apanser dan de s 'Lief zijn voor onze autootjes' [fs de grootste optimisten Jden vijf, zes jaar geleden t durven dromen van zo'n jrslaand succes. Na een gdurig geboorteproces, ronnen in 1971 en keer op |r aan de gang gehouden t stevige financiële icties, had het er eerder ir uitgezien dat het nmercieel nooit wat zou rden met de 'continu iabele transmissie', de inisch perfecte opvolger het 'pientere pookje' van jroers Hub en Wim van irne. Ir. P. de Bruin ...meer dan een dorp88mid fan Doorne's Transmissie trots op reputatie: het is, tot ieders opluchting, j; heel anders uitgepakt, nadat in 5 de massaproduktie van de meta- duwschakelbanden vitaalste speelt. Verder ontwikkelingswerk, gecombineerd met uitgebreide niet alle autofabrieken tegelijk scha kelbanden bij ons bestellen. Dat is de proefnemingen onder de zwaarste grootste ramp die ons kan overko- omstandigheden, leverde het bewijs irdeel van het traploze versnel- dat de 'continu variabele transmissie' 'steem eindelijk op gang cvt in het spraakgebruik tech- )ar I gekomen in de fabriek aan de nisch volmaakt is. Het systeem was d van Tilburg. Sindsdien gaat het daarna rijp voor fabricage, er werden Uitl Van Doorne's Transmissie als de auto's waarin zijn produkt is ;talleerd: soepel en zonder :ken van stilstand naar een fortabele rit. Hub' van Doorne [zich ook hebben voorgesteld, hij na zijn pensionering in het irtje achter zijn woning aan een ïterde versie van de beroemde imatic begon te sleutelen. De >ze transmissie waarmee zijn es waren uitgerust, was een ge- uitvinding, maar had in de Uijk hinderlijke nadelen. De au- •okken schokkend op en de le- luur van de rubber aandrijfrie- JtHwas beperkt. de beide grondleggers van bedacht en con- Jerde een automatisch versnel- Q0 Systeem waarin een ingenieuze 3 schakelband de belangrijkste rol iT geldschieters gevonden, maar met de produktie van grote aantallen wilde het lange tijd niet lukken. Hét was, zo bleek spoedig, uiterst moeilijk om de constructie van de banden uit het ontwikkelingsstadium naar de lo- men, want zo'n vraag kunnen we niet aan". De klantenkring van Van Doorne's Transmissie telt thans nog drie auto mobielindustrieën (Subaru in Japan en Ford en Fiat in Europa), maar de kans is groot dat dit aantal binnen kort groter wordt. Het Tilburgse be drijf heeft daarop inmiddels een voorschot genomen met de bouw van een nieuwe produktielijn (kosten pende band te tillen. Daarmee is in 22 miljoen) die begin volgend jaar 1-1operationeel is. De produktiecapaci- teit wordt daarmee verhoogd tot 450.000 schakelbanden per jaar. Vo rig jaar heeft de fabriek er met in to taal 220 werknemers 130.000 ge maakt, goed voor een winst van 6,5 Gepasseerd Voor directeur ir. P. de Bruin (51) i; de voorgeschiedenis station. Hij heeft in 1986, komende miljoen gulden. van het bandenbedrijf Vredestein, de leiding van de fabriek overgeno men en kent dus uit eigen waarne ming alleen een verleden waarin het stap voor stap beter is gegaan. „Het is niet meer zo interessant wat er is ge beurd, onze klanten vragen er ook niet naar. Het gaat nu om de toe komst en die ziet er goed uit, zo lang Ir. De Bruin verzekert dat de huidige afnemers dik tevreden zijn. Sinds be gin 1986 heeft Van Doorne's Trans missie ongeveer 250.000 banden gele verd en volgens ruwe schatting zijn tot nu toe 150.000 tot 180.000 perso nenauto's met een 'cvt' uitgerust. „Tot nu toe hebben we nog geen en kele klacht gehoord. Dat is een onge- voor de Japanse markt op de teken tafel staan en voelen er in principe voor, om de ontwikkeling in samen werking met Van Doorne's Trans missie te doen. Drie andere fabrikan ten zijn eveneens geïnteresseerd, maar geven er de voorkeur aan om de mogelijkheden onafhankelijk van het Nederlandse bedrijf te onderzoe ken. Volgens de huidige plannen kan de commerciële produktie van een kleinere band volgend jaar begin- Voor de verdere toekomst rond 1993 denkt de fabriek aan de fa bricage van banden voor auto's met drie liter-motoren. Daarover zijn thans met vier autofabrikanten in Japan, de Verenigde Staten en Euro pa gesprekken gaande. Het draait in dat overleg niet alleen om de leve ring van de banden, maar eveneens om het ontwerp van het hele trans missiesysteem. Als ook dit project de eindstreep haalt, produceert Van Doorne's Transmissie schakelban den voor ruwweg 85 procent van de personenauto's die op de wereld markt worden aangeboden. De hechte contacten van de fabriek met Japanse concerns hebben te ma ken met de in dat land sterk groeien de verkoop van auto's met een auto matische transmissie (vijf tot zes pro cent per jaar). Zestig procent van de auto's in Japan heeft een automati sche versnelling; in de Verenigde Staten is dat percentage ruim 85 en in Europa nog geen vijf. Verzadigd „De Amerikaanse markt is dus ver zadigd. Daar hoeven we ons niet zo te haasten. Dat komt pas, als de huidige produktiecapaciteit voor conventio nele automatische transmissies is af geschreven. Maar Europa is maatloos interessant. Anders dan in Japan is een automatische transmissie in ons werelddeel niet populair. Het gaat er daarom om de gemiddelde Europe aan enthousiast te krijgen voor een automaat. Ik denk dat ons dat lukt met de 'cvt', omdat die een sportief rijgedrag combineert met het com fort van een automatische transmis sie", aldus De Bruin. Hij denkt dat de pluspunten van het Nederlandse ontwerp in vergelijking Geen dorpssmid Een geoliede massaproduktie van schakelbanden voor auto-indus trieën in de hele wereld is een aan trekkelijk toekomstbeeld voor Van Doorne's Transmissie en zijn finan ciers (institutionele beleggers), maar ir. De Bruin koestert hogere ver wachtingen. „We willen geen dorps- smid zijn die een raar ding kan ma ken", zegt hij. „Het is armoe, als je al leen de prijs van een band als ver koopargument hebt. Ik stel me daar om de fabriek op termijn voor als een superieure kennisbron op het gebied van automatische transmissies. Au tobouwers moeten bij ons kunnen aankloppen voor advies. Dat bete kent dat we blijvend veel geld moeten uitgeven aan onderzoek en ontwikkeling. We moeten niet alleen banden verkopen, maar óók onze kennis!" Tegenover de stijgende verkopen van schakelbanden blijft de magere reclame die Subaru, Ford en Fiat Voor hun duurdere modellen met een 'cvt' maken, intussen schril af steken. „Dat zal op den duur wel ver anderen", voorspelt De Bruin. „De huidige drie fabrieken zijn bezig om hun produktie van auto's met onze schakelbanden geleidelijk te verho gen. Ze zitten nu nog in de aanloop periode en ze nemen geen enkel risi co om een maand eerder dan de an der te zijn. Daarvoor is de voorberei ding te zorgvuldig geweest en is er te veel geld geïnvesteerd. Maar nog even en dan zijn auto's met onze au tomatische transmissie een extra sti mulans voor de verkoop". 'De FordEscort Ghia is de eerste auto met een 1.6 liter motor waaraan een 'cvt' (in dit geval aangeduid als 'ctx') is gekoppeld. met de gangbare automaten een be langrijk verkoopargument zijn, om zowel in de VS als in Europa een ste vig marktaandeel in handen te krij gen. De 'cvt' is compacter en simpe ler van constructie en hierdoor te vens goedkoper, de betrouwbaarheid is gegarandeerd en het systeem be vordert een lager brandstofverbruik. Het laatste moet vooral Amerikaanse fabrikanten aanspreken, omdat zij weldra met overheidsregels worden gedwongen, om zuinige(r) auto's te bouwen. Auto's die een bepaald ben zineverbruik te boven gaan, worden dan fiscaal belast en dat kan jaarlijks in de miljoenen dollars lopen. rWlM DE REGT looflijk goede reclame voor ons pro dukt", stelt de directeur voldaan vast. 'Puur handwerk' Hij erkent dat de constructie van een onder alle omstandigheden betrouw bare schakelband 'het in elkaar zetten is puur handwerk' de groot ste zorg is geweest. „Dat is gelukkig uitzonderlijk goed gegaan. Als we met autofabrikanten praten, komt de kwaliteit van de banden niet eens meer ter sprake". Ook met de stipte levering van de banden aan Subaru (voor onder meer de Justy) en aanvankelijk complete transmissiesystemen aan Ford (Fiesta, Escort, Orion) en Fiat (Panda/Lancia Ypsilon, Uno, Tipo, Tempra) heeft de fabriek nauwelijks problemen gehad. „We zijn Japanser dan de Japanners, als het gaat om kwaliteit en levering", zegt De Voor de afzet van de schakelbanden is het Verre Oosten, met name Japan en Zuid-Korea, voorlopig de belang rijkste markt. „We zijn daar vrijwel elke maand met een delegatie van onze fabriek op reis. Dat is kostbaar, Ford heeft in de buurt van de Franse stad Bordeaux een fabriek gebouwd voor de constructie van automatische versnellings bakken volgens het 'Van Doorne'- principemet de duw- schakelband. Het bedrijf fabriceert deze systemen ook voor Fiat. Voordat de produktie daar was begonnen, heeft Volvo Car Sint Truiden in België veertigduizend kant-en-klare transmissie systemen aan Ford geleverd. maar op den duur zal het lonend blij ken, want onze grootste kansen lig gen voorlopig in dat gebied. De be langstelling bij autofabrikanten voor nieuwe ontwikkelingen is daar veel groter dan in Europa. Als je bij een Europese auto-industrie wilt binnen komen, moetje", zegt De Bruin, „alle bekende vertegenwoordigerstrucs proberen". De reputatie van 'voorbeeldige leve rancier'heeft er inmiddels toe geleid dat de plannen om in Japan een nieuwe fabriek voor de produktie van schakelbanden te bouwen, ter zijde zijn geschoven. Dat is trouwens ook goedkoper, omdat fabricage op twee plaatsen altijd kostenverho gend werkt. Tot nu toe produceert Van Doorne's Transmissie alleen schakelbanden voor auto's met een motorinhoud van maximaal 1,6 liter, maar de ont wikkeling van een kleiner en een groter type is in voorbereiding. Ten minste drie Japanse autofabrieken hebben belangstelling voor een duw- schakelband ('high speed') in kleine auto's met een cilinderinhoud van ten hoogste 650 cc. Subaru, Suzuki en Daihatsu hebben deze mini-auto's putorubrieken in dagbladen, gewoonlijk zakelijk van stijl en Joud, waren plots veranderd in lyrisch proza. De presentatie Bde eerste personenauto van Nederlandse makelij sinds de '^Iwijning dertig jaar eerder van de legendarische jker echode nog maandën lang na. broers Hub en Wim van Doorne, zonen van een Brabantse Jpssmid, hadden een geweldige euforie ontketend met de ptelijke onthulling van hun DAF '600', onbetwist hoogtepunt grootste attractie van de RAI in februari 1958. ïime tijd tevoren was al uitgelekt beide broers druk bezig waren le bouw van een 'Nederlandse voor een Nederlands gezin', verdere bijzonderheden over irmgeving en de techniek waren joed bewaard geheim gebleven, nadat een zorgvuldig gecamou- 1 stimuleren had de toenmalige voor- iroers druk bezig waren zitter van de Koninklijke Neder landse Automobiel Club (KNAC), J.Th. Smits van Ooyen, er meteen een besteld. Dat was, zo bleek spoe dig, helemaal niet nodig geweest. De vraag was vele malen groter dan de fabriek aan kon. Ruim een jaar na de presentatie re den in Eindhoven de eerste twee DAF-jes van de band. De ene was voor de toenmalige burgemeester van Middelbeers, mevrouw T. Smul- ders-Beliën, die de auto als cadeau voor haar koperen ambtsjubileum van de bevolking kreeg; de andere werd hét eigendom van de KNAC- voorzitter. Beide auto's zijn later door de familie Van Doorne teruggekocht en maken thans deel uit van een collectie die de zonder twijfel meest spectaculaire episode uit de geschiedenis van het bedrijf markeert. Dat initiatief is tien jaar geleden gevolgd door de oprich ting van de DAF Club Nederland, in middels een vereniging met elfhon derd leden die ieder gemiddeld drie DAF-jes als een kostbaar bezit koes teren. Het DAF-je was in 1980 als merk naam al bijna historie. De Zweedse autobouwers van Volvo waren vijf jaar daarvoor de baas geworden bij pen, bleef het gissen. Meer dan 1 kenteken XK-07-50 werd et van bekend! succes van de eerste DAF was '7 1i lorspelbaar groot. Nog vóór in 17 j Ihoven de produktie goed en wel [jonnen, stroomden de bestel- binnen. Enthousiast gewor- !3 Jdoor alleen al de presentatie van uto, uitgerust met een automati- (lees: traploze) transmissie die al het 'pientere pookje' heette, I tten duizenden impulsieve ko- zich naar een dealer om hun i in het orderboek te laten note- assend r Van Doorne's Automobielfa sen was de belangstelling bij het ïek zó verrassend groot dat met- Nrd besloten, om de produktie ;dubbelen: van 25.000 naar vijf- tend auto's per jaar. In een ine opwelling om de verkoop te (ADVERTENTIE) auk>mat>scf>a transmissb service TS Specialisten In automatische en handgeschakelde versnellingsbakken van Gijnstraat 14d - Rijswijk Tel.: 070-99.14.94 - Fax: 070-98.98.77 Leden van DAF Club Nederland willen maar één ding: het voormalige familiebedrijf en die hadden er geenszins een geheim van gemaakt dat ze zo snel mogelijk af wilden van het slechte imago van DAF-jes als autootjes voor 'oude heren'invaliden' en 'slechte rij ders'. De DAF 66 werd daarom on middellijk herdoopt in Volvo 66, een andere naam voor overigens precies dezelfde auto. Echte 'DAF lovers gruwen van dit verhaal. Ze beweren niet dat DAF- jes automobielen van topkwaliteit waren, maar ze vinden ze toch té uniek om ze bij sloperiien aan een roemloos einde te laten komen. Hoe smadelijk er na de met veel publici tair geweld gepaard gaande komst van de eerste series DAF-jes ook over is gesproken, het blijft een feit dat er meer dan achthonderdduizend zijn gebouwd. Het was dan misschien wel een beetje een 'truttenauto', maar slecht was hij blijkbaar niet! Naar schatting rijden er nog onge veer twintigduizend DAF-jes in ons land rond. Dat aantal neemt snel af, want enkele jaren geleden waren er nog bijna dertigduizend geregi streerd. Het is niettemin voorbarig om ze 'old-timers'te noemen, hoewel de ongeveer acht vrijwel puntgave exemplaren van het allereerste type uit 1959 daar wel langzamerhand voor in aanmerking komen. De eerste poging in 1976 om een 'DAF-jes club'op te richten, mislukte bij gebrek aan belangstelling. De tweede vier jaar later onderno men door een echtpaar uit Oegst- geest, had wél succes. De groei zat er meteen in en blijft aanhouden. Me vrouw Geertje Hadderingh-Haan (54) uit Zuidhorn, secretaresse van de DAF Club Nederland, meldt trots dat ze vorig jaar ruim 430 informatie pakketten heeft verstuurd en schat dat ten minste zestig procent van de ontvangers zich bij de vereniging aansluit. 'Met jarretels' Het bezit van één of meer DAF-jes 'de originele met jarretels' is de bindende factor van een rijk gescha keerd ledenbestand van artsen, me disch specialisten, makelaars in ef fecten, automonteurs, scholieren, studenten, onderwijzers en politie agenten. Ze willen allemaal dat de auto-met-het-pientere-pookie blijft rijden. De redenen voor hun lid maatschap kunnen echter uiteenlo pen. Voor de een is dat de toegang tot het onderdelenmagazijn in Gerven (bij Eindhoven), voor de ander de 'sleuteldagen' om onder deskundige leiding zelf reparaties uit te voeren en voor weer anderen is de mogelijk heid om via de club een goedkope verzekering ('voor weinig kilome ters') af te sluiten, aantrekkelijk. Geertje Hadderingh vertelt dat haar man indertijd ook zo lid is geworden. Hij was op zoek naar een onderdeel voor zijn DAF 55 Coupé, maar vond het op geen enkele sloperij, tot hij hoorde dat het magazijn van de DAF Club hem wel kon helpen.... De voortijdig gepensioneerde leraar bij het nijverheidsonderwijs Albert- Eerke Hadderingh (51) was toen al een fanatieke verzamelaar van DAF-jes waarvoor hij bij verscheide ne boeren in het Groningse land on derdak heeft gevonden. Zijn collectie telt er zeven en 'drie voor de sloop'. „Ik heb nu op de rem getrapt, want het gaat wel in de papieren lopen", zegt hij, bijna verontschuldigend. De secretaresse van de DAF Club Nederland rijdt al sinds 1971 in DAF- jes, gedwongen door een handicap die een tweede gaspedaal en een au tomatische transmissie vereist. „Voor mij was het een ideale auto. Ik zou er opnieuw een kopen, als ze nog werden gebouwd, maar dat kan he- Mevrouw Geertje Hadderingh- Haan laat trots het pronkstuk van de collectie DAF-jes van haar man zien. Het is, voorde kenners, een DAF 661300 Marathon ïaas niei meer... Ze heeft, dat wordt snel duidelijk, haar hart aan DAF-jes verpand en ze ergert zich daarom nog steeds aan de slechte naam die ze hebben gehad. „Dat is eigenlijk de schuld van de broers Van Doorne zélf geweest", zegt ze. „Die hebben het imago van een auto voor oudere mensen en ge handicapten zelf gekweekt door hun DAF-jes voor met name die groep automobilisten aan te prijzen. Later hebben ze geprobeerd dat te veran deren door snellere versies te bou wen en aan rally's deel te nemen, maar het was toen al te laat om het beeld te verbeteren". Vertedering Ruim dertig jaar nadat de eerste DAF-jes '600' met hun inmiddels be roemde Variomatic ('in standaard uitvoering voor nog geen vier mille') pruttelend van de band reden, heb ben kritiek en spot ruimte gemaakt voor de vertedering en liefkozing van verzamelaars. „Onze dochter haalde altijd de neus op voor ons DAF-je, ze schaamde zich er voor. Maar nu wil ze in niets anders rijden, ze is er gek op!", vertelt de oud-le raar. Hij ziet dat ook in de club. „Veel jonge leiden, vaak studenten, die van een oom of tante een oud DAF-je hebben gekregen, sleutelen er net zo lang aan tot het weer als nieuw is. Het gebeurt ook dat ze van twee oude wagentjes een nieuwe maken. Dat doe ik zelf trouwens ook. De tech niek van DAF-jes is zó eenvoudig dat ie er als doe-het-zelver van alles aan kan sleutelen. Ik ben geen automon teur, maar ik heb me in de loop van de jaren wel veel aangeleerd". In 1960 stond DAF nummer vier op de lijst van de meest verkochte autos in ons land, twee jaar later was de derde plaats bereikt en in 1969 rap porteerde de fabriek trots een aan deel van ruim 41 procent op de va derlandse markt. De 'oer'-DAF-jes met een maximium-snelheid van ne gentig kilometer per uur waren toen al opgevolgd door sterkere en verbeterde versies, met waterge- koelde motoren van Frans fabrikaat (Renault). Bij elkaar heeft de fabriek van 1959 tot 1975 tien types in vele uitvoeringen sedan, coupé, combi, bestel, pick up geproduceerd. DAF was dus beslist een volwassen automerk geworden, toen de Zwe den de in financiële problemen ge raakte fabriek te hulp kwamen en vervolgens zonder aarzelen elke her kenning met het verleden probeer den uit te wissen. De club van eige naren van DAF-jes doet daarentegen al tien jaar hardnekkige pogingen om het levenswerk van de broers Hub en Wim van Doorne in ere te houden. Alle leden leveren daar, ie der op zijn of haar manier, bijdragen aan van oud tot jong, want de leef tijd doet er niet toe. Het oudste lid is een vrouw van ver in de tachtig. Zij sleutelt niet onder de motorkap, maar ze heeft nog wel een rijbewijs. Een scholier van vijftien mag nog niet achter het stuur, maar sleutelen doet hij wel. Hij heeft het DAF-je van zijn buurman gekregen als dank voor de vele keren dat hij het wagen tje heeft gewassen... Als hij over een paar jaar de weg op gaat, rijdt hij in een DAF-je dat niet van nieuw is te onderscheiden. 'Reünie' Het tweede lustrum van de DAF Club Nederland wordt van 5 tot en met 26 augustus gevierd met een speciale tentoonstelling van onder meer DAF-personenauto's in het Autotron te Rosmalen. Hoogtepunt van dit evenement moet de 'Nationale 1000 DAF-jes dag' op zaterdag 25 augustus wor den. Organisator A. Stam uit Huizen hoopt dat hij tegen die tijd duizend eigenaren van DAF-jes heeft ge vonden die van acht verschillen de plaatsen in het land achter el kaar naar het Autotron rijden. De beoogde 'reünie' van DAF-jes wordt 's avonds afgesloten met een groot feest (Voor nadere informatie: A. Stam. Tjonger 25. 1273 WC Huizen, tel. 02152-64488).

Leidse Courant | 1990 | | pagina 23