dus als het succes toeneemt zullen ze ook vastgoed op die manier gaan aan bieden", verwacht hij. „Neem bij voorbeeld het voormalige Esso-ge- bouw aan het eind van de Utrecht- sebaan dat recent is verhuurd. Dat is gekocht door Wereldhave. Als dit gebouw ooit te koop zou ko men, zou ik de eigenaar adviseren dit door een openbare veiling te doen. Ik ben er zeker van dat er dan een wereldprijs wordt verwe zenlijkt". 'arkeergarages zijn een mooie oplossing om auto's uit het zicht op te bergen. Maar vaak zijn het grote en verlaten ruimten, waar niet iedereen zich even veilig voelt. IEN HAAG Met de reële ïiligheid in de Nederlandse rkeergarages is het niet zo ?cht gesteld, maar niet lereen vóelt zich ook veilig een garage. De voorzitter de Vereniging van tploitanten van rkeeraccommodaties Ierland (Vexpan), N. Klein ?rnink, maakt zich sterk )r het verbeteren van de feiligheid van jrkeergarages. moeten zichtbaar zijn voor het pu bliek, zodat ook bijgedragen wordt tot vermindering van de gevoelens van onveiligheid". Een Duitse universiteit heeft on derzoek verricht naar angstgevoe lens in ondergrondse parkeergara ges. Daaruit bleek 62 procent van de ondervraagden niet angstig te zijn in ondergrondse garages. Slechts 33 procent van de onder vraagde vrouwen zei in het geheel geen angst te voelen. Bij de man nen was dat 85 procent. Volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is er in Nederland geen on derzoek gedaan op dat gebied. Televisie Volgens Klein Beernink leveren film en televisie een grote bijdrage aan het onveilige beeld. De Haagse politie is het daar volledig mee eens. Voorlichtster B. MacLean: „De criminaliteit in parkeergara ges is niet groter dan daarbuiten. De scènes in films en op televisie scheppen een beeld van angst, maar parkeergarages zijn geen broeinesten van criminele hande lingen". Ook W.M. van Vlierden, van de afdeling parkeervoorzie ningen bij de gemeente Den Haag, wijt de angst voor parkeergarages grotendeels aan de televisie Toch vindt Beernink het veilig heidsgevoel belangrijk: „Feelings are facts", gevoelens zijn feiten. Hij denkt dat het imago van de parkeeraccommodaties slechts met grote inspanning is te veranderen. Hij noemt een aantal verbeterin gen die daartoe moeten bijdragen: „Zorg voor extra goede verlichting en vermijd donkere nissen. Door de wanden en het plafond wit te schilderen wordt het doorzicht in de garage versterkt en daardoor ook het veiligheidsgevoel". Verder stelt hij voor een camerabewaking aan te leggen die nauwlettend wordt gevolgd door bewakers in uniformen. Vrouwenvak Volgens Van Vlierden zijn de Haagse garages al uitgerust met deze voorzieningen. „Wat er nu veel gebeurt is dat de wanden met vrolijke kleurtjes beschilderd wor den. de mensen moeten zich pret tig voelen. Met al die lage plafonds krijg je wel claustrofobische ge voelens". Van Vlierden wijst ook op een ander belangrijk aspect: „Er wordt bij de uitgang een vak met parkeerplaatsen gereserveerd speciaal voor vrouwen. Die heb ben meer een gevoel van veilig heid nodig dan mannen".. Voorzit ter van de garage-exploitanten Klein Beernink vindt dat een goe de gedachte, maar hij zegt erbij dat bepaalde vrouwengroeperineen te gen deze maatregel zijn, omdat dan de gelijkheid-van sekse in het geding komt'. Nel Belgraver van de Nederlandse Vrouwenraad denkt daar toch an ders over: „Ik vind het wel nood zakelijk dat vrouwen zich veilig voelen. Als ik zelf in een garage kom, dan voel ik dat als een be dreigend iets". AMSTERDAM Toeval of niet: in het jaar dat de honderdste sterfdag van Van Gogh wordt herdacht wordt zijn geboortehuis in het Brabantse Zundert op een openbare veiling aangeboden. Het woonhuis, in gebruik als kantoor, zal vanaf vandaag in andere handen zijn. Vanmiddag om vier uur in het Novotel in Breda valt bij afslag de hamer van de veilingmeester. Het is niet het echte geboortehuis van de beroemde Nederlandse schilder. Aan het begin van deze eeuw was dat pand zo vervallen, dat het werd afgebroken. In 1904 werd op dezelfde plek een nieuwe woning gebouwd. Alleen de kelder is nog origineel. Alleen een ge denksteen herinnert nog aan 31 maart 1853, de dag dat Van Gogh daar werd geboren. Ondanks dat zijn sterfhuis in Auvers-sur-Oise meer bekendheid geniet, zal het vanmiddag druk zijn in het Novotel. De belangstel ling voor deze openbare, vrijwilli ge veiling is groot. Zoals de inte resse van vrijwillige aanbieders onroerend goed voor veilin-Sj gen toeneemt. Onbekend Links: Het Confectiecentrum in Amsterdam, waar een aantal winkels vrijwillig is geveild. DEN HAAG De aankoop van een huis is al weer geruime tijd een kostbare zaak. De hypotheekrente bij de banken schommelt al maanden rond de 9,5 procent, terwijl er sprake is van een minimale inflatie van 1,5 procent. „Nog nooit sinds de Tweede Wereldoorlog", aldus een bezorgde woordvoerder van de Amro Bank, „was de reële rente zo hoog als thans". Financiële deskundigen zeggen dat de banken een hogere inflatie vre zen als gevolg van de Duitse een wording en daarom alvast een voorschot hebben genomen om zich in te dekken tegen slechtere tijden. Nu de prognoses over de Oost-Westverhoudingen gaan in de richting van een inflatie van hooguit 3,5 tot 4 procent verwacht de financiële wereld binnenkort een rentedaling. Maar voorlopig bevriezen de banken en andere hypotheekverlenende instellingen hun hoge rentepercentages. De levensverzekeraars deden er half maart zelfs nog een schepje bovenop door hun hypotheektarie ven met een half procent te laten stijgen. De NMB-Postbank ziet evenals andere concerns thans nog geen licht aan de financiële hori zon en houdt de hand op de knip. Het gevolg is dat ettelijke duizen den premie-A-woningen die voor gezinnen met een modaal inkomen worden gebouwd, vrijwel onbe taalbaar blijven. Alarm Reden genoeg dus voor de in Amersfoort zetelende Vereniging Eigen Huis dezer dagen weer eens hard bij de banken en de assuran tiemaatschappijen aan de bel te trekken. Directeur H.J. Van Her- wijnen en woordvoerder Ago Sal- verda zijn ervan overtuigd dat de hypotheekrente bij de banken ten minste met een kwart procent om laag kan en bij de levensverzeke raars met een half procent. „Het valt ons trouwens op dat de hypo theekinstellingen elke keer hun tarieven pijlsnel verhogen, wan neer daar maar even aanleiding voor is. Maar als de percentages gezien de ontwikkelingen op de kapitaalmarkt kunnen dalen, rea geren de banken veel trager", al dus Salverda. Eigen Huis vindt dat er in feite sprake is van een soort kartelvor ming van de banken, waardoor er van een voor aspirant-kopers aan trekkelijke concurrentie geen sprake is. „Als de ene bank zijn ta rieven met een kwart procent ver hoogt dan volgen andere banken vrijwel automatisch. De Postbank maakte daarop aanvankelijk een gunstige uitzondering, maar ook deze bank is sinds het samengaan met de NMB 'trendvolgend' ge worden", aldus Salverda. De NMB-Postbank in Amsterdam wijst die beschuldiging van de hand. Voorbij Het in Hoevelaken gevestigde Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten (9,6 procent) merkt op dat men de tarieven evenals Eigen Huis elke dag zorgvuldig bijhoudt. „Zo dra dat mogelijk is verlagen we de percentages", aldus woordvoerder Van Wijngaarden. Hij voegt er aan toe dat de hypotheekverlenende instellingen een periode achter de rug hebben, waarin de winstmar ges uiterst klein waren. „Er wer den bij die lage rentestanden zelfs negatieve resultaten geboekt. We begrijpen dat Eigen Huis er be droefd over is dat de tamelijk gun stige periode met lage tarieven voorbij is, maar men kan ons en de banken niet verwijten dat er steeds grote winsten zijn ge maakt". De Consumentenbond in Den Haag laat namens de ruim half miljoen leden weten zich min of meer aan te sluiten bij het stand punt van Eigen Huis. Woordvoer- 'der Kamminga stelt vast dat de si tuatie voor de woonconsumenten weliswaar niet gunstig is, maar nog niet zo schrijnend als bijvoor beeld in 1981 toen de hypotheek rente 13 procent bedroeg. Staatssecretaris Heerma (VROM) maakt zich' vooralsnog geen grote zorgen over de geringe animo om premie-A-koopwoningen te bou wen. De bewindsman rekent met lange termijnen. „We hebben en kele topjaren achter de rug. Als het dit jaar tegenvalt, is dat geen ramp. Door de bank genomen blijft de situatie in feite toch sta biel". Niettemin tracht Heerma de bouw wel te stimuleren door de termijn van de subsidiebeschik king, aan het einde waarvan er toch ten minste een fundering met vloer zichtbaar moet zijn bij een te bouwen huis, te verlengen van een half jaar naar negen maanden. Ook ziet Heerma voor de huizen kopers mogelijkheden in lagere grondprijzen en adviseert hij meer eigen geld bij de aankoop op tafel te leggen. ALEX SNELLEMAN Aan deze bijlage werkten mee: Wim Bargerbos Martin de Bruin Marjolein Dekker Dick Hofland Casper Postmaa Herman Rosenberg Liesbeth Witteman Vormgeving: Hans Schneider

Leidse Courant | 1990 | | pagina 39