Effect van diëten is tijdelijk' Laatste hobbel bleek te hoog voor Kui jers Fiscale aftrek voor carpoolers adviezen ezondheidsraad -li la verdwenen „Kranten schaden kansen Ruding' INENLAND CcidóeGouaant VRIJDAG 16 MAART 1990 PAGINA 3 ruggave lesgeld ook or zieke scholieren HAAG De regeling voor teruggave van ld wordt uitgebreid. Ouders waarvan de kin- i voor 1 november langdurig ziek worden of ijden kunnen het lesgeld voor het betreffende ifjaar terugkrijgen. Zij moeten daarbij wel een rsattest overleggen, zo maakte minister Rit- isteren tijdens overleg met de Tweede Kamer is hi )d. Tot nu toe kon het lesgeld, dat 1030 gul- tiek >er jaar bedraagt, alleen worden teruggevor- ais leerlingen of hun ouders de school voor 1 „ktg jnber lieten weten dat geen lessen zouden 1 en gevolgd. Die datum verschuift nu naar 15 mber. Na die datum wordt alleen nog terug- P>]d als een leerling naar een andere school h of als hij zijn dagschool inruilt voor een a- ?rma opleiding. De regeling voor zieken en overle- ie hi1 wor(h daar met ingang van het komend lijaar aan toegevoegd. DEN HAAG Minister Kok van financiën gaat het zogeheten car poolen stimuleren. Wie naar en van zijn werk collega's meeneemt, mag daarvoor vanaf 1 mei een belastingvrije vergoeding ontvangen van 44 cent per kilometer. De werkgever mag deze kosten dan af trekken van zijn belasting. De passagiers reizen gratis. De 'chauffeur' en zijn baas moeten wel schriftelijk vastleggen dat er wordt gecar- poold. Een dergelijke regeling bestaat al in de bouw. Eerder deze week werd bekend dat forensen die per openbaar ver voer reizen hun vaste belastingaftrek zullen behouden, ook al moeten zij meer dan dertig kilometer (enkele reis) afleggen. Iemand die voor dit soort afstanden de auto neemt, verliest zijn belasting voordeel. Het bewijs dat men per bus of trein reist zal bestaan uit een zogeheten OV-verklaring. De Nederlandse Spoorwegen en de buson dernemingen zullen dit document uitreiken aan een ieder die een OV-jaarkaart of een nog in te voeren jaartrajectkaart aanschaft. Pagina 6: Skoda zet hem op vier Bouwverbod verhindert opbouw strandpaviljoens DEN HAAG Een onbekend aantal exploi tanten van strandpaviljoens langs de Noord en Zuidhollandse kust voelt zich gedupeerd door een voorlopig bouwverbod dat diverse ge meenten hebben opgelegd. Volgens de exploi tanten gaat het om zo'n 70 strandpaviljoens, maar volgens woordvoerster M. Nijssen van Rijkswaterstaat betreft het een veel kleiner aantal. Omdat de gemeenten de vergunningen verstrekken, is Rijkswaterstaat niet op de hoogte van het aantal voorlopige bouwverbo- den en nog niet verleende vergunningen. De strandtenthouders die moeten wachten totdat de stormschade aan de duinen hersteld is, had den in verband met het mooie weer vroeg wil len beginnen met de opbouw van de pavil joens. Zij dreigen nu dé schade op het rijk te verhalen. Bosch ziekenhuis wil andere naam na tv-serie DEN BOSCH Artsen en verpleegkundigen in Den Bosch hebben een actiecomité opge richt om een andere naam voor hun twee zie kenhuizen te krijgen. De huidige naam, Bosch Medicentrum, zou te veel associaties oproepen met de populaire televisieserie Medisch Cen trum West. Bovendien past de naam niet in ,,de bourgondische traditie van Den Bosch". Algemeen directeur Driessen van het Groot Ziekengasthuis, één van de twee instellingen, neemt de klachten van het actiecomité „uiterst serieus". Hij zegt begrip te hebben voor de be zwaren, maar dat verandering van de demo cratisch gekozen naam nu onmogelijk is. Even tueel kan voor een historisch meer verant woorde naam worden gekozen als er naar het nieuwe gebouw wordt verhuisd. De actievoer ders moeten dan wel tien jaar geduld hebben. Ex-directeur Zetten uit medisch ambt gezet ARNHEM De ex-directeur van de Zetten- se Heldringstichting, is door het medisch tuchtcollege te Eindhoven uit zijn ambt gezet. Het college heeft hem de bevoegdheid om als arts op te treden ontnomen omdat hij het ver trouwen in de medische stand heeft onder mijnd. De moeder van een ex-patiënte diende in 1989 een klacht in bij het tuchtcollege we gens het verwekken van een kind bij haar dochter door de ex-directeur. De ex-directeur gaf het college indertijd te kennen dat hij een lichaamsgerichte therapie op de patiënte toe paste en dat in de loop der tijd de therapeuti sche relatie was overgegaan in een persoonlij ke. Uit die relatie werd een kind geboren. Ex-bewoonsters en ex-patiënten hebben in middels gerechtelijke procedures tegen hem aangespannen wegens seksueel geweld. «VERZADIGDE VETZUREN BIEDEN MEER MOGELIJKHEDEN zoa g te ?ken JENINGEN De onstie èn de artsen zullen e jaren '90 het slank ssyndroom blijven be- eren. De dikkerdjes het r ons krijgen het het, Is moeilijker, want kunt nderende leefge- rten« etnische min- ^jetu eden en internationa- nd m ing van de smaak tvoe de eenwording van en. IG maken de verlei- pa rli en steeds groter. En alge toenemend aantal 1 vei tniakers, of ze nu )evo! kwakzalvers of door lonafide industrie op markt worden ge- 1J ht, hebben een slechts es 0 lijk effect: na vijf jaar ?onj dereen ten minste te- ia^G'op het oude gewicht. ^was gisteren één van de idingen op het congres 'ling en voedsel in de ja- 8 vf'90', georganiseerd door strojl Cluster Levensmiddelen r Go oeding, één van de der onderzoeksgroepen van landbouwuniversiteit in ningen. Vijf medewer- pt z van het cluster presen- fvra en er, elk vanuit hun ei- iat hi wetenschappelijke hoek, 'ft A^a8en^n8se visie' op de ng van de toekomst. Ze hien er0ver aan de tand ge- on(| door een forum van des- uit de praktijk. tsjq' duidelijk toekomstper- 'ef rolde er niet uit. „We n te maken met trends; de mode is. Over wanden weten we of we goede richting zitten. Is (t het geval, dan kunnen visie bijstellen op een congres", relativeerde dr ir. K. van 't Riet, s leraar levensmiddelen- skunde het congres, bevo mand kan pretenderen naar het flauwste benul bben van dé stand van in het jaar 2000". meende de zuivelkundi- rof. dr. ir. P. Walstra, dat 3ovj< 'el een. Nederland gaat Amerikaanse toestanden tegemoet, vrezen voed seldeskundigen. Het aantal dikkerds zal de komende jaren nog aanzienlijk toenemen. FOTO: SP markt worden gebracht. Prof. dr. M.B. Katan, hoogle raar voedingsleer van de mens, vreesde moeilijkheden uit een heel andere hoek. „Er is een trend naar een steeds grotere commercialisering. Ik ben er bang voor dat de we tenschap steeds afhankelijker wordt van industriële geld schieters en dat het onderzoek daardoor steeds minder objec tief zal worden". de wetenschap over tien jaar veel beter dan op het ogenblik in staat zou zijn gezonde pro- dukten te leveren die ook nog knapperig, stevig, smeuïg of romig zouden zijn. Hij voorzag een toenemende integratie van natuurkundige aspecten in de voedingsmiddelentechnologie. Zijn'collega prof. dr. ir. F.M. Rombouts, hoogleraar levens- middelen-microbiologie, voor zag dat de aanwezigheid van ziekteverwekkers in het voed sel aanmerkelijk beter onder controle zou zijn gebracht, al komen er wel weer andere problemen doordat voortdu rend nieuwe produkten op de Gezondheid De toenemende zorg voor de gezondheid liep als rode draad door de lezingen heen. „Alco holgebruik met een giganti sche kater de volgende dag ac cepteert de consument zonder meer", stelde prof. Van 't Riet vast, „maar wanneer je een maal per vijf jaar van een slaatje een beetje buikpijn krijgt, dan staat dat meteen de volgende dag in de krant". Deskundige mevrouw dr. S.A. Bouwer-Hertzberger van Al- bert Heijn leverde daar een passend praktijkvoorbeeld van: vorig jaar was een recept met eieren toch maar niet ge plaatst in het blad 'Aller Han- de', uit vrees dat de consument er een salmonella-vergiftiging van op zou kunnen lopen. „Wanneer krijgen we eindelijk veilig voedsel?", was haar har- tekreet. Prof. Rombouts speel de die bal weer door naar de maatschappij: „De boer vraagt om een eerlijke kans om veili ge produkten af te leveren. Daarvoor heeft hij normen no dig, voor het inrichten van de hokken, voor het te verstrek ken voer, enz. Maar die ont breken". Cholesterol De consument wordt door de reclame doodgegooid met de kwalijke effecten van hoge cholesterolgehaltes en verza digde vetten, en met produk ten die 'de kans op een vroeg tijdig hartinfarct verminderen' (dus niet uitsluiten), maar weet nauwelijks waar welke schadelijke stoffen in zitten. Maar ook de wetenschap staat op dit vlak nog steeds voor verrassingen, zo bleek uit een onderzoek waarop ir. R. Men- sink binnenkort promoveert. Prof. Katan, tevens lid van de commissie cholesterol van de Gezondheidsraad, onthulde dat enkelvoudig onverzadigde vetzuren, die voorkomen in koolzaad-, raapzaad- en zonne bloemolie, dezelfde choleste rolverlagende eigenschappen blijken te hebben als meervou dig onverzadigde vetzuren, zo als linolzuur. Dat was tot nu toe onbekend. Producenten en consumenten hebben daardoor meer mogelijkheden bij het produceren en samenstellen van gezonde voeding, zo voer de hij aan. Ongezond Bovendien lijkt binnenkort een cholesterolverlagende pil op de markt te worden ge bracht. Goed nieuws, aldus Katan, die tegelijk de scha duwkant aangaf: „Te vrezen valt dat men die pil gaat zien als oplossing voor een pro bleem, terwijl men intusen door kan gaan ongezond te le ven". Dezelfde vrees, maar dan op het gebied van het overge wicht, uitte voedingsonderzoe ker dr. ir. J. Seidell, die duide lijk aangaf dat mannen zich daar veel meer, en vrouwen aanzienlijk minder zorgen over zouden dienen te maken dan op het ogenblik gebeurt. Hij signaleerde aanzienlijke maatschappelijke tegenstellin gen. Terwijl het slankheidsi- deaal stéeds belangrijker wordt, zijn steeds meer men sen te zwaar en door de ver grijzing neemt dit probleem al leen maar toe. 62 procent van de vrouwen boven de 55 heeft last van overgewicht, tegen over 42 procent van de vrou wen tussen 45 en 55 jaar. De kans bestaat dat we de Vere nigde Staten achterna gaan; daar is het aantal dikkerds twee keer zo groot als in Ne derland. Seidell: „De farmaceutische industrie komt met steeds weer nieuwe pillen. De voed- selfabrikanten suggereren dat 'light' en 'natuurlijk' een op lossing biedt. Commerciële clubs en sportcentra schrijven diëten en oefeningen voor en kwakzalvers bieden wonder middelen aan. Ik vrees dat die trend zich in de komende ja ren steeds verder voortzet, dat het 'grote geld' zich meester maakt van het slankheidsi- deaal. En dat terwijl het ge woon niet helpt. Alle middel tjes bieden resultaten, maar die zijn tijdelijk. Een goede re medie bestaat nog steeds niet". ANDRE HORLINGS a alle -■ -| }aTi. rvolg van de voorpagina) salar ^TRICHT Bij zijn be- hoorl jdiging van de overheid yjnnerde ir. T. Zelders eraan de Wet op de medische middelen, een raamwet n 1970 tot stand kwam, tot oe met nauwelijks meer is ivuld dan met een besluit de kwaliteit van condooms waarborgen. In 1985 de Gezondheidsraad al Iviseerd om in elk zieken- een instrumentatiedes- dige verantwoordelijk te 'ten voor het kwaliteitsbe- van de hulpmiddelen, net de ziekenhuisapotheker is voor de medicijnen. dit rapport is niets ge- rd. Eenzelfde lot was vol-, Zelders een stapel andere ïzen van de Gezondheids beschoren. Die gingen er meer over implantaten, iddrukmeters, hoortoestel- toonaudiometers, anesthe- ttestellen en maatregelen een veilig gebruik van tromedische apparatuur, opstellen van één zo'n ad- kost ongeveer een ton. Als dan bij het ministerie in blijft liggen, leidt dat gens Zelders tot geldver- TMET MUZIE POSITIE ENDA spilling en frustratie bij de op stellers. Maar vooral ondervin den patiënten schade van fou ten die ontstaan door gebrek aan controle op de apparatuur en op de bevoegdheid van de gebruikers. Zelders noemde in dit verband verkeerde behandelingen door foute bloeddrukmetingen, ge- hoorschade bij couveusekinde ren, stralingsschade door rönt genapparatuur, coma's na nar cose, verbrandingen tijdens operaties en foute diagnoses bij met computers verwerkte me tingen. Cijfers over de kans op fouten en ongelukken in zie kenhuizen hebben twee jaar geleden veel opzien gebaard. „Maar vervolgens zijn minis ter, staatssecretaris, inspectie en kamerleden om de hete brij heengestapt en gewoon door gelopen", aldus Zelders. „In tussen zijn er jaarlijks 1500 mensen overleden van wie er bij het opvolgen van de gege ven adviezen naar schatting vijfhonderd nog in leven kon den zijn". Een woordvoerder van het mi nisterie van WVC zette vraag tekens bij de onderbouwing van de door Zelders genoemde getallen. Uit het water getild Het vrachtschip Avelona Star uit Gibraltar ligt als vastgeketend op een strekdam van Terneuzen. De oorzaak is dat brandstof tanks werden leeggepompt toen het voorschip al op de basalt blokken lag. Het uit het water getilde schip trok gisteren veel be kijks. FOTO: ANP Strafeis voor aanslag op huis van Paul Witteman HAARLEM De officier van justitie in Haarlem heeft gisteren een gevangenisstraf van twee en een half jaar geëist tegen een 20-jarige man die in oktober een^bomaanslag zou hebben ge pleegd op de woning van Vara-journalist Paul Witteman. De verdachte zou tot zijn daad zijn gekomen nadat Wittemans doch ter een relatie met hem had verbroken. De verdachte ontkende voor de rechtbank nadrukkelijk dat hij de bom heeft gegooid. Een verbroken relatie was volgens hem geen aanleiding om de familie van zijn ex-vriendin te terroriseren. Bovendien zou hij de nacht van de aanslag van disco naar disco zijn gezworven. De officier voerde echter aan dat er tegen de verdachte allerlei be lastende verklaringen zijn afgelegd en dat hij in een afgeluisterd telefoongesprek heeft erkend de dader te zijn. De rechter doet op 29 maart uitspraak. Iaaibaai' door WILLEM RITSTIER ZEG COWY.. HEB dE ZIU, OM WJMObD MEfMüTCGAAW PAH6EM-Z... MINISTERIE VAN LANDBOUW: Bloemkwekers lozen illegaal thiosulfaat DEN HAAG Het minis terie van landbouw ver moedt dat bloemenkwe- kers „op grote schaal" de giftige stof zilver-thiosul- faat illegaal lozen in de sloot of het riool. Zilver-thiosulfaat, een con serveringsmiddel voor snij bloemen, wordt door kwe kers gebruikt voordat zij hun waar naar de veiling oren- gen. Het gif moet onschade lijk worden gemaakt door een oplosmiddel toe te voe gen. In de praktijk gebeurt dit te weinig, zo oordeelt het ministerie. Controle door de Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft echter geen zicht gegeven op de precieze hoe veelheden thiosulfaat die il legaal in het milieu terecht komen. De stof staat overi gens op de lijst van stoffen waarvan de speciale Com missie Toelating Bestrijdings middelen het gebruik hero verweegt. Volgens een woordvoerder van de Vereniging van Bloe menveilingen Nederland be treft het lozen van zilver-thi osulfaat door bloemkwekers „incidenten". Hij weer spreekt de opvatting dat gro te hoeveelheden van de stof in het milieu komen en een gevaar opleveren voor bo dem- en oppervlaktewater. De bloemenkwekers willen zelf dat er een einde komt aan het gebruik van de gif stof. Zij zijn op zoek naar al ternatieve, minder schadelij ke stoffen, aldus de woord voerder. Ook trachten de kwekers de bloemen zo sterk te krijgen dat het gebruik van conserveringsmiddelen overbodig wordt. Goed voorbeeld „Goed voorbeeld doet goed volgen" moet minister Hans Alders gedacht hebben toen hij gisteren plaatsnam op een milieuvriendelijk driewieler en door camera's van het programma ..100 dagen zonder auto" gevolgd werd in het Haagse verkeer. Maar wie goed kijkt kan zien dat de minister het met de verkeersregels niet zo nauw neemt en de rijrichting aan zijn laars lapt. Goed voorbeeld... MINISTER VAN DEN BROEK BOOS OP PERS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken ergert zich aan het 'pessimisme' in een aantal Nederlandse dagbladen. Hij doelt op berichten en commenta ren waarin de kansen van oud-minister Ruding op het directeurschap van de Bank voor Oost-Europa nihil zijn genoemd. Vol gens deze bladen staat al vast dat de functie zal toe vallen aan de Franse kan didaat Attali. Van den Broek betwijfelt of de betreffende journalisten meer weten dan hij. De beslissing valt pas volgende maand en volgens hem is Ruding nog steeds een serieuze kansheb ber. Waarom dan toch dat pes simisme? Van den Broek meent dat dat voortkomt „uit de bij tijd en wijle in onze me dia opduikende gewoonte om de Nederlandse politieke aspi raties op internationaal terrein te kritiseren of te kleineren", zo schrijft hij in een brief aan NRC-Handelsblad. Op zich is pessimisme het goed recht van de pers, voegt Van den Broek eraan toe, „maar het wordt wel contra-produk- tief en zelfs schadelijk voor de Nederlandse belangen indien de kritiek alleen terug te voe ren is op het conflicteren van die Nederlandse aspiraties met de ambitie van andere, lees: grotere, landen, zoals in dit ge val Frankrijk". Volgens Van den Broek komt men dit soort berichtgeving in andere lan den zelden of nooit tegen. „Waarom niet gewoon de waarheid gezegd, dat Ruding de betere kandidaat is wegens zijn grotere ook internationale financiële politieke en Oost- Europa-ervaring, groter dan die van de Franse kandidaat", vraagt Van den Broek. Hij spoort de Nederlandse media aan „nu ook eens warm te lo pen voor een goede zaak als deze en niet direct bij het ho ren van het eerste schot (uit Parijs) in hun kolommen het hazepad kiezen. Waarom niet teruggeschoten?". (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De weerstand tegen zijn plan om Eerste Hulpdienst te privatise ren. De problemen rond de restauratie van kasteel Endegeest. Het lange uit blijven van de gemeente lijke nota over kunst en cultuur. Het zijn enkele hobbels die de vandaag afgetreden VVD-wethou- der Fred Kuijers tijdens zijn politieke carrière in Leiden heeft moeten ne men. De laatste hobbel, de gang van zaken rond de Leidse Schouwburg, bleek zelfs voor hem te hoog en te lastig. Met een minzaam glimlachje op zijn gezicht en schijnbaar onverstoorbaar kon Kuijers ja renlang kritiek van raadsle den en anderen aanhoren. De schouwburgaffaire hield hem echter uit zijn slaap, zo geeft hij toe in een verklaring aan de raad. De 42-jarige Fred Kuijers werd in 1974 lid van de Leidse gemeenteraad. In 1977 werd hij fractievoorzitter en in 1985 volgde hij wethouder P. Schoute op die toen burge meester van Wassenaar werd. Kuijers zegde zijn baan op als hoofd algemene beleidsaange- legenheden bij de directie na- tuur-, milieu- en faunabeheer op het ministerie van land bouw, ook al stonden een jaar later al nieuwe verkiezingen voor de deur die een einde hadden kunnen maken aan zijn wethouderschap. Dat ge beurde echter niet. De VVD bleef deel uit maken van het college en Kuijers verruilde de portefeuille maatschappelijke aangelegenheden, cultuur en volksgezondheid voor die van cultuur, volksgezondheid en groen. Vuilverbranding Een belangrijk onderdeel van zijn portefeuille was de vuil verbranding. Hij was niet al leen voorzitter van de Ge meenschappelijke Vuilver branding Leiden (Gevulei) maar ook van het Samenwer kingsverband Afvalverwijde ring Zuid-Holland West. On der zijn voorzitterschap nam dat orgaan het besluit om een nieuwe vuilverbranding te bouwen op Ypenburg, die de verouderde Leidse en Haagse installaties zal vervangen. Ook heel belangrijk was de Leidse Schouwburg, het thea ter waarin de gemeente jaren lang ontzettend veel geld heeft moeten pompen. Met de komst van de nieuwe directeur Frans Boelen leken de ergste proble men voorbij. Er waren veel premières, en de toeschouwers wisten de weg naar het kleine theater weer te vinden. De schijn bedroog, bleek echter. Want in de schouwburg zelf bleek bijna niets goed te zijn geregeld. Een financiële en ad ministratieve chaos, consta teerde onder meer het VB Ac countants. En die chaos kon blijven voortduren omdat Kuijers niet ingreep. Hij be moeide zich wèl met de prijs van een glas wijn, maar niet met de hoofdlijnen, was de bit tere conclusie van de commis sie voor de rekeningen. Het werd hem bovendien zwaar aangerekend dat hij de ge meenteraad niet had voorzien van volledige en juiste infor matie. Door uiteindelijk zelf op te stappen heeft Kuijers als nog de eer aan zichzelf gehou den. Die vandaag bekendge maakte beslissing is misschien wel de meest wijze in deze af faire. JANET VAN DIJK Achterhouden informatie gevolg vermoeden fraude' LEIDEN Op de financiële situatie van de schouwburg wilde de vanmorgen afgetre den Kuijers destijds niet in gaan omdat onduidelijkheid bestond over het kastekort van 132.000 gulden en vanwe ge „het sluimerende vermoe den van fraude". Toen vlak daarna de politie werd inge schakeld omdat inderdaad werd gedacht aan verduiste ring was het niet meer moge lijk om informatie te verschaf fen, aldus de verklaring. „Vooral vanwege de overmati ge publiciteit hebben mijn ge zin en ik de afgelopen weken onder grote spanningen ge leefd. De ironie wil dat de titel van het boek dat ik gekozen heb ten behoeve van de boe kenweekpublicatie van de bi bliotheek „Nooit meer slapen' van W.F. Hermans, in dit ka der een uiterst toepasselijke is geweest", schrijft Kuijers. De afgetreden wethouder zegt dat hij zolang er geen opvolger is de belangen van de gemeen te blijft dienen „zo goed als mogelijk is". „Dank zou ik willen uitspre ken aan diegenen die mij in de afgelopen periode tot steun zijn geweest waarbij ik in het bijzonder de grootst mogelijke meerderheid van het college zou willen noemen", zo besluit Kuijers, die de raadsvergade ring van vanavond niet zal bij-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3