A De 'Oscar' voor vastgoed 'Ook een stad is gebaat bij waardevolle kantoren' Imabl N Imobl ZONDER SPITS' IN ZOETE FGH STELT TWEEJAARLIJKSE PRIJS IN kend is niet bedoeld voor de ar chitect of bouwer. Alleen degene die de financiële risico's van de bouw of ingrijpende renovatie op zich heeft genomen, komt voor de FGH-Vastgoedprijs in aanmer king. Dat kan de initiatiefnemer of projectontwikkelaar zijn, maar ook een belegger, financier of op drachtgever. „We willen nu de mensen die het risico nemen eens eren en in het zonnetje zetten. Iedereen wordt met de prestaties van de ontwik kelaar geconfronteerd, maar hij werkt altijd in de anonimiteit", legt Van der Heijden uit. FGH De FGH heeft zich het-laatste de cennium en met name na de ern stige moeilijkheden in het begin van de jaren tachtig ontwikkeld van traditionele hypotheekbank tot een bank die is gespecialiseerd in de financiering van commer cieel vastgoed. De geschiedenis van het bedrijf in Utrecht begon in 1890 in Groningen. „We zijn ge start als financier van de boeren in de twee noordelijke provincies. De rijke boeren leenden ons geld, wat wij vervolgens weer bij andere boeren uitzetten", memoreert Van der Heijden. Een aantal fusies met andere hypotheekbanken volgde en de bank maakte een sterke groei door. Vanaf 1962 is de bank zich ook f met andere activiteiten gaan bezig houden, zoals projectontwikkeling, effectenhandel en beheer van wo ningen en bedrijfspanden. Zo werd het Haagse vastgoedbedrijf Ge meenschappelijk Eigendom aange kocht alsmede de Kok Groep, die overigens al voordat ze failliet ging verzelfstandigd was. De slechte situatie op de hypo theekmarkt en de teloorgang van de Tilburgse Hypotheekbank liet ook de FGH in 1982 niet onge moeid. „Onze geldverschaffers, de pandbriefhouders, verloren daar door het vertrouwen, waardoor wij langs andere weg duurder geld moesten gaan aantrekken", vertelt Van der Heijden. Uiteindelijk moest het Rijk (via wat toen nog de Rijkspostspaar bank heette) er aan te pas komen met een financiële garantie om de FGH overeind te houden. Nadat de FGH in 1986 vrijwel geheel in handen was gekomen van de ver zekeringsmaatschappij Aegon is het bedrijf zich bewust gaan om vormen tot vastgoed-bank voor de professionele markt. De cliënten zijn projectontwikke laars, beleggers, handelaren, be drijven met veel onroerend goed (zoals winkelketens) en instellin gen uit de non-profitsector (zie kenhuizen, woningbouwcorpora ties). Voor hen verzorgen de ruim driehonderd medewerkers van de FGH niet alleen de financieringen, maar ook onder meer de verzeke ringen en taxaties. Verder bemid delt de bank bij het beheer van vastgoed. In eigen land heeft de FGH voor vier miljard gulden aan financieringen uitstaan en in de Verenigde Staten nog eens acht honderd miljoen gulden. In 1988 werd een nettoresultaat behaald van ruim 51 miljoen gulden. Op dit moment heeft de FGH, naast een beperkt belang in een Britse en Indonesische hypotheek bank, alleen een dochterbedrijf in de Verenigde Staten. „We zijn de mogelijkheden voor uitbreiding in Europa aan het bekijken", aldus Van der Heijden. De aandacht gaat daarbij uit naar landen waar het moederbedrijf Aegon een grote vestiging heeft. Vandaar dat Span je waar Aegon de vijfde verze keraar is als eerste op het lijstje staat om een vastgoed-bank naar Nederlands model op te zetten. Feestelijkheden Maar voorlopig is men in Utrecht druk met de voorbereidingen voor de feestelijkheden rondom het eeuwfeest in oktober. Tot 30 april kunnen voor de FGH-Vastgoed prijs nog onroerend-goedprojecten worden voorgedragen, die in de afgelopen twee jaar zijn opgele- verd Overigens mogen ze niet al te klein zijn. Het vloeroppervlak moet ten minste vijfduizend vier kante meter bedragen. Op dit mo ment zijrr er tien projecten aange meld. De jury zal twee tot drie in zendingen nomineren en unaniem beslissen over de uiteindelijke prijswinnaar. Die krijgt een bron zen plastiek van beeldhouwster Ella van de Ven en een plaquette die in het bekroonde gebouw komt te hangen. De jury bestaat uit een bestuurder (dit jaar de burgemeester van Utrecht, mevrouw L. Vos), voor zitter drs. ing. S. de Graaf van de Vereniging van Nederlandse Pro- jectontwikkelings Maatschappijen, Van der Heijden zelf, architect ir. C.F.A. Knol, tevens voorzitter van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst Bond van Nederlandse Architecten, hoofdredacteur D.A. Rompelman van het vakblad VastGoedMarkt en drs. C. van Zadelhoff, gedele geerd commissaris van Zadelhoff Makelaars. In de toekomst zal ook de laatste prijswinnaar van de FGH-Vastgoedprijs deel gaan uit maken van de jury. Als geen van de aangemelde pan den aan de gestelde eisen voldoet, zal de prijs niet worden toegekend. Van der Heijden houdt er terdege rekening mee dat zo'n situatie zich voor kan doen. ^„Hoewel het er voorlopig niet naar uitziet, er zal toch weer een economische reces sie komen. Dan breekt de tijd aan dat niemand durft te investeren of in elk geval geen geld heeft er bij het bouwen iets van te maken" luidt zijn stellige overtuiging. UTRECHT Het is eigenlijk een soort Oscar, de FGH- Vastgoedprijs die in oktober voor het eerst zal worden uit gereikt. Net als bij de belang rijkste Amerikaanse filmprijs oordelen deskundigen uit de vastgoedwereld over het werk van collega's uit de be drijfstak. Het initiatief is genomen door de FGH (Friesch-Groningsche Hypo theekbank) uit Utrecht ter gele genheid van het honderdjarig be staan in oktober van dit jaar. Om aan de lange lijst van prijzen voor 'alles wat mooi is' niet nog een nieuwe onderscheiding toe te voegen, heeft FGH ervoor geko zen niet alleen te kijken naar het uiterlijk schoon van nieuwbouw- en renovatieprojecten. Het com merciële succes, de locatie, de energiekosten en de efficiency van de kantoren, bedrijfs- en winkel panden die mee kunnen dingen, tellen zeker zo zwaar mee. Ook zal de jury bezien hoe een gebouw in zijn omgeving past en hoe de ge bruikers het ervaren. „Voor mij speelt ook de uitdaging een rol. Het gegeven dat iemand iets doet, dat een ander niet aan durfde", zegt voorzitter W. A. J. M. van der Heijden van de directie Voorzitter W.A.J.M. van der Heijden van de directie van FGH met de van FGH. De prijs die voortaan bronzen plastiek van beeldhouwster Ella van de Ven. om de twee jaar wordt töege- DE KOUSEMAEKER (NADORP): Boven: Toplokatie in Den Haag: de Utrechtsebaan waar onder meer de nieuwbouw van Nationale- Nederlanden moet komen. DEN HAAG „Beleggers investeren in de kracht van een markt. Pensioenfondsen moeten tenslotte waar krijgen voor de centen van hun deelnemers. Makelaars moeten daarom waardevol vastgoed kunnen aanbieden. Wat dat betreft fitten politiek en vastgoedbedrijven eigenlijk op één lijn: ook een stad is gebaat bij waardevolle kantoren, omdat daardoor extra werkgelegenheid ontstaat. Daarom pleit ik niet alleen voor een (ADVERTENTIE) w Ï.Sl Ook zonder tol, al dan niet electro- nisch, want het MAB kantorenpark Campus in Zoetermeer is zodanig ge pland dat het uiterst gunstig ligt ten opzichte van het openbaar vervoer. Metro, trein, bus of (snel)tram rijden af en aan en stoppen vlak in de buurt of voor de deur Zodat het voor uw mensen heel makkelijk is het werk te bereiken. En wat uw bezoekers betreft, meestal komen ze als de spits voorbij is en vin den dan ruime parkeergelegenheid rondom. Dus ook zij kunnen zonder spitsvignet campus DE ZAKELIJKE VISIE OP HET JAAR 2000 Projectontwikkeling: Ontwerp, realisatie en management van commercieel onroerend goed. Van Stolkweg 23, 2585 JM Den Haag, 070-3524144 inhaaloperatie op kantorengebied, maar ook voor een structureel overleg tussen gemeente en vastgoedsector inclusief ontwikkelaars en beleggers". H.J. de Kousemaeker, fdirecteur van Nadorp Makelaars Bedrijf sob- jecten bv, heeft recent een aantal studies verricht over de kantoren- markt in Nederland, mede in rela tie tot de Haagse situatie. Den Haag blijkt in die vergelijking een ondergeschikte rol spelen waar het gaat om aanbod van op maat ge sneden kwaliteitskantoren. Am sterdam, Rotterdam en Utrecht hebben veel meer te bieden. Een paradox, vindt De Kousemae ker, want eigenlijk is de Residen tie een van de beste locaties van ons land. Alleen is er in het verle den veel te veel geteerd op de in vloed van de centrale overheid. Den Haag is ambtenarenstad, dus daarom werden er in het (nabije) verleden links en rechts kantoren voor gebruik door ambtenaren neergezet. De diversiteit en vaak ook de kwaliteit ontbreekt en dat is funest voor de ontwikkeling van de vastgoedsector. ,;Ik schat dat we met een achter stand van vier, vijf jaar te kampen hebben. Pas toen de werkloosheid flink omhoog schoot, keek men naar de mogelijkheden om ook kantoren voor niet-ambtenaren neer te zetten. Den Haag was doodgewoon verwend door de overheid. Het aandeel van de overheid in de totale huursector liep vorig jaar landelijk terug van 26 naar 22 procent, maar in Den Haag van veertig naar elf pro cent". De totale verhuursector in 1989 bedroeg ongeveer 1,25 mil joen vierkante meter, 'waarvan 80.000 vierkante meter in Den Haag. Leeg Het totale aanbod van bestaande kantoorruimte is landelijk onge veer een miljoen vierkante meter. Vooral in Den Haag en Rotterdam staat relatief veel leeg, op weinig interessante locaties. Daar komt de komende jaren nog veel bij. Omdat veelal de kwaliteit ontbreekt, zo hamert De Kousemaeker op dit volgens hem ondergewaardeerde item. Er worden steeds meer eisen gesteld. „De hoog gekwalificeerde medewerker is slaaf van zijn bu reau, maar stelt evenzeer hoge ei sen aan zijn directe en indirecte werkomgeving". In een recent rapport heeft Nadorp becijferd dat in de Haagse regio 50.000 vierkan te meter van de aangeboden kan toorruimte totaal ongeschikt is voor het bedrijfsleven en 125.000 vierkante meter alleen maar voor de non-profitsector in aanmerking H.J. de Kousemaeker. komt. Nog geen zestien procent van het totale aanbod en nog geen negen procent van het regionale aanbod voldoet aan de criteria die de zakelijke dienstverlening stelt. Ruimtegebrek, schaarste aan nog te ontwikkelen 'business locaties', een schamel aanbod van kwali teitskantoren: dat is op dit moment de situatie. Terwijl de Haagse kan- torenmarkt met een totaal vloer oppervlak van 3,3 miljoen vier kante meter in gebruik (leegstand: 144.000 vierkante meter, 20.000 minder dan in 1988) en 400.000 vierkante meter in ontwikkeling nog steeds de tweede kantoren- markt in ons land is. De perspec- Links: Het Laakhaven- gebied in Den Haag; de plek waar de Haagse Hogeschool moet komen. tie ven voor een gunstige ontwik keling zijn bovendien in potentie aanwezig. De inflatie en de toene mende vraag naar (kwaliteits)kan- toren staan garant voor gunstige rendementen voor ontwikkelaars, beleggers en vastgoedfondsen. Verbreding „Een absolute nevenvoorwaarde is een verbreding van het econo misch draagvlak en een verbete ring van het (internationale) ima go van Den Haag", aldus De Kou semaeker. Vorig jaar werd de ge meente met de neus op de feiten gedrukt ten aanzien van de kwali teit van het gebodene naar aanlei ding van de bouw van het stad huis, redeneert de directeur. „Te ruggang in werkgelegenheid in de sector zakelijke dienstverlening is het gevolg. Maar ik moet toegeven dat Den Haag sindsdien bezig is met een inhaalmanoeuvre. De Haagse Hogeschool die naar het Laakhavengebied is gehaald, het nieuwe hoofdkantoor van Natio- nale-Nederlanden, de ontwikke lingen in de Schenkstrook en rond het Congresgebouw: daar wordt mee gescoord. Geloof me: de be drijven weten wat ze willen. Ze kiezen steeds meer voor nieuwe gebouwen op bereikbare locaties. Ze zijn niet meer geïnteresseerd in verouderde of B-lokaties". Volgens Nadorp moet er per jaar minimaal 62.000 tot 92.000 vier kante meter nieuwbouwkantoren bij komen om in de pas te blijven met de vraag naar kwaliteit. Een probleem daarbij is dat een aantal locaties (BANK-gebied, Laakha ven) pas na 1992 wordt ontwik keld. In die zin is het volgens de directeur gunstig dat de ontwikke ling van de Schenkstrook (120.000 vierkante meter kantoren; 150 wo ningen, honderd bejaardenwonin gen) voortvarend wordt aange pakt. De eqrste fase van 30.000 vierkante meter is al uitverkocht. Scenario Het 'inhaalscenario' van De Kou semaeker heeft betrekking op een (ADVERTENTIE) Rechts: Toplokatie in Rotterdam: de Weenatoren in aanbouw. Want het MAB kantorenpark leiding en de ervaring hebben die u Campus is gepland in Zoetermeer, voor ogen staat. En zou het voor hen vlakbij een uitgestrekte woonkern met dan niet een belangrijk voordeel zijn méér dan 100.000 inwoners, die niet dat zij vlakbij hun werk wonen, of alleen moeten werkenmaar ook de op- andersom? campus DE ZAKELIJKE VISIE OP HET JAAR 2000 Projectontwikkeling: Ontwerp, realisatie en management van commercieel onroerend goed. Van Stolkweg 23, 2585 JM Den Haag, 070-3524144 aantal fronten. Een verbetering van het imago van internationale kantorenstad; samenwerking en overleg tussen gemeenten in de re gio, bedrijven en de vastgoedsec tor; slagvaardigheid op het gebied van de ontwikkeling van werkge legenheid; een goede infrastruc tuur voor openbaar en particulier vervoer en vorming van een bt stuurlijke autoriteit die het regie nale, economische belang kan hx hartigen. Alleen hiermee kan Den Haag zij markt 'upgraden' vindt De Koust maeker. „Want de meeste bedri ven willen toch graag in Den Haa blijven".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 38