Ik begin de intieme theaters te missen" Egyptische schildering ontdekt in sarcofaag TROS wint geding over actie FREEK DE JONGE DRIE DAGEN IN CIRCUSTHEATER In de speeltuin bij The Fatal Flowers Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! ^gijsT/RTV EeidócSouAxmt VRIJDAG 16 MAART 1990 PAGINA 13 meense schilderijen iet Rijksmuseum TERDAM De vier Nederlandse die in ons land worden gerestau- zijn van 29 maart tot en met 16 april te zien in de eregalerij van het Rijks- urn- %een directeur H. van Os maakte op bruari na afloop van een reis naar ienië bekend dat twee werken van de schilder J. van Hemessen, een ierij van vermoedelijk Jan van Eyck >n „dubieus" werk van Rembrandt restauratie waren geselecteerd. Het ct, waarvoor het ministerie van cul- (WVC) financiële steun verleent, t uitgevoerd in samenwerking met iestauratie-atelier Limburg. ho^' Herman Finkers. FOTO: DIJKSTRA CJP-prijs voor Herman Finkers AMSTERDAM De houders van een Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) hebben de CJP-podiumprijs van dit jaar toegekend aan de cabare tier Herman Finkers. De prijs van 2.500 gulden wordt hem op 2 april overhandigd in het cultu reel centrum De Oosterpoort in Gro ningen. De CJP-coulissenprijs van eveneens 2.500 gulden is bestemd voor mensen die zich „achter de schermen" verdienstelijk hebben gemaakt voor jongerencultuur. Deze prijs gaat dit jaar naar Josja Hamann, de stuwende kracht van de Vooropleiding Theater in Groningen. AMSTERDAM De TROS heeft in hoger beroep alsnog gelijk gekregen in een geding dat zeven omroeporganisaties vorig jaar waren begonnen naa$ aanleiding van de groot schalige ledenwerfactie van de TROS tijdens haar 25-jarig be staan. Het gerechtshof in Amsterdam ver nietigde gisteren het vonnis van de kort geding-rechter van 15 novem ber waarbij werd bepaald dat de ruim 16.000 20.000 aanmeldingen van nieuwe leden „als niet gedaan" moesten worden beschouwd. De zeven omroepen (AVRO,EO, KRO, NCRV, VARA, Veronica en VPRO) hadden de TROS in kort ge ding gedaagd omdat de werving van de TROS op haar verjaarsuitzending van 3 november nadelige gevolgen zou hebben gehad. Zij zagen leden of potentiële leden naar TROS verdwij- •Volgens het Hof heeft de rechter in kort geding de omroepverenigingen ten onrechte gelijk gegeven. De ver enigingen hebben in de ogen van het Hof niet aannemlijk kunnen.maken, dat zij schade hebben geleden. De TROS overweegt nog een schade claim in te dienen bij de omroepen, omdat ze de laatste twee maanden van 1989 geen ledenwerfacties meer mocht houden. Frankrijk verbiedt export „De Daken" van Van Gogh PARIJS De Franse minister van cultuur, Jack Lang, heeft een exportverbod ingesteld voor „De Daken", een aquarel van Vincent van Gogh die dinsdag in Parijs onder de hamer komt, zo is uit regeringskringen vernomen. Lang beroept zich volgens hen op een wet uit 1941 die het de Franse staat mogelijk maakt om maatregelen te nemen tegen de export van een werk „dat een nationaal cultureel dan wel historisch belang heeft". De op brengst van het doek wordt geraamd op acht tot tien miljoen gulden. Van Gogh maakte het in 1882 in Den Haag, waar hij aan de Schenkweg, toen bijna het platteland, woonde en werkte. Het geeft een idee van de omgeving zoals Van Gogh die vanuit het dakraam zag. Het stuk komt uit de nalatenschap van Georges Renard, een van de grootste Franse collectioneurs. De nabe staanden wilden het in 1987 op een veiling verkopen maar trok ken het terug toen de Franse staat zich als gegadigde meldde. De onderhandelingen liepen echter spaak omdat Frankrijk het kunstwerk te duur vond. KGt>tot( programma is, noem ik het nu 'Het vorige', met alle ver warring vandien. Een grapje. Als de mensen zeggen dat ze het al eens hebben gezien, dan klopt dat, want het is het vorige. Het zijn grappen die je eigenlijk niet kan uithalen. Solo Precies tien jaar geleden be gon Freek de Jonge zijn eer ste solo-voorstelling, De Ko miek. „En omdat ik vind dat een mens zich om de tien jaar moet vernieuwen, zou ik nu met iets anders moet komen. Nu ben ik bezig, en dat is ook belangrijk, om alles helemaal leeg te maken, kijken wat er dan gebeurt. Want je komt in een soort tredmolen, hè. Maar wat ik daarna ga doen, weet ik nog niet. Niks doen? Ja. Nou nee, natuurlijk niet. Er worden nieuwe liedjes uit gegeven, ik moet eindeloos zoeken, corrigeren, redige ren, twee, drie weken. Spe ciaal voor die bundel nog een liedje schrijven en zo blijf je aan de gang. Met een hele hoop dingen, beginnen van verhaaltjes afmaken, dingen die anders uitgewerkt kun nen worden, voor het pro-s gramma en daar komt weer een bundel van die lijkt op Het Damestasje, dat in het najaar verschijnt". Maar De Jonge geeft toe, dat hij gisteren naar buiten keek, vandaag weer en dat morgen ook wel weer zal" doen: kij ken en noteren en daar een bezig hoofd aan overhouden, achter die brilleglazen die wel veel, maar niet alles ach terhouden. Achter die bril schuilt een hele hoop binnen pret en vermakelijk com mentaar, het vermogen snel en logisch gedachtenspron- gen te maken, woordspelin- ïr in Den Haag, met totaal gen die er uit zijn voor ie- öog zo'n drie weken 'De vol- mand iets in de gaten heeft, '"ende' in het land voor de „Iedereen heeft z'n mond vol ide doeg houdt Freek de Jonge van Van Gogh, maar dan is v""v' voorlopig mee op. „Ik ben de man die zijn scheermes november met 'De volgen- erin zet meer in de geest van ingeie' begonnen, waarna ik het Van Gogh dan al die ande- sta|nderhalve maand niet heb ren. Shockerend, want die espeeld. En om te voorko- schilderijen zijn heilig na dat de mensen denken tuurlijk". Een vlakke opmer- at het alweer het volgende king van Freek die als een 1STERDAM Dit Dropgesteld: wanneer =ek de Jonge opnieuw uithaalt waarvoor [eel Nederland hem op horens neemt (zijn iitschieter als stadion- saker bij Ajax-Austria Zien), dan zal zijn ant woord altijd zijn: „Ja see, ik geef alles toe. Üaar ik deed het niet ex- ires". ujt Jreek mag worden geloofd. >litiekMj zeêt: ..Wie naar de rode ad in mijn werk zoekt, zal enkt ï*fcds zien dat ik me voort- irend bezighoud met verlo- n onschuld. „Neem een iN DEjannibalenstam, omgeven >r de jungle en er komt meneer met geweer en d_ itotoestel. Dan is het ge leurd met de onschuld van tie negerstam, hoe goed die neneer het ook bedoelt. Ze tean naar dat andere op zoek li dat zal ze vernietigen. Jiemand ontkomt daaraan. Ve waren in Indonesië, met en camera en afspeelappara- (ïur; de Javanen vonden het irachtig, ze stonden er met kond open en gegiechel bij. trofaar als je die apparatuur als hn Amerikanen laat zien, tweejragen ze waar je het kunt is toqopen. Dat is het verschil at dossen onschuld en verdor- nog fenheid: dat je niet meer itege .-_0. unt genieten zonder dat je Mor it zelf hebt. Het heeft dit gev iet mijn programma's te ma- ijgen en, dat dit onderwerp er al- haa jd in zit. In het laatste pro- ijk ramma ook weer". vra i 'orige drie avonden Circusthea- windvlaagje teloor kan gaan, zoals zo vaak in zijn werk mogelijk is. Maar het ver band wordt duidelijk, voor wie zich tijdig herinnert, hoe Van Gogh zich van een oor lelletje ontdeed. Niet alles „Als schooljongen wist ik al dat ik goed was in mensen aan het lachen maken. Maar niet alles wat ik doe, is om te lachen". Wat Freek de Jonge op de planken brengt, is het resultaat van het uitzoeken en sorteren van gedachten en ideeën, daar lijn in brengen tot een verhaal is ontstaan, waarbij hij het ook niet kan helpen dat zijn gevoel voor Humor uitersten bereikt. „En er dus achter komen, dat sommige dingen verkeerd begrepen kunnen worden of in deze maatschappij niet worden geaccepteerd. Ik heb een tijd geleden al begrepen dat ik me door een bepaalde mate van populairiteit liet verleiden tot grappen die achteraf toch niet konden; ik ben voorzichtiger geworden. Ik had bijvoorbeeld deze grap, over een man en een vrouw, in bed. Nu ja, het werd een mislukt nummer waarna ik de vrouw koffie liet zetten, waarop de man zegt: of ben je daar óók niet goed in. Fout. Want vrouw onvriendelijk. Maar als ik het omdraai, de man koffie laat zetten en het de vrouw laat vragen of hij daar ook niet goed in is, kan het weer wel. Echt, zo werkt het. M'n vak is niet zo moeilijk, het is ge woon even opletten hoe de wind waait. Je kunt niet zeg gen: een grap is een grap, dat is niet waar". „Neem het moment in Ame rika, waarop een negerstu dent zich stoort aan het ver haal van het stinkende ne gerpopje uit 'Stroman', plot seling „fuck" roept en boos wegloopt, hoewel hij zich te voren had geamuseerd. Na tuurlijk trek ik me dat aan. Toen hij al bij de deur was, raakten we even in gesprek en na afloop kon ik de ach tergrond uitleggen. We zijn Freek de Jonge: „Verloren onschuld. Dat zit in al mijn voorstellingen". als goede vrienden uit elkaar gegaan. Maar na zoveel jaren weet je weer, dat het niet ab soluut is wat je doet. Je kan individuen kwetsen. Het gaat me erom het zo aan te leggen dat mensen me goed ver staan, anders valt de hele bo dem uit m'n werk en humor weg. Woody Allen zegt: „Co medy is tragedy plus time; naarmate de tragedie verder weg is, kun je er grappen over maken, omdat die trage die nog maar in vage herin nering leeft". Publiek nodig „Als ik een grap heb bedacht, dan ontwikkelt die zich met het publiek, want naarmate je zekerheid krijgt over iets, blijkt dat er uitbreiding in zit waarmee je verder kunt. Het ligt in de aard der dingen. Ik ben degeen die de mentaliteit heeft en de techniek om het er uit te pikken, maar dat wil niet zeggen dat ik het alle maal direct ontleen aan een reservoir dat ik heb, gevuld met grappen. Je kunt voelen hoe een grap in de zaal hangt. Dat pik je op en ik heb het talent om dat wat ik van de zaal opvang, vast te houden. Ik neem de laatste jaren alles wel op, maar maak er nog steeds geen ge bruik van. Grappen onthoud ik. Maar ik heb al een paar jaar geleden begrepen dat ik niet op grote schaal te keer kan gaan. Dat begrip komt schoksgewijs, als je denkt dat je je dingen kunt permitte ren, dingen die je onder neemt, acties, als bij Argenti nië, dat je je grenzen hebt be reikt. Eén keer een lelijk woord gebruiken is eigenlijk altijd alle lelijke woorden ge bruiken. In de politiek raak je verstrikt in geweld en dat is een kant die ik per sé niet op wil. Binnen je vak kun je kiezen voor verfijning in de dingen die je zegt en doet. Leven in een vrij land waar in je ongebreideld alles kunt roepen, komt de kunst niet altijd ten goede. Je gaat een steeds groter publiek bedie nen, dat is onvermijdelijk". Moe Het werk maakt Freek de Jonge niet meer overmatig moe. „Ik ben na afloop ge woon droog. Behalve wan neer ik even m'n tekst kwijt ben, of als er iets gebeurt waarvan je denkt: die lamp moet daar branden omdat ik daarheen moet en nu is het er donker. Dan breekt het zweet je uit en kun je in een fraktie van een seconde kled dernat zijn over je hele lijf. Dat gebeurt: mensen hebben dat niet zo in de gaten, ook niet als je bloost. Je gaat maar door en dan blijkt dat het kennelijk kon, gelukkig maar. Het maakt onkwets baar, omdat je merkt dat ie dere misstap kan worden ge corrigeerd. Ik zie publiek niet als vijand, al heb ik me wel eens aggressief opgesteld. Maar iedereen denkt, dat het om zijn buurman gaat, maar dat denkt die buurman ook, dus Het werken met orkest, in Stroman en Trawanten, is De Jonge wat tegengevallen, voornamelijk door het aan deel dat ieder moet krijgen. „Dan zit een musicus de ster ren van de hemel te spelen en moet ik weer wat leuks zeggen. Maar misschien doe ik het toch wel weer eens, om me ongelukkig te voelen. En er zullen mensen in de zaal zitten die net zo goed denken: ik wou dat die trut jongen eens even z'n kop hield, dan kon ik van die muziek genieten. Maar dat zijn er niet zo veel. De vraag is dus: hoe trek je nu dat seg ment van het publiek, dat nou precies te gek vindt wat jij doet. Je moet ervoor zor gen dat de mensen die je wil len zien optimaal gemoti veerd zijn; maar dat weet je pas achteraf". Probleem „Het probleem is altijd ge weest, dat de mensen al gaan lachen als ik in hun blikveld kom. En als daar vokaal nog iets bij komt, ik iets kan zeg gen waar ze niet van ineen krimpen, dan werkt het goed uit, dat was op school al zo. Ik merkte dat ik er goed in was, en werd er ook snel be ter in. En ik had een gave om te zien waar het 'm in zat en dat is door alle stadia ge gaan. Het is begonnen met moppen uit m'n hoofd leren, tot zeker moment. Daarna ben ik door anderen gestimu leerd teksten te maken. Dat ging een eigen leven leiden. Ik was niet goed op school. Maar je zoekt naar de ge makkelijkste weg. Ik was bij de schoolkrant, trad op op schoolavonden en daar lag m'n sterke punt. Ik deed kennelijk de dingen waar ze om moesten lachen en in de klas was ik bepaald geestig; om van die opmerkingen. Maar humor heb ik nooit ge voeld als wapen. Ik lees nu een boek over een meisje uit een bepaald milieu dat op een katholieke school komt waar ze totaal wordt gene geerd, waardoor ze ervoor zorgt* dat ze de beste van de klas wordt; dat is dan haar triomf. Maar in die zin heb ik het nooit zo gevoeld, al zal het er zeker mee te maken hebben". Doel „Maar wat m'n doel is, waar voor ik het allemaal doe De Jonge zuigt een puntge- zicht en zelden was hij zo lang zo stil. „Het geeft bevre diging als het mooi af is, goed gelukt is; dat wil ik dan wéér dogn en er zijn ontmoetingen die belangrijk zijn. En het heeft te maken met de zin van het leven. Op grond van de realiteit kun je nooit zeg gen, dat het leven zin heeft, dat kun je alleen op grond van iets spiritueels. Toen mijn vader overleed, zal ik maar zeggen, leefde ik aantal weken in een soort helder heid. Er komen dan een hele hoop dingen bij je boven die van belang leken maar dan afvallen; de essentie komt kaarsrecht omhoog, maar als je je dan afvraagt wat die es sentie dan is, dan begin je te hakkelen. Want dan moet je dat hele kader weer gaan schetsen en dat was juist zo afleidend". Maar nog steeds is niet dui delijk, wat Freek de Jonge het nieuwe seizoen gaat doen en hij wéét het ook nog niet. „Misschien dat het straks toch weer op de oude manier uitpakt, omdat het mijn enige is. Ik wil wel wat an ders, maar ik weet nog niet wat. Of het schrijven of pra ten is, dat hangt ervan af, ik ben iemand die wil commu niceren en bovendien heb ik een fantastisch publiek opge bouwd. Al kan het me niet schelen of het publiek klei ner wordt. Maar als het on der de tienduizend komt, dan zie ik nog wel. Prachtig dat Michael Jackson over de hele wereld verkrijgbaar is, maar het doet de totale muziekbe oefening niet goed. Het heeft te maken met volume; als de oppervlakte kleiner wordt - en we hebben het over com municerende vaten - wordt automatisch mijn diepgang minder, terwijl het mijn be hoefte is mijn diepgang te vergroten en ik daardoor een kleiner publiek zal aanspre ken". Ontroerd Over het voordeel van klei nere zalen: „Ik vertelde het verhaaltje over een vader in zijn auto. En over zijn kind dat haar handen voor zijn ogen slaat, bij honderdzestig kilometer en vraagt: pappa wie ben ik. Nu wil de vader het kind, dat door de voor ruit vloog, niet met een kluit je in het riet sturen en de va der zegt: wie je bent, zullen ze je in de hemel wel vertel len. In een kleine zaal kwam dat heel ontroerend over, maar in een grote zaal zijn er altijd wel en paar die gieche len en zitten te lachen en die breken daarmee de sfeer. Als honderdduizend mensen je willen zien en er is plaats voor duizend, dat is echt ge beurd, komen er vechtpartij en van. Vreselijk. Dat is ook een overweging. Vroeger ke ken vijf mensen naar de Zon nebloemen, nu kijkt iedereen er naar en heel anders. Ze zouden vroeger naar de Efte- ling zijn gegaan en dan vraag ik me af, of ze ook nu niet beter naar de Efteling zouden kunnen gaan. Na de film Amadeus was iedereen opeens Mozartliefhebber. Misschien is een kleine zaal toch meer voor mij". FRITS BROMBERG ids-symfonie première n oii aanpICAGO Het symfonie- tocl est van Chicago heeft giste- benon de wereldpremiere ge- n de cht van Symfonie nr. 1 van ovï n Corigliano. Het 40 i heb durende muziekstuk is eentjiireerd door de aids-epide- w als ondertitel Woede en Herdenking".- orkest werd gedirigeerd Daniel Barenboim. De 52- it he(ge Corigliani heeft drie jaar het orkest gewerkt als nponist-in-residence". Zijn bes^fonie, waaraan hij twee gewerkt heeft, is opgedra- kgei| aan leden uit de muziek- pnai eld die aan aids zijn gestor- „Het is fijn dat componis- als Corigliani muziek latiel rijven die niet losstaat van Of maatschappij, maar een liegeling vormen van ons alle dag en de pro- men waar wij mensen mee schi naken hebben", zei Baren- te bjm. leid Hiel andy Dulfers iily" ook hit Engeland 70 IDEN Saxofoniste Can- )ulfer, die eerder al num- een stond in ons land met nummer „Lily Was Here", ij die prestatie te herhalen (Ingeland. Het samen met 'e Stewart uitgevoerde ïmer stormde deze week Sngelse top-tien binnen en «1de zich op een zesde its. In de Engelse hitlijsten dt de naam van Dulfer igens niet genoemd. De ste stijger van de Engelse •arade, die van de zevenm- ide plaats kwam, wordt r de Engelsen volledig toe- J ihreven aan Stewart. LEIDEN „Verzoek nummers!", was het roe pende pleidooi van de trouwe Fatal Flowers- aanhang, toen zanger-gita rist Richard Janssen gis termiddag in een zonover goten Leiden het laatste nummer aankondigde. Maar het Amsterdamse kwartet was onverbidde lijk en nam met een zwoe le versie van het Ricky Nelson-nummer „Garden Party" na twintig minuten afscheid van zijn publiek. Natuurlijk was het geen ge woon optreden. Het decor voor deze korte set vormde de pla tenzaak Plato in Leiden en de reden voor het kwartet was de nieuwe elpee „Pleasure Ground" en het concert in het LVC, de vijfde in een reeks van achtentwintig optredens. Het idee om een plaat op deze manier wat extra aandacht te geven is niet nieuw. Wie in Londen The Virgin Store of in New York Towers Records wel eens is binnengewandeld, heeft ongetwijfeld tot zijn schrik of vermaak een groep horen musiceren. Meestal wordt de komst van de musici met de nodige bombarie via de lokale radio-stations aange kondigd en moet je op tijd zijn om de winkel nog in te kun nen. Het Ierse U2 liet in zijn clip „Where The Streets Have No Name" zien waartoe dat kan leiden. In Nederland ge beurt dat allemaal op een wat bescheidener schaal. Boven dien mag je The Fatal Flowers nog niet met het Ierse kwartet vergelijken, dus stonden er gisteren geen mensen buiten, maar was het toch behoorlijk dringen. Wie er niet bij was, heeft wat gemist, al was het alleen maar de mogelijkheid om na afloop vrijuit met de muzikanten te kunnen praten of de net aan geschafte compact disc te laten signeren. Beide namen gister middag uiteindelijk meer tijd in beslag dan het concert. Het heeft wel iets om tijdens het spelen op een meter afstand oog in oog met de musici te staan. Bovendien is The Fatal Flowers in een platenzaak aan het werk zien heel wat anders, dan het viertal op het podium van een club zien zweten. De groepsleden kunnen in die platenzaken niet al hun appa ratuur mee naar binnen sle pen, dus wordt (noodgedwon gen) een akoestisch optreden afgewerkt en dat vormt dan gelijk een aardige graadmeter Fatal Flowers laat akoestisch een meer ingetogen kant schitteren FOTO: WIM VAN NOORT voor de muzikaliteit van een groep. Onnodig om te zeggen eigen lijk, maar The Fatal Flowers weten ook zonder versterking te boeien. Dat komt omdat het muzikanten zijn die hun in strumenten beheersen, zoals een ander zijn mes en vork hanteert bij het eten. Het aar dige van zo'n concertje is bo vendien dat de groep ook eens een andere kant kan tonen. Waar ze op het podium van een club met rauwe rock roll het publiek in vuur en vlam zetten, daar laten ze in een platenzaak de meer inge togen kant schitteren. „How Many Years", „Burning", „Funky Street" en „Garden Party" kregen gisteren alle maal een frisse bewerking en lieten horen dat het hier om songs gaat en niet om inge nieus bedachte muziekpatro- nen. In deze akoestische speeltuin valt niet alleen op hoe hecht de groep musiceert, maar ook hoe bedreven het viertal op zijn instrumenten is. De ritme sectie staat als een huis, terwijl er voor de doorrookte stem van Richard Janssen en het fantasievolle en tegelijkertijd kleurrijke gitaarspel van de jonge Robin Berlijn sterrollen zijn weggelegd. Het wordt zo langzamerhand tijd om The Fatal Flowers te koesteren als een waardevol kleinood, want we zijn ze straks echt kwijt aan het buitenland en dan is het te laat. The Fatal Flowers doet tijdens deze tournee in elk geval nog twee concertjes in platenza ken. De eerste is op 22 maart voor het concert in het Utrechtse Tivoli, de tweede daags voor het optreden op 22 april in het Rotterdamse Nighttown. HANS PIËT Dorp klaar Zó ziet dus het Van Goghdorp eruit, de verzameling tenten die tijdens de grote overzichtsexpositie van het werk van Vincent van Gogh in Amsterdam onderdak moet bieden aan enkele honderddui zenden belangstellenden. Het is de bedoeling dat de bezoekers van de expositie voor en na hun bezoek het dorp bezoeken, voor eten, drinken en een plas. FOTO: ANP ATLANTA In het mu seum voor kunst en arche ologie van de Emory uni versiteit in de Amerikaan se stad Atlanta is vorig jaar op de bodem van een sarcofaag een bijzondere, 2.300 jaar oude, schilde ring van een Egyptische godin ontdekt. Bij een verhuizing van kunst voorwerpen in het museum ontdekte de curator voor Egyptische kunst, Gay Rob- bins, dat de bodem van de kromgetrokken en gebarsten doodskist een schildering. Na dere inspectie van de reeds sinds 1920 in het museum aan wezige kist leerde dat het om een goed bewaard portret van een godin ging, dat waar schijnlijk tussen 525 tot 332 voor Christus geschilderd is. De schildering stelt een godin voor, die een zwarte pruik draagt en gekleed is een een lange strakke rode jurk die door groene bandjes wordt op gehouden. De godin draagt een halsketting, bovenarmbanden, armbanden en enkelbanden. Volgens conservatrice Alexan dra Klingelhofer is het meest opvallende aan de schildering de frisheid van de kleuren. Robert Bianchi, curator voor klassieke Egyptische kunst aan het Brooklyn museum in New York, verklaarde dat men zulke schilderingen ge woonlijk aan de binnenkant van de bodem van doodskisten aantreft. Zulke schilderingen hebben meestal de godin van het westen als motief. De go din wordt meestal aan de bin nenkant aangebracht omdat zij de geest van de overledene moet beschermen en in con tact moet brengen met het westen, het land van de doden en van het hiernamaals. Het deksel van de kist stelt een man met een baard voor en een knielende godin die hem met haar vleugels be schermend omhelst. De over ledene die in de kist is begra ven was waarschijnlijk een be langrijk man. Begrateniskunst werd alleen aangebracht op de kisten van voorname en rijke mensen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13