Verkiezingen Roemenië strijd op leven en dood "final* „Adios, general" £etdóc@ou/umt ZATERDAG 10 MAART 1990 PAGINA De politieke arena van Roemenië wordt beheerst door twee krachten: het Front voor Nationale Redding aan de ene kant, de historische partijen aan de andere. Ze bestrijden elkaar op leven en dood, beschuldigen elkaar er hartstochtelijk van de allerlaagste politieke middelen te gebruiken en betwijfelen alvast of de verkiezingen van 20 mei wel eerlijk zullen verlopen. „Communisten hebben een rare tic; ze proberen altijd stembusuitslagen te vervalsen". Maar wie zijn de communisten in Roemenie? Een reportage. „DE REVOLUTIE GAAT DOOR" BUKAREST - Komt u morgen om tien uur, had de secretaresse van de Partidului National Tara- nesc (PNT) gezegd, dan zorgen wij dat u met iemand van ons bestuur kunt spreken. Maar de volgende ochtend was er niemand van de Nationale Boerenpartij om mee te spreken en de naam van de veelbe-" lovende secretaresse kwam nie mand bekend voor. Weet u wat, zeiden ze, komt u morgenvroeg om negen uur, dan regelen wij iets voor u. En zo werd het één uur 's middags voor we tegenover Ion Puiu zaten, de vice-voorzitter. Het zijn, met andere woorden, hectische tijden voor de Nationale Boerenpartij, die als ondertitel voert: Crestin-Demo- crat. Aan de Bulevardul Republicii, waar de partij haar hoofdkwartier heeft, is het een heksenketel. Op de binnenplaats wordt luidkeels gediscussieerd, in de hal laten mensen zich inschrijven als lid, in de kamer van het secretariaat vinden vier geagiteerde groepsgesprekken tege lijkertijd plaats. Daar liggen ook de fo to's van de gemolesteerde provinciebu reaus van de partij (gevels met haken kruisen beklad) en een PNT-pamflet vol roestbruine vlekken. „Dat is het bloed van een van de twee mannen die in Ba- cau met bijlen werden vermoord toen ze dit pamflet wilden ophangen". Gevangen Ion Puiu, die de in het buitenland ver blijvende PNT-voorzitter Coposu ver vangt, is een breekbare, oude man, maar ook een strijdbare en zelfverzekerde de mocraat. Zeventien jaar zat hij gevan gen, de laatste driejaar van het Ceauses- cu-bewind had hij huisarrest. „Zo is het met ons allemaal", zegt hij. „Coposu heeft ook zeventien jaar gezeten. De an dere vice-voorzitters respectievelijk ze ventien en vijftien jaar. Bij elkaar, zo hebben we uitgerekend, heeft het kader van onze partij achthonderdduizend jaar in een cel gezeten". Maar nu is alles anders, nu gaat de PNT de verkiezingen binnen. Geen twijfel aan. „Of de verkiezingen nu gehouden worden op 20 mei, waar wij tegen zijn, of later, wij winnen ze", zegt Puiu. Hij kent zelfs het percentage al van de abso lute meerderheid die zijn partij zal beha len: 57. „Net als in 1946, exact hetzelfde scenario. Toen ging het ook om de eerste vrije verkiezingen na een dictatuur en toen waren ook de communisten onze tegenstanders. Er is één verschil: toen was Stalin er om de uitslag te laten ver valsen. Nu hebben we Gorbatsjov en we gaan ervan uit dat hij zich er niet mee zal bemoeien". Toch zullen de verkiezingen allerminst eerlijk zijn, meent Puiu. Het Front van Nationalé Redding, de Grote Tegenstan der, heeft in het land een atmosfeer van spanning en terreur geschapen, waardoor de PNT onmogelijk het volk kan mobili seren. Het Front heeft de gemoederen verhit tot op het kookpunt en daarmee agressie en geweld opgeroepen. „Maar desondanks is de toeloop naar onze par tij enorm", zegt Puiu. „Op papier heb ben we 450.000 leden, maar heel veel boeren, tachtig tot negentig procent van hen, stemt op ons zonder lid te worden. Dat is nu eenmaal traditie; een boer wordt nergens lid van en betaalt nergens voor. Maar als er vandaag verkiezingen zouden worden gehouden, dan zouden we vier miljoen stemmen behalen, één miljoen onder de absolute meerderheid. Die rest gaan we de komende maanden met onze propaganda binnenhalen. On der de boeren zal dat niet moeilijk zijn, die steunen ons van nature. Maar de ar beiders krijgen we niet zo gemakkelijk achter ons, ook omdat die inmiddels al grondig bewerkt zijn door de leugens van het Front. We zullen onze propa ganda daarom krachtig moeten voeren. Noodgedwongen doen we dat op tradi tionele wijze; van mond tot mond, van huis tot huis, van dorp tot dorp, van stad tot stad. Onze jeugdafdeling staat te popelen om eraan te beginnen". Moraal De toevoeging 'Crestin-Democrat' aan de naam van de Boerenpartij, betekent volgens Puiu geenszins dat de aanhang ervan beperkt is tot het christelijke deel van de Roemeense bevolking. „We zijn geen religieuze partij, iedereen is wel kom, van welke religie ook. Onder onze leden zijn ook joden en moslims. Zij on derschrijven ons programma, dat geba seerd is op christelijke moraal. Daar gaat het om, dat wij de christelijke moraal van eerlijkheid en naastenliefde in de sa menleving willen verwezenlijken". Mocht de PNT er niet in slagen de abso lute meerderheid te behalen, (een bela chelijke veronderstelling, vindt Puiu), dan nog zal de partij onder geen enkel beding kiezen voor een coalitie met het Front. „Samen met de communisten? Nooit! Tussen hen en ons ligt zo'n enor me kloof, het zal verraad aan het volk zijn die te overbruggen en verraad heb ben we in de honderdtwintig jaar van ons bestaan nog nooit gepleegd en dat zullen we ook nu niet doen". Dat het Front gelijk staat aan de voormalige communistische partij van Roemenië noemt Puiu „evident!" en hij maakt er verder weinig woorden aan vuil. Volgens hem is het Front een verzameling van de securitate. de bureaucratie en de „pe- referie van de werkende klasse". Liberalen Niet ver van het hoofdkwartier van de PNT is de Nationale Liberale Partij ge vestigd in het voormalige gebouw van de communistische jeugdbond. De libe ralen regeerden tussen 1923 en 1938 in Roemenië, met een onderbreking tussen 1928 en 1930, toen de Boerenpartij aan de macht was. Daarna volgde de dicta tuur van koning Carol II en het fascisti sche regime van Conducator (Führer) Antonescu en dat alles liep uit op ver valste verkiezingen in 1946 en de lei band van Stalin. Nu zijn de liberalen te rug op het toneel, onder anderen met prof. dr. Sorin Botez. een van de leden van de provisorische partijleiding: „Wij kiezen pas een voorzitter en een bestuur op ons eerste partijcongres". Prof. Botez, every inch a gentleman, gepromoveerd op James Joyce, kent collega Ion Puiu goed. „We zaten in dezelfde cel. Ik had vijftien jaar wegens anticommunistische activiteiten, Puiu - die toen de leider van de Boerenpartij was - zeventien". Botez is niet half zo optimistisch over het verloop van de verkiezingen als. zijn vroegere celgenoot. Allereerst maakt hij zich zorgen over de geplande datum, 20 mei. Dat is voor zijn partij veel te vroeg. Maar voor het land is het eigenlijk te laat. „Wij zouden er zeer bij gebaat zijn als de verkiezingen werden uitgesteld. Dan konden we misschien een goede campagne voeren, nu hebben we niets. Daarom zijn we geneigd te zeggen: stel de verkiezingen uit, zo lang mogelijk. Maar het gebrek aan stabiliteit in het land, dat mede te wijten is aan het ont breken van een legitiem, democratisch gekozen gezag, laat dat niet toe. Tot wel ke conclusie dat moet leiden - uitstel of geen uitstel - weten we nog niet". Vervalsen De verkiezingen zullen in elk geval niet eerlijk verlopen, dat staat ook wat Botez betreft vast. „Ónze tegenstander is het Front. Het Front, dat zijn de communis ten. En communisten zijn niet eerlijk. Die hebben een rare tic; ze proberen al tijd stembusuitslagen te vervalsen. Wij' vragen daarom de hele wereld waarne mers naar de verkiezingen te sturen, met camera's, om alles te filmen wat op, on der en naast de stembus gebeurt. Laat Nederland ook mensen sturen!". Maar ook als op de dag van de verkie zingen zelf geen onrechtmatigheden wor den gesignaleerd, zullen ze niet 'eerlijk' genoemd mogen worden, aldus Botez. Want het Front heeft zichzelf in de voorbereiding een voorsprong bezorgd en de anderen voortdurend gedwars boomd. Eerst heeft het Front zich van de gunst van het volk verzekerd door als niet-politieke partij de weg vrij te maken naar de democratie, om vervolgens hal verwege januari plotsklaps te melden mee te willen doen aan de verkiezingen. En daarbij, aldus Botez, is het Front in de ogen van het publiek, en ook in de praktijk, gelijk aan de regering en die is gelijk aan de televisie en zo is alles nog in handen van de communistische par tij. De poppetjes zijn veranderd, maar de macht wordt nog steeds door de com munisten uitgeoefend. Dat blijkt volgens hem onder meer uit het feit dat bij de partijkrant Advedarul slechts één persoon is vervangen en dan nog omdat hij ziek geworden zou zijn; „Gek geworden door de gebeurtenissen van december, ha, ha". Het blijkt ook uit het beleid van premier Roman, die op bezoek in Frankrijk niets beters wist te doen dan de oude zakenrelaties van Ceat/sescu op te zoeken. „In plaats van de weg vrij te maken voor elke autofa brikant die brood ziet in de Roemeense markt, gaat de premier weer naar Re nault, om diens monopolie te continue ren. En hij komt terug met de medede ling dat hij een contract heeft gesloten voor de constructie van helikopters. He likopters! Die hebben we nodig, ja. Ik denk dat ik er direct een paar koop voor mijn gezin. Schoenen zijn nergens te krijgen, dus wat gaan we produceren? Helikopters!". Puinhoop Botez lacht schamper. Volgens hem vor men de overbodige helikopters van Ro man een treffend voorbeeld van de on benulligheid van de 'crypto-communis- ten'. En het is die onbenulligheid die hen uiteindelijk de das om zal doen, zo verwacht hij. „Het is heel goed mogelijk dat het Front de verkiezingen zal win nen, want de mensen geloven Iliescu en Roman. Maar zij zullen niet langer dan anderhalf jaar in staat zijn te regeren. Dan zullen ze er zo'n puinhoop van ge maakt hebben dat nieuwe verkiezingen nodig zijn en die zullen wij winnen, evenals de volgende, en de daaropvol gende. En als ik zeg: 'wij', dan bedoel ik niet de liberalen alleen, maar alle demo cratische partijen. Onze partij heeft een half miljoen leden, samen met die van de boeren en de sociaal democratische partij zijn we in de meerderheid. We verschillen op detailpunten, maar eigen lijk hebben we allemaal hetzelfde anti communistische programma dat ons te rug moet leiden naar de Europese be schaving. Wij willen een samenleving waarin je weet dat als er 's nachts op je deur geklopt wordt, het de buurman is om een kurketrekker te lenen. Daarom proberen we te komen tot een of andere manier van samenwerking, bij voorkeur een lijstverbinding. We hebben niet te strijden tegen elkaar, maar tegen de meest meedogenloze vijand die er be staat, de duivel zelf. De revolutie gaat door. Niet op straat en niet met wapens, maar wel met hetzelfde vuur". Beweging In het hoofdkwartier van de duivel heeft Dan Iosif twintig minuten gereserveerd om alle beschuldigingen tegen het Front van Nationale Redding, waarin hij een vooraanstaande plaats inneemt en waar voor hij lid is van de regerende raad van Nationale Eenheid, te ontkennen. Hij kan zich beroepen op een onbevlekt bla zoen. Nimmer was hij lid van de com munistische partij, zegt hij, en inder daad, Iosif was degene die in Bukarest de jongeren aanvuurde tijdens de dagen van de revolutie. Terwijl de kogels om hem heen vlogen, riep hij via een mega foon de jongeren op door te gaan. „Ons ervan beschuldigen communisten te zijn, is de laagste manier van politiek bedrijven", zegt hij. „Het Front heeft Ceausescu ten val gebracht". Men kan Dan Iosif geen groter verdriet doen dan door het Front een 'partij' te noemen. „Wij zijn géén politieke partij, wij zijn een beweging van het volk", zegt hij. Waar tegenstanders beweren dat Ion Iliescu en Silviu Brucan gewoon het juis te moment hebben afgewacht om via hun Front van Nationale Redding (dat al in oktober van zich had laten horen) de macht in handen te krijgen en een communisme la Gorbatsjov op poten te zetten, houdt Iosif staande dat het Front in de nacht van 21 december spontaan op straat geboren is. Het Front verenigt en vertegenwoordigt sindsdien, aldus Iosif, alle Roemenen. Tegelijker tijd zegt Iosif voorstander te zijn van een meerpartijenstelsel. Hij ontkent dat ai iel president Iliescu zich ooit gekeerd htfgr- tegen zo'n stelsel (het officiële Roemer se persagentschap RoPress meldde e JQ januari dat Iliescu tegen de invoer van een 'bestaand model voor democ ÏII tie tot min of meer recente datum' en dat hij het bestaan van politieke p< tijen 'geen ideaal model' vond). Soor lijke uitspraken van Silviu Brucan („L kost de Roemenen twintig jaar voor)g] klaar zijn voor democratie") wuift I< weg door te verklaren dat Brucan g IE lid is van het Front, dat nooit gewees j. en ook nooit zal worden. „Bruip I spreekt op persoonlijke titel. Wij acc teren niemand die in de communistisi partij een hoge functie heeft dus Iosif. )k uiei D iskrediet Het idee dat het Front niets anders dan de voortzetting van de Communi sche Partij is volgens hem door de op sitiepartijen in de wereld gebracht het Front in diskrediet te brengen. weten dat het woord communisme Roemenië equivalent is voor Ceausei en dat de magen van de mensen zich ren bij het horen ervan". Om te bev zen dat het hier werkelijk een vals rucht betreft verhaalt Iosif hoe het Fr< onlangs heeft voorgesteld het standbe van Lenin voor het gebouw van de Vi Pers - voorheen van het Partijblat weg te halen. Bovendien overhandigt het programma van het Front („Dr honderd vijftigduizend leden sympathisanten"). Weliswaar op tal van punten minder ver dan van de Boeren- en de Liberale Pai maar daarmee is het nog niet man tisch-leninistisch. Het Front is tegen indeling van. rijke en arme Roemen zegt het in zijn overigens fraai uitge ven programma, en daarom wil het g te industrieën in handen van de st houden en naast particuliere landbo ook ruimte handhaven voor de colleci ve boerderijen. Lieden, die zich tijdi/yi het vorige regime gecompromitte^ hebben, kunnen geen lid worden, melden de statuten, maar ook: Front verenigt alle politieke krach jn van Roemenië". Als dat zo was, dan L ren verkiezingen overbodig, maar zo^ het niet en het Front heeft dat begrei door andere partijen toe te staan en in- kiezingen uit te schrijven. Wie gaan winnen? „De beste politieke bewegin hei lacht Dan Iosif, even zelfverzekerd nd Ion Puiu. Sorin Botez houdt zijn h e vast. STEVO AKKERM, dc LAATSTE DICTATUUR ZUID-AMERIKA VERDWIJNT Generaal Pinochet die het politieke toneel gaat verlaten. FOTO: AP SANTIAGO - De Chileense vak bonden, verenigd in de Central Unitaria de Trabajadores, willen morgenochtend, in de laatste uren van ruim zestien jaar militaire dic tatuur, een grote demonstratie hou den. Zo willen zij het vertrek vie ren van generaal Pinochet. Mor genmiddag draagt deze laatste mili taire dictator van Zuid-Amerika namelijk de macht over aan de christen-democraat Patricio Ayl- win. 's Avonds volgt er in de stad Valparaiso een 'carnaval van de democratie'. Aanvankelijk zouden vandaag in de hoofdstad Santiago twee grote manifes taties worden gehouden. Christen-demo craten, socialisten en communisten ko men in elk geval onder de leuze 'adios general' 's avonds bijeen in een park op enkele kilometers van het centrum. Maar een bijeenkomst van aanhangers van Pinochet, bij het 'altaar des vader lands', de ruimte rondom de eeuwige vlam tegenover het presidentiële paleis La Moneda en naast het ministerie van defensie, gaat waarschijnlijk niet door. Het motto van deze bijeenkomst was: 'mision cumplida, gracias presidente' (opdracht uitgevoerd, dank u president). 'Mision cumplida' was het thema van aé bijeenkomsten die de afgelopen weken in bijna alle Chileense steden zijn gehou den om de 73-jarige kapitein-generaal de gelegenheid te geven te vertellen wat hij de laatste zestien jaar tot stand heeft ge bracht. Soms kwam het tot tegendemon- straties, die door de politie, de gemilita riseerde carabineros, hardhandig werden uiteengeslagen. Standbeeld Deze week is de weduwe van de ver moorde president Salvador Allende, Hortensia Bussi, 'Dona Tencha', na zes tien jaar ballingschap in Mexico in San tiago teruggekeerd. Het linkse weekblad Punto Final is een campagne begonnen voor een standbeeld van Allende tegen over het Monedapaleis, met Nobelprijs winnaar Gabriel Garcia Marquez in het internationale comité van aanbeveling. Oppositiekranten publiceren bijna dage lijks hartverscheurende verhalen over moorden en verdwijningen en over wan hopige pogingen van nabestaanden bij politiebureaus en kazernes inlichtingen te krijgen. In Chili is nog niemand bestraft voor moord en marteling. Niemand is verant woordelijk gesteld voor de dood van ruim dertigduizend mensen, na de ge welddadige staatsgreep op 11 september 1973. Hoewel de namen van de daders soms bekend zijn. Militaire rechters heb ben de afgelopen weken talrijke door na bestaanden aangespannen zaken gesepo neerd, waarmee het onderzoek is geslo ten. Voor de vijfjaar na 1973 had Pino chet overigens al een amnestie afgekon digd. Leden van de nieuwe regering, onder wie president Aylwin, hebben verklaard dat er duidelijkheid moet komen over de schendingen van de mensenrechten, maar zij zeiden niet dat de schuldigen moeten worden gestraft. De regering heeft evenmin toegezegd dat alle circa vijhonderd politieke gevangenen on voorwaardelijk zullen worden vrijgela ten. Ze lijkt een onderscheid te maken tussen degenen die wegens hun opvattin gen zijn veroordeeld en de mensen die zich volgens de tribunalen van de dicta tuur schuldig hebben gemaakt aan ge weld. Pinochet heeft meermaals verklaard niet te zullen toestaan dat wie dan ook de eer van de strijdkrachten en carabineros aantast. Deze week verklaarde hij nog maals dat de 'organiek-constitutionele wet op de strijdkrachten' deze strijd krachten 'vrijwaart van pogingen tot vervolging op politieke gronden'. De 'or ganiek-constitutionele wet' regelt zaken als de defensiebegroting, de - zeer ver gaande - bevoegdheden van de Natio nale Veiligheidsraad (die voor de helft uit militairen bestaat), de benoeming van militairen in de Senaat, in het Con stitutionele Hof en in de commissie van toezicht op radio en televisie (waarin militairen de meerderheid vormen). Bij zondere verontwaardiging wekte het de creet dat de strijdkrachten de bevoegd heid geeft om zonder toestemming van de president of de minister van justitie roerend en onroerend goed te kopen en te verkopen. „De militairen worden scharrelaars", schamperde het oppositie blad Fortin Mapucho. Oppositiekranten maken melding van gevallen van perso nen die uitsluitend vanwege familieban den met linkse leiders bezittingen kwijt raakten. Het schandaligste geval betreft waarschijnlijk het huis van de commu- versiteit van Chili en adviseur van preat 2 dent Allende, die tijdens de coup geva,r j. gen werd genomen en vervolgens vf dween. Zijn flat bleek later op naam staan van de moeder van Pinochet. Isolement eelc De machtsoverdracht heeft morg|et plaats in het nog volop in de steigf khi staande congresgebouw in Valparaii ei Uit het parlementsgebouw in Santiaj et dat zestien jaar lang niet is gebruikt, bl erd ken niet alleen schilderijen en tapijt) oe maar zelfs de banken en deurkrukken zijn verdwenen. nka Pinochet is gedurende zijn bewind vi wel niet buiten Chili geweest en hei vrijwel geen buitenlandse bezoekers oi vangen. Zijn isolement zal, althans wa!-"" het Europeanen betreft, op de laatste d van zijn bewind niet worden doorbrf ken. Ook niet door Nederland. In zestien en een half jaar die zijn verloj sinds Pinochets tanks en vliegtuigen Monedapaleis in brand schoten en wettig gekozen president Salvador All< de werd vermoord, heeft geen N< landse minister van buitenlandse z; Chili bezocht. Minister Hans van Broek zet pas morgenmiddag, na de bi diging van Aylwin, voet op Chileei bodem. Hij ontmoet president Aylv en zijn nieuwe Chileense collega en mogelijk iets zeggen over de hulp i Nederland aan het nieuwe democrï sche Chili gaat verlenen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 26