Icidóc Qowuvnt Tol in tunnel bij drage in kosten bus en trein 2 3 4 5 19 25 27 Uittocht Heineken roept bonden op tot nieuw overleg BELASTING BINNENHUIS 8 26 elstaten willen federatief "renigd Duitsland WEG OPEN DAG KATHOLIEKE THEOLOGISCHE UNIVERSITEIT AMSTERDAM Leiden dringt aan op intercitystation HOE GAAT U WONEN IN DE JAREN '90? 14 Dagen Gratis £cïdóc0ou^ant jniiEim {M Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. $1 Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Zaterdag 17 februari 1990 81ste jaargang no. 24652 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Hl iuitse PTT tegen Iteren Toenemende bewolking en plaatselijk wat regen of motre gen. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, aan de kust toene mend tot krachtig. JtLIJN De Oostduitse t DDR-burgers zijn diensten fcn bii het opsporen van ver- licroioons van de Stasi, de I staatsveiligheidsdienst. In advertentie in de voormali- Inistische partijkrant Neues nd zegt de PTT dat het een jjheim was dat de Stasi vaak liet aanbrengen en regel- Efoons afluisterde. „En bent vanaf?", zo vroeg de Deut- jn de advertentie retorisch, uilen uw wens naar discre- kamers". Boris Jeltsin naar Nederland DEN HAAG De bekende Sovjet-politicus Boris Jeltsin brengt volgende maand een kort bezoek aan Nederland naar aanleiding van de verschijning van de Nederlandse vertaling van zijn boek „Getuigenis van een opposant". Jeltsin is parlementslid en kan worden be schouwd als de belangrijkste opposant van president en partijleider Michail Gorbatsjov, die in zijn ogen niet ver genoeg gaat met zijn hervormingen. In het boek stelt Jeltsin het „falen" van de politiek van „glasnost" en „pe restrojka" aan de kaak. De opbrengst van de verkoop van het boek, dat in meer dan 15 lan den verschijnt, is bestemd voor de aids-bestrij- ding in de Sovjetunie. De bedoeling is dat Jeltsin 11 en/of 12 maart naar Nederland komt. Zie Finale: Perestrojka is huis zonder fun deringen Bronwater in orde DEN HAAG De eerste onderzoeken naar te hoge concentraties benzeen in verschillende soorten bron water hebben niets opgele verd. De keuringsdiensten van waren onderzoeken sinds een paar dagen alle in ons land verkrijgbare fles sen bronwater op benzeen, na de vondst in flessen Per- rier. Tot gistermiddag wer den dertig monsters onder zocht waaronder ook van grote merken. Er is naar verwachting begin volgende week een compleet beeld. Ter Veld tegen individuele bijstand UTRECHT Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken is vooralsnog tegen individualisering in de bij standswet. Reden is dat hierdoor de minimumbescherming die de sociale zekerheid biedt in het geding komt. Bij het verlenen van bijstand wordt rekening gehouden met het inkomen van de partner. Strikte verzelfstandi ging van uitkeringsrechten heeft on rechtvaardige gevolgen, schetste Ter Veld vandaag tijdens een rede in Utrecht. Individuele bijstand zou ten goede komen aan meer „kansrijken", die een uitkering naast een partne rinkomen krijgen, maar „kansar men" duperen. Zij erkende dat de huidige praktijk een belemmering kan vormen voor een vrouw om te gaan werken. Meer doden door noodweer Frankrijk DEN HAAG/LYON Het dodental als gevolg van lawines en overstro mingen in Frankrijk is gestegen tot 14. Alle slachtoffers zijn gevallen in de Alpen, Auvergne en het oosten van het land. Gisteravond zaten nog steeds 40.000 skiers vast in de winter- 1 sportoorden Tignes en Val d'Isère. De autoriteiten hebben vakantiegangers opgeroepen hun wintersportvakantie minstens 48 uur uit te stellen. Een la wine bedolf gisteren in het skigebied van Hofgastein in Oostenrijk een groep skiërs. Reddingswerkers heb ben zeven Nederlandse en Westduit- In Zwitserland zijn veel mensen als se toeristen met lichte verwondingen gevolg van overstromingen ge- uit de sneeuw bevrijd, dwongen per roeiboot boodschap- Pagina 5: „Niet skiën maar kaar- pen te doen. FOTO: ap ten in de sneeuw" I Geen 'Vierde et een centralis- :stuur in Berlijn of (an ook, maar een p staat moet de richting zijn van fenigde Duitse re- staat de Westduitse ld voor ogen. In te- l tot de Eerste Ka de Bondsraad wets- n indienen. Zestien n zou het verenigde _p moeten tellen: de felf van de Bondsrepu- parbij West- en Oost- ién deelstaat zouden fvormen) plus de op- 1 het leven te roepen ke deelstaten Mec- Sachsen-Anhalt, Brandenburg, Sachsen en Thüringen. Wat de toekomsti ge structuur van het verenigde Duitsland tyetreft waren de miister-presidenten van de deelstaten het erover eens dat de gehele eenwording dient te worden ingebed in de Europe se Gemeenschap en de weste lijke bondgenootschappen. De Oostduitse regering ziet nog volop kansen voor een zelf standig voortbestaan als een „sociaal en ecologisch georiën teerde markteconomie". Dit of volgend jaar komt de DDR met de D-mark convertibele munt. In 1992 zullen de prijzen volledig worden losgelaten en beschikt de DDR over een universeel omwisselbare munt. Pagina 5: Genscher: „Duitse staten moeten afzien van aanspraken op Pools grond gebied" iscoop kijkt diep in toekomst TJK In maart zal de Ameri- tropese Hubble Space (HST) met een ;r vanaf Cape Cana- |een baan om de aarde jebracht, aldus de Eu- ïimtevaartorganisatie ït de telescoop zullen ïen in staat zijn veel de ruimte te kijken iu toe mogelijk was en sn blik te werpen in in het univer se telescoop ter groot- in autobus en uitge- een spiegel van 2,4 irsnee zal in staat zijn len melkwegstelsels te ran de uitstraling te om ze vanaf de aarde nemen. Door studie ver afgelegen zoge noemde quasars, voor sterren kundigen nog mysterieuze bronnen van energie, kari de telescoop ook 15 miljard jaar terug in de tijd kijken. In die tijd moeten deze hemellicha men zijn ontstaan. Ons zonne stelsel is „pas" 4,5 miljard jaar oud. Met zijn sterke telescoop zal de HST de evolutie van het uni versum kunnen vastleggen. Op die manier komen de ster renkundigen meer te weten over onze verre toekomst en ook voorspellingen doen over het lot van het universum. Het elf ton wegende observa torium zal 15 jaar in de ruimte werkzaam zijn. Bijna alle be langrijke systemen zijn zo ont worpen dat ze in de ruimte door astronauten gerepareerd of vervangen kunnen worden. f)rland en Suriname eens ■jlARIBO Nederland en Suriname hebben overeen- ig bereikt over de sectoren van hulpverlening, in af- g van een meerjaren-ontwikkelingsbeleid. De Suri- regering heeft dit in voorbereiding, aldus vice-president \rron in Paramaribo. Voor diverse projecten is een to- ig van 220 miljoen gulden gereserveerd. Het meeste it naar onderwijs. Prioriteit is verder toegekend aan de ibouw en versnelde ontwikkeling van het Surinaamse [fend, Hiervoor was al eerder een bedrag van 25 miljoen pdhulp gereserveerd. Nederland heeft zich nu in principe Verklaard dit bedrag te verhogen. Indiaan op Eiffeltoren Albert Stalk werd 32 jaar geleden geboren in het Canadese Mohawk Kahna- wake reservaat. Misschien om aan te tonen dat ook een moderne Indiaan geen angst kent, maar vooral om Parijs goed te zien, be klom Stalk gisteren de Eif feltoren. Hij koos zeker niet voor de eenvoudigste manier. Langs de buiten kant van het 300 meter hoge bouwsel vervolgde hij stapje voor stapje zijn weg. Hij haalde de top en be reikte 'even' later ook weer veilig de grond. foto: ap BESLUIT OVER TUNNELBOUW NOG UITGESTELD (Van onze parlementaire redactie) I DEN HAAG De auto mobilist moet via een systeem van elektroni sche tolheffing gaan meebetalen aan het openbaar vervoer. Dit plan hangt samen met de bouw van vier tun nels in de Randstad. De definitieve besluitvor ming daarover heeft het I kabinet gisteren uitge- j steld tot 20 april. Met beide besluiten heeft het kabinet de file- en de milieuproblematiek aan el kaar gekoppeld. Door nieu we tunnels te bouwen wordt het fileprobleem aangepakt. En door de opbrengsten van de tolheffing bij de tunnels te gebruiken voor uitbrei ding van het openbaar ver voer wordt een bijdrage ge leverd aan het terugdringen van de luchtvervuiling. Als de twee nieuwe Noordhol landse tunnels, de Wijker- tunnel en de tweede Coen- tunnel, klaar zijn, zal ook tol worden geheven bij de reeds bestaande tunnels, de Vel- ser- en de Coentunnel. Tij dens de spitsuren zal een verhoogd tarief gelden. De mogelijkheid bestaat dat er aparte banen komen voor 'carpooling' en voor bussen, waarvoor dan een aangepast lager tarief moet gelden. Hoeveel de automobilist moet gaan betalen voor een ritje door de tunnel kon pre mier Lubbers na het kabi netsberaad nog niet zeggen. Op 20 april zal het kabinet een defintief besluit nemen over de Wijkertunnel en de tweede Coentunnel. CDA- minister Maij van verkeer en waterstaat wilde dat er al voor 1 april een beslissing zou worden genomen. Maar de PvdA-ministers Kok van financiën en Alders van mi lieubeheer vinden dat een besluit over de tunnels moet worden gekoppeld aan de invoering van het rekening rijden (de elektronische tol heffing). Over de tweede Be- neluxtunnel en de Blanken burgtunnel bij Rotterdam is in de ministerraad gisteren niet gesproken. ALPHEN A/D RIJN De directie van Heineken wil de bonden dit week einde al uitnodigen voor overleg, nu de rechter de eis van de biergigant om de staking te verbieden heeft afgewezen. De stakers van de vestigingen in Zoeterwoude en Den Bosch hebben gisteren enthousiast gereageerd op de beslissing van de rechtbank van Amster dam de Heineken-directie in het ongelijk te stellen. Het be sluit om door te staken was dan ook snel genomen. In Alphen aan den Rijn waren ongeveer zevenhonderd sta kers uit Zoeterwoude bijeen om te uitspraak in het door Heineken aangespannen kort geding te vernemen. In Den Bosch waren een kleine dui zend stakende personeelsleden verzameld. „Deze uitspraak is boven alle verwachting", zo reageerde FNV-districtsbestuurder Jos Duynhoven. „Heineken is een bedrijf zonder stakingstraditie en een niet zo hoge organisa tiegraad. Dat we de zaak nu drie dagen hebben kunnen platgooien, was op zich al een grote overwinning. Dat de rechter ons gelijk heeft'gege ven, is dan ook een dubbele overwinning", aldus Duynho ven. Volgens zijn collega Antonis gaan de acties nu gewoon door Vreugde bij de stakers van Heineken die in Alphen aan den Rijn de uitspraak in het kort geding afwachtten. De rechter verklaarde de staking gewettigd. Daarop ging stakingsvoorman Piet Pols op de schouders. foto: anp en de Heineken-directie zal zonder voorwaarden vooraf met de stakers serieus rond de tafel moeten gaan zitten. In het Bossche actiecentrum De Helftheuvel werd zelfs al om de terugkeer van Freddy Hei neken geroepen. Heineken heeft laten weten er geen bezwaar tegen te hebben dat afnemers met wie ze een contract heeft en die door hun voorraad bier heen raken bij „collega-brouwerijen" aan kloppen. Uitgangspunt is dat onze klanten zo weinig moge lijk schade ondervinden, aldus een woordvoerder. (ADVERTENTIE) Dit kabinet maakt autorijden steeds duurder. Zeker, de luchtveryuiling moet worden aangepakt, met name door katalysa- En niet door auto's weg te belasten. De WD kiest voor een evenwichtig milieu- en verkeersbeleid. Help de WD en word lid. Schrijf naar antwoordnum mer 1877, 2501 WB 's- Gravenhage. (ADVERTENTIE) Op zaterdag 17 maart a.s. van 11.00 tot 15.00 uur de jaarlijkse Het programma biedt 18 colleges over allerlei theolo gische onderwerpen, een informatiemarkt, boekenstands, sacred dance en kooroptreden. De toegang is vrij en iedereen is welkom! (chrèche aanwezig) Plaats: KTUA, Keizersgracht 105, Amsterdam. De gratis programmafolder is verkrijgbaar bij: KTUA, Keizersgracht 105, Postbus 19481,1000 GL Amsterdam, tel. 020-27 26 21. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN De gemeente gaat er bij de Nederlandse Spoorwegen (NS) op aan dringen dat Leiden toch een intercitystation krijgt. Dat zei wethouder M. van der Molen van verkeer gisteravond tijdens een le denvergadering van de PvdA. „Als de NS werke lijk zoveel wil investeren in een nieuw station en in een verdubbeling van de spoorlijnen naar Den Haag en Utrecht, dan moet dat wél leiden tot een wezenlijke verbete ring voor de reizigers". Het beleid van de NS is dat al leen zogeheten stedelijke knooppunten op het intercity- net worden aangesloten. Lei den wordt aangesloten op het net van „interregiotreinen", maar dat betekent niet dat alle treinen in Leiden stoppen. „Assen krijgt bijvoorbeeld wel een intercitystation, terwijl Leiden het vijfde station van Nederland is'noemde Van der Molen een argument dat bij de onderhandelingen wordt gebruikt. Zij zei verder te rekenen op een „substantiële bijdrage van de NS voor de herinrich ting van het Stationsplein, vooral omdat het nieuwe sta tion een stuk verder richting het plein wordt gebouwd dan eerst de bedoeling was. (ADVERTENTIE) Ontdek de internationale woon- trends op de grootste woonbeurs van Nederland. Speciale attraktie "MeubelHeuvel". Voor ow gemak de allernieuwste woonideeëo onder één dak. INTERNATIONALE WOONMANIFESTATIE LAATSTE WEEKEND AHOY' ZUIDPLEIN 0pen:1100 -17.00 uur en 19.00 - 22.30 uur. Weekends: 11.00 -17.00 uur. in drie Katernen Predikanten boos over traag eenwordings- Niemand weet hoeveel vuil rivieren in Noordzee lozen 100 dagen kabinet Lubbers/ Kok ANC praat met De Klerk Bukman: „Oost- Europa moet rfiet denken dat wij het wilde westen zijn" Sponsoring tv- programma's neemt steeds grotere vlucht Alpen in de 'schneemangel' Angst voor'Einig Vaterland' De schijnaanval op de heilige koe geestelijk leven/opinie 2 binnenland 3/4 buitenland 5'7 economie 8 sport 9/11/20 leiden/regio 13/15/17 kunst/rtv 19 autonieuws 20 rtv programmas 21/23 weer/puzzel/menu 23 finale 25 t/m 32 Nog een kleine week en de grote uittocht begint weer. Krokusvakantie wordt het genoemd, maar de krokussen bloeien tegenwoordig ook al in het hart je van de zogenaamde winter. Zelfs verdringen ze de Edelweiss bijna. Immers tot voor kort viel er zelfs in de Alpen geen vlok sneeuw en bleef het wintersportgebied groen. Dat bezorgde de economie daar een flinke deuk, die vandaag te zien is in onze bijlage Finale. Nu is er plotseling weer te veel sneeuw gevallen, zodat sommigen al of niet met een bosje krokussen in de hand maar nakr het car naval denken af te reizen. Hoe het ook uitvalt: er gaan er weer veel op pad eind volgende week. Bij terugkomst merken ze wel hoe fijn ze het thuis ei genlijk hebben. Met elke dag de Leidse Courant in de bus. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 aam: Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) OF BEL: 070 - 3190 885 lartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnemi jeweigerd

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1