aidwOowumt Zes miljoen gulden voor verbetering Slaaghwijk Klassiek cadeau STAD OMGEVING/RTV iilverbranding gaat snel dicht Een boortoestel valt minder op dan slechthoren. N ZATERDAG 10 MAART 1990 PAGINA 13 De Leidse branding moet zo ogelijk sluiten. Uit en door TNO is ge- dat de verbran- ieel meer dioxines dan eerder is ver- ïld. uitstoot van andere jke stoffen zoals zout- stofdeeltjes ligt ver bo- geldende normen. De n State heeft eerder al dat de installatie aan is Versterstraat op 14 an een aantal voor- moet voldoen, anders worden gesloten. In- is duidelijk dat die rden gehaald. Gedepu- J. van der Vlist heeft voorgesteld de installa- ïel mogelijk te sluiten, dse college van B en W at standpunt gisteren ook ingenomen. Tot nu toe de huidige vuilverbranding is ging het gemeentebestuur er een van de mogelijke overslag- vanuit dat de installatie open stations. De provincies Noord- zou worden gehouden tot de nieuw te bouwen vuilverbran ding bij Ypenburg in 1994 in gebruik is. Van der Vlist en de en Zuid-Holland en het minis terie van VROM werken in middels aan een plan van aan pak om tot meer stortcapaciteit Leidse wethouder F. Kuijers, te komen. „Zij zijn koortsach- tevens voorzitter van de Ge- tig op zoek naar een 17031 sing", aldus Kuijers die spreekt van een ingewikkelde situatie die nu is ontstaan. Ook in Alkmaar en Zaanstad moeten installaties sluiten. Metingen Omwonenden van de vuilver branding verenigd in de Werkgroep Vuilverbranding Merenwijk ijveren al gerui me tijd voor sluiting. Deze week schreven zij opnieuw het verwerken van het vuil brieven aan de provincie en vulei het samenwerkings verband van gemeenten dat de vuilverbranding beheert hebben gistermiddag over de sluiting overlegd. Oplossing De installatie zal waarschijn lijk de komende zomer al stil worden gelegd. Volgens Van der Vlist moet het mogelijk zijn binnen enkele maanden een oplossing te vinden voor dat anders in Leiden wordt verbrand. Ook voor het aan leggen van voorzieningen als overslagstations is daarna eni ge tijd nodig. Het terrein van aan minister H. Alders milieu om sluiting te bewerk stelligen. Zij spanden eerder ook de procedure aan bij de Raad van State waardoor de vuilverbranding strengere mi lieunormen kreeg opgelegd. Bij de metingen van dioxine- uitstoot heeft TNO een nieuwe methode gehanteerd waardoor vergelijkingen met de situatie elders niet kunnen worden ge maakt. TNO verwacht in de loop van maart die vergelij king wel te kunnen maken. Bij de metingen is verder ge bleken dat de installatie 300 tot 350 milligram zoutzuur per kubieke meter uitstoot. Vol gens de norm mag dat niet meer dan 50 milligram zijn. Voor de hoeveelheid stof ligt dat op 150 tot 200 milligram, terwijl de norm eveneens op 50 ligt. PvdA-gedeputeerde Van der Vlist spreekt vanmiddag in het kader van de verkiezingen in buurthuis Groenoord met om wonenden van de Leidse vuil verbranding. Dit gesprek be gint om half drie in het buurt huis aan de Pasteurstraat. Leids archief krijgt historische stukken LEIDEN Voorzitter H. van Soest van de Vereni ging Jan van Hout over handigt dinsdag twee bij zondere stukken aan het Leidse gemeentearchief. Dat zijn een landmeterskaart uit 1625 van een stuk land tus sen de Hoge Rijndijk en het Utrechts Jaagpad en een char ter uit 1735 over de aankoop van een Bodegraafse kalk branderij. Dit gebeurt vooraf gaand aan de eerste lezing uit de Jan van Houtcyclus 1990. Dr. F. Kan spreekt over de bronnen en zijn methode van onderzoek naar het Leids pa triciaat in de middeleeuwen. Kan is de auteur van het boek „Sleutels tot de macht. De ont wikkeling van het Leidse pa triciaat tot 1420". De lezing be gint om 20.00 uur in het Ge meentearchief, ingang Vliet 45. De toegang is gratis. /5JDEN Het college B en W wil zes mil- uittrekken voor betering van de HOUpghwijk. ingrijpende verbete- splan wordt in vijf jaar aliseerd. In mei moeten rerkzaamheden al begin- Het middenterrein tus- ANf de flats wordt ingericht :en soort ..brink", fiets- wandelpaden worden egd, waterpartijen aan- ist en speelveldjes krij- een andere indeling. Om laaghwijk uit haar isole- t te halen, wordt het ta- van de Ketelmeerlaan aagd. Daardoor kan tus- de flats en net winkel rum De Kopermolen groot centraal plein den aangelegd. Het win- entrum wordt in de pe riode 1991-1994 uitgebreid en dan wordt tevens een beeldbepalende woontoren gebouwd. De totale plankosten bedra gen tien miljoen gulden. De uitbreiding van het winkel centrum en de nieuwe wo ningbouwprojecten moeten bij elkaar drie miljoen gul den opleveren. Daarnaast denkt de gemeente nog één miljoen op het plan te bezui nigen. De gemeentelijke in vestering komt dan uit op zes miljoen. Die gelden ko men ten laste van de post stadsvernieuwingsdienst. In het stedebouwkundige plan wordt een aanzet gege ven voor woningbouw langs de toegangswegen. Dit vindt de gemeente uit oogpunt van sociale veiligheid, maar ook met het oog op de barrière tussen de Slaaghwijk en de Merenwijk zeer wenselijk. Eventuele uitwerking van deze plannen wordt echter losgekoppeld van het verbe teringsplan voor de Slaagh wijk. Woningbouwvereniging Lei den en De Sleutels willen de woningen opknappen. De woningen aan de Kieken diefhorst, Arendshorst en Condorhorst komen het eerst aan de beurt, daarna de overige woningen en tot slot de woningen aan de Meren- donk en Zijldonk. Het is de bedoeling dat 300 woningen per jaar worden aangepakt. De kosten voor woningver betering bedragen twintig miljoen gulden. Dat betekent gemiddeld twintigduizend gulden per woning. Deze kosten worden onder meer gedekt door rijkssubsidies en huurverhogingen voor de woningen die voor differen tiatie in aanmerking komen. Het is niet de bedoeling dat de zittende bewoners een huurverhoging op hun nek krijgen. Om de Slaaghwijk voor een grotere doelgroep aantrek kelijk te maken, wordt de woonruimteverordening ge wijzigd. „We moeten hier voor losser omgaan met strakke regels. Dat betekent dat mensen die niet op de urgentielijst staan erin mo gen wonen, dan niet-Leide- naars en tot slot mogen wo ningbouwverenigingen ver huren aan wie ze maar wil len", zo vertelde PvdA-lijst- trekker H. van Dongen gis teravond tijdens het politie ke debat in Buurthuis Op Ei gen Wieken. Van haar mocht er best meer geld worden uitgetrokken voor de plannen. Het plan voor de Slaaghwijk slaagt alleen als er ook maat regelen worden genomen ter verbetering van het sociaal klimaat, het buurtonder- houd, het onderwijs en het welzijn. Op initiatief van de bewoners is een werkgroep sociaal beheer opgericht, die al diverse voorstellen heeft gedaan ter verbetering. De gemeente vraagt deze werk groep- de voorstellen verder uit te werken. Het buurthuis aan het Valkenpad, waarin Op Eigen Wieken gehuisvest is, blijft nog twee jaar open. Indien er in 1992 geen nieu we huurders of kopers zijn, wordt het pand gesloopt. Op Eigen Wieken, Stichting Su- rinamers Leiden en de Me- rendroom zijn dan verhuisd naar het scholencomplex aan het Valkenpad. De commissie van de rekeningen presenteert haar eindrapport. Van links naar rechts T. van Rij (Pvda), M. Wijnbergen (VVD), voorzitter J. Walenkamp (CDA), J. Laurier (Groen Links) en E. Snel- ders (D66). fqt0; van noort Wethouder bemoeide zich wel met prijs van wijn maar niet met administratie LEIDEN De direct ver antwoordelijke VVD-wet- houder F. Kuijers (cul tuur) bemoeide zich wel met de prijs van een glas wijn in de foyer van de Leidse Schouwburg. Maar zwakke plekken in de or ganisatie liet hij voortbe staan. Zijn PvdA-collega van financiën P. Borde- wijk besteedde weinig aandacht aan de admini stratieve organisatie van de gemeente omdat hij hierin voor zich als wet houder geen rol zag weg gelegd. Het veel geprezen „Leidse model" voor de organisatie van de ge meente blijkt aan alle kanten te rammelen. Het zijn maar enkele punten uit het gisteren gepresenteerde rapport van de raadscommissie voor de rekeningen over de schouwburgaffaire. Onom wonden wordt erin gesteld dat wethouder Kuijers bij de be- frotingsbehandeling in okto- er vorig jaar misleidende in formatie gaf over de financiële toestand bij de schouwburg. Hij lepelde simpelweg andere gegevens op dan waarom was gevraagd. Zo kon hij stellen dat het tekort bij de schouw burg niet meer dan 40.000 gul den zou bedragen en zweeg hij over de mogelijkheid van fraude waardoor toen al bijna 132.000 gulden moest zijn ver dwenen. Fracties wachten met oordeel over Kuijers LEIDEN Een doorwrocht rapport, zo noemde P. Langenberg (D66) gisteravond het eindverslag van de raadscommissie voor de rekeningen. De relatie van cultuurwethouder F. Kuijers met de raad neemt hij ernstig op. „De gemeenteraad had juist en goed moeten worden voorgelicht". Hij vertelde „geschrokken te zijn van de financiële administratie. Dat het op sommige punten nog steeds een zooitje was, dat komt steeds op elke pagina van het rapport naar voren". De SP had zijn oordeel al lang klaar. Voor raadslid C. Vergeer stond al toen de commissie haar werk begon vast dat wethouder Kuijers het veld moest ruimen. Ver geer ziet zich in die mening alleen maar gesterkt door het nu verschenen rapport. De overige fracties beraden zich nog over hun oordeel over het rapport en de positie van de wethouder. Het college van B en W komt dinsdag met een standpunt naar buiten. bijdragen van Lo- Leefmans, Gert- Onvlee, Karin n Joep van goed idee voor een ge- wandeling. Ontspan- door minieme inspan- en je ziet nog eens wat jorgede natuur. Het leek toch verdraaid goed idee, het O Dfëgen van een natuur- p ielroute langs de Wijde Een prachtig stukje na- naar randstadbegrippen ongerept, maar helaas ierd door een groot hek n de Aderweg en de newoudsekade. hek staat daar onrecht- oordeelde de provin- luid-Holland kort gele- :n sommeerde de boeren —het land er achter het m p. te verwijderen. Dezelfde 7 hten kregen de boeren ire.n van de gemeentebe- n van Alkemade en brugge, over wier grond- ;d de wandelroute loopt. ons lijk", reageerden oeren, moed puttend uit :ties van hun Collega's in graansector. Dinsdag- el liepen de gemoederen en vergadering van de nissie ruimtelijke orde- in Alkemade hoog op. enkele boer dreigde zelfs stier op de wandelaars laten. „Als de stier een lelaar op z'n hoorns l kan de gemeente een tje langs sturen om de op te ruimen", aldus de jebakerde veeman, iet de bedoeling van de 1 ielaars is om tijdens hun een frisse duik in het van de Wijde Aa te ne- is niet duidelijk. Zij zul- „Eb C< lat - als ze het al doen - l da iroberen wanneer de zon imperatuur tot aangena- loogte he'eft doen stijgen, de veehouder is dat niet g: die kan nu wel vast Mikse afkoeling gebrui- ipagne .eidse Groenen begon- deze week een ludieke om het fietsgebruik te uleren. Aan fietsen wer- visitekaartjes bevestigd, op het anti-autostand- ran de Groenen wordt gd. Tevens werd de bewuste fietser een hart on der de riem gestoken. Ieder normaal denkend mens zou voor hetzelfde doel ech ter kaartjes aan auto's beves tigen. Op de kaartjes kan er dan op worden gewezen hoe autombilisten het milieu be derven en dat ze toch veel beter de fiets kunnen nemen. Maar de Leidse Groenen hebben daar heel andere ideeën over. Ze staan daarin trouwens niet alleen. Zo hebben de Delftse Groenen treinreizi gers getrakteerd op folders om hen vooral aan te moedi gen met de trein te reizen. Busreizigers kunnen naar het zich laat aanzien nu folders verwachten waarin ze wor den uitgenodigd met de bus te gaan, vliegtuigpassagiers om het vliegtuig te nemen, kamelenrijders om voortaan de kameel te nemen en Groene partijleden om op de Groenen te stemmen. Want die aansporing hebben De Groenen als de campagne zo doorgaat hard nodig. Fraai „Eigenlijk is het vreemd dat in een nieuwe wijk zoals Postwijk al zo snel gesproken wordt over de onveiligheid in de wijk". Zo begint .een folder van de PvdA in Sas- senheim die deze week huis aan huis in Postwijk werd bezorgd. Buurtbewoners kla gen steen en been over voor- bijrazende auto's, een bochtig parcours en verraderlijke waterpartijen, zo staat er te te lezen. Dat klopt, of tenminste, dat klopte, want de actiebereid heid van het speciaal opge richte comité is inmiddels fors gedaald. Desondanks een prima onderwerp om ons goed te profileren voor de verkiezingen, zo denkt de PvdA. De gemeente moet overleggen met de buurtbe woners. Samen moet er ge zocht worden naar een oplos sing, zo schrijven de socialis ten wervend in het stencil. Voorstellen van de Postwij- kers zijn nog steeds niet door de gemeente in daden omge zet. Snelle actie is daarom ge boden. De bewoners zelf we ten het best hoe gevaarlijk hun wijk in werkelijkheid is. Jammer dat de PvdA dat pas nu in een verkiezingsfolder beseft. Want juichte diezelfde PvdA de plannen voor de in richting van Postwijk voor dat de eerste paal de grond in ging niet enthousiast toe? Nu moeten er op grote schaal aanpassingen komen: drem pels, borden, hekken en stre pen. Een beetje aan de late kant dus. Regeren is immers vooruitzien en dat hebben de socialisten toen kennelijk niet zo best gedaan. Mis schien weten de Postwijkers inderdaad zelf het beste wat er in hun wijk loos is. Mis- Lijstebrij Dachten we net af te zijn van de ruzie of Groen Links in Lei den wel of niet lijst 4 zou krijgen toegewezen, blijken De schien weten ze zelf ook het beste op welke partij ze moeten stemmen. Zeuren Hoe in de politiek geschip perd wordt tussen links en rechts is bekend. Geschip perd wordt er op vele manie ren. Ook in de dorpspolitiek. Politieke partijen en andere betrokkenen, wat maken ze er graag gebruik van. Zo ook dinsdagavond tijdens het ver kiezingsforum in de Oude Tol in Sassenheim. Midden stand en fracties stonden weer eens tegenover elkaar over de verplaatsing van de weekmarkt. „Zo gaat het al zes jaar. Zeuren, praten, den ken en nog eens overwegen. Jullie blijven maar zoeken en vinden nooit iets", beschul digde ondernemer Turk van de OVS het CDA. De chris tendemocraten zouden uit blinken in het ja-knikken en nee-stemmen. De woede was niet gespeeld. O nee, daarvoor is de proble matiek inderdaad veel te las tig. Maar aan het geheugen van de ondernemers zelf schort toch wel het een en ander. Wie eiste er immers zes jaar geleden dat de marktkooplieden zouden ver dwijnen van de Gouverneur- laan? Liever markt op de Hoofdstraat dan op de Gou verneurlaan, zo klonk het toen steevast. Misschien wordt het tijd dat de marktkooplieden eens op de barricade gaan. De bevol king van Sassenheim lijkt de markt op de Hoofdstraat he lemaal niet erg te vinden. Misschien kunnen de winke liers zelf worden overgé- plaatst? Ze zijn toch niet te spreken óver de 'kale' win kelpromenade waar ze nu zitten. Zijn we eindelijk van het gezeur af. Collega's (1) Het CDA is niet ziin favorie te partij. Maar collegiaal ten opzichte van anders denken de politci is hij wel. Ton Kohlbeck, PvdA-er en wet houder in Oegstgeest, kon het niet laten een hart onder de riem te steken van zijn ex-collega en CD A-er Jan den Boeft uit Leiderdorp. Zes gemeenten uit de Leidse regio gaan naüw samenwer ken op het gebied van milieu. Aan het gezamenlijke plan is een redelijke tijd door ambte naren, portefeuille-houders en onderzoekbureaus gesleu teld. Over het uiteindelijke resultaat heerst alom tevre denheid. Grote inspirator van deze sa- Groenen die officieel op 11 staan ook nog een duit in het zakje te willen doen. Kennelijk als een soort Spuit Elf betwis ten ze de kleine christelijke partijen hun negende positie bij de raadsverkiezingen. FOTO: TEJO RINGERS menwerking op milieugebied samenwerking brengt men- t j r» x j- gen kennelijk tot elkaar en als er een wegvalt wordt dat betreurd. Bestuurders zoals Kohlbeck, Van der Molen, Houdijk en Den Boeft zouden zo met elkaar in een college kunnen. woensdag, toen het beleids plan in het raadhuis van Lei derdorp werd gepresenteerd, was hij afwezig. De voorman werd onlangs in hetzelfde ge- bouw gewipt als wethouder. Mild (o) „Zonder me met de interne Onder de kopjes Mild (1) en politiek van Leiderdorp te Mii<) (2) werd in deze rubriek willen bemoeien, betreur ik oniangs aandacht besteed aan de afwezigheid van Jan den j,et Voorschotense bouwplan Boeft. Hij was de grote inspi rator in het milieu-overleg en heeft hieraan inhoud en zin gegeven en met enige droefenis neem ik dan nu het voorzitterschap over", aldus een bijna zichtbaar ontdane Kohlbeck. De Leidse wet houder Van der Molen en de Zoeterwoudse burgemeester A. Houdijk waren het roe rend met Kohlbeck eens en knikten veelvuldig tijdens de woorden van de Oegtsgeeste- naar ten teken dat zij er net' zo over dachten. De samenwerking heeft aan de reacties te merken, naast een gezamenlijk milieubeleid, ook de persoonlijk band tus sen de stadsbestuurders van de verschillende gemeenten en politieke herkomst, ver sterkt. Niet dat die relaties ooit slecht waren, maar zo'n Boschgeest. In dit bouwplan was oorspronkelijk voor de woningwetwoningen een huur van maximaal 350 gul den voorzien, maar in de praktijk bleek een bedrag van 600 gulden het laagst haalbare. Een gang van za ken waarover de gemeente raad niet tijdig werd inge licht. Naar aanleiding hier van liet de redactie van deze krant verantwoordelijk wet houder van volkshuisvesting Johan Visser onderduiken („Hij meldde zich enige tijd ziek en schoof de fatale ver gadering voor zich uit") en later weer tevoorschijn ko men („en kon Visser weer veilig opduiken"). Met deze omschrijvingen is ten onrechte de indruk ge wekt dat wethouder Visser niet werkelijk ziek was. Kuijers had al maanden tevo ren nagelaten maatregelen te treffen omdat hij eenvoudig de consequenties niet inzag van de toen al bekende feiten. La ter leidden die tot een justi tieel onderzoek en tot de aan houding van de adjunct-direc teur en van de directeur. Bei den zijn daarna weer op vrije voeten gesteld. Organisatie Maar het belastende materiaal stapelde zich niet alleen op voor de voeten van Kuijers en Bordewijk. De commissie hield aan alle verhoren 400 pagina's tekst over die de basis vorm den voor het verslag. Dat die verhoren niet onder ede zijn gehouden, vond de commissie geen probleem. „We hebben geen sterke tegenstrijdigheden gehoord. De onduidelijkheid over eikaars rol, positie en verantwoordelijkheid liep er als een rode draad doorheen", aldus commissielid J. Laurier. Voorzitter J. Walenkamp (CDA) van de onderzoeks- commcommissie somt bijgeval len door T. van Rij een lange reeks structurele problemen binnen de gemeentelijke orga nisatie op. Zo gaat het stadsbe- ADVERTENTIE audio boortoestellen Steenstraat 22, 2312 BW Leiden, 071-141538. stuur als sinds 1980 prat op het „Leidse model". Een door de raad zelf veel geprezen organi satiemodel waarbij de ver schillende ambtelijke directies werken als zelfstandige eenhe den. Lopende het onderzoek blijkt dat het gevolg daarvan is dat iedere directie zich voor al verantwoordelijk voelde voor het uitvoeren van haar eigenlijke taken. De financiële administratie schiet er daar door bij in. De wethouder van financiën blijkt zich bovendien nauwe lijks verantwoordelijk te voe len voor dit soort zaken. Wa lenkamp: „Het is dan ook heel goed mogelijk dat situaties zo als bij de schouwburg, zich ook bij andere directies voordoen". De commissie heeft ook kri tiek op VB Accountants, het kantoor dat de gemeentelijke administratie controleert. Het bureau moest erop toezien dat de schouwburg de administra tie aanpaste, maar liet maan denlang niets van zich horen. De situatie binnen de schouw burg werkte een ingrijpen door de administrateur die door de directie financiën was uitgeleend ook al niet in de hand. Van Rij in het dage lijks leven werkzaam bij de belastingdienst geeft met een mengeling van afkeer en nauwelijks verholen amuse ment een voorbeeld. „Toen de adjunct-directeur met vakan tie was kreeg de administra teur het beheer over de kluis. Daar trof hij een heel groot bedrag aan contanten aan. Hoewel dat op zich tegen de regels was, stortte hij dat bij de bank. Het is voor mii onvoor stelbaar dat iemand zonder daarvoor te tekenen de ver antwoordelijkheid aanvaardt voor dergelijke bedragen. Maar dat hij het gewoon uit voerde geeft aan hoe de ver houdingen lagen, maar ook het gevoel dat hij had vooral bij de schouwburg te wecken en niet zozeer bij de afdeling financiën". De commissie wil naar aanlei ding van het rapport geen po litiek oordeel geven. Daarover moet de gemeenteraad in een extra raadsvergadering vrijdag 16 maart beslissen. t De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee, die de krant de eerste twee weken gratis krijgt, kunt u een keuze maken uit de lp's of cd's van het Residentie Orkèst o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (lp) op. 71 uit de Notenkrakersuite Roméo et Juliette B Beethoven (lp) Symfonie nr. 3 'Eroica jSjlJ C Tchaikovsky (cd) Symfonie nr.5 op.64 Roméo et Juliette D Beethoven (lp) Symfonie nr.3 'Eroica' Noteer als nieuwe abonnee ingaande™J i i j Postcode/plaat; Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna woidt het abonnementsgeld betaald per. j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 (voor controle bezorging) j Stuur als dank cadeau (betreffende letter) naar Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13