finale De haven geeft en de haven neemt Hoe zuiver is ons voedsel? Rotterdams tuindorp Heijplaat bedreigd met afbraak CcidócGouoant' )e stad heeft de haven nodig en de haven Heijplaat. Maar daar «men tweeduizend mensen. Rampzalig, menen burgemeesters en ethouders van Rotterdam, maar het tuindorp zal voor 2005 loeten worden gesloopt en de bevolking moet verhuizen. En och, leijplaat had toch geen toekomst meer als woongemeenschap. Te jein, te grijs en te veel milieuhinder, menen B en W. Een dolk i het hart van de Heijplaters. „Rotterdam had letterlijk al geen art meer en nu figuurlijk ook niet meer". ZATERDAG 10 MAART 1990 OTTERDAM - 1990 beloofde 'n mooi jaar te worden voor [eijplaat. Onbezorgd zouden de veeduizend bewoners de vijfenze stigste verjaardag van hun tuin- orp vieren. Burgemeester en wet- ouders van Rotterdam hadden orig jaar april immers gezegd niet an het voortbestaan van Heijplaat tornen. Maar de feestvreugde is ingeslagen in een grafstemming. )e speciaal voor het jubileum ver- aardigde vlaggetjes liggen ergens een kast. „We kunnen ze mis- :hien halfstok hangen", verzucht )iny Motz. ie weg naar Heijplaat is doods. Links i rechts kranen, vrachtwagens en con- iners gestapeld als bo.uwstenen. Maar verwacht niet anders op een landtong het Waal-Eemhavengebied van Rot- rdam. Des te verrassender is na een ki- imeter rijden de aanblik van een heus orp aan het einde van de 'pier'. Huizen iet tuintjes, drie kerken, twee basis- iholen, twee cafés en een supermarkt. een hechte gemeenschap. „Iedereen »nt hier iedereen. Niet altijd bij naam, aar in elk geval wel van gezicht. Dan ibben we het gewoon over De Neus of dan weet iedereen wie wordt be- Deld". Mevrouw Bloemendaal woont al jaar op Heijplaat. Nu tijdelijk in een isselwoning maar straks weer in haar ertrouwde huis aan de Rondostraat. De oningen aan de Rondostraat worden irenoveerd, evenals die aan de Vesta- raat. Met de transistorradio op tien ekken bouwvakkers de huizen in de orspronkelijke stijl op. Gevels met oogjes, krullen, siermetselwerk en klei- raampjes. Geen woning is hetzelfde. pand bedragen de renovatiekosten 000 gulden. Binnen vijftien jaar lig- :n ze waarschijnlijk tegen de vlakte. De ouwvakkers kunnen er niet om treuren. Wij komen uit Brabant", is het onver- :hillige antwoord. Maar overbuur- rouw Ober kan het niet aanzien. „Zo reemd, gewoon onvoorstelbaar, dat ze ie huizen nu zo mooi opbouwen om raks weer af te breken. Dat kan toch iet? Heijplaat is geen dorp in Roemenië at je zomaar wegvaagt van de kaart!". Renovatie 'einigen die tot voor enkele weken van leij plaat hadden gehoord, laat staan dat wisten waar het lag. Door alle publici st heeft Nederland Heijplaat ontdekt nzien de bewoners dagelijks 'vreemde ngen' door het dorp slenteren. Zoals e man met die bril en pet op. „Ik word iventig jaar en woon m'n hele leven al Rotterdam, maar Heijplaat, daar was nog nooit geweest. Toch maar even lan kijken nu het nog kan". .jleijplaat werd driekwart eeuw geleden lboren op de tekentafel van architect Baanders. In opdracht van de Rotter- amse Droogdok Maatschappij (RDM) itwierp hij een dorp waar het goed rus- in was na de gedane arbeid bij de DM, ver van het wereldse leven in de rote stad. Maar toen de zaken in 1980 echter gingen verkocht de RDM het orp Heijplaat voor veertien miljoen alden aan de Rotterdamse woningstich- ng 'Onze Woning'. De stichting pomp- 4L miljoen gulden in onderhouds-, re- ovatie- en nieuwbouwprojecten. Er trden driehonderd woningen gereno- rd en zestig nieuwe huizen gebouwd. De woningen in Heijplaat worden nu voor veel geld gerenoveerd. Om over een paar )pt te worden. CORNÉ SP.4RIDAENS Op het programma staan nog de renova tie van tachtig woningen en de bouw van 69 nieuwe woningen. „De plannen liggen klaar om aan te besteden. Wij gaan er van uit dat ze doorgaan", zegt directeur M. Doesburg. De directeur is boos. Elf maanden gele den nog zei het college van B en W dat de bewoners van Heijplaat rustig kon den gaan slapen. De gemeente zou Heij plaat niet opofferen aan de expansiedrift van de haven(stad). En terwijl de Heij platers hun hoofden 's avonds onbe zorgd neerlegden, studeerde de afdeling Stadsontwikkeling verder op het Waal- Eemhavengebied. Ambtenaren kwamen tot de conclusie dat het toch beter was om het tuindorp af te breken. Wat was er in elf maanden tijd veranderd? „Strengere milieu-eisen en de toekomst van de havensector", verklaart een woordvoerder van de gemeente. „We moeten ons goed achter de oren krab ben. Leest u de concept-notitie er maar op na, daar staat alles in". Doodvonnis Leugens staan erin, zeggen de bewoners en de stichting 'Onze Woning'. Het doodvonnis van Heijplaat omvat 26 pa gina's toekomstvisie van het Waal-Eem havengebied en 63 bladzijden over een samenhangend milieu- en ruimtelijk be leid. In de stapel papier betogen ambte naren dat de stad en de haven elkaar no dig hebben. De havenactiviteiten aan de Rijnhaven en Schiemond zouden plaats moeten maken voor woningen en kanto ren, want de overlast voor de aangren zende woonwijken is te groot. Op papier staan gigantische kantoorgebouwen die van Rotterdam het Manhattan van Eu ropa moeten maken en de gemeente een aardige cent opleveren. Maar voordat de havenstad kan pronken met een skyline van wolkenkrabbers moet een groot aan tal bedrijven worden verplaatst. Naar het middengebied van Rotterdam, zeg gen dezelfde ambtenaren. En daar ligt Heijplaat. Plaats voor zoveel bedrijven is er niet op de landtong. Bovendien zouden de bedrijven (veel stukgoedsec tor) de bewoners veel te veel geluidso verlast bezorgen. En daar heeft Heijplaat al te veel van, meent de gemeente. Afbraak van Heijplaat is dan ook de bes te oplossing, luidt de conclusie. „Ingrij pend, maar het dorp heeft toch geen toe komst. Beëindiging van de woonfunctie op langere termijn is onvermijdelijk", aldus een woordvoerder van de gemeen te. Volgens B en W is Heijplaat te klein voor een leefbare woonkern en de ge luidsbelasting van industrie en verkeer te hoog. De vergrijzing van de bevolkiag zou scholen doen leeglopen en winke liers wegjagen en Heijplaat maken tot een onleefbaar dorp. Maar volgens be woners en de woningstichting is er hele maal geen sprake van vergrijzing. De schoolbanken zijn gevuld, het vereni gingsleven (twintig verenigingen) bloeit en voor de nieuwbouwwoningen bestaat een wachtlijst. En geluidsoverlast? „Niks aan de hand. In het verleden waren de omstandigheden honderd keer erger dan nu", meent directeur Doesburg. De be woners spreken uit eigen ervaring. „Vroeger zaten hier veel meer bedrijven. Dan kwam er nog wel eens een smerige rookwolk overdrijven of had je geluidso verlast van de kolenkraker en het vrachtverkeer langs de Rondolaan. Maar de kolenkraker is weg en de weg omge legd. Het is gewoon lekker rustig hier". En toch geven de meters van de gemeen te 65 decibel aan terwijl slechts 55 is toe gestaan. „We krijgen zo nooit toestem ming van de provincie om nog nieuwe woningen te bouwen", aldus de woord voerder van de gemeente Rotterdam. Manhattan Hij heeft zojuist een brief verstuurd naar de bewoners van Heijplaat om te praten over plannen en varianten. „Want we willen niets doordrukken. Dit is slechts een plan dat de steun vindt van het col lege, maar uiteindelijk is het aan de ge meenteraad om een beslissing te nemen en tot nog toe vinden de plannen geen brede ondersteuning bij de diverse poli tieke partijen". Het gebrek aan steun voor een impopulair plan is niet verras send zo kort voor de verkiezingen. Maar ook de nieuwe gemeenteraad zal volgens Doesburg weinig gecharmeerd zijn van de afbraak van Heijplaat. „De aange voerde argumenten zijn niet relevant of achterhaald. Daarbij zijn de plannen economisch niet eens aantrekkelijk. Als je negenhonderd woningen moet slopen en de bewoners opnieuw moet huisves ten ben je 155 miljoen gulden kwijt. Dat krijg je nooit terug met de verkoop van vierentwintig hectare industriegrond". Maar in het stadhuis kunnen ze toch ook rekenen? „Ik denk eerlijk gezegd dat het college Heijplaat ook wil behouden. Het zijn de ambtenaren die koste wat het kost een Manhattan willen bouwen terwijl er een ongelofelijk overschot is aan kantoorruimte. Maar ik heb goede hoop dat de vierde macht wordt afge schud: de gemeenteraad staat minder onder druk van de ambtenaren", aldus Doesburg. Maar veel, voornamelijk oudere Heijpla ters, hebben er een hard hoofd in. „Kent u leefgemeenschap De Heij? Is er ook niet meer. Moest wijken voor havens. En zo zal het ook met Heijplaat gaan. En dat is jammer. Ik woon hier nu 31 jaar, het laatste half jaar in een wissel woning. Gedurende die zes maanden heeft mijn fiets buiten gestaan, niet op slot. En hij staat er nog. Waar kan dat nog in Rotterdam?". Spookstadje De bewoners van Heijplaat moeten er niet aan denken dat de gemeenteraad be sluit tot afbraak van hun dorp. Omdat het onmogelijk is iedereen tegelijkertijd te verhuizen zal het tuindorp veranderen in een verpauperd spookstadje en écht onleefbaar worden. En waar moeten ze heen? Mevrouw Bloemendaal: „Naar een Rotterdamse buurt met een woon erf? Dan ga ik eraan! Als je hier jaren woont, kun je nergens meer wennen. Je bent met de haven vergroeid. Mijn dochter is na anderhalf jaar Rotterdam teruggekomen naar Heijplaat. Was het verkeer en de hondepoep beu. Kinderen kunnen daar toch niet buiten spelen? Ik blijf op Heijplaat. Als ze de laatste steen opscheppen, ben ik erbij!". MONIQUE VAN DE VEN Onze koelkast is tegenwoordig gevuld met produkten uit de hele wereld. De omstandigheden bij de bereiding ervan zijn vaak onbekend. FOTO: CEES VERKERK DEN HAAG - Blindelings bood schappen doen is er voor veel men sen allang niet meer bij. Etiketten moeten worden bestudeerd op sa menstelling, E-nummers en calo-, rieën. De rest is een kwestie van vertrouwen. De consument kan al leen maar hopen dat er geen stof fen inzitten die er niet in thuisho ren, zoals onlangs het benzeen in Perrier. De Keuringsdienst van Waren houdt daar toezicht op. „Maar je moet natuurlijk wel we ten, waarnaar je zoekt". De koelkast is tegenwoordig gevuld met produkten afkomstig uit de hele wereld. De (hygiënische) omstandigheden bij de bereiding zijn vaak onbekend. Volgens drs. G. van de Haar van de Inspectie ge- zondheidsbescherm i ng/Keuringsdienst van Waren is er echter geen reden voor ongerustheid. „Produkten uit EG-landen moeten vol doen aan centraal gestelde eisen. Het ex porterende land, dat verantwoordelijk blijft, heeft er alle belang bij dat fabri kanten zich aan de regels houden. Men is veel te bang dat de handel in zo'n pro- dukt stilvalt. Produkten van buiten Eu ropa krijgen bij de controle bij de groot handel en importeurs relatief meer aan dacht". Dat de propere Nederlander op vakantie in een Zuideuropees land nog al eens schrikt van de hygiëne zegt plaatsver vangend hoofdinspecteur Van de Haar niet veel. „De bedrijven waar een toerist mee te maken krijgt, zijn van een ander niveau. Bij de bedrijven die zich toeleg gen op de export zijn de produktieom- standigheden veel beter". Buitenlandse produkten die hier een maal in de winkels zijn beland worden door de Keuringsdienst van Waren niet anders behandeld dan de Nederlandse produkten. Van de Haar: „Wij kunnen natuurlijk onmogelijk alles vooraf con troleren. Wij werken met controles ach teraf. Daarbij wordt niet op het land van herkomst gelet, buitenlands produkten worden niet gediscrimineerd. Prioritei ten die wij stellen hangen af van de aard van het produkt en de behandeling er van. Zo worden bijvoorbeeld vooral zachte kazen, pinda's en vijgen extra in de gaten gehouden. De monsters die wij meenemen worden in onze eigen labora toria onderzocht. Alleen als het om ex treem moeilijk onderzoek gaat, zoals naar de dioxine in melk, wordt het RIVM in Bilthoven ingeschakeld". Totale zekerheid over de veiligheid van een produkt blijft moeilijk. „Er wordt een heel scala aan onderzoeken op losge laten. Zo worden groenten en fruit op alle mogelijke bestrijdingsmiddelen ge controleerd. Maar als het gaat om vreemde toevoegingen, zoals destijds met de antivries die bij de wijn werd ge daan om hem zoeter te maken, dan wordt het moeilijker. Je moet wel weten waar je naar zoekt. Overigens ben ik er van overtuigd dat geknoei altijd uit komt. Er is altijd wel iemand die zijn mond voorbij praat. Bovendien worden de contacten met buitenlandse collega's steeds beter". Ook tips van consumenten zijn bij de keuringsdienst zeer welkom. „Bakkers, slagers en horeca krijgen gemiddeld vier keer per jaar een van onze keurmeesters op bezoek. Als er klachten van consu menten zijn, dan kunnen we gerichter zoeken. Die hulp van de consumenten valt relatief tegen, jaarlijks gaat het slechts om vierduizend meldingen. Op grond van steekproeven en tips worden jaarlijks zo'n dertigduizend waarschu wingen uitgedeeld. In tweeduizend ge vallen mondt het uit in een proces ver baal", aldus Van de Haar. Dat voedsel voor de consument een ge voelig onderwerp is, ondervindt ook de Consumentenbond als de kwaliteit van een bepaald produkt in twijfel wordt ge trokken. Dan staat de telefoon niet stil. Voedselspecialist Cor Verhülsdonk: „In veel gevallen zijn de reacties overtrok ken. Zoals afgelopen week met de dioxi ne in Belgische melk. Wij verwachten dat de melk aan de normen voldoet, omdat de 'vergiftigde' melk in de fabriek voldoende wordt verdund. Onze belang rijkste taak is dan de zaak sussen". „Het probleem is daarmee natuurlijk niet opgelost. Het mengen van melk is geen echte oplossing. Melk met te veel dioxine moet apart worden opgehaald zoals in het Lickebaertgebied gebeurt. Daarnaast moet het verbranden van af val ter discussie worden gesteld. De pij pen verhogen is geen oplossing en het filteren van de uitstoot is een lapmid del". Verhülsdonk: „Die uitstoot verschilt van dag tot dag, afhankelijk van wat er in de ovens verdwijnt. Nu gaat het om dioxi ne, maar door de toename van pvc en andere kunststoffen, ontstaat er een pa let van chemische stoffen die moeilijk te herleiden zijn. Door de hoogte van de pijp verwaait het wat, maar het komt al tijd terug. Dat consumenten bang zijn dat in hun voedsel terug te vinden kan ik me voorstellen". Naast de onbedoelde toevoegingen zijn er ook nog de meer dan drieduizend hulpstoffen (additieven) die zijn ontwik keld om levensmiddelen geuriger, kleuri ger, smakelijker of langer houdbaar te maken. Uit een onderzoek, is gebleken dat een consument in Engeland jaarlijks tussen de 3,5 en 5 kilo additieven, her kenbaar aan het E-nummer, naar binnen krijgt. Aangenomen wordt dat dat in ons land niet veel anders zal zijn. Verhülsdonk heeft grote twijfels bij het gebruik van additieven. „Er zijn stoffen bij die weinig zinvol zijn en vertroebe lend werken. Daarnaast zijn er stoffen die op zijn minst verdacht zijn. Vooral als het gaat om produkten voor kinde ren, zoals bij kleurstoffen in frisdranken en snoep, is voorzichtigheid geboden. In sommige gevallen kan het zelfs tot ge dragsstoornissen leiden". Overigens is er al sprake van een kente ring. Verhülsdonk: „Het is een kwestie van blijven drammen. Fabrikanten hou den zich weliswaar aan de wettelijk toe gestane normen, maar dat wil nog niet zeggen dat het nodig en goed is. Door acties van onze kant wordt er bij de be reiding van brood geen kaliumbromaat meer gebruikt. De inname van het scha delijke bromide liep daardoor met vijftig procent terug. Verder wordt op etiketten steeds vaker het ontbreken van kleur- en conserveringsmiddelen vermeld. Fabri kanten en de reclamewereld zijn heel ge voelig voor veranderende wensen. Het is de macht van de consument". Verhülsdonk vindt overigens wel dat enige relativering op zijn plaats is. „Het grootste probleem met voedsel is nog al tijd dat mensen zelf kiezen voor onge zond eten, alle adviezen ten spijt. Er wordt nog steeds te veel, te vet en te zout gegeten". Maar uitgangspunt blijft dat de consu ment moet kunnen kiezen. Hoewel Ver hülsdonk daar graag een uitzondering op zou willen maken. „Het broodje tartaar en filet americain zouden verboden moeten worden. Rauw vlees is een idea le voedingsbodem voor ziekteverwek kende bacteriën. Gewoon onverant woord om dat te eten". De Keurings dienst van Waren is het gedeeltelijk met hem eens. Van de Haar „Een collega van mij vergeleek het al eens met Rus sisch roulette. Als het broodje tartaar echter goed is bereid, is er niets aan de hand. Ik moet toegeven dat ik me er wel eens aan bezondig". FONS VAN RIJN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25